S)e £cid6eHe6oti/fca/nt 25 24ste Jaargang DONDERDAG 6 APRIL 1933 No. 7476 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS. STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LIJST DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingozonden Mcdedeelingen wordfc het dubbele van het tarief borekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Wat doet de Regeering? 't Is verklaarbaar, wanneer zij, die ge drukt en gebukt gaan onder de nooden van dezen crisistijd, in een oogenblik van donkere neerslachtigheid de Regeering verwijten, dat deze hun geen redding schenkt. 't Is verklaarbaar. Maar 't is onredelijk. Zeker, wij willen niet beweren, dat de Regeering volmaakt alles heeft ge daan, wat gedaan worden kan. Volstrekt niet. Maar er is véél meer gedaan, dan de op pervlakkige ontevreden beoordeelaar vaak meent en beweert! Ende tijd is ook voor de Regeering zoo moeilijk; aan alle zijden worden de mogelijkheden van daadwerkelijke hulpver leening begrensd en teruggedrongen. Wat doet de Regeering? Onder dezen titel worden in een hier volgende beschou wing eenige feiten gememoreerd, welke een met cijfers geillustreerd antwoord op deze vraag geven. Men koestert overdreven verwachtingen t.o.v. de daden welke de Regeering, ja welk 'n Regeering, stellen kan om den crisisnood te lenigen. Men geeft grif met zooveel woorden toe, dat de Regeering de crisis niet kan oplos sen, maar feitelijk eischt men toch van haar dat zij minstens het ontstane welvaartete kort waarvan men zelf en onmiddelijk de nadeelige gevolgen ondervindt zal wegne men. In stede van alsmaar minachtend te spreken over Regeering en politici deed men beter met de werkelijkheid onder het oog te zien. Die werkelijkheid is, dat de crisis steeds verder om zich heen grijpt, en dat, al naar mate de ons omringende landen de gren zen sluiten, de nood ook in ons land zal stijgen. Later dan in verschillende andere landen hebben de nadeelige gevolgen van de weredcrisis zich hier doen gevoelen. Men heeft gehoopt en men hoopt nog altijd dat de ernstigste gevolgen in het buiten land zullen blijven. "Maar dat is niet waar! Nederland is door zijn ligging, door han del en scheepvaart een kwetsbaar land. Terend op reserve's uit het verleden sluit men de oogen voor de werkelijkheid. Dat is zelfbedrog. Ook wij-moeten den toestand onder het oog zien, en niet blijven stilstaan bij een smalende critiek op de Regeering. Wel kan Nederland met eenige gepaste trots naar voren brengen, wat hier op so ciaal gebied is en wordt gepresteerd. Wat deed de Regeering? Onze Regeering behoeft op deze vraag het antwoord niet schuldig te blijven. De veel gesmade Christelijke Regeering heeft met steun der Katholieken zooveel tot stand gebracht, dat andere landen ons de sociale voorzieningen, welke hier zijn getroffen, benijden. Welk een zegenrijke werking gaat er niet uit van de verzekeringswetten. Afgezien nog van de uitkeeringen der werkloozenkassen werd in 1931 uitge- kderl. Krachtens de Ongevallenwet 18.200.000 Krachtens de Land- en Tuin- bouwongevallenverzekering 1.350.000 Krachtens de Invaliditeitswet 26.250.000 Krachtens de Ziektewet 20.400.000 Totaal 66.200.000 En dit belangrijke bedrag van ruim 6 6 m i 11 i o e n neemt nog ieder jaar toe. Daar is vervolgens de bestrijding der werkloosheid. De hardste verwijten zijn de Regeering op dit punt niet bespaard, al thans door onwetenden. Blijkens opgave van het Departement van Binnenlandsche Zaken stonden op 2S Januari ingeschreven 387.427 geheel werk- loozen en 24.174 gedeeltelijk werkloozen. Op 31 December 1932 stonden ingeschre ven 367.090 geheel en 21.843 geleeltelijk werkloozen. Van de bij de organen der arbeidsbemid deling ingeschreven geheel