£eid&eli£(Boti/ïa/tó 25 L LEIDEN STEMT OP 26 APRIL NO, 1 VAN LBJST 24ste Jaargatij. DONDERDAG 20 APRIL 1933 No. 7487 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar. tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbelo van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN. Bloembollen, Rundvee en Stroocarton. Zooals reeds in de pers werd vermeld, was deze vergadering belegd op verzoek van bijna alle partijen, die het, ter wille van do groote en urgente belangen, welke daarbij betrokken zijn, wenschelijk achtten, het wetsontwerp, waarbij de regeering bij zondere bevoegdheden vraagt ten aanzien van regeling op landbouwterrein, alsnog te behande.en. 't Was, na de vorige beslissing, duidelijk, dat de Kamer niet bereid zou zijn, thans een week voor de verkiezingen aan den in staat van verdwijning verkeerenden mi nisterie nog de algemeene volmachten te geven, welke m het oorspronkelijk wets ontwerp woidt gevraagd. Daarom had de heer Van denHeuvel (A.EJ.) een amen dement voorgesteld om de regeering alleen volmacht te geven ten aanzien van bloem bollen en dito knollen, stroocarton en rund vee. De heer van den Heuvel legde, toen hij, bij den aanvang der bitting, voorstelde het voorspel te behandelen, den nadruk op deze beperking. Alleen op die voorwaarde, dat de Regeering die beperking zou aan vaarden, stelden hij behandeling voor. Dit voorstel werd adeen door den heer W ij n- k o o p bestreden en aangenomen met 64 tegen 1. nadat de heer Kersten (S.G een vruchtelooze poging had gedaan om het voorstel z.h.s. te doen aannemen en zoo te ontkomen aan de noodzaak om vóór een A.R.-voorstel te moeten stemmen, wat hij, met het oog op de verkiezingen, blijk baar liever niet deed. De heeren S 1 o t e- maker de Bruine (C.H.) en Knot tenbelt (V.B.) verklaarden namens hunne fracties, dat zij er voor waren. Het wetsvoorstel werd op een manier, die aan volksmennerij deed denken, afge maakt door den heer B r a a t (PI.B.), die ■wist te vertellen, dat van dezen minister meer maatregelen moesten worden terugge trokken, dan hem bevoegdheden moesten worden gegeven. De heer Wijnkoop (C.P.) weigerde begrijpelijkerwijze aan een kapitalistische regeering als deze, vol machten^ te geven. Van zijn kant trachtte hij de houding der S.D.A.P. uit te buiten, die deze vo machten wel willen geven; voor de verkiezingen natuurlijk. De so ciaal-democraten en de vrijzinnig-demo craten, wier spreekbuizen respectievelijk de heeren Van den Tempel en Oud waren, waren slechts bereid de door den heer van den Heuvel voorgestelde volmach ten te geven. Zal dan ook onze veestapel willekeurig door onze regeering kunnen worden vernietigd! vroeg de heer Kers ten (S.G.); zoo ja, dan stem ik tegen. Ook de anti-revolutionairen, zei de" heer C o 1 ij n, waren slechts voor de beperkte volmachten. Tegen de verwachting in verzette de Minister van Economische Zaken en Arbeid zich sterk tegen deze beperking van de bevoegdheden. De regeering had die algemeene volmacht noo- dig, want dikwijls zijn regelingen plotse ling noodig, b.v. als het buitenland be paalde maatregelen treft. Ook vernietiging van vee kan noodig zijn, maar zal slechts in uiterste noodzaak geschieden. De mi nister drong dus met kracht aan op het verleenen van volmachten, slechts met be perking van duur en artikelen, waarvoor nog geen regeling was getroffen. Een amendement-K ortenhorst, dat de tarwe, het zuivel, aardappelen en an dere artikelen in de machtiging betrok, waarbij ook gewezen werd op het belang der fondsvorming voor alle artikelen, om met de winsten op het eene het andere artikel te steunen, werd door den heer B i e r