25 STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LBJST 24ste Jaargang WOENSDAG 19 APRIL I93o No. 74G6 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 ce^t per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geill'i««t.reerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Hecht aaneengesloten Uit „Quadragesimo Anno": „Wat intusschen de rustelooze ijver van de katholieken tot stand weet te brengen, zoowel op maatschappelijk en economisch terrein als op dat van onderwijs en Gods dienst, is natuurlijk aan niemand onbe kend. Maar deze heerlijke, opofferende ar beid verliest niet zelden aan vruchtbaar heid door een te groote versnippering van krachten. Laten daarom allen, die van goe den wil zijn, zich hecht aaneensluiten". Laten allen, die van goeden wil zijn, zich hecht aaneensluiten! Dat is de wensch van den Paus. En dezen wensch willen wij propagee- ren ondanks het feit, dat „Onze Vaan", het orgaan der R. K. Volkspartij, de katho lieke pers „gezeur over de eenheid" ver wijt! En, als wij de eenheid propageeren, ons daarbij óók beroepen op Paus en Bisschop pen, dan m&ken wij geen misbruik van hei lige zaken, al wordt ons ook dat van de zijde der R. K. Volkspartij verweten. Helaas moet men dat misbruik wèl constateeren bij de Volkspartij zelf. Er is al meer dan eens en zelfs liberale bladen hebben er zich aan geërgerd ge klaagd over het gesol met godsdienstige zaken in den verkiezingsstrijd, waaraan de leiding der Volkspartij zich bezondigt. De verkiezingsplaat dier partij was in die mate profaneerend al werd ze in „Onze Vaan" dan ook hemelhoog gepre zen, dat alle af deelingen der Volkspar ten, de plaat niet te gebruiken. Om haar politiek beleid te verbergen, moet de R. K. Volkspartij het gelukkig: gering aantal katholieken, dat onder den druk van de crisis zich van de moeder- partij heeft afgescheiden, door het scher men met godsdienstige motieven in den waan brengen, dat, wie Volkspartijer is, feitelijk beter katholiek is, dan het mil- lioen aantal katholieken, dat in de R. K. Staatspartij de eenheid wil bewaren. In „Onze Vaan" van 14 April b.v. durft de redactie schrijven: „Wie Christus lief heeft, die volge ons!" Wij hopen en vertrouwen, dat katholiek Leiden op Woensdag 26 April den tegen standers niet zal schenken het genoe gen van een verdeelde stemming, doch dat op dien dag zal worden gedemonstreerd: onze eenheid! Hecht aaneengesloten! BINNENLAND EERSTE KAMER. Psychopathenzorg. De Eerste Kamer aanvaardde Dinsdag avond, alvorens zich in de afdeelingen te begeven, met 26 tegen 13 stemmen het ont werp, dat uit een oogpunt van bezuiniging de psychopathenzorg inkrimpt. Tegen stem den de sociaal-democraten en de vrijzinnig democraten. WERKVERSCHAFFING. Groote werken te Rotterdam in voorbereiding. B. en W. der gemeente Rotterdam heb ben den gemeenteraad voorgesteld tot den aanleg in werkverschaffing van een bosch en een park bij den Kralingsche Plas, van sportvelden in den polder Zestienhoven, van oen park in den polder Blijdorp, en tot uitbreiding van de Hoeksche Boschjes te Hoek van Holland. De kosten van deze werken worden ge raamd op 514.500 in totaal, waarvan 428.500 aan loonen betaald zullen worden. B. en W. verwachten op grond van een mi- nisterieele toezegging, dat het Rijk van dit laatste bedrag 75 pOt., d.i. 321.375, zai bijdragen. Vice-Admiraal Jhr. G. L. Schorer eervol ontslagen. Op verzoek met 30 April ter zake lang- durigen dienst eervol ontslagen uit den zeedienst de vice-admïraal jhr. G. L. Scho rer, Hr. Ms. adjudant in buitensewonen dienst, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige en gewichtige diensten. DE VERKIEZINGEN IN 1931. De „kleur" van Staten- en Raadsleden. Uit het statistisch overzicht der in 1931 gehouden verkiezingen, verschenen bij üet Centraal Btfreau voor de Statistiek, blij üt o.m. het volgende: Prov. Staten Gemeen teraad. Kiezers 3.8S0.412 3.771.383 Gestemd 3.577.065 3.451.955 Geldig gestemd 3.367.035 3.298.312 Anti-re v420.612 411.883 Christ.