r De kraaienmarsch BUITENLAND UIT DE OMGEVING WOENSDAG 12 APRIL 1933 Het socialisme heeft zichzelf overleefd. (Dat is brutaal gezegd maar de feiten liggen er. Feiten, die niet zijn tegen te spreken, die niet te overstelpen zijn door (het gedaver van de roode leiders hier te lande, die niet zijn weg te vagen door leu gens en laster. Het socialisme is uit den tijd geraakt, omdat het ondanks al zijn geschetter getoond heeft geen ruggegraat te bezitten. Benige dagen geleden, zoo meldt de „Telegraaf" uit Berlijn, beeft de geheele sociaal-democratische fractie van den ge meenteraad van Potsdam gestemd vóór het besluit, dat Adolf Hitler tot eereburger der stad zal worden benoemd. Een dag of tien geleden trad Wels, voor zitter der Partij in Duitschland, in naam der Duiteche sociaal-democraten, uit die verheerlijkte, ademachtige Roode Interna tionale. Waarom? Omdat hij zicb niet kon vereenigen met het besluit dier organisatie om een feilen etrijd tegen het Hitlerdom te ontketenen. Bij de (geheime) stemmingen onder de arbeidere voor de fabriekeradon in het Roergebied behaalden de Nazi's het groot ste aantal stemmen ten koste van de roo- den. De metaalarbeidersbond vroeger de roodste onder do rooden - heeft zijn ver trouwen uitgesproken in Hitier (nationaal- socialisten), Hugenberg (Duitsch-nationa- len) en Seldte (Stahlhelm). Leipart, de voorzitter van de roode vak bonden, beeft ziah reeds bereid verklaard tot samenwerking met de patroons onder toezicht van den Nieuwen Staat. De voormalige Pruisische premier Braun, een der kanonnen" der roode partij, de man, die altijd zoo dapper sprak en zoo dapper gebaarde.... verklaart de politiek moe te zijn, laat in de ure des gewaar® de heele sociaal-demooratie in den steek en trekt naar Zwitserland. Dit prachtig voor beeld wordt door ettelijke andere voorman nen der sociaal-demooratisohe partij ge volgd, die allemaal „strijdensmoe" zijn. Het Duitsche N.V.V. evenals in Ne derland do tweelingzuster van de S.D.A.P. kent de roode partij niet meer en heeft aan Hitier verklaard, dat de vakbonden „onafhankelijk moeten zijn van de politie ke partijen". De zg. moderne vakbeweging blijkt, allo Marxistische theorieën van klassenstrijd ten spijt, volkomen bereid eieren voor haar geld te kiezen. De vakbeweging is er reeds aan 't be- toogen, zoo schrijft „de. Residentiebode", dat de zaak moet geschoeid worden op. Italiaanoche leest; de fascistische vakor ganisaties in den oorporatieven staat wor den er voorbereid enaanvaard. Wij zien de dag reeds gloren, dat de socialistische Raadsfractie in Leiden den heer Colijn benoemd tot eere-burger van de stad Leiden! En dat de heeren van het N.V.V. ernstig gaan beraadslagen, hoe zij aan de eertijds aanbedene SJ5.A.P. een flinke trap zullen geven. Wat blijft er over van al dat luid ge rucht over stakingen en boycotten, wanneer de SJ).A.P. bij het eerste stoottje niet slechts het hoofd in de schoot legt, maar 'bovendien probeert bij de aartsvijanden in 't gevlei te komen. Het heeft den schijn, dat in Duitschland waar de socialisten eens oppermachtig waren en „model" georganiseerd het Roode vuur wegsterft. Het was reeds een groote val en een ake lig prijsgeven van alle met veel pathos ver kondigde beginselen, toen de socialisten in 1914, die toen reeds een sterke positie in namen, bij het uitbreken van den wereld oorlog vóór de oorlogscredieten stemden. Maar betgeen thans is geschied heeft die verzaking van beginselen nog