DINSDAG 9 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANï EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 9 Mei 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerst: 770.4 te la Coruna- Laagste barometerst.: 749.2 te S tor noway Verwachting tot den avond van 10 Mei: Matige tot krachtige later afnemende Westelijke tot Zui delijke wind, gedeel telijk bewolkt, aan vankelijk weinig of geen regen en iet-s koeler, later zelfde temperatuur. Van de depressie in het Westen drong slechts een klein deel naar de Noordzee door en veroorzaakt krachtige wind met regen in verband met een flinken rug van hooge drukking over de Britsdhe Ei landen, waarachter weer vrij snel een nieu we depressie nadert. Door het afnemen van de hooge drukking in Scandinavië is daar nu de vorst verdwenen, maar in Noord- Duitschland verdween ook de hooee tem peratuur. Alleen in Zuid-Frankrijk is het nog vrij warm. De lucht is bijna overal betrokken of zwaarbewolkt, om het Ka naal en in Ierland waait het stormaohtig uit West Noord West, om de Oostzee valt overal regen. Voor onze omgeving is tijdelijk opkla rend weer te wachten, met iets koeleren nacht, maar stijging van temperatuur inde volgende dagen, terwijl wanneer de rug van hooge drukking met dezelfde snel heid blijft voorttrekken, binnen twee da gen weer regen is te wachten. Stormwaarschuwingsdienst Het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt seinde hedenmorgen te 7.46 aan alle posten: „Weest op uw hoede". LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te üalf drie 8.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS W.: Van Dinsdagnamiddag 8.09 uur tot Woensdagmorgen 3.43 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Woensdag 10 Mei voorm- 2.39 uur en nam. 2.58 uur. STADSNIEUWS L. A. R00ZEN. t Zooals gemeld is op 56-jarigen leeftijd overlecien de heer L. A. Roozen, directeur van Hotel „De Witte Brug". De „Maasbode" wijdde aan den hoogge- aohten overledene volgend „in memoriam": „Met den heer Roozen gaat niet alleen een alom bekende, maar ook een wijduit beminde mensok heen. Eenerzijds was hij een model-vakman, iemand van groote autoriteit in het hotel wezen, anderzijds was hij daarin mis schien nog grooter 1 was zijn weldadig heidszin van welhaast spreekwoordelijke vermaardheid. In zijn vak stond hij vooraan, ook als voorzitter en bestuurslid van Horeeaf, dat hij met al zijn krachten omhoog dreef. Toen liet vraagstuk der buitcnlacdsche musici nijpend werd, vond de regeering den heer Roozen dien zij voordien reeds onder scheidde met het ridderkruis der Oranje Nassauorde bereid als voorzitter van de desbetreffende commissie op te treden. Hij, die zoovel© diplomaten in zijn huis mocht verwelkomen, werd door d© regee ring gedelegeerd in de A.N.V.V. Van de Mij. Palace-Hotel te Noordwijk aan Zee was hij gedelegeerd commissaris. Zijn weldadigheidszin uitte zich in een groote tegemoetkomendheid jegens comi tés, instellingen en vereenigingen van de meest uitcenloopende soort, zoolang zij maar een charitatief doel beoogden. Van dit werk, van naastenliefde is veel, heel veel onbekend gebleven. Zijn „officieel©" ambt ten dezen was alleen het voorzitter schap van het comité voor tochtjes voor lichamelijk gebrekkigen". Gedenkbord Heilig Jaar. De bekende kunstschilder Lou Asper- skigh heeft een gedenkbord ontworpen als blijvende herinnering aan het Heilig Jaar 1933 ter herdenking van Lijden en Sterven van Onzen Heer. Christus aan het