MAANDAG 10 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 RECHTZAKEN DE ANONIEME BRIEFSCHRIJVERIJ. De Winterswijksche predikant, die onge veer twee weken geleden door het Am- sterdamsche Gerechtshof tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld wegens het schrijven van anonieme beleedigende brie ven heeft afgezien van cassatie en zich" bij de Justitie te Amsterdam aangemeld om zijn straf te ondergaan. Hij is ingesloten in de Amsterdamsche strafgevangenis. KANTONGERECHT TE WOERDEN. Visschers opgepast! Van D.. te Bodegraven had, als vis- scher. zijn fuiken in andermans water ge zet. Verdachte ontkende en zeide, dat hij er steeds goed op toezag, dat ze op tijd en op een goede plaats gezet werden. Boven dien was verdachte ten laste gelegd dat, toen het watergemaal werkte, zijn fuiken in •het water stonden. Ook dit ontkende ver dachten en voerde aan dat ze er door hem uitgehaald waren ceworden. Getuige R., veldwachter te Bodegraven, verklaarde dat verdachte schuldig was. De fuiken hadden er ineestaan toen het gemaal in werking was. Eisch 5 of 1 dag hechtenis met ver beurdverklaring van de fuiken. Het vonnis luidde 4 of 1 dag met verbeurd verkla ring. K. J. C. C. te Amsterdam had te Nieuwkoop op verboden grond geloo- pen en had tevens gevischt met een hen gel geaasd met visoh hetgeen toen en al daar verboden was. Verdachte was niet verschenen en werd bij verstek veroor deeld tot tweemaal 1 gulden boete of twee maal 2 dagen hechtenis. Gevaarlijk rijden. v. K. te 's-Gravenhage zou onder Bode graven met zijn auto een andere auto passeeren. Dit is niet goed gegaan, zoodat een aanrijding volgde. Getuige de V. uit Utrecht verklaarde dat verdachte te vroeg naar rechts was gegaan en verdachte hield vol, dat getuige meer naar rechts had ge kund doch steeds bleef „hengelen" om hem, verdachte pas kunnen passeeren. Eisch ƒ75 degraven verklaarde, dat verdachte z.i. te vroeg naar rechts was gegaan waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. De ambtenaar van bet O. M. achtte het bewijs geleverd, immers verdachte had moeten wachten totdat getuige geheel rechts van den weg was gekomen en daarna had verdachte pas kunne passeeren. Eisch 75 of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter achtte ook het bewijs .geleverd en meende dat verdachte schuldig was terzake van het rijden op den open- weg te Bodegraven op zoodanige wijze, dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer werd in gevaar gebracht. Vonnis wijzende veroordeelde hij verdachte tot een geldboete van 15 of 3 dagen hechte nis. Motorrijders uitkijken. B. te Katwijk aan den Rijn was te Woerden tegen een stilstaande auto opgereden. Hij was niet verschenen, zoodnt er verstek werd verleend. S. te Roest en K. te Rijswijk verklaarden dat verdachte niet uitgeweken had en meende een schaap op den weg gezien te hebben doch er was geen schaap. Eisch f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Hel vonnis luidde 15.of 3 da-gen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 15.