24ste Jaargang MAANDAG 8 MEI 193D No. 7502 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ZOMERTIJD één uur vooruit £eid<töh4Goii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ToornitbeUfing: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regd Voor Ingezonden Mededeelingen wor«H het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Malle politiek der S.D.A.P. Wij willen volstrekt niet, een politieken tegenstander onderschatten of op een lager niveau stellen, dan waarop hij recht heeft, geplaatst te worden. Dat zou principieel en tactisch verkeerd zijn. En tóch schrijven we hierboven: Malle politiek der S. D. A. P. 't Is ook inderdaad waar, dat de poli tiek der S. D. A. P. onder een bepaald op zicht, hetwelk we nader zullen aanduiden, als mal gekwalificeerd moet worden. Wij bedoelen, dat de S. D. A. P., i n o p- positie zijnde wat zij per se en altijd is, ais zij niet mede zitting heeft in een hooger regeerend of besturend college een geheel andere gedragslijn voert inzake sociale maatregelen (als vaststelling van loon en bepaling van belasting), dan wanneer zij wel haar vertegenwoordigers heeft in zulk een college. En dat is zóó malle politiek dat t wij kunnen het niet anders zien echt domheid is van velen, als zij die politiek „slikken" Waarom zoo zal tooh ieder zich met verbazing én met ergernis afvragen waarom moet in Leiden b.v. door héél de Soc. Democr. worden afgewezen hef tig en hartstochtelijk als sdhandelijk-on- sociaaleen belastingheffing, welke in andere plaatsen, waar de S. D. A. P. zitting heeft in het College van B. en W, kalm wordt voorgesteld en aanvaard Waarom? Waarom moet in Leiden b.v. door héél de Soc. Demoor. met een beslistheid en een overtuiging, alsof 't vanzelf sprekend ie, dat zij zóó en niet anders oordeelt, wor den afgewezen, worden veroordeeld en vervloekt iedere loonsverlaging voor het gemeentepersoneel, terwijlin Zaan dam b.v. de geheele S. D. A. P. in den Raad bereid is naar 't schijnt zelfs tot twee maal toe (zie een bericht „Binnenland") een loonsverlaging voor het gemeente- personeel in te voeren. Waarom hier, in Leiden, altijd weer opnieuw de kloeke bewering, dat de gemeente zich tegen dwang of drang van de regeering moet ver zetten terwijl in Zaandam van eenig ernstig verzet tegen welke regeeringsmaat- regeil dan ook geen sprake is? Waarom?. Een redelijke, bevredigende verklaring van dat verschil in de politiek der S. D. A. P. kan niet worden gegeven. Men mag en moet spreken als men zich welwillend wil uitdrukken van malle politiek der S. D. A. P.! BINNENLAND TUNNEL ONDER DE MAAS TE ROTTERDAM. Een werk van 24 millioen gulden. B. en W. van Rotterdam hebben bij den Raad een voorstel aanhangig ge maakt om in beginsel te besluiten tot den bouw van een tunnel onder de Maas te Rotterdam, in de lijn Parkkade-Charlois, waarvan de kosten geraamd worden op 24 millioen gulden. Deze tunnel zal uitsluitend bestemd zijn voor het snelverkeer en is geprojecteerd in aansluiting op bestaande en voorgeno men hoofd verbindingswegen tusschen Den Haag en Rotterdam, Hoek van Holland en Rotterdam, alsmede Rotterdam en het Zuiden des lands. Eerst na het nemen van dit beginsel besluit zal getracht worden met het rijk en de provincie tot overeenstemming te komen omtrent de bijdrage in de kosten en tevens over de vraag, of een en ander voor tolheffing in aanmerking komt. OPRUIMING RUNDVEE. Instelling van een bureau. Naar de „Tijd" verneemt, zal als een van de eerste gevolgen van de thans door de Eerste Kamer aangenomen Machti gingswet eerdaags worden ingesteld een bureau, dat geheel en uitsluitend belast zal worden met het treffen