VRIJDAG 7 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN OP ZEE OVERBOORD GESLAGEN. Woensdagmorgen werd door den Deen- schen motorkotter „Laurette", E. 390, te IJmuiden aangebracht het lijk van een der opvarenden, die tijdens het visschen op de Noordzee bij het uitvieren van een visch- lijn overboord geslagen en verdronken is. Het ongeval heeft plaats gehad Dinsdag middag 4 April, om 1 uur n.m., 15 mijl ten Noorden van Terschelling. Het slachtoffer is genaamd P. Hansen, oud 22 jaar, wo nende te Esbjerg in Denemarken. Het tragische van dit ongeval is wel, dat het slachtoffer de zoon was van den schipper van de E 390. Het lijk zal per auto naar Denemarken worden overgebracht. STEIGER INGESTORT TE ZWOLLE. Vijf gewonden. Gistermiddag omstreeks vijf uur had op he terrein van de Gemeentelijke Gasfa briek te Zwolle een ernstig oneeluk plaats. De vijf arbeiders Mulder, Heet, Karei, Post en Timmerman waren op dat tijdstip bezig met het aanbrengen van ijzeren pla ten in een kolenbunker. Zij stonden daarbij op een steiger, 15 Meter boven den bega-' nen grond Plotseling stortte de steiger ineen. De arbeiders vielen met machines en platen naar beneden. Mulder, die het eerst op den grond terecht kwam, was er het ergst aan toe. Hij kreeg een armbreuk en zware inwendige kneuzingen. Zijn toestand is le vensgevaarlijk. Timmerman bekwam een beenfractuur. Ook de overigen kregen al len min of meer ernstige verwondingen. De slachtoffers zijn opgenomen in het Sophiaziekenhuis. Dr. Ivlinkert Jr. verleen de de eerste geneeskundige hulp. Nader wordt gemeld, dat de arbeider Mulder, wiens toestand levensgevaarlijk is, behalve een armbreuk een ernstige ver wonding aan het hoofd heeft opgeloopen. Hij kreeg echter geen inwendige kneuzin gen. Zijn toestand was gisteravond laat nog niet veranderd. KNAAPJE UIT DEN TREIN GEVALLEN. Ernstig gewond. Gistermiddag te omstreeks halftwee is tusschen Arnhem en Utrecht een kind, dat met een transport Nederlandsche kinderen van Duisburg naar Nederland op weg was, uit den trein gevallen. Het kind, Albert Heikel geheeten, afkomstig uit Hervest- Borsten (D.) had in een onbewaakt oogen- blik kans gezien het portier te openen. Met een hersenschudding en een gebroken en- kei is het in het ziekenhuis te Bennekom opgenomen. KERKJE OP WIERINGEN AFGEBRAND Vuur van boerenhuizen overgeslagen. Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij, bewoond door den landbouwer Lont en gelegen aan den weg te Stroe tusschen de dorpen den Oever en Hypolitushoef. Het gebouw, dat met riet was gedekt, stond onmiddellijk in lichter laaie. De landbouwerswoning brand de totaal af, terwijl de inboedel verloren ging. Het vee kon tijdig worden gered. De brandweer kon met verhinderen dat het vuur oversloeg op het oude kerkje der. Doopsgezinde gemeente, hetwelk dateert uit 1738. Het kerkgebouw stond eveneens spoedig in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. Het gebouw, alsmede de geheele inventaris werd een prooi der vlammen. De aangrenzende perceelen kon den worden behouden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. BRAND IN IJZERGIETERIJ. Asphalteerinrichting in vlammen. Gistermiddag brak brand uit in de ijzer gieterij „De Globe1' te Tege.en. In de, tegen het nieuwe fabrieksgebouw aangebrachte asphalteerinrichting, vatte plotseling het teer vlam, terwijl eenige arbieders bezig waren, gietstukken in het teerbad onder te dompelen. Het gevolg was, dat de in het gebouw aanwezige vier a vijfduizend liter teer vlam. terwijl eenige arbeiders bezig het gebouw stond spoedig in lichter laaie. De brandweer van het missiehuis te Steyl was spoedig op de plaats des onheils aan wezig. Aan blusschen viel niet meer te den ken. Men bepaa.de zich er daarom