-hist360.034 311.459 Communisten 76.913 68135 Herv. Ger.'Staatsj... 26.675 13.206 Plat tel.bond 23.687 6.321 R. K. Staatspartij 996.580 930.612 S. D. A. P745.580 706.033 Staatk. ^leref. P. 75.275 38.273 Vrijheidsbond 328.772 295.463 Vrijz.-dem186.534 146.297 Overige partijen met zetels 69.804 309.473 Overige parttijen zonder zetels 54.310 62.152 De kleur der Statenleden. Van de 590 Statenleden (onder wie 20 vrouwen) zijn: 180 katholieken, 127 S. D. A. P., 82 anti-revolutionnairen, 70 ckriste- lijk-historischen, 58 liberalen, 36 vrijzinnig democraten, 12 staatk. gereformeerden, 10 communisten, 3 plattelanders, 1 herv. ge- ref., 11 diversen. Van de 64 Gedeputeerden zijn: 26 katho lieken, 11 S. D. A. P., 10 anti-rev., 7 libe ralen, 6 christ.-hist., 4 vrijzinnig-democra ten. De kleur der raadsleden. Van de 10.984 raadsleden zijn: 4106 katho lieken,. 1459 anti-re v., 1372 S. D. A. P., 1172 christ.-hist., 866 liberalen, 402 vrijzinnig- democraten, 166 staatk. geref., 56 commu nisten, 47 plattelanders, 20 herv. geref., 1323 diversen. Van de 2238 wethouders zijn: 900 katho lieken, 345 anti-rev., 253 christ.-hist., 208 liberalen, 131 S. D. A. P., 98 vrijz.-dem., 26 staatk. geref., 10 plattelanders, 267 diver sen. OOK AL BENAUWD? De communisten hebben geweigerd met de Onafhankelijk Socialisten een eenheids front te vormen voor een gemeenschappe lijke actie op 1 Mei. Waarom? Volgens het communiqué van de O. S. P. o.a. om de volgende reden: In het bijzonder werd door de C.P H. van de O.S.P. geëischt af te zien van haar actie voor een internationalen j boycot van Hitler-Duitschland, aau welken boycot ook door Sovjet-Rusland deelgenomen zou moeten worden. Maar Sovjet-Rusland onderhoudt met j het Fascistische Duitschland de meest I RECHTZAKEN vriendschappelijke betrekkingen. Conflict in de meubelindustrie. Te Oorschot is een staking uitgebroken bij de meubelfabriek der firma Erven Co., naar aanleiding van een loonsverla ging van 15 pet. De staking omvat vijftien arbeiders en staat onder ieiding van den R. K. Houtbewerkersbond St. Anthonius. Van de zijde van den Bond van Meubel fabrikanten te Oorschot er zijn zeven meubelfabrieken in die plaats wordt uitsluitend aangekondigd, wanneer de sta king niet op 19 April, dus morgen, is ge ëindigd. Bij het conflict zullen dan betrok ken zijn alle meubelfabrieekn, behalve do Ilollandsche Stoel en Meubelindustrie en de. fabriek van de firma Meeuwis Co. De heer C. Tiemessen, penning meester van de Haagsche afdeeling van den Ned. R. K. Bond van P.T.T.-personeel, isi ter gelegenheid van zijn zilveren be- stuursjubileum gehuldigd met de onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". INDEN KIESKRING LEIDEN: ZIJN VROUW GEDOOD? Na mishandeling de gaskraan opengezet. Den 25en Juli van het vorige jaar is een 30-jarige vrouw in de keuken van haar woning aan de Groote Visscherij- straat te Rotterdam dood gevonden. In den nacht had een buurvrouw, die boven de woning van de verslagene woont, ge hoord, dat deze ruzie had met haar man. üp eenmaal was het stil geworden, de man verliet het huis om naar zijn werk te gaan. Den morgen van dien dag bleef de woning gesloten. Een zwager, die erbij gehaald was, vond nadat hij de deur had ingetrapt, de vrouw op den grond in de keuken liggen. Er heerschte daar een sterke gaslucht. De politie werd gewaar schuwd en constateerde dat de vrouw dood was. De verdenking viel op den echtgenoot, een houtbewerker. De man word van zijn werk gehaald. Hij erkende ruzie met zijn vrouw to hebben gehad. Hij had haar tijdens de ruzie geslagen en later