24ste Jaargang DINSDAG 9 Mfci l9jj No. 7503 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN PERSOONLIJK WOORD VAN H.M. DE KONINGIN. 3)e £eid4eJt£(Boti/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week - f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Modedeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Het „Feminisme" De hoefijzer-corr. van het „Handels tad'' schrijft: „Een van de merkwaardige elementen in het resultaat van de stembus is de aanmerkelijke vermindering van het aan tal vrouwelijke afgevaardigden. Dat aan tal is n.l. gehalveerd: van 8 op 4 ge slonken. Er blijven nog 4 vrouwen in de Tweede Kamer: mej. Katz (C.-H.), mej. Meijer (R.-K.), mevr. Bakker-Nort (V.D.) en mej. Groeneweg (S.D.), maar de da mes Westerman (V.B.), Van Itallie-Van Embden (V.D.), De Vries-Bruins (S.D.) en De Jong (S.D.) verdwijnen en geen van deze plaatsen wordt door een andere vrouw bezet." En de redacteur laat hierop de verzuch ting volgen, dat „bet heilige vuur" bij de vrouwen „nog al wat gedoofd" is. Wij kunnen niet mèè zuchten Omdat wij uit het geconstateerde feit minder vrouwelijke afgevaardigden in de Tweede Kamer niet die conclusie kun nen trekken. Wij zien daarin niet per se een doo- vïng van „het heilige vuur" Dat feit toch kan ook een gevolg zijn van als wij 't zoo mogen uitdrukken een andere koers-wending van „het heilige ▼uur" Zóó moet t worden verklaard, dat" on der de Katholieken, die wel hun vrouwe lijke afgevaardigde in de Tweede Kamer hebben behouden, toch óók als .we ons miet erg vergissen lang niet meer zoo'n sterk streven heerscht naar vrouwe lijke afgevaardigden, als zoodanig, in ver tegenwoordigende lichamenDat streven onder ons k trouwens ook vroeger niet frappeerend sterk geweest. De actie va-n de vrouw is echter héél ver in een andere richting vooruit ge gaan Zij heeft het politiek terrein wel niet verlaten gelukkig niet. Maar zij is meer speciaal vooruit gegaan in wat ook meer speciaal taak en roeping der vrouw is. W ij denken hier bijvoorbeeld aan bet zoo zuiver-vrouwelijke werk van onze Graal. Onder ons, Katholieken, beeft bet „fe minisme" altijd een ander karakter gedra gen, dan in het „neutrale" kamp. Wij heb ben steeds scherper voor oogen gehouden, dat naast de erkenning van de g el ij k- waardigheid tusschen man en vrouw moet staan de erkenning van de ander soortigheid van beide geslachten. En, als de teekenen ons niet bedriegen, dan gaat nu ook de niet positief christe lijke vrouwen-„emancipatie" met deze werkelijkheid, door natuur en Openbaring ons geleerd, meer rekening houden. V Moraal bij een berichtje 't Is een eenvoudig kranten-berichtje, dat wij hier uitknippen: Een paar Kamper jongens vonden op de straat een geopend couvert, dat bij onderzoek twee effecten, elk ter waarde van 1000, bleek te bevatten. Zij deden wat de eerlijkheid hun ge bood en spoedden zioh naar het op de enveloppe aangegeven adres om hun vondst ter hand te stellen aan den verliezer, die zijn waardeering en vreugde toonde door hun als beloo ningeen kwartje in de hand te stoppen. Die eerlijke vinders moesten hande len, zooals zij gehandeld hebben, ook al zouden zij te voren hebben geweten, dat zij zelfs nog geen cent als belooning zou den krijgen. Maar die man, die het geld verloren had, moest de vinders, omdat deze (misschien na strijd en min of meer moeielijke zelf overwinning) hun plicht hebben gedaan, op passende wijze hebben beloond. De mensohen onderling voelen zich veel te vaa-k ten onrechte geroepen, om te wreken of te bestraffen elkanders verkeer de daden en plichtsverzuim. En wij achten ons veel te vaak ten onrechte ontslagen, om te eeren en te beloonen elkanders goede daden en plichts vervulling. Deze moraal mogen wij bij bovenstaand kranten-berichtje even plaatsen. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN! Nu de herdenking van den 24 April zoo wel hier te lande als in het Rijk buiten Europa en bij onze langenooten in. den vreemde tot het verleden behoort, wensch Ik tot allen een enkel woord te richten. Waar ontelbare scharen uit verschillen de en uiteenloopende declen der bevolking zioh als leden van een groot gezin ver- eenigden om de figuur van den Vader dos Vaderlands, is op treffende wijze gebleken dat hij voor ons allen geen nevelige histori sche persoon uit een ver verleden ie, doch daadwerkelijk in ons hart voortleeft. Deze aanhankelijkheid en vereering is onafscheidelijk verbonden met onze ver knochtheid aan de beginselen van ons staatsbestel, waarvan hij zoo meesterlijk de grondslagen gelegd heeft, en welke in het heden zooals in het verleden zoo uit nemend bij onzen volksaard passen en een waarborg voor de toekomst vormen. TijUens de herdenking toef den mijne ge dachten menigmaal bij den langen worstel strijd met zijn zware beproevingen, zoowel door ieder persoonlijk als door ons geheele volk met zooveel offervaardigheid en taaie volharding gedragen. Beproevingen waar in de leider van onze onafhankelijkheids beweging steeds getoond heeft met vader lijke bezorgdheid te deelen, bouwende op den „Potentaat der Potentaten", onwrik baar in zijn geloof aan uitredding en be tere tijden. Een moeilijke weg en ontberingen zijn niet te vermijden voor een volk in nood, dat zich voor een betere toekomst wil aan gorden. Met bezorgdheid denk ik aan de ongunst der tijden waardoor alle deelen des Rijks getroffen zijn en ik ben met deernis ver vuld over den zwaren druk en de moei lijk te brengen offers, die een ieder opge legd worden; een nood, welke het wereld gebeuren om one, buiten ons toedoen heeft in het leven geroepen. Ik voel de bezieling en de kracht, die er van do* verleden uit gaan om ons door aanpassen, taaie volhar ding en eensgezindheid den greep van den tijd te doen trotseeren en met den ijver en de wilskracht, die de omstandigheden gebieden, de handen ineen te slaan en al len te zomen te offeren en te arbeiden voor, wat God geve, eenmaal een betere toekomst zal zijn. Moge <le viering die achter ons ligt en de daarbij opnieuw aan den dag getreden aanhankelijkheid aan de figuur van den Vader des Vaderlands en aan het werk dat hij heeft mogen tot stand brengen, blijken een zegen voor ons allen te zijn geweest. WILHELMINA. BINNENLAND BUITENGEWONE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. Hedenmiddag te 12.45 uur is in ver- eenigde vergadering van de beide Kamers de buitengewone zitting der Staten-Gene- raai geopend. De heer de Vos van Steenwijk, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Sta ten-Genera al zich in de vergaderzaal der Tweede Kamer ver- eenigd hebben, de vergadering en doet den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. Besluit, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de buitengewone zitting, welke heden zal aanvangen (op den eersten Donderdag in September vangt, zooals men weet, de gewoné zitting aan). De voorzitter benoemt een oommissie, welke den Minister van Binnenlandsche Zaken in het gebouw zal ontvangen en uit leiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden Slingenberg, Ter Haar, en Janssen de Limpens en de Tweede Ka merleden Duymaer van Twist, Bongaerts, Van Dijk, dr. Vos en Slotemaker de Bruine. De Minister van Binnen 1 a nd- scheZaken, Jhr. mr. Ch. J. M. R u y 8 deBeerenbrouck, kort naarna in het gebouw aangekomen, wordt door de Com missie