VRIJDAG 28 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang No. 7494 S)e Geid^eheSou/ïo/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 eent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huu* en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Wat nu. Hoe saJ de regeering nu worden ge- ▼ormd? Met een enkel woord hebben we daar reeds gisteren een antwoord op gegeven. En wij verwijzen naar wat andere bladen zeggen, elders in dit nummer geresumeerd. Wij schreven: „De vorming van een krachtige parlementaire regeering is aan de stembus niet per se onmoge lijk gemaakt". Wij drukten ons voorzichtig uit. En op dezelfde wijze ongeveer schrijven ook an dere bladen over de vraag: Wat nu? Wij zijn er beslist van overtuigd, dat de vorming van een reohtsch Kabinet een zeer gewenschte oplossing kan zijn, zegen rijke resultaten voor land en volk kan hebben. Maar wij zijn er éven stellig van over tuigd, dat zulk een Kabinet ongewenscht en noodlottig zou zijn, als het niet zou zijnkrachtig èn sociaal-voor uitstrevend, met een diep inzicht in de nooden van het volk, in de wensche- lijkheid en noodzakelijkheid v£h wezen lijke sociale hervorming. - Indien zulk een rechtsch Kabinet zou kunnen worden gevormd wij zouden dankbaar zijn En indien niet dan iets anders. Wét dan? Als de drie reohtsohe partijen het samen niet eens zouden worden, dan zou een eventueel© versterking met de groep der Vrijz. Democr. ook geen eensgezindheid •brengen. Dan zou er niets anders overblijven o.i. dan een extra-parlementair Kabinet, zoo als het aftredende er een is geweest. Een wat men noemt nationaal" Kabinet heeft oi. heel weinig aantrekkelijks, zoo 't mo gelijk zou zijn. Wij hopen echter en blijven nog hopen op de vorming van een krachtig, sociaal- vooruitstrevend parlementair Kabinet. BINNENLAND HET NEDERLANDSCH—DUITSCH HANDELSVERDRAG. De meening van mr. Niemöller. Naar aanleiding van het tot stand ko men van het nieuwe Nederlandsch-Duitsch handelsverdrag hebben wij ons gewend tot het Centraal Bureau van Tuinbouw veilingen in Nederland en den secretaris van dat Bureau mr. L. Niemöller verzocht ons over dit verdrag zijn meening te zeg gen, speciaal met betrekking tot den ex port van tuinbouwproducten. Mr. Niemöl ler zeide, dat het nieuwe verdrag voor den tuinbouw-export naar Duitschland geen enkele verlichting brengt. Als voorbeeld noemde hij de sla; hier voor is het invoerrecth verlaagd van 20 op 15 K.M. In de eerste plaats is dit een veel te kleine verlaging. Onder het vorige han delsverdrag bedroeg het invoerrecht 7 B.M. Een ieder zal inzien, dat dit invoer recht (het nieuwe) dat dus ruim het dub bele is van het oude practisch neerkomt op een invoer-v e r b o d, te meer waar de koopkracht van het Duitsche volk aan zienlijk gedaald is, waardoor iedere prijs- verhooging oogenblikkelijk daar invloed doet gelden. Een belangrijk punt is voorts nog dat het verdrag niet dadelijk in werking treedt. Was dit wel het geval dan zouden enkele tuinbouw-producten in deze weken nog van de verlagingen kunnen profitee red Wanneer het verdrag echter pas in begin Mei in werking zou treden, is dit voordeel ook verdwenen. Zijn conclusie sa menvattende zeide mr. Niemöller: „Voor den tuinbouw is het verdrag van geener lei beteekenis. Het is niet veel meer dan een gebaar". CRISISBOTERMERK. De Crisis-Zuivel Centrale maakt be kend, dat voor de week van 30 April6 Mei de prijs van het Crisisbotermerk en de vervoervergunning voor buitenland- sche boter op 1.per K.G. is bepaald. EERSTE KAMER. In de gistermiddag gehouden Eerste Ka merzitting gingen onder den hamer door: eenige naturalisatie-ontwerpen, een ont werp tot wijziging en verhooging van de gemeentefondsbegrooting voor het jaar 1931-'32 (verhooging van de bedrogen voor uitkeeringen aan de gemeenten), een ont werp tot wijziging van de wet van 11 Juli 1908 betreffende