PROMOTIE VAN BOEREN! DONDERDAG 6 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Aan de Landbouwwinterschool te Voorhout. LISSE. Woningbouwvereen. „Volksbelang." De Woningbouwvereeniging „Volksbelang" hield gisteravond haar 26ste jaarvergade ring in de groote achterzaal van 't Bonds- gebouw met een beste opkomst. De voor zitter, de heer M. v. d. Lans. opende de vergadering en heette allen welkom. De Secretaris, de heer M. van Zonneveld, las hierna de notulen. welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht deze zijn jaarverslag uit, waaruit ojn. bleek dat zich vier nieuwe leden hebben aangemeld. Vervolgens bracht de heer Zaneveld als administra teur zijn jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat naast 'n ontvangst van 28.941.45 een uitgave viel te boeken van 34.791.14 al- zoo een verliessaldo van 5851.69. De voor zitter dankte hem voor zijn mooi verslag. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heeren M. van Zonneveld, J. C. Bandsdorp en C. Hors man, terwijl voorts als candidaten waren ingediend de heeren J. Bach, J. C. Bouc- kaart eD Joh. v. Turenhout. De aftreden den werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. De voorzitter feli citeerde hen met deze herbenoeming. Na- .rnena de herkozenen dankte de heer C. Horsman voor het in hem gestelde ver trouwen. Hierna had voor 4 leden de uit loting plaats van het stamkapitaal. Van het blok van 25 woningen was de gelukki ge K. van Turenhout; van de 34 woningen de heer M. van Zonneveld; van de 18 wo ningen de heer A. Th. van Kesteren en van de 19 woningen de heer M. Hordijk. Dit doceurtje van 25.kan Dinsdag avond bij den heer J. C. Ransdorp, pen ningmeester, worden geind. Medegedeeld werd. dat de gewijzigde statuten van het Ministerie zijn teruggekomen, waarop en kele kleine bemerkingen waren gemaakt. Alsnu zullen ze ter goedkeuring worden opgezonden. De voorzitter deelde mede, dat de leden dit jaar vrij zijn van contri butie betalen hetgeen met applaus werd begroet. De voorzitter deelde mede. dat in verband met de schoonmaak door enkele leden was gevraagd om nieuw behangsel papier, doch de financiën laten dat niet toe, zeide de voorzitter. Daardoor zou een precedent worden geschapen wat ver strekkende gevolgen kan hebben. Voorts wees hij erop, dat de afscheidingen niet hooger mogen worden gemaakt als door het bestuur is aangegeven. Vervolgens besprak de voorzitter de reeds meermalen besproken huurverlaging. Enkele -blokken gaven een voordeelig saldo en in verband hiermede zal het bestuur dé goedkeuring aan de gemeenteraad vragen om de huur van de 36 woningen in de Princessestraat te brengen van 4.70 op 4.per week. Daar was niemand tegen. De voorzitter wees er echter op dat het achterstallige moet worden aangezuiverd, tot den datum waarop de eveutueele ver laging ingaat. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door de heeren Verheijen. A. v. d. Zwet, Th. Wassenaar en M. de Haas. Nadat de voorzitter allen had beantwoord sloot hij onder dankzegging de vergadering. Hoofd der School. Bij het Gemeentebe-- sruur is ingekomen een verzoek van den heer H. Kingma, hoofd der Openbare L. O. en U. L. O.-school dezer gemeente, om hem met ingang van 1 September 1933 eervol ontslag te willen verleenen als zoodanig, wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. Onrechtmatig. Tegen een werklooze arbeider alhier is proves-cerbaal opge maakt wegens het onrechtmatig toeëige- nen van steungelden. Bloembollenveilingen. A.s. Vrijdag middag houdt de Coöp. Veilingver. voor Bloembollenkweekers H. B. G. (G.A.) hare laatste droge veiling. Over belangstelling en kooplust was niet te klagen, hoewel in de prijzen verandering moet komen, wil len de veilingen rendeeren. Bouwvergunning. Burg. en Weth. de- zeg gemeente hebben aan den heer J. Dau- deij, alhier, vergunning verleend tot het bouwen van een zestal sohuurtjes op de perceelen kadastraal bekend 'gemeente Lis- se in sectie D. nos. 1735 t/m 1740, zijnde woningen staande Langs KI. Vreewijk, al kier. Aanbesteding. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is gistenpiddag aanbesteed het bouwen van een administratie-gebouw voor steunverleening en werkloozenzorg op het terrein HeerewegBondstraat. Ingeschreven werd door Gebr. Moolenaar voor 1285.A. Meuwissen voor 1090. A. L. Beugelsdijk voor 1367.—; Alb. Randisdorp 1315.H. Marseille voor 1245.Bert. v. d. Zaal voor 1432.en C. Daudeij voor 1352.— allen alhier. Laag ste inschrijver A. Meeuwis-son voor 1090.—. De gunning is aangehouden. ST0MPWIJK. Prop. club „St. Paulus". Gisteravond hield de propagandaclub „St. Paulus'' we der een ontwikkelmgsavcwid. De voorzitter, de heer Kees v. d. Zijden, opent met een woord van welkom tot aanwezigen, waarna hij ©en lezing houdt in verband met de a.s. verkiezingen. In een helder betoog besprak spr. de noodzakelijke eenheid zoo noodig in een tijd van strijd tegen onze godsdiens tige beginselen. Daarna gaf d© heer Jan v. d. Mee een uiteenzetting van „Hoe ons land bestuurt wordt". Kapelaan Klaver dankte beide sprekers voor hun woorden. Na de rond- vraag, waarvan ruim gebruik gemaakt werd, sloot de voorzitter do vergadering op gebruikelijke wijze. OEGSTGEEST. Bijz. Vrijw. Landstorm. Sinds de groote propaganda bijeenkomst van het vo rige jaar, die zoo uitstekend slaagde, hoor den wij niets officieels meer van dit nuttig instituut hier ter plaatse. Nu moet men hieruit niet concludoeren, dat al dien tijd ia stilgezeten. Integendeel, gestadig is onze afdeeling onder de emi nente leiding van Luit. Sanders in de weer geweest, al trad daarvan weinig naar bui ten. Wekelijke werden ook dit jaar do schietoefeningen gehouden. Gisteravond kwam men in het gebouw der voormalige O. L. School bijeen om het resultaat der oefeningen te vernemen. Onder de talrijke aanwezige landstormers waren tegenwoordig Burgemeester v. Ger- revink, Majoor Boots, Commandant van het Landstormcorps Zuid-Holland-West, Overste Strevere, Majoor Juta en andere militaire en civiele autoriteiten. Luit. Sanders heette allen hartelijk wel kom en prees de prettige onderlinge samen werking. Spreker moest verder consta'ee- ren de goede vooruitgang, hetgeen de uit slag der oefeningen bewijst. Vervolgens dankt spreker de inwoners, die door een bijdrage of gift in natura het mogelijk maakten, de wedstrijden te hou den. Voorts dankte spreker de heeren Leget en M. Döffenhof. die op de oefenavonden de huishoudelijke aangelegenheden verzorg den. Burgemeester van Gerrevink zou de eerste prijzen der verschillende afdee'.ingen uitreiken. Z.Edelachtb. begon met zijn ver ontschuldiging aan te bieden, dat hij zoo weinig de oefenavonden heeft bezocht. Ambtelijke bezigheden, representatief werk, maakte hem dit meermalen onmogelijk. Spreker betuigde voorts zijn groote belang stelling voor dit corps, dat zoo noodzake lijk is, nu eerbied voor overheid en gezag zoo verminderen. Met genoegen heeft spre ker geconstateerd de opleving bij dit corps dat nu te Oegstpeest 75 trouwe leden telt. Met een opwekking tot nog meerdere uit breiding besloot Burg. v. Gerrevipk zijn toespraak en reikte met oen toepasselijk woord de eerste prijzen uit. Majoor Boots begon met een dankwoord aan de leider dezer