CENTRALE RAAD HANZE. WOENSDAG 10 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen vin 10 Moi 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te Do Bildt. Hoogst o barometerst.: 770.6 te .Tanmayen Laagste barometerst.: 752.8 te Blaavands- huk Verwachting tot den avond van 11 Mei: Meest matige Wes telijke tot Noord- Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Waarschijnlijk nog regen of hagel. Weinig verandering in temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat'mr des middags te half drie 9.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnaimiddag 8.11 uur tot Donderdagmorgen 3.42 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Donderdag 11 Mei voorm. 3.16 uur, nam. 3.38 uur. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Economisch doctoraal examen Indologie de heer J R. van Blom (Leiden); candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heeren J M. A. H. Luns (Amsterdam) en C. H. van Eendenburg (Den Haag). STADSNIEUWS DEN HAAG—WASSENAAR—LEIDEN. Wijziging dienstregeling. Met ingang van Maandag, 15 Mei a.s. wordt de dienstregeling Den HaagWas senaar—Leiden (de gele tram) gewijzigd. Do vertrektijden van beide richtingen worden, behoudens enkele vroege en late ritten, 5 minuten vervroegd. „Motordienst", sectie Lelden. Vereen. Vrijwillig Landstormkorps Door bovengenoemde vereeniging is Maan dagavond) .1. een vergadering gehouden in de bovenzaal van café „Harmonie", Breestraat, welke zeer druk bezocht was. De gehouden Propaganda-feestavond in de Groote Stadsge hoorzaal op den 19den April heeft o.m. tot resultaat, dat verschillende leden uit de bui tengemeenten belangstelling toonden voor de Algemeene Vergadering, waar de bespreking van vereenigingsbelangen de hoofdschotel uit maakte. Nadat de heer E. Raams de vergadering ge opend had, werden door de commissie de ver schillende functies ter beschikking gesteld, daar deze commissie zich tot taak had ge teld een Propaganda-feestavond te organisee- ren, welke dan ook op den 19den April is gehouden. Op voorstel van een der aanwezige leden, werd de commissie bij acclamatie tot bestuur gekozen, hetwelk thans bestaat uit de heeren: E. Raams, voorz., Q. W. A. Bleys, secr., W. Oudshoorn, penningm., G. Hoppezak, adviseur, verder J. C Elsgeest, L. Eradus, J. v. d. Steen, Jac. Janson. Verder werden nog enkele interne vereeni- gingsaangelegenheden besproken, terwijl de heer Hoppezak ten slotte een woord van dank sprak tot hen, die hadden medegewerkt en bijgedragen tot het weslagen van den propa- ganda-avond op 19 April. De voorz. sprak de hoop uit, dat allen zou den medewerkne aan het belang van deze zoo nuttige vereen, en sloot daarna deze echt en thousiaste motordienst-vergadering. „Ons Belang". De Vereeniging xvan Kleinhandelaren en Marktkooplieden „Leidens Belang" en de afd. Leiden van d?n Alg. Ventersbond in Neder land gingen dezer dagen in fusie. Hieruit ont stond een nieuwe vereen, genaamd: Vereen, v. Kleonhandel, Venters en Marktkoopl. „Ons Belang". De vereen, staat op neutraal standpunt. Het bestuur bestaat uit de heeren J. D. v. d. Bos, Sieboltstraat 46, Voorzitter; Nic. Val- lentgoed ,Utr. Jaagpad 25, Secretaris; H. Re geer, Haarlemmerstraat 108, penningm., en voorts uit de heeren: P. Pover, J. C. Krom hout, C. Roon, J .Haasbek, J. Leugering en A. v. Schoonrewoerd den Bezemer. Gistermorgen te ongeveer kwart voor twaalf is een personenauto op de Utrechtsche brug aan de zijde der Plantage tegen een hardstee- nen paal aangereden, waardoor deze met de daarop staande lantaarn en een gedeelte van het brughek werd vernield. De aangerichte schade bedraagt 200. De autobestuurder is doorgereden, doch 't auto-nummer is bekend. In Leiden gevestigd. H. Beetjes, los werkman, aan boord .