De K. R. O. op den Phohi-zender MIJNHARDTVs ZATERDAG 13 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 WEKEUJKSCH PROGRAM VOOR DE MISSIES. DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Gandhi als honger-kunstenaar. De Gleichschal- tung wordt in Duitschland doorgezet. Het Cen trum krijgt een nieuwen leider. De gezondheids toestand van mgr. Kaas. De eerste oorlogsver klaring sinds den Wereldoorlog. Den 24en Juni a.s. tal de K.R.O. via den Pfcohi-kortegolfzender zijn eerste program ma geven, speciaal bestemd voor de Neder- landsche Missionarissen in de Missiegebie den over de geheele wereld. En het ligt in het voornemen, om daarna elke week een dergelijk programma te verzorgen, zoodat de Nederlandsche Priesters en Religieuzen in de gelegenheid worden gesteld om voortaan één uur per week het contact met het Moederland te onderhouden- Want de samenstelling van deze uitzendingen wordt zóó gekozen, dat behalve actueele mededee- lamgen van belang voor de Missionarissen, een samenvatting zal worden geboden van de voornaamste gebeurtenissen op gods dienstig en maa te chap pel ijk gebied in Ne derland en daarbuiten, terwijl ter afwisse ling een met zorg gekozen muzikaal pro gramma zal worden ingela-soht. Vanzelfsprekend is dit nog slechte een onvolledige omschrijving van het karakter der uitzendingen aan den vooravond van de eerste; immers de toekomstmogelijkhe den. welke hier liggen opgestapeld zouded slechts vergelijkenderwijze kunnen worden afgemeten naar de geschiedenis van den K.R.O. in Nederland, sedert de zevenjarige periode van zijn bestaan. Denkt men zich n.l. een oogenblik terug in den tijd, toen een K.R.O. in on® land zich nog een weg moest beginnen te ba nen en de beteekenis van dezen omroep op dit oogenblik, dan kan men slechts bewon dering hebben voor het krachtige vertrou wen van den pionier, die alles visionair overzag, doch, slechts begrepen door wei nige zijner tijdgenooten, pas veel later in deze overtuigde en even enthousiaste me destanders vond. Zeven jaren geleden kon in Nederland niet geheel worden overzien, wat er op gebied van radio-uitzending met name in haar uitwerking kon worden be reikt. En zoo ook hier, staande voor de eerste uitzending, bestemd voor de Missies, is het bij het vele enthousiasme, dat het durven de plan van den K.R.O. reeds ontmoette, onmogelijk te bevroeden, wat hieruit aan ontzaggelijk goeds kan groeien voor hen, die terwille van anderen Vaderland en fa milie verlieten, dooh die op deze wijze thans in de gelegenheid komen, de relatie met Nederland te hernieuwen en te onder houden. Men kan over de waarde van radio-uit zendingen, bestemd voor de verre landen, waarin de Missiegebieden gelegen zijn, ver schillend oordeelen, maar, wanneer er voor de Moscou-zenders alles aan gelegen is, om de stem van Rusland in die landen te laten weerklinken, dan moge daaruit toch reeds worden afgeleid, dat de waardeering veel minder problematisch is, dan wellicnt velen vermoeden. Immers door dit directe en herhaalde contact met het Moederland zal ook de Missionaris op de hoogte kunnen blijven van de „histoire contemporaine", waardoor hij gemakkelijker in de gelegen heid is zijn kennis, op andere wijze dour bestuur en correspondentie aangevuld, te stellen als een krachtig tegenwicht ojn. te gen de verkeerde invloeden, welke uitgaan van de zenders der Sovjet-Unie. In elk geval moet het een onwaardeer bare goedheid van de Voorzienigheid wor den geacht, dat het land, hetwelk de meeste Missionarissen levert aan de wereld, dat ook als eenige onder de staten beschikt over een eigen Katholieken Radio-Omroep, thans het eerste zijn zal om de modernste aller publicatie-middelen in dienst te mo gen stellen van de Missie, van de bevor dering der Missie-actie en van den Missio naris zelf, die aldus uit zijn isolement wordt verlost. Uiteraard kon nog niet aan alles wor den gedacht, ofschoon veel reeds onder de H o n g e r-G a n d h i. Maanden lang heeft de Britsch-Indische leider Gandhi in alle stilte doorgebracht in het interneeringskamp van Yeravda en de we reld begon hem te