WOENSDAG 26 APRIL 193a No. 7492 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang 3)e £ctcbelic(5oii/fcmi£ OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per-kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillastreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Dammers 5 oent, met Geillastreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden,waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. DE UITSLAG DER VER KIEZINGEN Vanavond zullen wij door middel van borden aan onze bureaux en doorbulletins de gedeeltelijke uitslag van de verkiezin gen, in Leiden en elders, bekend maken. Morgenochtend ontvangen onze abon né's een EXTRA-EDITIE waarin medegedeeld worden de ceerde uitslagen van Leiden en van de andere gemeenten van onze streek, en van die kieskringen waarvan de uitslag reeds bekend is. Waarschijnlijk zal de eind-uit slag dan nog niet bekend zijn. V Wat nu? Wij weten niet, hoe de uitslag der heden gehouden verkiezing zal zijn. En, waar wij over enkele uren meer zullen weten, wil len wij ons nu niet aan een voorspelling wagen. Maar, hoe die uitslag ook zal zijn, enkele conclusies kunnen nu al worden getrok ken. Speciaal voor de katholieken. Indien de R. K. Staatspartij door de an dere partijen, misschien speciaal door de dissidente of katholieke partijen, min of meer verzwakt uit de stembus zou treden de mogelijkheid bestaat toch! dau mag dat voor de groote massa der katho lieken, die de R. K. Staatspartij trouw zijn gebleven, geen aanleiding zijn voor eeai- ge ontmoediging. Ook dan zal met vertrouwen de toekomst worden ingegaan. En, indien de R. K. Staatspartij sterker zou zijn geworden of althans éven sterk zou zijn gebleven, geen of zoo goed als geen verlies zou hebben geleden ondanks de felle bestrijding ook van katholieken-zijde dan mag dat voor de Staatspartij'ers geen aanleiding zijn voor gevoelens van overmoed; dan mag er bij ons geen plaats zijn voor die klein-geestige soort van victo- rie-gevoelens, waarbij men zich verheft boven den overwonnen tegenstander. Geen aanleiding voor gevoelens van overmoed!.... De R. K. Staatspartij zal in dit m o e i e 1 ij k tijdsgewricht zich moeien bewust blijven, dat zij een moeielijbe taak te vervullen heeft; dat zij, doelbe wust, zal moeten streven, en krachtig wer ken, in de, tot nu toe gevolgde, lijn, de lijn, ons aangegeven door de sociale encyclieken, in den geest van een gezond- redelijke, christelijke democratie! Oók geen kleingeestige victorie-gevoe- leïis.... Zeker niet tenopzichte van de dis sidente partijen onder ons katholieken! Als er één ding is, wat die partijen niet ernstig kunnen meenen, dan is het: dat de eenheid niet zou kunnen worden her steld; dat er onoverbrugbare of ook maar eenigszans diepe meeningsverschillen be staan tusschen hen en de R. K. Staats partij.... Wat nut Nu, nu de verkiezingsactie is geëindigd, zij aller hoop en waarachtig willen gericht op een herstel der eenheid. Zelfs als we niet verder kijken dan de verkiezingsactie, die nu achter ons ligt, dan is het al duidelijk en zonneklaar, dat verdeeldheid op politiek terrein onder ons, Nederlandsche Katholie ken, zeker in dit tijdsge- w r i c h t, als een bedroevend en noodlot tig verschijnsel moet worden beschouwdI V Dankl Dat een verkiezing, zooals wij die van daag hebben gehad, een zeer belangrijke zaak is daarover zal wel memand onzer twijfel durven uitspreken. Maar wél zijn er onder ons, die voor deze zaak geen belangstelling en opoffe ringsgezindheid toonen, geëvenredigd aan die door hen niet geloochende belangrijk heid. Dat tegenover de laksheid en lauwheid derzulken anderer activiteit en toewijding onverflauwd blijft bestaan, is een verschijn sel, dat met dankbaarheid