ZATERDAG 15 APRIL 1933 DE LFIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD PAG. 17 UIT DE OMGEVING TER AAR. Wit-Gele Kruis. In het R.-K. Ver.-ge- bouw hield de R.-K. Ver, het Wit-Gele Kruis haar ledenvergadering onder presi dium van den heer P.. Post. Wanneer de voorz. de bijeenkomst geopend Heeft met den chr. groet en allen verwelkomd heeft, bijonder den pastoor en den dokter, wordt medegedeeld, dat mej. de Boer wegens fa milie-omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. De secretaris, de heer A. P. Uijttewaal, leest de notulen. Deze worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Een recommandatie voor lo ten wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat mej. Sassen Veldhoven al geruimen tijd in dienst is van de vereeniging en met succes. Een be roep doet spr. op de leden, dat zij allen onze kraamverpleegster willen voorstaan. Hoe meer werk zij verricht, des te beter voor de vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris, dat ons in de finesses voert, vernamen wij, dat twee van de oprichters van ons zijn heengegaan, n.l. pastoor Bonnet is ver trokken naar Wervershoef en A. Volgering is overleden. Beiden hebben veel gedaan voor de vereeniging, waarvoor dan ook een woord van dank gebracht wordt. Onze eerw. Zuster heeft 1714 ziekenbezoeken af gelegd, 680 bezoeken heeft zij geh,ad aan de kliniek, 161 artikelen zijn onder de le den geweest. Met succes is dit jaar een moedercursus gehouden met 30 deelne mers. Verder heeft het bestuur de zorg voor moeder en kind, kleuterzorg, ter hand genomen -Kaast de Zuster en de Kraam verpleegster hebben ook de dames van de Naaikrans veel werk verricht. Een dank woord blijft hier niet achtew'ege. De secre taris had van den voorzitter eenige waar- weerende woorden voor zijn vele werk zaamheden te ontvangen met instemming der leden. Het financieel verslag werd uitgebracht door den waarn. penningmeester dr. Post- Uiterweer. De inkomsten bedroegen 2175.77, de uitgaven 1777.08. Een batig saldo van f 398.69, wat een teruggang be- teekent van 67.49, maar, zegt de voorz., het boekjaar loopt momenteel van 1 Jan. tot 31 December wat anders niet het ge val was. Voor dit jaar hebben wij al een aardig begin overgehouden van de uitvoe ring. de heer D. v. d. Hoorn brengt na mens de controle-commissie rapport uit, dat de boeken en bescheiden in juiste vorm zijn en stelt voor den penningmeester te dechargeeren. Aangenomen. Bij het punt verkiezingen werd de voor zitter, de heer P. Post, herkozen, en in de vacature-M. Holscher, werd gekozen de heer H. v. d. Kroon. Tot leden van de verificatie-commissie werden benoemd de heeren M. Robertz, Ant. van Rijn en C. Kroft wed.Pzn. Bij de rondvraag sneed de heer Togni de T.B.C.-bestrijding aan. Uitvoerig werd hierover-gesproken. Die geheele subsidie kwestie .werd onder de loupe genomen. Na breede discussie werd besloten, dat het bestuur in deze zaak op haar qui vive zal zijn en dat het tot een bevredigende oplossing moge komen. De heer de Rijk vrpeg, hoe ver het stond met een consul tatie-bureau. Het bestuur heeft dit ter hand genomen en correspondentie is al geschied. De voorz. bracht een woord van dank aan den pastoor voor zijn medeleven met het Wit-Gele Kruis; altijd staat hij ons ter zijde. Verder aan den medisch advi seur dr. Post-Uiterveer, de eerw. Zuster, de