UIT DE RIJNSTREEK AGENDA WOENSDAG 19 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht 10 den morgen van 19 April 1933, medegedeeld door het Kon Ned Meteui. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 777.6 te Thorshavn Laagste barometerst.: 752.7 te Memel. Verwachting tot den avond van 20 April: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk nog sneeuw of hagelbuitjes, weinig verandering in tem peratuur lichte vorst des nachts. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oosten bleef met de drie de pressies over bet' Oostzeegebied, over de Golf van Genua en op 50 gr. N.B en 30 gr. W. L., de weertoestand beheerschen. Over Scandinavië en do Oostzee-landen, Duitschland en Frankrijk en over ons land de Noordzee en Engeland, stroomt een strooming van polaire koude lucht, die ollerwege des nachts lichte vorst en over dag guur en buiig weer veroorzaakt. Krachtige winden komen alleen voor in de Botnische Golf en in het Rhóne-dal, waar mistraal heerscht. De zone van zwa re regens in Frankrijk verplaatste zich naar Zuid-Frankrijk. De grens der koude luohtmassa's ligt thans nabij de Pyreneeën terwijl in het Westen de koude zich tot over Ierland heeft uitgebreid. Langs het Zuidelijk deel der Oostkust van Groen land kwam de temperatuur boven het vriespunt. Het is te verwachten dat het weer nog eenige dagen hetzelfde karakter zal behouden en de temperatuur de3 nachts onder het vriespunt zal dalen, LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 6.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Woensdagnamiddag 7.33 uur tot Donderdagmorgen 4.23 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 20 April des middags 12 uur. KATWIJK Ambachtsteekenschool. In tegenwoordig heid van den burgemeester, de beide wethou ders, den gemeente-secretaris, het bestuur, de leeraren, de leerlingen en de ouders werd het laarverslag uitgebracht, de prijzen en getuig schriften uitgereikt en tenslotte de tentoonstel ling gehouden der in bet afgeloopen seizoen vervaardigde werkstukken der ambachtsteeken school. De voorz. van het bestuur, de heer C. A. Veltkamp, heette allen welkom, in het bijzon der den burgemeester Woldring v. d. Hoop. Droeve familieomstandigheden verhinderen, dat ook de heer L. Kruyt aanwezig kan zijn. Het college van B. en W., dat hier aanwezig is, steunt de school, zoo niet financieel, dan toch met moreelen steun. Uit financieel oog punt is het afgeloopen cursusjaar verre van gemakkelijk geweest. De nieuwe cursus be gon met 102 leerlingen. In het rapport, door den directeur, den beer W. Verloop die eveneens wegens familierouw niet aanwezig kon zijn wordt getuigd, dat de vorderingen der leerlingen reden tot tevredenheid geven. Spr. sprak een waardeerend woord over de leeraren, de heeren Verloop, Kraal, Volbeda, Haasnoot, Bogaars, v. Mastenbroek en Scho- neveld. De resultaten zijn zoo, dat alle leer lingen naar een hoogere klasse konden bevor derd worden. Een woord van waardeering bracht spreker aan de bouwvakpatroonsver- eeniging, die een bedrag beschikbaar had ge steld voor prijzen. De jury bestond uil de hee ren J. Dubbeldam, A. Dubbeldam, A. Verloop, Jac. Haasnoot Kzn. ,W. Me!s en L. Kruyt, die echter niet aan het jurywerk kon deelnemen. Uitvoerig werd door spr. hel oordeel der jury over de verschillende klassen naar voren ge bracht met de op- en aanmerkingen daarbij. Voor handteekenen luidt de uitslag als volgt: le klas: 1. J. v. d. Oever, 2. C. Rijnsent, 3. L. v. d. Plas, 2e kl.: 1. J. Minnee, 2. A. de Best en P. Haasnoot, 3. J. Reramerswaal Gz., 3e kl.: 1. K. v. d. Visch, 2. Jac. v. Duyn, 4e kl.: 1. L. v. Beelen, 2. J. P. Bekker, 