vergeten. Gandhi? Was dat niet de man, die zout maakte en daarvoor de toorn van de En- gelsohe regeering op zich laadde! Pre cies, dat was de man van de burgerlijke ongehoorzaamheid, van het lijdelijk ver zet; de man van de hongerstaking. Gandhi is een honger-kunstenaar; hij weet met vasten meer te bereiken dan men voor mogelijk zou houden. Reeds verleden jaar in September heeft hij een hongerkuur meegemaakt voor het zelfde doel als thans, n.l. om de positie der paria's te verbeteren. Zooals men weet, zijn de paria'B de uitgestootenen uit de samenleving der Hindoes. Zij hooren vanaf hun geboorte in geen enkele kaste thuis, zijn „onaanraakbaar", worden go- meden door de „hooger" geboren Hindoes en mogen niet in den tempel verschijnen. Verleden jaar heeft Gandhi een bres geschoten in deze breede muur van op godsdienstige motieven rustende afschei ding en heeft hij het door zijn honger kuur klaar gespeeld, dat er een overeen komst tot stand kwam tusschen de paria's en de hoogere kasten der Hindoes. Tem pels werden voor hen opengesteld en er zou een wetsvoorstel komen in de Indi sche Kamer van Afgevaardigden om de onaanraakbaarheid af te schaffen. Maar alles wat wortelt in een eeuwen oude traditie en gebaseerd is op uitspra^ ken in heilige boeken, zit ongelooflijk diep en vast. De overeenkomst was er, maar de practijk was er nog lang niet. Om deze oppositie te breken, heeft Gandhi deze week opnieuw gegrepen naar zijn strijdmiddel, het vasten. Een in onze oogen zeer ongewoon, maar voor het Oos ten merkwaardig effectief middel. Drie weken wil hij hongerenals hij het uithoudt? Mocht hij het echter niet uithouden en zou hij aan deze honger staking sterven, dan zou dat een weerga- looze volksbeweging ontketenen, welke de volkomen overwinning van zijn ideeën zou beteekenen. De Britsche regeering heeft zeer goed ingezien, dat zij in geen geval mocht ris- keeren, dat Gandhi in Britsohe gevangen schap stierf, en heeft hem dan ook direct vrijgelaten. Een doode Gandhi in huis is nog gevaarlijker dan een levende 1 Richten rechts! In het Westen houden wij er andere middelen op na om ons doel te bereiken. Hier heet het nieuw ste op dit gebied „Gleichschaltung", uit vinding van Hitler en „made in Germany". Na met de communisten grondig afgere kend te hebben, zijn thans de sociaal-de mocraten in Duitschland aan de beurt gekomen. Hitier heeft hun eigendommen en ge bouwen in beslag genomen, in verband aandacht is gekomen. Zoo o.m. het feit, dat nog niet eLte Missionaris de beschikking heeit over een gesemkt radio-ontvangLoe- stel. Maar ook hier hoopt de K.R.O. binnen niet al te langen tijd zijn bemiddeling to kunnen verleenen en van voorlichting te dienen, om in het bestaande tekort te hel pen voorzien. Het karakter en de indeeling der pro gramma's, welke voorloopig werden vast gesteld, zullen wellicht eenige wijziging moeten ondergaan overeenkomstig de weu- schen en inzichten der Missionarissen zeif, die ongetwijfeld hun adviezen volgaarne zullen schenken. Zonder dat de lezer thans reeds alle zend-technische en program-technische de tails nader behoeft te kennen, is hij auu de hand van deze summaire mededeeling toch in staat te begrijpen, van welk een beteekenis het is, dat op den Nederland- schen wereldzender te Huizen een katho liek program kan worden geboden, geheel ten dienste van de dappersben en onbaat- zuchtigsten onder ons, de Missionarissen. Onder dit opzicht beschouwde de K.R.O. het dan ook als volledig verantwoord om met deze uitzendingenreeks 'n begin te ma ken, al beteekent zulke ten uitgave van honderden guldens per uur. De groei van het plan en de verwezenlijking der ge stelde idealen zullen uiteraard afhankelijk zijn van den financieelen steun, welke deze in Katholiek Nederland zullen ontmoeten. De moreele steun is er reeds, want nie mand minder den Z. H. Exc. Mgr. Jansen verleende Zijn hooge goedkeuring aan deze nieuwe onderneming. Dit plan zal onder Gods zegen slagen, omdat het moet. En het moet slagen, omdat het kan. Want ten laatste hebben de pio niers van de Katholieke cultuur in de over den aardbol