dames van de Naaikrans en tct slot de leden voor hun medewerking dezen avond getoond. Spr. hoopt, dat een ieder propa gandist moge zijn voor het Wit-Gele Kruis, de vereeniging die zooveel nuttigs «n schoons verricht in onze parochie. Hier na sluiting met den chr. groet. Geboren: Josephus Wilhelmus Johan nes, z. van J. P. Zoet-Janssen. Janna, d. van H. de Vos-Meeuwis. Overleden: H. Haak 65 j., echtgen. ▼an W. van Eijk. Gevestigd: M. Bos van Woubruggo. - C. Fransen van Bijnsaterwoude. M. Fransen van Rijnsaterwoude. A. v. d. Marei van Stolwijk. Vertrokken: G. E. Wansinck naar Waddinxveen. G. v. d. Voorn naar Rijn- •aterwoude. VOORSCHOTEN. R. K. S. V. „V.V.L." Zooals velen reeds bekend is, wordt op Zondag 14 Mei te Delft een voetbalwedstrijd gespeeld tus- schen het Haarlemsche en Bossche elftal. De baten van dezen wedstrijd worden af gedragen aan de Missie. Nu heeft de plaat selijke sportvereeniging „V.V.L." gemeend om met een zoo groot mogelijk aantal naar Delft te trekken, niet alleen met haar le den, dooh ook andere jongelui. Te dien ein de is een fietstocht georganiseerd. Een groot aantal plaatsen is reeds aangevraagd, zoodat op veler medewerking, gezien toch het goede doel, gerekend wordt. Bij den heer G. Niersman (Dorp) zijn verdere in lichtingen te bekomen, tevens kan men zich daar voor deelqame opgevfen. St. Joseph- Gezellen, jong Voorschoten, vercenigt het nuttige met het aangename en houdt dien ■dag vrij. LEEST MET AANDACHT de ADVERTENTIE-PAGINA'S! UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. DE WETHOUDERSVERKIEZING. De benoeming van een nieuwen wethou der in de vacature van den heer P. Bate laan, welke benoeming door velen met be grijpelijke belangstelling werd tegemoet- gezien, behoort weer tot het verleden. Bij zeer velen, en niet alleen by de ka tholieken heeft nog n oogenblik de ver wachting bestaan, dat de Prot. groepen de gerechtvaardigde aanspraken van de Katü. minderheid zouden erkennen en dat 'n ka tholiek tot wethouder zou worden benoemd. Degene, die echter de mentaliteit van be paalde groepen hier in Bodegraven beter konden beoordeeien, waren er van over tuigd, dat de katholieken, niettegen staande alle gerechtvaar digde aanspraken, geen schijn van kans hadden. En zij hebben gelijk gehad! Iets anders is echter of kon worden vor- wacht, dat de heer Huitkar de nieuwe wet houder zou worden. Al eerder werd hier betoogd, dat de Kath. Raadsfractie gegronde aanspraken op de wethouderszetel kon doen gelden. De practijk is immers de laatste jaren zoo, dat de Regeering bij de benoeming van Burgemeesters in de meeste gevallen iemand benoemt van die partij, welke de grootste vertegenwoordiging in den Raad heeft. Zij wil hierdoor klaarblijkelijk er toe mede werken, dat de grootste politieke par tij ook de meeste zeggenschap heeft in liet college van B. en W. Want het standpunr. dat de Burgemeester boven de partijen staat, moet niet zoodanig worden geïnter preteerd, dat hij tijdens zijn burgemeester schap zijn beginselen.geen richtsnoer mag laten zijn van zijn handelen, maar dat bij gedurende dien tijd zijn beginselen op va- cantie stuurt, 'n Katholiek burgemeester zal bij het doen van voorstellen of het nemen van beslissingen wel degelijk reke ning houden met zijn Kath. beginselen, evengoed als 'n A.-R. of C.H.-burgemeester met zijn A.-R.- of C.-H.