7 APRIL 1P33 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFLELLING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek versohijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te riohten aan een der redactieleden: Mejuffrouw JO VAN DER LAAN, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. L VAN DEN ABEELEN, Willem de Zwijgerlaan 25, Oegstgeest; Mevr. FEHMERS—BOERKNOTTNERUS, Warmonderweg 37. HET LEVEN VAN DE Z. LIDW1NA. Op Palm-Zondag van het jaar 1380 werd de H. Lldwina geboren. Haar jeugd bracht ze in de grootste onschuld door en reeds was ze opgegroeid tot haar 15e jaar, toen haar een ongeluk overkwam. Terwijl zij met eenige vriendinnen zich op het ijs vermaakte, kwam ze te vallen en brak een rib. De geneeskundige behande ling mocht niet baten, steeds kwam wonde bij wonde en ziekte bij ziekte. Er was haast geen ziekte meer bekend of zij had deze gehad. Slapen kon zij ternauwernood. A.leen kon zij nog haar hoofd en rechter arm bewegen, verder lag zij roerloos neer. Dit bleef zoo 38 jaar lang tot zij stierf. In 'fc begin kostte het haar veel moeite haar geduld te bewaren, maar op raad van haar biechtvader ging zij het bitter lijden des Hoeren overwegen. Dit troostte haar zóó onnoemlijk veel, dat zij de ergste pijnen niet a.leen verdroeg, maar zelfs met vreug de leed. „A1b ik door een enkel gebed mijn gezondheid terug kon bekomen, ik zou het niet doen 1" zoo verklaarde zij; ze wilde lijden met Jezus. God beloonde Laar voor zooveel liefde. Aanhoudend genoot zij heme.sche verschij ningen en haar H. Engel zag zij voortdu rend naast zich. Zij ontving de gave van voorspelling en de wondermacht om zie ken te genezen. Heel haar leven werd een voortdurend wonder. Want dat zij in leven bleef te midden van zooveel lijden, was een teeken van Gods a.macht. En dit werd nog duidelijker, toen zij in haar laatste levens jaren geen voedsel meer nam, alleen de H. Communie. Toen Paschen van het jaar 1433 aanbrak bad zij vurig: „O mijn God, verbrijzel ook voor mij den steen van mijn graf I Verbrij zel dit sterfelijk lichaam, dat mijn ziel ge vangen houdt 1" Reeds dikwijls had zij dit gebeden, maar nu zou ze verhoord worden. Ze wilde haar laatste dagen alleen met God doorbrengen en daarom vroeg zij allen zich van haar te verwijderen. Biddend en lijdend bracht zij de beide Paaschdagen door. Dinsdags stond zij alleen haar kleine neef Boudewijn toe, bij haar te blijven, 's Mor gens om zeven uur begon haar doodstrijd, die duurde tot vier uur 'smiddags. Haar neefje kon dat niet meer aanzien en ging haar biechtvader roepen. Toen zij terug kwamen vonden ze haar gestorven. Maar welk een verandering namen zij waar! De armen, die zij tijdens haar ziekte niet ge bruiken kon lagen gekruist op de borst. Het gelaat, dat zoo mismaakt was door de vele wonden was buitengewoon schoon en hel der stralend. Ieder die het zag, viel op de knieën, niet om voor haar te bidden, maar om haar aan te roepen als een heilige. Veel wonderen verheerlijkten haar sterf kamer. En niemand minder dan Thomas Kempis, die in denzelfden tijd leefde, be schreef haar wondervolle geschiedenis. In 1615 werd wegenB den nood der tijden haar heilig gebeente naar de Zuidelijke Nederlanden vervoerd. Thans nog rusten haar reliquieën grootendeels in Brussel; in 1817 wist de pastoor van Schiedam een ge deelte voor zijn kerk terug te krijgen. St. Lidwina is een troostend voorbeeld voor al de lijdenden. Zij leert ons de groote waarde van het lijden om het met