24ste Jaargang WOENSDAG 10 MEI 1933 No. 7504 3)e £ekióefi£(Boi!/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel ingen wordt het dubbole van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eti verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V He+ geestelijk gezag in de Kerk Gehoorzaamheid aan het Kerkelijk Ge zag is een eisch van onze Katholiciteit. Aan dezen eisch te voldoen, is niet altijd gemakkelijk voor dengene, die gewoon is, eigen wil en wensob te volgen en in te wil ligen. Maar ten slotte is het toch ook nooit erg moeielijk, als katholiek de vereischte ge hoorzaamheid te betoonen, indien men zich plaatst in het licht van het Ge loof, indien men leeft uit de eeuwig heid S'-g e d a c h t e Wie, als katholiek, aan zijn hande lingen weet aan te leggen de juiste maatstaf van het z e d e 1 ij k goed en kwaad, zal onmiddellijk als vanzelf spre kend aanvaarden een uitspraak van dr. Ariëns: „Hij, die aan zijn Bisschop onge hoorzaam is, heeft per se ongelijk". Maar meerdere katholieken schijnen die juiste maatstaf niet te kennen. Voor hem vormen een zeer nuttige lec tuur wij wezen er reeds op artikelen van prof Verhaar in de aflev. van „Het Schild" van April en Mei, getiteld: „Het geestelijk gezag in de Kerk". Aan het laatste der twee artikelen wil len wij hier het volgende ontleenen: Tenslotte nog een enkel woord over den plicht der Katholieken tenopzichte der bestuursmaatregelen van het offi- cieele Kerkelijk Gezag, uitingen dus van de bestuursmacht der Ker kelijke Overheid. Gelijk wij reeds in ons eerste artikel zagen, hebben de ge zagsdragers in de Kerk, vooral de Paus en de bisschoppen, ook de door Christus opgelegde taak om de Kerk (resp. hun bisdom) te besturen: door een wetgevende, rechterlijke en straf fende bevoegdheid. Krachtens die goddelijke verordening zijn de geloovigen in geweten verplicht aan de disciplinaire maatregelen der wettige Kerkelijke Overheid te gehoorzamen. Wan neer dus de Paus maatregelen voor schrijft voor de gansche Kerk of een bisschop voor zijn bisdom, bijvoorbeeld over onderwijs, over sociale organisa tie, over jeugdbeweging e.d., dan heeft hij door zijn apostolisch gezag daartoe het volste recht, ja zelfs als bestuurder is hij verplicht die maatregelen te ne men, welke h ij in het geestelijk be lang der hem toevertrouwde geloovigen meent te moeten afkondigen. En de resp. geloovigen van hun kant hebben den plicht, die maatregelen te aanvaar den en te beleven. De katholiek kan dus nooit zich aan een bisschoppelijken maatregel onttrekken en zioh daartegen verzetten, omdat hij zich tot zulk een optreden geroepen en verplicht zou gevoelen in het belang der katholieke zaak, voor anderer zielen-heil! Dat zou, in het licht der katholieke beginselen bezien, eenvoudig een absolute dwaasheid zijn Wij raken hier het gezags-vraagstuk slechts even aan. Toch kan dit weinige zelfs al voldoende zijn, om te doen inzien, wat in deze de plicht der katholieken is, met name ten opzichte van door den Bis schop uitgevaardigde bestuursmaatregelen BINNENLANE STICHTING ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DEN MIDDENSTAND. Verschenen is een tweede, herziene druk van het werk: Inkoopcombinaties van Middenstanders", uitgegeven door het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand. Deze uitgave telt bijna dubbel zooveel bladzijden als de eerste druk. Het aantal vereenigingen, waarover bijzonderheden worden gegeven, is van 153 tot 215 vermeer derd. De toelichtende gegevens werden even eens belangrijk uitgebreid; er is naar ge streefd het werk te maken tot een adres- en informatieboek van de vereenigingen, welke den gezamen.ijken inkoop der mid- denstandsbedrijven handeldrijvende zoowel als industrieel© behartigen. DE PERSONEELE