e m a (V.B.) bestreden, die dit nu juist niet wilde, en alleen consumptie-aard- appe.en wilde zien opgenomen. De heer Kersten was onverzoenlijk en zou tegen beide amendementen stemmen. Behalve dat van de Staatkundig-Gere formeerden, was er geen verzet tegen het amendement-van den Heuvel, en er kwam veel ongeduld, toen de heer W ij n k o o p de antiparlementariër bij uitstek n.b. de rechten van het parlement ging ver dedigen. De heer Beumer bestreed nog de meening van den heer Oud (V.D.), als zou er een gent.emen-agreement gesloten zijn tusschen de partijen, om de wet alleen bij aanneming van het amendement-van den Heuvel te zullen behandelen. Daar de minister we' zag dat de groote meerderheid van de Kamer voor het amen dement-van den Heuvel was. verklaarde hij, dat hij, zij het met lood in het hart en in arren moede, met deze beperking genoegen zou nemen, waarop de heer Korten- horst zijn amendement introk. Z.h.s. werd het amendement-van den Heuvel aan genomen, met aanteekening dat de Staatk. Gereformeerden en de heer Kortenhorst tegen waren. Nadab nog een amendement-Snoeck- Henkemans, om de werking van het wets ontwerp tot 1 Januari 1934 te beperken, was aangenomen, werd het z.h.s. aangeno men, met aanteekening dat de heer Wijn koop tegen was. MARKTGESCHREEUW Het algemeen Kiesrecht gaat van de prij zenswaardige veronderstelling uit, dat ieder volwassen mensch begaafd is met ge zond verstand en tot de' „jaren des on derscheids" is gekomen. Die „jaren des onderscheids" achtte de wetgever aangebroken, wanneer de mensch het vijfde lustrum van zijn geboorte heeft gevierd. Er wordt veronderstelt, dat hij die het roode potlood gaat hanteeren, is opge groeid tot een man met zin voor verant woordelijkheid en gedegenheid, zooals het een man betaamt. Er wordt verondersteld, dat hij die het dien leeftijd de volksvertegenwoordiging niet ziet als de lorrenmarkt op Zaterdag avond, waar h ij de meeste klanten trekt, die het hardste schreeuwt en het sappigst keuvelt. De volksvertegenwoordiging is daarom geen lorrenmarkt, omdat er nog steeds een diep onderscheid bestaat tusschen een boordenknoopje en den mensch. Maar in verkiezingsdagen krijgt men vaak den in druk, dat zelfs dat onderscheid verloren is gegaan. In allerlei verkiezingsblaadjes prijzen de politieke marktkooplieden hun waren aan op een wijze, die hun commercieele colle ga's op de Vischbrug ofschoon voor geen klein gerucht vervaard! verre in de scha duw stelt. Al te dikwijls wordt echter vergeten, dat het hier gaat om het heil der meo- schen, die tot Nederlandsche staatsge- meenschap behooren. Wie ziet er eenig kwaad in, dat een Joodje op de markt een nikkelen knoop als zuiver zilver aan prijst? Wie zoo link is om het te koopeu moet dat zelf betalen. Maar enorm is het kwaad, dat gesticht wordt door allerlei politieke partijen en dezer woordvoerders wanneer het Nederlandsche volk beduveld en bedot wordt met valsehe leuzen, met verdraaide waarheid, met looze beloften. Daar zijn menschen te goed voor. De goede bedoelingen van zulke sprekers laten, wij in 't midden maar zij spreken en schrijven op een manier, die bescha mend is voor iederen volwassen man. Zjj behandelen het kiezersvolk zooals de marktkoopman de voorbijgangers toe schreeuwt, met veel bombarie en veel druk te, omdat hij, de ervaren sjacheraar, weet hoe gemakkelijk een mensch zich laat beet nemen, en het aangeprezen boordenknoop je koopt als het eenige behoorlijke boorden knoopje, wat op aarde bestaat. Wanneer echter mocht blijken, dat de menschen van onzen tijd geen onderscheid meer weten tusschen marktprullen en het landsbelang, wanneer zij