GEURiQE BAAiyABAK HAVEN 20 - Fa. WM i 1 VISTER - LEIDEN AO^F.RTFN nF-PAniN4'S! RECHTZAKEN ZATFPDAG 1 AFRIL '??3 DE LEIOSCHE COURANT GIERDE BLAD PAG. 15 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN deed vervolgens mededeeling van het feit, dat reeds een aanzienlijk bedrag voor Bel lijn is binnen gekomen als batig saJdo uit de wedstrijden, welke door de oud-interna tionals zijn gespeeld (applaus). De beer Lotsy deelde nog mede, dat het in de be doeling ligt deze wedstrijden ook in de eerstvolgende jaren voor dit doel te laten verspelen. Bij de rondvraag deelden de heeren van der Bergh van Heemstede (Nederl. Wiel ren Unie) en A. Pijper (K.N A.U.) nog eenige bijzonderheden mede omtrent door de Bon den ingestelde Olympische fondsen, welke instelling zij ook de andere sportorganisa ties dringend aanbevalen. De voorzitter dankte daarna de af ge vaardigden en 9loot de vergadering met een opwekkend woord om de aangenomen plannen in aller samenwerking en met kracht uit te voeren. WATERTOERISME OPENING H.I.S.W.A.-TENTOON STELLING. In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam had gistermiddag de opening plaats van de wa tersporttentoonstelling, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging voor Handel en Industrie op het gebied van scheeps bouw en watersport. Zeer vele belangstel lenden, vooral uit watersportkringen, had den zich in het R.A I.-restaurant verzameld, toen de voorzitter van het tentoonste lings- comité, de heer H. Kerstens Hzn., de aan wezigen in een korte rede welkom heette. Hij dankte den heer S. Joosten voor diens initiatief tot oprichting der Vereeniging, waarna hij uitvoerig het doel uiteenzette van de H.I.S.W.A. en de middelen aangaf, waarmede men dit doel nastreeft. Spr. dankte allen, die hadden medegewerkt aan den opbouw van de?e zuivere watersport- tentoonstelling en sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling jaarlijks zou mogen terugkeeren De voorzitter van het Eere-comité, de heer D. Goedkoop Dzn.. voorzitter van de Koninklijke Verbonden Nederlandsche Wa- tersport-Vereenigmzen ging uitvoerig na, welke voordeelen aan de watersport, die spreker een van de mooiste sporten noem de, verbonden zijn. Spr. constateerde, dat in den loop der jaren het meerendeel der groote jachten heeft plaats moeten maken voor kleinere booten, doch de heer Goed koop ste de tot zijn groote vreugde vast, dat de hoeveelheid booten, vooral in de kleinwatersport, aanzienlijk gestegen is. Spr. hoopte dat deze tentoonstelling zou slagen en uitte den wensch. dat ook m de volgende jaren weer een H.I.S.W.A. zal worden gehouden. Hierna bezichtigden de aanwezigen, waaronder wij ook ir Fokker opmerkten, de tentoonste ling, die in de kleine zaal van het R.A.I.-gebouw is ondergebracht. Voor den watersportliefhebber is hier practisch alles te zien wat „zijn hartje begeert". Het geheel biedt een gezellige aanblik en alle stands zijn buitengewoon smaakvol ver zorgd. Reeds op den eersten middag mocht de tentoonstelling zich in een groote be langstelling verheugen. De A.N.W.B. op de H.I.S.W.A. Op de H.I.S.W.A. is de A.N.W B. Toeris tenbond voor Nederland mede aanwezig om te laten zien hoe uitvoerig de belangen van het Watertoerisme door hem worden verzorgd en daardoor bevorderd. Men zal op zijn stand aantreffen de be kende en in samenwerking met de Konink lijke Verbonden Nederlandschen Water- sportsport-Vereenigingen uitgegeven kaar ten van alle Watergebieden alsmede van de Groote Rivieren ook van den Rijn tot Mainz en van de Maas tot Luik. waarbij zoowel de Groot- als de Klein watertoerist is ge baat a.smede de handige gidsjes voor Klein watertoerisme, van zoo groot belang voor de zich nu sterk