5e kl.: 1. P. de Hollander, 2. Mich. v. d. Plas, 3. J. Paap Voor decoratief teekenen is de uitslag als volgt: 2e kl.: 1. Minnee, 2. I J. Schoonenberg, 3e kl.: 1. Mich. v. d. Plas. 2 Jac. v. Duyn, 4e kl.: 1. L. v. Beelen, 2. B. Verdoes. Voor lijnteekenen is de uilslag als volgt: le kl.: 1. C. Rijnsent, 2. J. v. d. Oever, 2e kl.: 1. C. Parlevliet, 2. A. de Hollander. Voor projectie-teekenen: 3e klas: 2. C. Var- kevisser, 3. K. v. d. Visch. Voor vakteekenen: 4e kl.: eervolle vermel ding: J. P. Bekker. G. de Best Azn., G. de Best Lzn., Mie. v. d. Plas en J. Schuitemaker. Voor timmeren: 3e kl.: 1. C. Haasnoot. 4e kl.: 1. G. de Best Azn., 2. M. v. d. Plas, 3. J. P. Bekker. 5e kl.: 1. J. v. d. Plas, 2. Slin gerland, 3. J. Paap. Voor metselen: 5e kl.: 1. Nic. v. Beelen, A. Houwaard en G. Haasnoot. In de schilderklassen kregen een prijs: E. Kuyt en J. de Mol. Voor vakteekenen in de vervolgklasse werden prijzen uitgedeeld aan: G van Rijn, Kr. de Best en P. Bekker. De voorz. dankte de jury voor baar werk zaamheden en noodigde burgemeester Wol- dringh v. d. Hoop uit de prijzen uit te reiken. Alvorens daartoe over te gaan. sprak de bur gemeester een woord van dank voor de uit- noodiging. Het heeft spr. getroffen, dat het resultaat der school zoo buitengewoon gunstig is. De financiën van rijk en gemeente hebben ernstige beperkingen noodig gemaakt en die strekten zich ook uit tot het nijverheidsonder wijs. Daarop ging de burgemeester over tot uitreiking der prijzen, waarna de tentoonstel ling door hem geopend werd. Geboren: Geertreuda d. van W. Tulen en J. Verhart Alida d. van A. Messemaker en L. v. d. Plas Johannes z. van L. W. van Rijn en G. Schraraa Christiaan z. van A. Peters en K. Roest Arie z. van C. van der Plas en J. Schaap. Ondertrouwd: H. van Duyn en J. M. Pronk H. van der Plas en P. Hoek. Getrouwd: M. Meivogel en J. Hoek C de Winter en W. van Duivenbode. Ov e r 1 e d e n: Lijdia Haasnoot 59 j. echtg. van L. Kryt Adriana van Duivenbode 2 j. d. van J. van Duivenbode en M. v. d. Plas. 0EGSTGEEST. De Missie-tentoonste |ing. Gister avond had de sluiting der in alle opzichten geslaagde missie-tentoonstelling plaats, waarvoor groote belangstel.ing was. De avond werd opgeluisterd door de R. K. Harmonie „Triumph", die reeds spoedig de goede stemming er in bracht. Omstreeks tien uur trokken de loterijen. Bij het einde dankte kap. v. d. Gaag, die gedurende de dagen der tentoonstelling zijn bijzondere belangstelling toonde, aden die tot het s.agen hun medewerking gaven, speciaal den conciefge, den heer Gijbeis, die bij de voorbereidingen en gedurende deze dagen weinig rust heeft gekend en toch steeds blijmoedig zijn medewerking verleende Spreker hoopte verder, dat het vo'gend jaar minstens even groote belangstelling zal worden verkregen. Naar wij vernamen is het niet de be doeling der Missie-Naaivereeniging steeds de zelfde Congregatie het vervaardigde te schenken, doch ioder jaar een andere Mis sie en zoo zullen dit jaar aan de Paters Ca- pucijnen voor do Missie op Oost-Ja va de tentoongestelde gewaden en kleeding wor den toegezonden. Ongeval. Dinsdagmiddag omstreeks 4.15 uur is de 22-jarige J. D. alhier met haar rijwiel tegen de electrische tram gereden, die aan den Rijnzichtweg de straat over stak. Zij werd tegen de straat geworpen en met een hoofdwond binnengedragen bij de fam. v. d. Voort. Na door Dr Jeigersma te zijn behandeld is zij met de ziekenauto van A. P. v. Nieuwkoop naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak. SASSENHEIM Gemeenteraad De Raad vergadert Don derdagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Notulen en ingekomen stukken. 