ZOMERTIJD één uur vooruit „ANNO SANCTO" 24ste Jaargang ZATERDAG 13 MEI 1933 No. 7507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin In trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. De democratie der sociaal democratie. In het veertiendaagsbh orgaan van de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij in Nederland „De Sociaal-Democraat" wordt in een artikel op de eerste pagina een be toog geschreven, dat de S. D. P. opkomt voor en beschermt de democratie, dat zij wil hervormen alleen en uitsluitend langs democratischen weg en dat zij „geen ille gale (revolutionnaire of gewelddadige) methode" wenseht, om haar doel te berei ken. Er is stellig zoo erkent de schrijver een tijd geweest, waarin de socialistische beweging revolutionnaire methoden niet verwierp. Doch deze tijd is voorbij. Wij zouden wensohen, dat héél de so ciaal-democratie kon verklaren, dat voor haar de tijd voorbij is van revolution naire methoden. Wij zouden het wensohen, omdat ook wij overtuigde voorstanders zijn van de demo cratie van een ware, een gezonde demo cratie, zooals deze in het program van onze R. K. Staatspartij wordt verlangd en voor opgesteld. De socialistische schrijver kan het niet verdragen, dat er twijfel bestaat aan en dat geloochend wordt de democratie van de sociaal-d emocratie: Tezelfdertijd, dat de democratische staatsinstellingen in de meeste landen van Europa door een aantal burgerlij ke partijen worden bedreigd en in en kele reeds zijn vermoord, en de sociaal democratie de voornaamste partij is, die voor de democratie den strijd voert, verwijt men haar, dat zij revo- lutionnair zou zijn in dien zin, dat de democratie haar slechts zou zijn mid del, en geen doel, dat zij de wegen der democratie zou verlaten, zoo die der dictatuur haar beter pasten. Wanneer in het bier geciteerde gewe zen wordt naar „een aantal burgerlijke par tijen", die de democratie bedreigen en ver moorden, dan is het opvallend, dat.ver geten wordt de Communistische partij, die in Rusland de democratie mors-dood heeft geslagen! Even verder constateert ech ter de schrijver zelf, dat de gebeurtenis sen in Duitschland „in wezen niet anders" zijn, dan die in Rusland. Maar waarop het hier aankomt is, dat hij den z.g. „burgerlijken" partijen niet mag kwalijk nemen, dat zij vandaag de S. D. A P., wat haar democratie betreft, haar afkeer van de illegale (revolutionnaire of ge- weldadige) methode niet geheel en a 1 vertrouwt. En een reden voor dat wantrouwen vin den wijin hetzelfde nummer van „De Sociaal-Democraat", waar een lezer, blijkbaar óók sociaal-d emocraat, onom wonden de vraag stelt: „Is er thans nog wel de mogelijk heid, om de democratie onder alle om standigheden te handhaven?" Hij beantwoord deze vraag ontkennend! En verwijzend naar Rusland welke re- geer-methode zijn sympathie schijnt te heb ben! merkt hij op: „In Rusland zijn zonder democratie de communisten de baas gebleven. Zou dit met de democratie wel het geval zijn geweest?" Zooals deze sociaal-demoeraat zijn er meer „democraten" in de S. D. A. P. Vandaar het gegronde wantrouwen van velen in de democratie van deze partij! 