DE BISSCHOP IN BODEGRAVEN 24ste Jaargang DONDERDAG 4 MEI 1933 No. 7499 3)e £cid4efi£6ou/fca/itt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetafing: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Het bestaansrecht van den middenstand. De Katholieke Werkgevers zullen een Weekend houden, waarop besprekingen zullen plaats hebben naar aanleiding van inleidingen van de heeren pater dr. Oass. Hentzen, mr. dr. L. Kegout en P. J. Spoo- renberg. Wij drukken hier over vier stellingen van pater Hentzen. 2. De Werkgever al» „leider in het economisch-sociale leven" moet het ad- gemeen belang der maatschappij als economische arbeidsgemeenschap die nen. De groep der werkgevers, en de enkeling als lid dezer sociale groep, moet steeds de „sociale rechtvaardig heid" en de „sociale liefde" in die re laties betrachten. 3. Tegenover twee groepen vnl. der maatschappij heeft hij zijn sociale taak te vervullen naar de normen der so ciale rechtvaardigheid en der sociale liefde: n.l. den Middenstand en de ar beidersklasse. 4. Tegenover den Middenstand kan hij tegen de sociale rechtvaardigheid (en -liefde) mitsdoen door dezen, waar hij een wezenlijk eoonomisch-nuttige en sociaal-juiste functie verricht, te trachten te verdringen. 5. Tegenover de arbeidende klasse heeft hij aan hare materieele en gees telijke verheffing mee te werken, in den geest van hetgeen „Quadragesimo Anno" ons voorhoudt omtrent de „ver lossing van het proletariaat", het „rechtvaardig loon", het „herstel der maatschappelijke orde" en de „zede lijke vernieuwing" van heel het maat schappelijk leven. Dit zijn mooie stellingen, waarin zoo als dat in een stelling hoort met geen woord te weinig en met geen woord te veel de kerngedachten worden neergelegd van de katholieke sociale opvattingen, van der katholieken plichten in het sociale leven. Wij willen hier even de aandacht vesti gen op de vierde stelling. Een werkgever of hij, die door kapitaal bezit daartoe in staat is, mag alleen in het feit, dat hij het doen kan, niet het recht vinden, om den middenstand van een wezenlijk economisch-nuttige en sociaal- juiste functie uit te sluiten! 't Zou goed zijn, als deze stelling eens duidelijk met voorbeelden door de katholieke werk gevers werd toegelicht, opdat uit die kringen zelf worde gesignaleerd en gebrandmerkt het feit, dat inderdaad en feitelijk óók katholieke werkgevers en „kapitalisten" bezig zijn, om den midden stand van een wezenlijk economisch-nutti ge en sociaal-juiste functie uit te sluiten, alléén uit winstbejag. Haar aanleiding hiervan moet ons een andere opmerking van het hart. Wij hoorden laatst noemen een daad van een groote katholieke instelling in Lei den, welke feitelijk zij 't, naar wij ho pe, onbedoeld een rechtstreeksohen aan val beteekent op het bestaan van een deel van den middenstand. In het bestrijden, signaleeren ook, zoo noodig, in de pers! van een dergelijk, met sociale rechtvaardigheid en sociale liefde strijdend handelen, ligt o.i. nog een "vruchtbaar arbeidsterrein voor de Hanze. Anderen niet te kort doen. Verder willen wij nog eens wijzen op de eerste stelling van mr. dr. Regout, lui dende: L Aannemende, dat de leiders van Ihet 'bedrijfsleven in het algemeen ge nomen niet beter of slechter zijn, dan andere menschen, is voor de eerste de naaste gelegenheid grooter, dat zij him mederoensohen ter wille van eigen belang te kort doen. Dat is uit psychologisch, menschkundig opzicht zoo juist gezegd! De naaste gelegenheid, om te misdoen tegen de rechtvaardigheid en tegen de lief de, is voor de leiders in het bedrijfs leven grooter dan voor anderen (of: dan voor vele anderen; in ieder geval grooter