■woonschip K. van Hans wijkBanning en fam., Oude Rijn 50 N. T. Benschop Groenhovenstraat 18 IJ. M. van den Bergh, huishoudster, Lijsterstraat 2 B. Bezouska, dienstbode, Rembrand tstr. 27 G. Bogaards, kantoorbediende, Wasstraat 51 D. van Bommel en fam., chauffeur, Groenoordstraat 32 J. Bos man en fahi., Merelstraat 9 C. de Bruijn en fam., aan boord Langegracht L. Ceuvel, Nachtegaallaan 17 J. C. Delfos, verpleegster, Zijlsingel 54 J. E. öhr. Visscher-Dronkers, Nachte gaallaan 17 K. K. Edler, monteur, Pieterskerkstraat 8 Chr. van Egmond, dienstbode, Hartesteeg 2a- E. H. En- sing, slagersknecht, Haariemmerstr. 218 S. J. Fanoy, luitenant L. d. H., Lam mermarkt 36 W. G. A. Frans en fam., letterkundige, Rapenburg 78 J. Gies- bergen, vulcaniseerder, Nieuwsteeg 17 J. S. Göbel, instrumentmaker, Heeren straat 20 L. van Halm, los werkman, Janvossensteeg 59 H. M. DauveHa milton of Silvertonhill, Rijnsburger weg 162 W. C. den Hartog, veehouders- knecht, Bosch en Gasthuispolder 5 A. van Hoek, schoenmaker. Rijnstraat 5a E. L. C. Huyg, Noordeinde 35 A. j de Jong, huisschilder,Maredijk 67 D. van der Klits, dir. Landsdrukkerij, Sta tionsweg 45 E. Kühn, dienstbode, Ko ningstraat 39 V. Leemans, tramcon ducteur, Groenoordstraat 32 C. J. Kuijvenhovenvan der Maat, v. Lennep- straat 7 A. C. Hutvan Manen, De Oostastraat 29 E. Menninghaus, dienst bode, 3 October straat 2Gb M. L. Meijer verpleegster, Rijnsburgerweg lo H. H. Mol, kantoorbediende, aan boord Zijl singel J. Molnar en fam., reiziger, Roodborststraat 35 J. J. Huijzer en fam., Rijn en Scheikade 121d M. Ober dienstbode, Nieuwe Rijn 65a J. M. van den OudendijkPieterse, Johan de Wittstraat 40 M. M.. Ouwerkerk, de Wetstraat 30 J. van dér Plas, 1.1. stuurman, Apothekers dijk 14 M. M. van Poll, Hoefstraat 16 S. van Praag, Rijnsburgerweg 5 D. Roest en fam., vertegenwoordiger. Pasteurstraat 30 -r- L. P. Sohaaij, etaleur, Lokhorststraat 19a E. M. Schouten, dienstbode, Haar lemmerstraat 218 M. J. B. Schouten, Roodcnburgerstraat 1 Eè Spaanbroek en fam., zetkastelein, Stationsweg 51 W-. E. Straijer, Rijnsburgerweg 10 P. Veltenaar en fam., vulcaniseerder, Nieuw steeg 17 P. de Vries, bakkersknecht, Hooge Rijndijk 49 G. Wallet, dienst bode, Zoeterw. Singel 104 H. A. van der Water, Ambachtstraat 13 E. P. van Wetten, ienstbode, Hooge Rijndijk 35 F. de Wit, onderwijzeres, Hooge Rijndijk 66 E. Wihlidka, dienstbode, Haagweg 37 H. Zuidema en fam, To- matenstraat 18. Uit Leiden vertrokken: S. Bakhuijzen en fam., Katwijk, V&rke- visserstr. 134. Ch. J. Belmon, Zandvoort, Kostverlorensu-. 3. W. Bemelmans, Dus- seldorf, Dusseltholerstr. 40. S. J. C. Ben der, Oegstgeest, Dorpsstr. 32. J. C. van Benten, Haag, Schenkka-de 296. Ta. M. A. J. C. v. d. Bergh, Oegstgeest, Rhijngees- terstr.weg 147. H. O. Beuling, Haag, Schenkstr. 165. L. Beursohgens en fam., Voorschoten, Noortheystr. 19. II. Beursohgens, Breda, Sophiastr. 36. G. H. Blanken, Barneveld, Garderen» F. A. Bollmann, Nauwburg a-Sadle. Th. J. C. de Bree, Utrecht, J. v. d. Borobstr. 49bis. C. Drathen, Voorschoten, Noort heystr. 19. N. Dunnebier en fam., Utrecht Vleutensihe vaart 24. C. A. van Dijk, Al phen a. d. Rijn, Gouwsluischeweg 35. J. N. van Swigohum-van Dijk, Terschelling, N-H. Pastorie. J. W. van Ek en fam., Oegstgeest, Rhijngeesterstr.weg 147. H. de Goeij, Wa-ssenaar, Oostdorperweg 18. M. E. Henzen, Hillegersberg, Kerkstr. 