't Zou voor de partij zelf zoowel als voor de politieke verhoudingen een groot voor deel zijn, als d e S. D. A. P. zich in deze eens uitsprak en dan met een klaarheid, welke geen twijfel meer zou kunnen laten! V Kamervoorzitter van Schaik. Met een frissche speech zooals altijd heeft mr. v. Schaik opnieuw zijn functie als voorzitter der Tweede Kamer aanvaard Hij heeft in die rede zelf een voorbeeld gegeven van wat hij de leden der Kamer voorhield: Zij moeten „een eigen klank laten hoo- ren, beslist, maar sober". „Spaarzaamheid in woord behoeft geen armoede van gedachten te beteekenen". De Kamer heeft het zelf in de hand, „dat de volksvertegenwoordiging zal blij ven wortelen in het volksvertrouwen". Dat alles is „beslist, maar sober" gezegd en de aandacht en overweging waard! TWEEDE KAMER Openingsrede van den voorzitter De Kamer is thans door hare voorbe reidende werkzaamheden heen. Gisteren werden de afdeelingen samengesteld en de voorzitters der afdeelingen werden geko zen. Dinsdag kan de Kamer nu beginnen met het afdeelingsonderzoek o.a. van het wetsontwerp tot wijziging van eenige arti kelen der Kieswet, dat gisteren met een kort speechje door den Communistischen afgevaardigde werd ingeleid en hij de Kamer aanbevolen. De heer de Visser had bovendien nog een drietal moties gefa briekt, om de Kamer den wensch te doen uitspreken, dat de Regeering de noodige maatregelen zou nemen, om den geïnter neerde van Boven-Digoel en den heer Snee vliet in de gelegenheid te stellen om zit ting te nemen. Deze moties konden, aan gezien de zaak nog in handen is van de commissie tot onderzoek van de geloofs brieven, niet in behandeling worden ge nomen, iets waarbij de Communist zich zonder veel verzet neerlegde. De eenige niet-formeele werkzaamheid, welke gisteren werd verricht er werden ook nog leden van verschillende commis sies benoemd was het als steeds zeer fijne speechje, dat de heer Van Schaik, na de voorlezing van het koninklijk besluit dat hem opnieuw tot voorzitter benoemde, voor zijn medeleden hield en dat ook nu weer met groote instemming werd aange hoord en aan het einde met applaus be groet. Dit fijne staaltje eener parlementaire redevoering is kortelijk genoeg, om het hier in zijn geheel te doen volgen. Geachte medeleden, Andermaal werd mij krachtens nw voor dracht het voorzitterschap der Kamer toe vertrouwd. Bij de aanvaarding van mijn betrekking staan mijn gedachten even stil bij de offers die de verkiezingen van ons College heb ben gevraagd. Deels uir eigen beweging, deels door de ongunst van de stembus zijn verscheidene onzer vroegere medeleden niet in ons mid den teruggekeerd. Het heengaan van meer dan een hunner beteekent een gevloelig verlies voor de KameT. Ik wil geen namen noemen. Een ieder staat levendig voor den geest, welke sieraden van kennis en ver nuft, van deskundigheid en ervaring, van werkkracht en toewijding er waren onder hen, die uit de Kamer verdwenen. Het aantal vrouwelijke afgevaardigden is tot de hefft geslonken. Laten wij haar, die ons resten, in eere houden. De Kamer mag zich gelukkig prijzen, dat vele van hen, die thans als nieuwe ver trouwensmannen hun intrede hebben ge daan, ook in de practische politiek geen .vreemdelingen zijn. Onnoodig te zeggen hoe zeer wij ons ver heugen over den terugkeer van hen, die reeds vroeger in dit parlement hun sporen hebben verdiend. Intusschen is het niet louter een per soonsverwisseling die heeft plaats gegre pen. Er hebben ook niet onbelangrijke verschuivingen plaats gegrepen in de overtuigingen en gevoelens van ons volk zelf. Indien wij dit verschijnsel niet enkel in oppervlakkige cijfers zien, zijn diepere en wezenlijke beteekenis trachten te peilen, zal dit de staatkundige wijsheid en wijze staatkunde bevorderen. Het aantal in de Kamer vertegenwoor digde partijen is van 11 tot 14 gestegen. Moet dit noodzakelijkerwijze leiden tót stroefheid in den loop onzer werkzaam heden? Die vraag behoeft niet bevestigend te worden beantwoord. Mits men een juiste opvatting hebbe van den aard van