Ste £eid4eh4(3oti/fc<Mtt 25 L WOENSDAG 12 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LIJST 24ste Jaargang No. 7481 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V De bezuiniging op defensie Wij kunnen niet genoeg verlangen en wenschen, dat de wereld uit haar bewape- nings-razernij moge worden verlost; en voor de ontwapening der menschheid moe ten wij, voorzoover het in ons vermogen ligt, allen ijveren en werken. Ontwapening beteekent practiscb ver mindering van bewapening; een algeheeie ontwapening zal wel nooit mogelijk of ge wenscht blijken. Maar vermindering van be wapening zou reeds zulk een zegen zijn voor de menschheid, èn omdat het vrij komende geld zoo veel nuttiger zou kunnen worden besteed èn omdat daardoor het gevaar van den onmenschelijken modernen oorlog zou worden afgewend of verminderd Ons land streeft naar beperking van de bewapening, 't Is mogelijk, dat hierin verder kan worden gegaan en du® verder moet worden gegaan. Het program der R. K De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid. binnen de grenzen der eventueels inter nationale regelingen te stellen. In den geest van dit program-punt zal moeten worden gehandeld door elke regee ring, die op den steun der R. K. Staats partij wil rekenen! En c ij f e r s, die duidelijk spreken, zeg gen ons toch in ieder geval, dat we her halen het ons land streeft naar be perking van de bewapening. Denemarken b.v. het ontwapen de kleine land zonder gebied overzee besteedt voor militaire doeleinden van zijn geheele begrooting 19 pet. Nederland met zijn millioenenrijk overzee, mot zijn plaats temidden der Europeesohe „groot mogendheden" 18 pet. Dat zegt toch nog wel iets! En Nederland heeft in den laatsten tijd op zijn uitgaven voor leger en vloot sterk bezuinigt In een verkiezingsblaadje van de S.D.A. P. wordt den kiezers de volgende o n- waarheid lasterlijk voorgezet: Op tal van nuttige uitgaven bezuinigt de regeering 15 pet. Van elke 100 gld. die het kostte, moest 15 gld. af. Behalve bij oorlog. Daar ban geen 15 percent af. Dan is men tevreden als elke 100 gld. uitgaaf met 8 gld. verminderd wordt. Zoo heeft ieder zijn ooilam. Van de christelijke regeering en de christelijke partijen is dat oorlog en ma rine. Aan de vruchten zal men den boom kennen. Dat is volksmisleiding. Het rapport-Wel ter had als algemeene inorm genomen een bezuiniging van 15 pet. In werkelijkheid is er globaal geno men 8 pet. bezuinigd. Voor 1932 waren de uitgaven van den gewonen dienst geraamd op ƒ588.000.000. Twee begrotingshoofdstukken hebben een verhooging ondergaan nJ. Nationale 6ohuld, welk hoofdstuk geraamd was op 74.000.000 en Waterstaat, welk hoofdstuk te boek stond op 53.000.000. De andere hoofdstukken zijn voor 1933 36.000.000 ja ger geraamd. Op een bedrag van ƒ461.000.000 werd bezuinigd 36.000.000 of te wel rond 8 pet. Er zullen wel uitgaven zijn, waarop 15 pet. i® bezuinigd. Niet alle uitgaven zijn van gelijk groot belang en gelukkig dat er 'bezuinigd kan worden, want: anders zou het er gek uitzien! Globaal genomen bedra'agt de bezuini ging derhalve 8 pet. Op defensie is echter bezuinigd van 1922 tot 193225 pet.; des ondanks werd op de begroting 1933 nog een kleine 8 pet. bezuinigd De bewering, dat op defensie niet zou zijn bezuinigd, raakt dus kan noch wal. Waarheid is, dat op geen begrotings hoofdstuk scherper werd bezuinigd. ST. LIDUINA'S VIJFDE EEUWFEEST. GR00TSCHE FEESTEN. Nu de wereld overspoeld wordt met een vloed van rampen en de menschheid wordt bezocht door tallo'oze beproevingen, tee kent zich de lijdensgestalte van St. Lidunia af als een stralende figuur in het vijfde eeuwfeest van haarzaligen dood, aldus schrijft kapelaan A. J. Raaffel®, voorzitter van het uitvoerend comité voor de St. Li- duina-feesben, in het zoo juist verschenen programma-boekje. De gestalte van St. Liduina brengt ons voor den geest haar boeteleven, haar hei ligheid, welke door één gedachte werd ge dragen en door één kracht werd gedreven: Christus zoeken en Christus vinden. Op deze gedachte is het programmal der feest viering ingesteld; dit feest moet ons iets leeren in deze benarde tijden. De kerkelijke plechtigheden worden in geleid door een voorbereidende novene ter eere van de Heilige. Deze zal worden geopend op Zaterdag 22 April des avonds in de St. Liduina-kerk aan de Nieuwe Haven te