verspreide Missiegebieden er reoht op, dat wij hen met alle mogelijke middelen tegemoet treden, om hun Missie- arbeid meer vruchtdragend te doen zijn. J. DITO, OJ». met beweerde corrupties van de leiders. Thans hebben de socialisten als zoodanig niets meer: geen kranten, geen eigen vergaderlokalen en gebouwen, geen geld. Gleichsahaltung Het bestuur der vakvereenigingon had men hun reeds afgenomen. Ook deze zijn ondergebracht in nieuw verband en de Duitsche arbeiders hebben reeds hun eer ste Congres in dit verhand gehouden. Gleichschaltung 1 Zelfs de boeken moeten voortaan in dienst staan van den nieuwen Duitschen geest en wee het boek, welks inhoud „wi der den Deutschen Geist" wordt bevon den het gaat den brandstapel op. Gleich schaltung En de menschen, die deze aantasting van hun vrijheid niet kunnen verdragen, die uit hun ambt of beroep zijn ontzet, wier brood hun uit den mond is gestooten? Velen hebben zich reeds van kant ge maakt. Laten wij niet oordeelen. Gleich schaltung. Alles wordt gelijk geschakeld of scha kelt zichzelf gelijk. Het Centrum heeft eveneens ingezien, dat het zich voegen moet in het groote verband der nationale opleving, dat het beter is mee te doen dan zioh afzijdig te houden. Wanneer de Katholieken mee doen, wordt er rekening met hen gehouden en kunnen zij hun matigenden invloed uit oefenen. Want als zij invloed zullen uit oefenen zal dat ongetwijfeld zijn in ma tigenden zin, daarvoor staat de benoe ming van den nieuwen leider van het Cen trum, dr. Briining, ons borg. Briining is weer teruggekeerd in de actieve politiek en zijn benoeming wordt algemeen met in stemming begroet. Hij zal een zwaren strijd hebben te strijden, want als ooit een leider een moeilijke positie aanvaardde, dan is het zeker wel Briining. Hij zal moeten trachten het Centrum weer op te heffen tot de hoogte, waarop het jaren lang heeft gestaan, en het moeten behoe den voor een algeheel faillissement. An dere partijen zijn reeds overspoeld door de Hitleriaansohe vloedgolf, Briining zal als een rots in de branding het hoofd bo ven water moeten houden. Mgr. Kaas. De leiding van het Centrum heeft Brüning overgenomen uit de handen man mgr. Kaas, die om gezond heidsredenen is afgetreden. De „Msbd." schrijft bij het heengaan van dezen priester, die jarenlang het Centrum heeft geleid, het volgende: „Er is heel wat scepsis opgestegen, toon bekend werd, dat mgr. Kaas om gezond heidsredenen zou oftreden. En toch wist men, dat deze, uitsluitend op zijn wils kracht levende man zijn dagen sleet tus schen de kerk, den rijksdag en het zieken huis. In dit laatste heeft hij sinds jaren wel de meeste uren van zijn leven doorge- bracht. Zijn gelaat droeg duidelijk de sporen van een geweldig lijden en zijn kar rakter leed er zelfs soms ondermaar zijn vrienden en zij vereerden hem werke lijk als een leider en een vader wisten, dat het vaak doorbrekend slecht humeur alleen een gevolg was van de pijnen, welke hem onophoudelijk verteerden. En als hij dan weer, voor de zooveelste maal op do operatietafel lag, dan werd er vu rig gebeden voor het behoud van den man die nog in de volle kracht van het leven hij moet den 23sten Mei a.s. nog 52 jaar worden in de volle ontplooiing van zijn geestelijke en intellectueele energie, door een zware en smartvolle maagziekte in zijn ontzagijke activiteit, geheel in dienst van het Duitsche vaderland en van de Kerk, verlamd werd. Dieet, dieetwas het woord, dat mgr. Kaas voortdurend en van alle zijden in de ooren klonk. Als anderen ontspanning zochten, na een periode van zwaren en vaak ondankbaren arbeid, dan wist hij, dat hem weer het lancet wachtte, met de zekerheid, dat het wederom niets zou hel pen, en dat de pijnen, welke hij lijden zou, slecht dienden om het leven te rekken. Is het wonder, dat deze man, onder de huidige omstandigheden, gemeend heeft zijn reeds viermaal ingediend ontslag als voorzitter der partij te moeten handha ven? Vooral wijl hij van oordeel was, dat zijn priesterlijk ambt op dit oogenblik een belemmering was voor zijn politieke acti viteit, welke hij overigens uitsluitend uit gehoorzaamheid, op bevel van zijn bis schop mgr. Koram, aangevangen had. En wellicht dunden zich ook de rijen van zijn onvoorwaardelijke aanhangers, nu zijn gezondheidstoestand steeds meer op zijn humeur werkte, en een zekere bitterheid velen van hem vervreemdde. Hij kon het niet meer hebben, dat medelijdendo blik ken op hem gevestigd werden, dan ver dween del,aatste glimlach xan zijn lippen, dan sloten zioh zijn vermoeide oogen en zonk hij weg in een molanoholieke een zaamheid, waaruit hij nu te Rome, in het vaderhuis van alle Katholiekon, verlos sing zoekt." Eindelijk oorlog!