moet worden geconstateerd, is .een zegen voor de nationale en katholieke zaak. Daar zijn er die avonden en avonden en vele dagen hebben gewerkt en tegen over dezen staan anderen, die hoewel zeker niet geldelijk-hulpbehoevend! zich er met b.v. het offer van een vierduiten- stuk of zoo iets op een schaalcollecte heb ben afgemaakt. Tusschen de eerste en tweede categorie is een groot verschil. Maar wij willen daarover nü niet verder uitweiden. Wij willen nu, op den avond van den verkiezingsdag, opwekken tot een eensgezind gevoelen. Een eensgezind gevoelen, dat hierin bestaat, dat wij allen dankbaar zijn voor de door de propagan disten gepraesteerden arbeid en voor den helaas in Leiden zoo schaarsch door anderen gegeven financieelen steun, zonder welke steun de propaganda nu eenmaal voor een deel niet goed mogelijk is.... Om dank is die arbeid niet begonnen natuurlijk niet. Maar wij zijn verplicht, dien dank op recht en openlijk te brengen I BINNENLAND NEDERLAND EN DUITSCHLAND. EEN ACCOORD BEREIKT. De economische onderhandelingen tus schen Duitscnland en .Nederland, welke onder leiding van Rijksminister dr. Hugen- berg en den .Nederianuscnen gezant te Ber lijn, graaf van Limburg Stirum zijn ge voerd, hebben tot een accoord geleid. De onaerteekemng van een verdrag zal De correspondent van het „Vad.'' te Ber lijn meldde gisteravond nader: „Hedenmiddag liep in kringen, die zich voor de zaak interesseerden, het gerucht, dat het er met de NederlandschDuitsche onderhandelingen niet al te best voorstond Nu kunnen bij alle onderhandelingen tot het laatst toe weer onverwachte moeilijk heden rijzen. Ook bij deze onderhandelin gen zijn er ups en downs geweest, maar hedenavond werd van officieels Duitsche zijde medegedeeld, dat zij tot een positief resultaat hebben geleid en dat binnen en kele dagen met de publicatie van den tekst te rekenen valt. Hedenavond keerden reeds twee leden van de Nederlandsche delega tie met den nachttrein terug". FACILITEITEN VOOR HARDE KAAS, EIEREN, ENZ. Naar het „Vad." van welingelichte Duit sche zijde verder verneemt, berust het ver drag hierop, dat de rente van het bekende Nederlandsche crediet van 5% op 4 pet. wordt verlaagd, terwijl daartegenover Duit-schland verschillende faciliteiten ver leent voor den invoer van Nederlandsche producten, in het bijzonder harde kaas, eieren, enz. Het behoeft nauwelijks betoog, dat het op zichzelf reeds een succes van beteeke- nis voor onze onderhandelaars is, dat in de tegenwoordige omstandigheden een ver drag tot stand gekomen is, een verdrag, welks bijzonderheden natuurlijk nog niet bekend zijn, maar dat toch, naar wij hoor den, door beide zijden als betrekkelijk en naar omstandigheden tevredenstellend wordt beschouwd. Consumptie-automaten uit de treinen. Volgens een bericht in „Spoor- en Tramwegen" zijn deze maand de consump tie-automaten (chocolade, drop enz), uit de treinen verdwenen, de exploitatie was niet loonend. STEUN AAN HET WETTIG GEZAG. Een brief aan den Minister van Defensie. De minister van Defensie heeft over bo venstaand onderwerp den volgenden brief gezonden aan alle commandanten en hoofden van diensten van land- en zee macht: Mij is gebleken, dat sommige autoritei ten zich de vraag hebben gesteld, of ten aanzien van burgerlijke ambtenaren, ver bonden aan diensten, die onder het depar tement van Defensie behooren, ter zake van het steunen van vereenigingen op sociaal-democratischen grondslag hetzelf de geldt als voor de militaire ambtena ren. Het antwoord op deze vraag luidt ontkennend. Den militaren ambtenaren is het recht streeks of zijdelings steun bieden aan evenbedoelde organisaties verboden. Hij mag dus geen lid zijn van eenige organisa tie op sociaal-democratischen