vreugde te dragen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Ltdwina-avond. De Lidwina-avond, wel ken het Bestuur tevens als sluitingsavond gedacht had, vervalt. Er wordt onder lei ding van den Zeereerw. Heer Pastoor Th. M. Beukers en „Ge.oof en Wetenschap" een een Lidwina-avond gegeven, waarop de leden worden uitgenoodigd. Toegang gratis. De avond zal gehouden worden in de Kleine Stadsgehoorzaal op Vrijdag 7 April, des avonds te 8.15 uur. Lezing door den hooggeleerden heer Prof. Alph. Steger. Deel I. 1 De documen ten over het leven van St. Lidwina; 2. De geheimzinnige ziekte; 3. De strijd tusschen den natuurlijken weerzin in het lijden en de bovennatuurlijke liefde, met volkomen overwinning van de laatste. Lichtbeelden uit de 15e, 17e en 20e eeuw. Deel II. 1. Inleiding over ascese en mys tiek; 2. De wonderen door St. Lidwina ge wrocht; 3. St. Lidwina, de patrones van het apostolaat des tijdens. BEDEVAART NAAR SCHIEDAM. Nog eens wordt eraan herinnerd, dat men zich tot 8 April op kan geven bij Mevr. J. Mandera-Vermeulen tei. 292. Gezamenlijke kosten voor reis, entree, lunch en ^ezing zijn 2.63. SLU IT IN GS AVO ND. De sluitingsavond zal in Mei gehouden en nader bekend gemaakt worden. EXCURSIE. Er zal wederom gelegenheid zijn tot deel name aan een excursie naar de Margarine- Verkoopcentrale (boterfarbriok) te Rotter dam op Dinsdagmiddag -13 Juni 1933. Kos- ben-opgave en nadere gegevens volgen. „SANCTA VERONICA". A.s. Donderdag 6 April zal onze Ver. weder zitting houden van 35 uur, Pieters- kerkchoorsteeg 15. Gaarne zullen wij veel dames wachten, die ons. 't zij in minder of meerdere mate, willen bijstaan, om !t groote aantal stille armen, zoovee, in onze macht ligt. van de hoogst noodige kleeding te voorzien. De tijden zijn nog zoo moeilijk en steeds zijn er weer nieuwe huisgezinnen, die onze hulp dringend behoeven. Den geheelen win ter hebben zij zich zelf nog kunnen redden, doch zien er nu geen kans meer toe. Met het mooie voorjaar, als de geheele natuur zich in een schitterend nieuw kleed steekt, is 't zoo heerlijk iets nieuws en frisch te kunnen aandoen 1 Wat zijn wij dan bevoorrecht, die een leuk zomerhoedje of een aardige japon kunnen aanschaffen Laten wij bij het koopen daar even aan denken endan S. Verionica niet ver geten Einde dezer maand is de trekking van onze loterij! Met de schoonmaak 1 en wie doet er niet aan deze „ziekte''; er komt wellicht hier en daar een aardig geschenkje uit de hoek dat opnieuw moet worden af- gepoetst, om.weg te zetten, tot volgend jaar! terwijl 't bij ons nu zoo goed van pas zou komen I Brengt U het a.s. Donderdag mee? En koopt U nog tevens een lot k 25 ets.?? Er zijn er nog! Bij voorbaat onzen hartelijken dank. God het U loonenl „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". Op Palm-Zondag zal door den zeereerw. heer Rector Reynen in het St. Elisabeths- Gasthuis een H. Mis worden opgedragen, ter herdenking van het feit dat zeven jaren geleden de missie-naai-vereeniging „St Franciscus Xaverius", een onderafdeeling van den Vrouwenbond, werd opgericht. Wanneer u dus gewend bent om 9 uur ter kerke te gaan. kunt u in het St. Elisa- beth8-Gasthuis de H. Mis bijwonen en zal een gebed voor de bloei van de afdeeling „St. Franciscus Xaverius" zeer gewaar deerd worden. We kunnen rustig aannemen dat in de ons bekende missielanden menige Pater, menig Zustertje, in dankbaarheid de han den zullen vouwen en Gods zegen vragen over dit mooie werk, waardoor het hen