de instelling eener con signatiekas, benevens een wetsontwerp tot voorbehoud van de bevoegdheid tot be krachtiging van het Verdrag met Proto col can onderteekening tot beperking van de vervaardiging en tot regeling van de distributie van verdoovende middelen van 13 Juli 19.31. Daarna werd de openbare zit ting gesloten. DE R. S. P.'ER VAN BURINK EN „NATIONAAL HERSTEL". Het revolutionnair* socialistische Partij lid Van Burink, gemeenteraadslid van Botterdam, heeft dezer dagen op de ver gadering van het Verbond voor Nationaal Herstel in Den Haag zijn opstandige men taliteit verloochend. Een der leden van het dagelijksch be stuur dezer partij heeft nu een korte uit eenzetting gegeven in verband met de vraag, of de B. S. P. haar aanspraken, die zij heeft op den zetel van den heer van Burink, zal doen gelden, dan wel berus ten in het feit, dat deze blijft zitten. Beeds in den loop van het vorige jaar had de heer van Burink toegezegd, dat hij zich geheel uit de politiek zou terugtrek ken en de B. S. P. dus de beschikking over haar raadszetel zou krijgen. Het was ter gelegenheid van de behan deling van eenigen „administratieven ach terstand" waarbij ook de heer van Burink was betrokken, dat door hem aan hot hoofdbestuur der B. S. P. een verklaring werd afgegeven, waarin o.m. stond: „dat hij ernstig voornemens is (was) zich geheel uit het politieke leven terug te trekken". De afdeeling Botterdam der R. S. P. had den heer van Burink geroyeerd. Het hoofdbestuur echter verklaarde dit roye ment in strijd met de statuten en dus on reglementair. Later is het royement offi cieel door het hoofdbestuur uitgesproken. Het verband tusschen de K. S. P. en den heer van Burink was dus geheel verbro ken en de R. S. P. wachtte op het moment dat hij zijn zetel ter beschikking zou stel len. Maar ondanks zijn verklaring, ook in den raad, dat hij de politiek den rug zou toekeeren, zoodra zijn positie dit mogelijk maakte, gebeurde er niets van dien aard. Daar hij in het algemeen niet afweek van de politieke lijn der B. S. P., stelde het bestuur geen naderen eisch omtrent zijn heengaan. Nu echter blijkt, dat de heer van Bu rink sterke genegenheid koestert voor „iets nieuws", in dit geval het fascisme van de heeren Westerman en Nieuwen- huis en daarmede het programma verloo chent, waarop hij is gekozen, zal het be stuur der R. S. P. hem den eisch stellen zijn zetel ter beschikking te stellen van den opvolger op de lijst der B. S. P. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" verneemt namelijk, dat de heer van Bu rink ook betrokken is bij de propaganda voor het Verbond van nationaal herstel onder de werkloozen te Rotterdam, welke propaganda, behalve door den Amster- damschen Verbondscandidaat Piet Mer- kelijn, gedreven wordt door twee perso nen, die aan het middenstandsbureautje van den heer Van Burink verbonden zijn en die ook tegenwoordig waren op de ver gadering van het Verbond op Vrijdag jl. in Hen Haag. Na de verkoeling van betrekkingen tot de R. S. P. had de heer van Burink zich namelijk de belangen van een deel van den middenstand aangetrokken, terwijl hij daarnaast voor de belangen van de werk loozen bleef ijveren. Het bestuur der R. S. P. zal afwachten of de heer van Burink, nu hij met zijn ver leden finaal heeft gebroken, zooveel poli tiek fatsoen zal bezitten om te doen wat in dit geval geboden is. Het bestuur is er zich van bewust te spreken namens hen, die hun stem in 1931 hebben uitgebracht op de lijst der R. S. P., die zeker geen van allen zullen ge- doogen, dat de heer van Burink misbruik maakt van het vertrouwen in de R. S. P. gesteld, ten bate van welke fascistische partij of beweging ook. In een verkiezingsrede heeft de voor zitter der Afdeeling Amsterdam van het Verbond voor Nationaal Herstel, gep. vice- admiraal L. J. Quant gezegd, dat er geen sprake was van een toetreden van den heer Van Burink tot dit verbond. Op een vergadering in Den Haag heeft de heer Weslerman zich slechts verheugd in de beueering va'n dezen communist, die ge zegd had tot het inzicht te zijn gekomen dal Moskou de arbeiders bedrogen heeft. De coalitie? De R.