24ste Jaargang ZATERDAG 1 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Boycot tegen de Joden in Duitschiand BINNENLAND No. 7472 3)e £cicbelie(Soti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS b^raaï* bij Tooruitbetalrag: Voor Leiden 19 oent per w>k 2 50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per»Mk 2 60 Per kwa'Wal franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondags13^ *9 voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling »n 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzoi4er'1jije nummers 5 oent, met Geillustreerdz,ondagsblad 9 oent* TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaafuit bladen waaronder geïllusfeerd Zondags blad. Waarom simmen op de R.K. Staatpartij? Waarom stemtfn we op Woensdag 26 April op de R. F Staatspartij? Omdat de K. Staatspartij niet wensoht een aftrak van de sociale instel lingen, die de positie van de maatschap- pelijk-zwakken versterken en onder deze versterkte po-tie een stevigen rechts grond leggen. 't Behoeftgeen betoog, dat de Regee- ring en speiaal minister Verschuur, on danks den openden crisistoestand, de hier bedoelde sciale instellingen intact en ongeschondn hebben gelaten. Dat kar geen tegenspraak loochenen En óóksan niet worden ontkend, dat in ons l**d de sociale toestand rela tief n verhouding tot andere landen niet iecht is. Wij be-nadrukken hier zooals vn zelf spreekt: relatief. Te Eischedé heeft Albarda gedebatteerd met Somidt van de O. S. P. In zijn re pliek 'eeft Albarda volgens het verslag in De Fakkel o. m. het navolgende ge- „De S. D. A. P. aanvaardde als .haar taak, de kwade gevolgen van ,de crisis te keeren, maar men kan „haar toch niet kwalijk nemen, dat zij „daarin niet volledig is geslaagd. De „Iconen en uitkeeringen zijn hier hoo- „ger dan overal elders in Europa en „dat is te danken aan de actie van S. „D. A. P. en N. V. V. Natuurlijk kon „niet elke achteruitgang worden ge beerd. „De S. D. A. P. staart zich niet „blind op het parlement, maar de „verkiezingen zijn een maatstaf voor „onze invloed onder de arbeiders. Aan revolutionnaire bewegingen zouden de „christelijke en katholieke arbeiders „zeker niet meedoen. Langs de on democratische weg brijgen we de 51 „zetels nooit! Langs de democratische is het mogelijk, zooals bijv. Zwe den bewijst, waar de socialisten in „1932 de meerderheid veroveren". De S. D. A. P. verwijt op haar congres sen en in haar pers der Regeering dat niets goed is hier in Holland; dat de „honger-regeering Ruys" den arbeiders het brood ontneemt, dat het onderwijs aan het volkskind wordt onthouden, dat de arbeiders in „ellendige krotten" moeten wonen. Wat doen de socialisten? Zij gaan zich te buiten aan groote woorden, maar schu wen de daad en de verantwoordelijkheid. Hier zien wij nu echter een soc.-demo- craat en nog wel den leider Albarda, die ter verantwoording geroepen wordt. Waar zijn dan de superlatieven, waar de be ruchte koppen der arbeiderspers? Waarom belooft hij nu geen socialisatie! Nu doet hij plotseling de ontdekking dat er ondanks de „honger-regeering Ruys" toch nog wel iets in Holland wordt ge vonden, dat goed is: „de loonen en uitkeeringen zijn hier „hooger dan overal elders in Europa.." Dat bunnen wij met Albarda als feit constateeren. Weliswaar voegt Albarda er aan toe dat dit loonpeil en dit peil der uitkeeringen uitsluitend aan de S. D. A. P. te danken is, maar dat kunnen we voor kennisgeving aannemen; we zijn er aan gewoon dat de S. D. A. P„ welke de verantwoordelijkheid in den Staat schuwt, bet monopolie van alle sociale voorzienin gen voor zich opeischt. Voor heden is het voldoende te consta teeren, dat de S.D.A.P., een enkele maal ter verantwoording geroepen, zich haast te erkennen dat de sociale toestand hier beter is dan overal elders in Europa, dus ook beter dan bijv. in