\V WP ïrfj %l 'I ,-fc. m DE H. LYDWINA EN HAAR TIJD r h C~, p*v i li i if h\ SSfïïS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 7 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 De balans der gerechtigheid JEUGD EN SCHOONHEID A, /i A-; '""AA t V ist 6 0 i*>0\orte®V£rt J w> ot*L p.^ ositRvjSL\ii^ II. Op verschillende en dikwijls ook op de- ■deze.fde manier hebben de H. Col'eta, Francisca-eii Lydwina, die alle drie de stig mata hadden, te kampen gehad met de hel- sche krachten, die tijdens haar leven de we reld beroerden. Was er ooit een taak zoo verpletterend zwaar als deze? Nooit inder daad scheen het gevaar, dat de were.d uit haar evenwicht zou worden gestooten, grooter dan toen; nooit ook scheen God het goed en het kwaad nauwkeuriger af te we gen met de balans der gerechtigheid, om, zoodra de schaal der ongerechtigheden daalde, het lijden der heiligen als tegen wicht op de andere te leggen. Die wet van evenwicht tusschen goed en kwaad wordt wonderlijk geheimzinnig, als men er aan denkt; want door die vast te steden schijnt de Almachtige zichzelf ge bonden en Zijn Almacht beperkt te hebben. Want om zich aan die regeling te houden is het noodig. dat Jesus'een beroep doet op de hulp van den mensch en dat deze nooit weigert die te verleenen. Om het kwaad der zondaren te herstellen, vraagt Hij om de gebeden en verstervingen van hen, die in genade met Hem verbonden zijn. Men mag het dus wel beschouwen als een eer voor de arme menschheid, dat God in dit op zicht toch nooit in Zijn verwachtingen werd teleurgesteld. Al de eeuwen door heeft Hij steeds Heiligen gevonden, die er in toe stemden met hun smarten het losgeld te betalen voor de zonden en fouten van an deren. Hét kan" niet anders óf deze edelmoedig heid moet haar oorsprong vinden in een groote en zuivere Godsliefde, want behal ve dat de mensch van nature een afkeer heeft van lijden, staat daarnaast nog de gevloekte, die zijn best doet om onzen angst voor het offer nog grooter te makende gevloekte, wien God in het droeve spel dat hier beneden gespeeld wordt, d"e schoonste troeven in handen gaf, het geld en de hartstochten. En hoe profiteert hij hierbij niet van onze groote lafheid, die evenwel weet, dat Christus' genade alleen reeds voldoende is om ons de. overwinning te ver- zekeren, als-wij ons alleen maar -inspannen om ons -te verdedigen Door de heele geschiedenis der mensch heid balanceert de evenwichtsnaald voort durend; slaat ze teveel óver naar den kant van het kwaad, dan zendt God allerlei ram pen; maar Zijn barmhartigheid blijft dan ook nog zoo groot, dat Hij den offerzin Zijner Heiligen verstrekt, hen meer bij staat. om aldus herstel van evenwicht te krijgen. Zonder dit alles zou het heelal, en wie weet sinds hoelang, een chaos zijn. En kent men eenmaal de krachten, waarover de booze beschikt en de zwakheid der men- schen, die hij bestookt, dan begrijpt men ook de altijd wakende bezorgheid der Kerk, want het is haar taak de schaal der zon den zooveel mogelijk te verlichten door voortdurend nieuwe gewichten van gebed en versterving op de andere schaal te plaat sen. Daartoe dienen in het bijzonder de strenge uitboetende orden en congregaties die de Kerk telt. Nu begrijpt men ook, waarom de Heiligen zulke heele zware krui sen moesten dragen, dat God ieder van ons ziekten en moeilijkheden overzendt, juist om ons gezond te maken en ons eenig- zins te laten deelen in de noodzakelijke compensatie tusschen goed en kwaad. Zooals de toestand in de wereld was ten tijde van onze Heilige, zouden zelfs zeer waarschijnlijk de H.H. Lydwina, Coleta en Francisca, geplaatst 'tegenover de opsta peling van heiligschennissen en misdaden van dien tijd, ondanks al haar toewijding en zielskracht, door de overmacht zijn over weldigd, zoo God ook van andere zijde nog geen troepen had aangeworven om haar bij te staan met hun heilige legers. Het is heel goed" mogelijk, dat zij' deze nooit hebben gekend, want in dezen strijd is God de Heer alleen Meester; Hij alleen overziet het slagveld, in Zijn Hand zijn de