overtroffen. Wat zullen de arbeidere in de omringen de landen daarvan wel denken? Hun vertrouwen in al die dapper-spre kende en dapper-gebarende mannen zal wel diep geschokt zijn. Dan is de houding van het Centrum veel mannelijker en reëeler geweest. Het Cen trum heeft slechts opgegeven, toen het er van verzekerd was zoover dat mensche- lijkerwijs mogelijk was dat de hoogste belangen der Katholieken niet zouden wor den geschaad. Het heeft al zijn troeven uitgespeeld, om de democratie te redden, en wij beschouwen het ale een groot com pliment (al is het zoo niet bedoeld), dat „Het Volk" van gisterenavond schrijft: Den schijn van democratie heeft het centrum trachten te redden, het heeft nog altijd een sterken aanhang in de arbeidersklasse, tot in Januari toe. Toen Hitier reeds greep naar de maoht, trachtte de leider van de katholieke Rijksdagfractie nog een papieren verkla ring van hem los te krijgen ten gunste van democratie en sociale wetgeving; evenals het centrum had gewerkt aan de opvoeding van de sociaal-demo era tic tot 'de staatsgedaehte, scheen het ook het fascisme tot de burgerlijke demooratie te willen bekeeren. VAN HET VATICAAN HET HEILIG JAAR. Rome vol pelgrims. Men meldt uit Rome aan de „Msb.'': De eerste dagen van het Heilig Jubel jaar brachten geweldige stroomen pelgrims naar het Vabicaan en de St. Pieter. Op 3 April heeft de H. Vader niet minder dan zes duizend personen uit Milaan, de pro vincie Treviso en uit Venetië in drie groote gemeenschappelijke audiënties ontvangen in den Cortile di San Damaso. Ook uit het buitenland komen dagelijks tallooze pelgrims naar Rome. De hotels zijn alle tot de laatste kamer bezet. Van ma laise kan op het oogenblik in Rome niet meer gesproken worden. Het geld rolt er als in de beste dagen van hoogconjunctuur. De Romeinen hebben natuurlijk hun prijzen aanzienlijk verhoogd, de vreemdelingen echter betalen gereedelijk iederen prijs, als zij tijdens de Paasch-dagen maar een onder komen kunnen krijgen. De hotels en pensions, die bijna alle op den rand van den ondergang stonden, ko men er weer bovenop en zelfs het herhaal delijk gefailleerde reuzenhotel „Des Ambas sadeurs" heeft zijn deuren weer geopend. Van den geweldigen toeloop profiteeren echter niet alleen de hotels, doch ook de winkeliers, restaurants, eigenaars van auto's en autobussen en een groot aantal arme lieden, die met den verkoop van prentbriefkaarten, cameeën en andere spe ciaal Romeinsche snuisterijen wat verdie nen en aldus de stad van werkloozen helpen bevrijden. De Maestro di Camera, mgr. Caccia-Do- minioni heeft in de „Osservatore Romano" bekend gemaakt, dat alle biljetten voor de in het Vatieaan plaats vindende plechtig heden op Witten Donderdag «n Goeden Vrijdag reeds zijn uitgereikt. DUITSCHLAND HET EINDE DER RIJKSCOMMIS SARISSEN. Von Papen legt zijn functie neer. De benoeming van den commissarialen leider voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken, Göring, tot Prui sisch premier, die elk oogenblik werd ver wacht, is gisteren inderdaad afgekomen. Tevens werd de vice-kanselier von Papen ontheven van zijn functie van rijkscommis saris voor Pruisen, zoodat thans de weg vrij is voor de benoeming van Pruisische ministers in de plaats der commissariale functionarissen. Daarmee zal dan een ein de zijn gekomen aan het tijdperk van com missoriale bewindvoering in Pruisen, dat door de afzetting van het ministerie-Braun werd ingeluid. Uiteraard zullen de leden van het