3)e CclcbeH^Soii^cmt 25 24ste Jaargang No. 7480 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LIJST DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II >U-- - GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingcn wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuür, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen V De belangen van het gezin. De R. K. Staatspartij wil opkomen voor de belangen, de rechten van het gezin. Zij wil opkomen voor de verdediging van heb Christelijk gezinsleven, voor de beharti- rging van zijn moreele en stoffelijke belan gen, voor het welzijn der maatschappij, door de verzekering van de welvaart van heb gezin. Op dit gebied is nog lang niet alles be reikt wat gewenscht en bil^jk is. Maar de R. K. Staatspartij heeft in het verleden door hare vertegenwoordigers in de Staten Generaal bij herhaling getoond, wettelijke maatregelen, als hier bedoeld, voor te staan en te bevorderen. Ook voor de toekomst zal zij uit kracht van haar -beginsel al haar invloed aanwen den, opdat het Staatsbestuur zijn plicht tegenover ihet gezin zal nakomen. Maar.... hoe rijmt men hiermede samen de hooge indirecte belastingen, die toch voornamelijk op het gezin, op de grootere en groote gezinnen drukkenOp die indi recte belastingen wordt nog 'ns specaal de aandacht gevestigd in een propagandablad van de S.D.A.P. In No. 2 van „Stemt Rood" lezen wij: „Waar de rechtsche heeren. het geld vin den. Op suiker 6 millioen Op het gedistilleerd 4 Op de sigaretten 5 Op de benzine 15 Invoerrechten 11 w Op de wijnaccijns 1.5 Op het zegelrecht 2 Op de zuidvruchten 1.7 Op de suiker nog eens 5 Op de sigaretten nog eens 3 Invoerrechten nog eens 11 Op het bier 3.6 Op de suiker daarenboven 10.5 Verhooging dus van de indirecte belas tingen met bijna 80 millioen gulden. Daarvan drukken het minst op de kleine luiden de benzinebelasting en het zegelrecht. Blijft dan toch ruim 60 millioen be lasting op allerlei verbruiksartikelen. Per hoofd van de bevolking zeven a acht gulden. Aan deze belasting betalen allen mee; bedeelden, werkloozen en de ge zinnen, meer, naarmate zij grooter zijn. De Katholieken beloven voor de groote gezinnen te zorgen. Met zulke belastingvoorstellen kan de heer de Geer op ze rekenen". Zijn de lezers van het bovenstaande nu zoo oppervlakkig als dat verkiezingsblad blijkbaar veronderstelt? Zal een gezins hoofd, bovenstaande beschouwing in „Stemt Rood" lezend, zich nu ook niet eenige vra gen stellen, als: Wat deert mij de wijnac cijns, het zegelrecht, de benzinebelasting, de bieraccijns, de belasting op de sigaret ten, id. op sigaretten nog eens? Wel moet ook hij vooi' een deel aan de invoerrechten betalen; maar veel is toch veel goedkooper geworden, zelfs zijn er ar tikelen, die goedkooper zijn, dan vóór den oorlogEn van de suiker wordt het meeste verwerkt in fabrieken, banketbakkerijen enz.; hoewel wij erkennen, dat zoo gauw mogelijk de suakeraccijn® moet ver laagd ter wille van de gezinsbelangen. Alle® bijeengenomen, schiet er toch niet zoo heel veel over van het insinueerend stukje: „Waar de rechtsohe heeren het geld vinden". De rechtsche arbeiders zullen zich door de socialistische heeren, die dat stukje schre ven, niet laten lijmen. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. 