-principes. Ook in Bodegraven is toch uit de beslui ten van den Burgemeester, vooral als hoofd van de politie meermalen overdui delijk gebleken, dat hij zijn A.-R.-beginse- len, en terecht, daarbij laat meespreken. En we behoeven hier niet te betoogen, dat de Burgemeester 'n man van uitgesproken A.-R.-huize is, want dit is voldoende ko men vast te staan door zijn oandidaatsohap voor de A.-R. partij bij de a.s. Tweede Ka merverkiezingen. Dit boven-de-partijen-staan moet dan ook slechts zoo worden verstaan, dat hij niet p a r t ij d i g is ten opzichte van be paalde groepen of personen. Het is dus duidelijk, dat de A.-R. partij reeds is vertegenwoordigd in het collego van B. en W. door den Burgemeester en nu is het toch wel wat al te veel ge vraagd en buiten iedere verhouding, wan neer de A.-R. nu ook nog 'n wethoudersze tel wenscht. Want het zou dan zoo wor den, dat deze partij, die in den Raad van de 13 zetels er 4 bezet, in het dagelijkse.li bestuur van de Gemeente over 2 van de 3 zetels zou beschikken. En wanneer men dan nog bedenkt, dat de Secretaris der Gemeente eveneens A.-R. is en in de verga deringen van B. en W. wel geen beslissen de, maar toch 'n adviseerende stem heef', dan begrijpt men toch wel, dat de invloed van de A.-R. partij in de dagelijksche lei ding der Gemeente op deze wijze oneven redig sterk en buiten iedere normale ver houding zou zijn. Evenwel, de Prot. Chr. fracties schijnen op het standpunt te staan, dat de richting van den Burgemeester niet van invloed is bij de samenstelling van het ooilege van B. en W. Hierbij zij echter opgemerkt, dat de Prot. partijen dit standpunt alleen huldigen, wanneer zij er voordeel van kunnen heb ben. Zou het aannemen van dit standpunt echter ,winst beteèkenen voor de Kath. partij, dan zijn ze ineens de meening toe gedaan. dat de richting van den Burge meester w 1 moet meespreken bij de sa menstelling van het College van B. en W Zie maar naar Woerden, om één voor beeld te noemen uit vele! Daar is 'n Ka tholiek Burgemeester en, of schoon de R. K. partij daar 4 zetels van de 13 in den Raad heeft- en de sterkste fractie uitmaakt, den ken de Prot, groepen er niet aan den ka tholieken 'n wethouderszet-el te doen be zetten. Zoo is de practijk! Een ieder, die de zaken objectief beziet., zal het erover eens zijn, dat de vacante wethouderszetel dus allerminst toekwam aan de A.-R. fractie, maar aan de in ge talsterkte op haar volgende partij, die nog niet in het ooilege vertegenwoordigd was, in dit geval de Kath. fractie. Er was echter bij de Prot. Chr. partijen, den Liberaal incluis, geen enkel lid, die deze meening wensohte te deelen. Her moest en het zou een A.-R. zijn, of juister gezegd, het mocht in geen geval 'n Kath. zijn. Hoe immers zijn de feiten? De officieele candidaat van de A.-R. fractie kwam on- verwaohts, door omstandigheden, zijn ge zondheid betreffende, niet meer (althans op dit moment) voor de benoeming in aan merking. De thans gekozen wethouder, de hoor Huitkar, was niet favoriet, noch bij de A.-R. noch bij de C.-H., om van de an dere groepen maar niet te spreken. Er zou dus alles voor te zeggen geweest zijn, dat men althans nu op den Katholieken can didaat overging. Niets is echter minder waar! Immers, het mocht in geen geval 'n Katholiek zijn! Naar ons van betrouwbare zijde werd me degedeeld, werd toen van C.