BPE-KLEE16 B. DE KONING ZOMERTIJD één uur vooruit DINSDAG 9 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VAN HET VATIC A AN DE PAUS VERLAAT HET VATICAAN. Op Hemelvaartsdag. Reuter bevestigt nog eens, dat Z. H. de Paus op Hemelvaartsdag het Vaticaan zal verlaten om naar de St. Jan van Late- ranen te gaan, wpar Z. H. een pontificale H. Mis zal bijwonen. Dit zal de derde maal zijn sinds het sluiten der overeenkomst van Laterancn, dat de H. Vader het Vaticaan verlaat. KARDINAAL CERRETTI. t Naar een Reuter-telagram uit Rome meldt, is Z. H. Em. Bonaventura kardinaal Cerretti gisterenavond om 19.30 uur (Ita- liaarische tijd) overleden. ONTWAPENING. DUITSCHLAND EN DE LEGER- UNIFICATIE. Verklaring van minister von Blomberg. Rijksweerministor von Blomberg iheeft in een interview betreffende den stand dor besprekingen ter ontwapeningsconfe rentie verklaard: De gebeurtenissen, welke zioh in de laat ste weken in Genève hebben afgespeeld, zijn in binnen- en buitenland veelal ver keerd begrepen. Dat is bij de soort mate rie en de moeilijkheid der problemen, wel ke ter ontwapeningsconferentie worden be handeld, niet te verwonderen. Ik heb daarbij bijzonder 't oog op de kwestie der unificatie der lagersystemen der continentaal-Europeesohe staten. Ve len meenen, dat Duitschland hier buitenge wone en onnoodigo moeilijkheden maakt, ronder te erkennen, dat de kwestie, zooals rij te Genève is gesteld, Duitschland bui tengewone moeilijkheden bereidt. Dutisohland was, zooals bekend, één der kulden, die den algemeenen weerplicht het eerot hebben ingevoerd. De ondervindin gen, welke wij ermede hebben opgedaan, waren goed. De algemoene weerplicht is niet alleen bewaard uit militair standpunt, doch heeft ook bewezen te zijn een belang rijk middel voor de volksopvoeding. Na de ineenstorting in hot jaar 1918 werd ons evenwel bij het dictaat van Versailles de olgemeene dienstplicht ontnamen en in zijn plaats een geheel vreemde legersoort opgedrongen. Indertijd was het het Eiïgelscbe leger- systoem dat Langdienende beroepsleger, dat bij ons moest worden ingevoerd Thans is de ontwapeningsconferentie er op uit, ons weer een ander vreemd lagersysteem te dicteeren, na dat van 't korten tijd die nende mdlitieleger dat gebaseerd is op Fransohe voorstellen. Waar blijven onze eigen sociale en an dere behoeften? Op "welke wijze wordt rekening gehouden met onze bijzondere omstandigheden? De tegenover ons toegepaste methode geeft mij aanleiding er op te wijzen, dat thans de tijd van dictaten voorbij is. Wij hebben bewezen, bereid te zijn in Genève loyaal te werken, maar wij nemen in een zoo be slissende kwestie als die van het leger- systeem geen ultimatum aan. OOSTENRIJK OOSTENRIJK WIL ZICH NIET LATEN „GELIJKSCHAKELEN". Verklaringen van Starhemberg en Schuschnigg. „Een zelfstandig, onafhankelijk, fascis tisch Oostenrijk is hot doel van de Heim- wehr", aldus formuleerde de Heimwebr- leider Starhombcrg het programma van zijn •groep op een lcidersbijeenkomst te Wee- nen. Hij deed een scherpen aanval op het jiationaal-socialismo, dat, naar hij zeide, Oostenrijk wil „gelijkschakelen", in dier voege, dut te- Wecncn een regeeringschef komt, die stadhouder is van Berlijn. In ongeveer gelijken geest sprak de mi nister van Justitie, Schuschnigg, op het congres der cbr. sociale partij. Wij willen gaarne een nog inniger verband met Duitschland, verklaarde hij, maar niet zul len wij toestaan, dat van Oostenrijk een kolonie wordt gemaakt". SPANJE COMPLOT TEGEN AZANA. Nog tijdig verijdeld. Maandagochtend is de politieke politie te Madrid op het spoor gekomen van een aanslag, welk© Dinsdag