12 APKIL DE LAATSTE DAq. Wij wijzen op de gelegenheid, welke vol gens de Kieswet bestaat om te Ertemmen in een andere gemeente dan in die, op wel ker kiezerslijst men voorkomt. (Art. 57a-j der Kieswet). „Hij of zij, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, moet uiterlijk veer tien dagen vóór den stem ming s-d a g, dat beteekent dus ditmaal voor 13 April (voor Donderdag a.s.) in persoon ter secrètarie van ..eeïie" gemeente (dit kan dus op elke gemeente-secretarie geschieden, zoowel in de gemeente waar de kiezer op de lijst staat, als in de gemeente waar hij wil stemmen, als in elke andere gemeente waar hij op het tijdstip der mede- deeling vertoeft) mede gaan deelen, in wel ke gemeente hij op 26 April wenscht te gaan stemmen. Hierbij moet die kiezer een adre3 opgeven in de gemeente, waar hij wil gaan stemmen. Dit adres kan desnoods het ge meentehuis zelf zijn, als men geen. ander zou kunnen opgeven, b.v. omdat men den stemdag voor zaken in die gemeente ver toeven moet zonder dat men eenige relatie daar heeft. Van die mededeeling wordt dan een schriftelijke verklaring opgemaakt, waar van een afschrift aan den kiezer wordt uit gereikt. Heeft men eenmaal medegedeeld in een andere gemeente te willen gaan stemmen, dan is men niet meer bevoegd te gaan stemmen in de gemeente waar men op de lijst staat. De oproepingskaart voor de stemming ontvangt men op het adres, dat men bij de mededeeling heeft opgegeven". Voor wie is deze regeling van belang? lo. Voor hen, die na 1 Januari verhuisd zijn (of vóór 26 April nog zullen verhui zen) naar een andere gemeente dan waar zij op 1 Januari 1933 inwoners waren. De kiezerslijst wordt n.l. vastgesteld naar den datum van 1 Januari (art. 7 lid 2 Kieswet). 2o. Voor kloosterlingen, die na 1 Ja nuari 1933 naar een huis in een andere ge meente zijn overgeplaatst (deze categorie valt eigenlijk onder lo. maar men denkt in deze gevallen vaak niet aan het gewone be grip „verhuizen"!) 3o. Voor professoren van Seminaria, leeraren aan onze katholieke scholen, stu denten die vóór 15 Mei 1933 25 jaar zijn geworden, kloosterlingen, die buiten hun eigen klooster vertoeven in een andere ge meente. Wij noemen deze categorieën met name, omdat de stemdag, 26 April 1933, inde Paaschvacantie valt. 4o. Voor reizigers, die voor hunne werk zaamheden op 26 April elders moeten ver toeven buiten de plaats hunner inwoning. 5o. Voor arbeiders, die de geheele week in een andere gemeente dan de plaats hun ner inwoning aan hun werk verbonden zijn, b.v. zij die in werkverschaffing wellicht ver van hun woonplaats vertoeven. 6o. Voor buitenlandsch-verblijven den, die in een naastbij-gelegen grensplaats kun nen gaan stemmen. Mevr. A. STEENHOFF SMULDERS t Gistermiddag is na een langdurige ziekte in huize „De Denne" te Baarn overleden de bekende katholieke vrouwenleidster en schrijfster mevr. Albertine Steenhoff Smulders, De krachtige en toch zoo fijnvoelende vrouw is heengegaan na een welbesteed le ven, maar toch nog veel te vroeg naar menschelijke berekening. Mevrouw Steen hoffSmulders werd 2 November 1871 te Rotterdam geboren, zoodat zij den leeftijd van ruim 61 jaar bereikte. In die jaren heeft zij veel gearbeid. Zij bezat een stalen energie, waarmede zij al haar werkkracht in dienst