OVERALLS HET MULLEINS 2.19 BIIESIOT's KOFFIE. KWAMTEITS K 9FFIE fldverleerendoetverkoopen Ook UW Adres voor DAMES Maison Rfizevoort-Bik „SINT BAVI ZATERDAG 1 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 Warmond en de Deken van Rotterdam kar nunnik J. W. van Heeswijk. De kerk was tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Te ongeveer tien uur begon de plech tige H. Requiem-Mis, welke werd opgedra gen door Kanunnik J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam met assistentie. Het verstrekte zangkoor voerde de Gre- goriaanscbe cezangen uit. Ha db H. Mis deelde pastoor Th. Vis aan do ge'.oovigen mede, dat op uitdrukkelijk verlangen van den overledene geen lijkrede zou w«..*den gehouden. In de plaats daar van werd gezamenlijk voor de zielerust van pastoor Mersel een Rozenhoedje gebe den, waarna de Absoute werd verricht door den Deken van Rotterdam. Alsdan werd een indrukwekkende stoet geformeerd, die het stoffelijk omhulsel van de ontslapen herder zou vergezellen naar de laatste rustplaats. Voorop gingen de jongens van het Clubhuis „De Vogels" met hun omfloerst vlaggedoek. Achter de lijk- k'-ot- volgden een aantal vertegenwoordi gers van de R.-K Vereenigine van Hoo- ger "Polite-personeel in Nederland en van de parochieele organisaties, alsmede vele le den van onderscheidene afdeelingen van de R.-K. Vereen igmg van Politie-personeel „St Michaël" de meesten gekleed in uni form. Ook op het R.-K. kerkhof te Crooswijk was de belangsn-ling bijzonder groot. On der de daar aanwezigen bevonden zich ook de h-ei H. Stubmeijer, burgemeester van Schiedam, en de Rotterdamsche wethouder F L. D. Nivard Na de abso: te in de kapel volgde ten slotte de bijzetting in het prestergraf. STADSNIEUWS BIOSCOPEN. T rianon. Om de film Das erste Recht des Kindes (Aus dem Tagebuch, elner Frauenartzin), wel ke film deze week in Trianon draait, zijn wij verplicht dit programma streng te ontraden. Maar om het feit, dat deze film een veelbe sproken en luidaangekondigde film is, willen wij dezen keer in 't kort ons oordeel wat nader motiveeren. Het schijnt ons niet overbodig dit te doen. juist omdat er in deze film veel^goeds is. Dit goede is dan gelegen in bet meevoelen en me delijden met de ongehuwde moeder, in de waarschuwing voor ouders nooit al te veel vertrouwen te hebben in de karaktersterkte der opgroeiende jeugd, in de waarschuwing ook, zooals die soreekt uit de gevolgen van ongeoorloofde daden. Wij stellen voorop, dat wij dergelijke on derwerpen niet gaarne in 't publiek behan deld zien, geen vader of moeder zal toch ook de kinderen gezamenlijk de noodige voorlich ting geven, al zou het ook nog zoo discreet ge schieden. maar altijd, indien het noodig zou zijn. onder vier oogen. Dit systeem valt dan ook te veroordeelen. Maar het feit van deze film aanvaardend, zou er voor volwasssenen alleen iets goeds van kunnen uitgaan, indien het scenario zich strikt aan de drie bovenaangehaalde punten gehou den had. Deze opgave schijnt echter voor de scena rio-schrijfster, Thea van Harbou, te groot te zijn geweest. Zij heeft met dit vraagstuk na een goed begin blijkbaar geen raad meer ge weten. Zij zocht een oplossing en greep naar waar die niet te vinden was. En al het goede wat er in deze film is, wordt verward in een net van gefantaseerde oplossingen, die voor velen te raden, maar voor ons nimmer te aan vaarden zijn. Het wordt bijna een idealiseering van de de ongehuwde moeder, bet zoeken naar een