AGENDA DONDERDAG 13 APRIL 193o DE LEIDSCHE COUP An. LEK51E BT AD PAG. Z BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht »n den morgen, van 13 April 1933, medegedeeld door het Kon Ned Meteor, instituut te De Bilt Hoogste baromcterst.: 772.6 te Valencia. Laagste barometerst.: 744.3 te Stensele. Verwachting tot den avond van 14 April.: r Zwakke tot matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer slag, aanvankelijk kouder met kans op Van het depressiesysteem ligt de voor naamste kern over Noorwegen met een nitlooper over Duitschland, die daar on- weersachtige regen bracht. De hooge drukking heeft zich sterk over IJsland en de Britsche eilanden ontwikkeld en breidt zioh nu verder over onze omgeving uit. Bij de nadering van de depressie uit den Oceaan zal vermoedelijk de wind weer gaan krimpen. In Scandinavië is de tem peratuur in het Noorden weer onder het vriespunt gedaald en waaien aan de kust sneeuwstormen. In Oost- en Zuid-Duitsch- Land en in Zuid-Frankrijk valt nog vrij veel regen. Op de Britsche Eilanden klaart de lucht op, in Ierland daalde de tempe ratuur tot onder het vriespunt, op IJsland kwam tot 10 graden vorst voor. Terwijl de koude luchtstroomen zich verder over onze omgeving en midden-Europa uitbrei den zal na morgen stijging van tempera tuur waarschijnlijk geleidelijk weer ko men, aanvankelijk met droog weer. LUCHTTEMPERATUUR. Tempprat"iir des middags te half drie 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS .Van Dóhdèrdagnamiddag 7.23 uur. tot Vrijdagmorgen 4.36 uur. HOOG WATER. 'Te Katwijk: op Vrijdag"14 April voorm. 4.55 uur en nam, 5.15 uur. Burgemeester van Maassluis. Bij Kon. besluit is aan C. P. I. Dom misse eervol ontslag verleend als burge meester van Maassluis, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen en is C. P. I. Dom misse, voornoemd, benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Een raadslid, die niet wil heengaan. Het Amsterdam sche Raadslid De Dood, afgevaardigd door de S, D. A. P., is com munist geworden. Na afdoening van de ingekomen stuk ken heeft de heer De Dood. gisteren in den Baad een. verklaring afgelegd. De ontwik keling van de politieke gebeurtenissen in de laatste maanden en in het bijzonder in de laatse weken heeft, zeide hij, een ernstige verandering gebracht in zijn in zicht in den klassenstrijd en in zijn over tuiging. Hij is tot het besluit gekomen, dat hij niet langer soc.-democraat kan zijn. Hij erkent gekozen te zijn op een lijst van de S. D. A. P. en geen enkel persoonlijk recht op zijn gemeenteraadszetel te heb ben. Vervolgens zet hij uiteen dat de kie zers geen personen hebben gekozen, maar candidaten van de S. D. A. P., die voor gaven den klassenstrijd te voeren. Van het verkiezingsprogram, zegt spr., is niets te recht gekomen. Hij erkent, dat hij ver plicht is aan de partij, die den proletari- schen klassestrijd voert, zijn mandaat te rug te geven. Deze partij bestaat echter niet, zegt spr. en hij kan dus geen man daat terug geven. Daarom houdt hij zijn mandaat ter be schikking van het strijdende proletariaat georganiseerd in de Communistische Partij (Geschreeuw van soc.-dem. en Communis ten). De heer Woudenberg (S. D. A. P.) had gedacht, dat de heer De Dood zou komen toet de verklaring, dat hij zou heengaan. Zijn heengaan uit de Partij en uit de raadsfractie is met zeer ongemengde ge voelens ontvangen. Spr. zegt dat het een opluichting is. Het besluit dat hij blijft zitten kan alleen De Dood blaraeeren. Iiemand die zijn partij verlaat onder deze omstandigheden oogst, zegt spr., slechts de verachting van do massa. De heer Schalker (C. P.) zegt., dat dui zenden arbeiders met de houding van den heer De Dood instemmen. De massa heeft slechts verachting voor de soc.