INWIJDING EN OFFICIEELE OPENING DER R. K. H.B.S. loterij R.K.WI.,,LEIDEN" DINSDAG 2 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Overgroote belangstelling betoond. EEN RIJ VAN SPREKERS BIJ DE OPENING. Hedenmorgen heeft onder overgroote belangstelling de plechtige inwijding en officieele ingebruikname plaats gehad van de nieuwe R.-K. H. B. S. aan de Mariën- poclstraat te Leiden. De plechtigheid der inwijding ving aan to 9 uur door den Hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, met assistentie van den directeur der H. B. S., den zeereerw. pater drs. B. de Goede, B. van Genugten, resp. als diaken en sub-diaken en pater S. de Vries als ceremoniarius. Na de plechtigheid der inwijding droeg de Hoogeerw. heer deken Homulle een ge zongen H. Mis aan God op met dezelfde assistentie. Een koor van paters en stu denten zong de liturgische gezangen. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Tas- kin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, den hoogeerw. pater H. Cami- nada. provinciaal van de Ned. Provincie der Paters Franciscanen, pastoor Th. M. Beukers, voorzitter van het "R.-K. School bestuur, pastoor de Vetten uit Oegstgeest, pastoor de Haan uit Sassenheim, prof. Nie- kel, directeur van het Philosophicum te Warmond, prof. Ligtenberg O.F.M., pater Smeet-s, rector van het klooster aan den Haag weg, de paters Dolle, Frigge en v. d. Bosch, rector Reynen. mr. A. Tepe, wet houder van Onderwijs dezer gemeente, prof. Kepsom, voorzitter van de Commis sie van Toezicht op het M. O. en het lid der Tweede Kamer, de heer A. H. J. En gels. benevens de leeraren, de ouders der leerlingen, de leerlingen zelf en wie zich verder verdiensten voor do nieuwe H. B. S. hadden verworven. AANBIEDING GESCHENKEN LEERAREN EN LEERLINGEN. Na de H Mis vereenigden directeur, leeraren en leerlingen zich in een der gangen van het gebouw nabij de kapel voor een korte plechtigheid. Namens de leeraren sprak de heer L. Hagemeyer een kort woord van geluk- wensch tot pater de Goede met het tot standkomen der school en zeide, dat de leeraren als aandenken aan dit heugelijk feit een kelk wilden aanbieden. Het ge- schenk was evenwel nog niet gereed ge komen. Pator de Goede aanvaardde die toe zegging onder hartelijken dank en zeide. dat een kelk wel het schoonste geschenk was, dat kon worden aangeboden, terwijl die attentie niet genoeg gewaardeerd kon worden. Immers men wil od de school van de jongens niet alleen trachten te maken menschen met pqsitie, maar ook mannen van karakter in de eerste plaats, Katho lieke mannen, die hun taak in de maat schappij verstaan, die hier in hun geloof gelukkig zijn om later het loon voor hun werken te mogen ont.van een. De prefect van de Maria-Congregatie, de heer L. Houtman, deed namens de con- greganisten de toezegging van een Maria beeld voor de kapel, terwijl de heer P. van Dooren namens de Kath. Jongstuden- tenvereeniging „St. Bonaventura" mede deelde, dat zij de in de aula staande lau rierboom als aandenken aan dezen dag ten geschenke aanboden. Voor beide geschenken zegde de direc teur, pater De Goede, hartelijk dank. DE OFFICIEELE OPENING. Intus8chen had zich de aula van het gebouw gevuld met belangstellende ge- noodigden, terwijl de officieele personen zich met bestuur en directeur in het leera- renlokaal vereenigden, om daarna geza menlijk naar de aula te gaan. Onder de genoodigden merkten we be halve de reeds bovengenoemde personen nog op den heer W. de Boer. referendaris, vertegenwoordiger van den Minister, chef van de afdeeling M. O. van het Denarte- ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. den heer Coops, rijksinspecteur van het M. O. voor de provincie Zuid-Hol land, den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakbuyzen, den gemeen te-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, den heer H. A. Vriend, referendaris ter gemeentesecretarie, chef van de afd. On derwijs, mr. J. A. van der Stok, hoofd commies-redacteur ter gemeentesecretarie, dr. D. E. Bosselaar, rector van het Sted. Gymnasium, dr. .T. 0. Schalkwijk, dir. der Gem. H. B. S., het bestuur der Chr. PI. B. S., de heer de Boer, rector van het R.-K. Lyceum voor Meisjes te Den Haag, de professoren dr. Barge en dr. Berg, pastoor Heiling O.F.M. uit Leiden, pastoor Meyer uit. Voorschoten." den heer J. Mol- kenboer, praeses van „St.. Augustinus", en kele burgemeesters uit de omgeving, Raadsleden der gemeente Leiden, enz. Toen allen een plaatsje in de mooie aula hadden gekregen,. werd de rij van sprekers geonend door den voorzitter van het schoolbestuur, den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, die de volgende rede hield: Retle pastoor Beukers. Hoogwaardige Heeren en Dames. Voor een oningewijde is onze H.B.S. een groot raadsel! Zij bestaat nu bijna zes jaar, maar is toch eigenlijk al minstens 50 jaar oud; zij is hier niet opgericht maar toch doorgegaan zij bestond slechts uit een laagste en een hoogste klas 2, 3 en 4 ontbraken; zij was gelegen in 2 niet-aangrenzende ^gemeenten te gelijk; zij kwam tot stand in 3 weken tijds; zij begon met een Jesuiet als directeur en met een Franciscaan als onder-directeur en een schout-bij-naoht als huisheer; zij heeft zich wonderbaar ontwikkeld als een zeemonster, dat zijn veeltallige grijp armen over meer dan 15 gemeenten uit strekt; zij kreeg een nieuw gebouw, toen eigen lijk de bouw-subsidie reeds was stopgezet! En toch ging alles regelmatig en rechtvaardig. Daarom hebben wij van dezen dag een vreugde-dag willen maken, nu de kroon op het werk is gezet en onze jongens op het punt staan hun eigen gebouw in bezit te gaan nemen. En daarom ook doet het oub zoo'n groot genoegen, dat zoovelen aan onze uitnoodiging gehoor hebben gegeven. Ik roep u allen van harte het welkom toe. 't Is niet noodig hier uit te wijden over de beteekenis van het Hooger-Burger- school-onderwijs, of de stellingen te ver dedigen: geen onderwijs zonder opvoeding, geen opvoeding zonder godsdienst, dus geen onderwijs zonder godsdienst, maar düt mag ik wel zeggen: het is ons een groote vreugde, dat wij nil nog beter aan onze jongens geven kunnen, wat wij hun zoo gaarne geven en wat tot uiting komt in de nauwe verbinding van schoolgebouw en klooster, met als middelpunt en hoogtepunt de kapel; dat we nü niet meer bevreesd behoeven te zijn voor een grooteren toe loop van leerlingen; en dat we nü ook het onderwijs kunnen uitbreiden en zoo spoe dig mogelijk zullen beginnen als do Re geering het ons toestaat met een litte- rair-economiscbe afdeeling. Ziet, dat stemt ons tot vreugde, maar dan ook tot dankbaarheid aan al degenen* die daartoe hebben meegeholpen en dit eigen gebouw hebben mogelijk gemaakt- Daarom dank aan u. Hoogwaardige De ken. die van morgen door de school wijding op biizondere wijze Gods zegen hebt afge smeekt en namens ons en met ons door het H. Misoffer aan God den hoogs ten dank hebt willen brengen. Dank aan de Regeering en bijzonder aan het Departement van Onderwijs, dat ons in deze moeilijke tijden zoozeer ter wille is geweest, dat onze vorige woning onbewoon baar heeft verklaard ten minste voor ons en ons een nieuw gebouw en wel zulk