Schiedam door Mgr. H. J. M. Taskin, protonotarius aposto- licus en president van het Groot Seminarie Warmond. Deze zal ook 's Zondags in dezelfde kerk een pontificale Hoogmis opdragen. De andere dagen van de novene zijn de verschillende oefeningen voor leden van de congregaties e.d. en voor diverse inten ties. lederen avond tijdens het Lof zal tel ken® een spreker van naam den roem van deze Nederlandsche Heilige komen verkon digen. Zooals reeds gemeld zal op den slui tingsdag, Zondag 30 April, Z. H. Exc. Mgr. J..D. J. Aegenent een pontificale Hoogmis celebreeren. Na deze plechtigheid zal dan onder lei ding van den componist, Marinus Monni kendam, heb „Alleluja festivale" worden uitgevoerd. Des avonds om 7 uur is de plechtige sluiting van de novene met een pontificaal Lof, te celebreeren door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Onder het Lof zal pa ter Borromeus de Greeve- O.F.M. de feest predikatie houden. Tevens worden dar. de relieken van de Heilige in plechtige proces sie rondgedragen. Voor de goede orde in de kerk is voor die plechtigheden een bijzondere regeling getroffen. Ook in de andere kerken van Schiedam zal het feest op bijzondere wijze worden gevierd. In de kerk van den H. Joannes den Doo- per aan de Leuvehaven zal de novene Zon dag 30 April worden gesloten door een pon tificale Hoogmis, op te dragen door den Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. C. Jansen, terwijl in de kerk van O. L. Vr. Rozenkrans aan het Singel Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen een pontificale Hoogmis zal celebreeren. In de kerk van het Allerhei ligst Hart van Jezus zal op denzelfden Zondag Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. J. Lem- mens een pontificale Hoogmis opgdrageu. Op een vastgestelden dag zullen in iede re kerk de reliquiën ter vereering worden uitgesteld. Het overbrengen zal op plech tige wijze geschieden. De bedevaarten. Gedurende en na de novene-week zul len, voor zoover momenteel bekend, de na volgende bedevaarten Schiedam bezoeken: Op 22 April Nationale bedevaart der R. K. Verkenners; 23 April Vrouwencongrega tie uit de Alg. Hulpkerk des Allerh. Ver lossers te Rotterdam; 24 April Parochies uit Leiden en omgeving onder leiding van den Zeereerw. heer Th. Beukers; 25 April Nationale bedevaart der Federatie van R. K. Vrouwenbonden. Op 26 April Nationale medevaart der Meisjescongregaties onder leiding van den Zeer Eerwaarden Pater Mulders S.Jen mej. Persis Bremer Vr. v. N. Om 11 uur Ponti ficale Hoogmis door Zijne Hoogw. Excel lentie Mgr. J. D. J. Aengenent. 27 April Parochies uit het Westland on der leiding van den Zeereerw. heer H. War- nink; 28 April St. Liduina Vereeniging en Damescongregaties uit den Haag; 2 Mei Pa rochie van de H. Liduina uit Haarlem on der leiding van den Zeereerw. heer L. Schal- ke. Om 10 uur pontificale Hoogmis door den Doorl. en Hoogw. heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal van het Bis dom Haarlem. Ziehier een koTte opsomming van de plechtige kerkelijke viering van deze na tionale feesten. Niet-kerkelijke viering. Niet minder grootsch en even schoon op gezet is het programma voor de niet-ker kelijke viering. Vooreerst vragen hier om bespreking de mimische tafereelen. Het verzoek van het St. Liduina-comilé om het Leesverhaal, door prof. dr. Alphous Steger van de Heilige te geven, met eenige beelden op te luisteren, en alsnog het ge sproken woord te verlevendigen, was voor Frank Luns een gereede aanleiding om in een achttal tafereelen verschillende voor vallen uit te beelden. Welke momenten uit het Heilige-leven hiervoor het meest in aanmerking kwamen, werd in onderling overleg met den verhaler Waar het de bedoeling was de. illustra tie zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, is hier gebruik gemaakt van „Mimische Ta fereelen". Op de daarvoor aangewezen oogenblik- ken ziet het publiek, op het tooneel, panto mimisch vertolken, hetgeen door den spre ker ia verhaald. De volgende tafereelen zullen worden vertoond: Het Wonderbare Mariabeeld; De val op het ijs; De diagnose; De vluchteling; Het bezoek van den Wijbisschop De ver zorgster der armen; Li duina's Martelaar schap; met tot slot een schitterende apo theose. Hetgeen prof. dr. Alph. Steger voor al duidelijk heeft willen maken is, dat Li duina ons, reeds meer dan vijf