VRIJDAG 7 APRIL 1933 DE LEI^S^HE COURANT TWEEDE BLAD PAG. BUITENLAND DUITSCHLAND 1 MEI NATIONALE FEESTDAG IN DUITSCHLAND? Bijzondorheden omtrent de viering. Omtrent de wijze, waarop de nationaal- socialistisehe parij op 1 Mei a.s. den ,,Dag van den Duitsehen arbeid" denkt te vieren, worden thans, nadere bijzonderheden be kend. Te Berlijn zal een massabetooging worden gehouden op een groot plein, ver moedelijk de Tempelhofer Platz. Waar schijn ijk zaï tijdens deze betooging rijks kanselier Hitier een manifest voorlezen, hetzeen draadloos zai worden uitgezonden. In dit manifest zal Hitier, naar vernomen wordt, den lsten Mei tot nationalen feest dag verk aren. De opmarsch der deelnemers zal in drie groote kolonnes plaats vindon. Ook elders in Duitsehland zullen soortge lijke betoogingen worden gehouden. FRANKRIJK FRANKRIJKS POLITIEK. Verk aring van Daladier. De Fransche kanter heeft gister voormid dag de begrooting van buitenlandsche za ken afgehandeld, op één artikel na, dat voor de namiddag- en, naar het zich liet aanzien, nachtzitting gereserveerd werd, teneinde de gelegenheid te scheppen voor een uit voerig debat over de buiteiflandsche poli tiek der regeering Nadat de rapporteur voor het budget van buitenlandsche zaken den inhoud van zijn rapport had medegedee d, nam tot aller verwondering minisier-president Daladier het woord, om een verklaring voor te lezen, blijkbaar met het doel, om aan dit debat paal en perk te steden. Elke zin dezer verklaring leek terdege overwogen en werd met zekere plechtigheid voorgedragen. Minister-president Daladier zeide o.m., dat regeering en parlement thans in het be zit zijn van alle diplomatieke documenten, ter beoordeeling van de voorstellen van Mussolini en Macdonald. Aan een prijsgeven van den volkenbond heeft Frankrijk nooit gedacht. Frankriiks ontwapeningen© itiek heeft tot voorwaarde dat niemand zich bewapend. Vast besloten, zijn politiek van gezond verstand en bezonnenheid voort te zetten heeft Frankrijk steeds alle oprechte en loyale pogingen begroet, welke de verhe ven zaak van den vrede, waaraan Frankrijk zich steeds geheel gegeven heeft, ten doel hebben. Instelling van een permanente en effen- tieve contro e omtrent alle vormen van wa pening, zoowel budgetair als technisch, af schaffing der particuliere fabricatie en van den handel in wapenen, dit is de politiek, welke wij verdedigen, omdat zij een her vatting van den bewapeningswedloop, wel ke Europa opnieuw met bloed zou bedek ken en zijn definitieve ineenstorting zou be- teekenen zal verhinderen. Daarom sluit Frankrijk ziqh aan bij het Enceisch ontwapeningspact. Frankrijk wenscht echter aanvulling van dit p.an door een nauwkeurige omschrijving van het begrip „aanvaller' en de aanvaar ding van het Belgische voorstel over het karakter van den aanval. Frankrijk zal te Genève nog verscheiden andere amende menten indienen. Maar. alles wel be schouwd, acht het dit Engelsch plan een loyale vredespoging, waarvan het succes verzekerd moet worden. Wij zullen tege.ijk met de grootst moge lijke sympathie de voorstellen nagaan, wel ke misschien nog door Norman Davis wor den ingediend. De ernstige economische crisis, welke sinds vier jaren aanhoudt, de achteruit gang in waarde der producten in verhou ding tot het geld tot op de helft, de achter uitgang van de industrie en handel tot de zelfde verhouding de werkloosheid, welke 35 ipi.lioen menschen aan den nood prijs geeft, dit alles zijn redenen voor alle volken om deel te nemen aan dit werk. van samen werking. dat zich tot alle gebieden