2. Vaste aanstelling van A. Berk als fitter bij het gas- en waterbedrijf. 3. Verzoek om steun door steuntrekkende be zitters van een eigén huis. 4. Aanvulling Alge- meene Politieverordening uitrit Kerklaan naar Hoofdstraat van met paarden bespannen voer tuigen. 5. Besluit ingevolge art. 8 Motor- en Rijwielreglement: Verbod uitrit Kerklaan naar Hoofdstraat met alle motorrijtuigen. 6. Ver ordening van Politie in het belang der open bare orde en rust. 7 Benoeming Commissie voor bespreking met Steuncomité. 8. Bespre king steun kweekers. TER AAR F..K.S.V. Adolf Kolping. Tweeden Paasch- dag speelde het eerste elftal tegen Leiden III en wist ook deze wedstrijd te winnen al was het ook mager, met 43. Het tweede elftal speelde tegen D.E.S. en won met 43, het der de elftal verloor met 70 van Den Hoef en de Junioren wonnen met 50 van den Hoef II WASSENAAR Tuin- en plantkunde. In het Dorpshuis hield de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Wassenaar, haar maandelijk- sche ledenvergadering. Door den voorz., de heer Polderman werd deze bijeenkomst geopend, daarbij zijn vreug de uitsprekende over het feit, dat zoowel op dc uitgeschreven prijsvraag van vervroegde groenten, ook een pracht collectie bloeiende Cineraria's voor het puntenstelsel en ter op luistering een inzending takken van kegeldra- gende gewassen was ingezonden. Hierop worden door den secretaris, den heer A. v. d. Schans de notulen voorgelezen die onveranderd worden vastgesteld, waarna door hem een aantal ingekomen stukken worden ter tafel gebracht, zooals een circulaire van de afd. Leiden, een vraagprogram van de afd. Apeldoorn, voor de op 912 Augustus a.s. aldaar te houden nationale tuinbouwtentoon stelling met de daaraan verbonden groote keu ring. Van de afd. Noordwijk. meldende, dat die afdeefing was besloten den door Wasse naar gestelden candidaat voor bestuurslid van bet hoofdbestuur, de heer D. Th. Ruys, even eens over te nemen. Tenslotte nog een model dagboek voor tuinlieden en leerlingen met een begeleidend schrijven. In verband met de op 30 Mei a.s. in samen werking met de Vereeniging „Wassenaar Voor uit" te organiseeren tuinbouwavond, werd na uitvoerige bespreking besloten in het kasteel Oud Wassenaar oo dien avond collectief eene inzending te maken en de prijsvraag de mooiste collectie bloeiende heestergewassen als zoodanig te laten vervallen. Hiervoor in de plaats komt een prijsvraag, luidende „Het mooiste stuk bloemwerk" door tuinbazen of tuinknechts. Hierop werden door den voorzitter tot jury leden gekozen om het heden ter vergadering ingezondene te keuren, de heeren van Boe- schoten, Albers en Abma. Na de pauze werd bij monde van den heer Boeschoten de uitslag bekend gemaakt, als vclgt: le prijs voor vervroegde groenten J. Anderson; voor het puntenstelsel 1 mandje vroege aardappelen, 8 p., inzender J. Ander son, 10 Cineraria's in pot, voor elk exemplaar 10 punten met lof met een guitengewone ver melding van de jury voor de buitengewone cu'tuurorestatie, inzender de heer D. de Gans. Voorts werd de aandacht extra gevestigd op de prachtige inzending kegeldragende tak ken, ter opluistering aanwezig. Naar aanleiding van een gestelde vraag houdt de heer Zoetemelk een resumé over het enderwerp: het vervoegen van hortensia's. Aan de orde komt vervolgens de vraag, wel ke de meestgeschikte houtgewassen zijn voor duinbeplanting. Vele soorten worden hiervoor opgenoemd, terwijl als twee voorname groepen worden ge noemd alle smalbladige heesters en heesters waarvan het blad aan de onderzijde wit is, deze allen leenen zich meer of minder om in Je duinen te worden gebruikt voor aanplant. In de vragenbus wordt gevraagd om als re gel aan te nemen om het ingezondene te be spreken. Aldus wordt besloten. Ook werd de vraag gesteld: hoe is de cul tuur van Cinararia's om zulke groote planten te kweeken Ook deze vraag werd door een der leden beantwoord. Nadat voorts bij de rondvraag nog het een en ander was besproken, werd deze zeer leerzame en geanimeerde vergadering gesloten. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg bij de Houtlaan kwam de 7-jarige G. alhier den zijweg over, twijfelde even en werd daardoor aangereden door de vrachtauto van de W uit Den Haag. De knaap werd meegesleurd en liep verwondingen op aan hoofd, beenen en armen. Hij wern naar de St. Jacoba-stichting gebracht en aldaar verbonden. Per ziekenauto is hij later naar de ouderlijke woning gebracht. Gestruikeld. Bij de Kievit5' struikel de de R. uit Leiden over de tramrails er. kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij, na opgestaan te zijn, weer in elkaar zakte. Op advies van dr. Lommerse is de man per ziekenauto vervoerd naar het Acad. Zie kenhuis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Diefstal van rijwielen. Door K. uit de Grijpesteinstraat en d. B. in de Juliana- straat werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing of ontvreemding hunner rijwielen. Aanrijding. Gisteren werd den wagen van den groentenhandelaar G. bij het atrij- den der Gouwsluische brug doot een pas- seerend autobestuurder aangereden. De wagen werd beschadigd, terwijl de groen ten en fruit op de straat terecht kwamen en een weegschaal werd vernield. Emmableom. De gisteren alhier ge houden Emmabloem-collecte heeft opge bracht 203.53 ys. AARLANDERVEEN Voetbal. De voetbalwedstrijd van A.V.B. Hollandia behoort alweer tot het verleden. Een groote menigte van belangstellenden was naar het terrein gekomen om den wedstrijd te zien- Hollandia wint den toss en A.V.B. trapt af. De Hollandianen zitten geducht op den bal en het spel is nog geen 10 minuten oud of Roodenburg passeert beide backs en no. 1 verdwijnt in het net (01). A.V.B. zet nu hevig op, en de voorhoede, goed gesteund door de halflinie, lost enkele schoten, doch keepr Schellingerhout is in goeden vorm en schijnt ondoordringbaar. Aan een anderen kant zien we Verhage weer eens aan den gang en voor de Hollandi'a-voorhoede is bij het groote struikelblok. Als de rust aanbreekt is het 20 voor Hollandia. Hollandia is direct weer in den aanval en nu zien we keeper Mes man als Sécheaye den bal wegwerken.hij werkt zich door alles heen en de A.V.B. sporters zijn weer gerust. Hollandia, dat veel sterker is op gekomen, dan aanvankelijk werd opgegeven, weet nog driemaal het net te vinden, zoodat met een 50-overvinning voor Hollandia het einde aanbreekt. Scheidsrechter Angevaare leidde goed. A.V.B. IID.S.V. (Noorden). Onze reser ves brachten het er heel wat beter af en kwa men met een 90-overwinnirg uit het veld. De rust was ingegaan met 50 voor A.V.B. Na een hervatting werd nog 4 maal gedoel punt. Bravo reserves, jullie hebt de anderen eens goed laten zien, dat jullie ook nog voet ballen kunnen. BODEGRAVEN. De Intocht van den Bisschop. Giste renavond had er in het Parochiehuis we derom een vergadering plaats, om te gera ken tot het organiseeren van 'n feestelijkcn intocht van Z. H. Exc. den Bisschop, ter j gelegenheid van de consecratie van het I nieuwe altaar. Pastoor Lühn opende de bij- I eenkomst met den chr. groet en heette do I aanwezigen van harte welkom. Het kerk- I bestuur was met kennisgeving afwezig. Aanwezig waren afgevaardigden van ver- j schillende organisaties. De data van de in- i wijding is 3 Mei. De volgorde van den op- j tocht is als volgt vastgesteld: I. 2 herauten I te paard. II. Een stoet ruiters (adsp. L.