DINSDAG 18 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang No. 7485 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen het dubbele van wordt het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. Een oproep aan de Duitsche academici en.... anderen „Treedt binnen in de ondoorgronde lijke schatten van ons geloof. Slechts daarin liggen de opbouwende krachten voor staat en natie". Dit is een oproep van het Katholieke Verbond van academici aan de Katho lieke academie van Duitschland. De gohèèlo oproep, waaraan het bo venstaande is ontleend, willen wij hier laten volgen (in een vertaling van de „Msbd."): „Het zou noodlottig zijn en niet te verantwoorden, wanneer de Katholieke intellectueelen zich niet realiseerden, dat wij sinds de laatste weken in een nieuwe politick-sociale phase en daarmee voor een taak van geweldige afmeting staan. Wij roepen, evenals in de dagen van de tragische ineenzinking van ons volk in het jaar 1918, ook op dit keerpunt der Duitsche geschiedenis den Katho-^ lieken intellectueelen het woord van den apostel der volken toe: „Broeders," het is tijd om uit den slaap op te staan". Opnieuw wenden wij ons in dit uur tot de leden en vrienden van onzen bond en vooral tot de leiders onzer groepen. Treedt binnen in de ondoorgrondelijke schatten van ons Geloof. Slechts daarin liggen de opbouwende krachten voor staat en natie. Biedt deze krachten moedig en bewust den Duitsohen mensch in de nieuwe Duitsche periode aan. Zonder deze krachten blijft deze pe riode arm en onvoltooid. Komt op voor de leer der Kerk, vol gens welke elk volk den hoogen natio- nalen plicht heeft, zijn bijzondere aan zijn karakter eigen zedelijke en geeste lijke talenten binnen het kader van het geheel der volkengemeenschap te ont plooien, terwijl deze plicht zijn hoogste kracht, waardigheid en wijding eerst uit de bovennatuurlijke gemeenschap van het rijk van Christus ontvangt. Verkondigt de op zulk een noodlottige wijze miskende waarheid, dat het ook in de maatschappij en in het economisch leven om het rijk Gods en zijn gerechtig heid gaat: steeds weer moeten alle na tuurlijke gebeurtenissen in het licht van het bovennatuurlijk leven en de wijsheid des kruises worden geplaatst en daar door van den geest van den tijd en van de dwalingen des tijds verlost worden. Verbindt met de geestelijke verdieping het leven met God en de gelijkwording aan het voorbeeld van onzen Heer. Godsdienst en geestelijk leven moeten weer tot levensvolle eenheid verbonden worden. Blijft vertrouwen koesteren op de eindoverwinning der religieuse krach ten. Bestrijdt in onze kringen den vijand van elk geestelijk leven: een in handels belangen opgaande, geestelijke, stompe philisterij. Verovert in liefde voor ons volk de nieuwe periode van Duitschland voor het rijk van Christus: het rijk der lief de, der gerechtigheid en van den vrede". Deze oproep is waard door ons allen met aandacht te worden gelezen en her lezen. Niet alleen de toestand in Duitschland is zóó, dat het „tijd (is) om uit den slaap op te staan!" In alle lan den der wereld stuwt een drang naar een andere samenleving van onder-uit naar omhoog. In Duitschland is dat evolutie-proces alleen meer acuut ge worden, dan elders. En de katholieke academie, de katho lieke „intellectueelen" over hèèl de we reld moeten er zich van bewust zijn, dat zij in dat evolutie-proces een bijzondere taak hebben te vervullen. Stoffelijk zoowel als geestelijk bezit mogen niet alleen worden genoten tot J persoonlijk voordeel van den eigenaar, 1 maar móeten ook worden benut ten dienste van de gemeenschap. Hij, die meer bezit dan anderen, is ook meer dan anderen geroepen en verplicht om de gemeenschap te dienen, om der gemeenschap dienstknecht te zijn. Zoo