niet meer besef fen, dat door hun stem zij mede-verant woordelijk zijn geworden in het Staatsbe stuur dan is het algemeen kiesrecht zijn faillissement nabij. De Kath. Staatspartij heeft aan dit marktgeschreeuw niet meegeweikt. Zij houdt nog steeds rekening met het cri- tisch en bezonken oordeel van den vol wassen man, die ter stembus gaat. De ver antwoordelijkheid rust op haar te zwaar, om het volk onverantwoordelijk voor te lichten Zij heeft voor het volk gedaan wat mogelijk was Het onmogelijke mag van niemand gevergd worden. Marktschreeuwers zijn wij niet noch op politiek terrein, maar nog veel minder op godsdienstig terrein. Wij hebebn de aanmatiging niet noodig van een heer Van Gemert, propagandist van de R. K. Volkspartij, die in een verkiezings brochure, als een soort boven-pauselijk we zen de woorden door Pius XI gesproken, en het Vasten-mandement van de vijf Ne derlandsche bisschoppen op z ij n wijze verklaart, omdat „anders" de leuze door het allerhoogste kerkelijk gezag aangehe ven: „Katholieken bewaart de eenheid'' zijns inziens een dwaasheid is. Wanneer Paus en Bisschoppen hier over eenheid spreken, dan gaat het niet over de eenheid der katholieken in de leer der Kerk, maar over de politieke eenheid van Roomsch Ne derland. Wie het anders 'zegt, spreekt o n- waarheid. Laten wij aannemen onbe wust. De heer Van Gemert moge met een schijn van geleerdheid een bonte reeks van cita ten nemen uit Thomas van Aquino, ver schillende encyclieken, Cathrein's Moraal- philosophie, de Glossen op de Sacbsenspie- gel Schaepman's werken, Cyprianus' „De Unitate Ecclesiae", en wat al niet meer voor dengene, die onbevangen leest, zeggen deze ook als scherven niets bewijzende brokstukken niets anders dan dat een katholiek het recht heeft in poli tieke kwesties een eigen meening erop na te houden. Ja. dat wisten we reeds lang! De heer Van Gemert is niet de eerste die encyclieken leest! Maar daarmede is nooit en nimmer goed te praten de kracht der katholieken te breken in den tijd van ken tering en benauwende spanning, zooals wij thans beleven. Daarmee is evenmin goed te praten steeds maar oppositie te voeren tegen de herhaalde vermaningen van het kerkelijk gezag. Het politieke marktgeschreeuw zijn wij beu. Maar op het godsdienstig terrein hangt het. ons volkómen de keel uit. Evenmin als men in ernst op de markt aan den druk-gebarenden koopman voor de voet werpt: „Man, dat knoopje is een prul", evenmin lust het ons keer op keer te bestrijden, wat propagandisten van di verse partijen uitkramen. Maar omdat wij nog steeds inzien het verschil tusschen een boordenknoop en het landsbelang, omdat wij nog steeds hoog achten het gezond verstand in ieder mensch, daarom mogen wij niet nalaten ook al wordt het wel eens vervelend te hameren op het aambeeld: „Katholie ken. bewaart de eenheid". Een dwaasheid, volgens den heer Van Gemert. Een dwaasheid, die de wijsheid aller eeuwen verheerlijkt heeft! Ten slotte laten wij hier nog eens vol gen de vermaning, door het Episcopaat ge geven in zijn schrijven, dat op den laat- sten Zondag voor de Vasten in alle kerken is voorgelezen: „Wij vertrouwen, dat geen enkel onzer katholieke kiesgerechtigden zijn stemplicht zal verwaarloozen, en dat allen hun stem zóó zullen uitbrengen, dat zij die daad voor God en hun geweten zullen kunnen verant woorden. Terwijl wij gaarne alle vraagstukken over praktische politiek aan het oordeel en bet geweten onzer katholieke staatslieden over laten, mogen en moeten Wij toch waken over datgene, hetwelk niet zonder groote geestelijke schade zou kunnen verloren gaan. Daarom, dierbare geloovigen, verzoe ken