oplossing wordt zuiver materialistisch, los van elke hoogere beschouwing, los van elke natuur wet. los van 't geweten. De lasten van 't groote gezin worden tendentieus op den voorgrond gesteld en eenn hoongelach gaat op uit een ongeziene menigte, de wereld, als de oplos sing gezocht wordt, daar waar zij alleen ge zocht zou kunnen worden. Dit alles mogen wij niet aanvaarden en het biiwonen van dit programma moeten wij daar om ten sterkste ontraden. Luxor. We hebben in den strijd tegen den blanken slavinnenhandel al vele films moeten ontra den, wijl zij te ver gingen in de uitbeeldin gen, Met „Meisjes, die spoorloos verdwijnen" komt het niet zoover en het meest interessante uit deze film is de rol van de politie-inspec- trice, die de gevaren zelf durft ondergaan, om de bende te ontmaskeren. Dat dit natuurlijk niet zonder de noodige moeite gebeurt, 'laat zich begrijpen en al wordt er zoo nu en dan om de soms wel scheeve voorvallen gelachen, het geheel blijft toch 'n spannend stukje, dat voor volwassenen wel te aanvaarden is. Het zelfde geldt ook na de hoofdfilm: Wie sag ich's meinem Mann" met Renate MGller, Georg Alexander, Ida Wtist en Otto Wall- burg. 't Is een huwelijkstrag'e-comedie, on schuldig van aard, juist zooals bet heet in de eerste regels van den schlager uit deze film: „Es ist doch wirklich nichts geschehen, Es sieht blosz ganz so aus". Casino. Van de Duitsche operette-films blijft de film „Drie man met één benzinepomp" toch maar altijd in trek, want ofschoon ze hier ter stede reeds een paar malen vertoond is, was Casino gisterenavond vol van bezoekers, die deze amusante film nog eens wilden zien. Het pu bliek heeft zich dan ook heden weer dol ver maakt bij het vlotte spel van Willy Fritsch en Lilian Harvey, begeleid door bruisende muziek eL pakkende Schlagers. Ook de Amerikaansche operette-film „Dixi- ana, de Carnavalsbruid", met Bébé Daniels als circusmeisje in de hoofdrol, kon op suc ces bogen. Een echte carnavalsfilm met fraaie kieken en schitterend gemonteerd. Een kijk spel, dat ieder langer dan een uur aangenaam bezig hield. Voor volwassenen. ZOMERZORG HERLEEFT. Hedenmiddag om half 1 is onder groote belangstelling de eerste heipaal voor het nieuwe Zomerzorg in den grond geslageu. De heer Batenburg, directeur van Zomer zorg, heeft voor dit feit wel op bijzondere wijze de aandacht weten te trekken. On der de vele aanwezigen merkten wij ojn. op den architect, de aannemers van het bouw- en heiwerk, den directeur van bouw- :n woningtoezicht, verschillende leveran- :ier», tal van vrienden en bekenden en ver der een overtalrijk publiek, dat nog steed& gedacht had met een Aprilgrap te doen te hebben. Onder de tonen van de muziek der N. Z. H. T. M. werd de met groen versierde heipaal den grond in geslagen en de heer Batenburg had tal van gelukwenscheu daarbij in ontvangst te nemen. Toen de paal halverwege in den grond zat, kwam er zelfs een open Landauer aangereden met enkele studenten die verschillende kran sen den heer Batenburg om de schouders hingen. Fotografen en filmoperateurs wa ren aanwezig om het feit te vereeuwigen en de heer Batenburg, verrast als hij was over de groote belangstelling, zeide spon taan: Nu naar de eerste steenlegging! STOP! Uit onze advertentie-kolommen heeft men gisteravond reeds kennis konnen nemen van ne verkeersreclame, welke de firma B. de Koning, Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg, in de maand April op toow heeft gezet. Om de verkeersongelokken tot een minimum te beperken is grondige ken nis van de regels van den weg dringend noodzatelijjjk. En het is daarbij aller eerst zaak de jeugd met het verkeers- vraagstok vertrouwd en bekend te ma ken. Hiervoor heeft de heer B. de Koning zijn zaak thans in het teeken van het verkeer gesteld. Overal in den winkel ziet men de bekende A.N.W.B.