mogelijk is, het zoo moeilijk werk der be keering vruchtbaar te doen zijn. Namens het Bestuur. In Amerika is een blinde student op het idee gekomen, een courant, speciaal voor blinden te doen vervaardigen waardoor het mogelijk zal zijn, ook blinden de gelegen heid te stellen kennis te nemen van de we reldgebeurtenissen. Dit idee, wat natuurlijk nogal kostbaar zal zijn, vindt vee] instemming bij regeering en particulieren, zoodat de benoodigde gel den zeker bijeen zullen komen. Als we ons het lot der blinden indenken, hun afhankelijkheid, waar het de overbren ging van berichten van buitenaf betreft, dan kunnen we ons voorstel en welk een ge not zoo'n courant voor menig blinde zijn zal, al zal het vooral in dezen tijd ook me nigeen een gedeelte van zijn innerlijke rust rooven. Zuster vanden Abeelen. IMTERPAROCHIEELE MIJNHARDT'* Zenuw-T abletten/.75 >fct. Laxaer-TabletVeri,60 ct. Hoofdpijn-T4b|etten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET VIIL Ge zult wel bemerkt hebben, dat we bij de socialisten wat langer hebben verwijld, dan bij die andere overtuigingen. Niet om dat hun gezelschap zoo buitengewoon is deden we zoo, maar omdat het socialisme het grootste gevaar is van onzen tijd voor geheel het volk. We ontkomen niet aan den vijand door enkel te constateeren datrie werkelijk ge vaarlijk is in verschillende hoedanigheden. En daarom zijn we doorgedrongen tot de kern der zaak, daarom hebben we het „God-dienen" van het socialisme blootge legd. Aldus kwamen we tot de klare werke lijkheid dat heidendom en socialisme fami lie van elkander zijn l 's Spijt me voor die heeren, omdat er zulke harde werkerB bij zijn, zulke durvers. Spontaan geven zij zich voor hun ideaal en dag aan dag zwoegen zij hoor hun „zaak". Er is een massa kaf onder, maar ik heb er korenaren ontdekt, die als ze stonden in den warmen gloed van God's genadezon, honderdvoudige vrucht zouden voortbren gen. Wat een prachtige oogst van geluk kige menschen zou dat zijn En nu? Plat materialisme, alles materie, alles stof. Ze leven en inwendig zijn ze dood, ze zien op naar den hemel en hun geest zoekt slechts stof, ze roepen om vre de en brengen den haat van den klassen strijd. Als we iets, neen veelvoor die men schen kunnen doen dan is het. bidden en werken. En dit laatste vooral door ons voorbeeld, vrienden. Bij ons, voor onze zaak eens wat meer durf en offer moed. Want dat geef ik ze als een eere- saluut, dat ze fanatiek volhouden. Dat vasthoi ;len in onze rijen en dan voor zulk een schoon ideaal: de eeuwigheid! Geef óók den socialisten je gebed en je offer; je redt zielen voor OhristuB. Op godsdienstig gebied zijn we dus klaar. De sociale, economische en culturee- le ideeën van Marx zullen we bezien als we op den godsdienst zijn uitgekeken en uitgepraa.t Met klassenstrijd e.d. moet ge dus wat geduld hebben. We gaan verder met onze vijanden en vrienden. Want godloochanaars, anarchris- ten, communisten, socialisten en wat er al zo toe behoort, zijn niet de eenigste tegen standers We hebben verscheidene soor ten Daar heb je b.v. ds. Kersten en ds. Ling- beek. Een duo, dat overvloeit van haat te gen alles wat Roomsch heet en naar Rome luistert. Kwaad dat die menschen zich kunnen maken, bar. En waarom eigenlijk t Omdat de Roomsche Kerk langer bestaat dan de hunne? Of omdat we zoo graag de vroolijkheid bevorderen en van smakelijk lachen houden Neen, het is enkel haat uit onwetend heid en onverdraagzaamheid Soms voert zooiets tot vermakelijke ge