BELASTING DE HUURWAARDE EN HET RECHT VAN RECLAME TEGEN TE HOOGEN AANSLAG. Hoewel het belastingjaar voor de per- soneele belasting samenvalt met het ka lenderjaar, dus loopt van 1 Januari tot 1 Januari, worden de aanslagbiljetten in den regel verzonden eind. April of begin Mei. Velen zullen hun aanslagbiljet in de personeele belasting over 1933 dezer da gen dus ontvangen of reeds ontvangen hebben. Vooral in dezen tijd, nu de huurprijzen der woningen dalende zijn, trekt de aanslag naar den grondslag „huurwaarde" onze aandacht. Voor gehuurde perceelen wordt de huurwaarde gesteld op het bedrag van den jaarlijksohen huurprijs, die geldt aan den aanvang van het belasting jaar (1 Januari) of op het moment, dat men later belastingplichtig wordt. Weekhuur wordt tot jaarhuur her leid door vermenigvuldiging met 5o (dus niet met 52). Als weekhuur wordt alleen aangemerkt de huur, die wekelijks moet worden betaald volgens een overeen komst, die met de week opgezegd kan worden. Echter kan niet in alle gevallen de huurwaarde gelijk gesteld worden met den huurprijs. Dat is b.v. niet het geval, indien de huurprijs niet onder nor male omstandigheden is be dongen. Dit kan voorkomen, wanneer dè ver huurder en huurder familieleden zijn, wanneer de verhuurder de werkgever is van den huurder etc. Neem aan dat in één dezer gevallen een huis met een huurwaarde van 600, verhuurd wordt voor 450, dc belasting wordt dan toch berekend over 600. In tegengestelden zin kan het voor komen, dat de huurwaarde ligt bene den den huurprijs. B.v. wanneer iemand persé een woning moet hebben, er wei nig aanbod is en de verhuurder daarvan gebruik maakt. Met deze omstandighe den wordt bij de vaststelling van de huurwaarde rekening gehouden. Nu komt de vraag: Hoe wordt nu de belastbare huurwaarde bepaald van niet gehuurde perceelen (eigen woning b.v.) en van perceelen, waarvan de huurwaar de niet gelijk gesteld kan worden aan den huurprijs om welke reden ook? De huurwaarde wordt dan volgens de wet bepaald door vergelijking met on der normale omstandigheden g e h u u r- d e perceelen van dezelfde of van de meest nabijkomende soort en 'n dezelfde of in een naburige gelijksoortige ge meente. Er wordt dus niet vergeleken met de huurwaarde van een vorig belastingjaar en evenmin met geschatte huurwaarden van andere niet gehuurde perceelen. Verder is het voor een vergelijking als bovenbedoeld niet voldoende dat de bei de perceelen voor hetzeltde doel ge bruikt worden; zij moeten echter, zij het dan in groote trekken, overeenstemmen, wat bouw, inrichting en bestemming be treft. Maakt de aard van een perceel ver gelijking onmogelijk, dan wordt de huur waarde gesteld op 6 pet. van de ver koopwaarde (perceel met gebouwde aanhoortgheden). Bij het vaststellen van die verkoopwaarde kunnen de bouwkos ten tot leidraad worden genomen en moet niet alleen rekening worden ge houden met de mogelijke resultaten van een openbare veiling. Het spreekt van zelf dat bij vergelijking onder meer ook gelet wordt op stand en ligging. Vooral in dezen tijd, nu de woning- huren dalende zijn, zal menigeen aan dacht schenken welke huurwaarde voor zijn gehuurd of eigen perceel is be paald, zulks met het oog op den aanslag in de Personeele Belasting. Wanneer men zich met den aanslag niet kan ver eenigen kan men daarovor zelf of door oen gemachtigde binnen 2 maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet een bezwaarschrift indienen bij den be trokken inspecteur. Dit kan geschieden met een eenvoudig briefje waarin men meedeelt op grond waarvan mei bezwaar maakt tegen den opgelegden aanslag. B.v. in het geval dat men in zijn eigen woning woont, dat men de huurwaarde te hoog vindt, in verband met de huur prijzen van perceelen van dezelfde of meest nabijkomende