DONDERDAG 20 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 DE EXPORT VAN KAAS NAAR DU ITSCHLAND. Waarom Weener en Emrrerich als tolkantoren zijn aangewezen. Men schrijft aan do „Msbd.'": Sedert eenige maanden heeft Duitsch- land de invoer van kaas gecontingen teerd. De bepalingen van deze contin- genteeringswet bevatte oma. een clausule waarbij de invoer van Hollandsche kaas slechts over twee grensstations van Duitschland mocht geschieden. Het Ne- derlandsch Crisis-Zuivel-Bureau kreeg bet recht deze beide uitvoerstations aan te wijzen en koos daarvoor de Duitsche grensplaatsen Weener (in Groningen) en Emmerich. Het kaasexport via deze beide plaat sen is onderworpen aan een douanerecht van 20 mark per 100 K.G., terwijl de uitvoer langs andere plaatsen met een douanerecht van 60 mark per 100 K.G. belast werd. Het gevolg van dezen maatregel is dat thans alle kaas-uitvoer via de plaat sen Weener en Emmerich moet geschie den, wat o.m. tot gevolg heeft dat de aanvoer van kaas in Emmerich, waar alles per spoor moet gaan, daar men hier geen weg-erenskantoor heeft, der mate groot is, dat de Duitsche douane beambten. die met de inklaring en de controle belast zijn, handen te kort ko men om het vele werk af te -doen, en de aangevoerde kaas s"ms eenige dagen aan de grens moet blijven liggen. Het grensplaats je Weener, waarover nimmer de export van kaas van groote betee- kenis was, heeft ook nu. pog niet veel aanvoer, hetgeen wel voornamelijk hier in is gelegen, dat het grootste gedeelte der geëxporteerde kaas voor het Rijn en Roergebied bestemd is. Wanneer men nagaat dat in de maan den Juni, Juli en Augustus van het vo rige jaar naar Duitschland aan kaas werd geëxporteerd via Weener 539.270 KG.. via Emmerich 935.114 K.G.. via Rentheim 1.147.417 K.G., via Kaldenkir- chen 3.845.575 K.G., dan is het volkomen Taadselachtic. wat het Crisis-Zuivel-Bu reau dan wel bewoog de stations Weener en Emmerich als uitvoerplaatsen voor kaas aan te wijzen. Vooral de verschillende exportfirma's in ons land en met minder de groote expeditiebedrijven, die hun uitvoer steeds over Rentheim en vooral via Kalden- kirchen dirigeerden en hun bedrijf ge heel hierop hadden ingesteld, daar het vervoer tot voor kort hoofdzakelijk per vrachtauto's geschiedde, zijn door dezen nieuwen amatregel ernstig gedupeerd. Hoe fnuikend deze nieuwe maatregel voor sommigen is moge bliiken uit het feit dat een groot expeditiebedrijf te Venlo in één jaar tijds niet minder dan 2^ millioen mark betaalde aan het Duitsche grenskantoor te Kaldenkirchen voor douanerechten op kaas. Intusschen worden door de betrokken firma's reeds stappen gedaan bij het Crisis-Zuivel-Bureau te den Haag om voor de volgende con tin genteer in gsüe- riode een wijziging in dezen onhoudba- ren toestand te verkrijgen. Bij informatie op het Crisis-Zuivel-Bu- rerau is ons het volgende gebleken: De invoer van kaas in Duitschland is formeel niet gecontingenteerd, maar de Duitsche regeerirng heeft bepaald, dat van 1910 ton een invoerrecht van 20 mark per 10o K.G. wordt geheven en van hetgeen boven dat kwantum wordt ingevoerd een recht van 60 markt per 100 K.G. Voor den invoer van de 1910 ton, die tegen het lagere recht van 20 mark mag worden ingevoerd heeft Duitschland de voorwaarde gesteld, dat deze kaas slechts over twee beoaalde, door .Nederland aan te wijzen tolkantoren mag worden in gevoerd. Het Crisis-Zuivel-Bureau heeft- toen aan de Nederlandsche kaasexpor teurs gevraagd, aan welke kantoren zij de voorkeur gaven. De exporteurs wenschten daarvoor aangewezen te zien Weener en Emmerich. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over Juli en Sep tember van het vorige jaar wezen ook aan, dat in die maandenhe' grootste kwantum kaas naar Duitschland was geóxporteerd. Op deze gronden zijn toen door de Nederlandsche Regeering Weener en Emmerich aangewezen als de tolkanto ren, waarover de 1910 ton kaas waar voor het invoerrecht van 20 mark geidt, naar Duitschland zullen worden geëx porteerd. Hoezeer het Crisis Zuivel-Bi'reau het ook betreurt da' daardoor sommige ex pediteurs nadeel ondervinden, het meen de toch aan de wenschen van de direct belanghebberden, n.l. de expor:eins. op de eerste plaats gevolg te moeien geven Intusschen wordt nog getracht om ook andere grenskantoren. zooals Kal denkirchen en Bentheim in de regeling opgenomen te krijgen. BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Onderzoek nog gaande. Op de vraag van den heer Lovink, betreffende van Regeeringswege reeds gedane of voorbereide stappen inzake een eventueele beperking van den Ne- derlandschen rundveestapel heeft minis ter Verschuur geantwoord, dat dit vraag stuk uitmaakt een punt van ernstig on derzoek, hetwelk met grooten spoed wordt verricht. Voor het bewerkstelli gen van een beperking zullen eohter der I Regeering ruime wettelijke bevoegdheden moeben ten dienste staan. In ieder geval zal met een beperking, als bedoeld, niet worden aangevangen dan na overleg met de drie centrale landbouworganisaties. DE BEPERKING DER KAAS- PRODUCTIE. De Crisiszuivclcentrale deelt het vol- gendo mede: Gebleken is, dat de regeling met be trekking tot becerking van de kaaspro ductie ten aanzien van bepaalde zuivelfa brieken bezwaren oplevert ten gevolge van het feit. dat werd bepaald, dat de on- dermelk, welke tengevolge van de be doelde^ beperking vrijkomt, tegen den vas ten prijs van 0025 per K.G. aan de vee houders zou moeten worden teruggele verd. In verband hiermede is thans beoaald: Het gratis terugleveren van ondermelk wordt toegestaan, mits de betrokken fa brieken gewoon waren zulks te doen en deze bereid en in staat ziin op eenigerlei wijze «het daardoor optredend cremis aan overtuigingsmatenaal aan te vullen. Voor teruggeleverde ondermelk zal een prijs van tenminste f 0.25 per 100 K.G. in rekening worden gebracht. De gelegenheid voor de benerking zal worden gegeven niet beoaaldeliik voor de bekende periode van drie maanden maar, zoo noodig ook voor bepaalde maanden van deze periode, zulks opdat de regeling zich zoo goed mogelijk aanpast aan de in de nraeti'k voorkomende verhoudingen. Aan alle ondermelk, welke door de deelnemende bedrijven aan de melkleve- ranciers wordt teruggeleverd (dus niet slechts het gedeelte dat als gevolg van de productiebeperking vrijkomt), zal moeten worden toegevoegd de voorgeschreven hoeveelheid phenolphtaleine-oplossing. De termijn voor aangifte tot deelneming aan de re-reling is in verband met een en ander verlengd tot 26 April a.s. BRIEVEN FN DOCUMENTEN VAN WILLEM DEN ZWIJGER. Een belanqrijke tentoonstel'ing in het Algemeen Rijksarchief. Door de goede zorgen van den Alg. Rijkijsarchivaris. mr. R. Bijlsma, en den archivaris dr. P. A. Meilink is ter ge legenheid van de Willem van Oranje herdenking een even zeldzame als inte ressante tentoonstelling van brieven, acten, verklaringen, overeenkomsten en andere documenten van en betreffende Willem van Oranje in een der zalen van hef Algemeen Rijks archihef aan het Bleyenburg ingericht. Het zijn do meest merkwaardige bescheiden, welke het Alg. Rijksarchief van den Prins in bewaring heeft. In de eerste groep zijn voornamelijk stukken van particulieren aard samenge bracht. Zoo o.a. een verboa van den Prins aan zijn rentmeesters in Oranje en de Dauphiné om aldaar zonder zijn uitdrukkelijke toestemming goederen te vervreemden (1560), alsmede de inhoud van den brief aan paus Pius IV. waarin de Prins verklaart, ten onrechte be schuldigd te zijn van bescherming van ketterij in zijn prinsdom Oranje, en den katholieken godsdienst van harte te zijn toegedaan (15K4). Voorts de brieven van Willem van Oranje als burggraaf van Besab^on, waarin hij zich door de Granvelles in