Kruis als Overwinnaar van den dood beheerscht het geheele ont werp. Rond het Kruis zijn de woorden aange bracht „Hori et Hoclie gisteren en he den" genomen uit de zin in de brieven van St. Pauluis: „Christus Jezus, gisteren en lieden, dezelfde ook in eeuwigheid". Ter zijdo van de Christus-figuur komen do woorden voor (in het Latijn): „Want zie, door het Kruishout is vreugde gekomen in heel de wereld". Het w-apen van Paus Pius XI siert den rand. Het bord is uitgevoerd door de N.V. De Sphinx en wordt in den handel gebracht door de Handelsonderneming „Vehaey" te Veur. Het is een mooi bord, in blauw op witten grond; een sieraad voor het huis en een sdlioone gedachtenis van dit Heilig Jaar. DIOC. R. K. VROUWENBOND. (Vervolg). Voorstel: De Federatie te verzoeken pogingen in het werk te stellen tot wijzi ging der ziekteverzekeringswet in dier voege, dat bij ziekte van vrouwen de con trole uitsluitend zal geschieden door me dici of controleuses. Toelichting: Thans maken Raden van Arbeid en Ziekteverzekeringen geen on derscheid en zenden ook mannelijke leeken af naar vrouwelijke patiënten. Het voorstel wordt aangenomen. Amsterdam stelde voor een vasten da tum te bepalen voor het inzenden van voorstellen, bijv. 15 Maart en 1 October. Het Hoofdbestuur was het met dit voor stel volkomen eens. Na een enkele opmer king werd het voorstel aangenomen. Bodegraven stelde voor, pogingen te doen in haar Dekenaat Alphen een twee de of meerdere afdeelingen van den Vrou wenbond op te richten. Dit voorstel is door het Dagelijksdh Be stuur onmiddellijk in behandeling geno men. 's-Gravenhage stelde voor, in verband met de studie-dagen, georganiseerd door den Dioc. Vrouwenbond in het Aartsbis dom ter behandeling van de nieuwe rich ting in den Vrouwenbond, de roeping van de Katholieke Vrouw in dezen tijd, vor ming en actie te willen overwegen of het nut kan hebben soortgelijke studiedagen te houden in het bisdom Haarlem. Na een toelichting werd het voorstel voorloopig ingetrokken. Haarlem stelde voor een gezamenlijke gebeds-actie, bijv. in de maand Mei, een speciale Maria-vereeriog te houden, om door een eendrachtig gebed God te smee- ken uitkomst in deze sombere tijden. Dit voorstel is door het Dagel. Bestuur overgenomen en werd dopr de vergade ring goedgekeurd. De presidente drong aan op een alge meen© deelname. De data van deze smeek- dagen zijn vastgesteld op 29, 30 en 31 Mei. Nadere mededeelingen volgen in de krant. Mevrouw ZeggerTucker bracht rap port uit namens de Commissie ter bestu deering van een spaarsysteem. Ter be strijding van het verderfelijke afbetalings- en huurkoopsysteem werd het idee van een spaarsysteem voor vrouwen geopperd. De commissie heeft twee systemen ontwor pen, welke aan de afdeelingen in overwe ging worden gegeven. Het eerste systeem bestaat uit bon boekjes, waarvan de bon nen bij de leden worden aangeboden. Het tweede systeem is het verspreiden van spaarbusjes, waarvan de sleutel bij het afd. bestuur berust. Voor alle mogelijke doeleinden kan gespaard worden. De presidente betuigde dank aan de rapporteuse en aan de commissie voor het degelijke rapport. Enkele opmerkingen werden gemaakt, doch de uitgewerkte plannen zullen in de afd. vergaderingen worden ter sprake ge bracht. De geest, adviseur, Pastoor Fennel, zal ook nog enkele toelichtingen, doch gaf een ander systeem in overweging, nl. het af geven van bonnen als overgangsschakel naar een spaarbankboekje voor ieder der spaarster op de