3. J. M. van der Hoeven, Zoeterwoude, H. Rijndijk F 95. F. J. Hopman, Gennep, Spoorstr. 325. M. B. Plan;-er-Hoving en fam., Zandvoort, Parallelweg 15a. E. Huisman, Amsterdam, v. Baerlestr. 20a. A. C. C. de Waad-van Ingveld, Ginneken, Bavelschelaan 73E. C. C. Kammerman, Rotterdam, St. Janstr. 15b. J. C. van Klink, Alkemade, B No. 240. K. E. Knapp, Rotterdam, St. Janstr. 15b. K. Knotter en fam., Venlo, Kaldenkerkerweg. L. J. Koek en fam., Zoeterwoude, Zuid- buurt C 70. J. Kromhout, Katwijk, de Waal Malefijtstr. 21. Wed. S. van Gelde ren-Ligtenstein, Haag, Lyceumplein 40. O. Los, N. O. Indië. D. Louwerse en fam., Oegstgeest, Endegeesterstr.weg 12. A. Mars, Rotterdam, Cool singel. H. M. Blanken-Mastenbroek, Barneveld, Garde ren. J. J. Mechelse, Amersfoort, Lageweg 8. C. W. van Meurs en fam., Heerlen, Benzienraderweg 5. J. Vermeij-Mieremet, Leiderdorp, Kondngsstr. 39. B. Moolen- burgh en fam., Oegstgeest, Fred. Hendrik laan 11. F. A. P. Mooij, Utrecht, Pr. Hen driklaan 89. W. Noll, Oegstgeest, Weth. Dui venvoord est r. 39. T. Oenstra, Haag, Gev. Deyüootplein 30. H. Pirang, Linden am Bodonsee. J. Pontier, Rotterdam, Sohiekade 113. A. van Reen en fam., Rotterdam, Mathenesserdijk 391a. A. Ro denburg, Boskoop, Zijdeweg 240. A. G. H. H. Roeffen, Nijmegen, Groesbeeksche- weg 11. Wed. P. Folkard von Scherling- Rohn, Jönköping, Björnebersvagen 10. Wed. A. M. van Heteren-Sirre, Oegstgeest, Rijksstraatweg. M. M. Slimmers en fam., Amsterdam, Hoofdweg 361hs. W. Star, Bennebroek, Huize Vogelesang. P. J. Tes-ko, Buasum, Heerenstr. 11. H. A. Thiadens, Noord w ijkerhout, Yangevelder- weg 10. J. G. Troost en fam., Oegstgeest, Burg. Tterweoweg 35. J. B. K. Vermeij, Leiderdorp, Koningstr. 39. Wed. G. W. M. Botermans-van der Vlist, Oegstgeest, Sumatrastr. 32. L. Vogelsang, Sneek, Krui s broed er str. 47. Wed. W. Frankbu ij zen-Voorbrood, Capelle a* d. IJssel, Kerk- laan 11. S. H. Vredenburg, Schiedam, Algem. Zieken huie. J. M. de Waal en fam.en, Amsterdam, Ceintuurbaan 51hs. M. Wetselaar, Haag, Mesdagstr. 90. J. Wordt en fam., Voorschoten, Leidsoheweg 242. De Centraio Raad van de Hanze kwam 1 hedenmorgen te Den Haag bijeen. Na de opening der bijeenkomst met den christel ij ken groet door den bonds voorzitter, den heer C. J. G. Struycken, werd het Bondslied gezongen. De Bondsvoorzitter verwelkomde mr. J. van Hellenberg Hubar, lid der Twee de Kamer, en sprak daarna zijn ope ningsrede uit. REDE VAN DEN BONDSVOORZITTER In zijn openingswoord vestigde de Bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struyc ken, er de aandacht op, dat de katho lieke sociale organisaties in Nederland, ook voor den middenstand en de pa troons, reeds in hun mannelijke jaren zijn en deze middenstandsbond zijn 25- jarig bestaan al achter den rug heeft. Niettegenstaande dit, meende spr., te moeten opmerken, dat de Bisschoppen van Nederland het noodig hebben ge acht in 1933 hun Vastenbrief nog eene geheel en speciaal te wijden aan de ka tholieke sociale organisatie. Duidelijker dan het in den jongsten Vastenbrief werd gedaan, kan het niet worden gezegd, dat de neutrale organi satie, ook. voor den katholieken midden stander en werkgever verboden terrein is en dat het lidmaatschap der katholie ke organisatie tot zijn plichten behoort. Moge dit klemmende woord van het gezamenlijke episcopaat van Nederland nu eens worden verstaan