zijn rechten versterkt achtte, een brief door hem als heer (baron) van Breda gericht tot den keizer (1554), een ver zoekschrift tot Margaretha van Parma (J 567), eenige brieven betreffende het beheer van 's Prinsen goederen in Bra bant en Holland, een correspondentie over het beheer der goederen na 1576. gevoerd met zijn vertrouwden Arend van Dorp, en de nieuwste, donr den Prins ontworpen over de reorganisatie van zijn hofhouding (1580) eveneens aan Van Dorp gemeld. De tweede groeD omvat de stukken van meer ambrelijken aard, zoo o.a. de minuut voor zijn commissie als bevel hebber van een afdecling paardevolk (8 Juli 1553) en een afschrift van zijn instructie als stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht (1559). Zijn werk zaamheid als stadhouder wordt verder vóór den opstand gedocumenteerd door den brief van 23 Augustus 1566 uit Brus sel aan den rentmeester van Zeeland Beoostenscheld (Bruyuinck van Wijngaar den), waarin hij schrijft, hoe in Ant werpen de beeldenstorm heeft plaats ge had ..in derisie, versmadenis^e en de groot scandalizatio van onzen hevligen chris ten gelove, dienst van God almachtigb ende van dien van onzen heere den Co- n:nck". en maatregelen vraagt te nemen voor Zeeland, alsook door den bn'ef op 21 Aoril 1567 aan de Staten van Holland waarin de Prins verklaart, naar Duitsch land te moeten vertrekken voor zijn particuliere belangen, en de afwikkeling van eenige finantieelo zaken vraagt te bevorderen. Tijdens de uitwijking zijn de betrek kingen met Holland bijna geheel ver broken. Na den opstand van Holland in 1572 en den inval van den Prins in den Zuidelijke Nederlanden zijn de betrek kingen spoedig hersteld, waarvan weder een aantal ter tentoonstelling aanwezige documenten getuigen. Weder andere stukken betreffen 's Prinsen werkzaam heid als stadhouder van Holland, het verbond van Holland en Zeeland, de pa cificatie van Gent (het origineele exem plaar) die hem den weg ovent als leider van alle gewestende unies van Brus sel, Atrecht en Utrecht en verschillende belangrijke acten, meerendeels origineele en van talrijke zegels en handteekenin- gen voorziene documenten. En ten slotte de stukken betreffende den moord: do resolutiën van de Sta- ten-Gereraal, de Staten van Holland, met de laatste woorden van den Prins; de verhooren, geteekend door Balthasar Gerards, en liet vonnis, over den moor denaar geveld. De tentoonstelling is gratis toeganke lijk op werkdagen tot en met Donder dag a.s. van half 10—12 en 21 uur. MILITAIRE BELANGEN. VEREENIGINGEN. Resolutie van Minister Deckers. Bij resolutie van den Minister van Defensie d.d. IS dezer is vastgesteld een reglement houdende beginselen nopens de werkzaamheid van militaire belan gen vereenigingen, toegelaten voor mili tairen beneden den rang van officier. De belangrijkste artikelen volgen hier onder. Artikel 1. Onder een militaire belangen-vereeni- ging wordt in dit reglement verstaan een vereeniging van militairen, behoo- rende tot het beroepspersoneel van de zee- of de landmacht, welke zich uit sluitend of mede ten doel stelt het be vorderen of behartigen van de met de militaire posit'e verband houdende be langen van haar leden. Artikel 3. 1. De werkzaamheid met betrekking tot de in artikel 1 omschreven doelstel ling van een militaire belangenvereem- ging en van haar afdeelingen bepaalt zich. met inachtneming van de or» ieder militair uit hoofde van zijn militaire po sitie en op grond van de krijgstucht rustende verplichtingen en onverminderd hetgeen te dien aanzien in het Resle- rnent betreffende de krijgstucht is be paald tot a. het bespreken van de met de mili taire positie verband houdende belan gen der leden in vergaderingen van (hoofd- en afdeeliners-) besturen, in af- deelings- en algemeene vergaderingen, zoomede in haar orgaan; b. het kenbaar maken van met be deelde belangen verband houdende ver zoeken en bezwaren aan de bevoegde macht. 