een gebouw heeft willen geven. Ik verzoek den vertegenwoordiger van Z.Exc. den Mi nister van Onderw. Kust. en Wetensoh. on zen biizonderen dank over te brengen met de verzekering dat alle krachten zullen wor den gebruikt om onze R. K. H.B.S.'ers te vormen tot degelijke mannen in de maat schappij, tot trouwe staatsburgers en tot vurige verdedigers van het Koninklijk ge zag! En dan komt Leiden met 17 omliggende gemeenten, die (ik meen op 3 uitzonderin gen na) de volle 100 net. van hetgeen aan rijkssubsidie ontbreekt, biidragen. Wij spreken onze hooge waardeering uit voor die gemeente-besturen, die zoo onbevan gen en zoo rovaal ijveren voor het belang van hun jeugdige gemeentenaren en daar door tevens zich zelve nog bevoordeclen. Ook de paroohies van Leiden en Omstre ken verdienen een pluim voor de jaarlijk- sche collecten, want veel bleef er nog te betalen over, wat buiten rijks- en gemeente subsidie viel. en dat zal in de toekomst nog hooger worden door b.v. den bouw van onze eigen kapel, en dan (dit zij in deze feostvercadering slechts volledigheidshal vermeld! door die gedwongen afstand van grond, wel 1000 M2. groot, en die hooge sommen voor het bouwrijp-maken van de terreinen en voor den straten-aanleg, wat ons wel op pl.m. 25.000 is te staan geko men (daarin schijnt Leiden een unicum!! En komt ik nu tot den bouw zelf, dan ligt in het uitspreken van de namen der architecten, de heeren Thünnissen en Hen driks, reeds de hoogste lof opgesloten, dien wij hun brengen kunnen. Aan u allen het oordeel! De aannemers leverden kranig werk, de onderaannemers die zich vooral in de laatste weken zoo bijzonder hebben in gespannen, toonden zich als echte vak- kundigen en de opzichter vervulde zijn verantwoordelijke taak met onvermoeide kracht. Hun allen onzen oprechten dank. Nu het verband verbroken wordt met de kweekschool, of om het kort te zeg gen met de „Commissie van Oppertoe zicht en Beheer der Kweekschool voor Zee vaart te Leiden", past mij ook een bijzon der dankwbord aan den secretaris, den heer Van Buuren, voor de aangename wij ze waarop hij steeds, van het eerste oogen- blik af, met ons heeft samengewerkt en voor de belangen van de school is opgeko men. Het deed hem zelfs goed aan zijn zeemanshart, dat wij evenals zijn vroe gere Jantjes het ruime sop hebben ge kozen en van het Galge water naar de Ma- ria-poel zijn gestevend. Moge tot dank voor zooveel edelmoedigheid zijn school spoedig weer bevolkt zijn Ik wil niet eindigen vooraleer een eere- 9aluut gebracht is aan Pater Keysers, on zen eersten Directeur, thans Provinciaal der Paters Jesuieten, die de zegeningen van het St. Willibrordus-college te Katwijk aan Leiden wilde overdoen, en aan de Provinciaals der Paters Franciscanen, die do verdere leiding in handen gaven van een Pater de Goede met zijn confraters en een klooster aan de school wilden verbin den. Toespraak W. de Boer De heer W. de Boer noemdo het de ver vulling van een aangename picht de geluk- wenschen van Z.Exc. Minister Terpstra te mogen overbrengen, want de totstand koming van dit gebouw is een geluk wensch waard, zelfs dubbel waard. De economische toestand is op het oogen- blik zeer ongunstig, de bodem van de schatkist is te zien. Niet minder dan 25 gymnasia en lycea kloppen op het oogen- blik tevergeefs bij de regeering om sub sidie aan, maar het is de regeering onmo gelijk aan haar wenschen te voldoen. Spr. roemt dan de inrichting van het gebouw en uit den wensch, dat de jonge lui aan deze vroolijke omgeving vele aan gename herinneringen zullen bewaren en dat het onderwijs, in dit gebouw gegeven, tot in lengte van jaren moge strekken tot heil van do B.