beurtenissen. Schrijver dezer vertelde op zekeren dag aan een andersdenkende het volgende historische gebeuren: „Toen ds. Kersten nog in functie was te Ierseke kwam op zekeren dag een oud moedertje naar de kerk. Ds. stond aan de deur, het was nog een twintig minuten voordat de dienst zou beginnen. Het moedertje was oud en gebrekkig en ds. hielp ze de trap pen op tot bij de deur. Daar gekomen vroeg het bijziende vrouwtje: Zeg eens, wie spreekt er vandaag? En ds. was ver plicht te antwoorden: ds. Kersten, moe der. Och, zei ze toen, help u me dan maar weer de trappen af. Die ds. scheldt altijd zoodan ga ik maar weer naar huis En ds. Kersten was verplicht het vrouwtje de trap af te helpen Een paar dagen later vernam ik, dat de persoon wien ik het bovenstaande vertel de, candidaat was voor de Staatk. Gere formeerde Partij Tableau 1 6. M. LENTE. hernieuwing, verfrissching, verjonging, om het even, die pracht periode van de lente is weer daar. Ontkiemand, ontluikend leven, de vel den groenen, planten en struiken ont plooien en tooien zich in het fijnst ge waad. Evenals de natuur bereiden wij ons voor om den verrezen Christus in onze ge- I zuiverde ziel te verwelkomen. We mogen al door den dooden materia listischen geest in meer of minder mate aangetast zijn. We mogen misschien onver schillig staan tegenover de grootsche onbe grijpelijke liefdegave van 't altaarge heim. Ontkomen zult ge niet aan den vernieu- wenden invloed, die uitstraalt en uw we zen doortintelt bij het komende feest. Gelijk de milde lente alom haar schoon heid ontsluiert zoo zal Christus in even zoo vele millioenen zielen zijn liefdedrang uitsprenkelen en een vernieuwde natuur in ons tot leven wekken. Gezellen, naar mate wij ons beter ge reedmaken, ons krachtiger beijveren, naar die mate zulen wij rijker vervuld worden met die popelende jeugdige frisohheid.^ Af gezien van de moeilijkheden en kruisjes waarmede ieder levenspad bestrooid is. Ondanks deze nu eenmaal onvermijdelijke gevolgen zal deze opwekking de lichtende, mooie zijde van 't leven voor ons afschil deren. Mag het zoo zijn; wij wensohen het van harte. A. Koltro. ST. PETRUS LIEFDEWERK. Dezer dagen ontvingen wij een brief van den Nationalen Secretaris van het St. Petrus Liefdewerk. Onze student Paolo Gjini heeft onze financieele steun niet meer noodig. Hij is van het seminarie te Scutari in Albanië overgeplaatst naar dat te Padua in Italië. En zijn studie-kosten worden nu betaald door het Koninkrijk Italië (Mussolini heil!!??) Dit is voor ons zeker een tegenvaller. De Leidsche Gezellenvereeniging heeft negen jaar lang de studie-kosten voor de zen toekomstigen priester bijeengebracht. En wij hoopten hem over een paar jaar als „onzen" priester te mogen begroeten. Het heelt niet zoo mogen zijn. Mgr. Bekkers zeide ons nog toe er in elk geval voor te zorgen dat het contact niet geheel verbroken wordt. Zoo verwachten wij nog binnenkort een brief van Paolo. En het bestuur van S. P. L. heeft ons nu verzocht de financieele zorgen voor een anderen toekomstigen priester op ons te nemen. Ook deze zal als alles goed gaat over een paar jaar de H. Priesterwijding J. M. VILLA VAR A YEN theologant te Kandy. ontvangen. Zijn naam is Joannes M. Vil- lavarayeo. Hij is van wat verder weg, van Engelsch Indië en studeert op het Pause lijk Seminarie te Kandy op het mooie eiland Ceylon. Het Seminarie Kandy is in 1893 door Paus Leo XIII gesticht om de priester opleiding te verzorgen voor Indische jon gens, van