— aan de beleedigde partij. Lange wagens. B. te Alphen reed te Hermeien met zijn luxe-auto richting Woerden. Van dp tegenovergestelde rich ting kwam een tractor met aanhangwa gen aangereden. Deze beweging was circa 11 1/2 Meter lang. Hoe het precies toen en aldaar gegaan is weet niemand maar wel weet men dat er een aanrijding heeft plaats gehad. Verdachte beweerde, dat ge tuige verdachte had moeten zijn en hij ge tuige. De getuige v. M uit Utrecht vond verdachte de ware schuldige. D. te Ouden rijn, medereiziger van getuige v. K. vond verdachte ook schuldig, terwijl getuige D. uit Nieuwerbrutr. medereiziger van verd., getuige v. K. de schuldige vond. Vast staat, dat als een wagen van 11 Meter lang naar rechts uitwijkt het achterste gedeelte zeker midden op den weg aanwezig is. Onze Nederlandsche wegen zijn op derge lijke wagens niet gebouwd. De ambtenaar achtte het bewijs geleverd, immers ver dachte had moeten zien. dat die wagen midden op den weg was en moeten wachten tot zijn weggedeelte vrij was. Daarna mag hij pas doorrijden. De kantonrechter acht te het bewijs niet wettig en overtuigend bewezen en sprak verdachte vrij. Bar. v. M. te Utrecht reed met zijn auto bij de Grovenbrug te Woerden. Hij slinger de en reed zoo onachtzaam, dat door ver schillende getuiuen gedacht werd, dat de bestuurder dronken was. Getuige V. te Harmeien verklaarde te meenen, dat ver dachte te veel op had hetgeen bleek uit het slingeren van de wagen om daarna te gen een paal aan te rijden. Getuige M. L. te Woerden verklaarde dat het zóó snel ging, dat ik mij weg pakte. De auto slin gerde verbazend. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vond het ergelijk en een goede straf was op zijn plaats. Eisch 2 weken hechtenis met ontzegging van mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. De kantonrechter veroordeelde ten slot- te tot een hechtenis van één week met ont zegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Varkens zonder oormerken. Wederom stonden de varkenshouders uit bijna alle plaatsen van het Kanton Woer den voor de groene tafel bijgestaan door hun raadsman mr. Nord Thomson uit Lei den. Als steeds stond de publieke tribune stampvol met nieuwsgierigen. De kanton rechter had enkele weken terug bij inter locutoir vonnis bepaald, dat de merkers der varkens gehoord zouden worden om zich uit te laten of zij aan verdachten de schriftelijke verklaringen om als lid tot de varkenscentrale toe te treden ter ondertee- kening had voorgelegd. Deze merkers nu waren als getuigen verschenen en verklaar den over het algemeen, dat zij bij die „dit" en bij die „dat" hadden moeten hooren. Aan verschillende varkenshouders hadden zij het formulier heel niet voorgelegd om dat zij reeds van te voren hadden kennis gegeven met de zaak niets te maken te willen hebben. De ambtenaar van het O. M. bleef volharden bij zijn requisitoir namelijk om tot veroordeeling over te gaan. De Raadsman van verdachten hield daarna zijn pleidooi dat hierop neerkwam, dat men niemand kan dwingen om lid eener vereeniging te worden en dat het wel gebleken is dat de oorspronkelijke aanvra- ge niet goed luidde aangezien er spoedig een nieuwe is gekomen hoewel ook deze laatste niets inhoudt. De kantonrechter be paalde dat in al de zaken vonnis zal ge wezen worden op Donderdag 13 April a.s. des namiddags om drie uur. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Hooge onderscheiding. Op de voor- jaarsbloemententoonstelling te Philadel phia (V.S.) verwierf de inzending van het Centraal Bloembollencomité een gouden medaille. Deze inzending was gearrangeerd door onzen plaatsgenoot den heer A. J. Martens, werkzaam bij de firma Koper te Bennebroek. Personalia. Bij het eindexamen der Rijkstuinbouwschool te Lisse werd het di ploma. toegekend aan J. W. de Haas met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Steno en Maohineschrijven; aan H. G. Hulkema met aanteekening voor En gelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch en Ma ohineschrijven en aan C. van Zij verden met aanteekening voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch en Machineschrijven, allen alhier Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Het aan tal werkzoekenden alhier bedraagt thans 539 tegen 547 de vorige week. Geboren: Petronella, d. van J. Prins en J. C. van Etten. Johannes Bernardus, z. van B. Fijnia en M. J. Maaskant. Cor nelia Maria Theresia, d. van P. J. Brouwer en J. Jansen. Jacobus, z. van G. R. Ver- meij en W. A. Meyboom. Hermanus Lo- dewijk Herman, z. van A. F. W. Husemeier en A. C. C. Sedel. Cornelia Philomena, Maria. d. van H. G. J. Kroon en H. M. A. Straathof. Ondertrouwd: E. J. W. Swelm en C. W. Jonkheer. J. de Rooy en N. S J. Gijselaar. Overleden: "G. J. van Schie m. 64 j. Gevestigd: H. J. Bierman. M. Gracar. A. Hoogkamer. C. van Leeu wen. E. Heinzerling. Vertrokken: J. D. van der Sweel Heemstede. T. A. Hoeyenbos naar Haar- naar Haarlem. L. van der Mey naar lemmermeer. R. Rusman Schniedewind naar Haarlem. L. Teeuw naar Oegst- geest. J. Leegwater naar St. Pancras. J. C. Beyersbergen naar 's Gravenbage. M. G. J. Pijnaker naar Haarlem. G. van El naar Amsterdam. M. Straat naar Wateringen. W. Philippo naar Haarlem. J. Staphorst naar Haarlem. H00GMADE. Ziekenhuis-verpleging. In de zaal van den heer Witteman hield deze vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. W. Lieverse. opende de vergadering en heette allen wel kom. Door den len secretaris, den heer P. Zwetsloot Rzn.. werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd en daarna werd het jaarverslag uitgebracht, waarvoor hem dank werd gezegd. Door den penningmeester, den heer C. H. v. d. Berg, werd rekening en verantwoor ding gedaan. In kas op 1 April 1932 f 302.19. Ontvan gen aan contributie 1010.15 en aan rente 15.83, alzoo 1328/17. Aan uitgaven 125 dagen vergoeding a 2.50 en 56 dagen a 1.— is 368.50. Aan boete, salaris-ver goeding aan den Penningmeester en andere uitgaven 111.03. Tezamen 479.53. Alzoo in kas op 1 April 1933 de somma van 848.64. Door een der leden van de kas- commissie, den heer S. v. d. Meer, werd medegedeeld, dat bij het onderzoek en na zien der boeken en finantiën alles in orde was bevonden. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Door den heer Bank werd een verslag uitgebracht van de gehouden Federatie vergadering, waarvoor hem dank werd ge bracht. Door den voorzitter werd de vergadering voorgesteld om wegens de kosten geen af gevaardigde meer ter Federatie-vergade ring te zenden. De vergadering was het hiermede echter niet eens.. Tot afgevaardig de werd benoemd de heer H. Bank. In de kascommissie 1933—•'34 werden be noemd de heeren S. v. d. Meer, J. Zonne veld en A. Hoogervegt. Bespreking en vaststelling contributie 1933—"34. Door het bestuur werd voorge steld de contributie weer op 3.te be palen met ten hoogste 8 weken liggeld. Verschillende leden kwamen hier tegen op en wilden dit weer terug brengen op 2.50 of minder. Over dit punt vroegen ver schillende leden het woord en ondanks de verdediging door 't bestuur, werd het be stuursvoorstel met een minderheid verwor pen. Verkiezing bestuur. Aftredend waren de heeren C. W. Lieverse en H. de Kleer. Voor gesteld werd om de aftredenden bij accla matie te herbenoemen. De heer Lieverse zegt, niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te willen komen. Vanuit de vergadering en het be stuur wordt nog getracht de voorzitter te behouden, maar deze was niet te bewegen. In deze omstandigheden achtte spr. deze functie niet verantwoord. De heer de Kleer werd bij acclamatie