WOENSDAG 26 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANi DERDE BLAD PAG. io PRACTISCHE UITVINDING. Reddingsapparaat voor onderzee bemanning. De oud-torpedist van de marine, de heer A. Stam te Bergen, heeft een reddings apparaat voor de bemanning van onder zeebooten uitgedacht, dat door den ma chine-constructeur W. F. E. Heimann, aoodanig is geconstrueerd, dat het prac- tisch bruikbaar is. Daarop is van den Ned. Octrooiraad octrooi verkregen, ter wijl voor verschillende landen octrooi is aangevraagd. Het apparaat, aldus meldt de „Tel.", dat hoofdzakelijk is uitgedacht om te voor komen, dat de bemanning van gezonken onderzeebooten den verstikkingsdood ster ven, kan ook op oorlogsschepen en mail en vrachtbooten worden aangebracht en is zoo geconstrueerd, dat het verdrinken van de bemanning, zelfs bij den hevigsten storm, uitgesloten geacht kan worden. Ook bij het in brand raken van schepen kan het als reddingsmidel uitstekend worden gebruikt. Inwendig biedt het toestel, dat een 5000 K.G. weegt, ruimte voor 12 personen, die daarin staande plaats kunnen nemen. Wanneer de bemannig in een dergelijk toestel heeft plaats genomen (het toestel is gemakkelijk zoo te construeeren, dat daar in ook meer personen kunnen staan) kan een man door een lichte handbeweging een ontladingsinrichting van saamgeperste lucht, die een spanning heeft van 52 atmos feer, in werking stellen, waardoor het reddingstoestel, dat in het schip is inge bouwd, los komt en met een snelheid van 40 M. in de twee minuten, in vertikale richting stijgt, totdat het aan de opper vlakte blijft drijven. Boven op het toe stel brandt een lamp, waarmede met morse-teekens S. O. S.-seinen kunnen worden gegeven. Men heeft totj Prinses Juliana het verzoek gericht het toestel op haar verjaardag met haar naam te doo- pen. Het ligt in het voornemen van de ■uitvinders om het apparaat aan den Ne- derlandschen staat aan te bieden. EEN „MONUMENT" ALS RECLAME VLAKTE. Wraak van een winkelier. Te Zutphen bestaat een „monumenten- commissie" die heeft uit te maken, welke gevels en huizen uit oudheidkundig oog punt bezien, op de „monumentenlijst'' ge plaatst moeten worden. Heeft zij beslist dat een gevel genoeg architectonische waarde heeft om in bescherming genomen te worden, dan krijgt de eigenaar van het gemeentebestuur bericht, dat die gevel op de monumentenlijst staat en er uiterlijk niets aan veranderd mag worden. Van eeni- ge vergoeding i» geen sprake en die het lot treft dat zijn huis een oud- trapgeveltje heeft of de bovenramen met groene ruitjes bezet zijn, heeft een ..strop", want zijn be zit daalt direct in waarde door de uit spraak van die monumentencommissie, waarop geen beroep mogelijk is. Verbou wen mag hij niet en verkoopen gaat zeer moeilijk. Een winkelier in de Laarstraat, aldus de „Tel.", kocht, om zijn zaak uit te breiden, een naastliggend pand dat» direct na den koop op de monumentenlijst werd ge plaatst. Het was niet de bedoeling van den winkelier het aangekochte pand als „mo nument'' te bestemmen, maar om het bij zijn perceel te trekken, ten behoeve van izijn zaak. Maar dat werd hem verboden, blij vroeg ontheffing van het bouwverbod, dat nu op dat. perceel lag, zonder succes evenwel. De man liet door een architect een ontwerp maken en ^vel zoo, dat. de lijnen van den gevel m den oorspronkelij- ken vorm gehandhaafd bleven, terwijl het- pand toch geschikt gemaakt zou worden voor zijn zaak, maar ook dat voorstel werd afgewezen. Nog e enige malen kwam hij met andere voorstellen om tot een voor beide partijen bevredigende oplossing te komen, maar hij kreeg steeds nul op het rekest. Ten slotte heeft de man in arren moede