grondslag, geen abonné zijn op eenig blad der S. D. A. P. De burger-ambtenaar, werkzaam onder het departemnt van Defensie, kan geen lid van de S. D. A. P. zijn en evenmin als ambtenaar georganiseerd in een bond. die als sociaal-demoeratisc beschouwd moeten worden. Hieronder vallen b v. de bij het Nederlandseh Verbond van Vaavereeni- gintren (N-V.V.) aangesloten bonden van ambtenaren en overheidspersoneel. Na tuurlijk moet hii zich onthouden van pro paganda in militaire gebouwen, enz. en mag hij daarbinnen veen geschriften bren gen die voor den militair zijn verboden. Onnoodig te zeggen, dat het hierboven ten aanzien van de S. D. A. P. medege deelde, ook geldt voor de G.S.P.j de Com- muntische Partij en dergelijke. DALENDE WERKLOOSHEID. Gegevens over de week van 3 tot en met 8 April. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606000 leden van ingevolge net Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkaasen in de week van 3 tot en met 8 April 1933 .bedroeg 27, dat is 2 pet. minder dan in de week 20'25 Maart. Het gemiddelde werkloosheidspercentage bedroeg in het afgeloopen jaar 26. Ter ver gelijking volgen hier de gemiddelde per centages van eenige landen in Europa over het jaar 1932: Zwitserland 13; Groot Brittannië en Noord-Ierland 19; Zweden 22; Belgie 23; Nederland 26; Noorwegen 30; Denemarken 32; Duit-schland 51. Bij 1048 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 8 April 1933 in to taal 356.044 werkzoekenden ingeschreven waaronder 339.936 mannen. In totaal waren werkloos 327.403 personen, waaronder 316.414 ma-nnen. Op 25 Maart 1933 bedroeg het totale aantal ingeschrevenen bij 1926 organen der openbare arbeidsbemiddeling 37b.987. Hiervan waren werkloos 343.962 personen. Het aantal ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling is derhalve van 25 Maart tot 8 April ver minderd met 20.943, het aantal werkloozen met 16.559. CENTRALE BOEKHOUDING VOOR 'S RIJKS SCHATKIST. Een hoog-noodige maatregel. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende maatregelen in verband met de invoering van een cen trale boekhouding voor den dienst van 's Rijks schatkist bij het departement van financiën. Inzonderheid na het in werking treden der comptabiliteitswet op 1 Januari 1929 is het gemis van zulk een centrale boek houding gevoeld en nu een boekhouding verkregen is, die alle deelen van '9 Rijks geldelijk beheer omvat, komt het gewenscht voor, art. 26 der comptabiliteitswet zoo danig aan te vullen, dat naast de daar ge noemde boekhoudingen ook deze centrale boekhouding een wettelijk karakter ver krijgt. Een primaire eisck, waaraan de boekhou ding van overheidslichamen moet voldoen, is, dat ten allen tijde moet kunnen blijken, dat het bedrag der in de kas van het lichaam aanwezige waarden overeenstemt met het saldo, dat volgens de gehouden boeken in kas moet zijn. De administratie der gemeenten voldoet aan dezen eisc'a. Hoewel het Rijksbeheer veel meer gecom pliceerd is, behoort ook voor de rijksboek houding dit beginsel te gelden. Tot kort geleden echter kwam deze eisch niet vol doende tot zijn reoht. Van een systemati sche controle op het verkeer tusschen alle comptabelen met 's Rijks schatkist en van 's Rijks schatkist met haar kassiers kon niet worden gesproken, m.a.w. bij het de partement werd in het generaal niet de oontrole uitgevoerd, die voor iederen comp tabele wel plaats had, n.l. or werd niet nagegaan, of de vereischte overeenstem ming tuschen kas en boeken van 's Rijks schatkist bestond. Deze controle kon ook niet worden uitgevoerd, omdat behoudens enkele incidenteele aanteekeningen, een administratie van de kasbestanddeelen ontbrak. Het vorderde zelfs een vrij lang- durigen-arbeid om zoover