ontwikkelende Kano sport waardoor de mooiste en nog onbeken de stukken van ons intieme water- en pol derland voor den landgenoot zeiven wor den ontsloten. Verder lette men op de zeer gewaardeer de Rondvaarten door Nederland ontworpen voor allerlei soorten van vaartuigen die den deelnemers steeds een bron van groot genot bleken te zijn. Het populaire weekblad, de Waterkam pioen, dat voor deze gelegenheid een extra HISWA-nummer uitgeeft, is aanwezig met al de feest- en extra-nummers die in de vijf jaren van zijn bestaan verschenen, terwij. het bekende van 1915 dateerende werk „Zui derzee Silhouetten'' nu ai historie gewor den, zeker de aandacht zal trekken. Ten slotte kan men ook kennis maken met den uitslag van den prijsvraag uitge schreven voor de beste 2 persoons kano voor toeren. Alles bijeen genomen zal en moet een be zoek aan den A.N.W.B.-stand iederen wa tersportman voldoening geven. HET SPORTPALEIS TE AMSTERDAM Nadere bijzonderheden omtrent de plannen. Naar men zich zal herinneren hebben wij geruimen tijd geleden uitvoerig ge schreven omtrent de plannen voor een te Amsterdam te bouwen sportpaleis, •.vaa'1- bij wij o.rn. hebben medegedeeld waar dit sportpaleis zou komen te staan, hoe de in richting van een dergelijk gebouw zou zijn welke takken van sport beoefend zouden kunnen worden en wie de leiding van een dergelijke sportpaleis op zich zou kunnen nemen. In een gistermiddag in het Carltonho'el te Amsterdam gehouden persconferenne heeft het bestuur van de N.V. Maatschap pij Het Nederlandsche Sportpark den aan wezigen persvertegenwoordiger eenige na dere mededeelingen verstrekt omtrent de/.o plannen, welke in een vergevorderd sta dium verkeeren. De voorzitter van den Raad van Beheer, de heer J. H. Scheltema, zeide, dat hel ge heele benoodigde kapitaal nog niet bijeen was. Dezer dagen zal de inschrijving wor den opengesteld om het benoodigde kapi taal van ongeveer een half millioen gul den bijeen te krijgen, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat reeds 200.000.door oude aandeelhouders van bovengenoemde maatschappij is geteekend. Het sportpa leis zal een afzonderlijke vennootschap worden, de N.V. „Amsterdamsch Sportpa leis". doch beide maatschappijen zullen het zelfde bestuur en de zelfde directie hebben. Uit een en ander volgt, dat er enge samen werking zal bestaan tusschen het Olym pisch Stadion en het te bouwen Sportpa- leis, waardoor ook de exploitatie voordee liger kan worden gevoerd. De bouwkosten worden geraamd op 900.000—, waarbij alles is inbegrepen. De finitief is de opdracht t-ot het bouwen van een Sportpaleis verleend aan de beide Am sterdamsche architecten, de heeren J. van Erven Dorens en J. Posthumus Meyes. Her oorspronkelijk reeds gepubliceerd ontwerp van den architect J. van Erven Dorens zaj ongetwijfeld de basis zijn, waarop verder zal worden gewerkt. Een bouwcommissie wordt ingesteld, waarvan deel uit zullen maken de heeren Tj. van Holkema, dr. R. J. Th. Meurer, J. J. van der Berg, J. Wago ner en J. H. Scheltema. De heer Scheltema deelde nog mede, dat de medewerking van het Gemeentebestuur boven alle lof verheven is. Men juicht het toe, dat te Amsterdam een dergelijk sport paleis zal komen te staan, waarbij men wijst op andere plaatsen in Europa, waar een dergelijk gebouw reeds jaren lang be staat. Bovendien acht men het bouwen van een sportpaleis actueel, zoowel voor do sportwereld in het algemeen als voor de sportbeoefenaren, de jeugd en anderen in het bijzonder. Ook als object van werkver schaffing en productieve! is het bou wen van een Sportpaleis aldus is de mee ning van het gemeentebestuur .