moet uitstrekken. Het is evenwel duidelijk dat deze poging slechts kan worden voortgezet onder een hemel welke van dreigende poli tieke wo ken is bevrijd, anders zullen al deze edele bedoelingen mislukken. Dit is de gedachte geweest, waardoor Mussolini zich heeft laten leiden bij zijn voorste', een nact te doen sluiten door de vier groote Westersche mogendheden tot handhaving van den vrede. Deze samenwerking der Westersche mo gendheden, welke permanent lid zijn van den volkenbondsraad, welke het verdrag van Locarno hebben onderteekend; deze entente, welke een einde zou maken aan iedere rivaliteit zou buitengewoon vrucht baar kunnen zijn. Wij hebben het plan met grootste sym pathie bestudeerd. De onderhandelingen hebben reeds geleid tot een eerste toena dering. zoo is men een stap verder geko men. Op dezen weg moet men voortgaan. Frankrijk moet een positieve politiek voeren. Er is geen sprake van, onze goed keuring te hechten aan de instelling van een soort directorium der groote mogend heden, dat zijn wit zou kunnen dicteeren aan de rest van de wereld of ons aan te sluiten bij een statenbond die eerzuchtiger zou zijn dan de oude heilige alliantie, en over meer of minder omvangrijke grensver- anderingen zou beslissen. Een derge ijke idee zou trouwens heel weinig in overeenstemming zijn mer Frank- rijks opvatting over de gelijkheid der_ sta ten en volken. Juist deze gelijkheid eiseht deelneming der bel a neh ebbende staten aan alle besprekingen. Hun rechten kun nen niet. zonder hun goedkeuring en buiten den volkenbond otn gewijzigd worden. Het nieuwe paci moet feite ijk het lo gische gevolg zijü der groote vredesorga- nen, -waar het betrekking op heeft n.l. het volkenbondspact, het Kelloggpact en ver drag van Locarno, dat, zooals bekend, de onschendbaarheid der Fransch-Duitsche grenzen en het bestaan der gedemilitairi- seerde Rijnlandzóne rege t. De verdragen blijven bestaan met al hun clausules. Wij zullen onze handteekeniqg en ons vrijwil ig gegeven woord niet verlooche nen noch deze verdragen ongeldig verkla ren. Wij ontkennen geen&zins do beteekenis van art. 19 van het volkenbondspact, maar men moet ook de andere artikelen laten bestaan, welke niet al een betrekking heb ben op eventueele gevaren, maar op on middellijk dreigende crisis, d.z. de artikelen 11, 12, 15 en 16. Zeer zeker leert de geschie denis, dat geep enkel verdrag eeuwig is. We ke herziening zou het thans aan de orde zijnde pact moeten betreffen? welke gren zen 1 Ik geloof, aldus besloot Daladier, dat het onze plicht is, de uitnondicing aan te ne men welke tot ons is gericht, en blijk te geven van onze- wil tot samenwerking tot handhaving <?ri tot orgeniseering van den vrede onder waarborging van a'le rechten. Er is geen hooger taak dan Europa orde vertrnuwpn en veiligheid te eevenFrank rijk kent haat noch angst. Frankriik <tp looft, dat de internationale arbeid slechts op gerechtigheid eebnseerd kan zijn. ENGELAND EMBARGO OP RUSSISCHE GOEDEREN Door het Lagerhuis aangenomen. Gisteren werd in het BritschemLagerhuis de behandeling voortoezet van het door de reeeering ingediende wetsontwerp, waarbii de regeering zou worden gemach tigd, den invoer van Russische goederen in Groot-Brittannië bij proclamatie te verbie den. De minister van Handel. Runciman, wees het Laboitr-amendernent. dat ten doel had den duur van den maatregel tot een maand te benerken, van de hand. Hij stelde echter een limiet van drie maanden voor, met de bending, dat de geldigheidsduur van den maatregel vóór afloop daarvan door het parlement zou