WAALS 9 AGENDA ZATERDAG 1 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. BAROMETER. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 April 1933, medegedeeld dooi bei Kon Ned Meteor, instituut te De Bilt Hoogste barometcrst.: 768.0 te Blacksod. barometer8t.: 743.6 te Nordoyan. Verwaohting tot den avond van 2 April,? Meest matige Zuid westelijke tot Noord Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken. Later opklarend. Aan vankelijk enkele re genbuien. Weinig verandering in tem peratuur. luchttemperatuur. Temrerafur des middags te üalf drie 7.8 gr. C. licht op voor fietsers «3.: Van Zaterdagnamiddag 7.03 uur tot Zondagmorgen 5.03 uur; van Zondagna middag 7.04 uur tot Maandagmorgen 6.01 hoog water. Te Katwijk: op Zondag 2 April voorm. 6.44 uur en nam. 7.14 uur; op Maandag 3 April voorm. 7.43 uur en nam. 8.17 uur. BEPERKING VAN DE KAASPRODUCTIE. TOESLAG OP ONDERMELK. regeling gaat heden in. De Crisis-Zuivol-Centrale maakt bekend, dat ingaande 1 April 1033 een regeling m werking treedt, welke de strekking heett om gedurende de maanden April, Mei en Juni 1933 de kaasproductie in fabrieken te beperken. De bedoeling is te komen tot een totale beperking van ongeveer 30 pet. Een van de middelen ter bereiking van dit doel bestaat hierin, dat aan de bedrij ven, welke aan deze productiebeperking medewerken, een toeslag zaJ worden uit gekeerd op de ondermelk, voor die hoe veelheden, welke aan de boerderijen wor den teruggeleverd, boven hetgeen in de overeenkomstige maanden van 1931 van die bedrijven naar de boerderijen terug ging. Het bedrag van den vorenbedoelden toe slag zal worden bepaald op grondslag van de kaaswaarde der ondermelk. Om voor het ontvangen van den toeslag in aanmerking to komen gelden de hieron der genoemde voorwaarden, welke de Cri sis-Zuivel-Centrale zich voorbehoudt zoo noodig nader aan te vullen: 1. belanghebbenden aanvaarden de ver plichting tot het voeren eener door de Cri- sis-Zuivel-Centrale voor te schrijven boek houding; 2. de voor do veehouders bestemde on dermelk wordt als zoodanig en slechts met een door de Crisis-ZuiveJ-Centrale aan te geven denaturatiemiddel vermengd, aan de veehoud erd terugge 1 e verd 3. belanghebbenden verbinden zich tot het afleveren van zoodanige hoeveelheden ondermelk, dat de kaasproductie gedurende de drie gonoemdo maanden zooveel moge lijk met de bedoelde 30 pet. daalt, in dier voege, dat dit percentage als een gemid delde wordt beschouwd en dat afwijkingen vian 10 pet. naar beneden en naar boven zyn toegelaten gedurende onderdeelen va-u meerbedoeld tijdvak. Indien daartoe met het oog op den aard van het bedrijf aanleiding bestaat, kan de Crisis-Ziuvel-Centrale een afwijkend gemid deld percentage gpedkeuren. In dit verband zij opgemerkt, dat de Crisis-Zuivel-Centrale zich het recht voor behoudt om het beperkingspercentage ie verlagen, bijaldien zij daartoe redenen aan wezig acht; 4. de zuivelfabrieken, welke zich onder de hierbedoelde regeling wenschen te plaat» een, doen afstand van de daaruit voort vloeiende voordeelen, indien ten genoege van de Crisis-Zuivel-Centrale zou blijken, dat de gestelde voorwaarden onvoldoende in acht zijn genomen. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! MEER BOTER DOOR DE MARGARINE. IN VOORRAAD HEBBEN VAN ZELF- GESMOLTEN VET. De Orisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat tengevolge van wijzigingen, aange bracht in Ministerioele beschikkingen, met ingang van 3 April a.s. is bepaald: 1. dat de margarine moet zijn vermengd met 40 pCt. boter (voorheen 25 pCt.); 2. dat aan stichtingen enz., die bij de Centrale zijn ingeschreven, toegestaan kan worden per zes personen een hoeveelheid van 2H K.G. zelf-uitgesmolten vet in voor raad te hebben; 3. dat personen, aan wie huisslachting is toegestaan, zich tot de Centrale kunnen wenden indien zij voornemens zijn daartoe over te gaan onder opgave welke hoeveel heid van het uit die slachting verkregen vet zij willen smelten. Hun wordt dan toege staan een grootere hoeveelheid dan 2H K.G. zelf-gesmolten vet in voorraad te heb ben; 4. dat de prijs van het merk voor marga» rine A nader is vastgesteld op 4 cqnts por K.G., die van het jnerk voor margarine B. op 7 cents per K.G.de prijs voor ritueele en plantaardige margarine blijft op 45 oents per K.G. bepaald; 5. dat de prijs van de invoervergunning voor margarine bepaald is op 25 cents per K.G. collectIef contract schilders bedrijf. Hoop op overeenstemming. Naar aanleiding van het opzeggen door de drie patroonsbonden van het landelijk collectief coniricl nor het schilderso-- drijf, schrijft de voorzitter van den R.-K. Bouwvakarbeidersbond, de heer Andries- sen, dat hij v oralsnog niet kan aanne men, dat de leiding der hier bedoelde pa troonsbonden met alles zal doe i om weder om tot overeenstemming t komen. De voorzitter grondt deze verwachting op het zegenrijk werk van de C. A. O., ge- liik hij schrijft in de „R.-K. Bouwvakarbei der": De landelijke collectieve arbeids overeenkomst in bet schildersbedrijf heeft gedurende een veertiental jaren zegenrijk voor de beoefenaren van 't schildersvak gewerkt. Met name voor het schildersbedrijf, omdat het in zoo sterke mate kleinbedrijf is en juist daar absolute vrijheid, ook op het ter rein der arbeidsvoorwaarden, de meest funeste gevolgen na zich slee pen zal. Dit geldt niet alleen voor de arbei ders, maar eveneens voor de werkge vers. Wij twijfelen er niet aan of de leiding der patroonsbonden ziet dat in en vandaar de verwachting, die wij bo ven uitspraken. waarvoor is een burgemeester verantwoording schuldig? Mr. W. c. Wendelaar contra de soc.- democratische raadsleden te Alkmaar. In de vergadering van den raad van Alkmaar heeft de heer Van de Vall (s. d.) verzocht een interpellatie te houden over een weigering van den burgemeester oio te Alkmaar het tooneelstuk „De matrozen van Catta.ro" op te voeren. De burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, adviseerde den raad de interpellatie niet toe te staan, waarop een uitvoerig debat volgde. Voornamelijk van sociaal-democra tische zijde is het goede recht van den raad bepleit den burgemeester ter verantwoor ding te roepen. De burgemeester stelde zich op het standpunt, dat de gewijzigde Gemeentewet nog duidelijker doet uitkomen, dat hij den raad over vraagstukken als dit geen ver antwoording schuldig is. Hij vulde zijn ad vies aan met de mededeeling dat hij, wan neer de raad de interpellatie toestond, het antwoord zou weigeren en een eventueel raadsbesluit aan de kroon ter vernietiging zou voordragen. Een voorstel-Bakker (s. d.) om de inter pellatie toe te staan, werd daarna met 15 tegen zes stemmen verworpen. De sociaal democraten stemden tegen. „Hbld. nationaal crisisc0mite. Vrijstelling van zegelrecht voor kwitanties. Het Nationaal Crisiscomité heeft inzake de vrijstelling van zegelrecht een circulaire aan de burgemeesters en aan de plaatse lijke Crisiscomité's verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat voor verecheiden stukken, die in de administratie der plaat selijke crisiscomité's