Denemarken waar socialisten regeeren. En de R. K. Staatspartij zal niets nala ten en alles doen, om den socialen toe stand zooveel als maar mogelijk is te ver beteren. VOORLOOPIG BEPERKT TOT VANDAAG Woensdag mischien hervatting. V. D. meldde gisteravond uit Berlijn: De boycot-actie tegenover Joden is voor- loopig tot Zaterdag beperkt. Indien de gru weicampagne wordt gestaakt, zal de N.S D. A.P- den normalen toestand herstellen. An ders zal de boycot Woensdagochtend 10 uur hervat worden. VERKLARING VAN RIJKSMINISTER GOEBBELS. Voor vertegenwoordigers van de pers heelt de Rijksminister, dr. Goebbels, gister avond over de boycotbeweging de volgen de verklaring afgelegd: „De Rijksregeering heeft er met genoe gen kennis van genomen, dat de gruwel- campagne in het buitenland aan het luwen is. Zij beschouwt dit als een gevolg vau het boycot-dreigement der N.S.D.A.P. in de laatste dagen. Zij maakt er echter ander zijds uit op, dat het vereenigde Jodendom in Duitschiand in de mogelijkheid verkeert de gruwelcampagne te beperken en volko men stop te zetten". Goebbels is overtuigd, dat de gruwel campagne haar hoogtepunt overschreden heeft. De N.S.D.A.P. heeft met het oog op deze feiten het volgende besloten: De boycot wordt Zaterdag met volle he vigheid en ijzeren discipline doorgevoerd. De actie begint, zooals is medegedeeld, om tien uur 's morgens en zal Zaterdagavond worden onderbroken. Zij wordt uitgesteld tot Woensdagochtend tien uur. Indien de gruwel-hetze in het buitenland dan geheel zal zijn gestaakt, verklaart de N.S.D.A.P. zich bereid den normalen toestand te her stellen. Indien zulks evenwel met het ge val is, zal de boycot Woensdag om tien uur opnieuw worden ingezet en dan met een hevigheid als nog nooit aanschouwd. Principieel verwacht de Rijksregeering, naar minister dr. Goebbels verklaarde, van de doorvoering van den boycot het vol gen de: „De boycot zal door de aangesloten or ganisaties met ijzeren discipline en zonder eenige wetsschending worden doorgevoerd. Niemand mag daarbij met daden worden bedreigd. De organisaties, welke den boycot doorvoeren, zijn er aansprakelijk voor, dat door den boycot geen onschuldige zal woi- den getroffen. Er zullen geen banken wor den gesloten, omdat anders het betalings verkeer in het ongereede zou geraken. Van de N.S.D.A.P. en haar leiding wordt ver wacht, dat geen S.A.-man of S.S.-man ec in het algemeen geen boycot-post een zaak betreedt. Ieder handelend optreden zal worden bestraft. De pers zal een waarschu wing moeten uitvaardigen aan alle com munistische provocateurs, die, indien zij tot handelend optreden of onwettig optre den zoudenovergaan, direct aan de poli tie zouden moeten worden uitgeleverd. De daders zullen dan volgens de thans be staande strenge wetten worden gestraft' Waarschuwing tegen communistische provocateurs. Leden van de communistische strijder ganisatie zijn, aldus wordt uit Berlijn ge meld, voornemens den nationaal-socialisti- schen boycot tegen de Joodsche gruwei campagne te gebruiken om tot plunderin gen over te gaan. De communisten willen daarbij gebruik maken van S.A.-uniformen om zoo Joodsche zaken te plunderen en daardoor onrust in de steden te zaaien. Er zouden zelfs speciale communistische motorbrigades uitsluitend voor dit doel sa mengesteld zijn, om in streken, welke niet zoo snel door de politie bereikt kunnen worden, plunderingen uit te voeren. Het is er hen vooral om te doen, daar zij de S.A.-uniform aantrekken, om de N S.D.A.P. te belasteren en het buitenland materiaal in handen te spelen om hun gru welcampagne voort te zetten. Nogmaals wordt er met nadruk tegen deze provocateurs gewaarschuwd, daar do S.A.