Rijkspostspaarbank. De commissie zal ook dit systeem in overweging nemen. Door Mej. Irma Meijer werden enkele mededeelingen gedaan over „De Katholie ke Vrouw". Het tijdschrift heeft nieuwe plannen. Onder, het groot aantal lezeres sten bestaan er twee stroomingen, waar van de eerste het tijdschrift zou willen zien bijna uitsluitend gewijd aan het huis houden, en de andere, die meer gevoelt voor een bespreking van sociale en artis tieke problemen. De twee groepen te ver zoenen schijnt niet mogelijk. De oplossing heeft de redactie gezocht in de oprichting van een maandblad, speciaal gewijd aan cultureel© onderwerpen. Hierdoor kan „De Kath. Vrouw" aan practised nut voor de huisvrouw winnen. Om dit mogelijk te maken is echter een toename van het aantal abonné's mogelijk, waartoe spr. de leden opwekte. Mevr. ZeggeTücker meende, dat het blad niet aan zijn doel beantwoordt. Het moot meer Bondsblad worden. Mej. Peters was tamelijk tevreden met het blad. Spr. had enkele aanmerkingen van paedagogischen aard. Mej. Sormani wensohte meer plaate ruimte voor het Bondsnieuws. De afd. Den Haag wil echter in „De Kath. Vrouw" vooral geen bondsblad zien Spr. was het volkomen eens met de reor ganisatie. De afd. Nïeuwendam prees ook het blad het is niet te hoog en niet te laag van inhoud. Mej,. Meijer beantwoordde de gemaak te opmerkingen. De Presidente ried de leden aan tot matiging in hun diverse wenschen. Een groot aantal lezeressen is goen lid van den Bond. Bij zijn wenschen heeft men ook ter dego rekening te houden met den uit gever. Het beste zou zijn een zuiver Bonds blad, maar dit is juist de moeilijkheid, dat dit nu niet' mogelijk is. De redactie van het blad dient zoo te zijn, dat de niet-le- den worden opgevoed tot leden van den Bond. Bij de rondvraag wees mevr. Man dors op het groote arbeidsveld dat open ligt voor de huishoudelijke ontwikkeling van de werkende vrouw. De afd. Beverwijk drong aan op het geven van cursussen van zieken verple ging in het huishouden. Nog meerdere onderwerpen wend be sproken, waarna te 5 uur de Presidente de vergadering sloot met een woord van dank aan de afd. Leiden voor de charman te ontvangst. PROF. VAN VOLLENHOVEN HERDACHT. In de Kon. Academie van Wetenschappen. Gisteren kwam in ihet Trippenhuis te A'dam de afdeeling voor de geschied- en letterkundige wetenschappen der Kon. Aoad. van Wetenschappen bijeen. De voorzitter prof. dr. J. Huizdnga her dacht het overleden lid C. van Vollenho ven in de volgende woorden: Juist heden zou v. Vollenhoven zijn 60ste levensjaar zijn ingegaan: wij geden ken zijn heengaan op den dag van zijn geboorte. Den eensten dag, dat hij, op last van den dokter, het bed moest houden, toen zijn ziekte zich nog liet aanzien als een licht geval en hij zich zelf nog gezond voelde, zei hij mij: je begrijpt, hóe dit ook verloopt, ik ben er tevreden mee: ik ben 58 jaar gezond geweestWat uit die gelaten woorden sprak was niet de ver wachting van een spoedig einde, enkel de berusting in zijn lot. Nieuwe werkplannen van groote betee- kenis had hij gereed liggen, werk voor vele jaren nog, dat hij zich voornam te doen. Hij was in zijn levenswerk aan een keer punt gekomen, niet een rustpunt, want rust kende hij niet. Het groote adat-recht- werk, dat zooveel jaren van zijn leven had vergezeld, was voltooid. Nu wenkten hem lievelingsplannen van oude bekoring: het Leven van De Groot, een vergelijkende Rechtsgeschiedenis en nog zeer veel meer. Wij zullen niet weten, wat