in de vergadering binnengeleid, neemt platsa achter de ministertafel en houdt de volgende openingsrede: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Gene- raal te openen. Den dag, aan de stemming voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voorafgaande, hebben de Ministers, Hoofden der Mi- nisteriëele Departementen, hunne porte feuilles ter beschikking van de Koningin gestled. De Koningin heeft hun verzoek in over weging genomen en de Ministers uitgenoo- digd, zich inmiddels te blijven belasten met de behandeling en afdoening, zoo mogelijk, van de loopende zaken. De Koningin hoopt, dat het U gegeven zij, in deze zitting, welke slechts kort van duur zal zijn, tot heil van ons Vaderland, onder Gods leiding, werkzaam te zijn. In naam der Koningin verklaar ik de buitengewone zitting van de Staten-Gene raal te zijn geopend. De Minister van Binnenl an d- se he Zaken verlaat daarna, voorafge- gaan door de Commissie, de verga-derzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. HOLLANDSCHE JOURNALISTEN IN HONGARIJE. Gistermorgen zijn twintig Hollandsche journalisten o.w. ook een onzer redac teuren onder leiding van den heer L. A. P. M. van den Broeke te Boedapest aangekomen voor een verblijf van negen dagen op uitnoodiging van de Hongaarsche Liga voor Verdragsherziening. Het gezelschap werd op het station plechtig ontvangen. Dc vertegenwoordi ger van het ministerie van Buitenland- sche Zaken, legatie-raad- Mengels, wees er op, dat Holland duizenden en duizenden Hongaarsche kinderen heeft opgenomen in den tijd, toen Hongarije op gruwelijke wijze werd geteisterd. De heer Van den Broeke dankte namens de gasten voor do hartelijke ontvangst. UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Regelingen voor superfosfaat, zout en kunsthoorn. De Staatscourant \"an heden bevat een aantal ministerieele beschikkingen betref fende het NederLandsch-Duitsche Handels verdrag. In verband met het in werking treden van het met Duitschland gesloten verdrag voor den uitvoer van zout, super phosphaa^ en kunstboom, zijn op grond van de Crisis-uitvoerwet nadere regelingen getroffen. De minister heeft bepaald, al- du» het Corr. Bur., dat voor den uitvoer van kunsbhoorn certificaten zullen worden uitgegeven en het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het uitgeven dier cer tificaten verbonden, is bepaald op 25 ets. per 100 K.G. met een minimum van 25 c's. per certificaat. Het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het uitgeven der oerui- ficaten voor superphosphaat \erbonden, is bepaald op 5 ets. per 1000 K.G. met een minimum van 25 ets. per certificaat. Voor certificaten voor den uitvoer van zout is de heffing bepaald op 5 ct». per 100 K.G. met een minimum van 25 ets. per certifi caat. In verband met de uitvoering dezer maatregelen en mede ten einde stagnatie te voorkomen, wordt exporteurs der boven genoemde artikelen naar Duitschland ver zocht zich ten spoedigste te wenden tot het Crisis In- en Uitvoerbureau, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag, waarbij voor de artikelen zout en kunsthoorn dient te worden opgegeven hetgeen door hen ge durende 1932 van die artikelen is geïmpor teerd. Voor superphosphaat dienen deze gegevens ook voor 1931 te worden ver strekt Tevens zal moeten worden opgege ven, hetgeen van 1 Januari 1933 af tot 10 Mei door hen is uitgevoerd. Exporteurs, die zich niet voor 15 Mei a.s. hebben aange meld, kunnen voor uitvoercertificaten niet meer in aanmerking komen. Nieuwe stationsnaam te Amsterdam. Thans is officieel bepaald, dat pret in gang van 15 Mei a.s. bet station-Willems parkweg zal woiden genoemd station- Haarlemmermeer. AANGIFTE