en gedeeltelijk werkloozen (resp. 397.427 en 24.174) waren bij werkverschaffing geplaatst 45.441 arbei ders en werden ingevolge een steunregeling gesteund 138.246 personen. Volgens voorloopige cijfers hebben de uitgaven van werkloozenzorg in 1932 be dragen 132 millioen gulden. Hieronder is begrepen 28.666.000 gld. aan uitkeeringen uit werkloozenkassen. Aangezien over 1932 nog zeer veel ver rekeningen moeten plaats vinden tusschen Bijk en Gemeenten, is het nog niet moge lijk afzonderlijk op te geven hoeveel ten behoeve van werkverschaffingen en steun- verleening is uitgegeven door het Rijk en Gemeenten. Volgens een zeer globalebecijfering ga ven in 1932 Rijk en Gemeenten voor steun- verleening 76 millioen gulden en voor werkverschaffing 28 millioen gulden uit. In 1931 hebben de uitgaven voor werk loozenzorg 68.863.313 bedragen, hieronder* begrepen ƒ24.648.031 aan uitkeering nit werkloözenkassen. Men bedenke, dat er nog enorme som men op de begrooting staan voor de uit voering van openbare werken. Uiteraard spant Waterstaat met de nevenbegrootin gen hier de kroon met voor 1933 een be drag van 112 millioen gulden. Het is heel gemakelijk hard af te ge ven op de Regeering en de katholieke frac tie, die „niets" deden: de nuchtere feiten bewijzen anders aan iedereen, die er eer lijk en onbevoordeeld kennis van neemt. Duizenden boeren en landarbeiders zijn werkloosheid kunnen worden behoed omdat de Regeering de land-, tuinbouw en vee teelt met 2 00.000.000 'sjaars tegemoet komt. EERblE KAMER De Bedrijfradenwet aangenomen Aan de orde is het wetsontwerp tot in stelling van bedrijfsraden. De heer Steger (R.-K.) betoogt, dat we hier staan voor een omwenteling in het bedrijfsleven, waardoor wantrouwen plaats kan maken voor vertrouwen, gescheidon optrekken voor gezamenlijk behartigen van belangen. Spr. schetst het ontwerp als een bij uitstek christelijk ontwerp, dat spr. zeer sympathiek is. Spr. wenscht in het bedrijfsleven den geest van de middel eeuwen te doen terugkeeren, een geest van nolidarisme. Spr. is van oordeel dat de verordenende bevoegdheid ligt in het ka rakter van het ontwerp, ten aanzien van welks toepassing spr. optimistisch gezind is. Hier ligt een nuttig terein voor organi saties van werkgevers en werknemers. Spr. beroept zich ten slotte op de encycliek Quadragesimo Anno. De heer Visser (R.-K.) heeft eveneens met genoegen de indiening van dit wets ontwerp begroet. Volgens sommigen gaat deze wet niet ver genoeg. Om dit te be- oordeelen, geeft spr. een overzicht van de historische ontwikkeling van het sociale le ven, waarvan dit ontwerp de bekroning is. Moge dan het einddoel misschien niet zijn bereikt, men heeft het oog te riohten op de toestanden van b.v. een 25 jaar geleden. Elke poging, welke gaat in de richting van den bedrijfsvrede, zal spr. steunen; men zal elkaar beter leeren begrijpen en waar- deeren. De vakbonden zullen nog wel eens in het strijdperk moeten treden, zeer ze ker maar bet wezen dat aan deze wet ten grondslag ligt, biedt veel goeds en veel moois. Het is nu de juiste tijd voor dit ontwerp, waarvoor spr. den minister er kentelijk is. De heer P o 11 e m a (Chr. H.), namens zijn fractie sprekend, verklaart, dat deze niet gunstig jegens het ontwerp staat. Spr. brengt den minister hulde voor zijn dege lijk beleid; doch dit sluit niet uit, dat spr. anders dan de minister over dit wetsont werp denkt. Het is moeilijk, zich van den inhoud een werkelijk zuiver beeld te vor men. Spr. merkt op, dat de ondernemer te genwoordig dikwijls minder bestaanszeker heid heeft dan de werknemer. De taak van de overheid is een aanvullende, geen rege lende. Er is voor spr. geen ratio voor het onderwerp. Men verwacht er meer rust, meer bedrijfsvrede van. Spr. ziet dit niet in. De bedrijfsraden zullen dikwijls een twistappel zijn, daar de bedrijfsraden eigenlijk opdrachten hebben te vervullen van de werknemers. Voorts heeft spr. verschillende juridische en staatsrechtelijke bezwaren tegen de bedrijfsraden. Niet alleen de economische bezwaren doen spr. zich tegen dit wets ontwerp keeren. Van de verordenende be voegdheid heeft de Minister aanvankelijk niet willen weten. Hij had beter gedaan zich daaraan in de Tweede Kamer te hou den. j De heer Scho©maker (R.