die bisdommen, die geen eigen seminarie hebben. Onze beschermeling Joannes is uit een groot huishouden hij heeft zes broers en drie zusters heeft zijn studies in de philosophie reeds volbracht en met Kerst mis de kruinschering ontvangen. Wij ontvingen van hem een brief in het Engelsch, die wij de volgende week ver taald plaatsen. STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS. Maart 1.1. had een gewone bijeenkomst van onze studieclub plaats. De heer Kohlbeeck. lid van den Raad van Bestuur, gaf voor leden en eenige ge- noodigden een leerzame en interessante lezing over: „Mijn Rome-reis". Voorafgegaan door een korte inleiding begon de spreker zijn lezing met een reis beschrijving en bracht op een bijzondere wijze het doel van deze reis voor oogen. Het R.-K. Werkliedenverbond had ter gelegenheid van het 40-jarig jublieum van de uitvaardiging van de encycliek Rerum Novarum gemeend een reis te moeten uit schrijven, tot bijwoning van de internatio nale Jubelfeesten. In Rome zouden een 500-tal Nederlan ders, waaronder een drietal Nederl. Bis schoppen, hun land vertegenwoordigen en daardoor hun sympathie betuigen op een gloedvolle en enthousiaste wijze. De heer Kohlbeeck heeft zich met eenige vrienden en kennissen bij deze deelnemers aangesloten. De Rome reis aangevangen op 11 Mei 1931 bracht het gezelschap Langs den Rijn via Utrecht, Keulen, Bazel, Milaan naar Rome. Op een geestdriftige wijze worden ons de steden, met hun monumentale ge bouwen en prachtig natuurschoon voorge steld. De geachte spreker laat ons aan den hand van zijn dagboek de reis zelf mede maken en brengt treffende staaltjes van techniek en bouwkunst naar voren. We bewonderen de dom van Keulen het graf van onze Gezellen vader Adolf Kol- ping; de Minoritenkerk, Genua, de 6tad van Christoffel Columbus, de geweldig groote standbeelden te Milaan en ten slot te de Pausstad Rome. „Romehet einddoel van onze reis. Van hieruit concentreeren de gedachten zich om den Paus, 't Vaticaan, de St. Pio- ter, de Sint Jan van Lateranen, andere ba silieken en de onbeschri'felijk mooie bouw werken en fonteinen, wat een blijvenden in druk achterlaat. Spreker wijdt bij bijzonder uit over de Jubelfeesten en de audiëntie bij den Paus, het hoogtepunt van de reis. Na een korte pauze hervat de inleider zijn lezing met een bezoek aan de oatacom- ben, en het geweldige colosseum waar het bloed der martelaren zaad der Christenen werd. Eindelijk was de tijd van afscheid daar, de terugreis naar Holland werd aanvaard, doch een gevoel van dankbaarheid is steeds gebleven. Tot slot van zijn lezing sluit den heer Kohlbeeck met een opwekkend woord, en hoopt, dat eens de gelegenheid mag komen een dergelijke - reis te maken, het zal steeds de moeite waard zijn, de kosten worden aan natuurschoon en een grootere waardeering voor ons heilig go- loof terug betaalt. Na een spontaan applaus en een dank woord voor de leerzame en hoogstaande le zing sluit de eerw. praeses de bijeenkomst met gebed. De Studieclub mag met dankbaarheid op deze lezing terugzien. MAANDVERGADERING AFD. GEHUWDEN. Het ging zoo goed in 1933,. Op de maand vergaderingen van Jan. en van Febr. haal den wij record-cijfers met het aantal ver gaderingbezoekers. Maar in Maart l.L viel dat cijfers in eens terug. Wat de oorzaak wa s Misschien zijn de Dinsdagavonden in de Vasten niet zoo ge schikt. Mogelijk. Maar toch: het ging zoo mooi, dank zij actief werken van ons com missariaat, dat commissariaat vertrouwt dan ook, dat