vond hij haar op een stoel in de keuken te rug. Eerst kleedde hij zich aan om naar zijn werk te kunnen gaan, maar voor hij wegging legde hij zijn vrouw op den grond, omdat naar hij zelf verklaarde zij wel dood zou gaan. Daarna is hij naar zijn werk gegaan. Gisteren heeft de 42-jarige houtbewer ker zich voor de rechtbank te Rotter dam te verantwoorden gehad. Hem is ten laste gelegd moord door worging en bedwelming met gas, subsidiair poging tot doodslag. In deze zaak zijn 29 getuigen, onder wie zeven deskundigen gedagvaard. Uit verdachte's verhoor voor de recht bank valt niet veel op te maken. Zijn verklaringen omtrent bezwarende om standigheden als de gaslucht in de keu ken zijn nietszeggend en ontwijkend. Hij erkende dat hij woorden met zijn vrouw heeft gehad en dat hij haar een snede in den hals had toegebracht, voordat zij naar de keuken ging. Hij heeft haar daar nog thee gebracht die zij weigerde. Daarna zou de vrouw onwel zijn gewor den en heeft hij het huis verlaten na de deur gesloten te hebben. Den sleutel heeft hij weggeworpen uit angst, in de meening, dat zijn vrouw wel dood zou zijn. Voor de politie heeft vsrdaehto een verklaring afgelegd, dat hi] met zijn vrouw gevochten heeft; beiden zouden vechtende in de keuken terecht zijn ge komen. Voordat hij zijn vrouw op den stoel wierp, was ze bewusteloos gewor den. Later hoorde hij haar rochelen en zag toen, dat ze geheel weggetrokken was. Na de verklaringen van den inspecteur van politie omtrent zijn bevindingen bij het ingestelde onderzoek, legden ver schillende getuigen verklaringen af om trent minder goede verstandhouding tus- schen verdachte en zijn vrouw. Deze verhouding was zoo, dat de geheele fa milie in groote ongerustheid was gaan 1 verkeeren over wat met den verslagene zou kunnen gebeuren. Na deze verklaringen van de zijde van de familie van het slachtoffer werd j de zitting geschorst. In de middagzitting zijn eerst de des- j kundigen gehoord. Er werden voorts nog eenigo familie- leden, vrienden en kennissen van den verdachte gehoord. Get. Strasters ver- klaarde, dat hij den verdachte niet in staat acht om zijn vrouw te dooden. I Get. A. MullerVan der Kamp, die op de étage beneden de woning van den verdachte woont, heeft den bewusten naoht een gebrul .gehoord als van een big. Er werd geworsteld. Om half zes 's morgens werd het rustig en. nadien heeft get. niets meer van de vrouw ge hoord. Kwart voor acht heeft verdachte de woning verlaten. Dc kunstschilder D. Been, die dichtbij de woning van den verdachte wqont, heeft in dien nacht een vrouwenstem hooren roepen: „Help. help, moord!" Get. Knebel kent verdachte reeds negen a tien jaar. Deze getuige is spiritist en in dien kring heeft verdach te ook verkeerd. In zijn eerste huwelijk bezocht verdachte ook wel séances, met zijn tweede vrouw is verdachte niet meer op séances gekomen. Dat de verhouding tusschen verdachte* en rijn vrouw niet goed was. wist get. niet. Den ochtend van den 25sten Juli heeft get. verdachte ontmoet in de Van Oldenbarneveldstraat. Iets bijzonders'heeft hij niet aan hem gemerkt. De eerste vrouw van verdachte verklaarde voorts, dat hij wel met an dere vrouwen uitging, hetgeen verdachte tegensprak. Get. is van verdachte ge- I scheiden, omdat hij haar had verlaten om de verslagene. Dat verdachte in staat zou zijn, zijn vrouw te dooden, had get. niet geloofd. Omstreeks half zeven werd de behan- I deling van de zaak geschorst tot 8 uur j 's avonds. Onmiddellijk na de hervatting was het i woord aan den officier van justitie mr. J. F. Hoeffelman, voor het houden van zijn requisitoir. Spr. begon met een woord van deernis aan de naaste familieleden van do ver slagene. Den verdachte is doodslag ten i laste gelegd en die doodslag is naar spr.'s oordeel bewezen. Men moet deze