afdeeling, Luit. San ders, die zoo onvermoeid voor het corps werkzaam is. Vervolgens zette &preker het doel van het corps uiteen. De landstormers zijn er niet om te dooden, doch uit preven tie en voor waarschuwing, zoo iemand het in zijn hoofd mocht krijgen de zaak op zijn kop te zetten. Spreker wokt op tot steun voor den pl. leider en spoort aan toch steeds door ge dragingen naar buiten te toonen dat men landstormer is. Protesteert verder tegen de minder goede uitlatingen gericht tegen gezag en vorstenhuis. Met een aansporing tot bezoek aan 't Landstormhuis in Den Haag besloot spreker, waarna hij overging tot uitreiking der overige prijzen. •Luit. Sanders sprak het slotwoord. Hier mede behoorde deze zeer geslaagde avond, die zeer zeker de landstormers in hun over tuiging zal hebben gesterkt, wederom tot het verleden. Plakken. Gisternacht heeft de politie een groep communisten achternagezeten, die poogden de straten te besmeren met verf, als reclame voor hun partij voor de a.s. verkiezing. De communisten hadden echter geen gelegenheid hun plan ten uit voer te brengen, daar de politie hen met twee auto's steeds op de hielen zat. Rattenbestrijding. Herhaaldelijk be reikten het Gemeentebestuur klachten over de aanwezigheid van ratten, voorkomende in verschillende deelen der Gemeente. Om nu te kunnen geraken tot verdelging en uitroeiing dezer dieren heeft het dage- lijksch Bestuur in principe besloten om een verdelgingscampa-gne te voeren, waarbij dan gebruik zal worden gemaakt van de kennis sen de bostriidingsmiddelen van het Bacteriologisch Laboratorium „Ratin" te den Haag, met welke middelen in verschil lende plaatsen van ons vaderland goede re sultaten werden bereikt oa. in de Gemeen te Leiden. Ten einde deze campagne in elkander te kunnen zetten is het noodig dat zooveel mogelijk de plaatsen bekend zijn waar deze dieren zich ophouden en vertoonen. Hiertoe wordt dan de medewerking inge roepen van alle ingezetenen. Een ieder die hinder ondervindt van deze dieren of een schuilplaats weet aan te wij zen wordt dringend verzooht. om in het algemeen belang hiervan opgave te ver strekken op het Bureau van Gemeentewer ken alhier. Geverstraat 5. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen daadwerkelijk aan de bestrijding mede te werken wordt verzocht allen goed sluitende vuilnisemmers te bezigen, geen etensresten in tuinen te deponeeren of in slooten te werpen, hierdoor wordt de strijd om het bestaan voor de ratten reeds zwaar der en zal de toeloop van nieuwe dieren worden verhinderd. Tot slot kan nog medegedeeld worden, dat bij voldoende medewerking getracht zal worden ook hier de biologische film „de Rat" vertoond te krijgen, voorafgegaan door een toelichtende lezing. TER-AAR. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen om 10 uur komt de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid van de oommissie tot wering van schoolverzuim (vacature C. van Rooijen). 3. Benoeming plaatsvervangend lid van het stembureau voor district 2 (vac. A. Volge- ring). 4. Begrooting voor 1934 en Rekening en verantwoording over 1932, overgelegd door de Gezondheidscommissie. 5. Vaststel ling der vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O. Wet over het jaar 1930 met ver rekening der over de jaren 1928 t/m 1930 werkelijk gemaakte kosten. 6. Beschikbaar stelling van een bedrag ten behoeve der Willem de Zwijger-hordenking. 