het mooi blijft gaan. A.s. Dinsdag wordt de maandvergadering dezer afdeeling voor April gehouden. Het officeele gedeelte zal wederom voorafgaan en gevolgd door eenige wedstrijden in kaart- en kegelspel om mooie prijzen. KERKNIEUWS VOOR ROME-PELGRIMS. Bijzonderheden omtrent de Pelgrims- kaarten. Onder voorzitterschap van Z.Em. Kardi naal Marchetti, kardinaal-vicaris van Ro me, had dezer dagen te Rome een vergade ring van het Centrale Comité voor het Hei lig Jaar plaats. Ter vergadering, waar ook Mgr. dr. Eras als comité-lid aanwezig was, werd meege deeld, dat alle pelgrims, die als pelgrims naar Rome komen, en als dusdanig be schouwd willen worden, om ook de voor rechten daarvan te genieten, voorzien moe ten zijn van een pelgrimskaart, waarop de handteekening staat van 'n kerkelijke auto riteit in het eigen land, of van iemand, die te Rome die autoriteit vertegenwoordigt. Als vertegenwoordiger der Nederlandsche Kerkelijke autoriteit te Rome, treedt op Mgr. dr. B. Eras, procurator van 't Nedor- Landsch Episcopaat .en rector van het Ne- derlandsch College (Via SaJvator Rosa). De pelgrimskaart is verkrijgbaar tegen be taling van 2 Lire, doch moet te Rome door het Centrale Comité van het Heilig Jaar worden afgestempeld tegen betaling van een zeker bedrag, dat dient voor bestrij ding van de onkosten van dit Comité. Iedere pelgrim, die voorzien is van zulk een pelgrimskaart, heeft, behalve andere voorrechten, recht op audiëntie bij Z. H. den Paus en op bijwoning van bijzondere kerkelijke plechtigheden, welke plaats heb ben tijdens zijn verblijf in Rome, bijv. op Paaschdag de plechtige Paus-mis in de St. Pieter. Priesters, die met bedevaarten naar Ro me komen, hebben te Rome jurisdictie om biecht te hooren voor hun landgenooten, voor zoover zij in hun eigen land van hun eigen bisschop jurisdictie hebben. Zij mo gen echter geen biecht hooren in de pa triarchale basilieken St. Pietrs, St. Paul, St. Jan en 'Maria Maggiore. De priesters-pelgrims kunnen in Rome de H. Mis lezen op vertoon van een „cele bret", hun gegeven door hun eigen bis schop. Dit „celebret" moet echter gegeven zijn voor den tijd van de pelgrimage, niet in het algemeen. Dit „celebret" behoeft niet, zooals anders steeds het gevaJ is, door het Romeinsche vicariaat geviseerd te worden. LAND- EN TUINBOUW R. K. TUINBOUWWINTERSCHOOL TE BEVERWIJK. Instelling van den L. T. B. Van de veertien leerlingen der tweede klasse kon op grond van het met goed ge volg afgelegd examen, bedoeld in de arti kelen 36 sub. b en 37 van het reglement der school, overeenkomende met dat der Rijks-tuinbouwwinterscholen, het diploma wordeli uitgereikt aan: Th. A. Beekman te Sassenheim met a.an- teekening voor stenografie en machine- schrijven; J. G. M. Briiseker te Amsterdam met aant, voor Fransch, Duitsch, Engelsch en machineschrijven; K. J. C. v. d. Heyden te 's Gravenhage met aant. voor machine- schrijven; A. C. M. Lippits te Hoorn met aant. v. machineschrijven; 0. J. Nijssen te Santpoort met aant. v. machineschrijven; J. E. Nijssen te Santpoort; J. Philipoom te Beverwijk met aant. v. Fransch. Duitsch, Engelsch, stenografie en machineschrij ven; P. van Reisen te Sassenheim met aanteekening voor Duitsch en En gelsch; Th. C. J. Vrakking te Bussum met aant. v. Fransch, Duitsch, Engelsch en ma chineschrijven; A. J. M. van Wely te Am sterdam. Van de acht leerlingen der eerste klasse werden zeven bevorderd tot de tweede klasse.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6