kunnen worden verlengd. ITet Labour-amendement om deti duur der wet tot een maand te benerken, werd daarop verworpen met 306 tegen 40 stem men. waarna het door Runciman aange kondigde regeerings-amendement zonder honfdel'dce stemming werd aangenomen. Hel Huis nam het wetsontwerp ten slot te met 291 tegen 41 stemmen in derde le zing aan. JOEGO-SLAVIE TERREUR IN KROATIË EN DALMATIE. Gruweldaden van Servische militairen. De door den bekenden Kroatischen «taatsman dr. Ante Pavelic uitgegeven ..Croatianrps" publiceert onder nauwkeuri ge vermelding van alle nlaatsen en namen, huiveringwekkende bijzonderheden over bet optreden der Servische militairen, gen darmen en komitadzjis in Kroatië en Dal- matië. Ook al zouden de door dr. Pavelic te gen Servië uitgesproken aanklachten slechte ten deele waar zijn, dan blijft toch het feit dat de Kroatische landen zün blootgesteld aan een terreur die aan de methoden van het oorlogscommunisme her innert. Volgens de „Croatiapress" nam het ter rorisme ee" aanvang, toen de Kroatische revolutionairen, de z.g. „Ustasa" in den laten herfst van het vorig jaar uit het Velebitgebergte waren teruggetrokken; De Servische strafexpedities plunderden vele dorpen, om ze daarna in brand te steken. Tal van boerendorpen gingen in vlam men op. Alleen reeds in de dorpen Devcic-Draga en T.uknvn Sugarje werden 48 huizen in asch gelegd. In een enkel district werden 600 stuks vee door de Servische gendarmen geroofd. Honderden boerenfamilies gingen zonder have en goed den strengen winter in. Men stelde zich echter niet alleen te vreden met plunderingo en brandstichtin gen maar onderwierp de inwoners ook aan gruwzame martelingen. In het dorp BrusanI folterden de beulen van Belgrado 21 boeren, onder wie Sule Jure Ambramo- vic (6o iaar). In Nizvanuza werden 33 inwoners ge slagen. De boerin Ilea Hodak uit Gorniie Pnzarisle werd door de gendarmen afge beuld totdat zij bewusteloos neerviel, daarna werd zij aan een wagen geboden en door de straten gesleept Den boer Zivko- vic uit Pazariste werd de schedel ingesla gen. Toen de gendarmen dachten, dat hij dood was, wierpen ze hem door het venstei naar builen. De pastoor van de gemeente Krasna werd gearresteerd, wijl hij in een Zondags- preok met de tekst: „Wie iets weet. moge er over zwijgen" een toespeling had ge maakt op de terreur. In Noord-Dalraatië is het aantal gevan gen genomen personen reeds tot 3000 geste gen. Alleen op het eiland Pasman werden ."00 personen gearresteerd en in Sebenico 300. Het aantal boeren, dat aan folterin gen bezweken is, loopt in de dozijnen. In Badovina werden arrestanten met koud water overgoten. In Navancani werden alle bewoners, die ter gelegenheid van den verjaardag van den Kroatischen aartsbisschop dr. Bauer, gelukwenschen gezonden hadden, op gruw zame wiize geslagen. In Pakostane, Zaton. Bodice en Sebenico telt men meer slachtoffers dan tijdens den wereldoorlog. Den gevangenen werden tegels, haren en ooren afgerukt,'de rib ben gebroken enz. Hef bericht van dr. Pavelic sluit met de woorden: „Wat wij geschilderd hebben, is slechts een zwak beeld van de Servische daden van terreur. Men kan gerust zeggen, dat geheel Noord-Dalmatië op een abattoir lijkt." De Weensche Reichspost" teekent hier bij het volgende aan: De beschuldiging is geuit, niet anoniem maar door een politi cus met goeden naam. Men zal thans moe ten afwachten, of het wereldgeweten nu op dezel'de wijze in beroering zal komen als voor de anti-Semietische uitspattingen in Duitsehland, AMERIKA P0LITIcK PROGRAM VAN ROOSEVELT. Volgens