ministerie-Göring in hoofdzaak worden gerecruteerd uit de huidige com missoriale departementshoofden, die zoo niet in naam maar toch in feite alle minis- terieele bevoegdheden reeds bezaten. De ontheffing van von Papen van de functie van rijkscommissaris is geschied op grond van een door hem op 7 dezer aan rijkskanselier Hitier gericht schrijven. De vice-kanselier legt er in zijn missive den nadruk op, dat door de aanvaarding door het rijkskabinet van de wet in zake de re organisatie van den bestuursvorm (de z.g. Gleichsschaltung) een wetgevend werk is ingeluid, dat voor de politieke ontwikke ling van het Duitsche rijk van historisohe beteekenis zal zijn. De op 20 Juli 1932 door het onder mijn leiding staande kabinet gedane stap aldus von Papen tot opheffing van het dualisme tusschen Pruisen en het rijk, is thans voltooid door de zoo juist tot stand gekomen nauwe wettelijke verstrengeling der Pruisische belangen met die van het Duitsche rijk in zijn geheel. De vice-kanse lier besluit zijn schrijven met een verkla ring, welker feitelijke inhoud is, dat hij door zijn aftreden als rijkscommissaris voor Pruisen voor den nieuwbenoemden minis ter-president Göring de mogelijkheid wil scheppen, zelfstandig tot de benoeming van werkelijke ministers over te gaan. In de toelichting, die Hitier bij de door zending van von Papen's schrijven aan von Hindenburg geeft, deelt de rijkskanselier mede reeds enkele dagen te voren van deze vice-kanselier te hebben vernomen, dat deze met Göring had afgesproken uit eigen be weging af te treden, zoodra de wet in zake de bewinds-reorganisatie zou zijn aangeno men en zoodoende uniformiteit in het be stuur van Pruisen en bet rijk zou zijn ge waarborgd. Aan deze afspraak werd door von Papen op den dag der aanneming van bedoelde wet gevolg gegeven. Von Epp thans stadhouder van Beieren. Luitenant-generaal Ritter von Epp, die reeds rijkscommissaris voor Beieren was, is thans op voorstel van Hittler door presi dent von Hindenburg tot rijksstadhouder van Beieren benoemd. ROME ALS CENTRUM DER BESPREKINGEN. Ook Mgr. Kaas is er. Er bevinden zich op het oogenblik niet minder dan drie leidende Duitsche staats lieden in de Italiaan6che hoofdstad. Be halve von Papen en Göring is namelijk ook de leider van de Centrumpartij, mgr. Kaas, in Rome aangekomen cn zelfs zou hij reeds geruimen tijd in Rome vertoeven. Het wordt in sommige kringen niet geheel on waarschijnlijk geacht, dat hot verblijf van den Centrumleider wel in oonig verband zou kunnen staan met de plannen van vice- kanselier von Papen tot stichtihg van een nieuwe katholieke partij in Duitschland. Deze plannen werden door von Papen reeds met kardinaal Pacelli besproken en het is mogelijk, dat een tweede bespreking zal vol gen. Minister Göring ia gistermiddag door DE LEIDSCHE COURANT Mussolini in het Palazzo Venezia ontvan gen; het onderhoud droeg een zeer vriend schappelijk karakter. Later werd ook de Duitsche gezant von Hasselt ontvangen. Göring's besprekingen betreffen in de eer ste plaats luchtvaartkwesties en wel spe ciaal do luchtverbinding tusschen Duitsch land en Italië. Hedenochtend zouden von Papen en Göring afzonderlijk door den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen worden. Bondskanselier Dollfuss naar Rome. De Oostenrijksche bondskanselier is gis terochtend per vliegtuig naar Rome ver trokken. Hij zal, zooals gemeld, aan de Vaticaan- sche Paaschpleohtigheden deelnemen en, gedurende zijn verblijf in Rome, Mus6olini bezoeken. J00DSCH ADVOCAAT TE CHEMNITZ VERMOORD. Na ontvoering uit zijn woning. Gisternacht is de Joodsche advocaat dr. Weiner te Chemnitz door een groot aantal mannen, die S.A.