Heiligen als -de pionnen die Hij naar goeddunken uitzet op het schaakbord der wereld. Ge heel met lichaam en ziel behooren ze aan Hem, wiens lijden ze volgen, wiens wil ze volbrengen zonder, te vragen naar uitleg. Daarom kan men ook eerst lang daarna, bij het aanschouwen der middelen waarover God beschikte en der verbruikte krachten, zoo ongeveer de tactiek vaststellen, die Hij volgde om op 'n bepaald tijdstip de door den duivel verleide groepen te overwinnen. Even moeilijk is het, het getal te bepalen der keurbenden, die op het einde der 14e eeuw onder Christus' banier geschaard stonden. Toch kunnen wij we] enkele troe pen opnoemen, die in het voorste gelid stonden en oprukten onder de beschermen de beden der contemplatieven zooals in Frankrijk de Clarissen van de H Coleta, in Italië die van de H. Catharina van Bo logna en de Zusters Tertiarissen van de Za lige Angeline de Marsciano. Daarbij komen nog de Dominicanessen die door de Zalige Clara van Gambacosta werden hervormd, de Tertiarissen van den H. Dominicus, die met Margaretha van Sa- voye aan het hoofd het kloosterslot aan vaardden, de Cisterciënsernonnen die tot de strikte observantie waren teruggebracht en tenslotte de Karthuizerzusters. bij wie het vuur der heiligheid hoog oplaaide. Lydwina stichtte geen kloosters en was ook bij geen enkel ingedeeld. Ze streed al leen als een verloren en vergeten kind op haar bed. -En toch was het geweld van den aanval dien zij te doorstaan had, verschrik kelijk groot.Zij alleen, verving een heel legér, een leger zelfs, dat over de heele linie front moest maken tegenover den vijand. Gelijk de andere heiligen van haar eeuw boette zij voor de zielen van het vagevuur, voor het schisma en de gevolgen daarvan, voor de boosheden van koningen en volke Behalve de verplichting, die zij op zich nam, om te voldoen voor alle zonden van het eenet-ot het andere einde der wereld, had zij als een bijzondere taak op zich ge nomen te boeten voor de zonden van haar vaderland. Haar levensbeschrijvers merk ten het ook op: telkens als God Ho.land wilde kastijden, richtte Hij zich tot haar, zij moest altijd de eerste slagen verduren. Zij had evenwel ook medehelpsters, maar het zou onmogelijk zijn de personen in Hol land zelf op te noemen, wier verdiensten de taak van- Lydwina verlichtten. Al wat wij ervan weten, maar dat dan ook met zekerheid door de kronieken van het klooster van Windesheim en van den Agnietenberg, is, dat God in dien tijd in de noordelijke provincies van Nederland wonderbare mystieke zaden deed opgroeien. Nadat wij dit alles in het algemeen be schouwd hébben, zuUen wij het leven van de heilige Lydwina beter en dieper kunnen begrijpen. Op Palmzondag van het jaar 1380 werd de heilige Lydwina in Schiedam geboren, terwijl de priester in de kerk de passie van den H. Matt-heus zong. Bij haar doopsel ontving zij den naam van Lydwina, ook wei Lydwyd. Lydwich, Liedwich of Lidie, een naam die met deze klank- en spel.ingsver- schiflen afgeleid zou zijn van het Vlaam- sche woord: lyden. Van haar kinderjaren weten we alleen dat zij een groote liefde had voor haar Moeder. Maria, waarvan zij een wonderbare beeltenis fa de Kerk heel dikwijls bezocht om er voor te bidden. Op zevenjarigen leeftijd hielp zij haar moeder al in het huiswerk en vond nauwe lijks een minuut tijd om te bidden en in haar zè.f te keeren. Maar als ze 's morgens naar school werd gestuurd om eten. aan haar broertjes te brengen, liep zij altijd zoo vlug mogelijk om op den terugweg .den tijd te'hebben even naar het Onze Lieve Vrou webeeld te gaan. Toen zij eens wat lang uitbleef hiérbij, ondervroeg haar moeder Petronella haar er over en Lydwina ant woordde: „Moeder, wees maar niet boos op me, ik ben even bij Maria geweest en Zij heeft me lachend toegeknikt'Petronella dacht na, ze wist dat haar kind niet zou liegen en zweeg dus en verdroeg voortaan haar al te lang uitblijven met minder groote misnoegdheid. Zoo ging haar jeugd voorbij met het helpen van haar moeder, die met haar-acht andere kinderen en het kleine