-K.) kan het met den vorigen spreker niet geheel eens zijn. Spr. bestrijdt de meening dergenen die nooit verder willen gaan dan tot hetgeen in het bedrijfsleven is gegroeid. Spr. be roept zich op wijlen den heer de Savornin Lohman om te bctoogen, dat meermalen maatregelen moeten worden genomen te gen het particulier belang, wanneer het algemeen belang daardoor gebaat is. Spr. zegt dat verschillende R.-K. werkgevers het nut van bedrijfsraden volkomen inzien en zal met genoegen zien, dat dit ontwerp wordt aangenomen. De heer D a n z (S. D.) zegt, dat er geen enkel argument is om de dictatuur in het bedrijfsleven te handhaven. De democratie zal ondanks de huidigen moeilijke omstan digheden ook op economisch terrein zege vieren. Dit wetsontwerp kan de voorstan ders van socialisatie moeilijk bevredigen. Deze wet brengt weinig verandering in den bestaanden toestand. Als spr. vóór het ontwerp stemt, is het evenwel omdat het beginsel der verordenende beveogdhoid er in voorkomt. De heer v. d. Bergh (Lib.) motiveert zijn stem tegen het ontwerp. Nergens in het Westen van Europa is men zoover ge gaan om den arbeider medezeggenschap te geven in den commercieelen en technischen gang van een bedrijf. Spr. betoogt, dat de bedrijfsraden niet in bet belang zijn van den consument. Spr. heeft ervaren, dat een bedrijf slechts bloeien kan als het geleid wordt door mannen die het hebben leeren kennen in alle détails, die beslissingen kun nen nemen, die niet praten, maar er op uittrekken over alle deelen der wereld. Voorstander van politieke democratie, moet spr. zich krachtig verzetten tegen de economische democratiespr. ziet in de ontwikkeling der industrie juist een terug dringen van de economische democratie: b.v. door mechanisatie en ratonalisatie. Dit ontwerp is koren op den molen derge nen, die de positie der werkgevers willen aantasten. Indien de arbeiders meer in vloed willen hebben in de leiding der be drijven, waarom richten ze die dan zelf niet op met behulp van de zeer' belangrijke millioenenbedragen van de vakvereenigin- gen Dan hadden ze niet alleen medezeg genschap, maar de absolute leiding, daar de werkgever-kapitalist ware uitgescha keld. Spr. geeft in overweging, dit ontwerp tij dens de crisis niet uit te voeren. De heer Kranenburg (V. D.) waar schuwt tegen overdrijving van de practi- sche beteekenis dezer wet. De verordenen de bevoegdheid wordt slechts in beginsel ingevoerd. Spr. bestrijdt de bezwaren, die - zijn aangevoerd. De vergadering wordt verdaagd lot des avonds negen uur. De Minister van Economische Zaken en Arbeid, de heer Ver schuur, betoogt., dat dit ontwerp de vrucht is van een ontwikkeling op sociaai gebied, die parallel loopt met die der maat schappij. Verschillende sprekers hebben reeds op dezen ontwikkelingsgang gewezen. Bezwaren tegen het ontwerp zijn reeds door voorstanders weerlegd. Den heer Pollema zegt spr., dat een historische kijk op onze maatsoha-ppij ons evolutionair maakt en tot de wetenschap leidt, dat nog tal van veranderingen voor den boog staan. Zulk een historische kijk richt zich niet op individualisme, de christelijke gedachte brengt mede erkenning van de collectiviteit. De