te komen, dat deze oontrole wel kon worden uitgevoerd. Met deze controle als einddoel zijn achter eenvolgens verschillende maatregelen ge nomen. De moeilijkheden, die dit werk ver traagden, werden voornamelijk veroorzaakt, doordat de eisch van aansluiting te voren nooit was gesteld en dan ook de boek houding van vele instellingen en compta belen daarop niet was ingericht, zoodat deze op zichzelf normaio voorschriften moesten worden ingeschakeld in sedert lang bestaande zelfstandig gegroeide ver houdingen. Na dit alles is per 31 December 1932 de stand van kas en boeken opgenomen. Dat deze niet volledig overeenstemden behoeft niet al te zeer te verwonderen. Volgens een bij de memorie van toelichting gevoegden staat bedragen de kassohulden meer dan de kas vorderingen 202.263.949.41, terwijl volgens een anderen staat het bedrag do uitgaven meer beloopt dan dat der ont vangsten 213.321.900.13, zoodat de wer kelijke kaspositie van het Rijk per 31 De cember 1932 ƒ11.057.950.72 gunstiger was dan volgens de boeken. Omtrent de oorza ken van het verschil, dat gedurende tien tallen van jaren ontstaan is, bestaat gee nerlei aanwijzing Door het ontbreken van een boekhouding, als thans in het leven wordt geroepen, moeten in de cijfers der staten onjuistheden zijn geslopen, welke niet meer te oonstateeren zijn. In elk geval stelt het geconstateerde verschil de behoefte aan een centrale boek houding te meer in het licht. Ook zal een gedurende geruimen tijd volgehouden frau de, als b.v. enkele ;aren geleden aan het departement van financiën ontdekt werd, onder het nieuwe stelsel zijn uitgesloten. Buiten en boven de persoonlijke controle, die door verzuim haperen kan, zal staan een zakelijke controle, die automatisch werkt. Het per 31 December geconstateerde ver schil zal uit de boekhouding moeten ver dwijnen, opdat deze niet voor de toekomst daarmee belast blijve. Hiertoe strekt een artikel van het wetsontwerp, dat als een posterieure afboelringswet kan worden be schouwd. BETERE WEER-V OOR UIT ZICHTEN. Door veranderingen in de algemeene luchtdruk-verdeeling zijn de naaste voor uitzichten voor de weersgesteldheid veel verbeterd. De verandering betreft de ont wikkeling van een lagedruk-gebied over de Oostelijken Atlantischen Oceaan waar door het luchtdruk-verval, dat gedurende het koude weer van West naar Oost was gericht, thans omgekeerd is. Dientenge volge heeft de toestrooming van koude lucht uit het Noorden in West-Europa opgehouden en heeft zij plaats gemaakt voor den aanvoer van warmere lucht uit het Zuiden. De temperatuur, die verleden week Donderdag haar laagste grens had bereikt mot een negatieve afwijking van de nor male van 5 graden, is daarna langzaam gestegen. Door den sterken aanvoer van koude lucht was de temperatuur in geheel Europa ver beneden de normale gedaald. Toen daarop de luchtbeweging tot staan kwam kon deze enorme massa koude lucht niet snel warmer worden daaroveral wei nig zonneschijn voorkwam. Een sterke teimperatuur-stijging kon alleen worden verwacht waaneer warme lucht-stroomen zouden doorkomen maar ook daarvoor was de algemeene weerstoestand niet gunstig. Wij kunnen daarom warm lenteweer pas verwachten wanneer de geheele koude luchtmassa, die de vorige week in Europa is aangevoerd, door warme lucbtstroomen zijn verdreven terwijl zoning weer natuur lijk zou medewerken om de temperatuur te doen stijgen. Waarschijnlijk zal in de eerstvolgende dagen alleen de eerste in vloed de hoofdrol spelen daar bij de te verwachten uitbreiding van de depressie over den Oceaan naar het Oosten het weer bewolkt en regenachtig zal worden. Het is in elk geval reeds een groote verbetering, dat de Noordenwind heeft opgehouden en dat daardoor aan de ver dere afkoeling een einde is gekomen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het ontwapeningswerk te Genève zet zich weer in gang, doch moei.