2. On vereen ifbaar met de krijgstucht is het door militaire belangen vereenigin gen ver'eenen van eenigerlei steun aan of het betuigen van svmpathic met ge strafte militairen of uit de weermacht verwijderde personen. Inlanders en Europeanen. Artikel 4. Proza en Poëzie HEDENAVOND Vanavond wordt er in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal een GROOTE VERGADERING gehouden om 8.15 uur. U weet wie er als sprekers optreden. KAPELAAN VAN ALPHEN EN MR. ROMME. Deze sprekers zijn een waarborg dat het een enthousiiste betcoping zal worden. Wij verwachten dan ook dat de zaal tot de nok gevuld zal zijn. Katholieken U weet waar vanavond uw plaats is. PROPAGANDISTEN weest vanavond tijdig present. Uw werkzaamheid is vereischt voor de verspreiding van onze prachtbrochure DE DEEXSCHE LES Deze moet is massa uitgedragen worden. Zij zal haar werk uitstekend verrichten. Vervol pens kunnen wij U medodeelen dat het MODEL STEMBILJET is gearriveerd en vanaf heden bij ons se cretariaat in ontvangst kan worden ge nomen. Met de verspreiding van dit bij uitstek doeltreffend propagandamiddel mag geen dag. gewacht worden. Tenslotte morgen (Vrijdagavond TWEE BUURTVERGADERINGEN Een in de Romanuszaal bij de Hartebrug- kerk. De andere in de gymnastiekzaal van de R. K. School bij de Jozefsketk. Op deze bijeenkomsten gelegenheid tot gedacht en v. isse'ing. Zegt al het bovenstaande luide voort. Namens „Dr. Schaepman", Mr. H. F. A. DONDERS, voorzitter. H. LOMBERT, secretaris. in de Verkiezing PRESENT Medepolitiokelingen In ons goede vaderland, Kijk U asuteffics kan maar, Nou eens daaglijks in do krant- Als U overdag op straat loopt, Leest U overal zoo wat, Kiest een boer of kiest een burgor, Kiest U dit of kiest U dat. In ons politieke landje, Ja, ik schaam mij bijna dood, Is het aantal der partijen Nogal eigenaardig groot. Ik geloof juist drie en vijftig, Heel precies weet ik het niet, Maar U weet. dat in het Veenland Niemand op een turfje ziet. Maar wij hooren allemaal toch, Dat is vast. tot één partij, Zelfs als ik het goed gezien heb Is er een Lam petje bij. Daarom vroeg ik U te kijken Ied'ren avond in de krant, Da's tot heil slechts van U zolven, En van heel het vaderland. Want U zou soms in de war zijn, U ziet zooveel op de straat, Dat U het niet meer zou weten Als U bij de stembus staat. Prent het dus in Uw geheugen En stap dan verheugd van zin, Met Uw lijst, da's vijf-en-twintig, Fier bet stembushokje in. TROUBADOUR. vindt haar oorzaak in do omstandigheid dat do Federatie in 1932 geen uitgaven moer had te doen als salaris van enque- trice in Zuid-Holland, terwijl de kraam- verzorging in den Haag na een half jaar niet meer behoefde te worden be kostigd. Het aantal gezinshoofden. lid der Fe deratie. bedroeg: in Noord-Holland onge veer 13.771, in Zuid Holland ongeveer 15.000, in Zeelftnd ongeveer 800. To taal 29.571. Rekent mot gemiddeld een gezin op 5 personen, dan bedraagt het aantal individueele leden, 29.571 X 5 —'147.855 leden. De afdeelingen in Noord-Holland had den gezamenlijk in dienst 33 vero^cg- krachten, waarvan 12 leeken, 20 religieu zen en 1 broederverpleger. Zuid-Holland telde cr 43, waarvan 15 leeken cn 28 religieuzen, Zeeland 3, al len religieuzen. Het totaal der verpleeg krachten in de Federatie bedraagt 78. Het aautal consultatiebureaux voor zui gelingen bedraagt 17, waarvan 7 in Noord-Holland en 10 in Zuid-Holland. In 26 afdeelingen t.w. 8 in Noord-Hol- lanad cn 18 in Zuid-Holland werd aan kranmverpleging gedaan. Het bureau voor kraamverplcging in den Haag, hetwelk onder leiding stond van do Federatie werd op 1 Augustus 1932 door den Bond voor groote gezin nen aldaar overgebracht. De begrooting voor 1933 werd goedge keurd, waarna do aftredende bestuurs leden van Horsigh en dr. Bromberg werden herkezen. Na