toe, de aangrenzende ijzergieterij nog te behouden. Hierin slaagde men volkomen. Behalve de asphalteerinrichting met inhoud bleef het heele fabrieksgebouw gespaard. Alles wordt door verzekering gedekt. TYPHUSGEVALLEN TE VELSEN. Haard der infectie nog niet gevonden. Sedert eenige weken komen te Velsen- Noord verschillende gevallen van paraty- phus voor, tot nog toe zonder doodelijken afloop. De directeur van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst geeft zich veel moeite om den haard der infectie op te sporen om op die manier te probeeren verderen voort gang te stuiten. Een dadelijk ingesteld onderzoek naar de familiebetrekkingen tusschen de onder scheidene patiënten leverde geen resultaat op. Toen is de directeur gaan zoeken in de richting der leveranciers en hier voerde het spoor naar één winkelier, die de patiënten tot klant had. Deze werd toen, evenals zijn personeel onderzocht om te kunnen vast stellen of hier een bacillendrager was, maar ook dit onderzoek had een negatief gevolg. Men heeft nog een oogenblik er aan gedacht of de verkochte levensmidde len misschien de besmetting konden over brengen doch men kwam hierop terug, toen bleek, dat de winkelier in een ander deel der gemeente een filiaal heeft waar dezelfde artikelen verkocht worden zonder het optreden der ziekteverschijnselen. In samenwerking met den inspecteur der volksgezondheid en de directies van het St. Antoniusziekenhuis te Velzen en van het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk zet de directeur het onderzoek krachtig voort. DEMONSTREERENDE BOEREN. Op het Binnenhof te 's-Gravenhage lie pen gisterochtend twee Drentsche boeren, dié borden met zich meedroegen, met op schriften, welke bestemd waren voor de le den van de Eerste en Tweede Kamer, die gisterochtend om elf uur in vergadering bij eenkwamen. Aan den voorkant van de borden stond vermeld.,De boer ontvangt 66, anderen 214", schrijnende tegenstelling. Het index cijfer levensonderhoud was vóór den oorlog 100 en is thans 140. De prijzen der land bouwproducten thans 66, dusde prij zen van andere producten 214. Volksver tegenwoordigers het nationaal belang vraagt ten spoedigste opheffing van deze wanverhouding." De onderteekening luidt: Het onder gaande platteland. Aan de keerzijde van de borden werden eerst eenige (sprekende) cijfers van eenige landbouwproducten genoemd, waaronder stond te lezen: „Het geheele platteland is alleen te redden met loonende prijzen voor alle landbouwproducten. De onderteekening aan deze zijde luid de: De Boerenbonden. Aangezien de beide „demonstranten" op het tot hen gericht verzoek aan de op het Binnenhof dienstdoende politie niet de vereischte vergunning konden toonen om deze borden met zich te dragen werd hun het verder demonstreeren niet toegestaan en werden zij naar het hoofdbureau van politie verwezen, teneinde alsnog een der gelijke vergunning aan te vragen. VERDUISTERING VAN 5000. Bij de Amsterdamsche politie hebben twee compagnons, directeuren van een ze gelmaatschappij, aangifte gedaan van een vermoedelijke verduistering van 5000, ge pleegd door een derden compagnon en mede-directeur van de firma. Het onder zoek van de politie strekt zich uit tot een aantal winkeliers in en buiten Amsterdam. Nader verneemt het „Vad.", dat het hier drie compagnons betreft, die onderling on- eenigheid gekregen hebben. Een van hen wordt thans door de beide anderen ervan beschuldigd veel minde* voor de firma uit gegeven te hebben, dan hij heeft doen voor komen; volgens hen zou deze fraude on geveer een bedrag van 5000 benaderden. De beschuldigde ontkent echter alles hardnekkig. De politie acht geen termen aanwezig den man aan te houden en stelt een onderzoek in. KWARTJESVINDERS GEARRESTEERD. Het