in komen van haar man slechts moeilijk het jaar rondkwam. Geenwonder dus, dat Ly dwina al vroeg een handige huishoudster was; ze was reeds op twaalfjarigen leeftijd een ernstig meisje, dat veel minder behoef te had aan uitstapjes en spelletjes dan haar vriendinnen. Eigenlijk voelde ze zich vaak pas gelukkig als ze alleen was. Zonder dwang dus, zonder te laten mer ken waar Hij, heen wilde, zonder inwen dige-verlichting en zonder zich te toonen, bond God haar toen. reeds nauw aan Zich en gaf haar slechts onduidelijk te verstaan dat ze geheel aan Hem toebehoorde. Zij gehoorzaamde zonder te begrijpen, zonder zelfs te vermoeden welk een weg van angsten, waarop zij al gauw haar schreden zou zetten, voor haar open lag. Een enkele maal schitterde licht in haar binnenste. Dat was, toen eens jongelui uit de stad hun aanzoek deden. Zij was toen knap en welgevormd, met de eigen schoon heid der Vlaamsche blondinnen. Sommige van die aanzoekers waren, wat fortuin en familie betrof, in veel beter conditie dan zij, wat aan Peter, haar vader, erg beviel. Hij drong er dus bij zijn dochter op aan een beslissing te nemen, maar plotseling werd zij zich bewust, dat zij haar maagdelijkheid aan Christus moest wijden en weigerde kortweg haars vaders zin te doen. Deze bleef echter volhouden. ,,Als u me wilt dwingen5', schreide ze dan, „dan vraag ik aan O. L. Heer. of Hij me zoo afstootend en leelijk. wil maken, dat al die jongens op den loop gaan". En toen Peter, die zich zoo maar niet gewonnen gaf, haar bleef plagen met zijn huwelijksvoorstel, kwam haar moeder tusschenbeide en maakte er een einde aan. Eindelijk ging het haar dus naar den zin maar toch, ze bleef bang voor haar eigen knap voorkomen en ging daarom tot aan den tijd. dat ze volgens haar eigen verlan gen leelijk werd, zoo weinig mogelijk uit. In het besef, dat alle liefde die gegeven wordt aan een schepsel zonder daarbij de liefde tot God als einddoel te hebben, een tekort is tegenover God, smeekte zij Jesus om haar te helpen, Hem alleen te bemin nen. Toen begon Hij haar te bewerken, reinig de haar van alle gedachten die Hem kon den mishagen en schuurde ze tot bloedens toe. Hij deed meer: Hij tastte haar aan in hare gezondheid Dat stralende lichaam schijnt Hem ineens te mishagen. Hij schijnt het te openen en te snijden om daardoor beter haar ziel tot de Zijne te maken. HET KATHOLIEKE KIND IN KATHOLIEK MILIEU. In de Diocesane Synode van October 1929 vestigt Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem onze aandacht op het schoolgaan de kind buiten de school. Blijkbaar is het niet meer voldoende het groote werk te verzorgen, dat gelegen- is in de inlellec- tueele vorming van het kind volgens onze eigen beginselen, maar nieuwe nooden dwingen ons ook zorg te dragen voor de maatschappelijke behoeften van onzo kleinen. In de synode worden allerlei werken van Kinderzorg met name genoemd Vacantiebezigheden en Vacantiekoloniën of tehuizen; Kinderspeeltuinen en Kinderbibliothe ken; de zorg voor het aëhterlijke, gebrekki ge of verwaarloosde kind'; het uitzenden van zwakke kinderen naar buiten. „De Katholieke Kinderuitzeuding in het Bisdom Haarlem", voor laatstgenoem de actie in ons Bisdom het aangewezen instituut hieldverleden week haar tweede jaarvergadering. Het is reeds een goed-gevestigde ver- eeniging, een actief bestuur van geestelij ken en leeken, een bekwaam voorzitter in den persoon van dr. H. J. Damen, met een eigen bureau en een ei-varen directeur. Als resultaten van het afgeloopcn jaar kon reeds worden geconstateerd een aan tal verpleegdagen van ruim 126.000, waar door niet minder dan: 3076 zwakke kin dertjes konden worden geholpen. Een ieder, die de behoeften van deze kleinen, vooral in den tegenwoordigen nood, van nabij kent, zal dit al een mooi succes dur ven noemen. Tooh is het nog niet zoo veel in zulk een groot Bisdom met zulke groote noo den! We tellen nog slechts 31 afdeelingen! Of zou de Synode zich in deze tot die plaatsen beperken? En er geen maatschap pelijke nood zijn bij de kleinen op de an dere