zaak zien in het licht van de geconsta teerde feiten en men moet zich niet la ten afleiden. Allereerst ging spr. de ver klaringen na, die wijzen op het geweld dadig aangrijpen van de verslagene en daarna die, betreffende de quaestie met het gas. De verdachte heeft verschillende ver klaringen afgelegd. Bij zijn aanhouding gaf hij voor, niets te weten. Zijn derde verklaring acht spr. van het meeste be lang. Toen is verdachte in een huilbui uitgebarsten en hij heeft zijn levensge schiedenis verteld en ten slotte heeft hij toegegeven, dat hij zijn vrouw had mis handeld. Dat geeft verdachte ook op de terechtzitting nog toe. Verdachte heeft zijn vrouw bij de keel gegrepen en daar op is zij bewusteloos geraakt. Zich aan sluitend bij de verklaring van dr. van Rijssel, neemt spr. aan, dat de doodsoor zaak vergiftiging is door koolmonoxyde. Door wie is nu die toevoeging gegeven? Spr. meent, goed te kunnen bewijzen, dat verdachte dit Heeft godaan. Het is uitgesloten, dat een vreemde dit gedaan zou hebben. De vrouw heeft bet zelf ook niet gedaan, waarop wijzen de moeten van de mat, op wangen en arm. Het ver weer is nu, dat de vrouw in het bogin van den nacht het doodelijke gas heeft ingenomen, waftna zij in wilde stemming is gekomen en waarna de vechtpartij zou zijn ontstaan. Na het vertrek van verdachte zou de vrouw zioli de tweede doodelijke dosis hebben toe-gediend. Dr. Van Rijssel en dr. De Vries hebben bei den verklaard, dat het vinden van de lijkvlekken en dc moeten uitmaakt, dat cle verslagene reeds geruimen tijd dood is geweest, voor zij is omgédraaid door den verdachte. Dat ontzenuwt het ver weer van de verdediging geheel. Waar om heeft verdachte het doen voorkomen, dat het knipslot dicht was, en waarom heeft hij den sleutel weggemaakt? Hij heeft het willen doen voorkomen, al dus spreker, of zijn vrouw zelfmoord zou hebben gepleegd. Welk motief kan ver dachte hebben gehad? Spr. meent een motief te vinden in de slechte verhou ding, waarin verd. tot zijn vrouw Btond. Hij wilde van zi.in vrouw weg, maar niet door scheiden, dat spelletje was hem bij zijn eerste vrouw te duur gekomen. Verdachte is •geheel toerekeningsvat baar en wat dat betreft verdient hij do volledige straf. Hij heeft het ergste misdrijf begaan, namelijk zijn vrouw dooden op zeer' geraffineerde wijze. Als verklarende omstandigheid wil spreker aannemen, dat verdachte last had van zijn vrouw. De eisch luidde ten slotte een gevan genisstraf voor den tijd van 12 jaar. Verdachte's raadsman, mr. H. H. Roo- bol uit Arnhem, zei, dat de feiten moe ten worden getoetst aan de werkelijk heid. Pleiter is niet gekomen om goed te praten, wat slecht is, maar pleiter wil trachten, de zaak te verklaren. Verdach te is het slachtoffer geworden van on gelukkig© omstandigheden. Waarom zou deze man dooden? Het blijft voor plei ter een raadsel, waarom verdachte is weggeloopen, toen zijn vrouw zijn hulp noodig had. maar we weten niet, wat hi] wekenlang heeft doorgestaan en wat er dien nacht ook is gebeurd. Deze man doodt niet, of hij verklaart, wat hij heeft gedaan. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak. De verdachte zegt op oen vraag van den president, dat hij zich niet schuldig achtte aan het hem ten laste gelegde. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 2 Mei. „Hbld.' DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER. Tien jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof heeft heden arrest ge wezen in de zaak tegen den 25-jarigcn ko nerslager H. J. H., die door de Rotter- damsche Rechtbank, wegens feitelijke aan randing der eerbaarheid, den dood ten gevolge hebbende is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Het betreft hier den geweldadigen dood op het meisje Ma- rietje van Os op 9 October 1929 in den Blijdorppolder te Rotterdam. Het Hof heeft het vonnis der Rotter- damsclie Rechtbank bevestigd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Katholieken en de Nationaal-Socia- listen. (2de blad). Uitspraak in het Vickers-proces te Mos kou. (2de blad). De Japanners bedreigen Peking. (2do blad). BINNENLAND. Saneering Bloembollenbedrijf. Be handeling in de Tweede Kamer, (lst-o blad). Vele groote branden. (Gem. Ber., 3do blad). Doodelijke verkeersongelukken. (Gem Ber., 3de blad). LEIDEN. Inwijding van het nieuwe klooster der Paters Franciscanen aan den Rijnsburger- weg. (1ste blad). UIT DE OMGEVING HILLEGOM Jammer. Onze correspondent schrijft ons: In het gebouw „Patrimonium" aan de Van den Endelaan. werd een gecombineerde ver gadering gehouden door de Geref. Herv. Ver eeniging, ten einde een laatste poging te doen om de beide vereenigingen te fuseeren. ten einde daarna eendrachtig samen te werken vcor de stichting van één flinke Chr. Fröbel en Bewaarschool. Deze poging is jammer ge noeg niet met succes bekroond. De eisch der Herv. Vereeniging om 3 zetels door haar le den in het bestuur te doen bezetten, kon door het bestuur der Ger. Vereeniging niet worden ingewilligd, daar van die zijde angstvallig werd vastgehouden aan het befaamde art. 4 van hel reglement dezer Vereeniging, waarin bepaald wordt, dat de leden van het bestuur in meerderheid Gereformeerd moeten zijn. Wat in andere gemeenten wel mogelijk is, schijnt nu eenmaal in Hillegom niet te kun nen en het ideaal: één Chr. Fröbel- en Be waarschool zal wel voorloopig voorgoed moe ten worden prijsgegeven, hoewel de besturen der beide vereenigingen zeer goed weten, wel ke groote moeilijkheden aan hel stichten van een schooltje voor iedere geestesrichting in de zen zich zullen voordoen. Misschien brengen de ervaringen die men in de praktijk zal opdoen, de beide partijen spoe diger lot elkaar dan de thans geëindigde lange en vruchlelooze debatten. Intusschen wachten onze christelijke moeders vooral die met groote gezinnen met verlangend ongeduld op de eerste chr. bewaarschool in het groote Hillegom. RIJNSBURG Bloemenhandel. Nu Paschen weer voor bij is, is daarmee tegelijk de vraag voor bloe men aanzienlijk verminderd. De aanvoer blijft echter nog groot, veel te groot in verhouding tot de vraag. De meeste variëteiten tulpen gaan per dozijn varieerend van 59 ct., sommige extra soorten brengen het tol 916 ct.. doch hel komt hierop neer, dat bij de trekkers bijna geen geld in het laadje komt. De trekkerij is weer een groote teleurstelling geweest. Kouden grond narcissen komen met massa's. Ze bren gen maar hoogstens plukloon op, van 4 tot 8 pei 100. Met het zonnige weer zal de aanvoer van kasbloemen spoedig afgeloopen zijn en is men weer op kouden-grond-cultuur aangewe zen, althans voor wat de massa-aanvoer be- tieft. Spoedig komen groote partijen Muurbloe men, Violen, Margrieten, enz. enz. ROEl.OF ARENDSVEEN Personalia. De brigadier van de rijks- veldwacht R. C. van den Bosch, is in gèlijke- functie overgeplaatst naar de gemeente Velsen STOMPWIJK Kiesuereenniging. Door het bestuur der R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" zal op Donderdag 20 April een groote propa- ganda-vergadering worden gehouden ter voor bereiding voor de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Als spreker zal dien avond optreden de heer Paul de Waart, voor de ra dio-luisteraars geen onbekende, daar hij weke- lijksch het journalistiek weekoverzicht geert. Tot deze vergadering, welke des avonds te 8 uur aanvangt in het cafe „Het Blesse Paard" worden uitgenoodigd en hebben vrijen toe gang alle katholieke kiesplichtigen van Slomp- wijk. Het bestuur rekent op een groote op komst; ook de dames worden verwacht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1