— .Wanneer wij de aardglobe doordraaien van OoBt naar West, vinden wij ton slotte in Zuid-Ame- rika twee republieken, die elkaar den oor log hebben verklaard. Eindelijk weer eens een oorlogsverkla ring, de eerste sedert don wereldoorlog 1 Wel is er in de laatste jaren genoeg gevochten, was er feitelijk oorlog zoowel in China als in Zuid-Amerika (om van burgeroorlogen en econmische oorlogen nog maar niet eens te sproken) maar men wachtte zich er wel voor om formeel den oorlog te vorklaren, om wat oorlog was ook oorlog te noemen. Want aan een for- meelen oorlog zaten onaangename conse quenties vast, sinds men den oorlog plech tig had uitgebannen als internationaal strijdmiddel. Aanvankelijk hebben Paraguay en Boli via elkander lustig bevochten om een grenskwestie (de kwestie van hot Gran Chaoo-gcbied) en nooit is er over oorlog gesproken. Deze week echter heeft Pa rs guay er genoeg van gekregen en het hooge woord er uit gegooid. Do oorlog is formeel verklaard. Voor Paraguay en Bo livia zelf beteekent dat practiach geen verandering, maar wel voor den Volken bond, die nu geroepen is om tusschenbeide te treden. Aller oogen richten zich thans weer naar Genève en men vraagt zich af, of dit vredesinstrument nu weer zoo'n droevig figuur zal slaaai als indertijd mob Japan. Maandag zal de VolkenbondsTaad bij eenkomen om zioh te beraden over de stappen, die nu gedaan moeten worden. Hot zal wel weer neerkomen op een Vol- kenbondscommisuie, die naar het terrein van den strijd zal vertrekken en rapport zal opmaken, welk rapport dan dient als basis voor een tam uitspraakje en vervol gens wordt opgeborgen in het archief. Misschien volgt Chin- binnenkort het voorbeeld van Japan wel na. Veel zal het wel niet uithalen want de mogendheden hebben het thans veel te druk met het oplossen van do OntwapeningBpuzzle en van de crisis. Zenuw-Tabletteny^bö ct. Laxeer-TablettinV 60 ct. Hoofdpijn-TatJ^ejten 60 ct. 4719 Bij Apotru en Drogitsen SPORT KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Overzicht. De traditioneole Noord-Zuid-wcdstrijd wordt van dit jaar morgen to Haarlem ge speeld. Het Zuid-Hollandsohe twaalftal be staat voornamelijk uit spelers cn speelsters van Deebos en Het Zuiden en vormt oen oombinatio zóó sterk, dat het NoordHol- landsoh twaalftal er de handen vol aan zal hebben. Zocals gewoonlijk zullen vele liefhebbers van korfbal zioh morgen naar Haarlem be geven om een mooi staaltje van korfbal te gaan zien. Voor de promotie en degradatie krijgt Fluks II Quick uit Dordrecht op bezoek. Onze stadgenooten, die vol enthousiasme zijn om in de tweede klaose te komen, zul len morgen wel hun uiterste best doen en daarom gelooven we wel, dat ze de puntjes hier zullen houden. Wed strijd pro gramma voor a.s. Zondag. Bijzondere wedstrijden. Haarlem: Noord-H.Zuid-H. Enschede: EnschedeAmsterdam. Weesp: AKB-12 talGEKB-12 tal. P r o m o t i e-d egradatie. Eerste klasse West: DDVEendracht. Tweede klasse Weet: liohda^-Amster dam Zuid; Westerkwartier II—DED; Fluks IIQuick; Tor GouwRozenburg. C o m p e t i ti e. Eerste klasse Oost": RapiditaaHellas. Eerste klasse Noord: Wordt KwiekVitesse. HOCKEY NEDERLAND—DUITSCHLAND Treating speelt niet mee. Naar wij vernemen zal Tresling niet mee kunnen spelen in het Nederlandsch hockev- elftal, dat morgen in het stadion tegen Duitschland uitkomt. Tresling zal op de links backplaats vervangen worden door Rees van Hilversum. '-W-W :V!'*2WMrjQHKJW

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13