plaatsen? Of en daar is meer re-- den voor om deze vraag te stellen ge- van daar de Katholieken deze taak uit handen en aan neutrale organisaties? Onbegrijpelijk! In het verleden hebben wij ons steeds getoond als de eersten op het gebied van Kinderzorg. Zie bijv. „De eerste Kwarteeuw der Kinderwetten", het geschiedboek van Nederland5s liefdadig heid ten opzichte van de kinderen, vóór een paar jaar bij dat jubileum versohenen en ge kunt U overtuigen, hoe reeds vijftig jaren vóór de invoering der Kinder wetten in 1905, duizenden Katholieke kin deren door ons zijn verzorgd geworden. E>n de nieuwe behoeften: de uitzending van zwakke kinderen naar buiten, wolden nog maar matig begrepen. En terwijl met toelage hiervoor van Kijk, Provin cie en ook van Gemeente subsidie wordt genoten, laat mén" dit werk, ook voor onze eigen Katholieke kinderen, hier en daal nog aan neutrale lichamen over. Moet het dan nog worden betoogd, dat ook hier een eigen organisatie de nood zakelijke consekwentie is van de godsdien stige overtuiging der ouders, evenals bij de Katholieke school? Nog meer, naar mate de ouders langer 'en vollediger af stand moeten doen van hun eigen kinde ren. Voor de school geldt dat slechts voor enkele uren per dag: bij de uitzending zijn er meerdere weken, soms maanden mee gemoeid. In de school is het hoofddoel in- tellectueele vorming, hier geldt het de lichamelijke, maar in dien tijd ook de ge- lieele geestelijke verzorging van het kind. Onze overtuiging eischt een echt Ka tholieke uitzending. Welnu, dan kan alleen door een Katholieke vereeniging, in een Katholiek koloniehuis of gezin bereikt worden. Daarin wordt niet voorzien door een bepaling in een neutraal Koloniehuis, dat de Katholieke kinderen des Zondags in de gelegenheid worden gesteld naar de kerk te gaan. Dat te beweren ware niets minder dan een aanfluiting van onze gods dienstige overtuiging. Wij willen practisch zijn. In ons Bisdom bestaat een afdeeling van ons werk in de volgende plaatsen: Aalsmeer, Alkmaar, Amsterdam, Delft, Dordrecht, Edam, Enk huizen, Gouda, 5s Gravenhage, Haarlem, Heemskerk, Helder, Hilligersberg, Hoe- karspel, Hoorn, Langedijk, Leiden, Mid delburg, Medemblik, Monnikendam, Mui den, Oudorp, Rotterdam, Schagen, Schie dam, Vlaardingen, Volendam, Wassenaar, Weesp, Wogniun en Worm er. Ziedaar vogels van diverse pluimage. Men zal moeilijk hieruit eenige maatstaf van noodzakelijkheid kunnen aanleggen. De conclusie is: er is overal eldei's nog een heerlijk werk te verrichten. En ons bestuur is bereid U te helpen. Zend daarvoor een aanvrage naar ons Bu reau: Prinsengracht 752, Amsterdam. Rector S. BRAAKMAN. 's-Gravenhage. De vrouw van den drommelslager klopt haar karpet. HET WEER OP ZONDAG. VERANDERLIJK DOCH ZACHT WEER IS HET MEEST WAAR.SCH1J NLLJ K. Do laatste dagen ontwikkelde zich over West- en Midden-Europa een gebied van hoogen druk en windstil doch meest be trokken weer. Het weer in ons land kwam mede onder den invloed van dit gebied. Over het algemeen voerde een Westelijke luchtstrooming groote hoeveelheden voch tige lucht uit den Oceaan aan en ten ge volge hiervan vertoonde het weer weinig neiging tot blijvende opklaring. Over Skan- diuaviö woei oen vrij krachtige en koude Noordelijke luchtstroom, die echter niet tot ons land kon doordringen. Het weer bleef daarom onder den invloed der toestroo- inende warme Oceaan-lucht tamelijk zacht. Do vooruitzichten voor de volgende da gen hangen nu geheel ervan af hoe het met het bovengenoemde gebied van hoogen druk zal gaan. Kan dit stand houden, dan kun nen wij nog windzwak weer verwachten, eenigszins aan den koelen kant, vooral des nachts, met lente-achtige temperaturen over dag en bij helderen zonneschijn over dag zelfs vrij warm, terwijl de lucht meest bewolkt zal ziju en regen waarschijnlijk niet zal vallen. Deze verwachting geldt zoo lang de barometer niet belangrijk gaat da len en de waarschijnlijkheid, dat het weer in dien zin zal verloopen, is vrij groot. Een eventueele daling van den barome ter met in kracht toenemenden N.W.