1 25 24ste Jaargang MAANDAG 3 APRIL 1933 No. 7473 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ■PFEüBURe STEMT OP 26 APRIL NO. I VAN LIJST VOORNAAMSTE NIEUWS. De Joden boycot in Duitschland DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oenfc per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V „Zijn alle katholieken vrien den" Er zijn vele nuttige en noodzakelijke ka tholieke instellingen, welke financieelen steun vragen. Deze steun moge dien instel lingen óók in dezen tijd ruimschoots wor den geschonken en de katholieken moeten geen mooiklinkende voorwendsels zoeken, om zich aan dien plicht, om te steunen, te onttrekken l Wij willen vandaag echter 'ns met een enkel woord wijzen op een noodakelij» k e katholieke instelling naar een be- irend woord van Paus Pius Xi de nood zakelijkste welke geen finan cieelen steun vraagt! Wij doen dat naar aanleiding van de „weekend-gedachten" van prof. dr. Féron in de „Maasbode" van gisterochtend. En wij bedoelen: de katholieke pers. Zeker, voor het bestaan van dev katholie ke pers is het noodig, dat er katholieken zijn, die er geld in „steken"; ook al kun nen zij dat elders met méér kans op rente of winst „uitzetten"! En 't zou een daad zijn, getuigend van klaar inzicht in de eischen van de hedondaagsche apologie, wanneer een katholiek, tijdens zijn leven of na zijn dood, in zijn vrijgevigheid of mild dadigheid, ook eens een katholieke courant betrok! Wij herinneren ons in dit ver band een artikel, vele jaren geleden ge schreven door rector Thompson, toenmaals hoofdredacteur van de „Maasbode", waar in deze bet opmerkelijke feit constateerde, dat katholieken legaten vermaken aan een reeks katholieke instellingen, maar daarbij steeds de katholieke pers vergeten.... Wanneer wij constateeren, dat de katho lieke pers geen financieelen steun vraagt, dan bedoelen wij, dat zij (in 't algemeen ge sproken), gelukkig, niet noodig heeft voor haar bestaan te bedelen, of aalmoezen te vragen, omdat zij op een commercieele ba sis is opgericht. En de katholieke pers staat (in 't algemeen gesproken) op een zoo hoog peil, dat den lezers voor hun abonne- evenveel of meer en voor den zeker qualitatief meer wordt gegeven, dan zij voor datzelfde abon nementsgeld zouden ontvangen, als zij zich op een niet-katholieke courant zouden ab'on- neeren. Wij meenen dit wel, in alle be scheidenheid, te mogen opmerken. Wat de katholieke pers echter w e 1 vraagt en noodig heeft, is: dat de katho lieken vrienden' en bevorderaars zijn van de katholieke pers, deze pers niet onthouden den steun, waartoe zij zich, als katholieken, geroepen moeten voelen!.... Zonder dien steun kan de katholieke pers haar taak niet vervullen, zooals het in het katholieke belang gewenscht en nood zakelijk is. Zooals een katholieke school, als onderwijs-inrichting, zeker niet minder waardig mag zijn, vergeleken bij de niet- katholieke school zoo mag ook de ka tholieke pers in geen enkel opzicht op lager niveau staan, dan de niet-katho lieke, waarmede zij kan worden vergele ken; integendeel! En déarom is noodig, dat alle katholie ken hun vriendschappelijken „steun" schen ken aan de eigen pers! En nu citeeren wij hier uit het bedoelde artikel van prof. dr. Féron: Wij, katholieken, konden niet enkel deu bestaanden katholieken bladen een veilig en goed bestaan bezorgen, maar zouden zelfs nog heel wat meer organen tot bloei kunnen brengen, als.... wij maar wilden. Een pers, die kan rekenen op een derde der