heer Pollema zal het niet zoo bedoeld hebben toen hij zeide, dat de arbeider wel haast meer beschermd werd dan de onder nemer. Zou de ondernemer graag weer ar beider worden? Ieder, die evolutionistisch denkt, zal zich verheugen over grootere erkenning van de persoonlijkheid in den ar beid. Zoo zal men ook de bedrijfsraden met vreugde begroeten. Zij zijn, zooals de heer Visser zeide, bevorderlijk aan den bedrijfs vrede; tegen permanente strijd verzet zich de menschelijke natuur. Het ontwerp vult op bescheiden wijze de taak van de overheid aan. In verband daar mee kan spr. zich den verschillenden kijk op het ontwerp begrijpen. Veel zal verder afhangen van de practische ontwikkeling dezer materie. Het gaat hier om het bevorderen der samenwerking tusschen werkgever en werk nemer. Daaro^n zal de regeering geen be langrijken maatregel op het gebied van het bedrijfsleven nemen zonder de bedrijfsra den raadplegen. De ..eer Danz heeft de adviseerende taak van de bedrijfsraden sterk onderschat. Het voordeel van de wet is ook haar decentra- liseerende werking, iets waarom op sociaal gebied voortdurend gevraagd wordt. Voorts dat ze regelend kan werken bij de oplos sing van geschillen, zonder nog direct te denken aan principieele rechtspraak. Er kent de overheid organisaties in hun werk kring, dan moet men het belang der col lectiviteit erkennen; dan moet de enkeling in het algemeen belang aan het rechtsleven kunnen deelnemen. Hier wordt alleen een sfeer geschapen waarin de ondernemer zal hebben te leven. Met eenige verwondering hoorde spr. den voorkeur van den heer Dauz voor onderne mingsraden, wijl uit zijn kring juist is ge wezen op de bezwaren van fabriekskerncn. De bedrijfsraden zijn gunstiger voor de ont wikkeling dezer kernen dan wanneer direct begonnen was met ondernemingsraden. Medewerking van beide partijen in het bedrijfsleven zal voor deze wet ongetwij feld gevonden worden. De moreele positie van den arbeider in het bedrijfsleven zal or door bevorderd worden. Daartegen staan de kleinere bezwaren zullen tot een mini mum kunnen worden gereduceerd. Wat den crisistijd betreft, men moet spreken niet van: nu niet, doch van 't juist nu. Hierna volgen de replieken; de heer B 1 o m j o u s (R.K.) verklaart zich tegen het ontworp, omda. hij het in strijd acht met de Grondwet en een gevaarlijke proef neming. Vandaag stemming. Het wetsontwerp tot instelling van be drijfsraden is heden aangenomen met 2911 stemmen (tegen de liberalen, chr.-hist. en de heer Blomjous, R.K.). MODEL-STEMBILJETTEN. ONGELDIG STEMMEN. Wij nemen met instemming over uit de „Tijd": Onlangs heeft de nummering der lijsten door 't Centraal Bureau plaats gehad. Het, wordt thans tijd. om model-biljetten te la ten aanmaken, die aan onkundige kiezers het goed stemmen moeten leeren. Want weet men wel, dat bij de algcmec- ne verkiezingen in 1929 niet minder dan 130.000 kiezers en kiezeressen een stem van onwaarde hebben uitgebracht? Honderd dertig-duizend, hoe is het mogelijk? Er was een vierde aantal besluitelooze blanco- stemmers bij, maar dan nog wisten rond honderdduizend kiesgerechtigden eenvou dig niet hoe zij het roode potlood moesten hanteeren, om een geldige stem uit to brengen. Tegen bet euvel van de ongeldige stem moeten wij tot den stembusdag met gere gelde voorlichting optreden. Men kan im mers aannemen, dat door de grove onkun de van katholieke kiesgerechtigden do vo maal ongeveer 30.000 stemmen voor c! Staatspartij verloren gingen. De eerrc waren met een rood kruisje, de andere met een cirkeltje voor den ge- wensc-hten candidaat geteekend, andere droegen zijn naam rood onderstreept of bleken op andere wijze door onbeholpenen ongeldig geworden b.v. door het