eeuwen ge leden, den socialen kant van het lijden leer de kennen: zij was en is daarom de heilige van het apostolaat des lijdens, dat is, om meer dan één reden, de heilige voor onzen tijd. De mimische tafereelen zullen worden opgevoerd op de dagen der novene des middags, uitsluitend toegankelijk voor de Bedevaartgangers, terwijl in de week 17 Mei avondvoorstellingen worden gegeven om 8.30 uur in de Groote Gehoorzaal van den R. K. Volksbond, Lange Haven, n.l. Dinsdag 2 Mei, Woensdag 3 Mei, Donderdag 4 Mei en Vrijdag 5 Mei. Op den inhoud van deze tafereelen ko men we wellicht nader terug. Zooals wij al reeds eerder hebben be richt, zal in het programma ook worden opgenomen het „St. Liduina Kinderspel". Daar de jeugd niet passief, maar actief is en de opvoeders er steeds naar streven, zooveel mogelijk zintuigen in het onderwijs te betrekken, meende het z.g. comité school gaande jeugd tenslotte haar doel het best te bereiken met een combinatie van spreek koor, zang en levende beelden. In Br. Constantius vond het een fijn voe lend dichter, die een tekst maakte. Geïn spireerd door de bekende schilderingen van J. Dunselman in de St. Liduinakapel, be zong hij in acht gedeelten haar heilig le ven op een wijze, waarvan mag worden ver wacht, dat zij niet zal nalaten een opvoe dende werking op de kinderen uit te oefe nen. Na elk tafereel volgt een korte zang met compositie van Br. Bruno en Br. Lijd win us. De uitvoering zal plaats hebben in den namiddag in den tuin achter het nieuwe klooster. Voldoende bekend mag intusschen wor den verondersteld, dat de Graalmeisjes op d'e Zondagen 23 en 30 April met eenige dui zenden naar de stad van St. Liduina zullen trekken om daar hun derde massaspel op te voeren. Wij mogen dus gerust zeggen, dat de vie ring van de St. Liduina-feesten grootsch en indrukwekkend zal zijn. Mogen deze fees ten slagen door een groote, echt katholiek geïnspireerde deelname en dat voorts Li duina zelf door haar voorspraak zorge, dat de weersomstandigheden van dien aard zijn, dat een groote opkomst uit geheel het land naar Schiedam en een goede afwer king van het programma mogelijk zullen zijn. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De Kamerleden Aalberse en Engels hebben te Assen in een vergadering voor de Kath. kiezers van Drenthe een rede gehouden. Aan het slot der vergadering werd geklaagd over de hooge tolmuren. Hierop deelde mr. Aalberse mede, dat het nemen van maatregelen een gevaar lijk werk is. Toch kan er een tijd ko men, dat men die maatregelen moet ne men, als de handelsverdragen met Duitschland worden opgezegd. Men zal de Duitsohe goederen moeten weren, als Duitschland onze landbouw-producten weert. Dat zal wel moeilijkheden met zich medebrengen, maar voor Duitsch land zal dat nadeel grooter zijn dan voor Nederland, aangezien Duitschland hier meer invoert dan Nederland naar Duitschland uitvoert. Bij dé onderhande lingen, welke thans gevoerd worden, mag men dat bedenken en het zal voor Berlijn gewenscht zijn, daaraan de noo- dige aandacht te besteden. Men kan er in Duitschland, zoo ging spreker voort, op rekenen, dat wij gaar ne veel offers brengen voor een goede vriendschap, maar als men dat onmoge lijk wil maken door de positie van Ne derland hoe langer hoe slechter te ma ken, zal men moeten ondervinden, dat wij dan ook kwade kerels kunnen zijn. BINNENLAND DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Het aantal stemgerechtigden. Bij de opgave door het Persbureau V. D. van het aantal stemgerechtigden voor de aanstaande Tweede JKajner,verkiezingen zijn voor de vergelijking abusievelijk de aantal len kiezers in 1925 in plaats van in 1929 opgegeven. In 1929 bedroeg het aantal kiezers: Kieskring I 's Hertogenbosoh 203.328 Kieskring.II Tilburg 186.719 Kieskring III Arnhem 210.434 Kieskring IV Nijmegen 188.799 Kieskring V Rotterdam 293.187 Kieskring VI 's-Gravenhago 229.587 Kieskring VII Leiden 185.313 Kieskring VIII Dordrecht 249.511 Kieskring IX Amsterdam 401.656 Kieskring X Den Helder 177.545 Kieskring XI Haarlem 195.295 Kieskring XII Middelburg 129.761 Kieskring XIII Utrecht 199.529 Kieskring XIV Leeuwarden 210.251 Kieskring XV Zwolle 248.566 Kieskring XVI Groningen 198.371 Kieskring XVII Assen 101.008 Kieskring XVIII Maastricht 216.643 Het totaal aantal bedraagt 3.825.503 of 272.135 minder dan bij