ï. I B.). III. Patronaatsjongens. IV. St. Jozefs- I gezellen. V. Trommelslagers. VI. Damey- I gymnastiek. VII. Jongensgymnastiek. VIII. Heerengymnastiek. IX. Voetbalclub. X. Athletiekclub. XI. Meisjesschool. XII. Jon gensschool. XXIII. Harmonie of Fanfare. XIV. L. T. B. XV. Hanze. XVI. Volksbond. XVII. Zangkoor. XVIII. Graal. XTX. Vrou- wenbond XX. Kerk- en Armbestuur plus de plaatselijke genoodigde geestelijkheid. I waarachter de auto waarin Mgr. Voor en achter de laatste auto 2 ruiters. Mon seigneur zal zich te 6 uur namiddag ach- ter de stoet aansluiten. Daarna wordt er gemarcheerd via Burgem. le Coultrestraat» Wilhelminastraat, van Tolstraat naar hot Sportterrein. Daar zal Mouseigneur op do tribune plaats nemen; de muziekclub in de muziektent en de deelnemers zullen langs Mgr. défileeren. Hierna zal Monseigneur de aanwezigen toespreken. Na afloop zul len allen zich naar de kerk begeven, waar Monseigneur Pontificaliter zal worden in gehaald met bruidjes, waarna kort Lof. Nadat nog enkele besprekingen over en weer waren gehouden, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Voetbal. In een van beide zijden vrij futloos gespeeLen wedstrijd is het Bode graven 1 tenslotte gelukt, met groote cij fers over de Alpensche Oranjemannen te zegevieren. Bodegraven won den toss en Alphia trap te af. De gasten begonnen enthousiast en de verdediging van Bodegraven kreeg even druk werk. Zelfs namen de gasten met eon fraai doelpunt de leiding, doch de scheids rechter had buitenspel geconstateerd en dit doelpunt werd geannuleerd. Nog geen 5 minuten later onderging Bodegraven het zelfde lot toen S. Blonk vanaf de rechtsbui tenplaats keurig inschoot, doch ook dit doelpunt werd wegens buitenspel niet toe gekend. Bodegraven weet dan het spel to verplaatsen en aanval op aanval wordt on dernomen, met echter slechts als resul taat enkele corners welke alle niets ople veren. Er hangt echter esn doelpunt in de lucht en na ongeveer 25 minuten spelen neemt de thuisclub de leiding met een vrij gelukkig gescoord doelpunt. Alphia onder neemt dan enkele snelle aanvallen, doch vindt de verdediging van Bodegraven in goede conditie en De Zeeuw in het Bode- gravendoel krijgt dan ook geen moeilijk werk te verachten. Vervolgens is de beurt weer aan Bodegraven, dat wederom op verrassende wijze een tweede doelpunt scoort (20) en met deze fraaie voorsprong voor de roêd-zwarten gaat de rust in. Na de hervatting is het spel nog geen 5 minuten oud, of A. Boelen komt plotseling tot de ontdekking dat er een bal in de buurt van het door den keeper verlaten doel ligt. Hij bedenkt zich geen oogenbiik en plaatst het leder in de touwen (30). Vanaf de aftrap door Alphia neemt Bode graven de bal over, L. Boelen rent door al les heen en scoort via den uitloopenden keeper (40). Bodegraven is nu veel stei- ker en onophoudelijk zit haar aanval voer het doel der gasten. Het juiste schot is echter even zoek en zoowel middenvoor als binnenspelers zoeken het doel enkele ma len te hoog, terwijl ook enkele corners zon der positief resultaat blijven. Even een gevaarlijke aanval van Alphia. de middenvoor schiet van korten afstand hard in, doch De Zeeuw staat op zijn plaat-s en werkt de bal op keurige wijze corner, welke corner den gasten niets oplevert. Dan is de beurt weer aan Bodegraven en nadat de linksbuiten eenige malen den bal keurig omhaalt en rakelings voor het doel langs schiet, heeft deze zelfde speler ten slotte succes, als een hooge voorzet door hem ineens wordt ingeschoten (50). Bodegraven begint het dan