ons par lementair werk zelf. Het kan 0112e taak niet zijn, ik moge dit zeggerij tot hen, die voor de eerste maal tot de functie van volksvertegenwoordiger werden geroepen, het kan onze taak niet zijn louter een echo te wezen van wat buiten onze muren reeds klaar en duidelijk tot ons allen en tot de Regeering gericht is geweest. Laten wij, hetzij voor onze beginselen getuigend, het zij meer practischen arbeid verrichtend, in onze instemming en in onze critiek, in onze verlangens en in onze aanbevelingen, een eigen klank laten hooren, beslist maar so ber. Spaarzaamheid in woorden behoeft geen armoede van gedachten te beteekenen. Een goed amendement kan zijn verwerping te wijten hebben aan een te uitvoerige toe lichting. Geachte medeleden, veler oogen zijn op ons gericht. Door een j'uiste opvatting om trent de plaats der Kamer in ons Staats bestel, door inhoud en vorm van ons par lementaire werk, hebben wij het in de hand dat db Volksvertegenwoordiging zal blij ven wortelen in het volksvertrouwen. In dit licht onze verantwoordelijkheid ziende hoop ik, zij 't niet alleen op eigen krachten steunend, wederom uw beraad slagingen te mogen leiden. Vergeet vooral niet om Zondagavond vooi U naar bed gaat, al Uw klokken een nut vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dus: zet Zondagavond Uw klokken DE MISLUKKING VAN HET VIJFJARENPLAN. Youssof, een bekend deskundige in de Sovjet-economie, schrijft in de „Courner Socialiste" een artikel over het Russische V ij jarenplan, waaraan we het volgende ontleenen. Een aandachtige beschouwing van de drie deelen van het „Vijfjarenplan" is reeds voldoende om te kunnen constatee- ren, dat de resultaten in de belangrijkste takken der nationale economie op verre na niet beantwoorden aan de verwachtingen die werden gesteld. Het programma zou uitgevoerd worden in vijf jaar. Alle takken der nationale eco nomie moesten zich harmonisch ontwikke len. Bij het einde van het Vijfjarenplan komt men evenwel, tot de bevinding dat in enkele onderdeden de verwachtingen zijn overtroffen, andere punten van het pro gramma bevinden zich op het peil, dat in het vierde jaar bereikt moest worden, maar in de meeste onderdeelen is zelfs niet de heeft verkregen van wat men zich had voorgesteld. Volgens een berekening van het vijfjarenplan zou de bevolking 86.000 millioen roebel moeben opbrengen voor de financiering van de plannen die de Sov jets hadden ontworpen. In den loop der vier eerste jaren werd echter meer dan 168.000 millioen uitgegeven. Het vijfjaren plan maakt slechts terloops melding van de ondernemingen van Magnetogorsk en van het bekken van Kousnetz, die eigenlijk in het tweede plan tot stand moesten ko men. In werkelijkheid is juist aan deze twee reusachtige ondernemingen een gtroot gedeelte van het nationale vermogen be steed. Het eerste plan zou de oplossing brengen van het vraagstuk der steenkolen- productie en metaal-ertsen. In werkelijk heid werd de sohaarsohte aan brandstof en metalen nooit pijnlijker gevoerd dan op het eind van het eerste Vijfjarenplan. Er was bepaald, dat de particuliere grondbe zitters 75 prooent van de totale landbouw productie zouden leveren; slechts 15 tot 20 procent van de particuliere landbouw bedrijven zou gesocialiseerd worden. In werkelijkheid is meer dan 60 procent der boerderijen onteigend. Het plan voorzag in het gelijktijdig bestaan van staatsonderne ming en particuliere industrieel© en han delsondernemingen. De practijk was evenwel geheel anders: alle particuliere bedrijven, zelfs de kap perssalons en sigarenwinkels waren gena tionaliseerd. Het