-leden strenge instructies hebben, om zich te houden aan de bevelen van bet Centraal Comité van Afweer, waarin uit drukkelijk gezegd wordt, dat den Joden geen haar gekrenkt mag worden. DE BOYCOT IN EENIGE STEDEN BEGONNEN. In het gerechtsgebouw te Keulen is gis terochtend de actie tegen de Joodsche ad vooaten en rechters ingezet. Een groot aan tal hunner is tijdelijk in verzekerde bewa ring gesteld. Te Chemnitz zijn de beide warenhuizen Tietz en Schocken gesloten. Te Verden aan de Aller hebben S.A.-afdeelingen zich voor de Joodsche zaken geposteerd. Zij hebben op de ruiten roode plakkaten aangebracht, voorzien van het opschrift: „Voorzichtig. Jood". Het Comité van Actie tot afweer van de Joodsche gruwel- en boyootcampagne in Üpper-Beieren deelde gisteren mee, dat van 12 uur af bij den ingang van grootere Jood sche zaken te München posten van de S.A. staan, die de bezoekers waarschuwen tegen het betreden van de winkels. De S.A.-posten zijn van karabijnen voor zien. Uit Annaberg in Saksen wordt gemeld: Gisterochtend trokken hier sterke S.A.-af deelingen langs de Joodsche zaken en druk ten iederen kooper, die de winkels verliet, een stempel met het opschrift: „Wij verra ders koopen bij Joden!" op het gezicht. Ook te Berlijn moeten zich, naar Wolff verneemt, soortgelijke incidenten hebben voorgedaan. De rechtbank te Koningsbergen door S.A. bezet S.A.-afdeelingen hebben gistermorgen de gerechtsgebouwen te Koningsbergen (naar van nationaal-socialistische zijde wordt me degedeeld ter bescherming van de Joodsche burgers tegen de door de gruwelpropagan da onder de bevolking gewekte verontwaar diging) bezet en aan iederen Jood den toegang ontzegd. Teneinde de voortgang van eenige processen niet te belemmeren, werd eenigen Joodschen advocaten, die in den oorlog aan het front in de eerste rijen hebben gestreden, toegestaan met bijzon dere vergunning het gerechtsgebouw te be treden en tegelijkertijd de zaken voor hun rasgenooten, wieu do i toegang verboden was, af te doen. Traangas in de warenhuizen te Stuttgart. In de levensmiddelenafdeelingen der wa renhuizen van Tietz en Schooke te Stutt gart werden Vrijdagmiddag traangasbom- men geworpen. De lokalen, waar zicb een talrijk publiek verdrong, moesten dadelijk ontruimd worden en de verkoop gestaakt wprden. Couranten vallen niet onder den boycot. Door de N.S.B.O., gouw Groot-Berlijn, wordt medegedeeld: Om misverstanden te voorkomen deelt de gouw Groot-Berlijn van de N.S.B.O. mee. dat alle dagbladen van de boycotbeweging uitgezonderd worden. Hetzelfde geldt voor alle onmisbare bedrijven. Anti-Duitsche boycot in Amerika voor- loopig opgeschort Opperrabbijn Wise te New York heeft gisteren bevolen, de boycot-beweging te gen Duitsche goederen in Amerika vooi- loopig op te Bchorfcen. Mocht Hitier we' geren, zijn bevelen definitief in te trekken, da® zal de boycotbeweging in de Vereenig de Staten de sanctie van den opperra-bbiju verkrijgen, hetgeen in de Joodsche bladen zaJ worden aangekondigd. Joodsche protest-actie in België. De anti-semietische actie in Duitschiand heeft ook in Belgische Joodsche kringen groote beroering gewekt. De Zionistische federatie te Brussel heeft in overleg met de Zionistische unie een programma van actie opgesteld. Vergaderingen zullen georgam seerd worden door fabrikanten-, handels- en andere organisaties. De eerste groote vergadering wordt Maandag a.s. te Brus sel gehouden. O.a. zal het woord worden ge voerd door rabbijn Amiel uit Antwerpen, benevens door talrijke vooraanstaande Joodsche persoonlijkheden. Te Antwerpen is door de Joden een oomité samengesteld, dat belast is met het organiseeren van den boycot van Duitsche goederen. Op de diamantbeurs te Antwerpen heb ben zich eenige strubbelingen voorgedaan. De Joodsche diamantmakelaars en fabri kanten hadden besloten, geen diamanten meer in Duitschiand ter slijping te geven. Tegen enkele prsonen, die zich aan dezen maatregel onttrokken hadden, werd door handelaren opgetreden. Toen zij op de beurs