heeft gesteld van haar medemenschen. In een tijd, dat de vrouwenbeweging nog in gang gezet moest worden, was zij de strijdster en pio nierster voor de rechten der vrouw op ka tholieken grondslag. Jaar in jaar uit heeft zijl geschreven als redactrice van de Vrou wenrubriek in „Het Centrum" en als re dactrice van de „Katholieke Vrouw". Zij was een vrouw, die nimmer zichzelf zocht maar zich geheel gaf aan de goede katho lieke zaak, op alle gebied, ook en niet het minst op sociaal terrein. Waar zij raad kon geven, deed zij dit, onbaatzuchtig, en waar zij meende te moeten spreken, deed zij dit ook, zonder reserve. Mevrouw SteenhoffSmulders was niet alleen een krachtige figuur, zij bezat ook een fijnbesnaarde dichterlijke ziel. Ver schillende werken heeft zij geschreven, waarvan sommigen zeer bekend zijn onder de Nederlandsche Katholieken. Noe men wij slechts: „Verzen", „Holland", „Jan v. Arkel", „Jacoba van Beieren", „Een ab- disse van Thorn" enz. Ilaar vertalingen van Benson kent een ieder, zooals: „Hoe een koning overwon", „Met welk recht", „De snuifdoos van den kardinaal". Deze vrouw, die ondanks haar menigvul dige werkzaamheid op sociaal en artistiek terrein, zich niettemin in een heerlijk ge zinsleven wist te wijden aan haar naaste dierbaren en die voor familie, vrienden en kennissen haar gezellig thuis steeds gastvrij openzette wordt door geheel Kath. Nederland slechts noode gemist. In eer biedige nagedachtenis zullen de Katholie ken in breeden kring God bidden, dat hij deze vrouw, bij wie zoo menigeen hulp en troost heeft gevonden, deelachtig zal doen worden aan de hemelsche vertroostingen. Wij voelen mee het groote verlies voor haar echtgenoot en haar dochter. De H. Uitvaartdiensten zijn Woensdag te 8 uur en 10.30 uur in de parochiekerk te Baarn, de begrafenis is a.s. Donderdag vertrek sterfhuis 11 uur. BINNENLAND BELANGRIJKE DEPARTEMENTS WIJZIGINGEN? Behoudens goedkeuring door het nieuwe ministerie. Naar de „Volkskrant" van welingelichte zijde verneemt zou in departementale krin gen ernstig rekening gehouden worden met een wijzigingsplan voor de departementen, welke wijziging natuurlijk voor haar be- slagkrijging de goedkeuring noodig heeft van het nieuwe kabinet, dat na de a.s. ver kiezingen zal optreden. Op het oogenblik is de situatie van de drie departementen waarvoor belangrijke wijzigingen schijnen voorbestemd aldus: Departement van Waterstaat. Hierbij is thans ondergebracht: de z.g. natte" Water staat (wegen, Zuiderzee, bruggen, e.d.) en de z.g. „droge" Waterstaat (P.T.T., mijnen, vervoerwezen, w.o. spoorwegen). Departement van Economische Zaken en Arbeid. Hierbij zijn thans ondergebracht: Economische Zaken (6 afdeelingen), Land bouw (4 afdeelingen), Arbeid en Arbeiders verzekering. Departement van Binnenlandsche Zaken. Hierbij zijn thans ondergebracht: Binnen- landsch Bestuur, Volksgezondheid, Werk- loozenzorg (werkverschaffing en steunver- leening, werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling). Gedacht wordt aan opheffing van Wa terstaat a-ls departement. De „natte" Wa terstaat zou dan gaan naar Binnenlandsche Zaken en de „droge" Waterstaat naar Eco nomische Zaken. Binnenlandsche Zaken zou Volksgezond heid en de 2 afdeelingen Werkloozenzorg afstaan. Economische Zaken zou