hij ons over dat alles nog te zeggèn hadde edele idee, die wij vaag vermoeden, blijft onbe- liohaamcL Maar ook zoo als het nu plotseling afge broken werd, staat zijn levenswerk voor ons in een gesloten harmonie, als iets vol- eindigis. Hij was een die in al hetgeen zijn geest aanraakte nieuwen zin vond en nieu wen vorm schiep, zin en vormen, die on vergankelijk zijn, richtend, leidend en ver heffend. Wat hij voor deze Akademie is geweest, is u allen bekend. Van zijn toewijding aan haar taak en zijn rustelooze ijver tot ver betering en volmaking vinden wij overal de sporen: in den vorm van onze uitga ven, in de orde van onze vergaderingen en verkiezingen, in de talrijke, altijd belang rijke, altijd doorwrochte mededeelingen van Van Vollenhoven's eigen hand. Bleef op hetgeen hij voorstond en doorzette een enkele maal het welslagen uit, dan was het, dat de voortvarendheid van zijn idealisme, de vlucht van zijn nobele fantasie hem een gebrek aan praktische uitvoerbaarheid had doen voorbij zien. Het betrof hoogstens za ken van geringer orde. In de groote dingen dwaalde hij niet. Want het was de vonk van een allerhoogste en zuiverste inspira tie, die zijn onvergelijkelijk helder vernuft in gloed, zijn toomelooze werkkracht in be weging zette. En die 'hem deed leven dat nu besloten leven van voorbeeldelooze toe wijding en wéorgalooze onbaatzuchtigheid. Van hem blijft nauwelijks een enkele af beelding in photo, geen geteekend of ge schilderd portret; hij wilde het niet. Er zal geen levensbericht van hem verschij nen in de werken van deze Akademie; zoo was zijn wensch. Zijn beeld is ingegaan in het vruchtbare werk, dat van hem blijft, en in het hart van allen, wier leven door hem verrijkt en verhelderd is. Gisteren, den geboortedag van den ver leden week overleden prof. mr. C. van Vol lenhoven, hoogleeraar te Leiden, heeft prof. Kleintjes op zijn college Indisch Staatsrecht aan de Universiteit van Am- sterdam dezen geleerde in een uitvoerige rede herdacht. Practische scholing. Prof. dr. J. M. van Bemmelen, hoog leeraar in het Strafrecht aan de Leidsche Universiteit heeft hedenmorgen met on geveer 20 dames student en de strafzitting van de Haagsche Rechtbank bijgewoond. Handelsregister K. v. 'K. W ij zi gingen: 1933. Coöp. Brand waarborg Maatschappij NoordenNieuw koop G.A., Nieuwkoop, Noorden, Wijk B 93. De statuten zijn gewijzigd. 3028. Naamlooze Vennootschap Klei- warenfabriek voorheen firma H. van Leeu wen, Alphen a. d. Rijn, Hoorn 376. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijz. bandelen, in: N.V. Klei ware nfa-briek voorheen Firma H. van Leeuwen. Door de welwillende houding van het Ge meentebestuur wordt de Bond en daardoor alle Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen, weer in staat gesteld om in den komenden zomer een twintigtal concerten te geven in het Plantsoen (Musis Sacrum). Donderdag 11 Mei a.s. zal het eerste con cert gegeven worden door de Muziekver- eeniging „6 R.V.A.", directeur de heer M. Bolderdijk. Het concert zal aanvangen 's avonds 8 uur precies, terwijl het volgen de programma ten gehoore gebracht zal worden: 1. K.V.W.-marsch, Ad-r. J. Maas; 2. Der Mai, ouverture, R. Clérisse. 3. En Fa milie, fantasie, J. Martin. 4. Persévéranco, marsch, L. Vermaelen. 5. Norma, fantaisie, O. Filsfils. 6. Barbholo, marsch, G. Gaden- ne. Pauze. 7. Sympathie, marsch, S. P. van Leeuwen. 8. L'Indépendante, ouverture, Charles. 