den ,.monumentalen gevel" geheel en al met reclameborden laten betimmeren zoodat de „architectonische schoonheid" er van geheel aan het oog onttrokken is. Onnoodig te zeggen dat het geval sterk de aandacht der bewoners trekt, cn het ge sprek van den dag vormt. Zelfs is het in de laatste raadszitting ter sprake gebracht. Een raadslid deed het voorstel om het perceel van „de lijst'" af te voeren, maar de burgemeester verzette zich daar heftig tegen en vond de houding van den eigenaar van dien aard, dat hij nu minder dan ooit van plan was, eenige concessie te doen. Eerst moest de eigenaar alles weer in orde brengen alvorens de bur gemeester er aan zou denken, over dit ge val cenige besprekingen te voeren. Daar ook de eigenaar op zijn stuk blijft staan, zal er voorloopig wel geen verandering in den toestand komen. Intusschcn wekt het geheele geval den lachlust op van vele Zutphenaren, terwijl anderen er zich hevig over ergeren. SPORT I. V. C. B. DE WEDSTRIJD LEI DEN-SPARTAAN. De protestcommissie van den I. V. C. B. heeft aan „Leiden" toegewezen een pro test. naar aanleiding van een geannuleerd doelpunt, in den wedstrijd LeidenSpar taan. De uitslag van den wedstrijd was 23 en wordt, nu dus 33. De stand in de 2e klasse O is thans, wat de onderste helft betreft, als volgt: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. BI. Zwart 16 6 2 8 26—37 14 Leiden 17 6 2 9 26—35 14 Gr. Floris 16 5 3 8 24—41 13 Spartaan II 15 5 2 8 25—40 12 L. en Snel 15 3 2 10 24—39 8 DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De junioren-competitie. Het wedstrijdprogramma voor a.s. Zon dag luidt: Afd. B: ASC I—Leiden I 12.00 uur, H. van Veelen. Afd. C: Foreholte IINVO I, 12.30 uur, A. J. Knegt. Er zijn nog steeds vereenigingen die niet het inleggeld hebben betaald voor den Leidsche Courant-beker, wij willen er nog eens op wijzen, dat dit moet zijn voldaan voor 1 Mei anders worden de betrokken wedstrijden als verloren beschouwd. Ook de vereenigingen. die deze week de drie beste junioren niet hebben opgegeven kunnen niet meer deelnemen in het Dis trict Junioren elftal. Men neme hiervan goede nota in het belang van de Junioren zelf. Dus geeft nog deze week de Junioren op aan het secretariaat. C. J. VAN LEEUWEN, secr.-penningm. ATHLETIEK R. K. Athletiek- en Gymn. Vereeniging „De Bataven". Hedenavond indoortraining onder lei ding van den heer J. Castelein, om half acht voor de junioren, om 9 uur voor de senioren. Morgen, Donderdagavond, is er geen gymn. les. Wegens vacantie vervallen bei de lessen. A.s. Dinsdagavond Alg. vergadering. Men houde nu reeds dezen avond vrij. Ge zien de belangrijke besprekingen wordt op aller opkomst gerekend. WANDELSPORT R. W. V. „CHARL0IS". Bovengenoemde vereeniging organiseert op 13 en 14 Mei een grooten Nationalen 45 K.M. marsch, waarvan het. tempo geheel vrij is na 3 K.M. Het parcours loopt langs een gedeelte van de 'Rbtterdamsche havens, de Maas, de Waal, Oude Maas, langs de groote hefbrug over de Oude Maas, die- haar bekendheid heeft gekre gen van de foto's uit de vele dagbladen, door de polders langs Waalhaven-Vliegter rein en terug naar het beginpunt. Ieder die deze marsch in 9 uur volbrengt ont vangt een fraaie herinnering. Het vertrek is van Gebouw „de Spil'% Dordtschestraat- weg 483, Rotterdam (Z.), te bereiken met Lijn 9, 3, 12. Daar is tevens goede kleed gelegenheid zoowel voor dames en heeren. Het vertrek voor 13 Mei is 'n middags 2 uur en 14 Mei om v.m. 10.15 uur. Het in schrijfgeld is 0.90 per persoon en kan ge schieden bij R. H. Graat. Comelisseiaan 51a, Rotterdam (Z.) tot 8 Mei. SCHIETEN. „LEIDSCHE SCH1ETB0ND". De stand van den wedstrijd op 24 April luidt als volgt: Korps: W. T. Bodegraven 213 p. B 129 p.; R. K. S. V. „Excelsior" 195 p.; „V.S.V.5' Voorschoten 189 p. Pers. Buks: H. G. Gö'bel 4848 p.; H. Schoo 4542 p.; P. J. v. d. Krogt 44, 10, 10, 7, 8, 9; C. v. Tol 44, 10, 7, 10, 9, 8; J. J. Hoogendoorn 43, 8; L. de Witt 43, 6; A. Veelenturf 42, 9, 9. 