-de- moeraten, die de arbeiders terroriseeren en onderdukkem Vredestein te Roermond. Ged. Staten van Limburg hebben goed keuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Roermond om een voorschot van 225.000 te verleenen aan de N.V. Rubberfabriek Vredestein te 's-Gravenhage, voor het bouwen van een fabriek aan 't industrieterrein aan den Mo lenberg te Roermond, tegen een rente van ten hoogste 4 U2 pet. met jaarlijksche aflossing van 10.000. Daar op deze fabriek 112 vrouwelijke en 113 manneliike arbeiders te werk kon den worden gesteld en de N.V. al haar per soneel zooveel mogelük uit Roermond zou betrekken, wordt dit besluit van Ged. Staten in de gemeente als een groote teleurstelling gevoeld. Omtrent de motieven, die Ged. Staten tot het onthouden van haar goedkeuring aan het raadsbesluit geleid hebben, is nog niets hekend. KERKNIEUWS RECTOR L. A. J. C. SPEET, t Hedenmorgen vroeg is na een langdu rige ziekte te Amsterdam nog plotseling overleden de zeereerw. heer L. A. J. C. Snéet, sinds 1909 rector van het gesticht „De voorzienigheid" te Amsterdam en di recteur van de Congrecatie van de Arme Zusters van het Goddelijk Kind. Voor deze Congregatie heeft de overledene met veel toewijding en priesterlijke liefde ge arbeid en gezorgd. Rector Speet werd geboren 19 Januari 1872 en priester gewijd 15 Augustus 1895. Achtereenvolgens was hij werkzaam als kapelaan te Vlaardingen en te Amsterdam in de St. Anna-parochie, waarna hij werd benoemd tot rector van het gesticht „De Heibloem" in Limburg. In 1909 werd hij benoemd tot rector in „De Voorzienigheid" te Amsterdam, waaraan hij gedurende bijna 22 jaren zijn beste krachten wijdde. De overledene bereikte den leeftijd van 61 jaar. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. De 26-jarige orgeldraaier A. W. B. te Leiden, die terecht heeft gestaan we gens diefstal van een bedrag van 6. ten nadeele van de gemeente Leiden, werd te dier zake veroordeeld, tot 3 maanden gevangenisstraf. De architect J. K. te Voorscho ten heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van het onttrekken van een partij van 28.000 steenen aan het daar op gelegd beslag. Door K. tegen wien door het O. M. een geldboete van 200 subs. 50 d. was geëisoht, was ter verde diging aangevoerd, dat de deurwaarder hem het beslag slechts zou hebben aan gezegd, doch niet beteekend. De recht bank sprak verdachte heden vrij. Tegen den gedetineerden los werkman C. N. is door het O. M. ter zake van' poging tot doodslag 3 y* jaar gevange nisstraf geëischt. N. heeft in de duinen onder Wassenaar, uit 3n met scherp geladen revolver geschoten op den jacht opziener Kaster, die evenwel niet werd geraakt. De rechtbank achtte het pri mair ten laste gelegde niet bewezen, doch veroordeelde N. ter zake van be dreiging tot 2 maanden gevangenisstraf. N. werd tevens in vrijheid gesteld. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen B. O., uit L e i d e n, van be roep meelhandelaar, die op 30 Maart jl. terecht heeft gestaan wegens een over treding der Tarwewet en tegen wie de Officier bevestiging had gevraagd van een veroordeelend vonnis van den Leid- schen Kantonrechter, waarbij verdachte wa-s veroordeeld tot een geldboete van 75.subsidiair 30 dagen hechtenis. De Rechtbank bevestigde het vonnis De Haagsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen G. v. d. L. uit Zoeterwoude, die op 30 Maart jl. te recht heeft gestaan na een vrijsprekend vonnis van den Leidsohen Kantonrechter, terzake van een jachtovertreding, waar van de Ambtenaar