herkozen. Gekozen werd de heer J. Meijer. Hierna rondvraag, waarvan veel gebruik gemaakt werd. De heer C. Baak Czn. vraagt of er ge-en agenda of beschrijvingsbrief is ingekomen voor de a.s. Federatie-vergade ring en of deze niet behandeld werd. De voorzitter en secretaris hebben hiertegen bezwaar wegens het late uur en daar de agenda pas werd ontvangen, toen de ver gadering als was uitgeschreven. De vergadering wenscht, dat de agenda in het vervolg op de convocatie staat en op de vergadering dan behandeld wordt. De afgevaardigd bespreekt enkele voorstellen daarop voorkomende en hem wordt vrijman- daat gegeven. Hierna werden nog vragen gesteld aan gaande vermindering liggeld in de zieken huizen en operatiekosten, anders dan in het Academisch Ziekenhuis. De heer A. J. v. d. Voorn bedankten den scheidenden voorzitter voor al wat hij hier in deze vereeniging gedaan had. De voorzitter dankte allen voor de op komst en het bestuur voor het prettige en zakelijk samenwerken, wat hij ondervon den had. KATWIJK. Crisis-Comité. Op Woensdag 6 April heeft het Crisis-Comité een algemeene ver gadering gehouden. Er was een talrijke op komst. Nadat de voorzitter, de heer Velt- karnp, tot de aanwezigen een woord van welkom had gericht, zet hij het doel dezer algemeene vergadering uiteen. Het Comité is in zijn geheel verantwoor delijk over de juiste bestemming en aan wending der gelden. Een controle over de inkomsten en uitgaven van het Comité zal straks door een Rijks-accountant plaats hebben, en deze controle mag een waarborg worden geacht voor de juiste bestemming der gelden. Vervolgens brengt de penningmeester, de heer Notaris H., Eerdbeek, verslag uit over den toestand der kas. Deze geeft een keurig rapport over de ontvangsten en uit gaven, overzichtelijk gerubriceerd en ge specificeerd. De ontvangsten geven een to taal aan van 8699.24, de uitgaven 5419.80, zoodat een saldo resteert van 3279.64. Dan verkrijgt de secretaris, de heer G. Meyer, gelegenheid zijn verslag uit te bren gen. Na een inleidende beschouwing en een overzicht nopens de samenstelling van het Comité volgt een overzicht van de gehou den uitdeelingen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Gedurende het tijdvak 19 October 1932 31 Maart 1933 werd verstrekt: aan Oassa- bons ad ƒ1.— 2396—, 1*2638 stuks bok king, 2406 pond spek, 4566 pond bruine boo- nen, 2578 pond rijst, 580 K.G. aardappelen, 100 pond bloem, 200 pond gr. erwten, 1418 pak kindermeel, 300 pakjes tabak van 1 ons. Totaal in geld uitgedrukt circa 4000. Aan kleeding, schoeisel etc. is verstrekt een waarde van circa 3700. Bij monde van mevrouw de Jong wordt dan uitgebracht het verslag over de ver strekte kleeding, welk verslag was samen gesteld door mevrouw Parlevliet. Talrijke kleedingstukken, intotaal 2254 stuks werden door het Comité uitgereikt De voorzitter dankt mevrouw de Jong en de verdere leden van het Dames-Comité hartelijk voor belangrijke arbeid ten bate van het Comité verricht. Ook de diverse meisjes-kransjes die in alle stilte voor het Comité kleeren hebben vervaardigd, wil bij in zijn dank betrekken. De heer van Tongeren verklaart onder den indruk gekomen te zijn van de presta ties van het Comité. De cijfers betreffende de uitdeeling hebben hem met verbazing en verwondering vervult, en hij wil gaarne uiting geven aan zijn waardeering voor de wijze waarop het Comité te Katwijk zijn taak opvat. De voorzitter zegt den heer van Tongo ren dank voor zijn sympathieke woorden, en bevestigt dat de arbeid van het Comité heel wat meer van de