-K. jeugd in Leiden en om geving. Toespraak burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen. De burgemeester zeide 'n oogenblik ge aarzeld te hebben of een gelukwensch van de gemeente wel welkom zou zijn, zulks naar aanleiding van de bemerking m pastoor Beukers over de schriele wij- waarop het gemeentebestuur medewer king verleende. Ieder ingewijde weet ech ter met welke moeilijkheden de gemeente te kampen heeft en hoe het moeilijk is te voldoen aan zelfs gerechtvaardigde wen schen. Spr. mag echter zeggen, dat de ge meente er steeds naar gestreefd heeft al le belanghebbenden gelijk te berechten. Hij wil de bemerking dan ook omzetten in 'n gelukwensch, dat ondanks de groote moeilijkheden toch dit resultaat is be reikt. Na gewezen te hebben op de prettige samenwerking, noemt spr. deze instelling een aanwinst voor Leiden, waardoor haar taak ten aanzien van de omliggende ge meenten weer vergroot is, want dit is de vierde H. B. S. in Leiden. Spr. merkt voorts op, dat voor deze H.B.S., gezien haar ontstaan, 'n bijzondere toekomst is weggelegd en dat het gemeen tebestuur de totstandkoming, dank zij par ticulier initatief, ten zeerste ap prijs stelt. De burgemeester eindigt ten slotte met den wensch, dat er veel zegen op deze H. B. S. moge rusten. Toespraak inspecteur M.0. De heer Coops wijst vervolgens op het succes van het onderwijs in het oude ge bouw, blijkend uit het feit, dat alle leer lingen vorig jaar geslaagd zijn voor het einddiploma. Daaruit blijkt tevens, dat het succes van het onderwijs niet geheel afhankelijk is van het gebouw en van de wijze van inrichting. Maar verbeteringen wareD hier toch wel noodig. Spr. uit dan don wensch, dat het directeur en leeraren gegeven moge zijn de leerlingen te vormen tot goede burgers en brave christenen, want de strijd óm het bestaan wordt voor de jeugd hoe langer hoe moeilijker. Toespraak prof. Keesom. Namens de Comm. v. Toezicht op het M.0 feliciteert prof. Keesom bestuur en directeur met de school, over de totstand koming waarvan de commissie zich ten zeerste verheugt." Ook namens de ouders der leerlingen brengt spr. de gelukwenschen over en deelt hij mede, dat op instigatie van een hunner, burgemeester Vosters uit Alke made, een comité was gevormd, om voor de H. B. S. een blijvend aandenken uit te kiezen. De keuze daarvan liet men echter gaarne aan bestuur en directeur over spr. overhandigt daarvoor aan pater De Goede een enveloppe met inhoud. Toespraak pater Provinciaal. De hoogeerw. pater H. Caminada, pro vinciaal der Paters Franciscanen, brengt zijn bijzonderen dank aan pastoor Beu kers, die als voorzitter van het schoolbe stuur de laatste jaren gezwoegd heeft om dit alles tot stand te brengen en daar naast een woord van gelukwensch aan pa ter de Goede met het bereikte resultaat. (Applaus). Spr. wijst er daarna op, dat het niet al leen de taak der paters is zich aan de ziel zorg te wijden, maar op het voorbeeld van St. Franciscus ook aandacht te besteden aan de opvoeding en het onderwijs der jeugd. Tot patroon der school is gekozen St. Bonaventura, een van de grootste lich ten van Gods kerk. Spr. besluit met den wensch, dat het voorbeeld van St. Bona ventura steeds leeraars en leerlingen voor oogen moge staan. Dit zal de school tot ze gen zijn. Toespraak ds. Broekstra. Namens het bestuur der öhr. H. B. S. sprak ds. Broekstra- een woord van dank om getuige te mogen zijn van den bloei van het M. O. op katholieken grondslag. Spr. wees op de eenheid van onderwijs, wijl