-banden en bruine mutsen droegen, met geweld uit zijn woning in een vrachtauto ontvoerd. Des ochtends is bij Mittweida het lijk van dr. Weiner gevon den. De advocaat was door een sChot in het hoofd getroffen. Roof kan niet de drijfveer van deze misdaad zijn geweest, daar dr. Weiner nog al zijn kostbaarheden, alsmede 400 Mark bij zich had. De commissaris van politie heeft een breedvoerige lezing van den moord gegeven, waarin hij oa. constateert, dat dr. Weiier het slachtoffer is geworden van oen misda diger van het laagste allooi. Van de daders zijn twee ongeveer van 25 k 30 jaar oud en de derde 28 k 30. Voor do opspronig der da ders is een belooning uitgeloofd. STRESEMANS PARTIJ IN LIQUIDATIE Er is den laatsten tijd een ontbindings proces aan den gang, waardoor de Duitsche Volkspartij totaal schijnt te zullen verdwij nen. Reeds zijn verschillende afdeelingen naar den nationaal-socialisten overgegaan, Wel is waar kan een eventueel besluit over een algeheele ontbinding der partij pas na Paschen in de voltallige zitting van het hoofdbestuur worden genomen, maar hoe ook de beslissing zal vallen, vast staat, dat de partij van Stresemann in een uiterst moeilijke positie verkeert. Behalve de afdeelingen Westfalen-Noord, Westfaien-Zuid, Keulen—Aken en Koblenz —Trier hebben intusschen ook de afdeelin gen Dusseldorp-West en Hamburg besloten, naar de nationaal-socialisten over te gaan. POLEN ANTI-DUITSCHE AGITATIE. Betoogingen in verschillende steden. De spanning tusschen I>uitsohland en Polen neemt met den dag toe. Een groote troep studenten en jongelie den trok Maandag in de late avonduren door de straten van Posen en haalde uit de boekenwinkels de Duitsche tijdschrif ten, couranten en maandbladen weg. Alles werd op de vroegere Wil'helmplatz bij elkaar gelegd en in brand gestoken. Tijdens deze gebeurtenissen riepen de jongelui den strijdkreet „weg met de Duit- schere!" Verder werd de menigte aangespoord tot het boycotten van Duiteche goederen. Soortgelijke betoogingen worden gemeld uit een overwegend aantal steden en dor pen in de geheele provincie Posen. Ernsti ge botsingen hebben zioh echter nergens voorgedaan. Uit Graudenz (Poolschen corridor) meldt Reuter aanvullend nog de volgende bijzon- zonderheden. In bijna alle Duitsche zaken, alsmede bij de verkoopers op straat, verschenen gister middag troepen demonstranten, die de Duiteche couranten opeischten en deze verbranden. In sommige gevallen werden ook andere Duitsche goederen uit de winkels gehaald. Bovendien werden bij eenige Duitsche za ken de vensterruiten ingeslagen. Toen later de politie ingreep, wa® de orde weldra hersteld. Onder de Duitecho bevolking heersoht een opgewonden stem ming. Ook in Dirsohau werden de Duitsche cou ranten en tijdschriften uit de winkels ge haald. Volgens een berioht uit Warschau heeft de politie verschillende anti-Duitsche be toogingen verboden. Tengevolge van het protest der I>uitsche regeering schijnt de Poolsche regeering zich van de anti-Duitsohe beweging terug te trekken-, hetgeen reeds tot uiing komt in de houding der regeeringsbladen. Zoo bevat de „Gazeta Polska" een arti kel, waarin met nadruk verklaard wordt, dat de regeering alle onwettelijke hande lingen, tegenover Duitscfeers begaan, ten scherpste