de ..New York Times" zijn de voornaamste, tot dusver nog niet bekend gemaakte punten van president Roosevelt's buitenlandsche politV.c de volgende: lo. een bijeenkomst van de vertegen woordigers der belangrijkste mogendheden te W ashington, ter voorbereiding van de economische conferentie 2o. Roosevelt zal het Congres verzoe ken hem volmachten te geven om handels verdragen met andere landen te sluiten en de betaling der op 15 Juni vervallende oor logsschulden uit te stellen als die verdra gen dan nog niet gesloten zijn en indien het Congres vóór 15 Juni verdaagd is 3o. uitstel tot de volgende Congreszit- tin7 van de nogingen om de V. S. er toe te brengen zich aan te sluiten bij 't Per manente Hof te Den Haag; 4o. stopzetting van alle activiteit met betrekking tot het Verre Oosten, zoolang de bovengenoemde kwesties niet .geregeld zijn 5o. combinatie van de kwesties van oorlogsschulden en van ontwapening met de economische vraagstukken, indien al thans Europa tot het volgen van deze me thode kan worden overreed. NAAR EEN 30-URIGE WERKWEEK? Een wetsvoorstel ingediend. De Amerikaansche Senaat heeft met 53 30 stommen een voorstel aangenomen van den democratischen senator van Ala bama Hugo Black tot invoering van een 5-'dagen-week met 6-urigen werkdag, der halve een 30-urige werkweek, teneinde de arbeiders te onttrekken aan de afstompen de werking der machines en de werkgele genheid voor een groot aantal werkloozen uit te breiden. Black gelooft, dat door aan neming van zijn wetsontwerp ongeveer 6 millioen werkloozen of bijna de helft van het totaal aantal werkloozen in de Ver- eenigde Staten werk zullen kunnen vinden. Vóór het wetsontwerp stemden 41 demo craten en 12 republikeinen, er tegen 8 de mocraten en 22 republikeinen. De door Black voorgestelde wet hééft het karakter •van een noodwet en een 'voorloopige gel digheidsduur van 2 jaar. Indien zij door het Congres wordt goed gekeurd zou zij over 30 dagen in werking treden. Zij gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden, waar omtrent haar kan sen weinig te voorspellen valt, tenzij presi dent Roosevelt zich vóór het wetontwerp zou verklaren. BUITENL. BERICHTEN HONGERSNOOD IN SJENSI. Twee millioen menschen met den honger dood bedreigd. Naar Reuter uit Sjanghai meldt heerscht in de provincie Sjensi, in het N.W. deel van China, op het oogenblik ©en verschrik kelijke hongersnood ten gevolge van het feit, dat de laatste oogsten volkomen mis lukt zijn. Buienlanders, die in het geteisterde ge bied trachten ©enige hulp aan de slacht offers te verleenen, deden treffende mede- deelingen over den nood der bvolking. Naar schatting worden minstens twee millioen menschen met den hongerdood be dreigd. Vier millioen menschen bevinden zich in een toestand van uitersten nood. De uitgehongerde Chineezen sterven in groo- ten getale en diegenen hunner familieleden die nog in leven blijven zijn te arm om rio ten matjes te koopen ter bedekking van de lijken. De huizen zijn groobendeels afge broken ec het materiaal verkocht waardoor de bewoners in staat gesteld worden zich eenig voedsel te verschaffen. De primitie ve landbouwwerktuigen en het eenvoudige kookgerei zijn reeds sedert lang alle ver kocht en in vele dorpen hebben de bewo ners alle honden en ezels opgegeten. De nood is zóó hoog gestegen, dat va ders hun dochters en mannen hun vrouwen verkoopen voor slavernij en prostitutie. Daar werktuigen ontbreken, is het niet mogelijk, kuilen te graven voor de lijken, zoodat deze overal verspreid liggen, ten prooi aan wilde dieren. GODSDIENSTVERVOLGING