hij dat niet doet, ontsteelt hij de vruchten van zijn gaven aan haar na tuurlijke, door God gewilde bestemming! Id verband met het bovenstaande wiVen wij wijzen op de politiek, op de verkiezingen voor de Tweede Kamer in ons land op Woensdag 26 April. Zeker de politiek vormt niet het uitsluitend terrein van katholieke actie. Volstrekt niet. Maar de politiek kan niet door geen groep of stand en door geen enkeling van het terrein der katholieke actie worden buitenge sloten Ongetwijfeld niet iedere katholieke academicus of „intellectueel" bohoeft al zijn krachten of zijn beste krachten te schenken aan de politiek. Dat is niet noodig en ook niet gewensoht. Maar geen enkele katholieke academicus of katholieke intellectueel mag nalaten op een of andere wijze zijn wij zouden willen zeggen: hartelijke en daadwerke lijke belangstelling voor de politiek te toonen. En nu vooral nu is aller mede werking, op de een of andere wijze, aan de politieke actie zoo noodig. Aller medewerking wordt gevraagd, mag worden geëischt, opdat voor ons land worde veroverd een nieuwe periode „voor het rijk van Christus, het rijk der liefde, der gerechtigheid en van den vrede"1 Aller medewerking wordt gevraagd, mag worden geëischt.... voor de poli tiek zoo uiterst belangrijke gebeurtenis, die zal plaats hebben op Woensdag 26 April! BINNENLAND VERMINDERING VAN DE HANDELS- BELEMMERINGEN. Verlaging of opheffing van de Fransche surtaxes mogelijk? De Fransche regeering heeft op voor stel van den minister van Begrooting, La- moureux, een belangrijk wetsontwerp bij de Kamer ingediend betreffende de sinds Maart 1932 geldende algemeene surtaxes van 4 pet. en 6 pet. op allen invoer in Frankrijk. Krachtens dit voorstel zal de regeering bij decreet tot geheele of ge deeltelijke opheffing dezer surtaxes kun nen overgaan ten aanzien van den invoer uit bepaalde Landen of van bepaalde groe pen artikelen. Dit voorstel zal onmiddel lijk na de Paaschvacantie, d.i. half Mei, door de Kamer in behandeling worden ge nomen en waarschijnlijk nog in Mei wet kunnen worden. Men heeft hierbij te doen met een eer sten en gewichtigen maatregel tot verge makkelijking van het handelsverkeer tua- schen Frankrijk en het buitenland. De in 1930 voor den invoer uit alle landen, al of niet op handelsverdragba-sis met Frankrijk staande, ingestelde surtaxe van 2 pet. op grondstoffen en halffabrikaten en van 4 pet. op heelfabricaten, welke in Maart 1932 tot op 4 pet. en 6 pet. werden ver hoogd, heeft in Frankrijk zelf bij impor teurs- en handelskringen steeds heftiger critiek ontmoet, evenals zij ook tot groote ontstemming in het buitenland aanleiding gaven, daar zij zich stapelden op de spe ciale rechten en de gevolgen van de in- voercontingenteering nog verergerden. Tot van landen gingen tot represailles over en bij alle commercieele onderhande lingen ondervond men aan Fransche zijde den hinder, dien deze belasting hun in hun taak opleverde. De surtaxe, gelijk is vast gesteld, heeft, direct of indirect, het Fran sche economische leven en den Franschen staatsfinanciën veel meer schade berok kend, dan de schatkist er tijdelijk baat uit heeft getrokken. De regeering verwacht van de handlich ting met deze zeer impopulaire surtaxe, die in de practijk haar intrekking beteekent, een snelle verbetering van de handelsbe trekkingen juist met die landen, waaruit Frankrijk nog het meest invoert, oa. Ne derland en zij hoopt daarnevens op een moreel effect er van voor de verlaging van de douane-barrière in het algemeen. „TeL" OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. Ruim twee miilioen over Maart minder; over het eerste kwartaal 9.4 mii lioen minder, dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Medegedeeld kan reeds worden, dat