de verkiezingen op 26 April a.s. DE BEDRIJFSRADENWET. Mr. dr. A. A. van Rhijn onderscheiden. Tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw is benoemd mr. dr. A. A. van Rhijn, administrateur bij de afdeeling volksgezondheid, voorheen aan het mini sterie van Economische Zaken en Arbeid, thans aan het ministerie van Binnenland- sche Zaken. Deze onderscheiding houdt verband met het aandeel, dat de heer van Rhijn, te za- men met mr. J. Westhof f, toenmaals chef der afdeeling arbeid van het ministerie, in de voorbereiding van het ontwerp eener bedrijfsradenwet, dat dezer dagen tot wet is verbeven, heeft gehad. CR IS 1S-V AR KENS WET. Behandeling aanvragen tegemoetkoming. Het regeeringsbureau voor de uitvoe ring van de Crisis-Varkenswet 1932 acht het, in verband met de herhaaldelijk ge stelde vraag door belanghebbenden wan neer de tegemoetkoming kan worden ver leend voor de als gevolg van de uitvoe ring van de Crisis-Varkenswet 1932 door hen geleden schade, gewenscht bekend te maken, dat een zeer groot aantal ver zoeken om tegemoetkoming is ontvangen. Het in te stellen nauwkeurig onderzoek omtrent dc rechtmatigheid van die aan vragen is uit den aard er zaak zeer tijd- roovend. Eerst als al de aanvragen zijn onder zocht, kan omtrent de tegemoetkoming een beslissing worden genomen. Heffingstermijn verlengd. De minister van Econom. Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat de termijn, waar voor de heffingen krachtens de Crisisvar- kenswet zullen gelden, zal ver.engd worden tot 27 Mei aanstaande. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Von Papen ontheven van zijn functie van rijkscommissaris voor Pruisen. (2e blad). Ook Mgr. Kaas en de Oostenrijksche bondskanselier Dollfuss te Rome. (2e blad). Een Joodsche advocaat te Chemnitz ver moord. (2e blad). Anti-Duitsche demonstraties in Polen. (2e blad). WAR D-INSTI TUUT. Rector Vullinghs vierde dezer dagen zijn vijf-en-twin tig ja rig priesterfeest, cn ter gelegenheid daarvan is het tijdschriftje van het Ward-instituut in een prachtge waad gestoken. „Do kinderzang-methode, die hij' uit Amerika op onzen Nederlandschen bodem heeft overgeplant, blijkt zoo veel levenskracht te hebben en zoo veel vruchten te beloven, dat onze groote liturgisten daarin heb n&ddel zien om binnen korten tijd tot een volmaakten kerkclijkcn volkszang te komen, en dat vele officieole ontlor- wijs-verslagen van school- en muziek- inspectic er melding van maken met bijzonderen -lof". Aldus Pastoor Beukers, de voorzitter van de Ned. St. Gregoriusver. in zijn feli citatie aan den jubilaris. NIEUW SANATORIUM R. K. WERK- LIEDENVERBOND. Zooals bekend, is do R. K. Vereonigiiig tot Bestrijding der Tuberculose „Herwon nen Levenskracht'', Instelling van hotl-t'. K. Werkliedenverbond in Nederland, bezig met den bouw van een nieuw Sanatorium „Berg en Bosch" te Bill hoven. De bouw is nu zoover gereed, dat de ope ning van heb nieuw „Berg en Bosch" zal plaats vinden op Dinsdag 18 Juli a.s. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Janssen, Aarts bisschop van Utrecht, heeft zich bereid verklaard, te voldoen aan het verzoek, om op genoemden datum 't Sanatorium te ope nen. SANEERINGSPLAN BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Na Paschen in de Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal in de week na Paschen bijeengeroepen worden om de Landbouw-bevocgdheden-wet in beperkter vorm in behandeling te nomen, waardoor do uitvoering van do bloembollcn-sanoorings- regeling mogelijk zal zijn. „HET TEEKEN DES KRUISES". De Regeering grijpt niet in. Op de vragen van het Kamerlid Van Dis betreffende het doen van stappen door de Regeering tot het verbieden van de vertoo ning van de film „Het tee ken des Kruises" heeft Minister 'R'uys de Beorenbrouck ge antwoord, dat het hem bekend is, dat bij sommige groepen van de bevolking bezwa ren bestaan tegen de vertooning van deze film. Andere groepen, waarondor ook be- hoorende tot kringen, waaruit de bezwaren werden vernomen, declen deze bezwaren niet. De keuring van films is ingevolge de Bioscoopweb opgedragen aan de Centrale commissie voor de keuring van films. Ilior- mede zou zich onder de bestaande wetge ving niet verdragen een ingrijpen, als in de laatste vraag bedoeld. IN DEN KIESKRING LEIDEN:

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1