7. Nadere vaststelling der verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging JONGELUI, WAAR „FUT" IN ZIT Het is niet noodig, dat alle boeren zoo ontwikkeld en geletterd zijn als hun twee collega's te Wassenaar in den Gouden Eeuw, die, tot stomme verbazing van 'n bui- tenlandsoh geleerde, achter de ploeg een gesprek voerden in 't Latijn. Maar degelijke ontwikkeling en vakkennis is voor een flin- ken, modernen boer onontbeerlijk. Vele boeren zien dat niet in. Waarom zij dat niet inzien is voor een mensoh, die het wèl inziet, onbegrijpelijk. Het is immers zoo klaar als de dag, dat na de enorme vooruitgang der physische en chemische wetenschap, ook de landbouw en veeteelt van do nieuwe vindingen be langrijk voordeel kunnen plukken. Maar vele boeren en dat zijn dan echte „boe ren" in den ongunstigen zin van het woord drijven hun bedrijf als onveranderlijke navolgers van bun voorvaderen,1 de Bata vieren Anderen zijn er, die de noodzakelijkheid van ©en vermeerdering hunner kennis wèl inzien, doch geen geld ervoor over hebben hun opgroeiende zoons te doen vormen tot moderne boeren. Zij vergeten het oude spreekwoord: „De kost gaet voor de baet uit". Het betrekkelijk weinige, dat land bouwonderwijs kost, betaalt zichzelf hon derdvoudig terug in de praefcijk van de boerderij. Het ware te wenschen, dat de katholieke boeren uit deze omgeving de groote voor deden van het onderwijs in landbouw en veeteelt beter zouden inzien, en hun zoons zouden sturen naar de R. K. Land bouwwinterschool te Voorhout, voor enkele wintercursueeen. Hün bedrijf zou er profijt van trekken, maar ook hun zoons, in den komenden wedstrijd om het bestaan. Voor de vijfde maal zond de R. K. Land bouwwinterschool te Voorhout gisteren zyu leerlingen gediplomeerd huiswaarts, nadat de jongelui eerst in een „openbar© les" van hun kunde hadden doen blijken. Deze feestelijkheid werd bijgewoond en gepresideerd door Rector Kok, voorzitter, van het Hoofdbestuur, door Pastoor Wea ker, bisschopp.-inspecteur der school, door Rector A. Roozen, door Broeder Modestus. de heeren Verhulst, wethouder der gemeen te Voorhout (de Burgemeester was verhin derd), Van Elk, gemeente-secretaris, ir. Bünnemeyer, directeur der R. K. Tuinbouw school te Beverwijk, den heer Jansen, lee- raar aan die sohool, den heer A. Verkley. lid van het Schoolbestuur, ir. Neep, verte genwoordiger van de Regeering, veeteeit- consulenten, vele ouders en andere belang stellenden, directeur en leeraren der sohool. Rector Kok opende de bijeenkomst en drukte zijn vreugde erover uit, dat blij kens de diploma's er ontzaglijk hard ge werkt is en de leerlingen zich met hart en ziel gewijd hebben aan de taak, waarvoor zij hier te Voorhout waren gekomen. De directeur der sohool, ir. Heymeyer, ving daarna de openbare les aan, na mede gedeeld te hebben dat de 50ste leerling thans de school verlaat en na dank ge bracht te hebben aan ir. Bles, die als lee- raar de sohool verliet. Behandeld werden vervolgens enkele der Gemeen te-veld wachters. 8. Voortsel van B. en W. inzake het aanwijzen van stand plaatsen voor ijscowagens. 9. Voorstel van B. en W.: 1. opheffing van de onbewoon baarverklaring van het perceel plaatselijk gemerkt B 2; 2. het onbewoonbaar verkal- ren van het perceel plaatselijk gemerkt D. no. 40; 10. Vaststelling van het kohier hondenbelasting, dienst 1933 en het supple toir over 1932. 