-K., C.-H. en A.-R. Tweede Ka merfracties hebben hedenmidag in het ge bouw der Tweede Kamer fractievergade ringen gehouden. Toezicht bij het spoor in gebreke? Het communistisch Tweede Kamerlid L. de Visser heeft aan minister Reymer de vraag gesteld of hij kennis genomen heeft van de berichten over de onrustbarende stijging van het getal spoorwegongelukken met groote materieele schade en doodelij- ken afloop voor het spoorwegpersoneel; of hij niet van oordeel is, dat het toezicht veel te wenschen overlaat, zoodat daarin ten spoedigste verandering dient te komen en of de regeering met bekwamen spoed een onderzoek naar een en ander wil instellen en de resultaten daarvan zoo spoedig mo gelijk bekend wij maken? Middelen der Crisiscomité's niet toereikend. Dr. I. H. J. Vos, lid van de Tweede Ka mer, heeft den ministers van Financiën en van Economische Zaken en Arbeid, ge vraagd Is het den ministers bekend, dat vele plaatselijke crisiscomité's bij gebrek aan geldmiddelen niet of niet voldoende in staat zijn tot het verleenen van financiee- len steun aan nood.ijdende middenstanders en dat ook het Nationaal Crisis-Comité hierin blijkbaar niet kan voorzien? Zijn de ministers, in verband met den stijgenden nood. bereid op korten termijn een toereikend bedrag voor dit doel ter be schikking van het Nationaal Crisis-Comité te stellen? Entree rijksmusea. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemeene ken nis, dat de toegangsprijis tot het rijksmu seum te Amsterdam en tot het Mauritshuis, te den Haag, met ingang van 1 Mei wordt vastgesteld op 25 cents voor Maandagen, Dinsdagen, Donderdagen en Vrijdagen, Voor de overige dagen blijft de toegangs prijs tien cents. De prijs der jaarkaarten blijft gehanhaafd op 2. Openbare inzamelingen. Beschikkende op het beroep, ingesteld door het bestuur der afd. Haarlem en Om streken van de Vereeniging „Kinderhulp" tegen een besluit van B. en W. van Haar lem, waarbij toestemming is geweigerd tot 't houden van een openbare inzameling in die gemeente, is bij Kon. Besluit bepaald, met vernietiging van het bestreden bes.uit, dat B. en W. ten onrechte de gevraagde toestemming hebben geweigerd. Ongegrond werd verklaard een beroep van de Vereeniging „Het Hoogeland" te Arnhem tegen een besluit, waarbij B. en W. van Haarlem toestemming hebben ge weigerd tot het houden van een openbare inzameling. RECHTZAKEN Lichamelijk letsel door schuld. Gisterenmiddag stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 27-;arige H. A. R., chauffeur uit Wassenaar, wien ten- laste was gelegd, dat hij te Wassenaar op of omstreeks 11 Januari 1933 op den Was- senaarsche slag bij het inhalen van een kiepkar, die bestuurd werd door een drie tal personen, niet naar links heeft uitge haald, waardoor Johannes Van Tol aan zijn arm werd verwond, en ihierdoor een twee tal maanden zijn bezigheden niet heeft, kunnen verrichten. Als deskundige werd gehoord dr. C. J. Houwinge Grafdijk, uit Leiden, die van Tol heeft behandeld. Bovendien heeft verd. met dat motor rijtuig gereden, waarvan de spoorstand aan een zijde los zat en uit de kogellager was of defect was, althans de stuurinrich ting niet goed was gesteld, of nagesteld en niet goed functioneerde. Een drietal getuigen werd in deze zaak gehoord. De officier van Justitie eischte tegen dc verdachte, die volgens deze zeer onvoorzichtig en roekeloos heeft gereden, een heohtenisstraf voor den tijd van 3 we ken. Vonnis over 14 dagen. Verduistering ten nadeele van een Polder bestuur te Ter-Aar. Voor het Haagsch Gerechtshof stond te recht de gewezen penningmeester W. de R. uit T e r-A a r, die