dan in het algemeen voor de arbeiders). En daarom, zegt de tweede stelling, is ten deze voor de werkgevers zelf-controle „meer dan voor anderen gewenscht". Alle leiders van het bedrijfsleven moch ten hiervan overtuigd zijn! Zelfkennis is immers noodzakelijke voorwaarde voor aoqdige verbeteringen in het moreele leven. Joyeuse entree in de gemeente, sportterrein in gebruik genomen, van het herstelde altaar. Het nieuwe Consecratie Wij weteri het niet (want wij kunnen niet in het haH van een Bisschop kijken), maar het kan bijna niet anders, of Mgr. heeft nog steeds pleizier in de ontvangst, die hem in kleinere gemeenten wordt be reid. In steden is zulk een feestelijke in tocht niet goed mogelijk, in andere ge meenten is de „incomste" van Mgr. zeer statig. Maar sommige parochies hebben er slag van om aan den Bisschop een ont vangst te bereiden, die hem dubbel aan genaam moet zijn, omdat eruit spreekt eerbied voor het gezag, maar nog méér: aanhankelijkheid. Tot die laatste parochies behoort Bode graven. De Bisschop kwam naar Bodegra ven om het altaar, dat geheel gerestau reerd is, opnieuw te consacreeren. Ook was een nieuw en prachtig sportterrein aangelegd achter de kerk, dat tegelijk met deze plechtigheid, officieel in gebruik werd genomen. Alles wat 'Roomsch heet in Boruf en oud-Boruf(!) had de driekleur uitgestoken. Jong en oud schaarde zich langs den weg, om Mgr. bij zijn intocht te begroeten. Z.H. Exc. kwam bij de Spokersbrug aan den Goudschen weg op het grondgebied der gemeente, waar de Pastoor der pa rochie, de zeereerw. heer A. W. J. Lühn, de Deken van Alphen en de Rector van het St. Josephgesticht hun opwachting maakten. Pastoor Lühn verwelkomde den Bisschop in de parochie en uitte zijn blijdschap over diens komst. De Bisschop dankte met enkele vrien delijke woorden. Een aardig moment was, dat juist aan de Spokersbrug in een boerderij bruiloft werd gehouden. Bruid en bruidegom, het jonge echtpaar G. J. v. Veldhuyzen-Volle ring kwamen Mgr. den zegen vragen. (Onze photograaf heeft dit moment vereeuwigd Men zie in het 3e blad). Hierna zette de stoet zioh in beweging. Voorop een onafzienbare rij van vereeni- gingen, dan de ruiters, het rijtuig van Mgr., geflankeerd door ruiters. De stoet werd gesloten door auto's waarin het Kerk- en Armbestuur. Door de Le Coultre-straat, Wilhelmina- straat, Van Tolstraat, Overtocht, werd ge reden naar het Sportterrein. Op het Sportterrein. Onder klokgelui, voorafgegaan door een witte slinger van bloemendragende bruid jes, betrad Mgr. het terrein. Hier maakten de Burgemeester van Bodegraven, mr. Van Dobben de Bruyn, lid der Tweede Kamer, en de burgemeester van Zwammerdam, de heer Hoogenboom hun opwachting. Toen de Bisschop op de tribune bad plaats genomen, werd een feestlied ge zongen, waarna het défilé begon van alle vereenigingen. Er zijn heel wat Kath. vereenigingen in de kaasstad. Welgeteld 42. Het défilé werd geopend door den Parochialen Jeugdraad met een doek „De Jeugd aan Christus''. Iedere vereeniging was vertegenwoordigd door enkele leden. Een van hen droeg op een bord de naam van de organisatie. Niemand was vergeten; zelfs de „Deut sche Madchen Schutz" niet. Aardig was de groep van E.S.T.O. met het kleine grut evenals de groote sporters, in zwart-wit tricot. Het Patronaat kwam reeds goeddeels geüniformeerd. De Graai, die hier ter plaatse onder leiding staat van mej. Th. Aengenent, is pas opgericlit en heeft het zoover nog niet geschopt. Maar de feikleu- rige vlag was er! Het défilé, dat geleid ewrd door den ka pelaan der parochie, den weleerw. heer Van Kessel, had een keurig venoop. Alle vereenigingen, tot zelfs de Vrou