9. Esmeralda, wals, M. J. H. Kes- sels. 10. Le Trouvere, potpourri sur l'opera de Verdi, M. J. H. K es seis. 11. Loudspea ker, marsch, S. P. van Leeuwen. Evenals het vorige jaar zullen ook than® weer stoelen beschikbaar gesteld worden voor de luisteraars tegen den geringen prijs van vijf cent. Het publiek wordt be leefd verzocht gedurende de uitvoering niet te loopen. Knip dit programma uit. Indien de concerten door slecht weer iiitge-steld moeten worden, zal dit vroegtijdig bekend gemaakt worden. VEREENIGING „ARMENZORG". Aan het Jaarverslag van de Vereeniging „Armenzorg" van April 19321933 is het volgende ontleend: In de werkzaamheden is geen verande ring gekomen. Enkele gezinnen zijn op eigen verzoek afgevoerd, •daar zij geen hulp meer noodig hadden. Aan de verdere ge zinnen, die door de Vereeniging gesteund worden, werden weer melk en versterkende middelen verstrekt, waar dit noodig was. Met Sint Nioolaas werd een extra-gift in geld gegeven en met Kerstmis werden klee- dingstukken uitgedeeld, die ontvangen wer den van de Nederlandsche Naai vereeni ging. Katoen werd ontvangen van de Leidsche Katoen Maatschappij, dat door de vrouwen die voor de Naai-Commissië naaien, tot verschillende kleedingstukken werd ver werkt en daarna onder de gezinnen ver deeld. De werk-commissïe heeft jurken, onder- kleeren laten naaien voor de Vereeniging voor Schoolkindervoeding - en -Kleeding. Het knippen en uitgeven van het goed ge schiedde in het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen, keper voor schorten en onder goed, stof voor de jurken werd door de Vereeniging voor schoolkindervoeding en -kleeding gezonden. Daar er door de tijds omstandigheden veel meer aanvragen wa ren voor schoolkinderkleeding, kreeg de Vereeniging zooveel naaiwerk, dat nog 2 knipsters en 15 naaisters werden aangeno men, die op de Arbeidsbeurs stonden in geschreven, zoodat gewerkt werd met 4 knipsters en 29 naaisters. In het geheel werden afgeleverd: 467 meisjesjurken, 355 meisjesschorten, 482 meisjeshemden, 528 meisjesbroeken, 541 jongensblouses, 542 jongensbroekeu, 544 jongenshemden, totaal 3459 stuks, tegen on geveer 1900 stuks het vorig jaar. Aan naai en kniploon werd uitbetaald 1723.67. Er is genaaid van 1 Augustus tot 2-0 April. De werk-commissie bestaat uit de dames M. C. de Bruyn, D. M. J. Coebergh en J. H. Wichers Rollandet-Touw. In het Bestuur waren aan de beurt van aftreden Mej. R. A. Driessen en Mej. M. C. de Bruyn, die werden vervangen door Mevr. J. M. Dros-van Rhijn en Mevr. A. Kroon-Rlomhert. Mevr. H. de Jong-v. d. Kloot Meyburg zorgde voor de administra tie van melk- en eierkaarten. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen die steunden en een aan beveling der Vereeniging Armenzorg fh al ler welwillende belangstelling. De Penningmeesteresse Mevrouw J. M. Dros-van Rhijn, Juliana-laa-n 27 te Oegst- geest neemt gaarne nieuwe leden aan en giften in ontvangst. NATIONAAL KAPC0NC0URS DER L. D. K. C. De volledige uitslagen. De uitslagen van het gisteravond be ëindigde en zeer geslaagde nationale con cours der Leidsche Dames Kap-club luiden als volgt: Onduieeren, afd. patroonsklass e: N. H. van Loenen (Haarlem); 2. H. F. Schuithuis (Amsterdam); 3. F. Nieuwen- huis (Den Haag); 4. C. J. van Loenen (Haarlem); 5. W. Naundorff (Schevenin- gen). Afd. personeeïsklasse: 1. A. Vriends (Den Haag); 2. mej. L. van Hees (Den Haag); 3. mej. C. Klaui (Den Haag); 4. mej. F. Spruit (Den Haag); 5. mej. A. Vriends (Den Haag). De jongste deelnemer, de heer Koevoets