zou worden uit gevoerd cn beraamd zou zijn geweest tegen do regeering. Volgens mededcelingen van het "ministe rie van binnenlandeche zaken betreft het een poging van monarchistische elementen, om tezamen met syndicalisten en militai- tairen, de rogeering Azana ten val te brengen en het parlement te ontbinden. Als leider der beweging wordt genoemd generaal Gomez, die sinds een jaar op non activiteit is gesteld. Hij is gearresteerd en verbannen naar do Canarische eilanden. Hij is reeds op transport gesteld. De politie heeft nog een groot aantal personen gearresteerd. Het schijnt, dat het door de syndicalisten uitgegeven stakings- parool voor geheel Spanje van kracht blijft, zoodat verwacht kan worden, dat Dinsdag een algemoene illegale staking zal aanvan gen, voorzoover het de syndicalistische ar beiders betreft. In hoeverre militairen bij de samenzwe ring' betrokken zijn, kon nog niet worden medegedeeld, dat de zevende welke te Valonzia in garnizoen ligt, bij deze zaak 'betrokken is. v De dreigende regeeringscrisis Naar de parlementaire redacteur van „El Debate" meldt, zal minister-president Aza na heden in de cortes de vertrouwenskwes tie stellen Alle afgevaardigden der regee- ringspartijen zijn naar Madrid ontboden. Velen zullen op het laatste moment nog per vliegtuig arriveeren. In regeeringskringen maakt men zich zeer ongerust, daar het vaststaat, dat ook een aantal leden van de radicaal-socialis tische partij, welke, zooals men weet lot het regeeringsblok behoort, hun stem niet aan Azana zullen geven, terwijl men om trent de houding van verscheidene andere afgevaardigden geheel in het onzekere ver keert. De regeering heeft inmiddels besloten, om, indien zij in de meerderheid blijft, op de oongregatiewefc de „guillotine" toe te passen, zoodat deze wet in de zitting van Woensdag in een keer definitief zal wor den afgehandeld. BRITSCH-INDIE GANDHI VRIJGELATEN. Een aankondiging en een oproep. Naar uit Poona wordt gemeld is Gandhi gisteren in vrijheid gesteld. Gandhi heeft aangekondigd, dat hij de hurgelijke ongehoorzaamheidscampagne gedurende een maand zal opschorten. Gandhi heeft een oproep gericht aan de regeering tot vrijlating van alle politieke gevangenen en intrekking van de speciale verordeningen, bedoeld om de burgerlijke ongehoorzaamheid te bestrijden. De mahatma voegde er aan toe, dat, zoo hij zijn vasten overleeft, hij den draad weer zal opvatten, daar waar de loop der dingen onderbroken werd bij zijn terugkeer uit Engeland. De vrijlating van Gandhi heeft in geheel Indië groot opzien gebaard. Zij geschiedde onvoorwaardelijk. Men wil in ieder geval vermijden, dat Gandhi in een gevangenis sterft, in geval hij de voed seis taking niet zou kunnen doorstaan. Tegelijkertijd wordt er van regeerings- zijde verklaard, dat de vrijlating geen wij ziging der regeeringspolitiek tegenover de Indische ongehoorzaamheidsbeweging be teeken t. Toen Gandhi Maandagmiddag zijn voed- selstaking voor de zaak der Paria's begon, hadden duizenden Indiërs zich voor de poorten der gevangenis verzameld. •De mahatma legde een verklaring af, waarin hij de voedselstaking onvermijde lijk noemde. Het doel daarvan is de lou tering van zichzelf en van zijn aanhan gers. Gandhi verklaarde, allen te moeten te leurstellen, die meenen, dat de voedsel staking hem zou dooden. Na deze verkla ring legde Gandhi de handen op de schou ders van zijn vrienden en nam afscheid. De secretaris-generaal van het Indische congres, Daulautram, is Maandag gear resteerd. Het schijnt, dat hij de congres organisaties heeft aangespoord, de onge- hoorzaa-mheidscampagne