ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. DE SCHOEN. Patronen (in de maten 4250 k 58 ets.) kunnen per giro (125025) per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels, worden besteld bij de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort 54a, Den Haag Maat en nummer van het gewenschte model s.v.p. duidelijk vermelden! De bestelde pa tronen worden binnen drie k zes dagen aan de aanvraagslers toegezonden; ONZE ONDERKLEEDING. Een zeer belangrijk onderdeel van onze kleeding zijn zeker onze onderkleeren, om dat, als vooral de onderjurk niet mooi aan gesloten zit of als de snit niet bij ons fi guur behoort, dan valt onze japon nooit zooals dit mogelijk zou kunnen zijn. No. 430 laat U een onderjurk zien met goed aan gesloten lijfje, dat geschulpt op den rok is bevestigd, terwijl de rok zelf zeer nauw sluitend is en naar voren toe iets klokkend punt met een knoop wordt gesloten, terwijl het rechtervoorpand twee punten heeft, die beiden in de punt met één knoop worden gesloten. Het heupstuk wordt eigenlijk ge vormd door de beide voorpanden, die bene den het middel aaneerr geknipt zijn en uit loopen in de twee zijpanden. Het rugpand loopt van den schouder tot onder aan den zoom in één stuk door, doch het voorpand is een los paneel met vier platte tamelijk diepe plooien, dat puntvormig in het heup stuk wordt bevestigd. De beide zijkanten vormen bij den aanzet aan het midden voorpand eveneens een diepe platte plooi, i' terwijl verder de rok glad is. De wijde arms gaten zoowel als de halsafwerking en de puntige deelen zijn allemaal afgebiesd met een effen lichtzijden bies, die schuin ge knipt moet zijn. om mooi mee te rekken. Een smalle ceintuur, die juist om het mid del valt, wordt met een aardige fantasie- gesp gesloten. Deze overgooier moet goed sluitend zitten. Ook voor zwaardere figu ren is dit model zeer geschikt, al of niet met ceintuur gedragen omdat de puntige deelen, die een vest-idee aan het geheel geven, het middel veel langer doen schijnen, terwijl het nauwsluitende er aan de slank heid nog verhoogt. Patroon van de blouse en van den over gooier verkrijgbaar k 50 ets. per stuk (Laan van Meerdervoort 45a).. EEN OVERTREK VOOR HEEREN DASSEN. Hot is over het algemeen een rommelig gezicht die verschillende dassen in de kleedkamer en de dassen warden er ook niet mooier van als zij op een kleerhanger u zien, wat wij bedoelen. Het is een leuk hoedje, dat door vrouwen boven de dertig jaar zeer goed te dragen is en de meeste dames ook zeer goed zal staan. Het model is zeer eenvoudig, doch de prijs van dezen hoed hangt geheel af van de kwaliteit, waarvan het is gemaakt. Neemt men haarvilt, of zijden vilt of flu weel, dan is de prijs geheel verschillend. Het hier afgebeelde hoedje is van donker groen fluweel met een liohtgroenfluweelen strik versierd. De strik wordt door den rand van den hoed heen op den bol vast- gerecht en vormt zoo de garneering. Ook van achteren is de rand opgeslagen, terwijl rechts de hoed iets dieper staat dan links. Bij dit kleine hoedje moeten wij wel zorg besteden aan de zijlokkeh van ons haar, want die geven dadelijk een heel ander aanzien, als die goed zijn verzorgd, dan wanneer ons haar piekerig onder dén hoed uitsteekt. In de modellen der schoonen is niet zoo heel veel verandering gekomen. De schoen, die wij/ tamelijk veel zagen en die eigen lijk alleen maar bestond uit een voor schoen en een achterstuk, terwijl op zij langs den zool geen leer zat, ziet men nog maar weinig. Ook de verschillende open gewerkte schoenen met gekruisde of uit gesneden riempjes schijnen te hebben af gedaan. Wij zien ze nog wel, doch meestal slechts in de winkels, welke