de pauze hield des middags dr. C. Kortcnhorst uit 's-ITcrtogcnbosch een inleiding over „Geestelijke volksgezond heid en het Wit-Gele Kruis". „Msbd." HET GAAT SLECHT MET DE HAAGSCHE TRAM. Onrustbarende teruggang van het aantal reizigers. De algemeene depressie heeft een zeer ongunstigen invloed op de bedrijfsuitkom- sten van de Haagscho Tramweg Maat schappij uitgeoefend, aldus het jaarver slag over 1932. De exploitatie-ontvang sten daalden tegenover 1931 met 475.000 en tegenover 1930 met ƒ663.000. De ex ploitatie-uitgaven zijn tegenover 1931 ge daald met 224.000, terwijl de dienst der leeningen steeg met 19.000. In 1932 wer den 63.805.000 reizigers vervoerd tegen 75.728 000 in 1931 en 78.581.000 in 1930. De vermindering tegenover het vorige jaar bedroeg derhalve 11.923.000 of 15,7 pet. Dn opbrengst nam slechts 6 pet. af tegen over 1931 ten gevolge van de tariefsver- hooging. De exploitatiekosten konden worden verlaagd ten gevolge van den te ruggang van het verkeer, waardoor min der rijtuigkilometers werden afgelegd voorts werd bezuinigd door routewijziging en door de pensioenbijdragen van het per soneel van 5 op 8 1/2 pet. te brengen. Het exploitatie-overschot is tegenover 1931 gedaald met 269.000, het nadeelig saldo was in 1931 106.000 en bedraagt per ultimo 1932 f 402.000, welk bedrag ten laste van het reservefonds wordt ge bracht. Aangezien de teruggang van het aantal reizigers zich op onrustbarende wijze blijft voortzetten, zijn de vooruitzichten voor 1933 zeer ongunstig. In verband hier mede zullen verdere in"rijrendc bezuini gingsmaatregelen moeten worden inge voerd. De directie bereidt dan ook ver schillende maatregelen daartoe voor. De busdienst op Rotterdam leverde een verlies op van f S e''3. 'r°' Een militaire belaugenvereeniging mag onder welke benaming ook. geen andere personen als lid aannemen, in haar midden hebben of aan haar werkzaam heden laten deelnemen dan meerderja rige militairen, behoorende tot het be roepspersoneel en dio hun eerste oplei ding hebben voltooid. Het Europeesche en het Inlandsehe personeel van de zeemacht in Neder- iandschh Indië mag niet van een en dezelfde militaire belangen vereeniging doel uitmaken. Artikel 5. Het is den tot het beroepspersoneel behoorenden militair verboden zich aan te sluiten bij of op eenigerlei wijze steun te vcrlecnen aan: a. Meer dan één militaire belangen vereeniging; b. eenigo vak vereeniging van burgers; c. groepen of vereenigingen van niet tot het militaire beroepspersoneel be hoorende personen, die op een wijze welke den militair niet geoorloofd zou zijn, zich bemoeien met de belangen van den militair. Artikel 7. De militaire belangen vereeniging mag zich niet aansluiten bii eenige vakver- eeniging of standsorganisatie van bur gers en aan zoodanige vereeniging of organisatie geen medewerking of steun verleenen. Hetzelfde verbod geldt ten aanzien van groepen of vereenigingen van niet- militairen, die zich op een wijze, welke den militair niet geoorloofd zou zijn, bezig houden met de belangen van den militair. Federaties of verbenden van militaire 'belangen vereenigingen zijn verboden. De vereeniging mag geen algmeene of bij. zondere vertegenwoordigers aanstellen. Artikel 8. 1. Alle (hoofd- en afdeelings-) be stuursleden zijn krijgstuchtelijk verant woordelijk voor alle handelingen, ge schriften en publicaties van de vereeni ging (waaronder mede begrepen het or gaan der vereenigim-), onderscheidenlijk van de betrokken afdeeling. Artikel 11. De militaire oejangenvereeniging op godsdienstigen grondslag kan zich laten bijstaan door een geestelijk adviseur. De geestelijk adviseur heeft het recht alle vergaderingen van bestuur en leden bij te wonen. Artikel 12. 