5, 8, 8; W. Derogee 42, 9, S. 8, 9; C. Zaal 39. Vaste baan Buks: A. Veelen turf 184 p.; C. v. Tol 180 p. Kampioen Buks: L. de Witt 05 p. Dagprijzen: le dag A. Veelenturf 59 p.; 2e dag L. de Witt 59 p.; 3e dag J. Wage naar 60 p. Vrijebaan Buks: A. Veelenturf 89 p. 5 x 29; J. Wagenaar 89 p. 2 x 29; A. Dek SS p. 3 x 29; L. de Witt SS p. 1 x 29; W. Valken burg 87 p. 1 x 29; P. J. v. d. Krogt 87 p. 4 x 28; G. J. Yperlaan 87 p. 1 z 28; Ph. L. v. d. Drift 85 p.; I. van Egmond S4 p.; J. Worst S3 p.; II. Schoo 81 p. 3 x 26 1 x 25; H. v. d. Does 81 p. 3 x 26. Vrijebaan K.S.O.: A. Veelenturf 88 p.; J. Reinders 83 p.; W. Valkenburg 80 p. 25, 24; G. J. Yperlaan SO p. 2 x 24. Kampioen K.S.O.: H. Göbel 92 p. BILJARTEN NED. BILJARTBOND EN JODEN VERVOLGING. Naar het „Hbld" verneemt zal op de algemeene A-ergadering van den Neder- landschen Biljartbond, welke Zaterdag ai.s. te Amsterdam wordt gehouden, door het bestuur van den N. B. B. een voorstel worden ingediend sanctie te verleenen, dat de N. B. B. bij den Internationalen Bond (U. I. F. A. B.) een voorstel aanhan- ging maakt dat verband houdt met de Keulsche kwestie, inzake het niet uitko men van dr. Meyer. De N. B. B. wil de U. I. F. A. B. het recht geven om kampioen schappen, die gegeven zijn aan een of an der land, waar geen zekerheid bestaat voor goede ontvangst en sportieve uiting van alle nationaliteiten en rassen, in te trek ken en te plaatsen in een land, dat meer zekerheid biedt. Nederlaagwedstrijden L. U. T. 0. De uitslag van den wedstrijd L. U. T. O. II—V. I. O. S. I luidt: J. Heerings (Vios) 100 24 21 4.15 H. Verdel (Luto) 87 23 22 3.78 J. Diedericks 100 22 16 4.50 A. v. Dijk 42 21 7 2.— A. v. Diemen 90 33 10 2.75 J. Oetelaar 100 33 12 3.03 Karremans 99 66 5 1.50 Nic. v. Velzen 100 66 8 1.55 G. Diedericks 46 51 10 0.90 B. Elfering 100 55 11 1.76 V. I. O. S. I 435 carb., L. U. T. O. 429 carb. V. I. O. S. wint dus met 6 carb. WIELRENNEN VAN DE RIJSWIJKSCHE BAAN. Zooals wij reeds berichtten, zal op 30 April a.s. de tweede wielerwedstrijd op de Rijswijksche Baan worden verreden. Niet minder dan 10 stayers komen aan den start, waarbij in de A. klasse zullen starten: Kremer, Linart, Rausch, De Graaf en Lorié. De Directie wil echter ook den B.-stayers de kans geven hunne prestaties te toonen en heeft derhalve voor dezen wedstrijd de renners: Wildschut, Van der Valk, Kruid, Korf en Leysse geëngageerd. Als gangmakers voor de B.-klassers zul len de gangmakres der A.-klasse fungee- ren, zoodat dus onze Hollandsche B.-klasse achter gangmakers der Intern, extra klas se rijden, waardoor aan een vereischte voor een goed resultaat wordt voldaan. Verder vernemen wij, dat interessante sprintwedstrijden zullen plaats vinden o.a. een revanche B. Leene— Jac. v. Egmond, terwijl alsdan ook nog Holland's beste ama teurs aan den start zullen verschijnen. LUCHTVAART DE VERDWENEN ITAL1AANSCHE VLIEGB00T. Volgens uit Rome, Napels en Marseille ontvangen berichten zijn de nasporingen per Italiaansche vliegers en eenige tor pedojagers in de Golf van Policastro on dernomen naar de op het traject Bagdad- Marseille dienstdiende vliegboot, welke sedei-t Zondagmorgen zoek is, thans ge staakt. Men vreest, dat de machine aan de Westkust van Italië is vergaan. Aan boord van de vliegboot. bevinden zich 3 man equipage en 5 passagiers. Twee passa giers zijn Amerikanen. In de golf