soort in dezelfde of meest nabijkomende gemeente. De reclamant of zijn gemachtigde kan verzoeken over het bezwaarschrift door den inspecteur te worden gehoord. Heeft men een beschikking gekregen op het bij den inspecteur ingediende be zwaarschrift en is men met het resultaat nog niet tevreden, dan kan men een beroepschrift indienen bij den Raad van Beroep voor de Directe Be lastingen. Men denke er wel aan, dat daarbij steeds een copie van de be schikking van den inspecteur moet wor den ingezonden. Zoowel bij bezwaar- als beroepschrif ten zorge men er voor, dat ze tijdig wor den ingediend, d.w.z. bezwaarschriften binnen 2 maanden na dagteeke ning van het aanslagbiliet en beroep schriften binnen 30 dagen na de toezending van het afschrift van de be schikking op het bezwaarschrift. Ten slotte kan men bij schending of verkeerde toepassing van de wet ook van de beslissing van den Raad van Be roep nog in cassatie gaan bij den Hoo- gen Raad. In verschillende gevallen ontstaat recht op ontheffing van een deel van don aanslag in de Personeele Belasting. Ontheffing wegens overlijden van een belastingplichtige kent do wet op de Personeele Belasting niet. Wie een perceel verlaat zonder eenigo roerende goederen dftarin achter te la ten en niet binnen 6 weken daarna een ander of hetzelfde perceel in ge bruik neemt, kan ontheffing krijgen en wel over het aantal g e h e e 1 e maan den. dat nog in het belastingjaar over blijft. Neemt men binnen 6 weken een ander perceel in gebruik, zij het met de be doeling het gemeubeld te verhuren, dan wordt de ontheffing niet verleend. Wie een perceel verlaat en binnen 6 weken daarna een perceel in gebruik neemt waarvan de belastbare huurwaarde ligt beneden Y% van die van hef verlaten perceel, lean eveneens ontheffing krij gen. Om hier de ontheffing te berekenen gaat men uit van het verschil in hoofd som tusschen den opgelegden aanslag en de belasting, die voor bet nieuw in gebruik genomen perceel over een zelf de tijdvak zou zijn geheven. Een verzoek om ontheffing moet wor den gericht aan den inspecteur der di recte belastingen in wiens dienstkring de aanslag is vastgesteld en wel bin nen 6 weken na het verlaten van het perceel. Als men bezwaar beeft tegen de uit spraak van den inspecteur kan men binnen 30 dagen in beroep gaan bii den Raad van Beroep. Wie den termijn voor een bezwaar schrift of verzoekschrift om ontheffing heeft laten voorbijgaan, kan aan den inspecteur vragen, den aanslag ambts halve te willen verminderen of de ont heffing ambtshalve te willen verleenen. De inspecteur zal van zijn bevoegdheid zeker gebruik maken, indien overtuigend blijkt, dat bij tijdige indiening een gun stige beschikking zou zijn gevolgd, ten zij er reden is om aan te nemen, dat de termijn willens en wetens niet in acht is genomen. TWEEDE KAMER EIERENUITVOERBESCHIKKING 1932. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft met wijziging van een vorige bepaald: Als kantoren, waarlangs de uit voer van kippen- en eendeneieren is toege staan, worden aangewezen alle voor den uitvoer van goederen te water, per spoor, per tram of door de lucht opengestelde kantoren der invoerrechten en voorts die te Glanerburg, Kotten, Herune, Bakkerik, Beek (bij Nijmegen), Wezelsche Barrière, Tegelen, Maalbroek. Vlodrop-Rothenbach, Locht, Oud-Vroehoven, Roosteren, Itter- voort, Reusel, Wernbout, Clinge, Koewacht en Sluis, met 'dien verstande, dat deze aan wijzing niet geldt met betrekking tot uit voer naar Duitschland te water, per tram of door te lucht.. DE MACHTIGINGSWET. In het Staatsblad afgekondigd. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 5 Mei 1933 tot verleening van bevoegd heden tot het nemen van bijzondere maat regelen in het belang van den landbouw. DE CONTINGENTEERING VAN ROGGEMEEL EN ROGGEBLOEM. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft het bedrag ter bestrijding van de kosten, verbonden aan het afgeven van de vergunningen voor den invoer van roggebloem en roggemeel, vastgesteld op 0.05 per 100 k.g. Vereervgde Zitting en Vergade ring der Tweede Kamer. De „plechtigheid" van de opening eener buitengewone zitting van het Parlement, zooals die gisteren om één uur heeft plaats gehad, steekt wel sterk af tegen de ope ning in Vereenigde Vergadering, welke op den derden Dinsdag van September elk jaar, en meestal door H.M. do Koningin pleegt plaats te hebben. Eigenlijk kan men alleen wat het vertoon buiten de Kamer aangaat, nog met eenig recht van een plechtigheid spreken; want wat er binnen de vergaderzaal der Tweede Kamer ge beurt, heeft van een plechtigheid nog maar zeer weinig over. Slechts de uniformen van het bureau der Kamer en van de Commis sie van in- en uitgeleide en van den Mi nister-President geven aan de opening nog eenig cachet. Dat de heer Ruys verder uit nemend de niet aan een ieder gegeven kunst verstaat, om de volmaakt onbetee- kenende openingsrede met afgemeten na druk voor te lezen, is voldoende bekend. Voor het overige echter een volstrekt ge mis aan stijl en uiterlijk vertoon De meeste leden in hun dagelijksche pak je, min of meer slordig, zittende en staande door de zaal verspreid, en de geheele ver gadering binnen enkele minuten afgeloo- pen Ook de daarop volgende vergadering der Tweede Kamer, welke om drie uur een aanvang nam, was in nog korter tijd ge reed. Er viel namelijk niets anders te doen dan hot benoemen eener Commissie tot on derzoek van de geloofsbrieven. Door den voorzitter werden daartoe aangewezen de heeren Bongaerts, v. d. Waarden, de Wilde en Joekes. Ditmaal zal deze commissie een moei lijker probleem hebben op te lossen dan sedert langen tijd het geval is geweest; want zij zal voorstellen hebben tc doen ter zake van de al of niet-toelating der beide communisten, die Indiërs zijn en om ver schillende redenen krachtens de wet niet toegelaten schijnen kunnen te worden, waarover in den communistischen hoek al wel dadelijk een storm zal opsteken! Onder de schijnbare gemoedelijkheid der Openingsplechtigheid leefde overigens, ook zonder dit vooruitzicht, dc zwaro span ning, welke in den parlementairen kring leeft in verband met den zeer ernstigen parlementairen toestand en de van allerlei zijde dreigende politieke en economische gevaren. Ook ons land zullen spannende gebeurte nissen niet gespaard blijven; en de komen de parlementaire periode gaat zwanger van voor de toekomst van ons land beslis sende gebeurtenissen. ZAANDAMS BEGROOTING SLUIT. B. EN W. STELLEN UITGEBREIDE BEZUINIGINGSMAATREGELEN VOOR. 45 mille op de salarissen. Mot eenparigheid van stemmen hebben B. en W. te Zaandam aldus lezen we in de „Tel." thans besloten een post van ƒ45.000 te nemen uit de winstreserve der gasfabriek, om deze gelden ten goede te doen komen aan de gewone middelen der gemeente voor het jaar 1933. Nog 45.000 werd bezuinigd door een 3 pet. loonsverla ging 30.000) voor het gemoenleporsoneel en inhouding der verlostoelagen 15.000) Beide voorstellen zullen van terugwerken de kracht zijn tot 1 Januari 1933. Om aan de wenschen van Ged. Staten tegemoet te komen, die te kennen gaven dat tegen het versterken van de gewone ontvangsten der gemeente met een uitkee- ring van door afschrijving beschikbaar ge komen middelen der lichtbedrijvcn, overwe gend bezwaar bestaat, stellen B. en W. nog aan den raad voor: 1. verlaging der presentiegelden van 3 op ƒ6 voor de leden van den raad; 2. beëindiging van lidmaatschappen van met name genoemde vereenigingen; 3. schrapping van subsidies aan: Ncd. Ver. voor Gemeentebelangen, Politiebon