1. Alle afdeelings- en algemeene ver gaderingen zijn behoudens het be paalde in het darde en vierde lid en in de art. 11 en 14 uitsluitend toegan kelijk voor leden der betrokken vereeni ging. 2. Het is den leden niet vergund 'de in het eerste lid bedoelde vergaderingen in burgerkleeding bij te wonen. Vereenigingsgebouwen. Artikel 13. 1. In de vereenigingsgebouwen of -lo kalen moet gedurende den tijd, dat deze vcor militairer tcegankeliik zijn, des- verlangd toegang worden verleend aan den betrokken commandeeren den officier der zeemacht, onderschei denlijk garnizoenscommandant en aan de daartoe door die autoriteiten aange wezen militairen. 2. Alleen met. toestemming van den commandeerenden officier der zeemacht, onderscheidenlijk den garnizoenscomman dant. mogen de in het eerste lid be doelde gebouwen of lokalen worden ge bezigd voor bijeenkomsten van niet-mi- litairen. 3. In de in het eerste lid bedoelde vereenigingsgebouwen of -loka'en mogon niet aanwezig zijn de geschriften, welke op grond van het bepaalde in artikel 19. aanhef en sub c. van het Reglement betreffende krijgstucht aan boord van de oorlogsvaartuigen, in de kazernes of ;n de onder eenige benaihing tot huisves ting of verblijf aanwezige inrichtingen der zee- of landmacht worden geweerd, noch andere geschriften, welke de krijgstucht ondermijnen of het gezag der meerderen aantasten. Artikel 14. 1. Indien en voor zoo lang de Minis ter van Defensie daartoe vergunning verleent kan de vereeniging burgers in dienst hebben of op andere wijze van de diensten van burgers gei: ruik maken. Bestuurs- of vertegenwoordigende be voegdheden kunnen hun niet worden toegekend. Het bestuur kan hun toe staan do vergaderingen bij te wonen tot heb geven van inlichtingen. WIT-GELE KRUIS IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering der diocesane federatie te 's-Gravenhage. In een der zalen van „Do Kroon,, op het Spui te 's-Gravenhage hield de R.K, Diocesane Federatie van het Wit-Ge'c Kruis in het Bisdom Haarlem haar al gemeene jaarvergadering. In zijn openingswiord gaf do voorzit ter, dr. J. Gribbing uit Delft een over zicht van de gebeurtenissen in 1932, dat voor de federatie een jaar van voldoe ning was. Naar aanleiding van het tienjarig be staan der federatio bracht spr. hulde aan den secretaris-penningmeester den heer Lommen, die tot de onpohters be hoorde. Snr. besloot met den wensch, dat in alle parochies een afdeeling van het Wit-Gele Kruis, zoo deze nog niet bestaat, zal worden opgericht. Dr. E. Franke, snrak voor de Haag scho afdeeling van den R. K. Bond voor groote gezinnen, welke zich nauw ver want voelt met het Wit Gele Kruis, oen hartelijk woord van welkom tot de vergaderden in de residentie. Na goedkeuring der notulen bracht de .secretaris-penningmeester het jaar verslag uit. Daarin wordt er aan her innerd, dat nog steeds in portefeuille ligt het reorganisatierapport uitgebracht door een commissie nam°ns de Nat. Fe deratie van het W. G. K., welk rapport beoogt landeli'kc reorganisatie en waar in als grondslagen voor den nieuwen opbouw een beslissing wordt verwacht inzake ofwel provinciale diocesane sa menwerking. Men hoopt dat 1933 een afhandeling van dit rapport zal brengen, want zoo als de toestand op het oogenblik is kan het slechts tot verwarring aanleiding geven wijl meerma'en blijkt, dat de Na tionale Federatie officieel met het be staan der bonden geen rekening kan houden. Gedurende hot jaar 1932 had do Fe deratie een enquetrice in dienst. Zij gaf 21 mcedercursussen, welke bezocht wer den door 630 cursisten. Door haar wer den 221 huisbezoeken afgelecl. Do bakereursussen te Haarlem en Alkmaar haddpf goed succes. Bijna alle leerlingen slaagden. Zoowel te Haarlem als te Alkmaar werden de bakers veel gevra-gd en he! bleek dat de Katholieke moeders deze hulp zeer waardeerden. Do uitgaven van de Federatie bedroe gen over 1932 10.906, tpgenover 12.517 in 1931. Deze vermindering in uitgaven

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7