-H. zijde eerst gepolst de eenigste z.g. liberaal in onzen Raad, of hij 'n eventueele benoeming t.ot wethouder zou wenschen te aanvaarden. Dit heeft, om welke redenen dan ook, niet tot 'n resultaat geleid en. gezien de voor opgezette stelling: geen Katholiek, heeft men toen noodgedwongen den heer Huit kar aanvaard. 't Is werkelijk om te lachen, als het niet zoo treurig zou zijn en het kleine partij politieke gedoe en het dorpsche benepen anti-papisme er niet zoo duimen dik bo ven op lag! Want als men voorheen in en buiten den Raad de A.-R. en C.-H. en ook personen van andere partijen hoorde spreken over den heer Huitkar als lid van den Raad of als lid van de Slachthuiscommissie, dau was de conclusie deze, om het maar heel zacht uit te drukken, dat men zich nog geen enkele maal over de capaciteiten de» heeren H. in het politieke leven had be hoeven te verbazen. En thans is hij in eens d e geschikte man om het, vooral in dezen tijd, verantwoordelijke ambt van wethou der te vervullen. De eenige kwaliteit, die men in Bodegraven voor dit ambt schijnt te moeten hebben, is deze, dat men in ieder geval niet Katholiek is! De papenvrees schijnt er bij onze oude wapenbroeders uit het politieke leven toch wel heel erg in te zitten. Zoo moest in de laatste raadsvergadering ook benoemd worden 'n hoofd voor de openbare Lagere School. En er kwam 'n voordra-cht met zeggen en schrijve één naam, terwijl er toch door Den Haag 'n heel lijstje met wacht gelders was opgegeven. Maar ja, dit waren alle oud-hoofden van scholen uit Brabant en Limburg en dus waarschijnlijk Katholiek. En die kan mcu toch in 'n Raad als de Bodegraafsche kwa lijk rfp de voordracht plaatsen, zelfs niet als No. 2 en 3. Dus werd het desbetreffen de artikel van de Lager Onderwijswet maar even op zij gezet! Voor de benoeming van 'n Katholiek be hoefde men echter niet bang te zijn, want de meerderheid van onzen Raad kijkt a I- leen naar het intellect en dan, men weet het. de heer Huitkar heeft het laatst nog in een van zijn ma-eristrale betoogen vast gesteld: de intelleetueelen worden juist on der de Protestanten gevonden (vandaar de benoeming van den heer H. tot wet houder! Intusschen, de kwestie is nu weer voor 2 jaar van de baan. Men beweert wel, dat de beer Huitkar slechts de zetel voor den heer B. Batelaan bezet houdt en dat hij zich zal terugtrekken, zoodra de heer Ba telaan in staat is het wetboudersambt waar te nemen. Maar.... geloove, wie het wil De Katholieken kunnen echter uit deze historie weer heel veel leeren en wel heel duidelijk is weer eens een keer te meer ge bleken, dat zij hier in de>n Raad van Bo- degraven van de Prot. Chr. groepen met den Liberaal incluis, niets, maar dan ook niets te verwachten hebben. De Kath. raadsfractie zal verstandig doen haar houding hiernaar te bepalen en haar kracht te zoeken in haar isolement, want de samenwerking met de bovenge noemde groepen zal harerzijds wel niet meer op prijs gesteld worden. Volksbond. Vergadering van den R.