-wind zou verscheidene koude, betrokken dagen voorspellen, zelfs licht buiig weer, maar do kans daarop is gering. De depressies, die ver weg in het Noord-westen liggen, zul len waarschijnlijk niet vóór Zondag naar het Vasteland doordringen. Zij wijzen ech ter op de aanwezigheid van een warmen luchtstroom, waarvan de invloed zich over West-Europa zich zal blijven doen gevoe len. Het weer zal dus over het algemeen nog zacht blijven, zij het dan ook eenigszins veranderlijk. N00RDWIJK. Trekhonden. Door Burg. en Weth. is bepaald, dat de jaarlijksche herkeuring der trekhonden zal plaats hebben op Zaterdag middag 15 April aanstaande tusschen 2 uur en kwart over 4 op het grasveld bij de openbare sohool aan de van Panhuysstraat. Oe winkelsluiting. Burg. en Weth. zijn voornemens aan den raad voor te stellen op de Zondagen tusschen 15 April en 15 Mei in verband met den bloei der bloemen de winkels geopend te laten, zulks naar aan leiding van een adres van de Noordwijksche Winkeliersvereeniging. Werkloosheid. Het aantal werkloozcn bedraagt op het oogenblik in onze ge meente 558, waarvan er 140 zijn tewerk gesteld, terwijl er 202 worden gesteund. N00RDWIJKERH0UT. 20-Jarig bestaan Afd. R. K. Volksbond. Op 9 April a.s. zal kerkolijk gevierd wor den het 20-jarig bestaan van de afdeeling Noordwijkorhoul van don Ned. R. K. Volks bond. Óp dien dag zal in de parochiekerk van den H. Jozef en St. Victor een H. Mis worden opgedragen voor de leden, waar onder algemoene H. Communie. 10 April 's avonds om 8 uur is in de groo te zaal van het café de Zwaan een feest vergadering, als spreker zal dien avond optreden de heer J. W. Smit, oud-eentraal president mot als onderwerp „Vóór 45 jaar en nü". Het bestuur verwacht dien avond een groote opkomst der leden. Noodlottig ongeval. Donderdagvoor. middag liep het 3-jarig zoontje van P. Nul- kes, alhier aohter een draaiorgel welk met paard en wagen werd voortgereden. Ver moedelijk doordat hij met zijn klompjes ecu wiel raakte kwam hij tc vallen en geraakte met zijn hoofd bekneld tusschen den as en den girond. Met een ernstige hoofdwonde werd het ventje opgenomen. Dr. Wösbon verleende de eerste geneeskundige hulp en aohtte overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. De gemeente-politic was direct ter plaat se en heeft de zaak onderzocht. Vrijwel staat vast, dat de bestuurder-orgelman geen schuld treft. Aanrijding. Donderdagmiddag had in de Kerkstraat alhier een aanrijding plaats tusschen do vrachtauto van v. d. B. alhier en een wielrijdstcr uit Hillegom. De auto reed de wielrijdster achterop en doordat de chauffeur flink uithauldc raakte het ach terste. gedeelte van de vrachtwagen de fiets. De berijdster werd tegen den grond geslingerd en bezeerde haar schouder. Ook waren haar kleeren beschadigd. WASSENAAR. Gemeenteraad. Dinsdag 11 April des v.m. kwart voor tien uur zal de Raad dezer gemeente in het openbaar vergaderen. Op de agenda saat: l. Notulen dor vorige ver gadering. 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 3. Ontheffing voorschriften Bouwverordening. 4. Ontheffingen school geld, retributie en hondenbelasting. 5. Be noeming plaatsvervangende leden stembu- rcaux. 6. Ontslagaanvrage van den heer H. G. van Os als bestuurslid van Maatschap pelijk Hulpbetoon. 7. Benoeming van oen bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon. 8. Subsidie vereeniging Chr. Middelbaar Onderwijs te 's-Gravenhage. 9. Voorstel tot wijziging van het in de vorige vergadering genomen besluit inzake gebruik gymnas tieklokaal voor ouderavonden. 10. Plan en bcgrooting wijziging verwarming raadzaal. II. Verkoop bouwterrein aan de van Zuy- len van Nijevcltstraat aan D. Vcldhuysen. 12 Verzoekschriften van de heeren van Rooijcn en Kompier om schadevergoeding vertraging bouw slachtplaats. 13. Regeling eerste hulp bij ongevallen en heffing van eerste-hulpvcrlceninggelden. 14. Bestendi ging verordeningen heffing en invordering sohoolgeld. 13. Wijziging begroeting 1932 ca 1933.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9