zij en de Katholieken staan op het beginsel, lijnrecht ingaande tegen de zoo hoog geroemde neutraliteit. Spr. hoopt, dat het directeur en leera ren gegeven moge zijn mannen te vormen, die steunpilaren worden van vrijheid en gezag, om werkzaam te mogen zijn tegen de revolutie, tot heil van volk en vader land en bovenal ad majorem Dei gloriam, tot meerdere eer van God. Toespraak deken Homulle. De hoogeerw. heer deken Homulle uit er zijn vreugde over, dat hij deze H. B. heeft mogen inwijden en Gods zegen er over heeft mogen afbidden. In de gebeden der liturgie heeft spr. gevraagd rijkdom van deugden, maar ook de gaven, die we in ons gewone dagelijk- sche leven noodig hebben, den geest van wijsheid en vreeze des Heeren. Den geest van wetenschap, niet alleen ter ontwikkeling van het verstand, maar ook ter vorming van hart en karakter, om de leerlingen te maken tot evenwichtige menschen. Spr. heeft ook genaden gevraagd degenen, die hier onderwijs zullen ontvan gen, dat zij mogen begrijpen wat er voor hen edaan wordt, opdat in alles Gods H. Naam moge worden geëerd. Dat tal van jongelingen mogen opgevoed worden tot ware degelijke Katholieken, maar ook tot ware zoneu van haar, die we huldigen als onze geëerbiedigde Vorstin, Wilhelmina van Nassouwe. Toespraak rector Gymnasium. De heer dr. Bosselaar voerde vervolgens het woord namens het Gymnasium en de andere inrichtingen van M.O. Spr. wenscht bestuur en directeur geluk met de nieuwe school en wijst er op, hoe er tusschen haar het gymnasium veel overeenkomst is. Spr. hoopt, dat directeur en leeraren de leerlingen mogen opvoeden tot geloovige christenen en goede staatsburgers. En al wordt onderwijs gegeven volgens verschillend beginsel, spr. hoopt, dat allen, ieder op zijn wijze, hun krachten zullen geven tot het bereiken van hetzelfde doel: goede christenen en sl Dankwoord pater de Goede. i De directeur der H.B.S., pater drs. B. de Goede, brengt hierna dank aan God, den Gever van alle goed, die deze school zoo zichtbaar heeft gezegend. Spr. kan zich voorstellen, dat er zes jaren geleden sceptisch gesproken werd over deze school. Wie had toen kunnen denken aan zulk *n verbetering? Naast dank aan God brengt spr. dank n allen, die op welke wijze dan ook heb ben medegewerkt aan de totstandkoming der school. De voorzitter van het bestuur, pastoor Beukers, heeft over verschillende dingen gesproken, maar over zich zelf heeft hij het niet gehad. Spr. meent verplicht te zijn in de allereerste plaats ook dank te bren gen aan pastoor Beukers. (Applaus!. Hij, die de levensvatbaarheid der school steeds heeft verdedigd en getoond heeft een juis- ten blik hierover te hebben gehad. Al zijn tijd en kracht heeft hij in dienst gesteld der H.B.S., op bescheiden, maar toch hoogst werkzame wijze. Spr. herinnert dan aan de moeilijke da gen, die aan oprichting der school vooraf gingen. De oprichting is zelfs eenigen tijd problematisch geweest, doch, nadat de heer de Boer zich persoonlijk op de hoogte had gesteld, kwam het besluit tot stichting er door. Spr. twijfelt er niet aari, of het oor deel van den heer de Boer is hierop van invloed geweest. Dank brengt spr. ook aan den heer v. Buuren, die steeds een goed huisheer is geweest. Aan de Universiteit, die de Litteraire Faculteit in hetzelfde gebouw huisvest, zal nu geen last meer veroorzaakt worden. Spr. uit dan den wensch, dat de school zioh steeds meer zal ontwikkelen. De H. B. S. is altijd een Zondagskind geweest, zoo zelfs, dat hij zich wel eens afgevraagd heeft, of het niet te voorspoedig ging, m die vraag is vergaan, toen