is de Amsterdamsche politie gelukt gisteren op het zandterrein aan de Jao van Galenstraat een troep kwartjesvinders te arresteeren. Reeds herhaaldelijk was dit gezelschap op de zandvlakte door de poli tie gesignaleerd, maar het mocht haar niet gelukken aan het gokken een einde te ma ken. Wanneer de agenten op de zandvlakte verschenen, namen de gokkers aanstonds maatregelen om hen te ontwijken. Donder dagmiddag kwamen er weer twee agenten met honden op het terrein, maar toen de kwartjesvinders hen zagen, verdwenen deze laatsten weer onmiddellijk. De gokkers kwamen echter na een tijd terug. De gok kers kwamen echter na een tijd terug. In specteur Mors slaagde er toen met zijn hond in hen te naderen. Het gezelschap uit een 15-tal personen bestaande werd in bedwang gehouden tot er assistentie van 't politiebureau de Ruyterweg kwam opdagen. Onder geleide van de politie en <fe honden werd de geheele troep naar het bureau de Ruyterweg overgebracht. Hier bleek, dat zich o.a. enkele steuntrekkers onder de gok kers bevonden. Tegen allen is proces-ver baal opgemaakt. RELLETJES TE HAARLEM. De relletjes die zich de vorige week na afloop van een fascisten-vergadering te Haarlem voordeden, zijn gisteravond her haald voor hotel „Lion d'Or" op den Kruis weg Tegen acht uur schoolden daar ver scheidene communisten en leden van de O. S. P. samen, die in de meening verkeer den. dat in het hotel een vergadering van fascisten zou worden gehouden, hetgeen evenwel niet het geval was. De politie maande tot doorióopen aan. waaraan men slechts ten deele gevolg gaf. Steeds weer keerden de anti-fascistische elementen voor het hotel terug en na het sluitings uur der winkels groeide de menigte tot eenige honderen personen aan. De politie trachtte eerst op zachtzinnige wijze de menschen te bewegen heen te gaan, doch toen dit niet hieln en ook het verkeer op dit drukke punt in Je war clreigde te loo- pen, trokken de agenten hun sabels en voerden eenige charges uit, waarbij harde klappen vielen. Eenige personen werden hierbij licht gewond. Het duurde nog ge- ruimen tijd voor de rust geheel hersteld was. daar neg steeds velen in de meening verkeerden, dat er werkelijk een vergade- HET UITZICHT IS BEPERKT Op hooge bruggen is SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt $3 niet ïier. of v.o do andere zijde verkeer nadert! 11 UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Zaterdag 8 April. Huizen, 1875 M. K.R.O.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door het trio Wim Metselaar. In de pauze gramofoonplaten. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonplaten. Russische koor werken. 4.30 Het K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.30 Esperanto-nieuws. i 5.45 Het K.R.O.-orkest. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.40 Het K.R.O.-orkest. 7.10 Prof. dr. Alphons Steger over Phys- cia (IV). 7 45 Sportpraatje van de R.K.F. 8.00 Avondprogramma m.m.v. de K.R.O.- boys o.l.v. Piet Lustenhouwer, het ensemble Doeke Stuurop en Geert Dils, luitzanger. Te 8.45 en 11.— Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 296 M. VAR A-uitzending. 8.0012.00 AVRIO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor de Arbeiders in de Continu bedrijven: VARA-Kleinorkest o.l.v. Du- chant; A. Bouwmeester, declamatie en Gra mofoonplaten. 12.00 VAR A-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok en Gramofoonplaten. 12.30 Mac's Four. 12.50 Orgelspel Joh. Jong. 1.05 Mac's Four. 1.25 Orgelspel. I.40—2.00 Mac's Four. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 De Notenkrakers o.l v. D. Wins m.m. v. E. Krasser, sopraan en Gramofoonplaten. 3.50 Beoefening der Huismuziek o.l.v. P. Tiggers. 4.20 Kinderkoor „De Krekeltjes*' o.l.v, Leida Hulscher. 