rood ma ken van het hokje achter inplaats van vóór den candidaat. Vooral nu we met een zondvloed van candidaten-lijsten te maken krijgen, zal aan vele slecht ter zake kundigon of zo- nuwachtigen het spoor bijster worden ge maakt. Onze voorlichtende propaganda kan op dit punt niet genoeg hameren, om dat de ervaring leert, dat er een groote mate van hardleerschheid bestaat op dit gebied. Men kan het zoo gek niet prakko- zeeren, maar er zijn allerlei methoden om ongeldig te stemmenEn alle vinden grif toepassing De Kringbesturen denken er wel aan, om tijdig voor den aanmaak van „model-stem biljetten" te zorgen. Daarop aanbrengen een duidelijke aanwijzing over de goede, de eenig juiste wijze van gebruik. Dio model-stembiljetten moeten niet zonder meer worden rondgestrooid. Neen, zij kunnen en moeten vormen dc gercede aanleiding voor huisbezoek. Goed beleid vraagt onverbiddelijk een ingespannen zorg ook voor de technische voorlichting onzer kiezers en kiezeressen. Daarom met onverdroten ijver den strijd aangepakt tegen het ongeldig stemmen Vooral op de kleinere plaatsen, waar de strijd met den politieken tegenstander niet al te zwaar is, soms bijna onbekend wijdde men zijn volle aandacht aan de voorlichting omtrent het geldig stemmen. Maar ook elders: niet te gerust er op zijn! Er op uitHuisbezoek Men late een behoorlijk ingevuld biljet in het bezochte gezin achter. Kiezer of kiezeres kan dan vóór den gang naar de stembus nog even het geheugen opfris- schen. Juist degenen, die niet op dc ver gaderingen verschijnen, hebben het drin- BUITENLAND. Dr. Eckener over de oorzaken van de ramp met de „Akron". (2de blad). De Duitsche landbouwpolitiek. (2c blad). MacDonald door Roosevelt uitgenoodigd om naar Washington te komen. (2e blad). Het goud-embargo in de Vereen. Staten ingetrokken. (2e blad). BINNENLAND. De Bedrijfsradenwet in de Eerste Kamer aangenomen. (1ste blad). Een internationale juweelendief aange houden. (Gom. Ber. 3de blad). De geheimzinnige sterfgevallen te Beilen. (Gem. Ber. 3de blad). Bejaarde vrouw te Gouda tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. (Gem. Rer. 3de blad).1 SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Europeesche biljartkampioenschap pen te Keulen begonnen (3de en 1ste blad). De Zesdaagsche te Parijs. (3de blad). gendst voorlichting noodig. Nogeens: huis bezoek Naar wij vernemen heeft de secretaris van de R. K. Kamer-Centrale Leiden, de heer v. Berkel aan de locale Kiesv. mede gedeeld, dat bij hem model-stembiljetten kunnen worden besteld. HET HEILIG UUR. Zooals onze lozers Zondag hebben hoe ren aflezen, wordt hedenavond het heilig uur gehouden in allo kerken, terwijl d?» ge- loovigen worden uitgenoodigd zich ia den geest te verecnigen met onzen H. Vader Paus Pius XI, dio het heilig uur plechtig zal houden in de grootste katholieke ba siliek ter wereld, do Sint Pieterskerk to Rome. Het heilig uur is een devotie, welko hierin bestaat, dat men in den Donderdag nacht of op den Donderdagavond con uur doorbrengt in de overweging van Chris tus' H. Lijden, en vooral van Zijn doodstrijd in den hof van Olijven. Het kan geen verwondering wekken, dat in dit eerste jaar van openlijke eeuwvic- ring van Christus' kruisdood deze devotie door Z. II. den Paus zelf met zooveel na druk wordt aanbevolen. En verwacht mag worden, dat do geloo- vigen aan den oproep van den Paus zul len gevolg geven; vanavond do kerk zullen bezoeken om daar te bidden cn te over wegen. In Leiden is het heilig uur: Parochie H. Petrus: 89; parochie O. L. Vr. Onb. Ontv.: 7.308.30; parochie. O. L. V. He melvaart 1011; parochie II. Joseph: 8.309.30 uur. INDEN KIESKRING LEIDEN:

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1