spreker vorig jaar, op 5 Juni, stond bij het sterfbed vi pater Bernsen, wiens portret pieteit-volle handen thans, met groen en bloemen sierd, op het podium naast spr. een eer volle plaats hadden gegeven. Allen, die weten, wat pater Bernsen, die vandaa; jarig zou zijn geweest, heeft beteekend voor de jongens en nog beteekent, zullen begrijpen, waarom op dezen dag pater Bernsen hier wordt herdacht. Spr. schetste den overledene dan nog maals als 'n opvoeder bij de gratie Gods, 'n ^eldzaam evenwichtig mensch, door wiens heengaan de H.B.S. een wel licht nimmer te herstellen verlies leed. Spr. meent aan de ouders geen betere verzekering te kunnen geven, dan dat het werk aan de H.B.S. zal worden voortgezet in den geest, zooals pater Bernsen, dien heeft gegeven. Pater de Goede eindigde dan met de verzekering te geven, dat het geld. in deze stichting vastgelegd, zijn waarde zal behouden in haar resultaten: de vorming van mannen met degelijke op voeding. Geve God, aldus »pr., dat het zoo moge worden. Nadat pastoor Benkers 'n algemeen dankwoord had gesproken, had bedankt voor de tegenwoordigheid van Mgr. Taskin ,alsmede voor het schenken van bloemen en de gezonden gelukwenschen, verklaarde hij de H.B.S. geopend. Hierna werd het fraaie gebouw be zichtigd. AGENDA STADSNIEUWS HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Bij de gehouden vereenigde vergadering van Rijnland werd de heer Teding v. Berk bout verwelkomd na het herstel van zijn ongeval te Leiden. Mededeeling werd gedaan van eene schenking aan het hulpfonds van Rijnland door wijlen den oud-Dijkgraaf Egbert de Vries van ƒ1000. Na het onderzoek der geloofsbrieven werden toegelaten de heeren G. P. Vree burg, J. A. Bernard, W. J. Rijlaarsdam, A. Verkleij en G. v. Wijk, allen Hoofdin geland pl.v„ de heeren A. Knibbe, P. v. Rijn, P. J. Heemskerk en O. v. Muiswin kel, Hoofdingelanden. De heer Van der Torren werd weder niet toegelaten. Pro ces-verbaal van kasopneming gaf aan 14.7S9.O0tf. Besloten werd tot eene afwijking van een in 1880 aangegane overeenkomst met het Hoogheemraadschap Lekdijk-Boven- dams. Idem met de gemeente Katwijk betref fende verzandingen in het buitenkanaal. Uitgesteld werd het voorstel tot restau ratie van het goudleeren behang in de groote zaal. Va-stgesteld werd het ambtenaren-regle ment, tevens een arbeidsovereenkomsten- reglement. LEIDEN. Dinsdag. Bijeenkomst „Dr. Sohaepman", Zomerlust, 8.15 uur. Donderdag, De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag, B. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaëi", viering 6e lustrum, Stadsgehoor zaal, 7.30 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseoring, afdeeling Leiden. Zitting St. Vineentiusge- bouw, Hoogl, Kerkgraoht 32, 80 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Mei a.s waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. De Trekkingslijst isier'nzage bij: W. J. VISSER, Héereng»/fht 40. H. E. v. HAASTÈREHf Stadhouderslaan H. 00STDAM, P. KXKoorsteeg 17. Idem vaststelling verordening tot rege ling van een premievrij pensioen voor den Dijkgraaf van Rijnland en voor zijn wedu we en weezen. Aangeboden werd het jaarverslag over 1932 van den Waterstaat van Rijnland. De heer Zandbergen vroeg voorziening tegen het werpen van gesneden bloeemn in de diverse boezemwateren v. Rijnland. Door den heer Duinisveld werd een con- oept-ontwerp aan de vereenigde vergade ring aangeboden bevattende een geheel ander schema voor de verkiezingen in Rijnland. „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS". In een der zalen van „In den Vergul den