nog balans uitverkoop houden. De nieuwe voorjaars- sohoen kenmerkt zich door een waardigen eenvoud. De modellen zijn niet zoozeer veranderd, maar zij zijn veel soberder van maaksel. Het materiaal is niet veel goocL kooper, want er zijn Ixv. pracht-schoentjes te zien van zwart hagedisleer, die buiten gewoon mooi zijn en heelemaal niet goed koop. De lakschoen blijft zich nog altijd in de gunst van vele dames verheugen en ook do zwarte boxkalfs- en chroomloderen schoenen zijn zeer in trek. Opvallend is het, dat bruine en zwarte schoenen het meest te zien zijnj .de heele lichtgrijze en ohampagnekleurige, de roode, blauwe on groene schoontjes ziet men zoo goed als niet meer. Ook zag men het vorige sei zoen verschillende schoentjes, die uit meer dere kleuren leer waren samengesteld of van leer en peau de suede, dit laatste ziet men nog wel, maar do schoenen met de vorschillende kleuron hebben zich niet zoo gemakkelijk kunnen handhaven. DE GEKLEEDE BLOUSE. EEN KEURIGE OVERGOOIER. met een dwarsbalkje worden opgehangen. Vele heeren hebben ook nog de slechte gewoonte om als zij eenmaal een knoop in hun das hebben gelegd, deze er dan voortaan in te laten zitten en bij het aan- en uittrekken slechts aan de ouderste slip te trekken of dezeaan te trekken. Het voortdurend blijven zitten in denzelfden knoop heeft misschien het voordeel, dat een das niet zoo aan slijtage onderhevig is als een das, die iedere dag wordt geknoopt en aangetrokken, doch er staat tegenover, dat het kleine oppervlak van den knoop veel gauwer vuil is. Het verdient daarom aanbeveling de verschillende dassen van de mannelijke huisgenooten iedere week of eens in de veertien dagen even onder handen te ne men, zorgvuldig de knoopen los te maken en de dassen even op te strijken. Is een das werkelijk smoezelig, maar toch nog veel te goed om weg te doen, dan brengt hier de waschbenzine een uitkomst. Denkt u er om dames, dat benzine gevaarlijk is bij vuur, het best is zoo'n werkje in den tuin of op het balcon te doen. De das in wasch benzine gewasschen is snel droog en kan daarna worden gestreken. Om nu die ge streken en even nagekeken dassen netjes op te bergen kunt u gemakkelijk een das sen-overtrek maken van b.v. een flanellen lap of een lap van peau de pêche, die hier of daar van is overgebleven. Er in maakt u ijzerdraad, een soort van beugel aan den bovenkant, en dan twee van die beugels met een kleine tusschenruimte van elkaar, omdat de lap dichtgeslagen moet kunnen worden. Aan den onderkant komen dan twee bandjes, aan weerszijden een, die met een drukker worden gesloten. De das sen worden dan dubbel genomen door den bovensten beugel gedaan en van onderen de slippen vastgehouden door het met den drukker gesloten bandje. Heel gemakkelijk kan het overtrek nu dubbel gevouwen wor den en met een lipje, waaraan eveneens een drukkertje is gemaakt, worden geslo ten. Het is een zeer doelmatig overtrekje en de mannen hebben een overzicht welke dassen geheel in orde zijn en welke zij heb ben gekreukt door het dragen of welke stuk zijn, want een das, waar ook maar iets aan mankeert, mag natuurlijk in het overtrek geen plaatsje krijgen. Óm echter de te behandelen dassen ook niet rond te laten slingeren, is het een zeer eenvou dige manier een doos in de kast te zetten, daarin dan automatisch de gebruikte das sen worden gedaan. U zult zien, dat de mannen er zelf pleizier in krijgen om hun dassen netjes te verzorgen, als wij vrou wen hen daarin maar een beetje tegemoet komen 1 MODERN BEHANG. De meeste nieuwe huizen hebben een geheel andere wandbekleeding dan men in de oudere huizen aantreft. Wat ons het eerst opvalt is vooral den lichten toon