TABAK, SIGAREN en SIGARETTEN i* „DE LANDMAN" ZAIÏKUAU 15 AfKIL 1935 DE LEIDSCHE COUR AM- TWEEDE BLAD PAG. 5 DE AFGELOOPEN WEEK IN KET BUITENLAND Politieke pelgrims te Rome. Omkeer in de Nieuwe Wereld. Het wettelijke potje bier maakt de Amerikaansche ministers oprecht. Dictatuur neigingen, die verschillend uitwerken. De Duit- sche eenheid. Pelgrims. Van alle kanten zijn de pelgrims naar de Eeuwige Stad gekomen ter viering van het H. Jaar. Onder deze pelgrims zijn verscheidene politieke pelgrims, die gewichtige zaken bespreken in dit centrum van internatio nale diplomatie. Wij vinden in deze dagen rond het Va- ticaan vooreerst de Duitsche staatslieden von Papen en Göring, twee coripheeën van het huidige regiem in Duitschland, waar van de eerste rondloopt met plannen om een eigen Katholieke partij te stichten, welke geheel zal zijn „gelijk geschakeld" in het groote verband van de nationale op leving. Het is daarom niet te verwonderen, als mgr. Kaas, de leider van het Centrum, ook opeens in Rome blijkt te zijn, tegelijk met den nuntius te Berlijn mgr. Pacelli. Wat er besproken wordt, is niet bekend, maar de veronderstelling ligt voor de hand, dat het gaat om de positie van het Cen trum, over de houding der Katholieken tegenover de nationaal-socialistiscbe re geeringen, en over het sluiten van concor daten" tusschen het Vaticaan en Duitsch land. Meer kan er momenteel niet over gezegd worden, al het anders is gissing of fantasie. De vraagstuken, waar het om gaat, zijn buitengewoon ernstig, zeggen de Duitsche bisschoppen in een herderlijk schrijven en daarom is de conferentie van het Duitsche episcopaat te Fulda ook aanmerkelijk vervroegd. Waar te Rome zoovele leidende figuren uit Duitschland samenkwamen, moest ook de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss poolshoogte komen nemen en aldus nam ook hij den pelgrimsstaf ter hand. Wat de Oostenrijker te Rome komt ja gen, is onzeker; vermoedelijk wil hij op de hoogte blijven van de plannen der nazi's in het buurland. Een „Anschluss" schijnt niet denkbaar. Nieuwe Wereld. Andere pel grims trekken in deze dagen naar de an dere zijde van de wereld, naar Washing ton, waar president Roosevelt de staatslie den vap verscheidene landen heeft uitge- noodigd ter voorbereidende besprekingen voor de Economische Wereldconferentie. Allereerst is Macdonaid uitgenoodigd, de Engelsche minister-president, om over di verse kwesties te komen praten, en vervol gens zullen Herriot (geen regeeringsman, want Frankrijk heeft tot nu toe geweigerd om den December-termijn der oorlogsschul den te betalen en verscheidene vertegen woordigers van. andere staten worden ont vangen. President Roosevelt schijnt de koe flink bij de horens te willen pakken en hij heeft er thans de kans toe ook. Want de open bare meenig is thans in Amerika erg mee gaande als gevolg van de jongste klap, welke de Vereen. Staten murw hebben ge maakt, n.l. de groote bankcrisis bij het be gin van Roosevelt's ambtsperiode, een goede maand geleden. Eindelijk zal de Nieuwe Wereld breken met den ouden sleur en zich hernieuwen met het voor de Oude Wereld reeds oude inzicht, dat de volken niet ieder op zich kunnen leven, maar van elkaar afhankelijk zijn. Het eerste slokje bier, dat de Ameri kanen op wettige wijze door hun keelgat hebben doen glijden, heeft hen openhartig gemaakt. Bij monde van hun minister verklaren zij thans onomwonden, dat hun tarieven politiek onjuist is geweest, dat zij met hun kortzichtig nationalisme op handels gebied voor een groot deel schuld zijn aan den huidigen onmogelijken toestand, waar bij het eene land z'n