in hooger beroep was gegaan. De Officier van Justitie vroeg eveneens vrijspraak. De rechtbank be vestigde het vonnis van den Leidsohen Kantonrechter. POGING TOT MOORD. De rechtbank heeft heden voortgezet de behandeling van de strafzaak tegen den 28-jarigen varensgezel J. D., thans gedetineerd die op 16 Maart j.l. heeft terecht gestaan wegens poging tot moord gepleegd op 30 December j.l. op zijn meisje in een perceel aan den Rijnsbur- gerweg te Leiden. Door het O. M. was ter zake tegen D. 6 jaar gevangenis straf geëischt. Thans werden als getuigen-deskundi- gen gehoord do psychiaters dr. Schol- tens en dr. Gerritsen, die in hun resp. rapporten tot de conclusie kwamen dat D. weliswaar aanleg heeft voor zieke lijke afwijkingen, doch dat deze zich nog niet in die mate hebben geopenbaard, dat thans van een ziekelijke stoornis kan worden gesproken. Op grond van deze verklaringen persisteerde het O. M bij zijn hierboven genoemden eisch. Mr. Boden hausen, als verdediger op tredend, betoogde dat er bij D. wel stoornissen in diens geestvermogens wa ren, en dat deze in ieder geval als ver- MIJN REIS DOOR SIAM. OP VISITE BIJ EEN D00DE. Een niet alledaagsch bezoek. (Van onzen bijzonderen correspondent). BANGKOK, Maart 1933. •ni Parapaks, de tieitige Siamees die op het aosteiijk iclee was gelsomen om mij als vriend te vergezellen op mijn eerste toch ten, gedurenae de eerste weken van mijn verblijf in Siam vertelde me op zekeren dag: Ik heb een heel aardig voorstel om een buitengewoon zeldzaam bezoek te gaan afleggen. Ik heb een uitnoodigmg gekre gen om mijn eerbewijzen te gaan betuigen aan den edelen Tirek Prap en men heelt mij gevraagd om enkele \rienden mee te brengen. Ik weet zeker dat dit bezoek u buitengewoon zal interesseeren. Dank u wel. Maar ik heb niet de eer uw vereerde vriend te kennen. Dat heeft ook niets te beteekenen, want u wordt toch niet aan hetn voorge steld. Hoe moet dat dan gaan, als ik hem toch een bezoek ga brengen? Wel hij is immers al dood! En u wilt toch dat wij er heen gaan om hem een bezoek te brengen? Zeker, juist omdat hij dood is. U zult zien dat dit bezoek buitengewoon aar dig is. Ik ben zoo vrij om te betwijfelen of wij wel dezelfde smaak hebben. Maar ik kan trouwens niet goed begrijpen, hoe uw achtenswaardige vriend, die naar een be ter leven is overgegaan ons nog kan uit- noodigen? Maar de geesten van den doode.... Wat zegt u? De familie, die de wenschen vertolkt van de goede geesten die de wacht houden bij het lijk, hebben tal van uitnoodigingen rondgezonden. De achtenswaardige Tirek Prap is no-g maar drie maanden dood. Ik begin nu in te zien in welk opzicht deze visite zoo buitengewoon aardig be looft te worden: we gaan een bezoek bren gen aan het kerkhof. Heelemaal niet. Wij gaan hem thuis opzoeken. Ik zeg met opzet „wij", want ik ben er zeker van dat go ook mee gaat. Naar wie dan? Wel de doode. 'n Uitstekend idee; hij is pas drie maanden dood? Juist. Ge zijt onbetaalbaar. En hij wacht dus reeds drie maanden op ons? Op ons niet alleen, maar op al zijn vrienden. Ge moet deze gelegenheid niet voorbij laten gaan, want volgens gebruik, zal-men hem over een maand begraven. Intussohen zullen zijn bloedverwanten hem nog in den familiekring houden, hem ge zelschap houden, en hem bloemen aanbie den, voor hem bidden, en hem allerlei ge rechten offeren en reukwerken. Bij hem aan huis? Ja bij hem thh'is. Gewoonlijk worden de lijken van vorstelijke personen en prin sen van den bloede een of twee jaar be waard; maar Tirek Prap, ook al was hij een heel achtenswaardig man, en geparen teerd aan de koninklijke familie, had tocb geen vorstelijke afstamming