van Policastro stormt het nog steeds. UIT DE OMGEVING KATWIJK Personalia. Het bestuur der Katwijk- sche Ziekenverpleging benoemde tot direc trice aan het ziekenhuis aan den Zeeweg mej. Hodma van Vlaardingen. Dit is de plaats van mej. Lasterie, die onlangs ontslag vroeg. KATWIJK AAN DEN RIJN Prins Willem van Oranje-herdenking. Het programma voor deze feestviering in onze plaats zal als volgt luiden: Plechtige sapienkomst in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 8 uur. Deuren open half 8. Zitplaatsen vrij, behoudens eenige reserve. Ge meenschappelijk gezang. Gebed en openings woord door ds. Meyering. Toespraak door den voorzitter van het Eere-Comité, burge meester mr. W. J. Woldringh van der Hoop. Zang door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria". Dir.: M. Couprie: a. Neerlands vlag, (Jac. Bonset).; b. Avondrust (G. Nienhuis); c. Avondklokken (Bortniansky). Rede van Zijneerw. Pater van Genuchten uit Leiden, on der: „Prins Willem van Oranje als strijder voor de eenheid, 15761579"). Zang door het Chr. Dameskoor „Echo der Duinen", dir. Han Zirkzee: a. Oud-Hollands nieuwe lijd (C. van Rennes); b. Neerlands huis en tuin (A. Liisen) Rede van ds. I. Voorsteegh, Ned. Herv. Pred. te 's Gravenhage. Onderwerp: „Oranje ge trouw". Slotwoord en dankzegging docr den voorzitter van het Reéelingscomité, den heer J. Volbeda. Gemeenschaopelijk gezang. Een collecte, te houden aan den uitgang, dient tot bestrijding der kosten. De inzet van de herdenking van den 460sten geboortedag van Prins Willem van Oranje heeft gisteren plaats gehad. Van vele openbare en particuliere gebouwen wapperde de driekleur. Des namiddags werd door de kinderen der drie scholen een optocht gemaakt door het dorp. Om 2 uur werd aangetreden op het Kerkplein, waarna onder de vroolijke tonen der muziek de rondwandeling een aanvang nam. Op het speelterrein der Oranjevereeni- ging werden de kinderen in carré-vorm op gesteld en werden met begeleiding van de Harmonie twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Hierna werden de kinderen getrac- teerd. De terugtocht ging langs N. Comman deurslaan en Van Egmondstraat naar de Turf markt. Van de zijde der inwoners werd groote belangstelling getoond. Op de scholen werd aan het oudste schoolgaande kind uit ieder gazin een schilderijplaat uitgereikt LEIMUIDEN—RIJNZATERWOUDE Personalia Naar wij vernemen zijn de Eerw. Paters O. F. M. Clarentius Straathof te Leimuiden en Silvanus van der Meer te Rijn- zaterwoude wederom vertrokken naar de kloosterkerk te Weert. Wanneer zij geen an dere bestemming krijgen duurt het nu weer drie jaren eer dat zij weer te Leimuiden en Rijnzaterwoude in de ouderlijke woning ko men. Waarschijnlijk is Pater van der Meer bestemd voor verdere studie, waarbij wij hem veel succes toewenschen. RIJNSBURG Bloemenhandel. Met het koelere weer zooals we dat de laatste dagen hebben is de aanvoer niet zoo overweldigend en kan het aangevoerde ook gemakkelijk koopers vinden De koude grondbloemen bloeien dit seizoen bijzonder mooi, voornamelijk door het droge weer, dat we steeds hadden. Tulpen varieeren per dozijn van 718 ct. Narcissen gaan ook iets beter, al lokt de prijs nog niet uit. Ze brengen van 1050 ct. per 100 op. Muurbloe men gaan voor 36 per 100 bos. Lathyrus 3060 ct. per 100, Anemonen 0.801.50, Irissen J 1.102.20 per 100. LEIDSCHENDAM. Patronaatsfeest. Zondag werd te Leidscheudam het jaarlijksche Patronaats feest gevierd. De dag werd ingezet met een algemeene H. Communie der Patronaatsjongens des morgens om 6.30 uur. Om 12 uur werd de bovenzaal van het Patronaat geopend voor de tentoonstel ling van snij- en zaagwerk, dat de jongens