grenzen sluit voor de producten van het andere land en er een handelsoorlog is ontbrand van allen tegen 'allen. Het heeft lang geduurd, maar nu schijnt er werkelijk een koesverandering te komen in de tarievenpolitiek van Amerika, wat de hoopvolste verwachtingen schept voor de a.s. Wereldconferentie. Juist in dezen tijd, nu allerwegen sprake is van autarkie, van streven naar economische zelfgenoeg zaamheid, komt deze ommekeer van Ame rika onder leiding van president Roosevelt dubbel welkom. Het is overigens wel merkwaardig, de krachten aan het werk te zien, welke te genwoordig de wereld beheerschen. Overal waar de crisis woedt, is er be hoefte aan leiding door een „sterken man". In Duitschland heeft Hitier alle krachten weten te concentreeren in de richting van nationale zelfgenoegzaamheid, in Amerika heeft Roosevelt een soort moreele dicta tuur veroverd, welke hij in dienst wil stellen van den internationalen vrijhandel. Zoo werkt dezelfde kdacht in twee tegen overgestelde richtingen uit. In Duitsch land leidt de crisis tot sluiting der gren zen, in Amerika to afbreken der grensmu- zen, in Amerika tot afbreken der grensmu- en heel wat meer hoop gevend voor het herstel van meer normale toestanden. De wereld heeft thans haar hoop gevestigd op Amerika. Alles wijst er op, dat Roose velt wil, laten wij hopen, dat hij ook kan wat hij wil. Duitsche eenheid. Wat nog nooit gelukt is, is thans Hitier gelukt, n.l. eenheid te brengen onder het Duitsche volk. Hij heeft niet alleen eenheid ge maakt van het verwarde politieke partij wezen, maar heeft deze eenheid ook weten door te voeren in de regeering der diver se Duitsche landen. Wat hebben de landen steeds fel ge staan op hun zelfstandigheid. Nu, na de wet op de instelling van rijksstadhouders is alles uniform geworden. De landen worden bestuurd door stadhouders en deze worden op hun beurt bestuurd door Hit- Ier, zoodat het feitelijk Hitler is, die aan de touwtjes trekt. En zonder protest aan vaardt zelfs Beieren deze aantasting van zijn zelfstandigheid. Heel Duitschland wordt centraal gere geerd, een macht welke zelfs de keizer nooit heeft bezeten. Eén wil is wet in Duitschland en dat is Hitiers wil. Men moge over de Hitler-beweging Koopt dan Uw ELECTR-TABAKen SIGARENFABRIEK EMdU.VISTER. HAVEN 10. LEIDEN. GROOTE SORTEERING POPEN. denken wat men wil, men zal moeten toe geven, dat dit een knap stuk werk is. Met 1 Mei ook al een pracht-zet, om den Marxisten dézen dag af te nemen door hem te maken tot nationalen feestdag 1 zal' Hitier zijn vier-jaren-plan ontvou wen. Hij heeft eerst het overheidsapparaat, waarmee gewerkt zal moeten worden, naar zijn hand gezetwij zijn nu benieuwd naar de beginselen, welke de nationale op leving zullen gaan beheerschen en naar de richtlijnen, waarlangs het nieuwe over heidsapparaat het Duitsche volk zal gaan opheffen uit de vernedering, waarin het 14 jaren heeft gelegen. Vijf Provinciënfocht rond het IJsselmeer In aansluiting op hetgeen de organisee- rende Vereeniging v. Vreemdelingenver keer te Medemblik op de persbijeenkomst van 18 Maart te Utrecht mededeelde, ver nemen wij nader, dat behalve van de A.N. W.B. en de K.N.A.C.' ook bericht van in stemming is ontvangen van de Alsremeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer en de Koninklijke Neder landsche Motorwielrijdersvereenicing. Behalve de V. V. V.'s te Amersfoort. Amsterdam, Enkhuizen en Zwolle, d'e reeds eerder hun groote medewerking had den toegezegd is thans ook nog gelijke toe zegging ontvaneen van de Provinciale Friesche Vereenisring voor Vreemdelingen verkeer gevestied te Lpenwarden. Ook bij het Verkeershuis der V.V.V. aan Cathrijno- brug te Utrecht en bij de V.V.V. Mauve- zand 6'te Laren (N.