leden vergt dan van buit-en af kan worden waargenomen. Vervolgens wordt het voorstel gedaan om vanaf 15 Mei a.s. tot nader order de steun- uitkeeringen stop te zetten, opdat in het najaar weer met nieuwen moed kan wor den begonnen. Dit voorstel wordt aangenomen, waarna de voorzitter deze vergadering sluit. Schietwedstrijd Burgerwacht. Zooals bij de Katwijksche Burgerwacht gebruike lijk is, n.l. om na dc winteroefeningen een eindwedstrijd te houden, zoo had ook 1.1. Zaterdagmiddag deze eindwedstrijd met de buks plaat-s. Gedurende 8 weken was gele genheid gegeven een wedstrijdserie te schieten waarvan door een flink aantal le den was gebruik gemaakt. Deze 8 series werden bij elkaar geteld en gaven het to taal aan. Vermelden we eerst dezen totaal cijfers. In klasse A was no. 1 de heer Jac. de Kreek met 314 punten, no. 2 C. v. Leeu wen 305 p., no. 3 R. Trousselot 301 p., no. 4. A. Ingwersen 300 p., no. 5 J. Slingerland 2S3 p., no. 9 P. Slingerland *277 p., no. 10 5. Dubbelaar 269 p., no. 11 H. de Boer *248 p., no. 12 A. Slingerland 237 p., no. 13 Nic. Scha op 235 p. Klasse B. no. 1 F. N. A. v. d. Valk 227 punten, no. 2 Jan Meijer 222 p., no. 3 C. Schuitemaker 211 p., no. 4 C. v. d. Gugten 208 p., no. 5 Nic. Schuitemaker 208 p., no. 6 C. Hoek 205 p. no. 7 W. A. Rijken 203 p., no. 8. A. Wassenaar 197 p., no. 9 M. v. d. Oever 197 p., no. 10 S. Dubbelaar 196 p., no. 11 M. Schoneveld 192 p., no. 12 Jac. Kobus 146 punten. De uitslag der Geluksbaan was no. 1 V. v. Leeuwen, no. 2 J. C. v. Rijn, no 3 C. A. v. d. Gugten, no. 4 P. Slingerland, no. 5 C. J. Schuitemaker, no. 6 R. Trousse lot, no. 7 Jac. Meijer. Na het bekend maken van den einduit slag sprak de commandant den leden toe waarbij spr. vooral wees op de orde, tucht, die er bij de B. Wacht moet zijn en waar over het bestuur in geen enkel opzicht te klagen heeft. De oefeningen en de wedstrijd hadden steeds een aangenaam en prachtig verloop gehad. Daarvoor is het bestuur de leden dankbaar. Laat dit steeds zoo zijn en blijven. Met toepasselijke woorden werden de prijzen, luxe voorwerpen, aan de des betreffende winners uitgereikt. Een der le den, de heer A. Wassenaar, sprak namens de leden woorden van dank aan het be stuur voor de keurige leiding gedurende de oefeningen. Alles was steeds in orde en daarom was het voor de leden aangenaam aanwezig te zijn en was er een prikkel om de oefeningen bij te wonen. Hiermede was deze wedstrijd weer ten einde. De oefeningen zullen nog enkele we ken in het Parochiehuis worden voortgezet waarna deze weer zullen worden gehouden aan de schietbanen in het duin. Emmabloem. De verkoop der Emma- bloem zal in Katwijk a. d. Rijn gehouden worden op Woensdag 12 April. LISSE. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeente lijke Arbeidsbeurs staan ingeschreven 398 werkzoekende personen, t.w. 304 landarbei ders, 25 timmerlieden, 9 metselaars, 4 op perlieden, 7 schilders, 6 loodgieters, 1 be hanger en stoffeerder, 1 machinist, 2 rij wielmonteurs, 3 kantoorbedienden, 6 schip pers, 3 kistenmakers, 1 kellner, 3 chauffeurs, 4 mach. houtbewerkers, 1 transportarbei der, 4 fabrieksarbeiders, 1 electricien, 1 ka belmonteur, 2 bakkersknechten, 2 schoen makers, 1 scheepsbouwer, 3 monteurs, 1 bankwerker, 1 slagersknecht, 1 winkelbe diende en 1 bouwlc. uitvoerder. Willem de Zwijger-herdenking. De commissie, samengesteld uit de Chr. en Li-a- sesche Oranjevereenigingen, heeft de vol gende plannen voor een waardige en groot- sche herdenking van de 400-jarige geboorte dag van Prins Willem van Oranje. Genoemd