-wegwij- zers in de wit-blauwe kleuren met ver wijzing naar de diverse afdeelingen. Aan eiken kooper voor minstens 50 oents wordt een sluitzegel gegeven. De volledige serie te verzamelen is hetgeen van het publiek, speciaal natuurlijk van de jeugd verwacht wordt. De heele se rie kan dan worden ingeleverd, waar voor men een geschenk ontvangt. Wij hopen, dat deze verkeersreclame moge slagen, voor het verkeer zoowel als voor de fa. de Koning, die het lof felijk initiatief tot deze reclame nam. LEIDSCH CRISIS COMITÉ. Het programma voor den Werkloozen- ontspanningsavond op Dinsdag a~s., uit gaande van het Crisis-Comité, sub-com missie „Ontwikkeling en Ontspanning" luidt als volgt: 1. „Einzug der Gladia toren", marsoh Jan Tunik; 2. „Orphée eux enfers", arr. Jan Offenbach: 3. Les cont.es d'Hoffmann, Jan Offenbach; 4. en 5. Liedjes bij de guitaar van* Herman Stenz; Pauze; 6. Liedjes bij de guitaar van Herman Stenz; 7. Les Sirènes. wals, E. Waldteufel; 8. Cavaileria Rusticana, fant. van P. Mascagni; 9. Voorwaarts, marsch van W. Ciere. De 2de ploeg der lichting 1933, bestemd voor het bereden gedeelte van het 6e regiment veldartillerie wordt 3 Juli hier ter stede ingelijfd. Maandagavond zal in de Stadsgehoor zaal de groote repetitie van het St. Liduina-spel worden gehouden. Aanvang half acht. Het practij'kexamen in boekhouden vanwege bet Instituut voor handelswe tenschappen zal gehouden worden op 10 Juli a.s. Prospectus gratis verkrijgbaar bij het secretariaat: Johan de Wittstraat 1, alhier. De inschrijving sluit op 29 Juni TOONEEL. „Mann ist Mann". Studenten1 Tooneelvereeniging „D.E.D.I.L" Het tooneelgordijn in den Leidschen Schouw burg is van bruinig fluweel, waarop met roo- de verf sierlijke krullen en figuren zijn geschil derd. Het was ons nog nooit opgevallen, maar gisteravond kregen wij allen tijd om het gor dijn te bestudeeren. Men zou over Schouwburg-gordijnen interes1 santé en diepzinnige bespiegelingen kunnen houden, over de merkwaardie verandering die 't opentrekken van dit górdijn teweeg brengt bij de toöneelspelers in de zaal die spelen als het gordijn dicht is en bij de tooneel spelers op de planken, die spelen wanneer het gordijn zich opent. Zoo nu en dan kregen de laatsten gelegen1 heid hun kunst te vertoonen in het ongewone spel van Bèrthold Brecht: ..Mann ist Mann". Dit stuk heet zeer diepzinnig, maar 'n kelijke diepzinnigheid die in het opdelven der waarheid is gelegen ontgaat ons ten eenenmale. Het prospectus noemt het: een ge niale satire op onze maatschappij. „Op maatscbappij, waarin men soms geneigd is zich af te vragen: heeft persoonlijkheid betee- kenis, of kan de eene mensch zoo maar de plaats van zijn naaste innemen? Is werkelijk een man een man; een tempel een tempel? Wat is werkelijk, wat schijn? Kan een mensch „wie ein Auto ummontiert" worden?" Op deze vragen kan men respectievelijk ant' woorden met: ja, neen, ja, ja. neen, maar waar om dit een geniale satire is op onze maat schappij vermogen wij niet te begrijpen. Dat ligt natuurlijk aan ons. Het stuk is verdeeld in acht tafereelen, wel ke weer onderverdeeld zijn in andere