van deze cursus in den afgeloopen winter hebben vervaardigd en wij moeten erken nen, dat de jongens onder de goede lei ding van den heer A. Belt groote vorde ringen hebben gemaakt en dezen winter schitterende werkstukjes hebben vervaar- naat overvol waren. Des middags waren in het Patronaats gebouw diverse vermakelijkheden, als Rad* van Avontuur, hoepla, grabbelton, enz. enz., waarbij het zeer gezellig en vroolijk toeging en een zeer groote drukte heerschte, zoodat de zalen van het Patro- naatovervol waren. Om 4 uur werd oor de gymnastiekclub nog een groote uitvoering gegeven welke aller belangstelling had en zeer zeker ook verdiende, daa-r onder de goede leiding van den heer Kroon diverse oefeningen, enz. op keurige wijze werden uitge voerd. Des avonds om 8 uur begon de feest avond voor de ouders der Patronaats jongens zelf en enkele genoodigden. De Patronaatsdirecteur, kap. Dunsel man, opende den avond met den Patro- naatsgroet en heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder Burg. Keijzer, de af gevaardigden van diverse Patronaten, enz. Wij leven, aldus zijneerw., in den Paaschtijd en zijn nog in Paaschvreugde en daarom heeft het Patronaatsbestuur gemeend nu een Paaschspel te moeten op voeren. Met vreugde kan zijneerw. mede- deelen, dat het Patronaat steeds meer vooruitgaat, zoowel uiterlijk als onnerlijk en hij vertrouwt, dat het spel van dezen avond voor allen ook vreugdevol zal zijn en allen hieruit den innerijken vooruit gang van het Patronaat zullen zien. Door de Patronaatsjongens met mede werking van zangertje e.a. werd onder lei ding van den heer Van Klooster een mas saal Paaschspel „Resurrexit" opgevoerd. Wij moeten erkennen, dat èn spreekkoor èn zang uitstekend waren en allen lof ver dienden en dan ook aller belangstelling en bewondering hadden. Het Patronaat- bestuur kan met genoegen en trots op het werk der jongens terugzien, en daar mede op den innerlijken vooruitgang van het Patronaat. Gedurende den avond had de prijsuit reiking plaats van snij- en zaagwerk. Kap. Dunselman wijst op het groote nut van dezen cursus en spoort de ouders aan hun jongens zooveel mogelijk te zenden. Hij verzoekt dan Burgemeester Keijzer de prijzen uit t.e reiken. Zijnedelachtb. zegt gaarne dit verzoek te aanvaarden. Hij brengt allereerst hulde aan bet naatsbestuur en kap. Dunselman voor het vele en moeilijke Verk en spoort de jon gens aan dit werk te waardeeren, terwijl hij de ouders wijst op het groote nut van liet Patronaat en allen opwekt hun jon gens hierheen te zenden. Hierna reikt hij met hartelijke en toe passelijke woorden de prijzen aan de win naars uit en wel voor afdeeling zaagwerk le prijs Han Warmenhoven 2e prijs Frans Hörters, 3e pr. Ant. Warmerdam. Snijwerk afd. A. le prijs Bertus de Koning, Troost prijs W. van Haastrecht; afd. B. le pr. Corn. Vader, troostprijs Jac. Strampraat. Ka-p. Dunselman dankt den burgemees ter en brengt ook nog dank aan den heer A. Belt en aan de jury voor het vaststel len der prijzen. De Zeereerw. lieer pastoor brengt hulde cn dank aan den Patronaatsdirecteur en Patronaatscommissie voor hun mooie en moeilijke werk hij spoort de ouders aan toch hun jongens te zenden naar deze zoo mooie en nuttige en noodzakelijke instel ling voor de jeugd cn vraagt daarom ook voor de toekomst op aller steun en mede werking te kunnen rekenen. Op het einde dankte kap. Dunselman allen voor de gioote medewerking, in het bijzonder ook den heer Kasbergen, de jeugdleiders, enz. en vraagt aller syrapa^- thie voor het zoo mooie jeugdwerk en sluit den schitterend geslaagden feest avond met den chr. groet. Zanghulde. Maandagmiddag te 3 uur had voor het Gemeentehuis