kreeg als troostprijs een kappersjas. Watergolven^ afd. patroonsklasse 1. N. H. van Loenen (Haarlem); 2. W. Naundorf (Scheveningen)3. F. Nieuwen- huis (iDen Haag); 4. C. J. van Loenen (Haarlem); 5. H. F. Schuithuis (Amster dam). Afd. personeeïsklasse: 1. mej. L. van Hees (Den Haag); 2. M. Leichner (Rotterdam); 3. mej. A. Vriends (JDen Haag). Damesknippen (16 deeln.) afd pa troonsklasse: F. Nieuwenhuis (Den Haag); 3. T. Moll (Den 'Haag); 4. Chr. Meyer (Zwijndrecht); 5. Joh. Blok (De- demsvaart). A f d. personeeïsklasse: 2. M. Leichner Jr. (Rotterdam); 2. mej. L. van Hees (Den Haag); 3. Augs Vriends (Den Haag); 3. M. A. Simons (Warmond). De jury bestond uit de heeren Bötscher (Haarlem), van Lith (Den Haag), de Weert (Den Haag), Hurkmans (Rotterdam) en Mossel (Rotterdam). Heerenknippen (28 deeln.) afd. pa- troonsklasse: 1. F. Moll (Den Haag); 2. M. de Wekker (Scheveningen); 2. J. Ver hagen (Vlaardingen); 3. J. M. Klink (Vlaar- dingen); 4. Chr. Meyer (Zwijndrecht); 5. C. Cornelissen (Leiden); 5. Joh. Schilder (V laardingen). Afd. personeeïsklasse: A. v. d. Veer (Vlaardingen); 2. C. Kerp (Rijswijk); 3. H. Katzibs (Leiden); 4. P. Hendriks (Leiden); 5. J. Waarnsveld (Den Haag). De jury voor dit nummer bestond uit de heeren G. J. G. Karreman (Rotterdam) J. Rijks (Den Haag) en H. de Weert (Den Gisteravond te ruim kwart voor tien werd een begin van brand ontdekt in de melkfabriek van den heer Th. den H., Ham broekkan 2. Door oververhitting van een ketel voor het pasteuriseeren van melk wa-s 'brand ontstaan tussében het daar boven gelegien plafond en plat dak. Door eigen middelen, met een ©lang op de Nor th on-pomp, werd bet vuur geblusoht. De brandweer heeft later met een slang op de tank der motorspuit voor nablusschdng gezorgd. Verzekering dekt de schade. Kapitein jhr. A. R. Clifford Cocq van Breugel, van hetr 6e regiment veldartillerie is van 8 tot en met 13 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het. vol gen van een schieteureus voor afdeeling i- commandanten. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Ledenvergadering R. K. Trans portarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 bot en met Zondag 14 Mei a.s. waargeno- men door apotheek: M. Boekwijt, Visoh- markt 8, telefoon 552. TOONEEL DE VADER DES VADERLANDS. Heldendrama door Eduard Ve terman. N.V. Het Rotterd. [Hofstad Tooneel. De Leidsche Schouwburg heeft zijn eere-plicht aan 'de nagedachtenis van Oranje ter gelegenheid van diens vierde eeuwfeest wel vervuld. Tot tweemaal toe is de figuur van Willem den Zwijger 'herrezen uit het grijs verleden, eenmaal toen de Vlamin gen hem opriepen in hun spel „Willem de Zwijger" en thans voor de tweede maal, weergegeven door Cor v. d, Lugt Melscrt in Veterman's stuk „De Vader des Vaderlands". Hoewel Veterman zijn werk een hel dendrama- noemt, moest in een spel als dit, waar de auteur zoo sterk gebonden is aan de historie, het 'dramatisch nood zakelijkerwijze in de verdrukking ko men tegen de uitbeelding der histori sche feiten. Het drama is dan ook voor een 'belangrijk percentage een kijk- en luisterspel- geworden, dat ons verhaalt en verklaart, hoe de Vader des Vader lands streed en leed voor het groote denkbeeld dezer vrijheid. Maar toch zit er spanning in de tafereelen en drama tische kracht, waarbij echter een be hoorlijk aandeel toekomt aan het schit terende spel van het R-damsch Hofstad Tooneel. Eduard Veterman heeft zijn spel verdeeld in 9 tafereelen, die even- zoovele