-zeer aan te bevelen terwijl, men verzekert, dat. indien het project zal worden uitgevoerd Amsterdameen sportgebouw krijgt, dat eenig in Euorpa is en dat alleen zijn gelijke zaJ hebben met in Amerika bestaande sportpaleizen. Tenslotte deelde de heer Scheltema nog mede, dat het gebouw definitief zal wor den gezet op het terrein, waar nu het L). D.V.-tennisstadion aan den Amstelveen- scheweg i9 gevestigd. Wanneer men den*t te gaan bouwen, weet men nog niet, men hoopt dat in het najaar kan worden aan gevangen. De laatste spurt wordt ingezet voor de eindoverwinning. De heer Tj. van Holkema gaf hierna eenige technische bijzonderheden omtrent het gebouw. Het zal geen groote loods wei den, doch een werkelijk paleis, solide, een voudig, maar grootsch van opzet. Het ten nisstadion zal naar achteren verplaatst worden. Men heeft nog geen beslissing ge nomen of de tribunes tweedekkers zullen zijn dan wel een eendekker. Bij een twee dekker kan n.l. een wandelgang worden aan gebracht, hetgeen wel wenschelijk mag wor den genoemd, vooral bij wedstrijden van lang eren duur. Het middenterrein zal een halven Meter lager komen te liggen waar door de uitzichtmogelijkheden voor wie.er- wedstrijden alleszins voldoende zullen zijn. Eigen electrische installatie zal aanwez'g zijn, voorts machines voor ijsfabricage, enz. enz. Er zal voor worden gezorgd, dat bij den bouw van dit sportpaleis de Nederland sche industrie niet zal worden overgesla gen. Nederlandsch fabrikaat ook voor dit sportpaleis zal leuze zijn. LETTEREN EN KUNST SOLISTEN-ENSEMBLE. Onlangs is in de hoofdstad gevormd ..Het Solisten-ensemble" met het doel: het uit voeren van onbekende, of ze.den ten ge- hoore gebrachte werken voor meerdere So lo-stemmen, eventueel met kooi en met be geleiding van orkest, in het bijzonder op het gebied van Gewijde Muziek. Tot dit ensemble zijn toegetreden: Fran- coise Vette-Hendriks, sopraan; Truus ter Steege, mezzo-sopraan; Jo Immink, mezzo alt; Vincent van Bers, tenor, allen te Am sterdam, en Luc. Louman. lias-bariton te Haarlem. Als leider treedt op Olivier Koop. De eerste uitvoering van dit Ensemble zal plaats hebben op Vrijdag 7 April a.s. voor den Kath. Radio Omroep. Uitgevoerd worden: Passiezangen van den H. Alphon- sus de Liguori en van Mozart Bijbelsche Tafereelen en het Duet: ,,Was betriist du dich meine See.e?:' van Schütz, met bege leiding van het K R.O.-orkest. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: H. Kruit, Le i d e n. J. de Jong. Leiden. LEEST MET AANDACHT DE Voorzitter: E. Vernède, Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1932. waaruit blijkt dat 13 gevallen behandeld zijn en één gevai van absoluut schoolverzuim. Een jaarverslag over den toestand van de O. L. school Dorp over 1932, een pro ces-verbaal van kasopname Gemeente-onl vanger op 10 Februari 1933. Boeken en be scheiden zijn in orde bevonden. Een dank betuiging van het Groene Kruis voor de beschikbaarstelling van een lokaliteit ten behoeve van een kleuterbnreau en voor de toekenning van de subsidie voor de tuber- culosebstrijding. Een dankbetuiging van den heer L. A Mooten voor de gratificatie hem verleend bij de viering van zijn jubi leum. Een missive van de Vereeniging van Ned. Gemeenten inzake het richten van adressen aan de Regeering. Een zestal mis siven van Ged. Staten goedkeurende eeni ge genomen raadsbesluiten en de begroo ting dienst 1933. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Op een verzoek van het Groone Kruis om de gymnastiekzaal kosteloos beschik baar te stellen voor het houden van een moedercursus gedurende 4 achtereenvo] gende weken en wel des" Maandags en des Woensdags wordt gunstig beschikt. Aan mej. C. M. Teljeur onderwijzeres aan de O. L. school wordt op haar verzoek eer vol ontslag verleend wegens huwelijk op een door B. en W. nader te bepalen datum. De voorschotten voor de bijzondere scho len voor 1933 worden vastgesteld als volgt: De vergoeding per leerling op 15.97 en verdeeld als volgt: (80 pet. van de volgen de bedragen): Aan de Christelijke school Schoolstraat ƒ3960.56; aan de Gereformeer de school ƒ1964,31; aan de R. K. Jongens school f 2047.02; aan de R. K. Meisjes school 2459.38; aan het R. K. Meisjes pensionaat afd. L. O. 479.10, aan het R. K Meisjespatronaat afd. U. L. O., Huize Bij dorp. De uitbetaling zal geschieden op 1 April, 1 Mei, 1 Juli en 1 October. Ingekomen is een ontslagaanvrage van mr. N. Vernède, wegens vertrek naar el ders. als voorzitter van de commissie van toezicht op den Gem. Dienst der arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering. B. en W. stellen den raad voor aan mr. N. Vernède, eervol ontslag te verleenen en voor deze functie te benoemen de heer J. van Santbrink, Papelaan 36 alhier. Com mies bij den Raad van Arbeid te Leiden. De heer J. van Santbring wordt benoemd tot voorzitter dier commissie met 10 stem men, terwijl 1 stem blanco is uitgebracht. Straatnamen. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor de nieuw aan te leggen straat, die loopt van de Burgemeester Treubstraat naar de Burgemeester de Kompenaerstraat den naam te geven van „Willem de Zwij gerlaan", daar nu allerwege in den lande herdacht wordt, dat voor 400 jaar de grond legger van onze onafhankelijkheid werd geboren en deze groote nationale figuur aldus te eeren, en de straat loopende van de Burgemeester Treubstraat naar de Hyacinthstraat den naam van van Kem penstraat, ter herinnering aan de famil-e van Kempen, die hier de stichters zijn ge weest van de zoo belangrijke zilverindus trie en aan de nieuwe straat parallel loo pende aan Wijngaardenlaan achter de Ge reformeerde school den naam van „Duiven voordestraat" ter herinnering aan het ge slacht der Wassenaars van Duivenvoorde, zoo bekend in de geschiedenis van onze Gemeente en tevens stellen B. en W. deu raad voor de „Kattenlaan" te verdoopen in „Bijdorpstraat' om aan het verlangen der bewoners aldaar te voldoen en de naam Kattenlaan geen .historische naam is. De heer L. van Leeuwen vraagt waar de van Duivenvoordestraat komt te liggen wat de voorzitter hem duidelijk maakt, waarua zonder hoofdelijke stemming dit voorstei van B. en W. wordt aangenomen. Politieverordening. Thans komt aan de orde punt 5 der agen- da n.l. wijziging van de algemeene politie verordening. Het praeadvies van B. en W luidt als volgt: Krachtens art. 33 der politieverordening van deze Gemeente mogen muzikanten, zangers, kunstemakers of ondernemers van vertooningen hun bedrijf niet op of ter zijde van den openbaren weg uitoefenen, tenzij met vergunning van den burgemeester. Dit artikel is echter slechts van toepas sing, indien de persoon, die in het open baar optreedt, daarvan zijn bedrijl maakt. Door het voortdurend toenemend gebruik van radio en gramofoon voor reclamedoel einden, komt het echter voor, dat op of aan den openbaren weg muzikale of zanguitvoe ringen worden gegeven, of toespraken wor den gehouden, met behulp van radiotoe stel of gramofoon, waarbij voor een be paald doel propaganda of reclame wordt gemaakt, zonder dat gezegd kan worden, dat de persoon, die deze uitvoeringen ten gehoore brengt, daarvan zijn beroep maakt. In dergelijke gevallen kan artikel 33 der verordening niet worden toegepast en is dus preventief toezicht van den burgemees ter uitgesloten. Niettemin is het zeer wen schelijk, dat een dergelijk toezicht wordt mogelijk gemaakt, omdat dan ook aan den burgemeester de bevoegdheid kan worden gegeven voorwaarden te stellen, die in net belang van