van het behang of de lichte verf, waarin de muren van de kamer zijn geschilderd. Want geschilderde muren zief men meer en meer, zelfs in de huis- en woonkamers. Èn terecht, want men behoeft niet be paald witte muren, te hebben, doch zacht geel, zaoht groen of welke kleur men maar het best kan kiezen bij do meubelen, kan men laten aanbrengen. "Doch voor hen, die meer van een behangen muur houden is er volop keuze in de lichte kwaliteiten. Het effen behang, dat er nogal ruw en harig uitziet voldoet buitengewoon en in de beige tinten zijn zulke mooie kleuren, dat de kamer dadelijk al zonnig aandoet. Een zeer belangrijk voordeel van dit effen behang is, dat alles, wat wij aan schilde rijen, platen en dergelijke ophangen prach tig tot zijn recht komt. Kijkt U maar eens op de afbeeldingen, welke onze teekening U laat zien. De effen muur van de eorste kamer doet het schilderijtje met de geruite lijst goed tot zijn recht komen, terwijl eveneens de moderne stoel met het ge ruite overtrek onze aandacht vraagt. Het lichte behang maaktde kamer niet aleen in het midden lichter, doch ook de hoeken zijn nooit zoo donker, als dit in de kamers van oude huizen met donker behang het geval is. Zooals U op de drie andere afbeeldin gen met het effen behang ziet, komen ook de daarvoor geplaatste meubelen zeer goed tot hun recht. Als U zoo'n boeken kast bekijkt, waarop één enkele vaas met bloemen of een bloeiende plant is neerge zet, dan is dat op zichzelf al bijna een schilderijDoch niet alleen de effen be hangsels doen opgeld, ook de geruite en met een of ander klein motief bedrukte. Doch altijd is de ondergrond licht en de kleur van het motief niet schreeuwend; altijd beschaafd. Het is naturlijk een kwestie van smaak om het juiste behang uit te kiezen, want doordat de papier-leve rancier met ieders smaak rekening moet houden, zullen er altijd veel leelijke patro nen in den handel blijven, zooals er men- schen zijn, die dergelijke patronen kunnen waard eeren 1 Neemt U echter een behangsel als onderaan links te zien is, dan bemerkt TT, dat het sohildcrij zoowel als het kastjo het zeer goed tegen het behang doen, ter wijl rechts onderaan de typische lijst mot de afgeschuinde hoeken, iets karakteris tieks aan de kamer geeft. Ook de lijst van het schilderij is hier licht gehouden, hoe wel van een andere tint als het behang. Meer en meer zien wij de lijsten van de schilderijen andere vormen aannemen als het onveranderlijke vierkant of langwer pige soms rond of ovaal. De zware vergulde lijsten met veel loof werk, die wij rond oude schilderijen veel aantreffen en die in oude huizen zoo overdadig de muren bekleeden, worden meer en meer vervangen door een enke len smallen zilveren band, terwijl als hot een mooie ets is of een kopergravure men dikwijls inplaats van do bekende bordpa pieren omlijsting men deze van mooi tri plex ziet gemaakt, en dan gebeitst in een of andere mooie tint, b.v. zilver-grijs, brons en dergelijke. Om een olieverf schil derij kan soms een zwarte lijst of een in oorspronkelijk eikenhout gehouden lijst het zeer goed doen, terwijl zooals ik reeds hierboven zeide, zilver op het oogenblik zeer in trek is, vooral het oud-zilver. Voordat wij de schilderijen aan dc mu ren hangen doen wij goed naar de grootte en den vorm te kijken omdat bij een kleine hooge muur, b.v. naast de schoorsteen een kleiner, langwerpig schilderij beter zal uitkomen dan wanneer wij dit boven do schoorsteen zouden hangen en een schil derij ongeveer in den vorm van de schoor steen op een andere plaats hingen. Vooral moeten wij zorgen, dat de mu ren niet overdadig worden gehangen, lie ver een paar dingen, die werkelijk goed zijn, en