- K. Volksbond op Donderdag 13 Anril in het Parochiehuis, De voorz., de heer S, Steenbergen, opende de vergadering met den chr. groet en heette de aanwezieen van harte welkom, in het büzonder den geest. adv.. kapelaan v. Kesgel. De notu len welke door den secretaris, den heer C. Groenendijk waren venSorpd, werden on veranderd goedgekeurd met dank van den voorzitter. Ineeknmen was een schrijven van het Centraal Bestuur met de mededeeling, dnt het verslagboek van de studiedagen te Bergen verkrijgbaar was tegen 55 cent per exemolaar. Vervoleens was ingekomen een schreven over het Katholieke Jeugdwerk uit Duitsehland, hetwelk voor kennisge ving wordt aangenomen. Ten" laatste de agenda van de Centrale Vergadering wel ke gehouden wordt, on 1 Mei. De voorzit ter deelt mede. dat ieder in de gelegen heid is, de Prins Willem-herdenking te Delft bij te wonen. Aangezien niemand zich hiervoor oDgeeft. gaat men over t<?t de volgende mededeeling n.l. over de in- toeH van den Bisschon on 3 Mei. De geest. adv. deelt in het kort de voor bereidende werkzaamheden hieromtrent mede. De voorz. soreekt de wensch uit. dat geen enkel Hd zal ontbreken tijdens de intocht op 3 Mei. Vanaf heden zullen de vergaderingen ge durende de zomermaanden om de twee maanden gehouden worden. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de heer A. Groep heeft bedankt voor het agentschap der Centrale Volksbank. Op initiatief van het fonds „Hulo in Nood", Zal einde Mei ten bate van dit fonds een liefdadigheidsuitvoering gegeven worden. Hierna werd de agenda der Centrale raads vergadering behandeld. Vanuit de afdee ling Vlissingen was een schrijven gekomen, voor aanbeveling van den candidaat uit deze afdeeling, voor de bestuursverkie zing; aangezien men echter hoegenaamd nieta van dezen persoon afwist, wordt be sloten de aftrèdenden te herkiezen. Tot afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergadering wordt gekozen de lieer 8. Steenbergen, plaatsv. de heer A. Wols- wijk Azn. Door de vergadering werd goed gekeurd een bedrag van 40 te storten in do kas van do werkloozencommissie. Bij de rondvraag vraagt de hoer Smits hoe het staat met de kerkwacht. De heer Wolswijk deelt hieromtrent mede, dat nog steeds gewacht wordt op de oproep aan alle parochianen. Niets meer aan de orde zijnde, dankt de voorz. de aanwezigen voor hunne opkomst en sluit op de gebrui kelijke wijze deze goed geanimeerde, doch slechts matig bezochte vergadering. Arbeidsbemiddeling. Bij het oorres- pond ent schap der Arbeidsbemiddeling in deze gemeente staan nog als werkloos in geschreven: 21 landarbeiders, 17 bouwvak arbeiders, 3 grondwerkers, 27 losse werk lieden, 14 fabrieksarbeiders, 2 electrociens 2 schilders, 10 pakhuisknechts, 1 chauf feur, 1 smid, 9 schippers, 1 winkelbedien de. Inlichtingen aan H.H. werkgevers wor den gaarne verstrekt. Bouwen. Aan A. Ooms is door B. en W. vergunning verleend tot den bouw van een bergplaats voor rekening van G. Uithol. Geboren Lambertus, zoon van A. van der Boon en van G. Portengen Hen- dricus Antoniu® Josephus, zoon van J. A. van Diemen en van J. C. Zwanenburg. Ondertrouwd: G. J. van Veldhui zen 28 jaar en J. M. Vollering 25 jaar. Getrouwd: T. Boelen 24 jaar en M. J. Dortland, 23 jaar G. Vink, 32 jaar en J. O. Amersfoort 29 jaar. Gevestigd: F. W. J. Wolf en go- zin, em, pred. van Renkum. Vertrokken: M. Tangemann, dienstbode, naar Duitsehland M. van der Waaij. smid, naar Haarlemmermeer (Rijk) W. E. Agterof, onderwijzeres, naar Wassenaar J. van Elswijk en ge zin, landarbeider naar Zwammerdam J. Koetsier, dienstbode, naar Rietveld L. ten Hove, Bloemistkneeht naar Ridder kerk, (Slikkerveer) J. M. Scheer, z. b. naar Nieuwkoop J. M. A. Alkemade, landarbeider