taferee len. Na elk dier ontelbare tafereelen zakt bet gordiin, en wordt met veel gehamei en geklop van décor-verwisseld. Van tooneel-technischen kant bekeken is 't een onmogelijkheid „Mann ist Mann" op te voeren zonder het publiek door eindeloos wachten te ergeren. De diepzinnigheid ervan is, zooals gezegd, ons volkomen ontgaan, tenzij men iedere bi- DE OPENING VAN HET H. JAAR. GESYMBOLISEERD IN HET ONTSLUITEN VAN DE H. DEUR. De relayeering van den Vaticaanschen zender. Hedenmorgen had to Rome de plochtige opening p.aats van het H. Jaar, gesymbo liseerd door de ontsluiting van de H. Deur. De symbolische plechtigheid werd door den Vaticaanschen zender uitgezonden en door den K.R.O. gerelayeerd op de 1875 m. golf. Over 't algemeen kwam de uitzending zeer zuiver en gaaf over. Te 9.50 kondigde de omroeper van den K.R.O. de uitzending aan en sprak hij zijn vreugde uit, dat het aan de Katholieken van Nederland vergund was door middel van hun eigen Katholieken Omroep deze plechtigheden te Rome van zoo nabij te kunnen volgen. Daarna kwam de Vaticaansche zender door, wiens omroeper begon met den ChriB- telijken groet: L&udetur Jesus Christus. In het Italiaansch gaf hij vervolgens een over zicht van de te houden plechtigheden, welk overzicht herhaald werd in het Fransch en in het EngeUch. Te 10.05 uur werd de microfoon overge schakeld naar de H. Deur, waar de geeste lijkheid reeds stond opgesteld om den H. Vader te ontvangen. Oneeveer een half uur was er vervolgens niets anders te hooren dan het geroezemoes van de wachtende me nigte. totdat om half elf plotseling een juichkreet weerklonk en de bazuinen van den St. Pieter begonnen te schallen. De H. Vader arriveerde, gedragen door de Sedia Gestatoria. „Veni Creator Spiritus" zond de Capella Sistina terwijl de Paus zich begaf naar het voorportaal van de basiliek van St. Pieter. Bij de H. Deur aangekomen, klonk helder en duidelijk de eerste klop op de deur en de stem van den Vader der Christenheid: „Aperite mihi portas justitiae" (Opent m: de poorten der gerechtigheid). In koor klonk het antwoord: „Ingressus in eaa confitebor Domino". (Als ik binnengegaan ben, zal ik den Heer prijzen). Bij den tweeden klop zong de Paus: „Introibo in domum tuam Domino". (Ik zal ingaan in Uw huis, o Heer). Het antwoord volgde: „Adorabo ad templum Sanctum fcuum in bimore tuo1'. (Ik zal in Uw heiligen tempel U in vreeze aanbidden). Bij den derden klop: „Aperite mihi portas quoniam nobiscom Deus". (Opent mij de poorten, want Gij zijt met ons, o Heer). Antwoord: „Qui fecit virtutem in Israel" (Die de kracht uitwerkt in Israël). De H. Deur werd daarop geopend, de drempel gezuiverd en onder het beieren van de klokken van den St. Pieter zong de Paus het gebed „Actiones nostras''. Vervol gens zong het koor den jubelzang „Jubilate Deo" en bad de Paus het gebed „Deus qui Moysem". De H. Vader zette daarna den mijter op 't hoofd en knie'de met 't kruis in de rech terhand neer voor de H. Deur. Het koor zingt het eerste vers van de hymne „Pange lingua"', de Paus staat op en treedt alleen de St. Pieter binnen. Daar bestijgt hij weer de Sedia Gestato ria en wordt gedragen naar de kapel van St. Petronella waar hij neerknielt voor het H Sacrament. Het koor zingt daarbij het „Ave Verum". Vervolgens wordt de Paus op zijn draag stoel gedragen naar het altaar der Confes- sio. van den H. Petrus waar hij" de uitge stelde groote Passie-reliquieën vereert en ten slotte wendt hij zich vahaf het