4.30 Causerie. 4.50 Vervolg concert. 5.00 De Flierefluiters o.l.v. H. de Groot m.m.v, E. Philipse, zang en Gramofoonpla ten. 5.40 Literaire causerie door A. M. de Jong. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en Gramofoonplaten. 7.30 Verkiezingsredevoeringen. 8.00 Uit het Concertgebouworkest te Am sterdam: Matthiias-Passion, van Joh. Seb. Bach. Toonkunstkoor A'da.m. Jongenskoor o.l.v. H. J. den Hartog, Concertgebouw-or kest. Vocale en Instrumentale solisten; Jan Nieland, orgel en Mr. Joh. den Hartog, cembalo. Leiding: Dr. Willem Mengelberg. In de pauze: Gramofoonplaten. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonplaten. Da vent rv. 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein. Berichten. 11.0511.20 Lezing 12.20 Orgelspel S. Gustard. 1.05 Commodore Grand-orkest o.l.v. J. Muscant. 2.05 Gramofoonplaten. 2.50 Harry Roy en zijn Band. 3.50 Radio-Militair-orkest o.l.v. B. W. O'Donnell. M.m.v, J. Thorne, bariton. 5.05 Orge spel H. Ramsay. 5.35 Kinderuurtje. ring in het hotel gehouden werd. De politie moest dan ook nog eenige malen optreden alvorens men zijn vergissing inzag. Arres taties hadden niet plaats. KERKNIEUWS MISSIONARISSEN VAN HET H. HART De Congregatie der Paters Missionaris sen van het H. Hart te Tilburg zal in Mei 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Viool-recital door A. Oatterall. 8.20 Vaudeville-Programma. 9.20 Berichten en lezing. 10.00 Het Glasgow Orphcus-koor o.l.v. Sir Hugh Ktoberton. 10.50 Vóordracht. 10.55 Ambrose en zijn Band. 11.20 Debat tusschen de Oxford Univer siteit en Columbia College (Uit New York). 11.5012.20 Vervolg Dansmuziek. ..Radio-Pari s". 1724 M. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 11.20 Concert door het Omroeporkest, 4.50 Gramofoonplaten. 7.20 Cabaretprogramma. 8.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit het Rcllevue- Strandhotel. I.502.20 Gramofoonplaten. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl m.m.v. J. Vigge-Pedersen, piano. 7.20 Radio-tooneel. 9.35 Concert door het A. Bracony-Man- doline-Trio. 10.05—11.35 Dansmuziek uit Restaurant „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6.25, 7.23 en 10.40 Gramofocinplaten. II,20 Concert door werklooze musici, o.l.v. Reinecke. 12.20 Concert door klein-orkest uit Münster. 1.55 Gramofoonplaten. 4.20 Koorconcert o.l.v. Dr. W. Kolscho m. m.v. pianosolist. 5.35 Gramofoonplaten. 7.20 Liedjes bij de luit. 7.40 Sted. orkest van Münster o.l.v. Wolf m.m.v. terzet en solisten (piano en harp). 10.1011.20 Concert o.l.v. Leo' Eysoldt. Rome. 442 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel 338 en 508 M. 338 M.: 11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Dansmuziek. 4.20 Gramofoonplaten. 5.20 Pianorecital. 5.50 Gramofoonplateri. 6.20 Zangvoordracht. 7.20 Omroeporkest en solisten o.l.v. K. Walpot. 9.30 Gramofoonplaten. 10.05 Max Alexys' orkest. 508 M.: 11.20 Dansmuziek. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 5.35 Gramofoonplaten. 7.20 Waalsch concert. In de pauze: Con cert o.l.v. Kumps. 9 30 Vervolg Waalsch concert. 10.20 Gramofoonplaten. Z e e s e n. 1635 M. 6.55 Concert door het Klingier-Kwartet 7.35 „Des tollen Bombergs Kumpaner', vroolijk spel van E. Keienburg. 8.35 Populair programma uit Breslau. 