en gezin naar Zwammerdam ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen: Gerardus Hyman en gezin, koopman, Hoorn 85, van Leiden. Pieter Baars, schippersknecht, Kortsteek- terweg 5, van Zwammerdam. Maria Cor nelia van Egmond, zonder beroep, Willem- straat 10, van 's-Hertogenbosch. Jelle Visser, veehouderslcnecht, Gnephoek 82, van Ferwerderadeel. Cornelia Magda- lena Carsjens, leerl, kraamverzorgster,, Pr. Hendrikstraat 114, van Haarlem. The- rese Bienert, dienstbode, Brugstraat 5, van Boskoop Johanna de Wissel, zonder be roep, Gneuhoek 36, van Montfoort. Klaasje Abbekerk, telefoniste, Zaalber- straat 9, van Bodegraven.. Maria van den Brind, telefoniste, Zaalberestraat 9, van Bodegraven. Jan van Vliet en gezin, fa brieksbaas, Raadhuisstraat 33, van Kethel en Snaland. Franciscus Antonius van der Werff. hulp-kantonnier, Steeksterweg 126, van Eindhoven. V ertrokken: Maria Cornelia van straalcn, dienstbode naar Utrecht. Christina van Eemond, dienstbode naar Leiden. Hendrik Roest, winkelbediende naar Boskoop. Frans Philippus Koele- wijn, stoffeerder, naar Koudekerk. Jo- raanna Margaretha Hageloon hoofdzuster, naar Leiderdorp. Emmerentia Johanna Balk, zonder beroep naar Noordwijker- hout. Cornelis Simon Verkerk, bouwar beider, naar Wassenaar. Gerrit Ver kerk, ooperman, naar 's-Gravenhage. Klara Boer, zonder beroep naar Berkel en Rodenrijs. Gerardus Kamlade, fourage- handelaar naar Woubrugge. Matthijs Buterman, machinist, naar 's-Gravenhage. Lydia van den Broek, dienstbode naar Heerlen. Frans Sondermann, veehou dersknecht naar 's-Gravenhage. Albert Munting, bloemist naar Groningen. ■Geboren: Klaas z. van Klaas Galt Heidstra en Elske Westerhof. Gerardus z. van Gerardus Johannes van der Sluijs en Petronella Antonia Splinter. Lintje Cornelia d. van Hendrik Stapper en Nies- je Kooren. Frederica d. van J. van Soest en Bertha Elfert. Josephina Jo hanna d. van Carolus Josephus Verbrugge en Joanna Thonen Margaretha Maria d. van Pieter Bogaard en Petronella Adria- na Meijers. Theresia Lidwina Johanna d. van Johannes Venne en Jacoba Maria Bezuijen. Piet zoon van Hendrik Johan nes Bunt en Alida van der Lee. Overleden: Aloysius Johannes Ver- kleij 8 weken. Adriana Pijnaker 90 j. wed. van Jacobus van der Meer. Corne lis den Dubbelden 69 j. echtgen. van Jacoba de Boer. Gehuwd: Gerrit Teekcns 29 j. en Pie- tertje Klara Kooij 28 j. Huibert de Kwant 27 j. en Grietje Adriana van Ettin- ger 25 j. WOERDEN. DE PLANNEN TOT DEMPING VAN DEN RIJN. Openbare vergadering van Rijn-comité. Woensdagavond had de openbare verga dering plaats van het Rijn-comité alhier, in Hotel Ruys. De opkomst liet niets te wenschen over en de ruime sooieteitszaal was dau ook ruim bezet. Onder de aanwe zigen merkten wc o.a. op de beide wet houders en verschillende gemeenteraads leden, alsmede diverse aannemers. Te kwart over acht opende de voorzit ter, do heer P. A. Riedé, met een hartelijk welkomstwoord, in 't bijzonder gericht aan de wethouders en gemeenteraadsleden, die door hun aanwezigheid ten volle hun be langstelling toonden. Spreker memoreerde da.n even in 't kort de oprichting van het Rijn-comité, thans ruim 'n jaar geleden, en het doel dat men zich hiermede gesteld had, n.l.: lo. het verkeersvraagstuk, 2o. het in eer herstellen van 'n bebouwd deel van- Woerden, dat door den Rijn bolem- merd wordt in vooruitgang, 3o. oplossing van 't werkloozenvTaagstuk voor geruimen tijd. In verband met het eerste punt wijst spr. op de max. snelheid, die in de toe komst 40 K.M. binnen de bebouwde kom zal zijn, zonder dat de gemeente hieraan wat zal kunnen doen. Spr. ziet de auto's al met 'n gangetje van 40 K.M. door de Voorstraat snorren. Dan wijst hij op han del en verkeer langs de Rijn. 