Nederlandsche bevolking, is niet zoo licht te groot of te uitgebreid. Maar kan de katholieke pers op die millioenen In derdaad rekenen Z ij n alle katho lieken vrienden en bevorderaars van hun eigen pers? Beantwoordt net aantal abonné's aan het aantal katho lieken? En is de moreele en finantieele steun in proportie met de feitelijke ver houdingen? Ik ken cijfers noch situaties en toch durf ik met zekerheid beweren, dat dit niet het geval is. Of een pers bloeit, ligt allereerst aan den steun, dien zij ondervindt. Mochten alle katholieken daadwerke lijke vrienden zijn van de katholieke pers! Waarom stemmen op de R.K. Staatspartij? Waarom stemmen we op Woensdag 26 April op de R. K. Staatspartij? 16. Omdat het verbreken van onze eenheid op politiek terrein een gevaar op zichzelf ook een ander gevaar in zich in sluit, het gevaar, dat ook op ander maat schappelijk terrein de eenheid der katho- lieekn zal worden verbroken, tot schade van de katholieke belangen. Bij het uitgaan van de kerk werd ons gisteren ter hand gesteld een propaganda blad van den Kath. Democr. Bond. Bij het uitgaan van de kerk! Wij heb ben er al op gewezen, dat deze plaats en dit tijdstip voor propaganda van een dissi dente katholieke partijniet met fijn gevoel en kieschheid is gekozen! Dit propagandablad gaf ons intusschen een bewijs voor de boven-gegeven stelling, dat het verbreken van onze eenheid op po litiek terrein het gevaar insluit, dat ook op ander maatschappelijk terrein de eenheid zal worden verbroken. In dat propagandablad wordt b.v. heel de katholieke pers aangeduid als een.... gif, dat uit onze katholieke gezinnen moet worden geweerd! Tot zulk een „waardeering" drijft de tweespalt, die haar begin neemt op polities terrein! Manifest R.K. Volkspartij Aan den uitgang van verschillende ker ken is gisterenmorgen wederom het „ver kiezingsmanifest" van de R. K. Volkspartij uitgereikt. Het manifest in lijnrechte tegenstelling met het stoere, opbouwende manifest der Staatspartij bedoelt te zijn „een snerpende aanklacht" tegen de een heid der Katholieken op politiek terrein. Het is een schoon manifest. Zóó rustig en kalm van toon als men 't van die zijde nog nooit heeft gehoord. De acties van do Volkspartij toch, maken meestentijds den indruk, dat de uitbreiding van het Konink rijk Gods het best bevorderd zou worden met even hard te schreeuwen en te joelen als de Socialisten en de Communisten. Het taaltje, dat „Onze Vaan" wekelijks uitslaat is even aanstellerig en dik-doe- nerij als in „Volk5 en „Tribune". Maar dit manifest was ook niet bestemd voor enkele verhitte ,,'partijgenooten", maar voor een buitenwereld van nuchter-denkende Hol landers, die zoo gemakkelijk goud van kla tergoud weten te onderscheiden. Al is 't ongewoon rustig het manifest rizzelt niettemin van groote woorden, zon der dat er maar met één teeken van da den wordt gerept! Het begint met een aanhaling uit de Encycliek ..Immortale Dei" van Leo XIII, waaruit de Volkspartij de conclusie trekt dat^ het afbreken en ondermijnen van de saamhoorigheid der Katholieken in Ne derland geoorloofd is. Paus Leo XIII schrijft in „Immortale Dei" het volgende: „Is het om zuiver politieke vraagstuk ken te doen, b.v. welke de beste regee- ringsvorm is, dan staat het vrij daarover, mits op eerlijke wijze, te redetwisten. Het zou toch waarlijk hoogst onbillijk zijn om het aan katholieken, wier vroomheid en kinderlijke gehoorzaamheid aan den H. Stoel vaststaan, ten kwade te duiden, dat