plan schreef voor, dat het beginsel der vrije markt moest gehand haafd blijven ter wille van de uitwisseling der producten van stad en land. Maar des ondanks voerde de Sovjetregeering een on- meedoogenlooze oorlog tegen de vrije markt. Het plan voorzag in een beperkte uitgifte van papierengeld, in'de stabilisatie van de „Tohernawetz" (munteenheid) en in de re ductie van de kleinhandelsprijzen. In vier jaar tijde is er vier maal meer papieren- geld uitgegeven dan men had berekend en de reëele waarde van de „Tchernowetz" ij nog slechts het twaalfde deel van haar waarde in 1928. In den loop der vier eerste jaren zou er een einde gemaakt worden aan het nijpend gebrek aan industrieele producten, thans bij het einde van het Vijf jarenplan zijn we even ver als bij het ein de van den burgeroorlog, toen alle fabrie ken waren stopgezet. Het plan voorzag ook in de „liquidatie" van de moeilijkheden der levensmiddelen-voorziening en in de ver grooting van de voedselrantsoenen. De moeilijkheden zijn voortdurend toegenomen en het rantsoen bestaat uitsluitend uit slecht brood. Uit deze enkele voorbeelden blijkt duidelijk, dat het vermaarde plan niet is uitgevoerd en dat de resultaten heel anders zijn dan wat de Zestiende Conferen tie der Russische Communisten zich daar van had voorgesteld. KERKNIEUWS EEN MISSIE-VLOOT. Z. H. Exc. Mgr. Wade, Apostolisch Vi caris van de Noordelijke Salornons-eilan- den heeft thans ter zijner beschikking een missie-vloot, bestaande uit vier schepen: „De H. Rafaël", de „H. Gabriël", de „H. Paul us", en do „Ave Maria". De verkondiging van het H. Evangelie kon,op deze eilanden die onder het bestuur staan van de Maristen, niet anders dan per boot geschieden. Een dertigtal priesters heeft de zielzorg uit te oefenen over 15.000 Katholieken en 40.000 heidenen, die verspreid zijn over de verschillende eilanden. De schepen zijn ech ter duur in onderhoud. Mgr. Wade sohat, dat de „H. Rafaël" hem b.v. 1 dollar per uur varen kost. Daarbij moet nog rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat op deze eilanden vaak hevige stormen woedden. De Missie heeft nog een vijfde boot bezeten, die echter schipbreuk heeft geleden. Prachtige resultaten van de conferenties van Vincentius k Paulo te Bombay. De Centrale Raad van de Conferentie van de H. Vincentius k Paulo voor Oo6t- Indië heeft dezer dagen het cijfer haier ontvangsten over tiet jaar 1932 gepubli ceerd: het is gestegen tot ongeveer 215.000 francs, een bedrag dat op duidelijke wijze den ijver der vinoentianen weergeeft. De Conferentie bestuurt te Bombay een plaatsing-bureau voor werkeloozen, een keuken der armen, die reeds duizenden maaltijden heeft uitgereikt. De Conferen tie van Bendour, een voorstad van Bombay, bezit een bureau, dat aldaar uitstekende dieneben bewijst: onvermogenden kunnen daar juridische hulp verkrijgen, wanneer zij in civiele of strafrechterlijke zaken noodig mochten hebben. FINANCIëN EN ECONOMIE DE Y0UNGLEENING. Wordt betaald met gedeprecieerde valuta. De president van de baoik voor Inter nationale Betalingen deelt mede, dat de Duitsche minister van financiën aan de Bank, in haar functie van trustee, heeft doen weten, dat de op 15 Mei a.s. verval lende betalingstermijn van de Young-lee- ning, in die landen welke een gedeprecieer de valuta hebben, slechts tot de nominale waarde zal worden betaald, ondanks het feit, dat in deze leening de goudclausule is opgenomen. Dit besluit wordt op de na volgende wijze gemotiveerd. In Engeland is gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk het oordeel uitgespro ken, dat de