en het overal, waar het noodig is, ook door onze per soonlijke activiteit en propaganda door dringen. Van de beteekenis onzer sociale or ganisaties voor het katholieke leven wordt ook hoe meer blijk gegeven door de inschakeling der sociale organisaties bij de voorbereiding en regeling onzer Katholiekendagen en is ook onze bond betrokken bij de voorbereiding van den a.s. Diocesanen Katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Dit brengt voor onzen georganiseerden middenstander de eereplicht mede, dat hij thans ook zorgt voor een zoo groot mogelijke opkomst op den Katholieken dag, teneinde op Zondag 21 Mei in Delft te demonstreeren, dat ook de midden stand met ons geheele katholieke volk saamhoorig en één wil zijn. De crisis en de Middenstand. Zijn rede vervolgend, zegt spr., dat het helaas niet mogelijk is in opgewek te woorden te spreken over. de econo mische omstandigheden van ons land, aangezien de crisis doorwerkt en daar naast de internationale toestanden, die ons nationale huishouden zoo ernstig beinvloeden, nog allesbehalve op ver betering wijzen. Dat de middenstand daarbij niet ge spaard wordt, reeds het aantal faillisse menten, in de eerste 4 maanden van het jaar, hetwelk in vergelijking tot 1932 nog van 1531 cfp zichzelf al zoo'n schrikwekkend hoog getal tot 1600 steeg. Hoezeer de nood onder den midden stand groeit, .blijkt wel heel scherp uit het nog altijd wassend aantal aanvragen bij ons Santosfonds, hetwelk helaas daartegenover, wat de inkomsten betreft, een daling laat zien.. Spr. doet daarbij een ernstig beroep op allen, opdat San tos geen enkele standgenoot zal behoe ven teleur te stellen. Laat de midden stand allereerst zooveel mogelijk zich zelf helpen, dan zal hij ook met des te meer reoht een beroep kunnen doen op de hulp van de overheid. Voortgaande wijst de bondsvoorzitter er op, dat het den middenstand ernstig teleurstelt, dat een maatregel tot ver leening van crisis-crediethulp zoo lang uitblijft. j Waar alle standen en groepen worden j geholpen, begrijpt de middenstand niet, dat op een eenvoudige regeeringsgaxan- tie voor credieten aan gezonde midden- standsbedrijven, die door de crisis in moeilijkheden zijn geraakt, nog steeds moet worden gewacht. Wij rekenen er, aldus spr., op dat een dergelijke steunmaatregel door de nieuw optredende Regeering aanstonds aan de Kamer zal worden voorgelegd. Het is de hoogste tijd Daarnaast vragen wij van de Regee ring, dat zij bij de crisis-maatregelen ten behoeve van andere standen de organi saties en de belangen van den midden stand niet vergeet. En wij vragen van de liberale poli tici, dat zij thans met bekwamen spoed hun initiatief-ontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet intrekken, en voor den Minister de gelegenheid scheppen met het zoo broodnoodige Regeerings- ontwerp tot wijziging der Winkelslui tingswet voor enkele branches te kunnen komen. Bijzondere belangstelling heeft in on zen Bond steeds gehad het vraagstuk van de Amsterdamsche melkvoorziening. Spr. herinnert aan den grooten strijd indertijd, die onder leiding van wijlen Chris Jansen is gevoerd tegen het voor stel tot stichting van een monopolistisch gemeentelijk melkbedrijf inde hoofdstad. Het Amsterdamsch Melkvraagstuk is thans weer aan de orde. Er is een voor stel van een gemeentelijke commissie tot stichting van een monopolistisch ge mengd melkbedrijf, dat in wezen neer komt op een gemeentelijk bedrijf en in zeker opzicht is de huidige situatie moeilijker