11. Comptabel besluiten. L. T. B. eri „Wit Gele Kruis". Door een samenloop van omstandigheden zou eerst de L. T. B. en het Wit Gele Kruis beide op Vrijdagavond een ledenvergadering geven, doch gezien de belangrijkheid van beide bijeenkomsten heeft men besloten de vergadering van „Het Wit Gele Kruis" te verdagen tot Dinsdag 11 April. Do L. T. B. blijft haar bijeenkomst houden op Vrijdag avond. WASSENAAR. Hanze. Onder leiding van den voor zitter, den heer J. 8. M. Wubben, verga derde Dinsdagavond in het Patronaatsge bouw de plaatselijke afdeeling van de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" Wederom was de organisatie mot eenige nieuwe leden verstrerkt. doch daarvan was slechts één lid aanwezig, dat door den voorzitter met eenige sympathieke woor den werd geinstalleerd. Uit de ingekomen stukken stippen we aan een schrijven van de Wassenaarsohe Middenstandsvereeniging, waarin werd medegedeeld, dat, gezien de laatste be stuursverkiezing, gronden aanwezig zijn voor een hervatting der samenwerking, weshalve het Hanze-bestuur tot een be spreking werd uitgenoodigd. De voorzitter deelde mede, dat die be spreking jl. Maandagavond had plaats ge vonden, tengevolge waarvan een nieuwe samenwerking tusschen beiden vereenigin- gen is tot stand gekomen. Met instemming nam de vergadering kennis van deze mededeeling. Wegens de geringe opkomst weid het agendapunt be treffende de behandeling van het wets ontwerp ;,Om zet belas ting" uitgesteld. Daarvoor zal nu een afzonderlijke vergade ring worden gehouden. De hiervoor besohikbaar gekomen tijd vraagstukken uit de bedrijfsoommiesie oa. de methode van het inkuilen van gras. Ir. Jacobs stelde de leerlingen verschillende vragen over het gebruik van kunstmest, waarna dr. Commandeur liet merken, wat de jongelui geleerd hadden over veeziek ten en de behandeling daarvan. Rector Kok ging nu over tot uitreiking der prijzen. Het deed spr. genoegen, dat dezen keer in de openbare les de econo mie was behandeld, want het doel van deze school is juist, dat de jongo boeren het bedrijf economischer zouden inriohten. Spr dankte de leerlingen voor hun taaie volharding, en noemde hen jongelui waar fut in zit, van wie men in de toekomst het beste mag verwachten. (De namen dor gediplomeerden zijn reeds gisteren gepu bliceerd). De ouders heeft het geld gekost, maar dat geld zal dubbel zijn geld op brengen. Rector Roozen prees de werklust der leerlingen. Zij hebben hun diploma ver diend, dat staat als een paal boven water. 8pr. hoopt, dat de jongens deze winters hun geheele leven blijven waardeeren en het contact met de sohool zullen behouden. Over het godsdienstig leven der jongelui was spr. zeer tevreden. Spr. hoopte, dat de ouders veel plezier van hun zoons zouden beleven en dat het de zoons in hun leven goed moge gaan. De directeur der school, ir. Heymeyer, zeide dat deze jongens getoond hebben ge zonde spruiten te zijn van den oorouden boerenstand den mooien stand met zijn prachtige eigenschappen. Zij hebben hun stand hooggehouden en daarmee feliciteert spr. de oudere. Zij gaan nu in de practijk toepassen, wat zij kier geleerd hebben. Denk in het bedrijf na: waarvoor doe ik dat? Is dat eoonomisch? Is dat verant woord Spr. dankte de leerlingen voor den pret- tigen omgang Spr. dankte ook allen, die aan school of onderwijs hun medewerking verleenden, speciaal Rector Roozen, die do Maatschappijleer onderwees, volgens don geest van Quadragesimo Anno, wat juist in dozen tijd met zijn eigenaardige men taliteit van groot belang genoemd mag worden. Pastoor Wenker sprak daarna als bissch. inspecteur woorden van gelukwensoh, waar na Broeder Modestus de jongelui een „riem onder 't hart stak" in dezen slechten tijd. De oudste leerling, de heer P. Rijnicrse, dankte namens zijn oollega's voor het ge noten onderwijs. Een der ouders, de heer Groenewegon uit Zoetermeer, vertolkte als „boer uit den polder" de gevoelens van dankbaarheid, nu vandaag deze jongelieden gepromoveerd zijn tot Zuid-Hollandsche boeren. Spr. zou graag allo uitvlucht zoekende boeren wil