te Leidschen- dain een zanghulde door de schoolkinderen plaats ter herdenking van het vierde eeuw feest van de gebporte van Prins Willem van Oranje. Door de schoolkinderen werden op schitterende wijze onder de keurige lei ding van den heer Van Klooster verschil lende vaderlandsche liederen gezongen. Bij deze huldiging waren o.m. aanwezig de zeereerw. heer pastoor, de eerw. heeren kapelaans, de eerw. heeren dominé's, de wethouders en raadsleden en den gemeen te-secretaris met hunne dames, enz. en ver dere notabelen en genoodigden uit beide gemeenten, terwijl een groote menigte bij deze zanghulde aanwezig was, die in alle stilte en met groote belangstelling de ver schillende liederen volgden. Burgemeester Keijzer sprak hierbij de volgende rede uit: Beste jongens en meis jes! Van harte breng ik jullie dank voor'de schoone gezangen en voor de wijze, waar op gij hebt medegewerkt tot het welsla gen van dezen feestdag. Ook de hoofden der scholen en verder personeel, benevens den leider, den heer Van Klooster, mijn hartelijken dank. Wij zijn immers hier sa mengekomen om op echt nationale wijze den 400sten geboortedag te herdenken van Frins Willem van Oranje; de man, die zoo ontzaggelijk veel voor ons Nederland heeft gedaan. Niet voor niets is Hem den eerenaam van „Vader des Vaderlands" gegeven. Het is niet aan mij om u hier de geschiedenis van Prins Willem van Oranje weer te ge ven, dit zal u nog wel door uwe onderwij zers worden uiteengezet, maar wel mag 'k u er op wijzen, dat wij, Nederlanders, nu vier eeuwen lang geleid zijn door het Huis van Oranje, welk huis gedurende dien langeD tijd zoowel in voor- als tegenspoed met haar volk heeft medegeleefd, in trouw en met beleid haar volk heeft gediend en uitkomst bracht zoo dikwijls de nood het hoogst *vas gestegen. Was Willem van Oranje alles voor zijn volk en regeerde hij in moeilijke tijden en 1 onder moeilijke omstandigheden ea wenschte h'j niers liever dan eenheid on der zijn volk, ook thans moeten wij met eerbied opzien to Haar. die in misschien nog moeilijker tijden als een waardige telg Harer voorzaten haar volk voorgaat en bestuurt en voor wie wij niets anders dan den diepsten eerbied moeten hebben. Wij zijn veilig onder Rare hoede, overtuigd dat zij haar volk liefheeft en voor uen lijdt en strijdt. Mesjes en jongenshoudt het gezag hoog. Het gezag komt niet uit 'ons zelf maar is ons opge.egd door God. Hebt eerbied voor allen, die met het ge. zag zijn bekleedt Op de eerste plaats voor God zelf, lebv eerbied voor ons Vorken-1 huis. in het bijzonder voer Hare Majes*eit onze geëerbiedigde Ronn gin, voor net I geestelijk en wereldlijk gez.rg. voor uwe onderwijzers en voor hen, die boven u ge- steld zijn, doch vergeet ook vooral u*e ouders niet. Ach beseft trch, hoe moeilijk het is in deze tijden te xegeeren, ge zijt nog te jong om het te beseffen, maar als ge later zelf met gezag zult bekleed zijn, zult gij mijn woorden nog wel herinneren. Toonen wij ons trouwe Vaderlanders; ',i leven wij in liefde en v-^e onder elkan- der en dan vertrouwend op God, zal het ons Nederland onder het Huis van Oranje goed gaan. A'le kinderen ontvingen van het ge- W meentebestuur van Stompwij'k en Veur een zilveren speldje cadeau en werden na afloop getracteerd op chocolade en limo- nade, mede namens de Wilhelmina-Ver- eer.iging, waarvoor deze laatste vereeni- I ging alle hulde toekomt. TER-AAR. De Vader des Vaderlands. Begunstigd I door heerlijk voorjaarsweer, onder de koe3- I terende stralen van 'n warm lentezonnetje, I heeft Maanda-gmiddag voor de schoolkin deren van de R. K. school op 't R. K. Sport- V terrein de Willem de Zwijger-herdenking 1 plaats