weder aan te vangen, wanneer Gandhi de voedselsta king zou beginnen. CHINA JAPANNERS WEER IN HET OFFENSIEF. Ter» Zuiden van den Grooten Muur. De Japansche troepen zijn gisteren een offensief begonnen ten Zuiden van den Grooten Muur, met het doel de Chineesche troepen van den rechteroever der Loean- rivier te verdrijven. De zegsman van het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken verklaarde in verband met deze actie: „De Chinee- zen hopen ons te verlokken tot een op- marsoh in de streek van Peking en Tient sin, ten einde aldus complicaties met- de mogendheden uit te lokken; wij zullen ech ter niet in die val loopen''. De Amerikaansche militaire attaché te Poking is echter, volgens ©en United Press- bcrieht van oordeel, dat de Japansche be zetting der 'Loean-delta moet worden be schouwd als een „ouverture'" voor verdere acties, die volgens den attaché ten Zuiden van Nantienmen zullen beginnen, zoodra de Japanners hun huidige posities langs de Loean-rivier hebben geconsolideerd. AMERIKA ROOSEVELT SPREEKT. „De toestand een weinig beter dan twee maanden geleden". In een radiorede tot het volk zeide Roosevelt: Wij hebben reden om aan te nemen, dat de toestand een weinig beter is, dan twee maanden geleden: De in dustrie leefde iets op, de spoorwegen ver voerden meer goederen, de prijzen der landbouwproducten liepen een weinig om hoog, doch ik ben niet voornemens al te enthousiaste verzekeringen te geven". Ten aanzien van de wet tot steun van den landbouw, welke met haar inflatie mogelijkheden den president groote vol machten verleent voor noodgevallen, zeide Roosevelt, dat haar toepassing geheel zal afhangen van wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt. Hij verklaarde, dat het verlaten van den gouden standaard geheel de bedoeling had, om een mogelijke paniek en het stilzetten van de industrie te voorkomen, welke zou kunnen worden veroorzaakt door het ont trekken van goud aan den nat-ionalen voorraad door het buitenland. Ik besloot daarom geen goud meer heb Het EERSTE en aangewezen adres voor Steed^de orofflste keuze uit vcrorVaal leverbaar. Ook in zeer v Ziet onz E$1AP0NNEN ordifcjjge prijzen. Speciale Etalage! Haarl.straat h. Donkerst. 2-4-6 land te laten verlaten, aldus de president; de regeering. is absoluut van plan de goe- derenprijzen tot zulk een hoogte op te hef fen, dat zij, die geld hebben geleend, in staat zullen zijn, dit geld in denzelfden dollar terug te betalen, als waarin zij heb ben geleend. Wij zullen hen verhinderen zoo'n goed- koopen dollar te krijgen, dat het hun mo gelijk is, veel minder terug te betalen dan zij hebben geleend. De macht te dien aanzien zal worden gebruikt, wanneer cn zooals het noodzake lijk mocht blijken, om dit doel te berei ken. De besprekingen met buitenlandsche afgevaardigden leidden tot een gezamen lijke actie ten aanzien van ontwapenings conferentie en economisch herstel. De internationale conferentie moet sla gen, de toekomst der wereld eischt dit, en wij hebben allen ons zelf en elkaar be loofd, in dit opzicht ons best te doen. Over de schulden-kwestie sprak de pre sident niet. In het verder verloop van zijn rede verklaarde Roosevelt, dat de bespre kingen met de vertegenwoordigers van de groote mogendheden een vierledig doel hadden. 1. Een algemeene vermindering van de bewapening en hierdoor een vermindering van de vrees voor invallen of aanvallen en ter zelfder tijd een vermindering van de kosten van de bewapeningen, teneinde de mogendheden te helpen het evenwicht in haar begrootingen te hèrstellen. 