herhaaldelijk worden gebruikt, vrijstelling van zegelrecht be staat. Deze vrijstelling is gedeeltelijk het ge volg van reeds eerder geldende wettelijke en andere bepalingen, gedeeltelijk ia zij op verzoek speciaal ten behoeve van het Na tionaal Crisiscomité en zijn afdeelingen verleend. De volgende bescheiden zijn vrij van ze gel: Quitanties wegens aan het N. C. O. of do plaatselijke Crisiscomité's geschonken bijdragen. Quitanties wegens door het N. C. O. of de plaatselijke crisiscomité's aan behoefli- gen verstrekte gelden. Quitanties wegens gelden, welke door het N. C. O. of de plaatselijke Crisis-comité's aan derden verschuldigd zijn. Schuldbekentenissen en akten van cessie, indien en voorzoover deze stukken ver band houden met of voortvloeien uit de verstrekking van voorschotten, door hot N. C. C. of de plaatselijke Crisis-comitó's verleend aan natuurlijke personen, die als gevolg van de economische crisis voor het ontvangen van steun in aanmerking zijn gebracht, mits ter zake van de verleening van het voorschot geen hoogere rente dan 3 pet. 's jaars wordt gevorderd. EXTRA AANBIEDINGEN Geldig vanat het verschijnen dezer courant tot uiter *N0AGAV0w' zuivel wullen afghalaine 14o c.M. breed, gris pferle, terra, bleu gendarme, mari ne, negre, zwart, uiterlijk tot Maandagavond van 1.25 voor 0.98 2 ZIJDEN HAMMERSCHLAG 100 c.M. br. fijnste mode- manceeringen, uiterlijk tot - nd" ca vond van C.79 0.6? P00LB0NT HU ISH0UDSCH0RTEN frisse he dessins, ruim model uiterlijk tot Maandagavond van 1.55 voor 1.25 SP0RTC0RSETTEN met elastieken tusschenstuk- ken en 2 pr. jarretelles, uiterlijk tot Maandagavond van 0.95 voor 0.72 gekleurde tricot dameshemden ronde hals, flink lang, uiterl. tot Maandagavond van 0.77 H voor Q.58 "zijben^ gefflv teerde dames 6i rectoi res ngewlon \kJon^C, uiter- tot Jfa-qgicmjjpvond van 0.67 elejgante daVies Nachthemden smaakvollar garneering, pof mouwtje^; uiterl. tot Maan- lïd van 1.10 v. 0.85 GRASLINNEN BEDLAKENS -geborduurd en geajoureerd, 2-per8., uiterlijk tot Maan dagavond van 1.50 v. 1.2" MACC0 TRiCOT MANS SP0RTBR0EKEN en Borstrokken, met korte mouwen, uiterlijk tot M dagavond van 0.58 v. 0.46 10 ZIJDEN POPLIN HEEREN P> AMA'S bijzonder ivoordeelig, uiterlijk tot Maandagavond van 2.1; voor 1.75 At deze speciaal-aanbiedingen zijn wer teiijk koopjes Profiteert er dus van Maandatr zijn onze Magazijnen tot half twee gesloten HAARL.STRAAT 130-136 LEIDEN plannen voor natrium- verlichting. TUSSCHEN HAARLEM EN LEIDEN. Naar de „Tel." verneemt verkeeren de voorbereidingen om op gedeelten van den Rijksstraatweg HaarlemLeiden natrium- verlichting toe te passen, thans in een-ver gevorderd stadium. Het was bekend, dat er bij de electrifioatie van de tramlijn op dit traject onmiddellijk gerekend is op een dergelijke verlichting. Hoewel men oor spronkelijk het plan had om. door samen werking van de gemeenten Sassenheim, Lis-se en Hillegom, van Oegstgeest tot de Noord-Hollandsche grens de natriumver- lichting aan te brengen, stuitte men door de tijdsomstandigheden op financieele moeilijkheden. De gemeente Hillegom achtte het in principe mogelijk door te zetten, met het gevole. dat thans bij de Philins-fabrieken te Eindhoven een plan in uitwerking is, waarover het gemeente bestuur nog deze maand een definitief rapnort zou ontvangen. Wanneer dit rapport gunstig luidt en de gemeenteraad van Hillegom zijn goed keuring daaraan hecht, liet het in de be doeling om, althans wat Hillegom betreft, de natriumverliehting toe te passen op al die weggedeelten, waar de tram in het