verschenen, werd hun handelwijze krachtig verweten. TEGEN JOODSCHE RECHTERS EN ADVOCATEN. Verordening in Pruisen. De commis3ariaïe minister van Justitie in Pruisen, Kerrl, heeft thans een instruc tie gericht tot de justitieele auoriteiten in Pruisen. Hij gelast daarin, onverwijld al len in functie zijnde Joodschen rechters te verzoeken, een aanvraag om verlof in te dienen en deze verzoeken onmiddellijk in willigen. Wanneer Joodsche rechters moch ten weigeren verlof aan- te vragen, dan dient hun te worden verboden, de gerechts gebouwen binnen te gaan. Ook Joodsche officieren van justitie en overige justitiee le ambtenaren van Joodsch ras moeten terstond met verlof worden gezonden. JOODSCHE FAMILIES BIJ ZEVENAAR OVER DE GRENS. De laatste dagen komen te Zevenaar steeds meer Joden over de grens, de mees ten per trein, sommigen ook per auto. Giste ren en eergisteren zijn 50 a 60 families de grens gepasseerd. De grensbeambten heb ben geen enkele dier families behoeven te weigeren, daar zij allen van voldeonde mid delen en de noodige papieren waren voor zien. De meesten der vluchtelingen zetten hun reis voort naar de groote plaatsen in Holland, doch een tiental heeft te Arn hem bij familie en kennissen voorloopig on derdak gevonden. Over bet algemeen zijn de menschen weinig geneigd iets los te la ten over den toestand in Duitschiand. De vrees zit er bij de meesten zoo in, dat men zelfs over de grens nauwelijks een woord over Duitschiand durft te zeggen. Wat is niet waar? Hoe diep de vrees voor den boycot er in zit, blijkt oa. ook uit een brief, welke het Deutsche Steinsalz Syndikat, het Deutsche Brom Syndikat, het Deutsche Chlormag- nesium Syndikat en het Deutsche Bitter- salz Syndikat heeft gezonden aan hun „Ge- schaftsfreunde" in het buitenland en waar in zij de bewering tegenspreken, als zou den in Duitschiand voortdurend gruwelda den tegen Joodsche staatsburgers plaats vinden. Zij verklaren daartegenover, dat het zakenleven in Duitschiand natuurlijk onder de beperkingen van de algemeene crisis een ongestoord verloop heeft en dat er in Duitschiand rust en orde heerscht Van gruweldaden tegen de Joden of van overlast aan buitenlanders is geen sprake. Tot zoover deze brief. Wij hebben nimmer geloof gehecht aan gruwelverhalen en ze ook nooit in ons blad gepubliceerd. Het officieele nieuws verspreid door het Wolff-bureau en geput dat verordeningen en besluiten van de rijksregeering zelf, is al erg genoeg. SANEERINGSPLAN BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Voorschriften volgens de Bevoegdheden- wet! In een Vrijdag 24 Maart aan de vertegen woordigers van het Centraal Bloembol.en Comité verleende audiëntie, heeft de Minis ter van Economische Zaken en Arbeid me degedeeld, dat Z.E. op grond van de bij de Tweede Kamer ingediende bevoegdheden- wet, voornemens is voorschriften te geven voor den uitvoer van bloembollen naar het buitenland. Deze voorschriften hebben o.a. betrek king op den prijs, beneden welken geen bloembollen uitgevoerd zullen mogen wor den. Deze bepaling kan ook van toepassing verklaard worden op alle reeds door het buitenland gegeven orders. Van de uit de voeren bloembollen znllen heffingen gevraagd worden, waarvan de op brengst moet dienen om de saneering van het bloembollenbediijf ie bevorderen. De uitvoering van deze maatregelen zal worden voorbereid door en onder toezicht staan van een door den Minister te benoe men commissie, onder leiding van een R'e- geeringscommissaris, welke niet bij het bloembollenbedrijf betrokken is. Over de samenstelling dezer commissie zal overleg worden gepleegd met de organisaties. Aan het „Weekbl. v. Bloembollencultuur'' werd van bevoegde zijde nog het volgende medegedeeld: Uit het communiqué over de besprekin gen met den Minister blijkt dat, indien de betreffende crisis-bevoegdheden-wet