welletjes te vinden, waardoor de gasten zich enkele kansen scheppen, uit een waarvan zij op keurige wijze weten te doelpunten en Je eer is gered (51). Dit doelpunt is voor Bodegraven echter het sein, om nog even aan te pakken. Een keurige aanval volgt, de linksbuiten schiet hard in, de doelman der gasten slaat het leder weg. doch than* staat de rechtsbuiten van Bodegraven klaar, om ten tweede male in te schieten en voor de zesde maal is de doelman der gasten gepasseerd. Het is tenslotte Bode- gravens rechtsbinnen, die een snelle ren besluit met een keihard schot en via de staander suist het leder in de touwen. Met een wellicht iets geflatteerde maar toch in elk geval alleszins verdiende 7I overwinning komt ten slotte het einde van dezen in de prettigste verstandhouding gespeelden wedstrijd. BOSKOOP Willem de Zwijger-herdenking. Het pro- gramma van de feestelijkheden ter herdenking j van den 400sten geboortedag van Willem den i Zwijger op Dinsdag 25 April, is verschenen. Des morgens te 9 uur zal door de chr. mu- i ziekvereen. „Concordia'-' in de muziektent op het Raadhuisplein koraalmuziek worden gege ven, terwijl 'te 9.30 uur een zanghulde door de kinderen der verschillende scholen gebracht zal worden, eveneens op het Raadhuisplein. Des namiddags van 34.30 uur zullen oefe ningen gehouden worden door de verschillende gvmnastiek- en athletiek-vereen., eventueel af gewisseld door muziek, voorafgegaan door een rondgang in het centrum der gemeente. Het Raadhuisplein zal des avonds feestelijk verlicht zijn. Van 7.3010.30 uur: concert in de muziek tent oo het Raadhuisplein, te geven door de R K. Harmonie „St. Caecilia" en de Chr. Mu- ziekvereen. „Concordia". Van 7.30900: bijeenkomst in het Ned. Herv. kerkgebouw. Sprekers: de heeren P. A. Colijn, burgemeester en dr. D. Jacobs, Ned. Herv. predikant. Medewerking zullen verleenen de heer J. W. v. d. Stam, organist: de chr. zangvereen. „Hosanna", het Boskoop's strijkorkest en de R.K. Meisjeszangvereen. „Amicitia". Geboren: Alida Aletta d. van G. Moe- rings en M. v. Breukelen. Ondertrouwd: W. G. Vermeulen en M. G. van Vliet Getrouwd: A. Bot 25 j. en D. v. d. Sluis 22 j. NIEUWKOOP. Auto te water. Dinsdagmiddag ge raakte door een defect aan de stuurin ieh- ting een auto bestuurd door den heer van V. uit Amsterdam langs den Aarlandor- veenscheweg in de wegsloot. De bestuur der kwam er zonder letsel af. De auto, d'1 licht beschadigd was, werd door rersonee' van garage SÜnserland weer op den bega nen weg gebracht. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Burgemeester en Vfethoi den brengen ter algen aen- Gertenaar, te Leiden, ingediend ter bekomir voor den verkoop var drank in het klein in Rijn No. 132, aldaar. A. VAN DE SA IDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 19 April 1933. van Lei- s, dat G. ;oek heeft 'an'eei verlof A ak-alioholischen het perfeel Oude Donderdag. Groote openbare vergade ring. De Kamerverkiezingen. Sprekers: Kapelaan v Alphen en mr. Romme. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. R. K. Reclasseoringsvereeni- gjng. Zitting St. Vincentiusge- bouw Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. „Pas oo de verf", Abonnements voorstelling Rott. Hofstad Too- neel, Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wprdt van Dinsdag 18 tot en met Zondag 23 April a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 110, Tel. 406, Z0ETERW0UDE. Bond van Oud-cursisten. Wederom hie d de R. K. Bond van Oud-cursisten de zer dagen een bijeenkomst tot sluiting van het winterprogram. De voorzitter, de heer G. de Jong, open de de vergadering met den Chr. groet en roept allen een