wenbond, brachten stram de Romeinsche groet 1 Het défilé werd opgeluisterd door muziek van de Harmonie Leo XIII uit Alphen aan den Rijn, De parochie is nu wel een mu ziektent rijk; echter nog geen harmonie. Na afloop van deze betooging nam de Bisschop het woord: Toespraak van den Bisschop. Dierbare Katholieken van Bodegraven! Ik gevoel me op 't oogenblik gedron gen een enkel woord van hartel ijken en oprechten dank te spreken, getroffen als ik ben door de grootsche ontvangst, die Katholiek Bodegraven mij bij mijn intrede in deze gemeente heeft willen brengen. Ik ben getroffen, niet omdat ik Kath. Bodegraven niet in staat rekende mij een dergelijke ontvangst te bereiden. Want ik ken Bodegraven sedert jaren en jaren en ik weet dat in hen leeft een diep geloof en ik weet welke warme aanhankelijkheid zijn in hun hart bezitten jegens 't Kerkelijk Gezag. Maar het frappeerde mij toch, dat U op zoo'n grootsche wijze zijt voor den dag gekomen. Hierin zie ik opnieuw een bewijs van uw trouw aan de Kerkelijke Overheid in dit Bisdom. Twee dingen zijn mij bij deze intrede opgevallen. Eerstens, dat het Kath. verenigings leven hier ter plaatse zoo sterk ontwikkeld is, waaronder ook de jeugdorganisaties. Die groote bloei is voor mij een groote vreugde, want ik ben ervan overtuigd in het diepst van mijn ziel, dat een krachtige ontwikkeling van het verenigingsleven niet alleen van be teekenis is voor de Kath. Kerk in ons vaderland, maar ook een hulp en steun is voor het rustig bestaan der gansche Nederlandscbe maatschappij. Ik beschouw als de meest belangrijke taak van mijn Bisschoppelijk ambt het Jeugdwerk te verzorgen, te beschermen en sterk te ontwikkelen. En daarom verheugt het mij, dat niet alleen de sociale organi saties, maar vooral ook het jeugdwerk voor jongens en meisjes hier ter plaatse tot bloei is gekomen. Ik hoop, dat èn het sociale èn bet jengd- vereenigingsleven onder leiding van den nieuwen herder hoe langer hoe krachtiger zich zal ontwikkelen. Door zijn voorganger is het jeugdwerk al zoo prachtig opgezet; ik ken uw nieuwen herder genoeg, dat ik weet 4at hij er naar streven zal het ver- eenigingsleven op te voeren. Op de tweede plaats ben ik getroffen door de goede verstandhouding tusschen wereldlijk en kerkelijk gezag. Het feit, dat twee burgemeesters hier aanwezig willen zijn en bovendien eenige wethouders, is mij daarvan het bewijs. Vooral in onzen tijd is het gewenscht, dat kerkelijke en wereldlijke overheid ten nauwste samen werken. Ik betuig mijn oprechten dank aan de Burgemeesters van Bodegraven en Zwam merdam, en hoop, dat de eendrachtige sa menwerking tusschen Kerkelijke en wereld lijke overheid steeds inniger en krachtiger moge worden. Dat zal zijn in het belang van de twee gemeenten, waarover deze parochie zich uitstrekt. Ik dank allen hier aanwezig voor het geen mij te zien en te hooren is gegeven. Morgen zullen de plechtigheden der consecratie plaats hebben. Ik hoop, dat ten gevolge van de wijding van het altaar Gods rijke zegen moge neerdalen over Bodegraven. Op deze toespraak van den Bisschop volgde een geestdriftig „Lang zal hij leven!'", waarbij vooral de schooljongens zich buitengewoon inspanden. Na de zegen gegeven te hebben, verliet Mgr. het veld, terwijl de vereenigingen in een haag langs het pad stonden geschaard, en begaf zich naar de Parochiekerk. Daar werd de feestelijke intocht met een kort Lof besloten. Plechtige Altaar-consecratie. Hedenmorgen had de plechtige altaar- consecratie plaats door Mgr. den Bis schop. Als diaken en subdiaken fungeer den de zeereerw. heeren Hakkeling, pas toor te Reeuwijk en C. A. Moons, pas toor te Zevenhoven, als cantores de