rente op in Ponden luidende leeningen, ondanks het feit, dat hierin de goudclausle niet in aanmerking te ne- tot de nominale waarde behoeft te wor den betaald. De schuldenaar behoeft dus de goudcluasule niet in aanmerking te ne men. Verder heeft de regeering der Ver. Staten zich op het standpunt gesteld, dat de schulden uit hoofde van Ameri- kaansche leeningen, ook al geldt hiervoor de goudclausule, ook tegenover het bui tenland tot het nominale bedrag in wet telijke betaalmiddelen mogen worden vol daan. Hieruit blijkt, dat er een andere inter nationale opvatting is ontstaan omtrent de beteekenis van de goudclausule. De minister van financiën heeft zich daarom genoodzaakt gezien, om met deze verande ring van opvatting ook in het geval der Youngleening rekening te houden. EEN BEPERKT AANTAL PLAATSEN voor het AMSTERDAMSCH SACRAMENTSSPEL op 18 Juni, te 2.30, Stadion Amsterdam, zijn aan ons bureau verkrijgbaar. Prijzen: van 60 cent tot f 3. DE DIRECTIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het tariefbestand door de organisatie commissie van de Econ. Wereldconferentie onder voorbehoud aanvaard. (3de blad). Eenige ontspanning te Genève op de Ontwapeningsconferentie. (3de blad). De Belgische Kamer heeft na een lang durige en rumoerige zitting de machti gingswet aangenomen. (3de blad). De Duitsche Rijksdag tegen Woensdag a.s. bijeengeroepen. (3do blad). Het dreigende conflict tusschen Rusland en Mandsjoekwo. (3de blad). KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN! BINNENLAND. De K. R. 0. op den Phohi-zender. (4do blad). Aanbesteding weg AmsterdamSassen- heim (3de blad). UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Maria Oatharina, d. van Th. P. van der Meer en Th. G. Straathof. Maria Francina, d. van Joh. H. G. Wordt- man en C. van der Zwet. Gehuwd: A. D. Rotteveel jm. 27 j. te Alkemade en E. C. G. Straathof jd. 25 j. te Alkemade. Th. J. Olijorhoek jm. 25 j. te Woubruggo en C. van Klink jd. 86 j. te Alkemade. H. van Veen jm. 29 j. te Alkemade en H. P. Kennis jd. 20 j. te Al kemade. KATWIJK AAN DEN RIJN. Posterijen. Volgen» officieuze berich ten moeten er bij de Directie der Poste rijen plannen bestaan om een aanmerkelij ke wijziging, zeer ten ongunste van de be woners van Katwijk-Rijn, te brengen in de werkzaamheid van het hulppostlcantoor al hier en moet er zelfs sprake van zijn om het hulpkantoor om te zetten in een post station. Begrijpelijk dat vele vooraanstaan de personen hierover slecht zijn te spreken. Er wordt thans een actie op touw gezet om gedaan te krijgen, dat deze wijziging niet doorgaat. Hiervoor is een vergadering belegd, waarvoor zijn uitgenoodigd de be storen van diverse vereenigingen, eenige vooraanstaande persoonlijkheden, terwijl ook B. en W. en de raadsleden van Katwijk a. d. Rijn een uitnoodLging zullen ontvan gen om deze vergadering bij te wonen. LEIMUIDEN—RIJNSATERWOUDE. Kerkbericht. In verband met do a.s. zomertijd zij medegedeeld, dat de H. Mis sen alhier gelezen worden als volgt: Gedu rende de week dos morgens 7 en 8 uur oude tijd. Zondags de vroegmis 7 uur en de Hoogmis 9.30 uur oude tijd. Voorheen was de Vroegmis om 7.30 uur en de Hoogmis om 10 uur. Deze Missen worden dus een half uur vervroegd. VALKENBURG. Ongeval. In een onbewaakt oogenblik viel het zoontje van J. B. in een sloot. Even later ontdekte men zulks. Dr. Llueting uit Katwijk was spoedig ter plaatse en het mocht hem, na langdurige pogingen geluk ken de levensgeesten van het kind weer op te wekken. Men denkt het kind te kun nen behouden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1