hartelijk welkom toe, in- zonder den Geestelijk en technisch advi seur en vervolgens den heer A. C. Paarde- kooper, die dezen avond een lezing zal houden. De opkomst voor dezen avond is volgens spreker bevredigend te noemen. Hierna geeft de voorzitter het woord aan den heer A. C. Paardekooper, tot het houden van zijn lezing. De heer Paardekooper het woord ne mende zegt, te zullen spreken over den Boerenstand in het algemeen. Een onder werp dat ieder die hier tegenwoordig isj als dragers van dien stand, zeer zeker moet interesseeren Doel is een b ik te slaan in het verleden, het tegenwoordige en ten 6lotte: wat staat ons te doen in de toekomst. Spreker begint in 1750 en memoreert zoo het wel en wee van den Boerenstand in de afgeloopen anderhalve eeuw. Men komt tot de conclusie dat het al eens meer misère en narigheid geweest is in het Vee- houdersbedrijf. Ongeveer in den tijd van 1750 was de toestand van den Boerenstand redelijk te noemen. Uitbreiding werd in de hand ge werkt door we.vaart, want de laatste 25 jaar van de 18e eeuw was de toestand heel goed. De oorlog die in Europa heerschte en waar ons land buiten was, werkte voor- deelig op den Boerenstand. De goede pro ductieprijzen bleven voortduren tot 1817. Vanaf 17441883 werd ons land geteis- fcert door veepest cn nog wel zoo erg, dat er door veever.ies wei in bouwland werd omgezet. Van 1817 tot 1850 was de toestand lang niet rooskleurig. Betaalde men in 1800 voor de kaas 32. Dit daalde na eenige jaren- tot 5 h. 6. In Friesland betaalde men voor de boter Si/t ct. Men kocht voor 50 een beste vetweider. De laatste helft van 1800 was zeer op klarend. De vrijhandel kwam meer op de voorgrond. Buitenlandsche handel met Engeland liep beter. Zeer aanzienlijk was de export van boter en kaas. Ook het vereemgingsleven nam beter toe. Vanaf 1839—1852 had de droogmaking van de Haarlemmermeer plaats, zoodat men na 1840 landaanwinst kon boeken. Verder werkte de betere scheepvaartrege lingen, het vervoer per spoorwagen zeer voordeelig voor den landbouw. Van 18501877 noemde spr. de gouden tijd. Maar aan dezen voorspcedigen tijd was toch nog een schaduwzijde voor den Boerenstand. Er werd o.a. niet voldoende aandacht geweid aan economisch beleid. Ook was er geen voldoende landbouwon derwijs Er werd niet het minst op slechte tijden gerekend. Koop en pachtprijzen gin gen boven de productieprijzen. In Oost- Indië drong Denemarken met zijn product ons van de eerste p.aats. 1878 Daling graanprijs, eenige jaren later I volgde crisis voehoudersbedrijf. Van kaas l liet de prijs veel te wenschen over. Er werd veel land verkocht voor lagere prijzen. In 1884 had de groote andbouwtentoon- I stelling plaats te Amsterdam. Behalve met het rundvee werden wij door het buiben- land verslagen. In 18S6 werd er een Staats commissie bencemd, dus al eenige jaren I na het uitbreken van de crisis. Ook al iu I verband te brengen, dat men het organisa- j tie even terzijde geschoven had. I Doordat er in Argentinië een geldcrisis ontstond, werkte dit bij ons de oplossing van de crisis in de hand. Hierna nam de vraag naar landbouwpro ducten geweldig toe door meer bevolking in de steden. Van 18961914 waren de om standigheden betrekkelijk gunstig. In de laatste paar jaren van 1300 betaalde men 28 ct. voor de kaas, in 1914 35 et Men had ingezien, door de narigheid die men mee gemaakt had, dat meer aandacht moest worden geschonken aan de wetenschap. Men moest concurreeren tegen anderen. Hierna komt a len nog in het geheugen de grocte Europeesche oorlog. Landbouw- productenprijzen liepen hier te lande zoo

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2