midden van den verkeersweg rijdt. Het voordeel is, dat men voor het doel de be tonnen masten van de tram kan gebrui ken. Hiermede is bij het gieten van de palen rekening gehouden. Voor de gelei ding zijn toen nl. aparte gaten in de ma-» ten gemaakt- Hoewel het met het oog op de verlichting .beter ware geweest, dat de masten niet recht tegenovér elkander waren geplaatst doch eenigszins schuin, bestonden er om technische redenen voor de tram bezwa ren tegen zoodanige plaatsing. Uit het rapport van Philips moet blij ken of de stand van de palen een „hin derpaal" zal vormen voor het licht, hetgeen onwaarschijnlijk genoemd wordt. De kans is groot, dat ook nog andere gemeentebe sturen alsnog tot de nieuwe wijze van ver lichting zullen besluiten. Niettegenstaan de het ook in de kom der gemeenten een verbetering van den Rijksweg geldt, moet deze verlichting uit eigen kas betaald worden, hetgeen niet geheel billijk geacht wordt. Wanneer het Rijk bijdroeg in de kosten, dan zouden zoo werd ons gezegd, ongetwijfeld de andere betrekken gemeen ten het voorbeeld van Hillegom vlugger volgen. DE UITVOERING DER CRISIS- VARKENSWET. In „Op den, Uitkijk" van „De Vee- en Vleeschhandel" van Dinsdag 28 Maart tref fen we onderstaande stukjes aan: In Bameveld heeft de heer H. Hooyer, zaakvoerder, een zoon van pl.m. 17 jaar, die vorig ;aar het Mulo-diploma heeft be haald. Hij was nog scholier voor het inwerking treden der Crisia-Varkenswet. Nooit nog handel gedreven hebbende, koopt hij momenteel \arkens voor den gros sier Ebbing te Utrecht. Dit gaat zoo: De zaakvoerder neemt zijn zoon mede den boer op. beoordeelt de varkens en geeft zijn zoon advies. Het mooiste is echter, dat deze varkens gewogen worden aan de waag voor de Centrale, aan huis van de knngzaakvoer- der. waar ze dan tevens geslacht worden. Voor ongeveer 14 dagen is het, volgens mededeelingen van betrouwbaren aard, zelfs zóó gegaan, dat de niet voor den grossier passende varkens den anderen dag aan de Varkenscentrale zijn geleverd. (Waren die ook tijdig voor levering aan de Centrale opgegeven? Of wordt zooier.8 oogluikend toegelaten, nu het andere be langhebbenden dan handelaren getreft?) Het verbod van persoonlijk handeldrijven of indirecte medewerking daaraan door de zaakvoerders dient eens wat strenger door gevoerd te worden. Als dit tenminste toegestaan wordt, zit er toekomst in voor gediplomeerde school jongens als compagnons van zaakvoerders. K., een boör in Z.-Holland, had aan de Centrale 12 varkens geleverd, en wachtte reeds veertien dagen op de afrekening. Hij wendde zich tenslotte tot de Var- kensoentrale en kreeg 2 dagen oiadien een afrekening over.24 varkens. K. hield het geld voorloopig in den zak en sprak met niemand over zijn „gunstige ervaringen met de Centrale. Maar erg gerust was hij er niet op, zoo lang ook niet zijn buurman P., die op den zelfden dag als hij eveneens 12 varkens ge leverd had, in het bezit zijner afrekening was. Ten einde raad wendde ook P. zich tot de le v. d. Boschstraat met het verrassen de gevolg, dat ook hij binnen 2 dagen zijn afrekening kreeg, eveneens over.... 24 varkens. Ook P. nam zich voor er met niemand over te spreken. Doch verleden Zondagmiddag, toen zij uit het radiogesprek gehoord hadden van de vele „zegeningen" der Crisis-Varkens- wet, hebben zij elkaar vertrouwelijk hun ervaringen meegedeeld. „Watte nette menschen bij de Varkens- oentrale" vonden die twee schaterlachende boertjes, „en wat 'n zegen". R. K. VOLKSPARTIJ EN RADIO. Op eigen wieken? Door het bestuur van den