IN MEXICO. In Miscoac (Mexico) is de priester Fr. Luis G. Flores gearresteerd terwijl hij ie H. Mis opdroeg. Deze arrestatie ia geheel in strjjd met de wet, daar Fr. Flores tot de weinige priesters behoort die bij de wet zijn toegelaten, terwijl de plaats waar de H. Mis werd opgedragen tot de geautori seerde kerken behoort. DE ANTI-GODSDIENSTIGE POST ZEGELS IN RUSLAND. Do anti-godsdienstige postzegels die door de Sovjet-Regeering worden uitgege ven zijn in Rusland niet aan de gewone lo ketten der postkantoren verkrijgbaar, maar worden in groote hoeveelheden geëxpor teerd door het officieeel philatelistisch bu reau te Moscou. Dit jaar wordt een bijzon dere serie uigegeven ter herinnering aan den tienden verjaardag van de stichting der Sovjet-Unie. BRAND IN EEN BIOSCOOP. 50 gewonden. In een bioscoop in de nabijheid van Tou louse is Woensdagavond tijdens de voor stelling brand uitgebroken, doordat de film vlam vatte. Het vuur greep met ont zaggelijke snelheid om zich heen en sloeg snel over naar de toeschouwersruimte. On der de bezoekers ontstond een paniek. 50 personen, die er niet in geslaagd waren tij dig in veiligheid te komen, bekwamen, deels zware, brandwonden aan gelaat en handen. RADIO-STATION TOULOUSE AFGEBRAND. Aan blusschen viel niet te denken. Het radio-station Toulouse, dat ook in het buitenland een groote populariteit ge noot, is Woensdagavond laat door brand verwoest. Tegen uur 's avonds was door het sta tion een concert aangekondigd, dat door zeventig musici zou worden gegeven. Dit concert kon echter, zooals ook sommige luisteraars in Nederland zullen hebben ge merkt, niet op tijd beginnen, aangezien een defect aan het uitzend^apparaat was gecon stateerd. Men trachtte deze storing te ver helpen, doch toen deze pogingen om half 11 nog niet met- succes waren bekroond, werd het concert afgelast. De musici bègaven zich naar de voor hen gereed staande autocars, die hen het radiostation is op ©enigen afstand van Toulouse gelegen naar de stad zouden terugbrengen. Nauwelijks in de autocars gezeten, dus om circa kwart voor 11, zagen de musici plotseling de vlammen uit het radio-station oplaaien, dat in een minimum van tijd ge^el verwoest was. De brandweer werd gen -eerd, doch aan blusschen viel niet te denxen. Gelukkig was niemand in het gebouw achtergebleven, zoodat er geen menschen- levens te betreuren zijn. Indien de zeven tig nlusici niet nauwelijks tien minuten te voren het gebouw hadden verlaten, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Omtrent de oorzaak van den brand tast men tot dusver in het duister. Het station Radio-Toulou-se, ofschoon tot heden nog niet behoorend tot de z.g. kraohtzenders, kon ook in Nederland goed worden gehoord en genoot hier zelfs een vrij groote populariteit. Te vreezen is, dat men dezen brand kostbare installaties ver loren zijn gegaan, omdat men bezig was Toulouse een nieuwe zendapparatuur te geven met een sterkte van 120 K.W. Toulouse is, zooals bijna alle andere Fran sche radiostations, steeds een particuliere onderneming geweest. Het zijn deze laat ste, die Frankrijk indertijd van behoorlijke zenders voorzagen, waarvan Toul-ouse ver reweg de belangrijkste en de krachtigste was. Door de economische crisis waren zij de laatste jaren echter gehandicapt, omdat zij op commercieele ba-sds opgezet, het groot ste deel van hun bedrijfsmiddelen verloren, tegelijk met hun gecontracteerde bijdra gen uit het locale winkelbedrijf, wiens aether-reclame zij verzorgden. Dé reorgani satie van een Franschen omroep staat on der