en zijn fami lie moet zich dus tevreden stellen met de gewone vier maanden. Dus ge komt hé? Naï Parapaks bracht me den volgenden dag naar het huis van den overledene om deze buitengewoon eigenaardige visite me© te maken. Vriendelijk glimlachend kwam ons een heer met een zwarten band om den arm tegemoet. Dat is een bloedver want. Ook hier is zwart de rouwkleur. maa-r alleen voor de gewone stervelingen: voor koningen en prinsen van den bloede is wit de rouwkleur. Enkele Boedhistische priesters, "gehuld in hun gele ritueele man- tesl, zitten op een bank, met trekruiste boe nen zooals de bekende Boedha-afbeelding. Deze priesters lossen elkaar af om bij den doode de wacht te houden. Aan het einde der zaal staat een katafa'k opgesteld' waarin een langwerpige kist staat van kostbaar hout. Hot liik is gebal semd met geheimzinnige kruiden en be sprenkeld met sterk geurende reukwerken, maar men heeft het lichaam vooral ge masseerd met een sterk kwik-preparaat. Parapaks vertelt me. dat, wanneer het. nu een koning of een prins van den bloede betrof, dan zou het lichaam in een groote urn, een soort steenen kruik worden ge daan: ineen-gedrukt zoodat de knieën bij na de kin raken. Maar laten wij ons bepalen tot deze burgerlijke rouwplechtigheid. Nog drie maanden na den dood van een der bloed verwanten houdt de familie den overlede ne gezelschap en spreekt met hem als wa re hij nog in leven. Practisch is er niets ver anderd. Niets, alleen dat deze achtenswaar dige burger naar een ander leven is over gegaan. En daarom is de dood ook geen droevig iets, want door een geheimzinnige reïncarnatie gaat men tot een ander le ven over. Tirek was een achtenswaardig man, die niemand kwaad deed: zijn nieuw leven kan dus niet anders dan gelukkig zijn, hetgeen door alle aanwezigen met een zekere over tuiging wordt bevestigd. Wij komen dan door een zijvertrek waar zich de familie bevindt. Voor ons waren er reeds andere bezoe kers gekomen: het is vandaag een afzon derlijke ontvangdag voor den doode. Een dame, twee jonge meisjes en een kind so men ons vriendelijk lachend tegemoet. Het zijn de vrouw en de kinderen van den over- leuene. Tirek Prap had maar een vrouw: daarom wordt algemeen aangenomen, dat zijn toekomstig leven niet anders dan ge lukkig kan zijn. Men presenteert ons goud gele thee, gebak, likeur, en sigaretten. Er wordt uitsluitend over den doode gespro ken. Hij was goed, een man met een op recht hart! Ten slotte bespreken we nog op zeer le vendige wijze de plechtige verasschmg. Over het algemeen verbranden de Siamee- zen het lijk door de doodkist op een brand stapel te plaatsen. Deze plechtigheid is steeds een zeer dure liefhebberij, vooral voor arme menschen die dientengevolge in kanden van woekeraars terecht moeten ko men. De rijke lui maken enorme onkosten. De verbranding van het lijk van een ko ning of een prins is een fabelachtige groot- sohe vertooning, een echt schouwspel. Nu ik me toch eenmaal in dit avontuur heb begeven, vraag ik aan mijn vriend of hij me niet naar Vat Saket kan brengen, een tempel die speciaal voor dat doel is ingericht. Wij arriveeren juist op het moment waarop de pleohtigheid een aanvang neemt. Het is hier feitelijk geen doode die tot de hoogere kringen behoort, maar een kleine burgerman, doch zijn familie dot?t veel grootere uitgaven dan zij kan verant woorden, om toch maar veel eer te bewij zen aan den doode. De lijkkist stond reeds op den brandstapel. De bloedverwanten hebben reeds de eerbewijzen en de lofbe- tuigingen van hun vrienden en kennissen in ontvangst genomen: voor de zooveelste maal wordt er thee, gebak en likeur ge-* serveerd. Dan