-aam. (2e blad). De monetaire maatregelen. Canada wij zigt zijn goudpolitiek. (2e blad). BINNENLAND. Overeenstemming bij Duitsch Neder landsche onderhandelingen, (le blad). Invoering centrale boekhouding voor 's Rijks schatkist (1ste blad). Groote bosch- en heidebrand aan de Limburgsch-Duitsche grens. (Gem. Ber., 3de blad). Groote fabrieksbrand te Tilburg. (Gem. Ber„ 3de blad). STADSNIEUWS EEN IMPOSANTE FAKKELOPTOCHT. Een prachtige demonstratie voor de R. K. Staatspartij. Op den vooravond der verkiezingen is door de goede zorgen van het bestuur der R. K. Propagandaclub „Dr. Sehaopmau" oen imposante fakkeloptocht gehouden, dio zóó uitstekend georganiseerd was en zoo imposant, dat hij m de geheele stad de grootste belangstelling tot zich trok. Naar schatting ongeveer 1300 personen, leden van tal van katholieke organisaties, namen aan dezen fakkeloptocht deel en zij vormden oen langen stoot, zoodat het go- ruimen tijd duurde oer de stoet voorbij was getrokken. Maakten in den donkeren avond de lich tende fakkels en lampions reeds vanzelf ©en prachtig effect, op bijzondere wijze werd dit nog verhoogd, door de verschil lende groepen, die in clubtenue of unifonu- kleeding aan den optocht deelnamen. Wij noemen slechts de in 't wit geklecde sporters van het St. Antoniuspatronaat, de leden van Rood-Wit in hun aardige sport- costuuins en vooral de groote groep Leid- sche Graalmeisjos, vergezeld van haar leid sters, die men vlaggen en banieren oen im- posajiten indruk maakten en do grootste boiang-stelling hadden. Voor deze groep gingen natuurlijk de trommelaarstcrs, drie in getal. Voorts volgden tal van katholieke vereenigingen den stoet, die geopend werd door een drietal bostuursledon van „Dr. Schaopman". Tal van banieren cri transpa ranten werden in den stoet meegevoerd, waarop de bekende verkiezingsleuzen der R. K. Staatspartij waren aangebracht; als: op voor de vrijheid van het bijzonder on derwijs. Katholieke arbeiders, katholieke mid denstanders, katholieke vrouwen stemmen op de R. K. Staatspartij. Verder werden tal van borden meegc- dargen, die allen het opschrift vermelden: Stemt Locrakker, no. 1 van lijst 25. In 't begin van den stoet liep de R. K. Muziekveroeniging „Porosi", die er lustig op los blies. Zoo trok de stoet zingend en begeleid van muziek de geheele stad door, overal met de grootste belangstelling nagezien. De groote waarde van dezen optooht ip ook geweest, dat zij den belangstellenden buitenstaanders heeft getoond de kracht en de eenheid ondanks de groote ver scheidenheid van groepen, der R. K. Staats partij, die vandaag het bewijs moge leve ren, van haar rotsvast geworteld zijn in fle harten van ons katholieke volk. Gemeentelijke radio. Bij dezen kunnen wij mededeelen, dat he denavond de verkiezingsuitslagen, voor zoo verre die bekend worden, door het Gemeente lijk Radio-Distributiebedrijf aan de luisteraars op het vierde programma zullen worden door gegeven. Tusschen de mededeelingen door zal gramo- fconmuziek worden uitgezonden. Opgemerkt wordt, dat er nog steeds abon né s zijn, die niet op het 4de programma zijn aangesloten en dus deze uitzending niet zul len ontvangen. Wij kunnen hun evenwel bij dezen mededeelen, dat de werkzaamheden voor het wijzigen der oude aansluitingen goed vorderen en wij dan ook vertrouwen, dat in dezen zomer alle oude aansluitingen door nieuwe zullen zijn vervangen. De beide Nederlandsche programma's, als mede het buitenlandsche (gemengde) pro gramma zullen onverkort door ons worden doorgegeven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1