leiding van minister Lauerns Eynac, die gesteund door de linksohe partijen streeft naar een staatsomroep. De bedoeling wa,s dat P.T.T. binnenkort niet minder dau acht zenders van groote energie zou inwij den, waarna behalve Toulouse, ook Rennes en Paris P.T.T. 120 K.W. zou krijgen. De andere nieuwe posten zijn Lyon-la-Doaa (90 K.W.) en verder Limoges, Bordeaux, Nice, Marseille en Rysesl, elk met 60 K.W. „Tel." DOEL VAN OVERVAL OP GEBR. ROTTER. Om hen over de Duitsche grens te krijgen. De aanval op de gebroeders Rotter te Gaflein nabij Vaduz in Lichtenstein ge pleegd, blijkt geruimen tijd voorbereid te zijn en hoewel de 25-jarige eigenaar van het Kurbaus, Rudolf Schadler, ontkent het gezelschap te hebben meegelokt, is de ai- gemeene overtuiging, dat hij medeplich tig is. De gebroeders Rotter en mevr. Alfred Rotter woonden al gedurende ongeveer vijf maanden in het Waldhotel te Vaduz, waar zij eenige dagen geleden bezoek kregen van me'vr. Wolf, die in België woonachtig is. Het was algemeen bekend, dat de gewe zen theaterdirecteuren in Lichtenstein ver toefden en als onderdanen van dit minia tuurstadje niet uitgeleverd konden worden aan de Duitsche autoriteiten. Een aantal jongelui uit Cónstanz, onder wie eenige le den van de plaatselijke en nationaal-socia- listische stormafdeeling, hadden daarom het plan opgevat voor die uitlevering op hun manier te zorgen en de gebroeders Rotter met geweld naar Duitsehland terug te brengen. Bij het ingestelde onderzoek is gebleken, dat de auto met de jongelui in den nacht van 4 op 5 April naar Gaflein is gereden en dat de samenzweerders aldaar contact hebben gezocht met den hotelier Schadler. Laatstgenoemde begaf zich naar Vaduz en noodigde de gebr. Rotter uit een auto tocht met hem naar Gaflein te maken. Zonder eenigen argwaan nam 't gezelschap die uitnoodiging aan, doch voordat de wa gen het plaatsje had bereikt, werd hij aan gehouden doer zes of zeven mannen, die trachtten de inzittenden te bedwelmen en die, teen dat niet gelukte, tot handaste- lijkheden overgingen. Aanvankelijk gelukte het Fritz Rotter handboeien aan te doen. doch hij wist zich los te rukken en sproug in den auto van den hotelier. Ondertus- schen waren de heer en mevrauw Alfred Rotter en mevrouw Wolf gevlucht. Zooalb bekend, zijn zij tijdens hun vlucht van vijf tien meter hoogte omlaag gestort De jager IEeberle heeft hen daar Woensdagmiddag aangetroffen, doch de heer Rotter en zijn echtgenoote bleken reeds overleden te zijn, terwijl mevrouw Wolf zwaar gewond was. Zoodra de ontvoerders hadden bemerkt, dat hun toeleg mislukt was, sprongen zij weer in hun auto, waarmede zij uit Cón stanz waren gekomein en reden den berg af. Fritz Rotter, die toen nog niet kon ver moeden, dat de hotelier, die aan het stuur van den auto zat, bij het complot betrokken was, verzocht hem terug te brengen. Lu Masescha trachtte hij den chauffeur te be wegen te stoppen, opdat hij bij de politie aangifte kon doen van den overval, doch de hotelier reed door en verhoogde zelfs het tempo. Rotter opende daarop het por tier en sprong uit den wagen, waarbij hij versoheiden verwondingen opliep. Schadler daarentegen beweert, dat hij wel degelijk van plan was Rotter naar Vaduz terug te brengen, maar dat zijn passagier uit zenuw achtigheid uit den auto was gesprongen. De autoriteiten te Lichtenstein zijn van plan de strengste maatregelen te nemen om allen, die bij dezen overval betrokken zijn geweest, op te sporen en te bestraffen. Zooals gemeld zijn in Vaduz totaal drie personen gearresteerd, namelijk Schadler, de