afstaan de af- deeling Arbeid en de afdeeling Arbeiders verzekering. Departement van Binnenlandsche Za ken bestaande uit: ten le de afdeeling Bin- nenlandsch Bestuur en ten 2e de „natte Waterstaat. Departement van Sociale Zaken bestaan de uit: le Arbeidersverzekering, 2e Arbeid, 3e Werkloozenzorg, 4e Volksgezondheid. Departement van Economische Zaken be staande uit: le Landbouw, 2e Economische Zaken, 3e de „droge" Waterstaat. HAARLEMS BIOSCOPEN OP FEEST DAGEN GESLOTEN. De Nederlandsche Bioscoopbond heeft zich telegrafisch tot den gemeenteraad van Haarlem gewend met het verzoek de wen- schelijkheid uit te spreken, dat B. en W. op de komende feestdagen de Zondagswet van 1815 ten aanzien van bioscoopondernemin gen niet meer toepassen. Ook de gemeenteraad van Leiden heeft zich onlangs, aldus genoemde Bond, in meerderheid daarvoor uitgesproken, waar na B. en W. van Leiden de in de Zondags wet bedoelde dispensatie hebben verleend, zoodat de bioscopen in Leiden in het ver volg ook op de feestdagen voorstellingen mogen geven. Aangezien Haarlem thans nog de eenige gemeente in ons land is, waar de verouderde Zondagswet wordt toegepast, hetgeen geen ander gevolg heeft dan dat het publiek, dat op de feestdagen ontspan ning zoekt, Haarlem verlaat om die ont spanning in omliggende gemeenten te vin den, en aangezien de bioscoopondernemin gen in Haarlem door de gedwongen sluiting op feestdagen in zeer hoogc mate worden gedupeerd, doet het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond dit beroep op den raad aan den bestaanden toestand thans een eind te maken. TARIEFSVERLAGING BIJ DE N. Z. H. T. M. Met Ingang van 1 Mei of 1 Juni. Naar de directie ons mededeelt, zal de Noord - Zuid - Hollands e h e Tram w cgmaat- sohappij, indien zulks in verband met de noodige voorbereidingen mogelijk zal blij ken, ingaande 1 Mei a.s., doch anders met ingang van 1 Juni a.s., een gewijzigd tarief op haar lijnen doen ingaan. Hieronder volgt een overzicht van de meorendeels belang rijke verlagingen, welke behouden even tueel nog daarin aan te brengen wijzigin gen, op de voornaamste trajecten zullen worden ingevoerd: ENKELE RIT. Per TRAJECT i Gewoon ritten- kaarb cent cent Scheveningen-Leiden oud: 50 35 Scheveningen-Leiden nieuw: ongew. ongew. Den Haag-Voorschoten oud: 35 25 's Hagc-Voorschoten nieuw: 30 22}^ Den Haag-Leiden oud: 50 35 Den Haag-Leiden nieuw: 45- 32 Den Haag-Hillegom oud: Den Haag-Hillegom nieuw: Amsterdam-Half weg oud: 30 22 y3 Amsterdam-Halfweg nieuw: ongew. 22 Amsterdam-Haarlem oud: 60 45 Amsterdam-Haarlem nieuw: 55 40 Amsterdain-Heemstede- Aerdenhout oud: 70 50 nieuw65 45 Amsterdam-Zand voort oud: S0 60 A'dam-Zandvoort nieuw: 75 55 Haarlem-Half weg oud: 30 Haarlem-Half weg nieuw: ongew. Haarlem Soendaplein en Blauwbrug-Zand voort 25 20 Haarlem Tempelierstraat- Zandvoorb 17 RETOUR. Scheveningen-Leiden oud: Scheveningen-Leiden nieuw Den Haag-Voorschoten oud: 's Hage-Voors«hoten nieuw: Den Haag-Leiden oud: Den Haag-Leiden nieuw: Den Haag-Hillegom oud: Den Haag-Hillegom nieuw: Amsterdam-Halfweg oud: Amsterdam-Halfweg nieuw: Amsterdam-Haarlem oud: Amsterdam-Haarlem nieuw Amsterdam-Heemstede- Aerdenhout oud: nieuw Amsterdam-Zandvoort oud A'dam Zand voort nieuw: Haarlem-Halfweg oud: Haarlem-Half weg nieuw:' Haarlem Soendaplein en Blauwbrug-Zandvoort Haarlem Tempelierstraat- Zandvoort Per ritten- kaart cent 70 ongew. 