-TTJ worden gaarne al le eewens^hte inlichting enverstrekt. De eerste deelnemers uit de meest uit- eeruoopcnde streken van ons Vaderland hebben zich reeds in eroote getale go- meld. De meeste van deze aanmeldingen gingen verveze'd van beloften ook onder eigen vriendenkring verdere propaganda te zullen maken. Groote waardeerine snrak men alsem een uit over dezen biïzonderen nationalen pro- pagandist'schen toeristen tocht, waaraan eik idee van betrouwbaarheidsrit of snelheids- concours vreemd is. Neen, het wordt oen festiin van kennismaking met de nieuwe twaalfde Provincie, met den zoo interes „Hier woont de oude Tollhurst", deelde de jongen mede, „vader is al naar binnen gevaan." Het was een wit-gekalkte boerenwoning met lage muren en een verweerd rieten dak. Murep en dak waren begroeid met klimop en overal, to vlak voor den in gang zelfs, groeide het onkruid. Een kiezel paadje leidde van de laan door de half- omgevallen haag naar de scheefhangende deur; alles was even armoedig en have loos. ,.De oude Tollhurst is een vrek", legde Julia uit, „hij heeft er nog geen penny voor over om z'n huis een beetje netjes te maken, en „En hjj heeft zijn geld in een oude kous onder het dak verborgen", vulde Julius aan. „Ik heb hem al gewaarschuwd, dat er nog. eens een roover zou komen om hem te bestelen, maar hij beweerde, dat er hier in de buurt geen roovers zijn geweest sinds hij een jongen was." „Wil dat dus zeggen, dat de beker op een plaats bewaard wordt, die eigenlijk niet heelemaal veilig is?" „O, het is hier veilig genoeg, juffrouw Baxter", stelde Julius haar gerust. „Ik heb zelf ook nog nooit een roover gezien." Hij sprak op een toon, alsof hij minstens hon derd jaar was. Toen opende hij de vuile, vervelooze voordeur zonder te kloppen. „Wij zijn het, Tolly". „En de kinderen trokken Anita mede naar binnen. „Neen maar, een jonge dame," mompel de meneer Dawson, die den beker juist aan den koster overhandigd had, min of meer onthutst. „Kinderen, wie is deze o, natuurlijk, het is juffrouw Baxter. Toll hurst, dit is de jongedame, die mijn kinde ren les zal geven." santen Wieringermeerpolder, waarin de groote nieuwe boerderijen met hun roode daken reeds een afwisselende stoffeering geven aan de zoo practisch verkregen la nds vergrooting. De dorpen Middenmecr en Slootdorp geven een ongekende bedrij vigheid te zien. En na dit bezoek zal men over het voormalig eiland Wieringen langs den bekenden boefsmid Jan Luyt te Hip- polytushoef rijden naar den gigantischen dijk, welke de Waddenzee scheidt van het ten vorigen jare geboren IJsselmeer. Van dezen dijk kon men onlangs in een verslag over den wimpeltocht van de K N. A.C. op 1 April lezen, dat deze dijk niet alleen de grootste en breedste van Neder land. niet alleen van Europa, maar van heel de wereld is. En over dezen kaarsrechten breeden bp- tonweg gaat het dan naar Gaasterland, den Frieschen tuin, naar Zwolle met zijn zingende Peperbus, waar het móóie caril lon het lied van het pas gevierde eeuw feest Dog uitgalmt, en dan naar de Veluwe met zijn verrukkeliik pensiondorp Nun- speet. naar de oude Zuiderzeestadjes Har derwijk en Nijkerk. en vanhier uit gaat het naar de grijze O. L. Vrouwe toren en Kopnelpoort naar de gerstaureerde Kam perbinnenpoort en de beroemde Kei ie Amersfoort. En voor de geel-zwart bevlag- de auto's en motoren het Eemland geheel verlaten, passeert me neerst nog Soest cn Soestdijk. om daarna in het onvolprezen Gooi te belanden. Wat een rijk gevarieerde tocht in deze