't Vervoer per schuit gaat hard achteruit. Maar er staat nog wel 'n andere mogelijkheid open, want langs de Rijn N.Z. kun je met 'n krui wagen rijden en langs de Rijn Z.Z. kan n heele auto staan, dan pas zit de zaak daar vast. 'n Ideale toestand dus! Verder zal de eventueele Rijndemping een arbeiJs- loonuitkeering meebrengen van een 30.000, waarvoor productief werk en verlichting van werkloozensteun 'n waardige ruil zijn. Dan zal er nog uitbreiding mogelijk wor den in 't hartje van de stad door 't ver dwijnen der krottenbouw en een opleving j van alles wat ten Z. van den Rijn ligt cn nu 'n dood gedeelte (betrekkelijk) vormt. Na deze korte inleiding geeft hij het woord aan den heer O. T. Snel, secretaris, die de hoofdschotel van deze vergadering voor zijn rekening neemt. Eerst gaat spr. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS aan de hand van duidelijke projecties de beteekenis na van den Rijn in vroeger da gen en van de afname van die beteekenis. Verschillonde gegevens over Woerden van af de 9de eeuw worden besproken. De heer Riedé Jr. geeft een uiteenzetting over de plattegrond van Woerden met z'n wallen en grachten. De heer Snel komt er vooral op neer, dat in vroeger tijden 't Zuid el. gedeelte voor handel en industrie van de meeste beteekenis was. In de Voorstraat (Breestraat) woonden de „poorters", 't Noordel. gedeelte, dat veel kleiner en waar veel water was, kwam pas na dem ping van de „Poel" tot meer bloei. We krijgen 'n paar prachtige foto's van Utrechtsoho en Leidsche poort, benevens enikele oude foto's van den Rijn, die toon den van welk belang het water in die da gen voor handel en verkeer was. Als tegen stelling werden een paar foto's geprojec teerd van den Rijn in z'n tegenwoordigo vorm, die duidelijk toonden hoe dood ze thans is en hoe ze gebruikt wordt voor vuilnisbelt. Verschillende foto's vestigden onze aandacht op de miserabele gevels, d:e de schoonheid lands den Rijn moeben ver- hoogen. Hier werd de heer Snel zeer sar castisch en kreeg „Heemschut" menigo steek onder water, 't Oudstedeschoon be staat uit 2 brugjes, dateerend uit 1779 cn die mogen niet opgeofferd worden aan bo vengenoemde drie belangrijke zaken. Spr. behandelt 't verval van den Rijn: „'t ver voer per as heeft 't vervoer per schip ver drongen". Hij memoreort enkeJe pogingen tot demping uit vroeger jaren, ook reeds in verband met het verkeer®vraagstuk. Hier na is 't pauze. Na de pauze komt eerst aan de orde de vraag: Waarom heeft het Rijn-comitè niet geantwoord op Heemschut? De voorzitter geeft thans op 't bekende 1 stukje van Heemschut 'n waardig ant woord, zoo waardig, dat er van 't heele stukje niet veel overblijft. Hierin werd o.a. opgemerkt hoe Woerden de 4de plaat® is, wat drukte betreft van 't doorgaand ver keer, hetgeen blijkt uit de statistieken. De heeren waren dus wel op de hoogte!? De Rijn door de stad ie 'n open riool van 450 M. lengte, 'n bespotting voor de stad Woer den. Door omlegging over de Singel zou de naam Rijn beter tot z'n recht komen. De instemming van de zaal bleek wel uit 't applaus, dat volgde. Hierna vervolgde de heer Snel. Spr. behandelde achtereenvol gens de mogelijkheid, wenschelijkheid en noodzakelijkheid van 't dempen. Het plan, ontworpen door den waterbouwkundige, den heer Riedé Jr., werd aan de vergade ring voorgelegd. Er zijn 3 wegen: lo. 