door de Kamers wordt aangenomen, de sanee- ringsplannen voor bet bloembollenvak in zeer korten tijd vastere vormen zullen aan nemen. Indien een en ander geregeld wordt zoo als men aan het Departement van Econ. Zaken en Arbeid verwacht, dan zal, kort na Paschen, de regeling definitief zijn en zullen dus dan ook de definitieve mini mum-exportprijzen gepubliceerd worden. Hoewel het moeilijk is om voorspellingen te doen over de prijzen, ligt het volgens onze zegslieden in de rede dat het voorloo- pige werk der commissie voor de exportprij zen als maatstaf zal genomen worden. In verband daarmede en met de mede- deeling van den Minister, dat de voorschrif ten opzichte van den export gegeven zullen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Heden begint de anti-Joodsche-boycot In Duitschiand. Volgens Goebbels zal deze slechts één dag duren en eventueel Woens dag a^. worden voortgezet (1ste blad). Details van het vredesplan van Musso lini. (3de blad). De ontbinding van den Schutzbund in Oostenrijk. Verzet van de socialisten. (3de blad). Vliegongeluk in Amerika. 11 dooden. (Luchtv„ 3de blad). BINNENLAND. Maatregelen ter beperking van de kaas productie; gedurende 3 maanden 30 pet (lste blad). Het mengpercentage boter-margarine wordt van Maandag a-s. af verhoogd, (lste blad). Roofoverval op alleenwonenden man te Posterenk. Verwond en beroofd. Da ders onbekend, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De plannen van het Ned. Olympisch Co mité voor een behoorlijke vertegenwoordi ging in 1936 te Berlijn. (4de blad). De H.I.S.W.A.-tentoonstelling te A'dam geopend. (4de blad). Nadere bijzonderheden over de plannen van een Sportpaleis te Amsterdam. (4de blad). ROOFOVERVAL OP ALLEEN WONENDEN MAN. NEERGESLAGEN, GEBONDEN EN BEROOFD. Uit Deventer wordt ons gemeld: Gieter avond heeft te Posterenk nabij Wulp ge meente Voorst een brutale roofoverval plaats gehad. Vermoedelijk zijn twee man nen het huie van den alleenwonenden on geveer 50-jarigen J. Vis binnengedrongen en hebben hem, terwijl hij reeds te bed lag, aangevallen. Zij sloegen hem ernstig met een hard voorwerp, vermoedelijk een blaaspijp, op het hoofd, sleurden hem ver volgens uit het bod naar de keuken, waar zij hem aan handen en voet/en banden en hem een zak over het hoofd deden. De in dringers moeten daarna, uit een kastje naast de slaapplaats, een bedrag van ruim 100.hebben gestolen. Een buurman van Vis, die de woning passeerde en gestommel hoorde, ging kijken en zag, met behulp van een zaklantaarn, door een spleet van do deur, den aangevallene hevig bloedend en geheel ontkleed op den grond liggen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis te Deventer noodzakelijk. Rijke- en Gemeentepolitie stellen een uit gebeld onderzoek in. worden, ook van toepassing kunnen worden verklaard op reeds vroeger geboekte orders, is het, zoo deelde men ons mede, gewenscht en noodig, om met de voorloopig vastgestel de minimum-exportprijzen rekening te hoi- den. VERMINDERING WACHTGELD OVERWOGEN. Voor hoogbezoldigde ambtenaren in Europa. Aneta meldt uit Ba. la via: De „Java-Bode" meldt, dat de Regeering met de commissie voor georganiseerd over leg, overleg pleegt ten aanzien van ge deeltelijke vermindering van wachtgeld van hoogbezoldigde ambtenaren die in Europa vertoeven, in dier voege, dat van een acti- viteitstractement boven de 1000 per maand slechts 40 pet. zal worden toege kend. VEREENIGINGSLEVEN VAN MILITAIREN. Minister Deckers ontbiedt militairen ten departemente. Mr. dr. L. N. Deckers, minister van De fensie, heeft eenige militairen van land en zeemacht ten departemente ontboden 1 voor een bespreking over de nieuwe vor- I men van het vereeriigingsleven van miii- tairen, behoorende tot het beroepsperso- neel der land- en zeemacht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1