Vijf Provinciëntocht. Maar met dit alles is de rondrit nog niet ten einde, want Amsterdam biedt den toe rist alle geneugten van een grootstad. Na een groet aan den nieuwen wolkenkrabber en den Westertoren, steekt met het TJ over, om in het land van Broek in Water land met de draaiende molentjes te belan den. Door .Monnikendam en Edam gaat het „Goedenmiddag, juffrouw", bromde de oude man, terwijl hij aan den rand van zijn pet tikte. „Ik hoop, dat meneer Dawson me niet kwalijk neemt, dat ik het zoo eer lijk zeg. maar u zult heel wat met ze te stellen hebben." „Weineen, Tollhurst", antwoordde de ge leerde op zijn gewone, vage manier. „Ik neem het je heelemaal niet kwalijk. Maar het zijn lieve kinderen, heel lieve kinde renLaten we den beker nu maar weer op zijn plaats zetten." De oude man liep met het prachtige kerksieraad in zijn vereelte handen naar een zwarte eikenhouten kast in een hoek van de verwaarloosde kamer. Tollhurst deed blijkbaar zelf de huishouding en scheen zich niet veel om orde en gezellig heid te bekommeren. Het vertrek had geen i zoldering het riet van het dak vormde het plafond en de wanden schenen in geen jaren gewit te zijn. De vloer was van plavuizen, met hier en daar een versleten mat er op. Een vurenhouden tafel, ©en paar stoelen met kapotte zittingen en een oude rustbank voltooiden het meubilair. Een deur tegenover den uitgang leidde naar een bijgebouwtje, terwijl een andere, tegenover den haard, toegang gaf tot het slaapvortrek van den bewoner. En deze zag er al even morsig en haveloos uit als ziju woning. Hij was een korte, gezette m' met kromme beenen en lange, sterke armen; zijn uiterlijk had iets potsierlijks, iets aapachtigs biina. Zijn geziekt, voor zoover zichtbaar, had een gemelijke uit drukking; het was grortendeels bedekt met grijs haar en daar zijn schedel heele maal kaal was hij was niet ver van de tachtig had het er van of de haren van zijn hoofd naar zijn wangen en kin waren over Hoorn met 't bekende West-Friesche Museum en zijn Jan Pieterszoon Coen Standbeeld, naar Enkhuizen met de be roemde Drommedaris, Koepoort, Stadsboe- kenkamer en de Westerkerk, Snouck van Loo9enpark en prachtigen Zuidertoren. In dit geboorteland van Paulus Potter staat ook het bekende Peperhuis en het uit de geschiedenis zoo bekende Staversche Poort'e. Menig toerist zal dit eindpunt vaa ..De Streek" dan ook niet verlaten, zon der eerst al de fraaie trapgeveltjes aan de Breed- en Westerstnaab ook bewonderd te hebben. Van dti middeleeuwsche stadje voert een weg langs den dijk ons door Andijk voorbij den 40 H.A. trrooten Proefpolder on de vuurtoren „de Ven" naar Medemblik. Van deze stad beschrijft de kroniekschrij ver Wonsemius de stichting omstreeks 334, zooda-t in het volgende jaar het zestiende eeuwfeest zal worden herdacht. En hot V.V.V-Bestuur, dat door dezen Vijf Pro vinciëntocht eiken toerist in de gelegen heid stelt het uitgegeven parool „Kent uw eigen Land" in een nationale daad om te zetten, zal niets onbeproefd laten om het .Welkom Vreemdeling" in toepassing te brengen, zooals men de inschrijvers ver wacht voor dezen gevarieerden en belang rijken tocht rond het IJsselmeer op 25, 26, 27 en 28 Mei sj. **1 verhuisd. Anita vond hem een eenigszins sinister heerschap. „Is dat nu heuscn vertrouwd vroeg ze, toen Tollhurst den beker op een plank in de diep eikenhouten kast zette. „Vertrouwd?" echo-de meneer Dawson. „Wat? O, de beker? Natuurlijk, juffrouw Baxter, volkomen vertrouwd." „Hier, in dit huisje?" Met een lichte huivering liet ze haar blik over de vervuil de, armoedige omgeving gaan. „Het is Tollhurst's eigen