zal onderdrukken. Het boycotten van Duitsche goederen wordt echter niet afgekeurd. Te Lodz zijn uit de etalages der winkels alle Duitsche goederen verdwenen. RUSLAND. HET ENGELSCH-RUSSISCH CONFLICT Britsche gezant zal ontslag aanvragen. Naar uit Moekou wordt gemeld, heeft de Britsche zaakgelastigde den volkscom missaris van buiten la ndsche zaken, Litwi- noff, medegedeeld, dat de ambassadeur Ovey binnenkort ontslag zal aanvragen. De Britsche regeering i6 niet voornemens een nieuwen ambassadeur voor Moskou te benoemen. N00RDWIJK. Aan den duinrand. Bij den duinrand aan het einde van den Noordwijkerhoutsohe Schulpweg onder deze gemeente op plm. 3 min. afstand van het zweefkamp en in de nabijheid van het stille strand is een alleraantrekkelijkste lunchroom verrezen. De officieele opening is door den exploi tant den heer C. W. Zonneveld, bepaald op Zaterdag a.s. De smaakvolle stoffeering geven het ge heel een prettigen aanblik. Hier is den be zoeker in gemakkelijke houten stoeltjes, ook op het terras, een rustig zitje gewaar borgd. Wij gelooven dan ook dat het komend seizoen velen hier van gebruik zullen ma ken om te genieten van het bekoorlijke panorama en van de naar de exploitant ons verzekerde goede consumptie. Gevestigd: C. F. v. d. Reep, IJmui- derstraat 19, van Anna-PaulownaJ. v. Duijn, Juliana weg 40, van Velsen; Fam. L. Ph. Pfitser, Rembrandtweg 12, van Amster dam; J. M. Wijsman, Sluispa-d 5, van Lei den; F. v. d. Haak-Hol, Piet Heinstraat 43, van Blaricum; F. N. v. Beveren-Duijven bode, Binnenweg 26a, van Katwijk; M. A. Weijers, Zeestraat 6, van Noordwijkerhout; A. Kyvala, Kerkstraat 27, van Leiden; A. H.'Peeters, Langeveld 29, van Gent (B.); M. M. S. Meekel, Langeveld 29, van Am sterdam; G. J. v. d. Linden, v. Limburg Sti- rumstraat 24, van Amsterdam. Vertrokken: Wed. W. A. Flipsen- Nuwenhuis naar Amsterdam; W. Scholte, naar Leeuweradeel; M B. H. Heins. naar Soerabaia; C. M. v. d. Ham, naar Utrecht; Fam. P. J. Geerkens-Roukema, naar Schie dam; A. A. v. d. Zande, naar Nijmegen; M. M. H. Rouwendaal, naar Krommenie. NOORDWIJKERHOUT. 20-jarig jubileum Volksbond. De feestviering ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeeling Noord wijkerhout van den R.-K. Volksbond, wel ke Zondag is ingezet met een H. Mis in de beide parochies, waaronder Alg. H. Communie, waaraan door bijna alle le den werd deelgenomen is gisteravond voortgezet met een groote herdenking®ver TWEEDE BLAD PAG. 6 NAAR EEN CONFLICT MET MANDSJ0EKW0? De Mandejoerijsche spoorwegwaoht, al dus verneemt de Daily Tel. uit Dairen, heeft thans bevel gekregen om zoo noodig geweld te gebruiken ten einde te voorko men, dat rollend materieel van den Chi- neesohen Oosterspoorweg op Last van Rus sische autoriteiten wordt overgebracht naar Russisch grondgebied. Russische ar beiders hebben ondanks de protesten der Mandsjoerijsche wachtposten zestig wa gons naar Sovjetgebied gebracht. Zij stoor den zioh niet aan het bevel om halt te hou den en evenmin aan het salvo losse patro nen, dat ter waarschuwing werd afgevuurd. Het ie op grond van deze gebeurtenis, dat bovengenoemde strenge voorschriften zijn uitgevaardigd. Bovendien zijn er barrières geplaatst over de rails, die alleen dan worden verwijderd als er een trein van Mandsjoeli aankomt. De tijden van aan komst der andere treinen zijn onzeker. Men gelooft, dat Rusland de bedoeling heeft een internationale complicatie te forcee- ren door alle verkeer op te houden. De „Harbin