len overtuigen van het nut van dit onder wijs. Do jonge boeren leeren hier ocono- misch te handelen, zoodat zij geen slaven meer behoeven te zijn, dooh hun verstand laten gaan hoe zij met hetzelfdo of minder werk méér kunnen bereiken. Hier worden gevormd boeren van de daad, mannen van beginsel. Rector Kok sloot hierna de bijeenkomst met de leerlingen op 't hart te drukken in de toekomst ijverige bestuursleden te zijn von den L. T. B'. werd benut voor een meer uitgebreide rondvraag waarin vooraL zoowel v&n be stuurszijde als van den kant der leden, oa de vraag werd besproken, hoe het verga- deringbezoek te bevorderen. De diverse wenken dienaangaande zullen eens goed worden bezien, dooh wel in het bijzonder werd heil verwacht van een wenk, dat ieder vergaderingbezoeker de volgende keer één of twee leden meebrengt ter ver gadering. Opgewekt werd ook om gebruik te ma ken van het eigen informatie- en incasso bureau der vereeniging, alsmede van de eigen glasverzekering, want dat alles is „toch voord eelig". De vergadering werd met den Chr. groet gesloten. Geboren: Sonja, d. van W. F. H. Doesburg en A. Rusche. Emmy, d. vau J. Cleton en E. de Wit. Theodorus Hendri- kus Martinus, z. van M. van Deursen en J. W. Weijers. Adriana Anna, d. von B. Vrijburg en M. P. van der Meulen. Ondertrouwd: P. W. Soherjon en 8. M. van Wilpe. Overleden: M. A. Maks 74 j., wede. van J. D. Eenle. H. G. Hoogduin 56 j., vr. vau L. Rotterveel. Th. van Biezen 70 j., echtgen. van M. J. v. d. Ven. M. v. d. Drift 79 j., wede. van O. den Hollander. Gevestigd: H. Hoogevorst uit Voor hout. Jkvr. J. H. M. v. d. Poll uit Maar tensdijk. B. de Geus uit Capello a. d. IJssel. J. deu Outer uit Rotterdam. E. Gostijnski uit Gladbeck. J. de Bruin uit Avereest. Wed. O. H. Koopen gob. J. A. Schouten uit Voorburg. O. van Doorn uit Utrecht. G. Windig uit Haai- lem. J. M. Vink uit Bussum. J. A. J. Bonsel uit Bloemendaal. P. A. Fabriek en gez. uit Rijswijk Z.-H. Wed. Bergwerf geb. M. Harten uit Rotterdam. 6. Maijer Wolf en gez. uit Den Haag. A. H. Be lis maan uit Den Haag. J. P. de Jong en gez., uit MaLang. Q. J. H. Mudde en gez. uit Batavia. M. Barkey Wolf en gez. uit Den Haag. A. Nooteboom en gez. uit Den Haag. M. J. Lulek uit Steijer. - M. C. Lucas Nülle uit Osnabruck. Vertrokken: R. Hermsen naar Lei den. A. M. Wilken naar Westerstede Dl. E. P. M. Vacano naar Amersfoort. M. Schmidt naar Den Haag. A. Post naar Rotterdam. W. Rienks en get. naar Rotterdam. E. Puck naar Essen-Karnap. A. Haarmeijer naar Den Haag. K. de Boer naar Landsmeer. J. W. Hofkes naar Den Haag. M. Mitterhauser naar Voorburg. R. Reitsma naar Den Haag. B. M. F. Schmidt naar Den Haag. C. L. van der Kwast naar Den Haag. H. Vis ser en vr. naar Den Haag. A. E. Vrou wen velder geb. Henger naar Den Haag. A. 6. Ben zing geb. Sohlienz naar Den Haag. W0UBRUGGE. De postbestelling in het Waterdorp. De vorige week beloofden wij weder iets te schrijven omtrent de posterij te Hoog- made, niet pastorij, wat de zetter las. Ze- kor daarover zweeg burgemeester N. Sain- som niet, doch nu, na veel strijd die zaak haar beslag hoeft gekregen^ heeft het geen zin meer om daarover te schrijven. Alleen is nog te melden, dat de toren en klok van het (Herv.) kerkgebouw bij acten van 1 Mei 1848 van de burgelijke gemeente aan de Hervormde gemeente overging. De Gouverneur (Commissaris des Ko- nings) van Zuid-Holland, wensoht inliahtiu- gen omtrent de posterij (brievenmalen) te Hoogmade, bij schrijven van 15 Juli 1647, welke burgemeester Sainsom gaf, bij schrij ven van 30 Juli dav. Dooh aleer wij dit melden, moet ter in leiding eerst een blik gegeven