schul, dat de kamer er zoo kaal en onherbergzaam uit ziet", hernam meneer Dawson. „Toen zijn vrouw nog leefde, was alles hier even keurig." „Die vrouwen doen niks anders als schrobben en schuren", gromde de grijs aard, terwijl hij de kast sloot en den sleu tel in zijn broekzak stak. „Toen mijn vrouw leefde, had ik niks te vertellen. Altijd boe nen en vegen en wasschen en plassen. Ik mot er niks van hebben." „Dat is toch een verkeerde opvatting van je, Tollhurst", berispte de geleerde hem vriendelijk. „Hoe arm men ook is, men kan zijn huis altijd proper houden. Ik weet nog heel goed, dat toen ik hier voor het eerst kwam, deze kamer kraakzinde lijk en een toonbeeld van gezelligheid was. Maar je hebt alles, wat je vrouw van haar moeder geërfd had en dat fleur gaf aan je huis, verkocht. „Kandelaars en porselein en tafels en stoelen en zulk soort rommel", grauwde de oude Tollhurst. „Zeker meneer, die heb ik verkocht. Wat doe je met dat overbo dige spulEn ik heb er goed geld voor gc- kre: en." (Wordt vervolgd). FEUILLETON. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). Juffrouw Pamela sloeg, vergenoegd glim lachend, het toonec-ltje gade. De oude da me hield van jeugd en schoonheid en de nieuwe gouvernante bezat beide. „EeD lief meisieeen bijzonder lief meisje," zei ze in zichzell, terwijl ze naar binnen ging om den huisbediende te zeggen, dat hei theegerei weggeruimd kon worden. „Met dat mooie gezichtje en dat elegante figuur zullen we haar wel niet lang hou den De jonge Fansbaw.... of zal het Gould misschien zijn. Het zal mij benieu wen." En als een echte vrouw begon ze onmiddellijk haar koppel-neigingen bot te vieren. Inmiddels was Anita, met Julius en Ju lia ieder aar een kant, den weg overge stoken en met haar eere-escorte een kron kelend paadje ingegaan, dat omzoomd werd door ruige hagen van egelantier- er. bremstruiken. Aan het eind van het laan tje kregen ze meneer Dawson in het oog. dia langzaam, met zijn kostbaren beker in de handen, voortwandelde. Julia verschaf te inlichtingen. „Vader gaat naar het huisje van den ouden Tollhurst om den beker weg te bren gen. De oude Tollhurst bewaart hem." „Wordt -hij dan niet in - de kerk be waard?" vroeg Anita verbaasd. Nu was het Juius' beurt om haar op de hoocte te brengen. „De oude Tillhurst heeft een kast in zijn huisje, waarin de beker en al het andere zilver van de kerk opgeborgen wordt. Zijn vader en zijn grootvader bewaarden het ook al en zijn zoon Thomas Tollhurst zal het na hem bewaren." „Thomas is niet de zoon van den ouden Tollhurst, maar zijn neef", bracht Julia in het midden en zonder merkbaar verband voegde ze er bij: ,hij is vijf-en-twintig." „De oude Tollhurst beschouwt Thomas in elk geval als zijn zoon", hield Julius vol, „omdat hij zelf geen kinderen heeft en graag wil, dat Thomas na hem koster wordt." „Oriep Anita, die lichtelijk verbijsterd was door dit mysterieuze gesprek, „bedoe len jullie, dat de oude Tollhurst de kos ter is van de dorpskerk „Ja", en Thomas is verliefd op Rose Carr", voegde de wereldwijze Julia er bij. .maar ik geloof, dat ze hem niet zoo aar dig vindt als meneer Gould." „O RickyRicky is een reuze-aardige kerel en hij heeft de heele wereld rond gezworven. Hij is ook zeeroover geweest, juffrouw Baxter." „Ik weet heusch niet, waarover jullie het hebben", zuchtte Anita hulpeloos, en ze kreeg veen kans om wijzer te worden, want op dat oogenblik kwamen ze bij een vervallen huisje, in een soort ravijn gele gen. waar de zandzwaluwen hun nesten bouwen. „Wat is dit voor een stulp, Ju lius Is

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5