dan bij den vorigen melk- strijd te meer waar het er nu om gaat een positieve en definitieve oplossing te geven aan het Amsterdamsche melk vraagstuk. Gelukkig is thans bereikt, dat de geza menlijke organisaties van melkveehouders, de melkinrichtingen en de melkslijters te Amsterdam zich vereenigd hebben uitge sproken tegen een monopolistisch gemengd bedrijf, en vóór een anderen grondslag in overeenstemming met de Warenwet en het Moikbesluit, waarop een definitieve oplos sing van het vraagstuk, die èn in hy giënisch èn in economisch èn in maatschap pelijk opzicht gezond kan worden genoemd, mogelijk is. Het betreffende adres der organisatie wordt dezer dagen aan B. en W. van Amsterdam aangeboden en gepu bliceerd. Spr. wekt zijn gehoor op met daadwerke lijke belangstelling deze actie te volgen, ten einde het resultaat bereikt te zien, dat op dezen gronds.ag heb Amsterdamsch melkvraagstuk eindelijk voorgoed zijn op lossing vindt. Een bedreiging voor den middenstand van geheel anderen aard is de groote be langstelling voor de verbruikscoöperatie, die op het oogenblik in de geheele arbei dersbeweging, ook in de katholieke, tot uiting komt ais gevolg van het nauwere verband, dat is gelegd tusschen de arbei ders-coöperaties en de arbeiders-centrales. Daartegenover zullen wij in onze katho lieke gemeenschap moeten doen doordrin gen het besef, dat het maatschappelijk her vormingsplan van Q.uadragesimo Anno, de ordening van het bedrijfsleven op den grondslag van publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, niet vereenigbaar is met de coöperatie, die in wezen uitgaat van de li berale, individualistische gedachte. Spr. zegt van meening te zijn, dat het uiterst belangrijke en zeer ver strekkende vraagstukken zijn, welke in dezen tijd voor den middenstand aan de orde komen. Alleen een middenstand, die voldoende sociaa, en politiek geschoold is, zal die vraagstukken aankunnen. De vraag, of de middenstand van zichzelf kan getuigen, dat hij is opgewassen tegen de maatschappelijke vraagstukken, waar voor hij in dezen tijd komt te staan, mag spr. niet met een volmondig ja beantwoor den. Wij hebben, zegt spr., noodig meer so ciale en poltieke scholing, door studie, door nauwgezette lezing van de organen en de overige publicaties onzer organisatie, maar ook door ernstig en onverdroten werken in de sociale en in de politieke organisatie. Voor de versterking van de positie van onzen stand naar buiten, hebben wij vooral noodig meer belangstelling voor het werk der Katholieke Staatspartij. Geen kracht taal in ingezonden stukken of dergelijke, maar ernstige, onverpoosde arbeid, en al lereerst actief medeleven in de katholieke kiesvereeniging. Daaraan ontbreekt, zooals de feiten uit wijzen, helaas nog veel, zeer veel! Machts vorming ook op sociaal en politiek terrein is nu eenmaal een werk, dat door gestagen arbeid dient te groeien. En tenslotte, ook de katholieke Jonge Middenstands-beweging zal nog veel meer de belangstelling van onzen middenstand moeten hebben. En niet alleen doordat gij de totstand koming van de K.J.M.V. in uwe omgeving bevordert, maar vooral, doordat wij uw eigen zoons en familieleden als leden in de K.J.M.V. dienen te brengen en waaraan zelf blijkbaar ook nog al te veel hapert. Spr. acht het voor de toekomst van on zen middenstand een bedroevend teeken, dat niemand minder dan Rector Timp, den moderator der K.J.M.V. in ons bisdom, hem heeft moeten verzoeken speciaal voor dit punt nog eens ernstig aller