en uitvoeren van maatregelen ter bespreking van onzen veestapel. DE STATEN-GENERAAL. DE SLUIT1NGSZITTING. Een redacteur van de „Tijd" schrijft nog aan zijn blad het volgend overzicht van de Sluitingezitting der Staten-Generaal, welke, zooals men weet, Zaterdag heeft plaats gehad. „De sluiting van de zitting der Staten- Generaal, noodig geworden door de ontbin ding van de Tweede Kamer naar aanlei ding van het conflict over de bezuiniging op onze rechtspleging, onderscheidde zich in niets van de normale periodieke sluiting, die jaarlijks in September plaats heeft. Alleen maakte in het speech;© van den Minister-President de gebruikelijke korte opsomming van de totstandgekomen wet telijke maatregelen plaats voor een herin nering aan de feiten, tengevolge waarvan de plechtigheid op zoo ongewonen tijd in het prille voorjaar plaats had. Den man, die met zijn motie de oorzaak was van ontbinding en vervroegde verkiezing, den Vrijheidebonder mr. Boon, hebben wij in het geroezemoes van Eerste en Tweede Kamerleden niet kunnen ontdekken. De plechtigheid werd vanaf de tribunes door verschillende leden van de nieuwe Ka mer bijgewoond. Want er waren des mor gens en ook des middags verschillende fractievergaderingen geweest over het pro gramma Colijn. Aan volksvertegenwoordi gers op het Binnenhof dus geen gebrek. Leden van de commissie, die den Minis ter in- en uitleidde, waren de heeren prof. Kranenburg, in hoogleeraarstoga, ir. Bon- •gaerbs, prof. Slotemaker de Bruine, van Dijk, alle drie in ministeroostuum, mr. Janssen de Limpens in de statiedracht der Senatoren en mejuffrouw Westerman, die later want zij beert niet weer door haar fractie met een huldiging werd uitge luid. De Minister-president had zich binnen vijf minuten van zijn taak gekweten. De buigingen naar alle windsterken vóór en na zijn toespraakje gingen hem beter af dan ooit en ook de sierlijkheid, waarmede hij na afloop het trapje van zijn statiekoets besteeg, getuigde van de groote routine, die hij zich tijdens zijn talrijke Ministerja- ren in dit soort plechtigheden verworven heeft. Er waren natuurlijk ©enige komische noten. Zoo zaten verschillende sociaal-de mocraten, waaronder senatoren, den heer Braat dwars, die op zoo eigenaardige wijze zijn Kamerlidmaatschap aan een zijner par tij genooten moest afstaan. En bepaald voor een vereenigde vergadering onder leiding van den baron de Vo6 van Steenwijk exor bitante vreugde was er, toen de Minister- President plechtigüijk en gevolgd door de in ambtscostuum gestoken commissie naar de deur schreed en plotseling de kabinets formateur dr. Colijn in zijn blauw colbertje hem terzijde echoot en laconiek met hem mee wandelde, om hem iets in het oor te fluisteren. Een portefeuille-aanbod? Of iets, waarmede de heer Ruijs later op den middag zijn voordeel doen kon Want een half uur later stapte hij, van alle ministe rieel© goud ontdaan en met den eenvoud, hem eigen, naar het vertrek, waar de Ka tholieke fractie onder leiding van profes sor Aalberse dr. Oolijn's program onder de loupe nam". DE OPENINGSZITTING. Bij K.B. is bepaald, dat de buitengewone zitting van de Staten-Generaal op Dinsdag 9 Mei a.s., des middags te één uur, in een vereenigde vergadering der beide Kamers geopend wordt door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. Deze buitengewone zit ting aal worden gehouden in de vergader zaal van de Tweede Kame'. Wij zijn benieuwd naar de rede, waar mede de zitting van de nieuwe Kamer met nog de oude, heengaande Begeering aal worden geopend in welke rede zeer waarschijnlijk niets zal worden gezegd! S. D. A. P. TE ZAANDAM VÓÓR LOONKORTING. ERNSTIGE