Turk" hield een dezer dagen het Dag. Bestuur eene bijeenkomst met hare mede werksters en genoodigden. Op deze bijeen komst, die werd bijgewoond door den Weth. van Sociale Zaken, Mr. A. J. Ro- mijn, hield Mr. P. A. van Toorenburg, voorz. der Stichting, een interessante cau serie over het Brokkenhuiswerk. Wij ontleenen hieraan het volgende:' De naam „Brokkenhuis" is van bijbel* schen oorsprong, de Vader der Brokken- huisgedaohte was een Duitscher, nl. von Bodelsohwing uit Bielefeld, alwaar het le Brokkenhuis werd opgericht. Van Duitsch- land uit drong het Brokkenhuisidee het eerste door naar Zwitserland en bestaat te Zürich tot op heden een dergelijke in richting van belangrijken omvang. Een artikel in het tijdschrift voor Amin wezen, ca. 10 jaar geleden, gaf den stoot tot oprichting van Brokkenhuizen ook hier te lande, en deze bestaan dan ook be halve te Leiden, ook o. a. te Rotterdam Amsterdam, Groningen en Haarlem, ter wijl in onze naast omgeving dit werk ook ter hand werd genomen to Alphen aan den Rijn en Wassenaar. Wat het doel der Leidsohe Stichting betreft, deze stelt zioh in de eerste plaats ten doel om hulp te versohaffen aan de weinig koopkrachtigen, niet door het ge ven van geld of hulp in natura, doch door hen in de gelegenheid te stellen niet meer gebruikte meubelen, kleeding, enz. na re paratie tegen lagen prijs te koopen. Door dien men de goederen niet cadeau krijgt, wordt het gevoel van eigenwaarde niet ter neer gedrukt, immers men koopt. Wij willen aldus spreker de bemid delaars zijn tusschen hen die te veel, en hen die te weinig hebben, terwijl tevens het doen repareeren der goederen een middel van werkverschaffing is, zij het dan ook in zeer bescheiden mate. Het Brokkenhuis werd ca. 3 jaar gele den opgericht op initiatief van den Armen raad, en de eerste goederen werden dan ook opgeborgen op een zolderkamertje van de Armenraad. Na eenige omzwerving heeft de Stichting echter de beschikking gekregen over eenige looaliteit. in het St. Vincentius-Gesticht aan de Hoogl. Kerk graoht, en in Oct. zal het 3 jaar geleden zijn, dat de koopers daar voor het eerst hun intrede deden. De Stichting bleek spoedig in een be hoefte te voorzien. Het aantal koopers neemt gestadig toe, en is de medewerking van de ingezetenen ook nog steeds groeiend zulks dank zij een intensieve propaganda, en doordien de Redacties der Plaatselijke bladen en van „De Huisvrouw" herhaalde lijk in hunne kolommen de aandacht op deze instelling vestigen, terwijl voorts de Padvinders in het najaar hunne medewer king verleenden bij den Ophaaldag voor het Brokkenhuis, ook deze medewerking1 zouden wij niet gaarne missen. Spreker zette voorts uiteen, dat door middel van een kaartsysteem alle verkoo- pen geregistreerd worden, waardoor mis bruik, zooals het opkoopen van goederen vermeden wordt. Na de pauze hield Mevr. Stiasny een beschouwing over de dagelijksche gang van zaken in het Brokkenhuis, alwaar een groote schare dames bij toerbeurt be hulpzaam is bij 't sorteeren en repareeren der ingekomen goederen, en voorts be hulpzaam is bij de verkoop. Spreekster zette voorts uiteen, hoe dank zij de sa menwerking met de Gem. Comm. voor Maatsch. Hulpbetoon en Crisis-Comité 1 het mogelijk is geworden ook nieuw goed, in het bijzonder ondergoed te versohaffen- Een der medewerksters knipt de goe deren, hemden, flanellen, enz., terwijl naaisters hierin bijgestaan door ver schillende dames de goederen verder gereed maken. Dan is er onder de help sters een niet genoeg te waardeer en werk-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2