Times", het officieele Japan- sche orgaan te Charbin, uit zich in dit op zicht zeer scherp en verklaart openlijk, dat Sovjet-Rusland bezig is een oorlog voor te bereiden. AMERIKA DE KWESTIE DER 00RL0GS- SCHULDEN. Zal Frankrijk betalen? Herriot, die de leiding der Fransche de legatie naar Washington op zich zal nemen, zaJ heden besprekingen voeren met Dala- dier en Paul-Boncour over het doel der reis. Naar verluidt zou Herriot alreeds van den premier Daladier de verzekering heb ben ontvangen, dat de Fransche regeering bereid is een voorstel tot betaling van den vervallen December-termijn der schulden aan Amerika na de besprekingen te Wash ington, opnieuw bij de Kamer in te die nen. Zooals men weet is de vorige Fransche regeering onder Herriot afgetreden, omdat de Kamer de schuldenbetaling weigerde. Er was echter reeds eerder sprake van een kentering in dc houding der Kamer in dit opzicht. Zes volmacht-ontwerpen voor Roosevelt. Van gezaghebbende zijde wordt meege deeld, dat president Roosevelt een aantal hooggeplaatste ambtenaren heeft verzocht, samen met de er voor in aanmerking ko mende politieke leiders van het Congres een plan uit te werken, op grond waarvan den president door het parlement volmacht zal worden gegeven voor het voeren van onderhandelingen over de imvoerrechtea en over op breede basis boruetende inter nationale financieele regelingen. Het be treffende plan zal naar United Prees verneemt onverwijld, namelijk zoo moge lijk in den loop dezer week, aan het Con gres worden voorgelegd, opdat Roosevelt nog vóór de aankomst van MaoDonald en Herriot te Washington over de vereischte bevoegdheden zal beschikken. Volgens de reeds opgestelde plannen zou Roosevelt in staat zijn. ook over de kwes tie der oorlogeschulden op ruime basis van gedaohten te wisselen. In totaal zijn zes plannen uitgewerkt, waaruit due thans een keus zal worden ge daan. gadering in de zaal van café Brama, al hier. De avond werd door den voorzitter, den heer A. H. van Noort, geopend met den chr. groet. Spreker verwelkomde op de eerste plaats den zeereerw. heer pastoor H. Quant de beide kapelaans Minnebo en Dekker van de St. Joseph-parochie en den heer J. W. Smit, oud-centraal president van den Ned. R.-K. Volksbond en oprich ter van de afdeeling Noordwijkerhout. Het deed spreker bijzonder veel genoegen dezen ouden veteraan te mogen verwel komen. Hij releveerde verder in het kort, wat in het afgeloopen tijdperk door den Bond voor haar leden is gedaan. Al ging "zijn pad niet altijd over rozen, toch kan men, gezien de vele en nuttigo onderafdeelingen welke alle in het belang der leden werkzaam zijn, tevreden zijn. Vervolgens las de voorz. het verslag der oprichtingsvergadering van 9 April 1913 voor, waaruit blijkt, dat men gedwongen door de tijdsomstandigheden, de afdeeling heeft opgericht. Ook bleek hieruit dat op 23 April dar.v. de installatie van den geest, adv. en leden plaats had, waarbij de heer Smit tegenwoordig was en het insigne van den bond speldde op den borst van het oudste lid den heer J. Warmerdam, overleden, en het jongste lid O. W. Bak ker, die thans ook aanwezig was en gedu rende de afgeloopen 20 jaar trouw lid is geweest. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Smit, die onder luid applaus den katheder besteeg. Als onder werp voor zijn rede had spreker geko zen: „Voor 45 jaar en nu".Op een uitste kende en eenvoudige wijze zette deze 81-ja- rige grijsaard uiteen hoe 45 jaar geleden in Amsterdam de Volksbond werd opgericht en hoe hij in deze jaren is uitgegroeid tot de groote en machtige organisatie van thans, belichaamd in het R.