architect Rackli uit Frankort a. d. Main en de chauffeur Frommelt uit Vaduz. „Tel." DE SINT BERNARD-HONDEN IN ACTIE. De vermaarde honden van het Hospitium op den Grooten St. Bernard zijn de vorige week in actie geweest, toen een groep Ita- liaansche ski-loopers door een sneeuwstorm werd overvallen. De Paters hadden de berg-beklimmers reeds eenigen tijd ver wacht en toen de sneeuwstorm losbrak zon den zij hunne honden uit om de reizigers te zoeken. Verschillende leden van het ge zelschap waren verdwaald en reeds ver kleumd van kou, toen zij door de honden werden gevonden en van een wissen dood gered. HET „NATTE RéGIME" in AMERIKA. Gisteravond om klokslag 12 uur eindigde in 19 staten van Amerika de „droge" perio de, welke 14 jaar heeft geduurd. Toen zijn in de restaurants, clubs en hotels van de meeste Amerikaansche stedén de eerste „wettelijke" glazen bier gedronken. New York maakte een uitzondering; de bier brouwers van deze stad hadden besloten, geen bier te leveren vóór hedenochtend 6 uur om te verhinderen, dat eventueele or gieën het „natte" regime zouden schaden. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS LUCHTVAART NOODLOTTIGE VLIEGTUIGBOTSING. cen doede, twee gewonden. Uit Warschau wordt gemeld: Donder dag heeft boven het militaire vliegterrein Thorn een botsing plaats gehad tusschen twee jachtvliegtuigen. De vleugel van een der vliegtuigen werd vernield. Het toestel kwam op het dak van een woonhuis te recht en vernielde twee woningen. Een vrouw en een kind werden ernstig ge wond. De benzine-tank van het vliegtuig ont plofte, waardoor het geheele toestel bin nen enkele seconden in brand raakte. De bestuurder, een officier, kwam om het le ven. De bestuurder van het andere toestel kon nog op het laatste oogenblik dalen. Hij kwam er goed af. DE CATASTROFE VAN DE „AKR0N". De laatste oogenblikken aan boord. De opsporingen naar het wrak van de „Akron" zijn tot dusver vruchteloos ge weest maar zullen niettemin worden voort gezet totdat men alle hoop zal moeten op geven. Een onderzeeër is met het dreggings- werk begonnen. Maandag zal te Lakehurst bet officieel© onderzoek geopend worden. Naar een V.-D.-telegram uit Washington meldt, zijn de drie overlevenden van de ramp, de commandant Herbert Wiley, Moody Erwin en Redal gisterenmiddag met een marine-transportvliegtuig te Was hington gearriveerd. De drie mannen za gen er vermoeid uit en hun gezicht toonde nog de scoren van den doorstanen schrik en spanning. Per auto vertrokken zij onmiddellijk na aankomst naar het departement van ma rine, alwaar zij een kort onderhoud had den met den minister van marine, waarna zij zich naar den adjudant van den op perbevelhebber der Amerikaansche vloot, admiraal William Pratt, begaven. Admoraal Pratt heeft medegedeeld, dat een marinecommissie van onderzoek zal worden ingesteld, die alle bijzonderheden van de ramp met het luchtschip zal on derzoeken. Heden zal commandant Wiley den staatssecretaris van marine, Swanson, een uitvoerig rapport van de gebeurtenissen geven. Wiley verklaarde o. a.: „Ik kan zeggen, dat de discipline aan boord van het luchtschip volmaakt was. Op het eerste alarm begaven de mannen zich naar hun posten, de meesten zoo uit hun kooi. Zelfs onze beminde admiraal Moffett was terstond op zijn post. Op zachten toon werden alle orders ge geven en zeer snel uitgevoerd. Toen de or der kwam om zich voor te bereblen op een botsing werd niets meer gezegd. Ieder stond zwijgend gereed om af te wachten wat zou gebeuren."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14