de gewone middelen over Maart hebben op gebracht rond 32.6 miilioen. De opbrengst in Maart 1932 was 34.7 miilioen. Het twaalfde deel der raming voor 1933 is 31.8 miilioen. In de eerste drie maanden van het loo- pende jaar is de opbrengst 9.4 mil.ioen achtergebleven bij de opbrengst over het zelfde aantal maanden van het vorige jaar en 9 ton bij drie twaalfde deel der raming voor 1933. „DE STORMER" EN DE STORM- BEWEGING. Nadere toelichting van pater dr. Vrijmoed. Pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. is een so ciale en politieke werker en strijder, die brandt van ijver en geestdrift, om het rijk van Christus uit te breiden. Pater Vrijmoed heeft in woord en ge schrift wel 'ns meeningen verkondigd, waarmede velen het niet eens waren hetzij niet met den inhoud hetzij niet met den vorm, waarin die inhoud werd voorge zet aan het publiek, dat daaruit zijn con clusies zou trekken. Maar ook bij de „tegenstanders" heeft de strijdende Franciscaan de waardeering en sympathie niet verloren. Eerstens, omdat alléén zij, die in den al- ledaagschen sleur meezeulen, de zekerheid hebben, nooit, zelfs niet in schijn, buiten het spoor te raken. Anderen, voortrekkers en baanbrekers, kan dat wèl overkomen Vervolgens, omdat in alles pater Vrij moed zulk een opbouwend voorbeeld geeft van de echte katholieke geestesgesteldheid, die den socialen en pólitieken werker die niet zichzelf zoekt, maar het rijk Gods moet bezielen. Dit blijkt nu weer uit het volgende: Pater dr. G. Vrijmoed, die zich onlangs bij de veroordeeling door de Delftsche geestelijkheid van de „Stormer'* heeft aangesloten, heeft van dit blad een aantal vragen toegezonden gekregen. De pater stelt vast, dat hij „van den be ginne af niets, maar dan ook heelemaal niets, met het blad „De Stormer" (heeft) te maken gehad". De pater zegt als zijn overtuiging, „dat het hoog tijd is, op deze wijze (als in „De Sormer'* geschiedt) niet voort gaan en langs een of anderen weg de Stormbewe- ging binnen de normale banen van het ka tholieke organisatieleven te brengen". De bisschop van Haarlem keurt heel deze Stormbeweging zooals ze feitelijk be staat af en weigerde mede daarom aan „De Stormer" een censor te geven. Ten slotte zegt pater Vrijmoed: „Zoolang niet de kwestie van het blad „De Stormer'' maar de kwestie van de stormbeweging, die daaraan vooraf is gegaan, nog op beslissing wachtte van hoogere instantie, heb ik mij, met medeweten van deze, sympa thiek tegenover die beweging getoond. Ik meende in deze beweging een mid del te zien om ons politiek en sociaal organisatieleven te verlevendigen en te verdiepen. Maar zoodra ik wist dat de stormbeweging, zooals ze feitelijk georganiseerd was en is, niet de goed keuring maar wel de afwijzing had van het Kerkelijk Gezag, heb ik geen oogenblik twijfel gelaten omtrent mijn gevolgtrekkingen daaruit". HUREN WORDEN VERLAAGD. Van bijna duizend gemeente-woningen in Den Haag. Volgens bet „Volk" bestaan er in Den Haag plannen tot verlaging der huren van gemeentewoningen. Wethouder Vrijenhoek heeft eenigen tijd geleden verlagingen aanhangig gemaakt en zeer binnenkort is te verwachten, dat deze verlagingen aan den gemeenteraad zullen worden voorge steld. Van zeventig winkel woningen zullen de huren verlaagd worden met bedragen van 25 oent tot 2.50 per week; van 860 wo ningen zullen de huren verlaagd worden met gemiddeld 50 oent per week. NED. KOLEN VOOR BELG. SPOOR WEGEN. Vijfduizend ton briketten. De Belgische spoorwegen hebben voor de maanden April t m September de vol gende orders voor het leveren van kolen in het buiten.and geplaats: Nederland 5000 ton briketten; Engeland 23000 ton kolen; Duitschland 20.000 ton kolen. De Belgische mijnen zullen 95000 ton le veren. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND. Ernstig mishandeld in Amsterdamsch ziekenhuis opgenomen. Zooals reeds gemeld werd, zijn gedu rende de Paaschdagen opnieuw tal van Joodsche vluchtelingen uit Duitschland over de Nederlandsche grens uitgeweken, omdat zij mishandeling vreesden en in tal van gevallen reeds meer of minder ern stige mishandelingen hadden ondergaan. Gisteravond hadden wij, aldus meldt het persbureau V. D., een kort onderhoud met één hunner, die gisteren te Amster dam is aangekomen in zoodanigen toe stand, dat hij zitten, staan noch loopen kon en terstond in het Nieuw Israëlitisch Ziekenhuis aan de Nieuwe Keizersgracht moest worden opgenomen. D-e betrokkene is voorganger van een kleine gemeente van orthodoxe Poolsche Joden te Geisenkirchen. Tal van leden de zer gemeente wonen reeds dertig en veer tig jaren in Duitschland en hun kinde ren en kleinkinderen, die voor een groot deel eveneens lid der gemeente zijn, heb ben in vele gevallen de Duitsche nationar- liteit. Zaterdagvond tegen zeven uur be vond de betrokkene zich met tien andere leden der gemeente, waarbij mannen van zestig en zeventig jaar, om het avondge bed te lezen, toen een twintigtal S.S.-lie- den de synagoge binnendrong en van den voorganger uitlevering van alle aanwezige wapens eischten. Toen de voorganger ver klaarde, dat niemand wapens in zijn bezit had en dat zulks ook met het oog op den Sabbath ook niet geoorloofd zou zijn, werd naar de geheime papieren gevraagd, en toen men verklaarde, ook deze niet te be zitten, werden alle aanwezigen door twee S.S.m-annen door de gehele stad moesten waarna ze twee aan twee in het gelid werden geschaard en begeleid door de S.S.-manne door de geheele stad moesten marcheeren, om ten slotte in een S.S.-ge- bouw te worden gebracht, waar zij onder gescheld en bedreigingen de voorganger kreeg eenige malen hevige oorvijgen met het gezicht tegen een muur werden geplaattt en met de handen omhoog ge durende twintig minuten diepe kniebui gingen moesten maken. Toen de oudste ar restanten teckenen van uitputting gaven en de voorganger het waagde, nogmaals te protesteeren, werd hij op een schuin- staanden ladder gelegd, waarbij hem werd medegedeeld, dat hij vijf stokslagen zou krijgen, oipdat hij vijf jaar in Duitschland had gewoond. Bij den vierden slag, die met een lange eikenhouten stok werd toegediend, liet hij zich van den ladder af glijden, waarbij hij met een gummieknup pel zoodanig werd bewerkt, dat hij ver doofd bleef liggen. De geneesheer-direc teur van het Nieuw Isr. Ziekenhuis toonde ons de verwondingen en de sporen der mishandelingen en bevestigde, dat de pa tiënt, toen hij gisteren in het ziekenhuis aankwam, zich nauwelijks kon bewegen en nauwelijks eenige aanraking kon velen. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, werd hij voor een S.S.-beambte geleid, die hem een verklaring ter teekening voor legde, waarin hij erkende, dat hij door een misverstand gedurende eenigen tijd in „Polizeihaft" was genomen, doch zonder eenig nadeel te hebben ondervonden weer in vrijheid was gesteld. Zondagochtend werd de sleutel van de synagoge door eeni ge S.S.-lieden teruggebracht, die zich op vallend correct gedroegen. In den loop van den ochtend verscheen opnieuw een twee tal S.S.