130 - 120 35 MAANDABONNEMENT. Jongelingen. TRAJECT Volwassenen t/m 18 j. Gld. Gld. Scheveningen-Leiden oud: 12.50 9. 'Scheveningen-Leiden nieuw: 11.7.50 's-Hage-Voorschoten oud: 10.7.— 's-Hage-Voorsohoten nieuw: 8.— 6.— Den Haag-Leiden oud: 12.8.— Den Haag-Leiden nieuw: 10.— 7.— Den Haag-Hillegom oud: 16.— 11. Den Haag-Hillegom nieuw: 15.10. Amsterdam-Halfweg oud: ongew. ongew. Amsterdam-Halfweg nieuw: Amaterdam-Haarlem oud: Amsterdam-Haarlem nieuw: Amsterdam-Heemstede- Aerdenhout oud: nieuw: Amsterdam-Zandvoort oud: A'dain-Zandvoort nieuw: Haarlem-Half weg oud: Haarlem-Half weg nieuw:' Haarlem Soendaplein en Blauwbrug-Zandvoort 8.6.— Haarlem Tempelierstraat- Zandvoorb 7.— 5.— Thans Leidsche Vaart (viaduct)-Zand- voort. GEEN VREEMDE MUSICI. Tijdens de Groningsche kermis. De burgemeester van Groningen, de heer H. P. J. Bloemers, heeft besloten voor de kermis, dio in Mei van dit jaar zal worden gehouden, geen muziekvergunningen te ver strekken aan musici van andere dan Ne derlandsche nationaliteit. In verband hiermee zullen bij de op den eersten kermisdag aan het hoofdbureau van politie te Groningen te houden keuring van straatmuziek alleen vergunningen voor het maken van straatmuziek worden verleend aan Nederlanders. In de tweede plaat® zal BUITENLAND. De verhouding van de Katholieke Kerk tegenover dc Hitler-beweging in Duitsch- land. (2do blad). Wilde spoorwegstaking in Ierland. (2de blad). Afscheiding van West-Australië? (2de blad). BINNENLAND. Mevr. Albertine Steenhoff-Smulders is overleden. (1ste blad). Oude man op de heide nabij Haaksbergen uit zijn woning gelokt en beroofd. (Gcm. Ber. 5de blad). Café cn twee woningen te Geffen afge brand. (L. B.). De geredde bemanning van het Letland- sche s.s. „Evermore" met de „Dempo" te Rotterdam aangekomen. (L. B.). De steigerinstorting te Zwolle. Een gewonde overleden. (L. B.) SPORT EN WEDSTRIJDEN. Broccardo—Guimbretière winnen de Parijsche Zesdaagschc. Pijnenburg—Wals tweede. (5de blad). Het programma der K. N. V. B.-Kam- pioenscompetitie. (1ste blad). DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. Er was eons een gouvernante, een lieve, aardige, schattige gouvernante, zooals allo gouvernantes uit verhalen er roman® lief, aardig en schattig zijn. Deze gouvernante speelt de hoofdrol in het zeer mooie feuil leton „De bckor van Koningin Elizabeth", waarmede wij heden een aanvang maken. Natuurlijk is er als tegenspeelster dezer gouvernante een ander meisje, even knap maar niet liefenz., en een aardige me neer, tenminste, dat vindt de gouvernante, vice-versa. Wat die beker van Koningin Elizabeth er bij doet, zal het verhaal u wel vertollen, dat zeker de moeite waard is om met span ning gevolgd te worden. dc burgemeester het maken van muziek in lokalen niet toestaan a«n die caféhouders, die andere dan Nederlandsche musici in hun inrichtingen laten optreden. Hun wordt aangeraden zich te voorzien van Neder landsche musici. De genomen bepalingen gelden niet voor buitenlandsche musici, die reeds geruinien tijd inwoner van Groningen zijn geweest; een cn ander ter beslissing der politio. INDEN KIESKRING LEIDEN:

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1