K. R. O. is aan de R. K. Volkspartij geweigerd gebruik te maken van den zender. Ter toelichting van dit besluit schreef het K.R.O. bestuur dat bij dit besluit als be slissende factor vooropstaat ,'de uitdrukke lijke wensch van Z. H. den Paus aan Z. H. Exc. Mgr. Aengenent geuit, en thans ook de bijzonder ernstige vermaning van het Ne- derlandsch Episcopaat in den jongsten ge- zamenlijken vastenbrief gegeven. Deze bei de uitspraken, aansporende tot het bewaren der eenheid, ook op staatkundig gebied, la ten bij de bepaling van onze houding niet den minsten twijfel over". Onder deze omstandigheden, schrijft „Onze Vaan", kan er voor de R.KV.P. slechts ééne conclusie mogelijk zijn, n.l. dat de K.R.O. niet meer kan zijn de omroep vereniging voor het heele Kath. volk van Nederland, maar alleen voor dat deel, dat georganiseerd is in de R.K.S.P.; dat de K.R.O dus de politieke splijtzwam in eigen organisatie heeft geplant; dat de R.K.V.P. zoo spoedig doenlijk een eigen Katholieke Volks-Radio-Omroep-Vereeniging heeft op te richten. Het blad kan nog mededeelen, dat het Partijbestuur een desbetreffend voorstel het eerstvolgend partijcongres zal voorleggen. BEZWAAR TEGEN MACHTIGINGSWET Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot ver leening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het be lang van den landbouw, hebben de bestu ren van den Bond van Ned, Graan- en Zaad-Importeurs en het comité van Graan handelaren, onderstaand telegram gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam en den Ned. Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw te 's-Gravenhage. „Opgeschrikt door het bericht over de plotselinge behandeling in de Tweede Ka mer van het pas ingediende wetsontwerp betreffende verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatre gelen in het belang van den landbouw, ne men onze besturen de vrijheid zich tot u te wenden met het dringende verzoek, daartegen, althans wat betreft de mach tiging aan den minister directeta en indi- iecten steun te verleenen in zake crisis producten, uwe stem te verheffen. Wij oefenen geen critiek op de bedoel de fondsvorming noch op steun van een noodlijdenden landbouw, maar wij vreezen de noodlottigste gevolgen voor het geheele bedrijfsleven van een zóó verstrekkende en zoo ingrijpende machtiging als de mi nister vraagt, terwijl de noodige tijd voor studie, beraad en overleg aan de Tweede Kamer bijna ten eenenmale heeft ontbro- DE BOM OP DE .ZEVEN PROVINCIËN". Een dwaas gerucht weersproken. Op de vragen van het Eerste Kamerlid mevr. Pothuis-Smit in zake het zenden leiden. Vergadering Graalwaohtleidsters, Graalhuis, 5 uur. Hanze „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsda. Ledenvergadering R. K. Kappers- bediendenbond ,.St. Cosmas'. londsgebouw 8 uur. Vrijdag, «zing met Lichtbeelden over de i Lidwina. Kleine Stads zaal, S.15 De Zonnedienst der huisartsen wordt waargenome door de doktoren Janssens, Nieuwzwaag,Hovens Gróve, Rassers en Veldhuyzen. De Zondag^ienst te Oegstgeest wordt waargenomen dor dr. Varekamp. tel. 1915. De avond-, naht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Maart tot en i^t Zondag 2 April a. 8. waargenomendoor de apotheken: P. du Croix, Rapenbug 9. tel. 807; en J. E. M. ten Dijk, Haven\8, tel. 85. van een dankbetuigingaan de vervaardig- ster van de bom en d afwerpinrichting, welke bij het tot overgve dwingen van de „Zeven Provinciën" zij gebezigd, heeft de Minister van Defense geantwoord dat een zoodanige dankbetiging noch door, noch namens de regeerig is verzonden. SANEERING BAKKEiSBEDRIJF. Verzet van de verbrucscoöperatie. Te Utrecht hield de bonsr^ad van den Oentralen Bond van Nedeiandfche Ver- >ruiks>-C'oöper*tiefc een veradering, ten einde zich een oordeel te vrmen en een .