altaar der Confessio tot het volk met de woorden: Sit nomen Domini benedictum (De naam des Heeren zij gezegend) en geeft den Apos- tolischen Zegen. Daarmede was de plech tigheid geëindigd, maar nog lang daarna waren de juichkreten te hooren van het enthousiaste Romeinsche volk. BURGERLIJKE STAND zarre kijk op mensch en mensebdom als diep zinnig wil bestempelen. Maar „overigens" was het een niet van hu mor ontbloot soldatenstuk. De vier whiskey- zuipende Tommies met hun onnoozele wip neuzen en hun van drank knikkende knieën, waren prachtig getypeerd. Ook de transforma- tie-artist Ghev Gay en de eigenaresse van een cantine vormden zich tot curieuse personnages. Veel zwakker waren de ander dames en de vertolker van, de rol Blody Five kon zich niet opwerken tot een schreeuwerige geweldenaar. In totaal was het een geestig blijsoel met een zonderling slot, tot welke geestigheid de vermakelijke Tommies het leeuwendeel bij droegen. Enkele dubbelzinnigheden konden wij niet savoureeren. Het pleit voor „D.E-D.I.L." dat het bij zijn vierde lustrum iets nietlws en moderns op tooneelgebied heeft willen brengen, maar de keuze kunnen wij niet bewonderen. Aan de tooneelspelers en aan den regisseur Hooykaas werden kransen aangeboden. BIOSCOPEN. UIT DE rW!r.P""'q Casino: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Afgekeurd: 0EGSTGEEST. JUBILEUM O. P. PAARDEKOOPER. Heden herdenkt de heer C. P. Paarde- booper den dag, dat hij 25 jaar als hoofd bij het R.-K. onderwijs werkzaam is. Men heeft zeer terecht gemeend, dat dit feit niet zonder meer mocht voorbijgaan en werd door de zorgen van het onderwijzend oersoneel een gepaste kinderhulde georga niseerd. Uit paedagogi8ch oogpunt vooral is zoo'n huldiging zeer te prijzen, omdat daardoor mede wordt aangekweekt liefde en achting voor den jeugd opvoeder. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis, opgedragen door pastoor de Vet ten, waaronder alle schookinderen ter H. Tafel naderden. De gezangen werden on der leiding van kap Roest gezongen door het knapenkoor. Om half elf kwamen de schoolkinderen te samen in het patronaatsgebouw, dat met bloemen en groen was versierd. Onder de aanwezigen merkten we op pastoor de Vetten, kap. Roest en kap. v. d. Gaag, kerk- en armbestuur, de inspecteur van 't Lager Onderwijs, de heer Baak, bur gemeester van Gerrevink, wethouder Zandbergen en familieleden van den jubi laris. LEIDEN. Geboren: IJsbrand Dirk z. van J. Hortensius en M. Akerboom Chris tina d. van A. Meijvogel en M. v. d. Meel Jan z. van W. Tamerus en «t, Blijleven Petrus Cornelis z. van L. G. Luijnenburg en O. A. v. Diemen. Ondertrouwd: J. Booloe jm. 24 j. en C. Geenjaar jd. 20 j. Overleden: \V. Chr. Breuninghoff ongehw. vr. 49 j. J. J. O. Sarlet m. 62 jaar. Door een jongen heraut werd de komst van den jubilaris aangekondigd. Onder al gemeen handgeklap werd de feesteling ontvangen. Onder leiding van mej. v. Deene werd door de kinderen een welkomstlied gezon-* zen, waarna pastoor de Vetten, inspecteur Baak, de districtsachool.