9.35 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Avondconcert uit München o.l.v. Erich Klosz. Gemeentelij! Radio-distributiebedrijf te Leiden. Zaterdag 8 April: van 11.2014.48 uur: Langenberg; van 14.4516.20 uur: Davcn- try; van 16.2020.05 uur: Brussel (VI.); van 20.0524.uur: Davejitry. a.s. het feit herdenken, dat zij vóór vijftig jaren haren zegenrijken arbcjd hier le lan de begon. In de verloopen halve eonw heeft cle Ne derlandsche provincie dezer Congregatie* een lange reeks missionarissen naar tal rijke deelen der wereld uitgezonden ter verbreiding van het H. Geloof. Te Tilburg heeft zich een commissie ge vormd tot huldiging der jubileercrido Pa ters. FEU' ON. DE MAN Ü1E EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 45) De oogen van den chef bleven plotseling rusten op de cheque, die nog steeds op ta- fej lag. Z'n gezicht vertrok. Chevillard had zulks gemerkt en zei: „Laten wij elkaar goed. begrijpen. Dit geld is uitsluitend bestemd om alle scha de te dekken, welke d'Albert aangericht heeft. Blijkt dit bedrag niet toereikend te zijn, dan staan nog andere kapitalen tot onze beschikking. Monsieur d'Albert is niet enkel een groot geleerde. Hij is ook multifcnillionair. Multi miljonair en dief, mijne heeren. Mogelijk begint 't nu tot u door te dringen, hoe hij door 't bestudeeren der oud-Egyptische dia lecten de meest geduchte zakkenroller der geheele wereld geworden is." „Neen", zeide Krag. „Het ligt misschien aan ons beperkt verstand, maar wij zijn niet bij machte daar eenig verband tus schen te ontdekken." „Ik geef toe", antwoordde de advocaat, „dat 't wel een beetje ongerijmd klinkt. Doch 't zal u duidelijk worden, als u de le vensgeschiedenis van dezen talentvollen en zonderlingen man hoort. Het meest zal u getroffen hebben, de tegenstelling millio- nair d'ef". „Toch niet", antwoordde Krag, terwijl hij de papieren, welke op tafel lagen, verza melde. „Als uw cliënt in alle groote steden met evenveel succes geopereerd heeft als hier in Christiania dan kan ik me zijn rijk dom heel goed verklaren." „U vergist zich schromelijk' m'n waar de. Mijn cliënt heeft op al z'n diefstallen geld toegelegd. Dat kan ik u verzekeren." „Dan is 't nogal zonderling, dat hij dit soort liefhebberij niet opgeeft", merkte de chef sarcastisch op. 't Ziet er echter niet naar uit, dat hij bij z'n diefstallen in onze stad groote verliezen geleden heeft. Wilt u 't lijstje eens oplezen, meneer Krag?" ,,Ja, daar ben ik benieuwd naar", zeide de advocaat, een bloknoot te voorschijn halend, „dan kunnen wij het bedrag wat nauwkeuriger vaststellen". Zuchtend voeg de hij er aan toe: „U kunt gerust geloo- ven, dat 't niet de eerste maal is, dat ik een dergelijke rekening te vereffenen heb." „Nu krijgen we dus to hooren", zei Asbjorn &rag, „wal* de groote geleerde in de Noorsche hoofdstad zooal uitgevoerd heeft. Ik geloof niet, dat de Wetenschappe lijke wereld zich over deze mededeelingen bijzonder verheugen zal. Daarentegen zal de politie van andere landen met groote be langstelling van die lijst kennis nemen. We kunnen beginnen met de inbraak op villa Rozenhage, bij den bankdirecteur Stefan- son." „Voor hoeveel waarde werd er gesto len vroeg do advocaat, de punt van zijn lotlood reeds op 't papier. „Laag geschat, tien duizend Kronen", antwoordde Krag. Chevillard noteerde het bedrag en vroeg: „Verder?"^ „Dan een xliefstal bij den scheepsree- der Bjorneby de papieren hadden een waarde van drie'a vier duizend Kronen." „Laten we zeggen, vier duizend", mom pelde de advocaat. „Zoo komt 't dat mijn cliënt altijd op z'n diefstallen veriest." „Verder?" ,,'n Brandkastkraak bij den rentenier Wold. Twintig duizend Kronen." De advocaat noteerde ook dit bedrag, doch zuchtte even. „Verder?" vroeg hij. „Verder werden in 't Nationaal theater op een avond diverse portefeuilles en voor werpen van waarde gerold. Vijf heeren van de eerste rij misten tezamen vier duizend Kronen. Onder dezen bevond zich ook de gast van onze koninklijke familie, Prins Chira van Siam. die onder meer ook het grootkruis van de Sint Olafs-orde ver miste." „Hm hoe hoog zulen we dat schat ten „Ik denk, dat dit eereteeken in de ge wone uitvoering twee duizend