ONTSTEMMING IN G. O. Naar de „Tel." verneemt, is in de Vrij dagavond gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg aan het licht ge komen, dat B. en W. reeds op 5 Maart een uitvoerig schrijven van de regeering had den ontvangen, waarin de eisch werd ge steld, dat de begrooting-1933 onverwijld zou worden sluitend gemaakt, waaraan de mededeeling was verbonden, dat anders ƒ150.000 op de uitkeering uit het Ge meentefonds zou worden gekort. Uit de vergadering werd ernstige critiek uitgeoefend, dat B. en W. dezen brief on der zich hadden gehouden waarbij ver band gezocht werd met den datum der Kamerverkiezingen en nu na ontvangst van het telegram der regeering deze aan gelegenheid onvoorbereid, zonder den raad er in te kennen in het G. O. hadden gebracht. Vergeet vooral niet om Zondagavond voor U paar bed gaat, al Uw klokken een uur vooruit te zetten, want de zomertijd begint in den nacht van Zondag 14 op Maandag 15 Mei. Wanneer het in dien nacht 2 uur slaat rekent men, dat het 3 uur is. Zoo laat bent U misschien niet meer op, dm: zet Zondagavond Uw klokken De voorzitter had de besprekingen in geleid met voorlezing van het telegram van verleden week Zaterdag en de mede deeling, dat de regeering geen maatrege len had aangegeven, doch dat B. en W. unaniem hadden besloten om een nieu we korting en wel een korting van 3 pet. op alle salarissen en loonen en tijdelijke inhouding van den vakantietoeslag aan de orde te stellen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933. Dit zou een bezuiniging boteeKenen van onder scheidenlijk ƒ30.000 en ƒ15.000. Bij de verdere gedachtenwisseling is alleen van soc.-dem. zijde het voorstel verdedigdhet bleek, dat de S.-D. raads leden wel van het geheele verloop van deze zaak op de hoogte waren, waarover bij de andere aanwezige raadsleden groote ont stemming heerschte. De voorzitter van de afdeeling Zaan dam der S.D.A.P., de heer C. C. Bakker, heeft zijn functie neergelegd. HEMBRUG-EMPLOYE'S. Soc.-democratische wethouders van Oostzaan en Zaandijk moeten hun politieke functie neerleggen. Donderdag j.l. is een aantal sociaal-de mocratische employé's van de artillerie- inrichtingen bij de Hembrug, die voor aanstaande functies in de politiek beklee- den, bij de directie ontboden. Hun werd medegedeeld, dat de aard van hun werk kring onvereenigbaar werd geacht met de opvattingen, die in de politieke kringen, waarin zij vertouwensposten bekleeden, worden gehuldigd. De directie stelde de employé's daarom voor de keus hun poli tieke functies neer te leggen of den dienst bij de artillerie-inrichtingen te verlaten. Onder deze employé's zijn een wethouder van Zaandijk en een wethouder van Oost zaan. Ten einde het dezen functionarissen niet lastig te maken, heeft men hun tijd gelaten om de gemeente-zaken aan ande ren over te dragen. NATIONALE DAGEN VOOR „DE KATHOLIEKE VERKENNERS". Bijeenkomst in Den Bosch. Zaterdag 13 en Zondag 14 Mei wordt in Den Bosch de tweede nationale bijeen komst der leidsters en leiders der katho lieke verkenners gehouden. De Bossche burgemeester zal namens de stad de deel nemers Zaterdagmiddag verwelkomen. 