weleerw. heeren kapelaan Koopman uit Alphen en kapelaan Roest uit Oegst- geest. Ad mythram Rector Huibers, Ad Buoulum kapelaan van Kessel, Ad librum pastoor W. Borsboom uit Noorden, Ad aspersorium pastoor H. P. van Dijk uit Nieuwkoop, Thuriferarius pater Veldhui zen O.F.M., uit Maastricht, Cruciferarius VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland en de positie van de Schupo. (2e blad). De vakvereenigingen buigen zich onder het juk van Hitier. (2e blad). De inflatie in Amerika. (2© blad). BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft met 27 tegen 16 stemmen het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet aangenomen. (2de blad). Overleden is de zeereerw. pater dr. L. Schmedding. (Kerkn., 3de blad). Een auto-ongeluk, waarbij velen gewond zijn. (1ste blad)) Wolkbreuk boven Sittard en omgeving. Straten en wegen blank, tram- en auto verkeer ondervindt stagnatie. (Gom. Ber. 3de blad). De moordaanslag te Eindhoven (Gem. Bor. 3de blad). Rijwielherstelplaats en twee winkels te Hoogeveen uitgebrand. (Laatste Ber.) LEIDEN. De viering van het 50-jarig bestaan vap de Ambachtsschool. (1ste blad). UIT DE OMGEVING. Plechtige ontvangst van den Bisschop in Bodegraven. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De wedstrijden om den Leidsche Cou rant-beker vangen Zondag aan. (2de blad). Vijftig jaar A. N. W. B. (2de blad). pastoor A. J. Ratté uit Sloten, Cerofa- rii pastoor J. van Kampenhout uit do Meye en kapelaan Groenen uit Loimui- den. Na de consecratie-plechtigheden ving te half 11 de Pontificale Hoogmis aan. Z. H. Exc. werd hierbij geassisteerd door den hoogeerw. heer J. M. Hellegers, de ken van Alphen a d. Rijn, als presbyter assistens. Als diaken en suib-diaken fun geerden de zeereerw. hoeren A. Hooge- j veen, pastoor te Aarlanderveen en F. j van Nes, pastoor te Nieuw veen. Als Troondiakens de zeereerwaarde heeren Borsboom en van Dijk. Ad Librum pas toor Moons, Ad candelam pastoor van i Kampenhout, Ad baculum kapelaan van Kessel, Ad mythram rector Huibers, Thuriferarius pater Veldhuyzen, Ad l gremiale pastoor Hakkeiing, Cantores I kapelaan Koopman en kapelaan Roest. I De secretaris van don Bisschop, de i zeereerw. heer Agterof fungeerde als i cereanoniarius. Predicatie van den Bisschop. OP DE TRIBUNE VAN HET SPORTVELD. Van 1. n. r.de Burgemeesters van Bodegraven en Zwammerdam, Pastoor Lühn van Bodegraven, Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Deken Hellegers van Alphen, Rector Huibers van Bodegraven en Pastoor Ratté uit Sloten Aan het einde der Hoogmis Mgr. een korte predicatie. Hoewel de plechtigheid reeds gerui- men tijd in 'beslag had genomen, wilde Mg,, in het kort nog wijzen op de be» teekenis dezer plechtigheid Mgr. bood aan de parochianen zijn gelukwenschen aan met de groote ge beurtenis, nu het hoofdaltaar is gecon sacreerd, d.wjz. geheel-cn-al aan God is overgedragen. Mgr. wees er op, hoe aan het einde der plechtigheid met het wierookvat driemaal een kruis gemaakt wordt over het pas-geconsacreerde altaar, waarbij driemaal gezongen wordt: „Omnis terga. adoret te Geheel de aarde moet U aanbidden". Geheel de aarde werd opgeroepen om God te aanbidden, want het altaar, zoo juist geconsacreerd is meer waard dan al het geschapene. Dit is de plaats waar Gods Zoon zelve iederen dag op nieuw geslachtofferd wordt voor onze zonden, waar Christus zelf, het middel punt van al het geschapene hier iederen dag a-ls offer aan den Hemelschen Va der wordt opgedragen. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. li' DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbel© van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1