Wij u allerdringendst: Bewaart uw een heid. Door verdeeldheid immers gaat zelfs het machtigste ten gronde, zooals ook onze Goddelijke Meester leerde: „Ieder rijk, dat inwendig verdeeld is, zal worden verwoest: het eene huis zal er op het andere vallen". (Lucas II, 17). En zegt ons de vreugde onzer tegenstan ders, telkens als bij ons eenige verdeeld heid dreigt of een begin vindt, dan niets? Toont zij ons niet zonneklaar wat sommigen der onzen niet schijnen te beseffen, dat met verdeeldheid onze kracht wordt gebro ken. Voorwaar, de bittere ernst der tijden vraagt ons dringend onze gelederen aan eengesloten te houden, om in liefde en vrede samen op te trekken voor de hooge geestelijke goedeern, welke op het spel staan. Van het onschatbare goed der eenheid is ieder overtuigd, maardan moet meu ook bedenken, dat zoo n goed offers vraagt, maar ook offers waard is. Een ieder weet: bij de concrete toepas sing van beginselen zijn dikwijls verschil lende wegen mogelijk. Maarals de meeningen ruimhartig zijn overwogen, als ernstig beraad is gehouden, als rijpe erva ring haar woord heeft gesproken, dan moet men ter wille van de eenheid tot het offer bereid zijn en leiding weten te volgen. De vrucht van dat offer is de kracht der onge broken eenheid. Amen". RECTIFICATIE. In een driester was gisteren een regel weggevallen in de volgende alinea: „De verkiezingsp.aat dier partij (der R. K. Volkspartij) was in die mate profa- neerend al werd ze in „Onze Vaan'" dan ook hemelhoog geprezen, dat alle afdee- lingen der Volkspartij in Brabant, Lim burg en Zeeland besloten, de plaat niet te gebruiken". NAAR EEN MEERDERHEIDS-KABINET? SAMENWERKING MET VRIJZ. DEMOCR.? In een rede, door Mr. Aalberse te Alme lo gehouden, heeft de Katholieke leider de vraag besproken, wat wij na de verkiezing willen. Spr. betoogde eerst, dat wij niet wil len een z.g. koninklijk, een nationaal, of een extra-parlementair kabinet, en ver- vo.gde dan: Wij willen een doodgewoon, ouderwetsch meerderheidskabinet, dat voortkomt uit een meerderheid in het parlement, bestaan de uit mannen, die homogeen zijn, door voor-overleg ook weten, dat zij steunen op een meerderheid. Alleen zulk èen kabinet is een sterk kabinet. Spr. toont dan uit onze par.ementaire historie aan, dat na 1848 de liberale en later de z.g. Coaltie- kabinetten sterke kabinetten waren en dat deze juist de groote en belangrijke wetten hebben tot stand gebracht. Wat de Coali tie-kabinetten betreft, herinnert spr. aan de oplossing van den schoolstrijd en aan de sociale wetgeving. Intusschen zijn de omstandigheden vor- anderd. A'.s gevolg van de crisis vragen thans vooral economische vraagstukken de aandacht en de vraag kan gesteld, of het niet gewenscht is tot kabinetsvorming op gewijzigde basis over te gaan. Welnu, als wij letten op wat er leeft bij verschillende partijen' en als wij zouden moeten uitzien naar andere bondgenooten of naar meer bondgenooten, dan denken we aan de Vrij- zinig Democraten, bij wie allerlei wenschen leven, welke ook wij op economisch gebied hebben. In tegenstelling met het indivi dualisme van de liberalen, hebben zij een organische opvatting van den Staat. Als dus na de verkiezingen een meerderheid moet gevormd worden, dan ge.oof ik van onzen kant wel te mogen zeggen, dat ook aan de Vrijzinnig Democraten gelegenheid tot aansluiting moet gegeven worden, waardoor we zouden kunnen komen tot een sterk kabinet en een homogene meerder heid. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VANAVOND om 8y4 uur is er een belangrijke in de STADS-GEH00RZAAL, waar twee Sprekers de beteekenis der a.8. verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen uiteenzetten. De toegangskaarten kosten slechts 10 cents. Katholieke werkloozen hebben vrij toegang op hun kaart. INDEN KIESKRING LEIDEN: VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Amerika heeft de gouden standaard prijs gegeven. (2de blad). De vonnissen in het Vickersproces te Moskou zijn gewijzigd. (2do blad). De Japansche opmarsch naar Peking. (2de blad). BINNENLAND. De machtigingswet voor den Landbouw in de Tweede Kamer. (1ste blad). Regeling van het vergadcringsrecht bij Zee- en Landmacht. (2de blad). Vreeselijk auto-ongeluk op het eiland Voorne. Auto met zevep personen te wa ter, vijf verdronken. (Gom. 13er. 3de blad). Neg steeds meer branden. (Gom. Bor. 3de blad en Laatste Bcr.) Berucht Duitsche groot-smokkelaar te Venlo gearresteerd. (Laatste Bor.). Het feestprogramma van den A.N.W.B. (Sport 3de blad). HET KOUDE WEER. De gunstige voorteekenon voor zachter weer. die aan de Paaschdapen vooraf pin gen, zijn slechts door een kort durende weersverbetoring gevolud. Reeds tusschen Zondag en Maandag trad een plolselinae afkoeling in. die geleid heeft tot zeer koud weer met sneeuw- en hapc'buien. Maandag was een zeer koude Noorde lijke luchtstroom doorgekomen, die liet geheele groote gebied vanaf hel. hooge Noorden tot Midden-Europa en van Noor wegen tot Finland overstroomde. Deze koude luchtstroom, uit het hooge Noorden losgebroken, drong met groote kracht naar het Zuiden door en bereikte ook spoedig ons land. Daar de afkoe'ing ook op groote hoogten in den dampkring plaats had werd het weer buiig en de vele hagel en sneeuwbuien bewezen wel. dat daar boven de temperatur zeer veel gedaald is. Over het algemeen is de weerstoestand in West- en Midden-Europa sedert de vo- nge week sterk achteruitgegaan. Het i> normaal voor den tijd van hoL jaar, dat de luchtdrukking hoog is over het Ooste lijk gedeelte van den Atlantisehon Oceaan laag over Oost-Europa en het was reeds sedert eenigen tijd abnormaal, dat de luchtdrukverdeeling juist het. tegenover gestelde was van de beschrevene Deze normale voopjaars-luohtdruk-verdeeling heeft zich in de laatste dagen sterk ont wikkeld en daar zij medebrengt, dat daar bij de algemeene windrichting een Noor delijke is kunnen wij het koude weer ge makkelijk door de/.o gewijzigde omstan digheden verklaren. Uit den aard der zaak is zulk koud en buiig weer voor de/.en lijd normaal al is het dan ook voor iedereen onwelkom. Wij behoeven slechts weerkun dige aanteekeningen uit vroegere ja ren te raadplegen om tal van gevallen te rug te vinden, waarin het weer even koud als nu of kouder is geweest. De drie voor afgaande jaren gaven juist om dezen lijd even koud weer als nu terw ijl het jaar 1982 nog veel kouder weer bracht. In één opzicht brachten de laatste el- malen iets bijzonders, nl;.sterke nacht vorsten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de nachtvorst zelfs zoo sterk geweest, dat vermoedelijk op tal van plaatsen het record voor dezen tijd van het jaar is geslagen. Er zal waarschijnlijk in vele streken ernstige schade aan jonge gewassen en bloeiende vruchtboomcn, zijn toegebracht. Toch zijn zulke sterke nachtvorsten als wij nu gehad hebben, voor dezen tijd van het jaar en later in den tijd niets buiten gewoons, want tot in de tweede helft van de maand Mei kunnen zij nog met dezelf de sterkte voorkomen. Ook de sneeuw, hoewel in dezen tijd vrij zeldzaam, is nog I niet de laatste, die in *lc lente kan vallenó !In 1901 viel er nog sneeuw op 15 en 16 Mei. Jammer dat de zoo goed begonnen lente nu zoo koud is geworden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1