door de Haagsche Rechtbank was veroordeeld tot 10 maan den gev.straf wegens verduistering. Ver dachte beweerde, dat hij een bedrag van 1400 uit de kas van den Middenpolder als voorschot zou hebben gegeven aan dcu voorzitter, den heer W. H. Deze ontkeüde een dergelijk bedrag te hebben ontvangon van den penningmeester. Bij de kascon trole was door verd. een door H. ondertec- kende schuldbekentenis tot genoemd be drag overgelegd, waarop wel de handtee- kening van den voorzitter voorkwam, doch de daar boven gestelde schuldbekentenis was door verdachte zelf geschreven. De Procureur-generaal merkt op, dat verd. zeer vele groote schulden had. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. Arrest 10 Mei a.s. Verduisteringen bij de Nationale Bankver. te Boskoop. Gisterenmiddag stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 27-jarige H. T. uit Boskoop, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te den Haag, wien tenlaste was gelegd, dat hij te Boskoop herhaalde lijk, opzettelijk zich wederrechtelijk heelt toegeëigend le. in of omstreeks het tijdvak van het jaar 1926 tot 6 Febr. 1931 bedragen aan geld, toebehoorende aan de Stichting Spaarbank der Nationale Bankver.; 2e. in of omstreeks het tijdvak van 6 Februari tot 2 Februari 1933 bedragen aan geld, toebehoorende aan de Stichtiug Spaarbank der Rotterdamsche Bankver., te zamen tot een totale waarde van on geveer 8300.welke bedragen hij voor die stichtingen onder zich had als kassier of kantoorbediende krachtens zijn dienst betrekking bij die stichtingen. Als getuige werd gehoord de heer C. Plaatsman, kassier der Rotterdamsche Bankver. te Boskoop, die oen en ander nader uiteenzette. Verdachte ondervraagd, bekende de verduisteringen. Verdachte had ook een gefingeerd depositobiljet ingevuld en onregelmatigheden gepleegd in de boe ken van de inleggers. Op een vraag van de President mr. Feith, wat verdachte met dit geld had gedaan, deelde hij mede, dat hij er goed van had geleefd, en zijn Moe der, die zonder inkomen was, er van ge holpen. Ook een buitenlandsohe reis had verd. er van gemaakt en een zijner vrien den medegenomen en bovendien een gids om den weg te wijzen. Verd. wilde ook graag netjes gekleed gaan. Hierna nam de officier van Justitie het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Spr. ziet in do verdachte toch niet zoo zeer een boosdoe ner. Een ingekomen reclasseeringsrapport vindt dat er wel termen aanwezig zijn om verd. een voorwaardelijke straf op te leg gen met bijzondere voorwaarden. Spr. vindt het ook niet volkomen in den haak van de Bank, waar verd. werkzaam was, om iemand van zoo'n jeugdigen leeftijd een dergelijke betrekking toe te vertrouwen. En dan met een dergelijk gering salaris als verd. verdiende. Spr. requireerde, dat verdachte schuldig wordt verklaard aan hetgeen hem bij dagvaarding is tenlaste gelegd en dat verd. deswege zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, waarvan 8 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en onder bijzondere voorwaarde. De verdedi ger mr. Roest Crollius uit den Haag sloot zich gaarne hierbij aan. Vonnis over 14 dagen. Stakingsrelletjes te Warmond. De Haagsche Politierechter mr. van Laer deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de sluoadoor A. J. N. en H. J. van der S. te Haarlem, tegen wie door het O. i M. ter zake van bedreiging mett openlijk geweld resp. 2 en 6 maanden gevangems- straf is geëischt. Deze verdachten zoudeu op 1 Juni van het vorig jaar tijdens de sta king, eenige werkwillige stucadoors heb ben mishandeld. De politierechter sprak beide verdach ten, voor wie mr. Tj. Mobach als verdedi ger was opgetreden, vrij. VONNIS TEGEN DEN DADER VAN EEN „CARNAVALSMOORD". In afwijking van den eisch van den Offi cier van Justitie veroordeelde de recht bank gistermiddag den negentienjarigen L. de L., den dader van den „carnavals- moord" te Den Bosch, tot twee jaar en één maand gevangenisstraf. De eisch was vier jaar en één maand. ACADEMIENIEUWS VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Stahlhelm wordt door den leider Seldte aan Hitier overgeleverd. (3o blad). Het terugtrekken der Japanners in Noord-China. Conflict verwacht met Rus land. (3e blad). Voorgenomen plannen van president Roosevelt. (3e blad). LEIDEN. Geslaagd: artsexamen eerste gedeelte de heeren J. P. Buys (L e i d e n), Lie Swit Pik (L e i- d e n) en mej. H. J. M. v. Panthalcon v. Eek (den Haag). Bevorderd tot arts de heer H. Beuling (Paramaribo). HET WEER OP ZONDAG. HET ZACHTE WEER HEEFT DE BESTE KANSEN MAAR AFKOELING MOGELIJK. De koude periode van de vorige week bereikte aan het begin der nu bijna afgc- loopen week haar einde doordat een war me Zuidelijke luchtstroom een einde maak te aan den toevoer van koude lucht uit het Noorden. In het midden dezer week waren de meteorologische omstandigheden zeer gunstig geworden voor zacht lenteweer want door de ontwikkeling van een lagen- druk-gebied over den Oostelijken Atlan- tischen Oceaan en van hoogen druk over Oost-Europa kon de warme lucht uit hot Zuiden ongehinderd toestroomen. Do tem peratuur is daardoor langzaam boven de normaio gestegen. Voor een langeren duur van het zachte lenteweer zou het noodig zijn, dat dozolf- de luohtdruk-verdeeling behouden bleef. In het midden der week wezen de interna tionale weerberichten echter uit, dat do de pressie zich naar het Oosten voortbewoog en dat de luchtdruk bij Ysland weer begon te stijgen terwijl in de omgeving van dat •eiland opnieuw een krachtige en zeer kou- do Noordelijke luchtstroom naar het Zui den trachtte dodr te dringen. Dit. zijn geen gunstige verschijnselen want het in Zuidelijke richting doordrin gen van dezen kouden luchtstroom kan vroeg of laat* ertoe leidon, dat hij Wcst- Europa en daarmede ook ons land bereikt. Hoe lang dit zal uitblijven is onzeker. Hot is dus de vraag of reeds vóór Zondag een sterke afkoeling zal intreden. Dit is ech ter niet met zekerheid te zeggen. Men zal rekening moeten houden met de groote kans op een weeromslag vóór het einde dor week waarbij met stijgenden barometer de wind naar het Westen zou oniloopen en het weer koel zou worden. Daar echter dc de pressie zich slechts langzaam naar het Oosten verplaatst is he» even goed moge lijk, dat het zachte weer nog tot het einde der week of tot Zondag zal aanhouden maar het is niet heel zeker. De vooruitzichten voor Zondag zijn der halve twijfelachtig, maar het zachte wocr heeft de meeste kansen. (Nadruk verboden). UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Eerste ongeval op den nieuwen onbe- Waakten overweg bij Nootdorp. Het eerste ongeval op den nieuwen on- bewaakten overweg te Veur-Leidschendam nabij Nootdorp is gistermiddag gebeurd. De vischhandelaar J. Pronk uit Sclio- veningen kwam met zijn bakfiets uit de richting van Nootdorp en reed den over weg van de clectrischen spoorweg Rotter damScheveningen op. Het uitzicht inde richting Den Haag wordt ernstig belem merd door het boomgewas bij een boer derij van de wed. Mooiman. Toen de heer P. vlak voor den spoorweg kwam, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat met groo te pnc!heid een eleetrische trein uit de richting den Haag naderde. Het was niet meer mogelijk om den fiets nog tot stilstand te brengen en de heer P. wist niet anders te doen dan snel van den wagen te springen, waardoor hij zijn loven wist te redden. Het voertuig werd door don trein ge grepen. Over eenigen afstand werd het voertuig meegesleept en vrijwel totaal vernield. Zorals zich laat begrijpen, was de heer P. door hel gebeurde danig overstuur. De overweg is thans ongeveer drié maanden onbewaakt en thans reeds heeft het eerste ongeval plaats gehad.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1