2. Een verlaging v&n de tariefmuren, teneinde wederom een uitwisseling van de oogstproducten en koopwaren tusschen de landen .mogelijk te maken. 3. Een stabilisatie van de wisselmarkt teneinde den handel mogelijk to maken vooraf contracten af te sluiten. 4. Een herstel van de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de la-nden en een vermeerdering van het vertrouwen. Onze buitenlandsche bezoekers van de laatste drie weken toonden zich hiermede volkomen in overeenstemming. Verder vest-igde Roosevelt nogmaals de aandacht op de noodzakelijkheid van de samenwerking met de rest van de wereld. De huidige toestand verbindt ons on verbiddelijk met den toestand in andere landen, zeide hij. Vermoedelijk kunnen wij de welvaart van de Vereenigde Staten doen terugkeeren, doch deze zal niet van blij venden aard zijn, als over de geheele wereld de welvaart niet terugkeert. Een twee-jaren-plan. Naar aanleiding van 'Rtoosevelt.'s radio rede wordt medegedeeld, dat Roosevelt zich deze week zal wijden aan de opstelling van een tweejarenplan ter reorganisatie van de Amerikaansche industrie, opdat deze weer een belangrijke rol zal kunnen spelen in het proces van het economisch herstel. POGING OM PREDIKANT TE VERGIFTIGEN. Aneta seint uit Bandoeng: Het A.I.D. „De Preangerbode" verneemt uit Ambo- na dat een poging is gedaan om ds. H. van Herwerden, te vergiftigen. De aanslag was klaarblijkelijk ook tegen zijn echtgenoot© gericht. Beiden nuttigden een vergiftigden drank en raakten zeer ernstig ongesteld. Hoewel het ge va/ar nog niet geweken is, kan worden medegedeeld dat hun toestand niet hopeloos is. BUITENL. BERICHTEN. TREINONGELUK TE BRUSSEL. Locomotief van de „Etoile du Nord" ontspoord. Do Brusselsche correspondent van de Msb. seint: Maandagmiddag is de machine van den luxetrein „Etoile du Nord", die van Parijs naar Amsterdam rijdt, nabij het Zuid-station te Brussel ontspoord en na enkele meters verder te zijn gereden omver gevallen. De wagens bleven op de rails staan. Er werd slechts materieel© schade aan gericht. De trein is met twintig minuten vertraging naar Amsterdam kunnen doorrijden. HEVIGE VECHTPARTIJEN TE LONDEN. Joden en fascisten met elkaar slaags. Te Londen is het Zondagavond tot hevige vechtpartijen tusschen fascisti sche zwarthemden en Joden gekomen. Het was omstreeks half elf des avonds toen zich in Coventry Street bij Picca dilly Circus een ongewoon dispuut ont spon tusschen een dozijn fascisten, o.w. verscheiden jongemeisjes, die propagan- dalectuur aan het uitdeelen waren. Bijna op hetzelfde oogenblik raakten de te genstanders met elkaar slaags, hetgeen tot een hevige paniek leidde onder de duizenden, die juist op dat oogenblik de bioscopen verlieten. Alle naar Piccadilly Circus leidende straten waren dan ook in een oogwenk door een vluchtende menigte gevuld. De enkele verkeersagenten, die in Co ventry Street en omgeving dienst deden, waren niet bij machte aan de relletjes een einde te maken, te minder daar even later vrachtauto's en taxi's met fascistische versterkingen arriveerden, waardoor voortdurend nieuwe vechtpar- tijenij uitbraken. „Wij willen hier geen Hitier!" 