zij omtrent dergelijke zaken denkbeelden koesteren, die van de onze verschillen Nog grooter zonde zou het zijn, indien men om zoodanige reden hun geloof in twijfel trok, of hen beschuldigde het te verraden". In het manifest der Volkspartij lezen wij :„Onze partij van den arbeid beschouwt de Encyclieken van onzen H. Vader niet als vodjes papier of als reclamemiddel." •Maar de Volkspartij begint zelf met de „Immortale Dei" voor dit doeleinde te ge bruiken, en nog wel op zeer mislei dende wijze. Wat Paus Leo in boven aangehaald ci taat schrijft, is in den boezem der Staats partij altijd in practijk gebracht. Men kon en kan er steeds vrij debatteeren over de meest uiteenloopende politieke kwesties. Maar naar buibenuit moeten de Katholie ken in Nederland een eenheid vormen en handelen zooals de oude Galliërs, die daags voor den veldslag zich aan elkaar vastbon den om zich beter te verdedigen. Nederland is weliswaar geen „protestant- sche natie" meer. doch evenmin een „Ka tholieke natie Wij vormen een minderheid tusschen een, over 't algemeen genomen, i sterk anti-katholieke meerderheid, die niets liever ziet dan een door innerlijke twee dracht machteloos „Rome". Hoe misleidend is 't bovendien een ci taat te nemen uit een encycliek van Leo XIII, waarin algemeene richtlijnen worden gegeven voor de gehééle wereld, doch te verzwijgen de woorden van Pius XI, eeni- ge maanden geleden gesproken speciaal tot de katholieken van Nederland: „Bewaart de eenheid.... ten koste van al les". Nu mag „Onze Vaan" smalen, dat de Staatspartij den Paus maakt tot verkie zingsagent. Men zou de zin beter anders kunnen zeggende Paus heeft zichzelf gemaakt tot verkiezingsagent voor de R. K. Staatspartij, omdat Christus' Plaatsbe- kleeder zoo innig overtuigd is dat, speciaal in Nederland, maar overigens ook voor de geheele wereld het verbreken der eenheid een ramp beteekent voor de H. Kerk. Zoo wees de H. Vader in de encycliek „Quadra- gesimo' Anno" op het merkwaardig ver schijnsel, dat telkens als een stormloop te gen de Kerk van Christus wordt onderno men, de „kinderen dezer wereld" de onder linge geschilpunten op zij zetten, en zich eendrachtig aaneensluiten „tot één groot aanvalsfront". „Laten daarom" vervolgt Paus Pius XI „allen die van goeden wi] zijn, allen, die onder aanvoering van de Herders -der Kerk dezen goeden en vreedzamen stryd voor Christus willen strijden, zich hecht aaneensluiten; laten allen er naar streven, onder de leiding en leering der Kerk, tot de .christelijke vernieuwing der maatschappij, die Leo XIII door Zijn onsterfelijke Encycliek Rerum Novarum ingezet heeft, het hunne bij te dragen, over eenkomstig ieders talenten, krachten en maatschappelijke positie; en laten zij daar bij niet zichzelf of bun eigen belangen zoeken, maar de belangen van Jezus Chris tus, noch hun eigen meening tegen eiken prijs willen doordrijven; maar ook de beste plannen bereidwillig prijsgeven, als bet hoogere gemeenschappelijk belang dit mocht vorderen: opdat in alles en boven alles Christus regeere, Christus heerscbe, aan Wien „eer en glorie en heerschappij toekomst in eeuwigheid". Dat is toch wel iets anders, dan het ma nifest van de Volkspartij laat voorkomen. Het is ons onbegrijpelijk, hoe katholieken de verantwoording op zich durven te ne men, zoo tegen alle uitspraken en wenschen van Paus en Bisschoppen in te gaan, twist en tweedracht te zaaien tusschen geloofs- genooten, werkeloozen en arbeiders bet hoofd op hol te brengen