-lieden, die bedreigingen aan het adres van den voorganger uitten, zoodat deze het, ondanks zijn hevige pijnen raad zamer vond, te trachten over de Neder landsche grens te komen, waa-rin hij dan ook geslaagd is. Het Comité tot Hulpverleening aan Joodsche Vluchtelingen heeft zich het ge val aangetrokken, omdat bet hier op nieuw een der vele tastbare bewijzen heeft van de Jodenmishandeling in Duitschland, die van officieele Duitsche zijde voortdurend wordt ontkend en aangeduid als „Greuelpropaganda". Aan gezien de betrokkene van Poolsche natio naliteit is, heeft ook de Poolsche consul zich met het geval bemoeid en zullen waarschijnlijk ook door hem de noodige stappen worden gedaan. DE KIESDEELER. De „Avondpost" bevat een becijfering over den kiesdeeler van 26 April a s. Stel eens een oogenblik, dat alle kie zers opkwamen en dat allen een geldige stem uitbrachten, dan zou de kiesdeeler zijn 4.097.638 gedeeld door 100 of: 40.976. Dit is dus de maximale kiesdeeler. Maar het spreekt van zelf le. dat niet alle kie zers opkomen en 2e. dat niet alle uitge brachte stemmen geldig zijn. In 1925 bedroeg de kiesdeeler 30.858, en in 1929 bedroeg hij 33.795. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Paaschmis van den Paus in de St. Pieter. (2de blad). Vandaag waarschijnlijk uitspraak in het Vickers-proces te Moskou. (2de blad). BINNENLAND. De Prins Willem de Zwijger-herdenking te Delft. (3de blad). Vermindering van handelsbelemmerin gen; verlaging of opheffing van de Fran sche surtaxes? (lste blad). De opbrengst der rijksmiddelen. (Binm, lste blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Gem. Ber., 3de blad). Branden te Den Haag en andere plaat sen. (Gem. Ber., 3de blad). Revolversmokkelaar te Oss aangehou den. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Stormvogels wint den eersten kam pioenswedstrijd van P. S. V. in Eindhoven. (2de blad). Blauw Wit en Friesland moeten degra datie-wedstrijden spelen. Beslissingswedstrijden KinheimZee- buroia en H. V. V.—0. D. S. noodig. (2de blad). Successen der Ned. zwemploeg in Ko penhagen. Corry Laddé verbetert Euro- peesch record. (2de blad). Rondom de Olympische Spelen 1936. (4de blad). Een eenvoudige berekening leert, dat de werkelijke kiesdeeler in die jaren resp. 13.3 pet. en 11.7 pet. kleiner was dan de maxi male. Nemen wij hiervan ongeveer het ge middelde, zeg 12 pet. en trekken wij dit percentage voor de komende verkiezingen van den maximalen kiesdeeler af, dan krif- gen we voor de komende verkiezingen als werkelijken k.esdee:er: 36.068. Intusj, hen gelooven wij niet mis te tasten wanneer wij veronderstellen, dat er dit jaar naar verhouding meer kiezers zullen opkomen, dan bij vorige verkiezingen. In de eerste plaats door de omstandigheden van ai'er- lei aard, die de opkomst der kiezirs stel lig zullen bevorderen; 'n de tweede plaar.s door het feit, dat de datum, die buiten hot reisseizoen valt, ditmaa' geschikter is. Wij houden het dan ook op een kiesdee ler van 37.000, ongeveer natuurlijk. Hieruit volgt, dat een partij bij do eerste verdeeling ongeveer 37.000 stemmen noodig zal hebben, om een zetel toegewezen te krijgen. Maar voor lijsten (lijstengroepen) met een lager cijfer is er toch ook nog een kans. Want de volle kiesdee'er geldt, alleen voor de eerste verdeeling. Aangezien het wel zelden of nooit zal voorkomen, dat n lijst precies een veelvoud van een kiesdee ler haalt, blijven er stcmmenaantallen, dus zetels over, de z.g. restzetels. In 1929 waren het er 8. Deze rest- of overschot zetels werden toegekend aan de partijen met de grootste overschotten. Het totaal stemmenaantal van een lijst, die bij de eerste verdeeling geen zetel kreeg (omdat zij niet den vollen kiesdeeler haalde) wordt als een overschot beschouwd. De wet be vat echter de beperkende voorwaarde, dat zulk een overschot (of, met inbegrip van den restzetel, het gemiddelde per zetel van lijsten, die reeds zetels toegewezen kregen) om voor een rest-zetel in aanmer king te komen, ten minste 75 pet. van den kiesdeeler moet bedragen. In bovenstaande berekening zouden dus lijsten met ten minste 27.750 stemmen voor een overschot-zetel in aanmerking komen-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1