'hoorde men boven Ihet rumoer uit roepen. Een groot aantal personen liep bloe dige verwondingen op. Onder hen be vindt zich "een jong meisje, dat naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Zes personen werden gearres teerd. „AMATEUR-ONTVOERDERS" AAN HET WERK. Werkloos chauffeur en geruineerd garage houder hebben losgeld van McMath afgeperst. Nadat de New Yorksche politie te weten was gekomen, dat de staalmag- naat McMath zijn dochtertje Margareth teruggekregen had, heeft zij, den geluk kigen vader en zijn vriend Lee aan een streng verhoor onderworpen. Het onderzoek werd geleid door in specteur Stokes, die bekend is om de meedoogenlooze wijze, waarop hij de „third degree" toepast. Ook thans wist hij het hardnekkige zwijgen van Lee en McMath, die met de ontvoerders van Margaret overeen gekomen waren, strik te geheimhouding te betrachten, te ver breken, zij het eerst na een verhoor dat 16 uur duurde. Lee was de eerste, die het zwijgen niet langer kon uithouden en hij be kende, dab de gebroeders Bubk schuldig waren aan de ontvoering, hetgeen ver volgens door McMath werd bevestigd. Zooals bekend zijn deze personen thans gearresteerd. Daardoor is echter nog niet alles op gehelderd; in verschillende ondercleelen spreken -de verklaringen van McMth en zijn tienjarig dochtertje elkaar tegen. Zoo verklaarde de vader, dat hij het eerste contact met de ontvoerders had gekregen door middel van een briefje, dat Margaret hem had geschreven. Het meisje zegt echter van een der gelijk briefje niets te weten. Zij heeft intusschen Kenneth Buck herkend als den persoon, die haar heeft ontvoerd. Zij verhaalde, dat hij haar van sehool in een auto had meegenomen naar een open plaats in een bosch. Daar werd de avond afgewacht, waarna Kenneth Buck haar overbracht naar een kelder in de buurt van zijn eigen woning. Hier bleef zij verscholen tot zij op het jacht werd gebracht, waar zij tegen betaling van 60.000 dollar weer aan haar vader werd teruggegeven. „Ik had wel honger", zeide zij, „maar ik kon het toch nog best iuthouden. Toen ik naar de boot werd gebracht, had Kenneth Buck een kap over zijn hoofd met twee malle punten er aan; hij zag er net uit als een konijntje!" Volgens de politie had Kenneth Buck zijn gezicht zwart gemaakt, toen hij het meisje ontvoerde en is hij het geweest, die in een telefonisch gesprek van den vader de .60.000 dollar eischte, terwijl Cyril Buck terzelfdertijd aan Lee, den Vriend van McMath, mededeelde wel een middel te weten, om met de ontvoerders van het meisje in contact te komen. Hij bood Lee, die dikwijls in de garage auto's kwam huren, aan als tusschen- persoon op te treden. Bij het verhoor der beide broers is aan het licht ge komen, dat zij in moeilijkheden verkee- ren. De een was een werkloos chauffeur en de ander de eigenaar van een garage, waar haast niete meer omging. De ontdekking van de ontvoerders van 'het jonge meisje werpt intusschen een nieuw licht op het nog steeds niet onthulde mysterie van de ontvoering van Lindbergh's kindje. Tot nog tee was men van meening, dat een goed georga niseerde bende hier de hand in het spel moest hebben en dat slechts doortrapte misdadigers de daad konden hebben be dreven. Nu opnieuw een kind wordt ont voerd, door menschen, die om zoo te zeggen, vlak naast het ouderlijk huis van het ontvoerde kind wonen, blijkt, dat het heel wel mogelijk is, dat ook Lindbergh's kind niet door een misdadige bende of door alleenstaande misdadigers is ontvoerd, maar door anderen en mis schien zelfs door personen uit Lind bergh's naaste omgeving. De politie harerzijds meldt dat zij den geheolen losprijs van 60.000 dollar, die aan de ontvoerders van Margaret Mc Math was betaald, heeft gevonden; 10.000 dollar lagen in een kast en 50.000 dollar in blikken bussen ten huize van Kermeth Buck, één der twee gearres teerde broeders. Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U naar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dur: zet Zondagavond Uw klokken „R0USLAN" OPGEPIKT. Het Noorsche zeilschip „Rengsel", dat gisteren te Tromsö is aangekomen, heeft drie overlevenden van het gezonken Russische schip „Rouslan" van een ijs schots opgepikt., van wie er oohter nog slechte twee in leven waren. Zij ver klaarden, dat de kapitein zich doodge schoten had, voordat de „Rouslan" zonk. DOOR DE G. P. U. VERHUURD? Een bekend Russisch hoogleeraar, die uit Rusland gevlucht is, heeft verklaard, dat de G. P. U. veel geld verdient met het verhuren van hek-wam© personen, die gearresteerd zijn. Gevangen genomen ingenieurs, pro fessoren, doktoren en architecten wor den door de G. P. U. aan verscheidene regeeringsinstellingen verhuurd, wanneer blijkt, dat him raad en hulp gewenscht wordt. Als de leiders van de G. P. U. met de vertegenwoordigers der regeeringsinstel lingen tot overeenstemming zijn geko men, welk bedrag voor de gevangenen wordt bëtaald, ontvangen deze zelf slechts lo procent van de gevraagde som. De resteerende 90 procent verdwijnen in de brandkast van de G. P. U. Ieder jaar worden meer dan 1000 spe cialisten door de G. P. U. verhuurd, het geen een winst van ruim 4 millioen roe bel per ja-ar oplevert. Wanneer er weinig bekwame gevan genen zijn, verricht de G. P. U. eenvou dig een aantal arrestaties onder 'be schuldiging van contra-revolutie. DE NOORSCHE OMROEP STAATSBEDRIJF. De Noorsche regeering heeft aan het Storting een wet voorgelegd, inhoudende de bijzonderheden over het op 1 Juli in werking tredende nieuwe stelsel, vol gens hetwelk het radio-omroepBedrijf in Noorwegen thans een staatsonderneming wordt, terwijl het. voorheen door particu liere maatschappijen werd beheerd. De uit vijf leden 'bestaande directie zal door de regeering worden benoemd en van de uit 15 leden bestaande pro gramma-commissie zullen 4 door 'het Storting en de overige lil door de re geering worden aangewezen. Alle belangrijke kwesties moeten aan het vS tor ting ter goedkeuring worden voorgelegd en de jaarlijksche netto-winst mag alleen worden aangewend voor de uitbreiding van den omroep. Het technische deel komt onder de directie van de rijkstelegraaf, i.e. het ministerie van Handel, doch de pro gramma's komen onder overwegend toe zicht van het ministerie van Onderwijs en Opvoeding, daar drie leden van den directie-raad worden voorgesteld door het laatstgenoemde ministerie en de an dere twee door het ministerie van Han del. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Fr. Ramon G. Romo, die te Guadala jara werd gearresteerd, omdat hij aan een stervende de laatste genademiddolen der H. Kerk had gebracht, is door de recht bank veroordeeld tot een boete van 50 pesos, wegens het uitoefenen v«an een ker kelijke bediening zonder daartoe tevoren verlof te hebben bekomen. Daar Fr. Romo niet over voldoende middelen beschikt om de geldboete t-o betalen is hij in de ge vangenis van Escobede opgesloten. Om de katholieke geestelijken het uit oefenen van hun kerkelijke bediening on mogelijk te maken schrikt de politie zelfs voor de laagste middelen niet terug. Toen Fr. Gonzales werd gearresteerd, staken de gendarmen in de zak van zijn mantel en kele brieven, die later voor de rechtbank te zijnen nadeele werden uitgebuit. DE PASSIESPELEN TE 0BERAMMERGAU. Bij gelegenheid van het derde eeuwfeest van de Passiespelen van O be rammer gau zullen er dit jaar 28 buitengewone voor stellingen worden gegeven. De datums waarop het Passiespel za>l worden opgevoerd zijn de volgende: 27 Mei, 3, 11, 17 en 25 Juni; verder 1, 4, 8, 11, 15, 18, 22, 25 en 29 Juli, 1, 5, 8, 12, 15, 19, 22, en 29 Augustus en 3, 5, 8, 12, 15, 19, 22, 26 en 29 Augustus en 3, 5, 10, 12 en 16 Sep tember. De toegangsprijzen bedragen 3, 6, 8 en 12 Mark.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6