met looze beloften, en dan nog de mond vol te hebben met vro me praat en bijbelteksten. Het laatste nummer van „Onze Vaan' dat „prachtig verzorgd weekblad"! ont ziet zich niet een zoo verdienstelijk en om zijn rechtschapenheid algemeen geëerd man als A. J. Loerakker die duizendmaal meer voor de arbeiders heeft gepresteerd dan alle hajd-schreeu wende Volkspartijers te zamen te beschuldigen van „platte leugens", waarmede hij (waar maakt „Onze Vaan" zich toch bezorgd over?) de geheele lijst der Staatspartij „dreigt te blameeren". Meer dan schandelijk echter is het wat „Onze Vaan' durft schrijven over een jon geman te Arnhem, die het waagde de Volkspartij te verlaten en lid te worden van de Staatspartij. „Wij zien hem nog voor ons, zielig fi guurtje, dat als een jong ongetemd paard van stal holde en allerlei dwaasheden beging, waardoor het bestuur afd. Arn hem herhaaldelijk in moeilijkheden kwam. Dan beloofde hij weer beterschap. Deed heel deemoedig, was bijna tot kranen ge roerd over zijn zonden. En verzocht dan met hem een rozenhoedje te bidden, op dat de Heilige Maagd hem mocht bij staan, dat hij niet meer in zijn oude fou ten verviel. Dat is zeker wel een half do zijn keeren gebeurd. Maar beterschap kwam er niet. Integendeel. Het zielige figuurtje, dat zoo graag rozenhoedjes wilde bidden, bleek met nog heel andere zonderlinge neigingen behept te zijn. Zoo zelfs dat het partijbestuurslid Weber uit Nijmegen er zich mee bemoeide en er bij het afdeelingsbeetuur Arnhem op aan drong om „die gek met zijn flauwe kul en rozenhoedjes" zoo gauw mogelijk te royeeren. Dijkstra bofte echter. Hij had er blijkbaar de lucht van gekregen en bedankte 24 uur later". In 't midden latend wat die jonge Arn hemmer voor een snuiter is, vinden wij een dergelijke aanklacht in een openbaar blad zoo intens gemeen en misselijk, dat wij er vast van overtuigd zijn, dat „De Tribune' nog te ridderlijk is om zulke walgelijke be richtjes op te nemen. Vlak boven dit fraais in „Onze Vaan" besluit de Oldenzaalsche correspondent een artikel met Vondels gedicht: „Uw' zegen, Heer, daal op ons allen, Bewaar ons, dat wij tot geen grooter kwaad vervallen", Enz.! Tot besluit van deze beschouwing over GA NAAR Donkersteeg LeidenfTelef. 1322 STE INSCHOENEN EN HET LEED IS GELEDEN! het Manifest der Volkspartij, „uitgestroyt, om 9charp te wetten 's Vollecx haet", her inneren wij den heer Wesseling c.s. aan wat Vondel zijn personnages laat zeggen in „De Leeuwendalers" „Het zaet vaii tweedragt teelt zoo wrange en bittre vruchten ,,'k Vervloek het al wat zaet van twist en tweedraght zaeit". BUITENLAND. De boycot-actie tegen de Joden in Duitschland voorloopig gestaakt. (1st© blad). Zal de brandstichter in het Rijksdagge bouw v. d. Lubbe worden opgehangen? (Ie blad). De openingsplechtigheden van het H. jaar (4e blad). BINNENLAND. De nummering der candidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezing heeft heden plaats gehad. (1ste blad). Meisje door autobus te Staphorst ge dood, een andere ernstig verwond. De autobus sloeg over den kop. (Laatste Berichten). Doodelijke aanrijding op onbewaakten overweg te Hooge Zwaluwe. (Laatste Berichten). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het eerste fustrum van Rood-Wit be gonnen met het junioren-tournooi. (2de blad). De wimpeltocht van de K. N. A. C. over den afsluitdijk. (2de blad). Opening der Goudsche wielerbaan. (2do blad). Cambridge wint de boatrace van Ox ford (2de blad). De hockey-wedstrijd Nederland—België (dames) met 3—1 door do Hollandsche dames gewonnen. (2de blad). LEIDEN. Uitslaande brand aan den Middelweg. (lsto blad). BEPERKT TOT ZATERDAG J.L.? Bloedig incident te Kiel HET OPSCHORTINGSBESLUIT. Het centraal comité tot afweer van de Joodsche gruweicampagne heeft het vol gende besluit genomen: 1. Krachtens beschikking van het na- tionaal-socialistische partijbestuur en het centraal comité wordt de boycot tegen Joodsche zaken, doctoren, advocaten enz. tot Woensdag a.s. uitgesteld. Daardoor is de vroegere toestand hersteld. Plakkaten, aanplakbiljetten enz., die verband houden met den boycot moeten worden verwijderd. 2. De boycot haag pas dan weer begin nen, wanneer het centraal comité daartoe instructies geeft- 3. Niettemin moeten de comité's van actie de voorbereidingen zoo nemen, dat de boycot zoo noodig op den vastgestelden tijd opnieuw kan beginnen. 4. Om de actie eensgezind te kunnen toepassen, wordt voor het geval van we derinvoering bepaald, dat op Joodsche za ken biljetten moeten worden geplakt met het opschrift „Jood" en op Duitsche zaken biljetten met het opschrift „Duitsche zaak." BLOEDIGE INCIDENTEN TE KIEL. Ofschoon de boycotbeweging te Berlijn en in verschillende ander groote Duitsche steden over het algemeen kalm verloopen is, hebben zich toch ©enige betreurens waardige incidenten voorgedaan. Te Kiel heeft bij een botsing met nationaal-socia- listen do Joodsche advocaat Schumm een nationaal-socialist door revolverschoten gedood. De dader werd gearresteerd en naar de politiegevangenis overgebracht. Op het bekend worden van den moord schoolde een groote opgewonden menigte voor de gevangenis samen, die bestormd werd. De nationaal-socialisten drongen het gebouw binnen braken de cel open en scho ten Schumm met talrijke revolverschoten dood. Slechts met veel moeite gelukte het de politie de menigte onder bedwang te krijgen. Te Hannover werden twee S.A.-mannen, toen zij voor het vakvereenigingshuis ston den beschoten. De S.-A.-politie drong daar op het huis binnen, dat nauwkeurig door zocht werd. Het huis is thans door de na- tinaal-socialislen bezet, die de hakenkruis- vlag hebben uitgestoken. Prof Einstein's bankconto in beslag genomen. De politieke politie heeft Zaterdag bij een bank te Berlijn beslag gelegd op dn rekening van prof. Einstein. Tegelijkertijd zijn 25.000 R.M. aan effecten en 5000 R.M. in baar meegenomen en in beslag geno men. Naar Wolff nog mledt, is de in beslagne ming van prof. Einstein's bank-conto ge schied in verband met de anti-Duitsche „Hetze" van den professor in Amerika. Het geld, zou naar wij vernemen, onge twijfeld tor voorbereiding van hoog- cn landverraad dienen. Voor die de grens over willen. De Duitsche rijksminister van binnen- landsche zaken zal een besluit publiceeren, waardoor Duitsche onderdanen bij het ver laten van het rijk voortaan van een vi sum moeten zijn voorzien, om de grens te kunnen passeeren. EXECUTIE VAN v. d. LUBBE STAAT VRIJWEL VAST. Beteekenis der nieuwe wet. Naar aanleiding van de thans uitgevaar digde wet, die de rijksregeering machtigt, de doodstraf door middel van ophanging te doen voltrekken, wordt er in bevoegde kringen op gewezen, dat men hierbij, naar reeds door Hitier werd verklaard, in hoofd zaak met een speciaal tegen den Rijksdag brandstichter Van der Lubbe gerichte wet heeft te doen. Van der Lubbe zal dus, zoodra het rijksgerecht hem ter dood zal

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1