'n rioleering van 1 M. bij 1.50 M„ kosten ƒ70.000; 2o. 'n duiker van ƒ85.000 en 3o. 'n overkluizing, 103.000. 't Groot Water schap van Woerden wil in verband met de afvoer van boezemwater haar medewer king verlecncn aan 't tweede plan. Do mogelijkheid der financiën heeft de meeste voet in de aarde. Maar behalve financieele steun is er raoreele steun noodig. Die go- niet 't comité van de K.N.A.O. en verschil lende andere bonden, die hun reed® ver schillende middelen inzake 't financieele gedeelte aan de hand gedaan hebben. Zoo is in verband met 't verbeteren van den rijksweg (door de demping) reeds offi cieuze toezegging gedaan door 't rijk van financieele steun, 't Gemeentebestuur heeft 't plan in principe goedgekeurd (11 tegen 2 stommen), 't Wachten is nu op de oplos sing uit Den Haag. Tot zoovor de werk zaamheden van 't comité. De wenschelijkheid en mogelijkheid, dio nu wel reeds zullen zijn doorgedrongen, brengen voornamelijk de 3 genoemde car- dinale punten nog eens braad naar voren. Gelden nu bij dat Rijndempingsplan ver schillende persoonlijke belangen? Ja, maar niet alleen. Bovendien, niemand interes seert zich voor iets, waar hij absoluut geen belang bij heeft. De zaak is van algemeen belang Vergeleken wordt nog de houding van 't bestuur van Stad en Lande van Zuid-Hol land, dat eerst bij 't Rijn-comité om in lichtingen is geweest, met de houding van Heemschut, 't oordeel van 'n paar vreem delingen, die eens naar die aardige brug getjes gekeken hebben.,'n Rapport van de K.N.A.C. wordt voorgelezen over de op lossing van 't verkeersvraagstuk. Er zijn 2 wegen, maar demping van den Rijn voor ziet 't beste. Enkele krantenuitknipsels, die geprojecteerd worden, laten zien hoe wel financieele steun verleend is voor kost bare, veel minder productieve, werken al® hier de Rijndemping. Van de gelegenheid tot 't stellen van vragen wordt slechts matig gebruik ge maakt. Te kwart over tien sluit de voor zitter de drukbezochte vergadering. Als uu maar velen door deze eerste buitengewone openbare vergadering bekeerd zijn! Personalia. Tot onderwijzer aan de R. K. U.L.O. school alhier is benoemd de heer Chr. G. van Schaik uit Utrecht. Emmabloem-collecte. Voor Woerden, Rietveld cn Barwoutswaarder is nu de Emmabloem-collecte bepaald op a.s. Woens dag 19 April. Een schare jonge meisjes heeft zich gelijk vorige jaren bereid ver klaard de bloempjes te verkoopen. De not- I to-winst van deze verkoop komt in de kas va;i de plaatselijke afdeeling der Ver. L Bestr. v. U. T.B.C. Aanrijding. Donderdagavond wilde 'n luxe auto op 't stationsplein tusschen twee aldaar staande autobussen doorrijden en reed daarbij een van de tegenovergestelde richting komende fietser aan. Van het por tier werd de knop afgerukt, terwijl de fiet ser er met 'n ernstig bezeerde arm af kwam. In de Achterstraat werd door 'n vrachtauto een fiets aan puin gereden. De politie heeft de zaak in banden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 17