hoofdmomenten aangeven uit des Zwijgers leven en kenmerkend zijn voor zijn vrijheidsstrijd. Het eerste tafereel verplaatst ons naar Parijs, waar de Prins in 1559 tij dens huwelijksfeestelijkheden een gesprek had met Hendrik van Frankrijk en waar hij zijn roeping begon te beseffen en waar hij tevens kennis maakt met G ran veile als dwarsboomer van zijn plannen. Het volgende tafereel zet ons reeds midden in den strijd, de botsing met Granvelle en de ontslagneminguit den Raad. van State. Granvelle ging heen, maar Philips veranderde zijn politiek niet en in het derde tafereel zien wij Oranje zijm pleidooi houden voor de vrij heid in tegenwoordigheid van Marga- retha van Parma. Het conflict ontwik kelt zich snel, de Prins neemt afscheid van Egmond en wijkt uit het land. Hij keert terug met een leger, dat stuit op den tegenstand van Alva, die inmiddels' naa.r deze gewesten is gezonden om de oproerigheid te bi-eken. Als Willem van Oranje a-an de Maas ligt met zijn leger en zich reeds verloren waant, wordt hij gesticht door het lezen van het Wilhel mus van Nassouwen, hem anonym toe gezonden. Even later zien wij den Prins bij zijn moeder Juliana van Stolberg op het slot te Dillenburg, waar hij kracht zoekt en vindt om te volharden en waar hij de inneming van den Briel verneemt. Do Prins begeeft zich naar Holland en wij treffen hem weer aan, ziek, in zijn slaapkamer te Rotterdam, afwachtend den uitslag van het beleg van Leiden. Dan volgen de terechtstelling van de graven van Egmond en Heorne, de vo gelvrij-verklaring van Oranje en 's Prin sen apologie daartegen en het tragische slob: de dood van den Prins te Delft, als slachtoffer van een Iaffen moordenaar. Wat zullen wij veel zeggen van dit spel? Het was een aaneenschakeling van tafereelen en de verbindingsdraad, 's Prinsen vrijheidsstrijd, was ons allen bekend. De kracht van dit stuk lag in de perfecte opvoering, op de eerste plaats in de sublieme wij-ze, waarop Cor v. d. Lugt op zeer sobere wijze den figuur van vóór vier eeuwen voor ons deed leven, alsof hij een der onzen was, of liever, a-lsof wij in zijn tijd leefden. Zooals ook indertijd het geval was bij de opvoering van het groote historische spel „Elisabeth van Engeland", werd ook nu gebruik gemaakt! van het simultaan- tooneel om de begrippen tijd en ruimte te doen wegvallen. Een methode, die uitstekend voldoet, omdat daardoor het inlassohen van nog meer tafereelen met de noodige verbrokkeling vermeden wordt. Van de vele namen, welke het programma vermeldt, noemen wij op de eerste plaats Cor v. d. Lugt Melsert als Prins Willem, verder Dick v. Veen als Granvelle, Louis v. Gasteren als Eg mond, Herman Schwab als koning Hen drik van Frankrijk, Louis Gimberg als Hoorne, Eduard Palmers als graaf Lo- dewijk, Hélène Berthé als Margaretha van Parma en Wilh. SchwabWeiman als Juliana v. Stolberg. Costuums en décors waren uitstékend verzorgd en het geheel was een zeld zaam mooie vertooning, zooals men er te weinig ziet in onizen Schouwburg. Aan het einde van de voorstelling, toen Oranje doodelijk gewond ineenzakte en de muziek het Wilhelmus inzette, ston den allen op en zwegen. Pas daarna barstte het applaus lo6. Namens het Schouwburgbestuur werd aan Cor v. d. Lugt Melsert als hulde de zilveren legpenning aangeboden van de Willem de Zwijger-herdenking en na mens het Leidsch Studentencorps werd de „Vader des Vaderlands" omhangen met een lauwerkrans.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2