den, Zaandamsche Vrijwillige Reddingsbri gade, Ver. voor Malariabestrijding, Ver- oeniging voor Drankbestrijding, Ncd. We gencongres, Ambtelijke Ver. Voor Hoofden van Scholen, Ver. „Kunst en Sport", Ver. „Dc Zaansche Molen", Ver. voor M.U.L. O. e.a.; 4. intrekking van de gratificatie in de kermisweek aan het politiepersoneel; 5. geen belooning meer toe te kennen aan onderwijzers wegens hun aanwijzing als plaatsvervangend hoofd eener school 6. het toezicht van gemeentewege op het maken van huiswerk door leerlingen van het Lyceum op te heffen; 1 7. het subsidie voor de Vereen. Openbare VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe maatregelen in Duitschland. Ge lijkschakeling van de banken en rente-ver laging. (2do blad). Frankrijk wil niet betalen aan Amerika. (2de blad). Stakingen en onlusten in Spanje. (2do blad). BINNENLAND. Centrale Raadsvergadering van de Hanze. (1ste blad). Regeling consumptiemelk. (1ste blad). Mislukte roofoverval op een winkelier ster te Rotterdam. De daders gegrepen. (Gom. Ber. 3do blad). Nog meer bijzonderheden over de ver- valschingsaffaire te Dirksland. (Gem. Bcr. 3de blad). Doodelijke verkeersongelukken. (Geni. Bcr. 3do blad). Leeszaal ©n Bibliotheek met 500 to ver minderen; 8. de avondschool voor volwassenen op te heffen. Door al deze maatregelen zou 9000 be zuinigd worden. Van do 110.000, die volgens do opvat ting van Gedeputeerde Staten bespaard moesten worden, was een povt van 50.000 wegens afschrijving op het crisistekort i: :'.- niel in do begrooting verwerkt; B. en W. stellen thans voor, hiervan do helft, dus 25.000, op do begrooting te brengen. Ten slotte wijzen B. en W. op oen met radiodislribuunten te siluiten overeenkomst, waardoor ingaande 1 Jan. 1933 per jaar 8000 wordt verkregen. Dit bedrag wordt thans onder de inkomsten geraamd. Verhooging van opcenten op de hoofd som der personeele belasting of invoering van oen straat belasting wijzen B. en W. af. Dc uitkeeringen aan werkloozen en be- hooftigeii moeten verzekerd blijven, zeggen B. en W. van 7>aandum, Precies als B. en W. van Leiden zeiden bij eenzelf de soort bezuinigingsmaatregelen, wel- ko door de S.D.A.P. in Leiden fol wer den bestreden en verworpen! MAR IA-STICHTING TE HAARLEM. Een nieuwe geneesheer-directeur. Dr. J. Th. Peters, sinds 1921 gonooslieor- directeur van het R. K. Ziekenhuis „Do Mariastichting" to Haarlem, is als zoodanig afgetreden. Met ingang van 15 Juli is tot directeur benoemd dr. J. G. Hope, tc Haar lem. Dr. Hope is 34 jaar oud; hij dood in 1926 te Groningen zijn arts-examen. Gcdurcndo ongeveer 5 jaar is hij als assistent aan do Mariastichting verbonden geweest. In 1932 is hij tc Groningen gepromoveerd op een proefschrift „Ureumretcntio door gebrek aan keukenzout". CONSUMPTIEMELK. Dc crisiszuivclcentralo maakt bekend, dat voor dc periode van 11 tot en met 27 Mei dc prijs voor het taxgedeetto van con sumptiemelk, gekocht op rcgccringscon- tract, voor do verschillende soorten melk is vastgesteld op 4 3/4, 5 en 5 1/4 cent per liter, en dat het bedrag der afdracht op andere in consumtie gebrachte melk is vast gesteld op 3 cent per liter. Dc vastgestelde prijs geldt af boerderij. De. minister van economische zakon en arbeid heeft als consumpticmolkgebie- den aangewezen met' ingang van 28 Mei do gemeenten Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout. Katwijk. Rijnsburg, Valkenburg (Z.-H.)., Monster, Wateringen, Gravo/.an- dc, Naaldwijk. Schipluiden, de Lier, Vlaar- dinger Ambacht, Maasland, Maassluis, Hoogvliet. Poortugaal. FJhoon, Barondreeht Heerjansdam, Hendrik Ido Ambacht, Rid derkerk, IJsselmonde, Sliedrecht, Maars- sen en Maarsseveen. KCOPT BIJ HEN, DIE IN U DAGBLAD l ADVERTEEREN"

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1