comité heeft zich in verbinding gesteld met het eere-comité, bestaande uit Burgemeester van Wijnbergen, voorzitter, wethouders G. Tromp en P. Warmerdam, de H.H. Geestelijken t.w. Pastoor Thomann, Pastoor Sentenie, Ds. A. Ponstein, de doc toren M. de "Graaf, D. Blok, F. G. M. Haa-se en J. Duymaer van Twist, notaris A. van Pelt en mevr. Gravin van Lijnden. De pre dikanten Ds. Tichelaar en Dr. Th. Ruys hebben zitting in het uitvoerend Comité. De directie van de H. B. G. is bereid gevonden op den dag der herdenking, zijn de Maandag 24 April a.s., om een der ge bouwen voor dezen herdenking af te staan, waarop als sprekers zullen komen Mr. H. Bijleveld, oud-Minister van Marine te Am sterdam en Kapelaan Kuipers van Lisse. De Burgemeester zal de avond openen en de leiding op zich nemen. De zangvereenigingen „Looft den Heer", „St. Gregorius" en „Excelsior", tezamen vormende ongeveer 250 zangers en zange ressen, zullen gezamenlijk eenige liederen ten gehoore brengen. Bovendien zullen me de ter opluistering en begeleiding medewer ken de Muziekvereenigingen „Trou moet Blij eken", „Adolf Kolping" en de Li«>ser Mandoline Club. Uit een en ander blijkt, dat deze her denking een bijzonder karakter zal dra gen en dat het een aanhankelijkheidsbetoo- ging zal wezen aan het Oranjehuis. Een ieder zal in de gelegenheid zijn deze herdenking mede te vieren, omdat de toe gangsprijs tot een minimum zal beperkt worden. SASSENHEIM. Naar Alkmaar. Alhier worden toebe reidselen gemaakt om te komen tot deel neming aan een stillen omgang, die jaarlijks gehouden wordt in Alkmaar, dit jaar van Zaterdag op Zondag 7 Mei a.s. De reis zal gemaakt worden per touring car. Het zal aanbeveling verdienen zich tij dig van plaatsgewijzen te voorzien. Zie bil jetten in de kerk. De stille omgang ter eere van het mira kel van het H. Bloed te Alkmaar is zeer zeker een schoone oefening voor den tijd die wij thans beleven. Bloempjesdag. De gisteren gehouden bloempjesdag van het Santosfonds heeft op gebracht 79.65. Een woord van dank aan de dames-verkoopers is zeker welverdiend. Verboden eieren te zoeken. In de af- geloopn week zijn twee personen aangehou den en in voorloopige bewaring gesteld, die in de omtrek van de Kooi aan het eenden eieren zoeken waren. De politie nam een emmer met 60 stuks eieren in beslag. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: L. N. den Older Jr., handelende onder de firma den Older en Zn, Sassen- h e i m. Cur. mr. J. M. Hempenius, War mond. N. Deelman, veehouder. Alphen aan d e n R ij n. Cur. mr. L. Sprey, Leiden. BUITENL. BERICHTEN MIJNONGELUK IN ZU ID-BULGARI JE. Reeds acht dooden geteld. In de kolenmijn „Cardiff", in het Zuiden van Bulgarije, heeft een mijngasontploffing plaats gehad, waardoor eenige gangen zijn ingestort. De reddingswerkzaamheden zijn nog in gang. Het is niet onmogelijk, dat het aantal slachtoffers grooter zal blijken te zijn. DRIE PERSONEN OMGEKOMEN IN EEN GOUDMIJN. Ten gevolge van gasverstikking. In de goudmijn te LangLaagte (Zuid-Afri- ka) heeft zioh in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig geval van gasver stikking voorgedaan ten gevolge waarvan drie blanken werden gedood en een aan tal andere arbeiders bedwelmd. Een red dingsbrigade heeft zich gereed gemaakt om in de mijn af te dalen. TWEE D00DELIJKE ONGELUKKEN. Gedurende schietoefeningen op de schiet banen Bernex bij Genève werd de 20-jarige recruut J. Julliard door een geweerschot in de borst levensgevaarlijk gewond. Te St. Gallen sohoot de wereldkampioen- schutter Kaspar