van kunstzin blijk geven, dan goedkoope platen en dan vele in op- cn afloopendo lijnen, zooals wij dat vroeger zooveel zagen. Een enkel schilderij aan een muur kan dikwijls meer voldoening geven als al die op en boven elkaar geplaatsten. Patroon verkrijgbaar (ook van ieder af zonderlijk) k 58 ets. per stuk (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). Voorpand zoowel als achterpand bestaan uit één stuk. In het voorpand wordt een V-vormige halsopening gemaakt, die rond om met een schuine smalle bies wordt af gewerkt, doch waar aan beide kanten bij wijze van sjaal twee klokkende, niet të breede strooken worden vastgehecht. De schuine bies loopt in twee lange einden uit, die gestrikt worden. Vanaf den schouder tot onder aan den zoom der blouse zijn drie plooitjes gestikt, die voor het model der blouse moet zorgen. Zij wordt in den rok gedragen doch zoo, dat zij rondom een weinig overbloust, wat het middel langer maakt en ook vlugger staat. De blousemouw zit tamelijk wijd en gemakkelijk en de ruimte wordt bij den pols gerimpeld en in een goed aaneensluitende niet te breede manchet verwerkt. De blouse kan worden gemaakt van witte waschzijde, van crêpe de Chine of een dunne wollen stof, doch liefst effen of bedrukt met een klein moes je of motiefje, in niet te veel tegengestelde kleuren, want dan gaat het fijne van de blouse gouw verloren. Patroon verkrijgbaar a 0.58 (Laan van Meerdervoort 45a, Den Haag). EEN LEUK VOORJAARSHOEDJE. Hoewel voor den dagelijkschen arbeid rok en blouse het meest worden gedragen, zijn er toch ook ge.egenheden te over, waar wij, behalve wanneer wij een mantelpak dragen, een meer gekleede blouse kunnen aandoen, b.v. wanneer wij des middags een gewoon bezoek gaan brengen bij goede ken nissen, waar niet bepaald „ontvangen1* wordt. Een zeer smaakvolle en gekleede blouse geven wij U hier onder No. 429 weer. uitloopt, doch vooral niet te veel, omdat wij meestal niet allemaal japonnen dragen met klokrokken. Is de onderjurk van onderen te wijd, wijder dan de japon, dan krijgen wij met het loopen daar steeds last van. Dus de onderjurk moet altijd iets nauwer zijn dan den rok van onze japon. De onderjurk heeft een uitgeknipt en daarna juist langs den omtrek opgestikt breed kanten stuk. Daaronder zit nu het goed van de onder jurk, zoodat dit een stevig geheel blijft. Een paar sma.le schouderbanden, die voor al van waschhnt moeten zijn, omdat anders dadelijk bij de eerste maal wasschen de schouderbandjes al verteerd zijn, moeten zoo aan de onderjurk worden bevestigd, dat deze als het ware aan de bandjes hangt. Daardoor voorkomt U dus, dat de banen van de schouders afzakken, wat een bui tengewoon hinderlijk gevoel geeft en ons soms kan belemeren in de bewegingen van den arm. Als inderdaad de onderjurk goed past, behoeft U- eveneens geen speldjes of lusjes te gebruiken om de schouderbanden op hun plaats te houden, want die blijven vanzelfsprekend dan goed zitten. Verder ziet U 'een directoir, waarbij op de pijpen eveneens uitgeknipte en langs den rand opgestikte breede kant is aange bracht. No. 431 laat U een keungen overgooier zien -van lichtgrijze geruite wollen stof, waaronder een aardige blouse wordt gedra gen. De achterkant is geheel recht en loopt bij den hals rond uitgeknipt om, terwijl de voorpanden ongelijk zijn, het linkervoor pand afloopt met een groote punt naar den inknip van het rechtervoorpand, waar deze Onder de verscheiden nieuwe modellen vraagt het hoedje, dat goed om het hoofd sluit en een tamelijk breeden opgeslagen zelfs tegen den bol a-anliggenden rand heeft, onzen aandacht. De afbeelding geeft

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15