Kronen waard is." „Was 't dan geen gewone uitvoering?" „Neen, Prins Chira had 't eerekruis" la ten bezetten met bijzonder kostbare bril janten. Oostersche vorsten houden van praal en luister. De waarde bedraagt ze ker niet minder dan dertig duizend Kro nen." Krag somde nauwkeurig alle diefstallen op. Het werd een lange, trieste rij. De ad vocaat noteerde de bedragen, zonder een cent af te dingen. Toen de pokeravond bij consul Birger aan de beurt kwam, boog de advocaat zich opvallend diep over z'n papieren. De chef zei streng en waardig: „Meneer, ik geloof, dat u glimlacht". „Neen neen", antwoordde Chevillard, na een korte pauze opkijkend, „ik ben zel den zoo ernstig geweest als op dit oogen blik." Dan volgde de diefstal bij den chef. „Hoor ik goed?" vroeg de advocaat. „Is dat inderdaad zoo dat van den chef al z'n meubilair gestolen werd „Ja", bevestigde Krag, „behalve een Turksche peperbus, die werd niet gesto len." De advocaat nog dieper over z'n papieren. De chef schraapte zich luid de keel en trommelde zenuwachtig met de vingers op tafel. Chevillard keek op. Z'n onschuldige oogen waren vochtig. Fransche advocaten kunnen tot schreiens toe bewogen zijn, als de omstandigheden zulks eischen. „Ik ben meer dan verontwaardigd, over de schandelijke wijze, waarop zij de woning van den chef leeggeplunderd hebben. Maar 't feit, dat mijn cliënt zelfs dit waagstuk aandurfde, getuigt toch ontegenzeggelijk in zijn voordeel." „Vindt uWij zijn juist van meening, dat het z'n positie in niet geringe mate verslechtert." „Natuurlijk, natuurlijk, in zekeren zin. Maar 't bewijst toch, dat m'n cliënt een loyaal standpunt ingenomen heeft. Hij heeft niemand ontzien. En ik ben niet van meening, dat deze episode om een of an dere reden geheim gehouden dien te wor den. En ik ben er van overtuigd, dat 't ook niet de wensch van den chef is, dat deze diefstal in den doofpot gestopt wordt. Mocht 't ooit eens uitlekken, dan zouden er ongetwijfeld donderende lachsalvo's van leedvermaak over heel Noorwegen rol len." De chef schraapte zich nogmaals de keel, blijkbaar maar matig tevreden over het verloop van de onderhandelingen. „Onder deze omstandigheden", ging de advocaat verder, ,is 't natuurlijk niet moge lijk, jegens mijn cliënt eenige clementie in acht te nemen. Daarentegen zou ik u wil len verzoeken rekening te houden inot do' groote wetenschappelijke verdiensten van mijn cliënt en met 't feit, dat idci ele be weegredenen hem tot deze handelingen noopten. Temeer, nu hij bereid is, alle ge leden schade te vergoeden." „U spreekt daar van ideëelo beweegre denen", zei Krag. „Mag ik u verzoeken, dat nader te verklaren?" „Mijn cliënt is in werkelijkheid een idea list", antwoordde de advocaat, „een vol komen onbaatzuchtig mensch Als zoodanig is hij een unieke verschijning in do geschie denis van de misdaad. Mijn cliënt steelt heelemaal niet, om geld te verdienen." „Maar u hebt ons nog niet gezegd, waarom hij dan wel steelt. Daar wachten we al dien tijd al op." „Hij steelt, omdat hij moet." „Dat is geen verklqfing', zei de chef ge prikkeld. „Het veel misbruikte woord klep- tomanic is hierop niet van toepassing. Hier is geen sprake van klcptomanie. Boven dien is het uitgesloten, dat een talrijke die venbende uit enkel kleptomanen zou be staan." „Hoeveel leden telt do bende van mon sieur d'Albert?" vroeg de advocaat. „Zeker vijf of zes. Enkele der meest ge vaarlijke leden hebben wij gearresteerd. Helaas is een van dezen vannacht ont vlucht." „Ik zal u de zaak nader verklaren", be gon de advocaat. „U hebt er zich al van kunnen overtuigen, dat monsieur d'Albert over een zeldzame talentenkennis beschikt. Hij spreekt Noorsch als 'n Noor." ""ordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5