Widmer bij een oefening op zijn eigen schietbaan, zijn 15-jarige doch ter dood. Zij bediende de schijven en kwam te vroeg uit de dekking te voorschijnt. KETEL-EXPLOSIE IN VOLLE ZEE. Ned. schip redt 27 menschen. In den naaht van Zaterdag op Zondag is het Letlandsohe vrachtschip „Evermore", groot 3844 ton, toebehoorende aan den ree der F. Grands uit Riga, op ongeveer 900 mijl ten Noorden van Kaap Finisterre, in de Golf van Biscaye, ten gevolge van een ketelontploffing gezonken. De geheele be manning kon worden gered. Vier en twin tig mannen en drie vrouwen zijn aan boord genomen door het Nederlandsche motor schip „Dempo" van den Rotterdamsche Lloyd. De „Dempo" was op de thuisreis van In- dië en' bevond zich vrij dicht in de buurt van het schip, toen dat in de diepte ver dween. Volgens een bij den Rotterdamsche Lloyd ontvangen telegram van den kapitein van de „Dempo" bevohd zijn schip zich op 46 gr. Noorderbreedte en 7 gr. Westerlengte. Op die plaats zullen dus ook de drenkelingen van de „Evermore" aan boord zijn geko men. Nadere bijzonderheden over de oor zaak van de ontploffing ontbreken nog. De „Evermore" was begin dezer maand uit Vollonica vertrokken en passeerde op 4 April reeds Gibraltar. Opmerkelijk is het intusschen, dat de „Evermore" eenige maan den geleden ook reeds een defect aan een der ketels had en wel van zoo ernstigen aard, dat de kapitein het raadzaam achtte, te Vigo (Spanje) binnen te loopen, om daa-r de noodige herstellingen te laten aan brengen. Het ligt voor de hand, aldus wordt gezegd, om aan te nemen, dat de bewuste ketel ook op de „laatste re-is" van de „Ever more" niet in orde was, en thans oorzaak van de ramp is geworden. Het schip werd volgens Lloyds Register in 1901 gebouwd. De „Dempo" wordt Maandagmorgen om zeven uur in Southampton verwacht en zal Dinsdagmorgen om zeven uur te Rotterdam arriveeren. Inbrekers die een re?u voor het gestolene gaven. Vier bandieten hebben ingebroken in een bank te Bilbao en ongeveer 10.000 gulden gestolen. Toen zij in veiligheid waren, bel den zij den directeur der bank op en be loofden hem een regu voor het geld te zul len zenden, daar zij niet wenschten, dat het personeel van dezen diefstal verdacht zou worden. Melkboerenstaking in New York. Als protest tegen het uitstel van de be handeling van de zuivelsteunwet en ten einde druk uit te oefenen op den senaat van den staat New York, die dezer da-gen het wetsontwerp eindelijk in behandeling zal nemen, zijn de melkboeren in den gehee- len staat New York in staking gegaan. Op enkele plaatsen, o.a. te Rochester, is het tot onlusten gekomen, waarbij regee- ringstroepen moesben optreden. DE BEKENDE HELDERZIENDE HANUSSEN VERMOORD. Wolff meldt uit Baruth: Vrijdag heb ben wegwerkers bij den straatweg van Bartuh naar Neuhof in een dennenboschje het lijk van een goed gekleeden man ge vonden. Door 'n firmanaam in de kleeding van den doode heeft men uitgevonden, dat het vermoedelijk de onder den naam Erik John Hanussen als helderziende werkzame vroegere uitgever Hermann Steinschneider was. Dit vermoeden is Zaterdag bevestigd, doordat een vroegere bediende van Stein schneider hem pertinent herkend heeft. Het lijk vertoont een aantal schotwonden, die waarschijnlijk door vreemde hand zijn toegebracht. Dc justite heeft de zaak in onderzoek. Nader wordt gemeld, dat, daar er voorwerpen van waarde op het lijk gevon den zijn, de justitie van meening is, dat men met een wraakneming en niet met een berooving te doen heeft.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10