-irts alsook de heer Soitsen een toespraak hielden, waarvan wo Maandag verder verslag zullen geven. Door mej. v. Eisen werden vervolgens bloemen aangeboden, terwijl mej. v. d. Drift en mej. v. Deene resp. het cadeau van 't personeel (theekast met tafel) en dat der kinderen overhandigden. TELEGRAMMEN GROOTE HOTELBRAND BIJ DANTZIG. Een doode en twee zwaar gewonden. DANTZIG, 1 April (V.D.). In den afge- loopen nacht ontstond in Hotel Albin Sa- gert te Tiegenhof bij Dantzig een groote brand, waardoor het geheeie hotel werd vernield. De gasten en het personeel wer den door het vuur in den slaap verrast. Drie bedienden, die op de zolderverdieping sliepen, wisten met behulp van een aan el kaar geknoopte beddelakens naar beneden te glijden. Daarbij kwam een hunner ech ter te vallen en werd, evenals een hotel gast, dit uit de eerste verdieping op de binnenplaats sprong, ernstig gewond Een poging van do brandweer om een ladder aan de brandende achterzijde van hot hotel te plaatsen, mislukte, waardoor men er niet in slaagde he,t 26-jarige dienstmeisje Clara Wolff uit Dantzig, dip men uit haar kamer om hnlp hoorde roepen, te rodden. Zij kwam in de vlammen om. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Maart. GrOentenveiüng. Per 100 stuks: roodekonl f 4 107.50, sa- voyekool 2.405.10. pieterselie 1.10 1.50, prei 1.00—2.50 radijs f 2.10—4.00, kropsalade 2.40— 7.10, selderie 0.60 1.50, wortelen 12—18. per 100 kg.: kroten gekookt 24, witloof 8—13. postelein f 2229, spinazie 612, uien 1.00—1.50 wortelen 1.508.spruiten I 1017 spruiten II 3.. 1 April. Boter. Do prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fnbrieksboter (controle) 1.60 prima boerenboter 1.351.45 per kg. Aangevoerd: 51 achtste en 17 zestiende va ten, wegende 1215 kg. Handel matig. Turfmarkt van 27 Maart tot en mot 1 April. Lange turf geen aanvoer 78, fabriekBturf geen aanvoer prijs 10 por 1000 stuks. Brillen, SfijbaéyyVerbandmidd., Verplegingtart. Barometers, Thermometers Rep. Inricht. A Elec. Slijperij ook voor scharen en messen FLACONS 30-S5"o'J DROGISTEN PRIJZEN PER1A PONDS PAKJE f25cï3^ct. AO ct.52^ct. Bericht van Inzet. Vrijdag 7 April 1933 v.m. 11 uur in het Notarishuis te Leiden ten overstaan van de Notarissen F. X. J. H. HANRATH te Rotterdam en Mr. H. M. COE- BERGH te Leiden afslag van: 3473 1. De Bouwmanswoning, Rijpwetering D 53 met stal lingen enz. met de perceelen weiland enz. onder de ge meente Alkemade in den Veender en Lijkerpolder sa men groot 7.78,30 Hectaren ingezet op 2. Een Aercqel tuinland 10.600.— aldaar |rool 13^0 Aren in gezet oJl/. 550.— 3. Een pejceel weiland al daar groot T2.05 Aren inge zet op 1.550.— 4. De perceelen weiland aldaar samen groot 5.12.70 Heet., ingez. op 6.700 5. De perceelen weiland aldaar samen groot 5.75 Heet., ingez. op 6.500.— 6. De Bouwmanswoning A. 366 met stalling enz. met de perceelen weiland te Wonbrugge samen gr. 4.32.80 Heet., ingez. op 12.000. 7. De perceelen weiland aldaar samen groot 5.45.30 Heet. ingez. op 6.900. Bericht van Inzet. Donderdag 6 April 1933 v.m. 11 uur in ,,'t Rechthuis" te NoordwJJkekhout afslag van perceel «eestgrond i. h. Lange veld té Noord wijk gr. 99.20 A., ingezet op 3000. Notaris J. WAGEMAKER. 3474 Alleen GOEDE kwaliteit De Juiste modellen. in Khalri, grijs, don kerblauw in wit MODELLEN: met zichtbarfe knoopen mei' -bedekte^ knoop- shlting, I meft snéleluitièg, met schuine lluiting, voor stuca doofs en schilders. 3480 PRIJZEN: 4 65, 4.50, 3 90, 3 60 3.35, 3.25, 3.—, 2.55 ;tK_LEEOI_Ngf sterk^alTstaai Wij .Vervormen Uw onto Wood als nieuw nalr óllk gewonscht m oio 1.1 8411 vJn^fJf 0.95 HAARLEMMERSTRAAT 255 Godsdienstig Weoknuid «oor bisdom Haa/em. Geeft wbaelliks 16/ladz'iden onderhoudenden gnieerzamen ikj Steunt het Liel(ewerk d. arme NieuwyT.itochiën. Per 3 yaandSB "0 vraag/proefnuWers. 'Administratie: leweg 31 - Voorscholen

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3