worden op de posterij in vorige eeuwen. Deze berustte in de 18de eeuw nog ge heel in handen van partioulieren. Eerst in 1752 (1 Juli) ging ze eohter over aan de staten van Holland, de z.g. staten Post. Reeds in 1754 werd ook te Koudekerk en vele andere plaatsen een „entrepost" (brie vengaarder) aangesteld. Hoogmade mocht in dat voorrecht nog niet deelen. Nog ruim 150 jaren zouden er verloopen oer de eer ste brievengaarder werd aangesteld. Onze oude vriend Simon Bizot had dit voorrecht, 1 Augustus 1904 tijdelijk, en 15 September 1906 als vaste brievengaarder. Het verzenden der brieven ging te paard, postiljons. Alphen was het groote kruis punt der postiljons, welke des nachts tus schen 1 en 2 uur kwamen aanrennen uit Rotterdam, Gouda, den Haag, Amsterdam en Utrecht. Te Alphen werd alles gesor teerd. 's Molenaarsbrug was ook een punt clat zij aandeden, reeds in 1662 was daar oen bus geplaatst, die zij ledigden. Den lston December 1763 zag men te Al phen den eerste postkar. Doze korren wa ren nog open. Omtrent 1770 kwamen op een nacht de brieven uit Amsterdam te Alphen verkoold aan. Op den Heerenweg in den polder Vierambacht, had een half dronken jXMitiljon zijn pijp aangestoken, en waren de vonken in zijn kar gewaaid. Sedert dien tijd werden de karren overdokt. Dit overzicht geeft ons een blik hoe pri mitief de posterij in den aanvang was, doch, geven wij nu het woord aan burgemeester Samsom. Hij schroef: „Dat de brieven voor Hoogmade aanko men aan het postkantoor tc Leidon en voor zoo voel daarop geen huizen te Leijden ter bezorging zijn aangewezen, aldaar op een bostemdo plaats, HotHoogmadescho veerhuis, worden bezorgd en door de bolangihebbende meestal zelve des Zater dags van iedere week worden afgehaald. Deze afhaling niet geschiedende, worden dezelve op gomclden dag door den markt schipper medegenomen en aan dcrzelvor adressen bezorgd. Sints Jaaren heeft zulks bestaan, aangezien de brieven voor enkele ingezetenen bestemd, zoo weinig in getal zijn, dat men hierop geen poetlooper heeft kunnen aanstellen. Ofschoon hieromtrent bij ons tot dus verre geen klagten zijn ingekomen, valt het oohter niet te ontkennen, dat de late ont vangst der brieven in sommige gevallen, veel ongerief kan veroorzaken, en het is tot opruiming van dit bezwaar, dat bij al- dien de ingezetenen zulks mogen verlangen, wij genegen zijn de naast bijgelegen post directeuren Leijden en Alphen tc verzoe ken, om brieven voor Hoogmade bestemd, aan het distributiekantoor to Koudekerk te doen afgeeven, vanwaar dezelve op den dag van ontvangst naar Hoogmade zullen kunnen worden overgebraoht, en zulks te gen betaling ©ener som, nagenoeg gelijk staande met hetgeen door de ingezetenen aan don marktschipper moet worden be taald, ingeval de brieven door den belang hebbende niet in persoon te Leijden wor den afgehaald". Het voorstel des burgemeesters had tot gevolg, dat 29 September 1847, het verzoek ging tot directeuren te Alphen en te Lei den om alle brieven voor Hoogmade te Koudekerk af tc geven. Alleen Ds. Huygens, de predikant, verzooht zijn brieven te Lei den af te geven. Maar nu kwam een bezwaar, hoe moest de postlooper over „De Does" komen T „Hoogmade had geen overzetveoren", den 16 November 1847 ging daarover weder een brief naar den Gouverneur, doch het ant woord hierover hebben wij niet gevonden. Terecht noemde do Leidsche student, in 1730, in zijn dichtregelen, Hoogmade „H e t Waterdor p". halt!Lil „Viel het je niet op, dat de ham in roode wijn gekookt was?" „Ja, ik dacht al, wat heeft die wü" - rare smaak."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7