aandacht te vragen. Van één ding, zoo besluit spr., kunnen wij zeker zijn, en wel' hiervan: dat alleen die middenstand een toekomst waard is, die bereid is voor zijn toekomst te vech ten 1 (Applaus). De voorzitter deelde mede, dat de proef neming met een z.g. „Midcozegel" in den Haag is mislukt. Spr. betreurde het, dat deze kwestie onderwerp van felle discus sie is geweest; dit is niet in 't belang van den Middenstand. Het Hoofdbestuur zal nogmaals besprekingen voeren met de ver schillende organisaties; het beste zal zijn, dat de invoering van het Midcozegel plaat selijk wordt geregeld. Mededeeling werd gedaan van een uit breiding van het Nationaal Hanzebureau. Deze uitbreiding is een gelukkig verschijn sel, en is mogelijk gemaakt door de ver beterde financieele toestand van de cen trale. Er werden drie afdeelingen ge sticht: de sociaal-juridische, de economi sche en commercieele afdeeling. Tot een concentratie van de diocesane bureaux het het Nationaal Hanzebureau is het niet gekomen. De Haarl. Hanze wilde alleen haar bureau opgeven, wanneer alle diocesane bonden meegingen. Mr. Bach gaf hierna eenige inlichtingen over het wederzijdsoh lidmaatschap. Dit zal streng worden doorgevoerd. Het Cen traal Bestuur zal een controle doen hou den, waarna op de activiteit der afdee- lingsbesturen wordt gerekend. HET JAARVERSLAG. De secretaris, de heer W. Boon Jz., bracht hierna het jaarverslag uit. Daarin werd herinnerd aan de viering van het zil veren jubileum van den Bond. Gereleveerd werden de verschillende acties van den bond. Een breede en krachtige actie is ont plooid o.a. om crisis-crediethulp te beko men voor den middenstand en tot een goe de regeling van de contingenteering, terwijl in het najaar de Weelde verteringsbelasting weer de aandacht kwam vragen. De be moeienissen van -den bond strekten zich voorts uit in alle deelen van het Bisdum en in vele overheide-instanties. Het Fonds „Uitkeering bij Overlijden' mocht zich wederom in een vooruitgang van ledental verheugen. Het verzekerd ka- Gemeentelijke Aankondigingen. kennis van genoemde in let 31 Mei a.s. doen inschrijven «..in rry /In. H Aangifte van leerlingen voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool metSJarigen cursut en de Hoogere Bifgerschodlvqpr Meisjes. B. en W. van Leife belanghebbenden, dat aan richtingen van onderwijs ti gelegenheid bestaat tot h< van leerlingen, voor het gymnasium des Dins dags en Vrijdags van 23 \iur nam. en voor de beide H.B. Scholen des Dinsdags van ll 12 uur voorm. en Vrijdags van 23 uur nam. (De H.B S. school voor meisjes is tijdelijk ge vestigd in het gebouw K. Mare 13a). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Voorzitter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1933. Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslilsinj^oa het ver zoek van D Zaalberg om vejgupnink tot het oprichten van een stoomwaacnerij Jen ^trijk- inrichting op het perceel Wlrmond#rg|faat no. 18, Sectie L. No. 1425, is vffdaagd. A. VAN DE SANpE BAKHUYZEN, Voorzitter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1933. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten Ibehoeve van de door de firma Burgersdijk in Niermans, alhier, te houden boekenveiling, vlok 11 t.m. 19 Mei a.s. ontheffing hebben uhdetna van het sluitings- A. VAN DE SApdÉ BAKHUYZEN. Voorzitter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Mei 1933. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Mei a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt 8, telefoon 552. pitaal is thans het millioen ruim over schreden. Ons Informatie- en Incassobureau geniet nog steeds te weinig belangstelling van de 1 zijde der leden. Er werden gevraagd 576 informaties; de incassodienst bracht 5684.92 aan dubieuze vorderingen binnen, terwijl aan nieuwe incasso's werd opgedra gen voor 19.272.95. De Glasverzekering is als instelling het best bij onze leden ingeburgerd en brengt j zoowel den verzekerden als onzen Bond fi nancieel voordeel van beteekenis. De Middensands-Onderlinge, de Bedrijfs- J vereeniging van den R. K. Middenstand M voor de uitvoering van de Ziektewet bleek over het algemeen zeer bevredigende reL. sulfaten te. hebben bereikt. Bij de Collectieve Brandverzekering wor- den geleidelijk meer verzekeringen door de leden afgesloten, hetgeen hun een niet on- |J belangrijk premie-voorde el oplevert. Op- j| voering van het aantal polissen blijft hier ij de leus, zoowel in het belang van de le- den als van de organisatie. Onze Collectieve Automobiel verzekering j leverde wederom voor de leden, die er reeds gebruik van maken, aardig voordeel !j op; voor hen, die een volledige verzekering sloten, zelfs tientallen guldens per polis. Ook hier zij een beroep op de afdeelings- besturen om de propaganda en de aquisi- tie zooveel mogelijk te bevorderen door opgave van leden-automobielbezitters aan het Bondsbureau gedaan. S. A. N. T. O. S. behaalde in 1932 de totale som van ƒ23.794.15 aan bloemendag- opbrengsten en toevallige bijdragen. Hier van maken de vaste inkomsten 15 pet. uit; een percentage, dat nog steeds moet wor den opgevoerd. Het Santosfonds was inmiddels in staat in 1932 in 61 gevallen de noodige hulp te bieden voor 11482 verpleegdagen, waarme de niet minder dan 21.229.87 verpleegkos- ten gemoeid was. De Santospropaganda wordt thans steeds intensiever gevoerd. Nieuw propaganda materiaal verscheen. Een Santos-stand j werd vervaardigd, die reeds tal van malen op middenstandstentoonstellingen in an- j dere diocesen werd opgesteld, maar in 't Haarlemsche nog zelden wordt gevraagd, j Aangesloten vereenigingen en leden. Hot 1 aantal vereenigingen was aan het begin van het jaar 100. 6 nieuwe afdeelingen kwa- men onze rijen versterkenHem-Venhuizeu, Amstelveen, Anna Paulowna/Breezand, Ursem, Zijdewind, en Muiden, waarvan ver- J schillende flinke levenskracht blijken te be zitten. We bereikten dus in 1932 106 afdee lingen. Het aantal leden bedroeg begin 1932: 8218. In den loop van het jaar traden toe 1654 leden, doch moesten worden afgevoerd 949, zoodat de netto vooruitgang bedroeg 423 leden en wij eind 1932 telden 8641 leden. Nog altijd moeten wij uw aandacht vra gen voor het „lek" in de organisatie, het j groote aantal afschrijvingen van leden, dat 1 de winst van de propaganda voor een goed deel weder opslokt. Alleen volhardende opvoeding van den middenstander tot „organisatiemensch'', hoe moeilijk dit ook is, kan op den duur hierin uitkomst brengen. Het jaarverslag werd onder applaus j goedgekeurd. De heer Peters, voorzitter van het Dio- cesaan Voorschot instituut, sprak een kort woord over deze nieuwe instelling, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond gesticht. Reed® zoo kort na de oprichting is gebleken het nut van deze instelling; van verschillende plaatsen is reeds een verzoek binnengekomen om eeu renteloos voorschot o-a. van Waddinxvcen en Noordwijkerhout. Het is noodig om onze

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2