's Avonds worden er demonstraties ge geven in verkennersvaardigheden. Als de duisternis gekomen is, verzanïelt de leidersgroep zich om het kampvuur, dat r de K. B. O. wordt uitgezonden van half tien tot kwart over tien. Zondagsmorgens om half elf wordt door Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, in de kerk der eerw. paters Capucijnen een H. Mis opgedragen, waaronder de hoofdverken- nersgeestelijke mr. dr. J. Beuns SJ. de predicatie houdt. Na de gezamenlijke Brabantsche koffie tafel wordt om twee uur de algemeenc vergadering gehouden in het Concertge bouw, waarop o.a. Z.H.Exc. de bisschop de vergadering zal toespreken en een re de wordt gehouden door professor Weve O.P. Tot sluiting heeft een plechtig Lof plaats in de basiliek, opgedragen door den vi varia-generaal van het bisdom Mgr F. Hendrikx, ood-aa-lmoezonier der verken ners. Verwacht wordt, dat ook de hoofd ver kenner voor Nederland, oud-minister Rambonnet, een deel der bijeenkomst zal bijwonen. DE DELFTSCHE KATHOLIEKENDAG. Het hoofdbestuur der Katholiekendagen in het diocees Haarlem maakt bekend, dat. tegen de op Zaterdag 8 April j.l. ge publiceerde conclusies de navolgende wij- zigings- (aanvullings-) voorstellen zijn in gebracht. De heer A. J. van Beurden te Koog a. d. Zaan stelt voor aan de conclusies der inleiders© zoowel in sectie I als in sec tie II toe te voegen: „achterstelling derar- „men behooren in de Kerk op te houden „door afschaffing der standensoholen en „van het verpachten der zitplaatsen in do „kerkgebouwen." De heer jhr. mr. L. E. M. von Fisonne te Rijswijk (Z.-H.) stelt voor in conclusio V van de 2e sectie achter het woord „ge meenschap" in te voegen: „en het niet minder verderfelijke communisme, dat de gemeenschap tot gelding wil bron gen ten koste van het individu, hebben enz." CRISIS ZUIVEL CENTRALE. De Crisis Zuivel Centrale maakt bekend, dat de prijs van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter met ingang van he den nader is vastgesteld op 1.10 per Kg. CONTINGENTEERING ROGGE EN ROGGEMEEL. Naar wij vernemen is de regeling, welke door den Minister van Economische Zaken en Arbeid korten tijd geleden in de Eerste Kamer is aangekondigd met betrekking tot de oontingenteering van den invoer van roggemeel en roggebloem, binnen enkele da-gen te verwachten. De uitvoering van de contingenteerings- bepalingen zal in handen komen van den heer W. .M. Ebbink, administratief-hoofd van het Regeeringisbureau voor de uitvoe ring der Tarwe wet. HET PROGRAM VAN DEN KABINETS FORMATEUR. In het gebouw van de Tweede Kamer vergaderde hedenmiddag de Liberale en de Chr.-Historische Tweede Kamerfractie ter bespreking van het haar voorgelegde ont werp Regeeringsprogram. De R. K. Tweede Kamerfractie zette haar vergadering voort. De A.R.- en V.D.-Tweode Kamerfractie zijn reeds eenige dagen geleden bijeengekomen om haar standpunt te bepalen. Uitvoer van lijnolie naar Duitschland. In verband met ten aanzien van den uitvoer van lijnolie naar Duitschland te stellen regelen worden belanghebbende ex porteurs verzocht zich ten spoedigste te wenden tot het Crisis In- en Uitvoerbu reau, Laan van Meerdervoort 84, 's Gro- venhage, onder opgave van hun export naar Duitschland gedurende het jaar 1932, benevens gegevens betreffende hetgeen door hen i» uitgevoerd vanaf 1 Januari 1933 tot 10 Mei 1933. Exporteurs, die zidh niet voor 15 Mei a.s. aanmelden, kunnen niet meer in aanmer king komen voor het verkrijgen van uit- voercertificaten. STADSNIEUWS LUSTRUM-VIERING VAN „SANCTUS AUGUSTINUS". Omtrent de viering van het veertig jarig bestaan der R. K. Studenten ver- ee naging „Sanctus Augustinus" alhier kunnen we nog het volgende vermelden. Na do feestrede van den zeereerw. hooggel. pater dr. Gorlacus Royen o.f.m. in het Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit, welke met luid applaus werd beloond, sprak de praeses van „Sanctus Augustinus", de heer J. F. M. Mol'kenboer, een dankwoord. »Spr. zeido, dat het bestuur het zeer op prijs stelde, dat poter Royen als oud lid der vereeniging, zich onmiddellijk bereid had verklaard de feestrede op het achtste lustrum van Sanctus Augus tinus