VOOR DE INKOMSTEN BELASTING. Leidraad-tuinbouw, Nu de aangiftebiljeten voor de Rijksin komstenbelasting door do Inspectie der directe belastingen zijn verzonden, mogen wij de tuinders cn kweekers wijzen op den Leidraad ter berekening van de zui vere opbrengst uit het tuinbouwbedrijf in verband met de bepalingen der wet op do Inkomstenbelasting. Deze Leidraad is samengesteld door een commissie, ingesteld door den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, den Katholieken Nederlnndxohen Boeren- en Tuindersbond en den Nedcr- landschen Tuinbouwraad. De Leidraad is tot stand gekomen met volle medewerking van het Ministerie van Financiën. Volgens modedceling van den Minister van Financiën is deze Leidraad Tiitgereikt aan de inspecteurs der Directe Belastingen, aan de inspecteurs der Regi stratie, aan de Ontvangers-plaatsvervan gend voorzitter eener schattingscommissie en aan de accountants der directe belas tingen, allen voor zoover zij bij de uit oefening van hun ambt met de berekening van de opbrengst van het tuinbouwbedrijf in aanraking komen. De Leidraad-tuinbouw is verkrijgbaar bij den secretaris van de Commissie- Leidraad-tuinbouw (Mr. II. van Haas- tertX Bezuidenhout Tti, 's-GravenBipge h, 20 cent per exemplaar franco per post. DE EISCHEN DER PILOTEN. K. L. M. antwoordt. De directie van do. K. L. M. heeft ge antwoord op den brief van de Nederland- sche Vereeniging van Verkeersvliegers, j betreffende het collectief ontslag der pi loten, waarin allereerst uiteengezet wordt, dat de vereeniging niet den regle mentaire» weg bewandeld heeft, voorge schreven in het reglement betreffende de dienst voorwaarden. Wat de cischen der piloten betreft, merkt de directie het volgende op: De vliegtuigbestuurders zijn van oordeel, dat het cenige juiste betalingssysteem is een vast salaris zonder vliegpremie. De directie gaf te kennen, dat men uit eindelijk tot een vast salaris zal komen, doch dat zij den tijd daartoe nog niet rijp acht. Zij heeft de vereeniging reeds eerder verzocht, een voorstel ter zake te ontwer pen, dat dan door de directie bestudeerd zou worden. Hoewel de vereeniging des tijds toezegde, aan dit verzoek gevolg te goven, is zulks tot heden nog niet ge schied. De daggelden voor verblijf te Bandoeng wensehte men voorts op 15 instedo van op 12 te zien vastgesteld. De verminde ring van daggelden te Bandoeng is des tijds voor advies bij de Commissie van Ad vies geweest, die 12 noodig en billijk vond. Daarbij werd tevens in aanmerking genomen, dat de hoogste regeeringsamb- t-naren in Nederlandsch-Indië een dag geld van 12 genieten. In 1932 zijn nieuwe vliegtuigbestuurders in dienst genomen op lagere voorwaarden dan het reglement aangeeft. Bedoelde be- stuuders waren met hun aanstellingRvoor- waarden volkomen tevreden, terwijl die voorwaarden vanzelfsprekend, die der reeds in dienst zijnde bestuurders niet raakten. Men wenscht ook do verplichte deelneming in het Spaarfonds te doen vervallen, aangezien men dit voor alle deelnemers ongewenscht acht. Hiertegenover merkt dc directie op, dat verplicht moet gespaard worden de helft van de vliegpremie, waarop de K.L.M. een behoorlijke rente vergoedt. Deze verplich ting bedoelt natuurlijk een bescherming te zijn voor de piloten zelve. Afschaffing daarvan acht de directie dus niet hun be lang, vooral niet voor do jongere piloten. Men verlangt 100 pet. méér vlioggeld voor nachtvluchten. Het reglement voor ziet in een verhooging van de vliegpremie voor nachtvluchten van 33 1/2 procent, waarmede de piloten zich blijkens de door hen geteckende arbeidsovereenkomst des tijds vereenigd hebben. De directie acht zoowel dit percentage als de wijze van berekening der werkelijk 's nachts gevlo gen uren ook thans nog billijk. De eischen van de Vereeniging, die bo vendien geweigerd heeft den rcglementai- ren weg te volgen om de wenschen der pi loten aan het oordeel van de Commissie van Advies te onderwerpen, en do hou- diDg van den raad van bestuur on direc tie der K.L.M. daartegenover, blijken vol doende redenen te zijn voor de vliestuig- besturders om de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de gevolgen van een collectief ontslag. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Bevestigd wordt, dat Z. H. de Paus op Hemelvaartsdag het Vaticaan zal verlaten. (2de blad). Complot tegen de regeering-Azana ver ijdeld. (2de blad). Gandhi in vrijheid gesteld. (2do blad). Een radio-rede van Roosevelt. (2de blad). BINNENLAND. De Koningin richt zioh tot het Neder- landsche volk in verband met de Willem de Zwijger-herdenking (ïsto blad). Plechtige opening van de buitengewone zitting der Staten-Generaal. (1ste blad). Prof. R. N. Roland Holst heeft ontslag gevraagd als hoogleeraar-directeur der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, (lsto bind). Zeventig Missiezusters nemen afscheid van Steyl. (Kcrkn., 2<lc blad). Op den Roermondschen weg word een woonwagen met elf inzittenden door een autobus in een sloot gereden. (Qem. Bw. 3de blad). Auto met vier personen te Waalwijk over brugleuning blijven hangen. (Gein. Bcr. 3do blad). Zweedsch stoomschip op de Schelde na aanvaring gezonken. (Gem. Bcr. 3de blad). De anonieme briefschrijverij gaat door. (Gem. Bcr. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Davis Cup-wedstrijd Nederland—Po len eindigde met 3—2. Hughan verloor van Hebda. (3de blad). Dc pers over den wedstrijd Nederland België. (3do blad). PROF. R. N. ROLAND HOLST. Gaat heen als hoogleeraar-directeur van de Rijksacademie te Amsterdam. Naar het „Hbld." vernoemt, heeft prof. R. N. Roland Holst legen 1 Januari 1934 ontslag aangevraagd als hooglecraar-diroc- teur van de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam. 't Blad heeft prof. Roland Holst gevraagd welke de motieven tot deze ontslag-aan vrage waren. „Ten eerste", aldus de directeur der Rijksacademie, „is het altijd mijn plan ge weest heen te gaan, als ik ü5 jaar ben ge- worden. Allebé en Derkinderen zijn wel langer gebleven, maar ik ben steeds voor nemens geweest mij aan do grens van 05 jaar tc houden. „In hot einde van dit jaar word ik 85. Wellicht zou ik het ontslag pas hebben gevraagd tegen het midden van 1934, aan het einde van den cursus dus, als niet een voor mij zeer verheugende opdracht mij had genoopt een half jaar eerder been te gaan; namelijk dc opdracht voor het groo- tc Noordelijke transcoptraam in do Utreehfschc Domkerk. U weet, dat het Zuidelijke raam gereed is, voor hot Noor delijke is twee jaar geleden de opdracht gegeven, doch het geld was er niet. „Nu is het er wel, dank zij een zeer belangrijke gift van een anonymus, zoodnt met de uitvoering kan worden begonnen. Het is een bijzondere wensch van Utrecht dat het raam voltooid zal zijn tijden* het feest der Universiteit in het midden van 193(3. Het is onmogelijk 'lit groofe wok, dat physisch en geestelijk veel eischt het is een raam van 200 M.2 tc vol brengen en tegelijkertijd het hoogleeranr- directeurschap dor academie waar te ne men. „Daar het nu vrij kort dag is cn ik niet een half jaar voor het. werk kan missen, heb ik besloten op 1 Januari 1934 de aca demie tc verlaten, om mij geheel tc kun nen wijden aan het groote werk voor Utrecht, dat mii zeer aantrekt en dat ik levenswerk beschouw."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1