gehad. Reeds om half een gingen groote groe pen kinderen met blijde gezichten, gesierd I met Oranjelinten en strikken naar 't sport- I terrein. Om half twee werd 't eerste verzameba geblazen waarbij de kinderen 't programma werd meegedeeld. Om half drie verscheen I de Burgemeester, die namens de kinderen, I door den hoofd-onderwijzer, den heer M. Robertz, werd begroet en welkom geheeten. In Amsterdam, aldus spr., is deze morgen I Hare Majesteit door 14000 kinderen toe- I gejuicht. Ook wij zouden graag de Konin- I gin hier in ons midden ontvangen, maar dat gaat nu eenmaal niet en daarom zijn wij blij, dat u. Edelachtbare heer, dezen middag als de drager van 't hoogste gezag, in onze Gemeente bij ons hebt willen ko- I men. Wij hopen, dat de hulde, die wij hier mede aan Hare Majesteit willen brengen, door u zal worden aanvaard als 'n blijk van onze trouw en aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Hierna sprak de Burgemeester eenige hartelijke woorden tot de kinderen en be- dankte hij den hoofdonderwijzer en t Feest-comité voor de moeite die zij zich I getroost hadden om de 400ste. geboortedag I van Hem, die de grondlegger is geweest van ons Oranje-huis voor de kinderen op passende wijze te gedenken. Daarna ver* den eenige liedjes gezongen, de spelletjes I voortgezet en de versnaperingen rondge--! dceld. Ongeveer zes uur gingen allen voi-J daan huiswaarts. De kinderen van de andere scholen heb-fl ben het feest gevierd op het terrein van den heer Cats te Aardam, evenzoo was heb-' daar een echte feest-stemming, een mooie Oranje-herdenking. WOUBRUGGE Herdenking Willem de Zwijger. Nadat j door het luiden der klok de ingezetenen Maan dagmorgen 8 uur waren opgewekt om te ge denken den 400sten geboortedag van Prins Willem I, was weldra het dorp getooid met vlaggen. In den namiddag kwamen de kinde ren der beide scholen onder leiding van het onderwijzend personeel in de groote zaal van hotel Swama bijeen, alwaar eenige filmvoor stellingen werden gegeven en de kinderschaar werd onthaald op versnaperingen. Het hier voor benoodigde geld was door een groep jonge dames bij de ingezetenen gecollecteerd. Des avonds had een bijeenkomst plaats in het Ned. Herv. kerkgebouw onder leiding van den burgemeester, den heer Boddens Hosang. Deze sprak een openingswoord tot de talrijke aanwezigen en ging daarna voor in gebed. Vervolgens werd het woord gevoerd door ds. Nauta, die een geschiedkundig overzicht gaf uit het leven van Prins Willem als de grond legger van ons onafhankelijk volksbestaan. Voorts werd een rede gehouden door ds. Jel- lema, die als onderwerp had gekozen: „Prins Willem de geloofsheld". Ter afwisseling wer den gezamenlijk vaderlandsche liederen ge zongen, terwijl de Chr. Gem. Zangvereeniging op zeer verdienstelijke wijze haar medewer king verleende, alsmede een solist, de heer Brunt. Een slotwoord werd nog gesproken door den burgemeester, waarna deze zeer ge slaagde bijeenkomst door ds. Jellema met dankgebed werd gesloten. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt morgen voormiddag 9.30 uur in open bare vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende punten: 1. Notulen en mededee- lingen. 2. Voorstel tot wijziging der verorde ning op de heffing van besmettelijke ziekte- gelden. 3. Prae-advies op een ingekomen ver zoek. 4. Voorstel tot vaststelling eener veror dening op de heffing van begraafrechten op de nieuwe alg. begraafplaats. 5. Voorstel tot vast stelling der wijzigng in de verordening op de heffink van kade- en havengelden. 6. Voorstel tot vaststelling der objecten voor werkver schaffing. 7, Rondvraag.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10