-K. Werklie denverbond. Een luid applaus bewees, dat de in alle stilte aanghoorde rede bij do aanwezigen had ingeslagen. Alsdan nam pastoor Quant het woord, deze feliciteerde de afdeeling, bestuur en leden met het jubileum. De gewijde spre ker liet uitkomen, dat te Noordwijkerhout de Volksbond wel eens bekeken wordt zooals het niet moet, doch spreker zeide, dat, als de Volksbond op den ingeslagen weg blijft voortgaan hij de sympathie van ieder wel zal winnen. Sprekers laatste wensoh was, dat de afdeeling Noordwij kerhout steeds in. groei en bloei mag blij ven toenemen. Verder voerdon de eerste voorzitter van de afdeeling, onder wiens presiddium de bond werd opgericht, de heer E. Oostdam Jaczn. en de weleerw. beer kapelaan Minnebo, geestelijk adv„ het woord, waarna de voorzitter de verschil lende sprekers dankte voor de belangstel ling bij bet jubileum betoond. Het feeste lijke gedeelte van de vergadering was hier mede afgeloopen en overgegaan werd tot het zakelijke gedeelte. Als eerste punt was aan de orde: behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering van dep oentralen raad, welke op 1 Mei in den Haag wordt gehouden. De verschillende agendapunten gingen zonder discussie onder den. hamer door. Besloten werd den afgevaardigdg een vrij mandaat te geven. Medegedeeld werd nu dat op 21 April a.s. een groote propaganda vergadering zal gehouden worden, waar als spreker zal op treden de weled. heer Ant. M. J. Aenge- nent, secretaris van den bond, met als on derwerp: Is coöperatie ook in dezen tijd nog noodig?" Ten slotte werd gezamenlijk het Strijd lied gezongen waarna de voorzitter deze goedgeslaagde vergadering op de gebrui kelijke wijze sloot. Vermeld zij nog, dat ondanks zijn 81-j'a- rigen leeftijd de oud-centraal president bij het begin van de vergadering het bondslied inzette en zelf de solo's zong. TER AAR. Paard op hol geslagen. Maandag te gen den avond had een minder prettige gebeurtenis plaats op den Langeraarschen weg, welke bijzonder goed is afgeloopen. Toen de Landbouwersknecht van den heer W. met een driewielde kar door Lan- geraar reed schrok het paard dat voor de wagen gespannen was van een groote vrachtauto, met als gevolg dat het dier op hol sloeg. In een razende vaart sloeg hij over den weg, reed het ijzeren hek van den heer A. omver. De knecht viel van den wagen af Ten slotte soheurde het tuig kapot en zonder wagen kwam het hollen de dier tot stilstaan. Ernstige ongelukken kwamen gelukkig niet voor, de knecht heeft een paar schrammen opgeloopen en verder had de landbouwer eenige ma terieels schade. De 2e steunuitkeering begint De werkzaamheden zijn in zoo'n ver stadium gevorderd, dat heden en morgen de 2e steunuitkeering zal plaats hebben. De be dragen, die de tuinders te vorderen heb ben, zijn belangrijk minder dan de vorige maal. Dit kan van zelf ook niet anders als men het bedrag nagaat wat men de vorige maal heeft ontvangen of nu van de Reg. Voor de le uitkeering kreeg men 40.000 en nu 8.000. Naar wij vernemen worden steeds pogingen aangewend voor meer steun aan de tuinders. Nog deze week houdt het kringbestuur van de L. T. B. met de directeuren van de Ter-Aarsche Veiling en van Roelofarendsveen een be spreking over dit belangrijk en dringend onderwerp.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6