heeft willen houden en dat hij op zulk een schitterende wijze heeft willen uiteenzetten het verband tusschen Ka tholieke Wetenschap en Kuituur. Dit waardeert het bestuur ten zeerste. Spr. uitte daarbij den wensch, dat de band die peter Royen verbindt met de vereeniging door zijn oud-lic'maatBcbap moge versterkt worden in het belang en ten nutte van „Sanotus Augustinus". Hierna stelde spr. voor de volgende VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Oud-rijkskanselier dr. Brüning leider van het Centrum. (4de blad). Een zelfmoord-epidemie in Duitschland. (4de blad). Parijs handhaaft den gouden standaard. (4de blad). Groote brand te San Francisco. (Buiten!. Berichten 2de blad). BINNENLAND. Laffe overval cn berooving van een ouden man te Veghel. (Gem. Bor. 3de blad). Groote brand in een electrische koren molen te Den Hulst Halve ton schade. (Gem. Ber. 3de blad). De vervalschingsaffaire te Dirksiand. (Gem. Bor. 3de blad). Onweer en hagel op verschillende plaat sen. (Gom. Ber. 3do blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Holland verliest met 2—1 den voetbal wedstrijd tegen België. (2de blad). Het Ned. B.-elftal wint met 41 te Has selt (2de blad). Rotterdam wint, Amsterdam speelt gelijk tegen Antwerpen. (2de blad). Timmer en Diemer Kool winnen den Da- viscup-wedstrijd tegen de Polen. (2do.blod). De Voor-Kaag gehouden. (2de blad). telegrammen te verzenden Aan Z. H. den Paus: „La confóderation catholiquo des étn- diants de l'Univereitó de Leyde „Sanc tus Augustinus", unie d l'occasion de la huitième fête de Lustre, assure bien affectuousement k votro Saintcté ses sen timents do dévouemenfc sincere au Saint Siège". Aan H. M. Koningin Wilholmina: De R. K. Studentenvereeniging „Sanc- tua Augustinus", in foestvorgadering bij een in de aula der Leidsche Universi teit ter gelegenheid van het achtste lustrum, biedt Uwe Majesteit met ver- schuldigden eerbied de verzekering aan van hare bijzondere aanhankelijkheid aan het Koninklijk Huis. Dit voorstel werd met applaus be groet, waarna de heer Molkenboer allen hartelijk dankzegde voor hun tegen woordigheid en de plechtige vergadering sloot met den christelijkcn groet. Vervolgens werd op het „Eigen Huis" aan hot Rapenburg een druk bezochte receptie gehouden, waar allen, die tij dens de fcestvergadering hun belang stelling hadden getoond het ju'biloeren- de bestuur kwamen gelukwenschen. Te half zeven word op hot „Eigen Huis" 'een eenvoudige maaltijd gehou den, waarna de dag besloten werd mot een ontvangBt en reünie van oud-leden. ,,'T WONDERE ROND KILIAN". Een der hoogtepunten van de achtste lustrumviering van de Leidsche R.-K. Stu dentenvereeniging „Sanctus Augustinus" vormde Zondagavond de opvoering van het lustrum-spel door do Vereenigde Haagschc Spelers ,,'t Wondere rond Ki- lian". Het stuk is van den auteur R. Wal- fried en uit het Duitsch vertaald door Felix Bekkers. De Duitsche titel Juidt „Vier Woohen im Himmcl", hetgeen de illusie wekt als of het een soort mystiek spel is, dat zich afspeelt in don hemel. Het is evenwel oen ernstig-komisch spel van naastenliefde en hebzucht, waaruit blijkt, dat de bodem van de drie bedrijven de aarde is on wel een dorpje in de Oostenrijksche Alpen. 1 De eigen decors van het gezelschap sug- I gereerden het typisch karakter van een schiderachtig Oostenrijksch dorp heel aardig. In dit dorpje woont Kilian Hitzwohl, een man met een gouden hart en met een groot verlangen in dit hart om zijn mode- menschen wel te doen, om anderen geluk kig te maken, niettegenstaande deze ine- demeneohen zulk een goedheid weinig ver-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1