wordt mededeeling gedaan aan de familie dat alles gereed is. Alles is klaar om het vuur aan te steken. De ouders nemen kleine bosjes welrie kend hout en bestijgen het altaar, gevolgd door hun vrienden. Dan nadert een vrouw mot een toorts die gevuld is met een zeer brandbaar hars. Een lange vlam lekt langs den brandstapel en speelt rond het doek met de zilveren franjes. Een dienaar houdt nauwlettend toezicht om te zorgen dat het vuur alleen het lijk verteert. Beurtelings legt ieder der bloedverwan ten zijn bosje welriekend hout op den brandstapel: na een diepe buiging keeren ze weer terug naar hun plaatsen. De ceremoniemeester komt naar ons toe en zegt: De familie zou het zeer op prijs stellen en er zeer mee vereerd zijn indien u ook een bosje hout op het vuur zoudt willen werpen, en tegelijkertijd reikte hij ons twee bosjes hout toe. Daar had ik niet op gerekend. De familie heeft zich nu vereenigd on der de galerij waar voor de laatste maal thee wordt geserveerd, terwijl men de eer betuigingen van vrienden en verwanten met een beminnelijke glimlach beant woordt. De plechtigheid was werkelijk buitenge woon geslaagd, want de familie was met eerbewijzen overladen. De Boedhistische priesters zingen nog steeds. Het vuur brandt nog onverminderd fel voort. Nog heel den nacht blijft het branden. Morgen zal men de asch bijeen garen in een kleine zilveren urn, die dan aan de familie wordt afgestaan. minderd toerekeningsvatbaar moest wor den beschouwd. Pleiter verzocht de rechtbank bij de strafoplegging hier mede rekening te willen houden. Vonnis 27 April a.s. HAAGSCHE GERECHTSHOF Gistermiddag stond voor bovengenoemd Hof terecht mej. L. S. M. D., huisvrouw van K. uit Leiden, die bij vonnis van den Haagschen Politierechter was veroor deeld tot een geldboete van 30 subsi diair 10 dagen hechtenis, wegens overtre ding van art. 261 Sr. nl. het aanranden van iemands goeden naam. Verdachte zou op 4 November van het vorige jaar aan verschillende personen hebben ver teld, dat een zekere juffrouw V. uit Rijs wijk, toen deze haar huishouden had waargenomen van verdachte een bedrag van 21.had weggenomen. De Procureur-generaal Mr. Brants, vroeg na het hooren van verdachte, die ook thans haar onschuld vol hield, be vestiging van het vonnis van de Haagsche Politierechter. Vonnis over 14 dagen. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. Juffermans, Sassenheim, Kas- tanjelaan 11. Cur. tor. A. R. M. Scliol- vinck, Warmond. STADSNIEUWS Gemeentelijke Aankondigingen Ophalen huisvuilnis. De Directeur van den Gemeentelüilfen Reini- gings- en Ontsmettingsdianst brpdgt ter alge- meene kennis, dat, in verl and net den Goede Vrijdag, het ophalen van huisl^iilnis uit die perceelen, welke gewoonl jk op yrijdag wor den bediend, nu zal plac s vinden op Zater dag d. a. tl. Bewoners van die perce len worden derhal ve verzocht Vrijdag geen elders aan de straat te plaatsen. De Directeur: Leiden, 13 April 1933. J. H. DE JONG. R. K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Viering 30-jarig bestaan. De afdeeling Leiden en Omstreken van den R. K. Bond van Overheidspers'oneei „St. Paulus" herdenkt Maanda-g a.s. haar 30-jarig bestaan. De feestviering vangt aan met een H. Mis te 7 uur, waarna algeme-ene H. Com munie der leden in de St. Josepbkerk. Te 8 uur vindt een algemeen ontbijt plaats in „Concordia" aan de Steenstraat. Daar heeft des middags van 1.30 tot 3 uur receptie plaats, waaronder korte toe spraak van den hoofdbestuurder P. Se- walt. De dag wordt besloten met een feest avond in „Concordia", opgeluisterd door het Haarlemsch Klein-CabareL Pater G. Stol O.F.fc Maandag, 2den Paaschdag zal de wel- eerw. pater G. Stol O.F.M. zijn eerste plechtige H. Mis opdragen te 10 >4 uur in de parochiekerk van den 'H. Petrus. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 April a.s. len Paaschdag, waargenomen door de apothe ken: G. F. Reijst Steenstraat 35. tel. "T6 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Maandag 17 April 2en Paaschdag neemt waar apotheek W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. EEN DRONKEMANSRELLETJE. Het polilieposthuis aan de Steenstraat oin gewijd! Gisteravond om kwart over negen werd op de Princessekade zekere J. K., alhier woon achtig, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, door een agent van politie gearresteerd. Deze bracht hem naar het nieu we politie-posthuis aan de Steenstraat over. Op de Steenstraat bemoeide zich ,,he*" pu bliek met het geval en voor het posthuis had den zich spoedig "n 150 menschen verzameld, die een dreigende houding tegenover de poli tie aannamen en met steenen gooiden. Het plantsoentje ter plaatse werd platgetrapt en de deur van het posthuis beschadigd. Spoedig was assistentie van het hoofd bureau gearriveerd en de agenten voerden met den blanken sabel verschillende charges uit, waarbij harde klappen vielen. Tegen een tweetal personen werd proces verbaal opgemaakt, resp. wegens vernieling en wegens verzet. F. K., die wegens vernieling ge arresteerd was, heeft den nacht op het politie bureau doorgebracht en is eerst hedenmiddag in vrijheid gesteld. Fascistenvergadering. De afd. Leiden van den Alg. Nederlandschen F ascistenbond hield gisteravond in het .^Juts- gebouw een propagandavergadering. Zooals bij dergelijke partijtjes in den regel gebruikelijk is. wordt de „stemming" ter vergadering te weeggebracht door de meegevoerde propa gandisten. Zoo waren ook hier- een aantal Hagenaars per touringcar gearriveerd. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. De omgeving van het Nutsge- bouw, van de St. Petrus- en St. Lodewijks- kerk en Nieuwsteeg was afgezet. In het v. d. V/erfpark hadden vele roode elementen zich verzameld, die door allerlei fraaie uitdrukkin gen „tegenstemming" poogden te veroorzaken. Tot relletjes kwam het evenwel niet. In de vergadering zelf werden een achttal personen verwijderd. Na afloop van de vergadering was de auto met propagandisten spoedig verdwenen! Door de 3 October-Vereeniging is aan de ingezetenen van Leiden en Omstreken hun medewerking verzocht. In een circulaire wordt gezegd: Deze bij uitstek Leidsche Vereeniging is voornemens bij de a.s. viering van Leiden's Ontzet ten nauwste te betrekken, het feit, dat dit jaar alom in den lande de geboorte dag van Prins Willem van Oranje wordt herdacht Wil zij dit echter kunnen herdenken op eene haar waardige wijze en in overeen stemming met de belangrijkheid van dezen voor ons land en onze stad zoo gedenkwaar- digen datum, zoo zal zulks hare financieele kracht zeer zeker te bo\en gaan. Wil zij in de aanstaande Mei-Vergade- ring met een behoorlijk plan voor den dag komen, zoo moeten velen met hun lidmaat schap zulks mogelijk maken. Het bedrag van het lidmaatschap be hoeft hiertoe geen bezwaar te zijn; immers dit bedraagt slechts 1.50 per jaar. Men heeft dan tevens toegang voor heer en da me tot het vuurwerk op het gereserveerde gedeelte van het feestterrein en reductie bij verschillende feestelijkheden. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd Zaterdag speekuur te houden. HET UITZICHT IS BEPERKT Op hooge bruggen is SCHERP RECHTS HOUDEN hel wachtwoord I U kunt niet «len. ol ..n de andere zijde verkeer nadertl

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2