«landpunt te bepa'en, ten otichte van de saneeiingsnogingen die in ht particuliere bakkerijbedrijf v» orden aangeend. Aan de hand van de verschlende docu menten gaf het lid van het hndsbestuur, K. de Boer, een overzicht vande maatre gelen, die men van die zijde hd genomen in den vorm van een saneerigscontract, afgesloten tusschen meelfabrianten en bakkersbonden en van de verhodingen in het bakkerijbedrijf en de malmdustrie, die tot dit saneeringscontract hbben ge leid. Vastgesteld kon worden, datde moei lijkheden in het bakkerijbedrijf en gevolg zijn van de onmatige stijging van de be- drijfscapaciteit, die eenige malen iie van de bevolkingstoename overtreft. Teen dit euvel richt zich de saneering niet, oordat de mogelijkheid van de oprichtin van nieuwe bedrijven open blijft. Zelfs al de oprichting van nieuwe bedrijven woren ge stimuleerd, doordat de saneering nmis- kenbaar de tendenz bevat tot verhoging van den broodprijs te geraken. De bondsraad stelde zich daarom o> het standpunt, waar de coöperatieve bewging in het leven is geroepen om de belagen van de verbruikers te dienen en deze sa neering van het bakkerijbedrijf niet in het belang is van de consumenten in het age- meen en niet is in het belang van de g(or- ganiseerden consumenten in het bijz«n- der, dat het daarom de taak is van le coöperatieve beweging tegen deze sante- ring zoo scherp mogelijk stelling te nemei. Tot dit standpunt werd met algemeeie stemmen besloten. VERSNELDE BRUGGENBOUW. Ingediend zijn twee wetsontwerpen, be- oogende versnelden bruggenbouw (met tol heffing) bij Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk en Hendrik Ido Ambacht. J00DSCHE VLUCHTELINGEN. Verscheidene families naar ons land. Aan de Nederlandsche grens bij Ensche dé passeeren de laatste dagen verscheide ne auto's met uit Duitschland gevluchte Joudsche families. Eenige families werden door de Nederlandsche douane niet in ons land toegelaten daar hun papieren niet in orde waren, of omdat ze niet voldeden aan de bepalingen, voor de toelating van vreem delingen, gesteld. Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 4 April a.s. Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruijs de Bec- renbrouck, Minister van Binnenlandsche Zeken, de psychiatrische inrichting der S t. Willibrordusstichting te Hei- Prof. dr F. A. F. C. Went is eer vol ontslag verleend als hoogleeraar te Utrecht. De heer C. Dommisse, burgemees ter van Maassluis, heeft eervol ont slag aangevraagd. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Leeuwar den, ter standplaats de gemeente Terschel ling, W. Flamman, candidaat-notaris, te Deventer. KERKNIEUWS PASTOOR E. A. M. MERSEL. t Gisteren vond te Rotterdam de plechtige uitvaart plaats voor wijlen pastoor E. A. M. Mersel, in leven stichter van de St. Barbara-kerk te Crooswijk. Nadat in de v.oege morgenuren honderden parochianen tot intentie van hun overleden herder ter H. Tafe' waren genaderd, begonnen haa tien de Lauden, waarbij agens was kape laan E Dotenncyer, uit Velsen-Noord, neef van den overledene. Onder de talrijke geestelijken, die op het priesterkoor hadden plaats genomen, merkten wij op Mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Kathedraal Kapittel en president van het Groot-Seminarie te

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2