openbare orde en veiligheid in acht genomen moeten worden. In verband met het vorenstaande achten wij het gewenseht artikel 33 in dier voege te wijzigen, dat de hierbij aangeduide ge vallen gebracht worden onder het preven tief toezicht van den burgemeester. Daar bij hebben wij gemeend rekening te raoe- ten houden met het feit, dat ook spreek koren gebruikt kunnen worden om door het aanheffen van bepaalde leuzen propagan da of reclame te maken. Ten einde de be voegdheid van den burgemeester om bij het verleenen van vergunning vodrwaarden te stellen eenigermate te preciseeren, zou aangegeven kunnen worden, dat de voor waarden, die gesteld worden, moeten zijn in het belang van de openbare orde en vei ligheid. Gelet op het vorenstaande stellen wij u voor te besluiten artikel 33 der politie verordening in dier voege te wijzigen, dat het wordt gelezen als volgt: „Het is verboden, op of aan den open baren weg vertooningen te geven, redevoe ringen te houden of met behulp van eenig toestel te doen houden, of muziek of lie deren, spreekkoren daaronder begrepen, ten gehoore te brengen, tenzij met vergunning van den burgemeester en met inachtneming van de door dezen daarbij in het belang van de openbare orde en veiligheid te stel len voorwaarden". De heer J. Braggaar vraagt of de nood zakelijkheid is gebleken om aldus deze wij ziging in de politieverordening aan te bren gen. Spr. heeft wel een stil vermoeden, waarom nu juist de aandacht aan deze zaak wordt geschonken. De voorzitter zegt geen bepaalde feiten te kunnen noemen, doch deze feiten kunnen zich in de toekomst voordoen en „rageeren is voorkomen". De openbare straat mag niet worden misbruikt voor propaganda. De heer J. Braggaar meent, dat de po litie altijd het recht bezit om in te grijpen wanneer bepaalde feiten aanwezig zijn, maar spreker zegt. dat het gericht ia tegen de S. D. A. P. Er is een auto van het Ned. Vakverbond door onze gemeente gekomen en de politie heeft er geregeld achter ge zeten. Spr. acht het een aanslag op de vrij heid zijner beweging. De voorzitter spreekt dit tegen, dat het speciaal gericht is tegen één partij. Het is toch volstrekt niet denk beeldig dat in de toekomst faciaten of communisten de openbare straat zullen mis bruiken. Wethouder J. A. Mena meent, dat de heer Braggaar deze zaak te zwaar beziet.. Immers het "is hier geen absoluut verbod om alles te weren, maar slechts het verlee nen van eene bevoegdheid aan het hoofd der Gemeente om moeilijkheden te kunnen voorkomen en te zorgen diPt de openbaie straat door sommige elementen niet wordt misbruikt en daarom wordt de wijziging in de politieverordening voorgesteld. Na nog ©enigen tijd te hebben gediscus sieerd over dit voorstel, wordt zonder hoofdelijke stemming deze wijziging in do politieverordening aangenomen, doch de heer Braggaa-r wensclit geacht te worden te hebben tegengestemd. Door den heer A. Doeswijk wordt ver gunning gevraagd tot het aanleggen van ©en straat langs den Leidschenweg. B. en W. stellen den raad voor de vergunning te verleenen onder de voorwaarden vastge steld bij besluit van 7 December 1932. Al dus aangenomen. Aankoop grond. Daarna stellen B. en W. den raad voor akn te koopen van het R. K. Armbestuur ©en terrein voor aanleg van een plantsoen 2 p. M2., het terrein benoodigd voor plantsoen is groot 1965 M2. 'Do kosten van aankoop, aanleg enz. zal bedragen 5000. Dit terrein bestemd voor plantsoen ligt- aan de Wijngaardenlaan naaat de nieuwe Gereformeerde school. De heer J. J. Dijkman vraagt of in dit terrein wat thans wordt aangekocht ook stralen aanwezig zijn, waardoor de Ge meente verplicht wordt deze aan te leggen. Wethouder Mens meent wel te begrij pen waar de heer Dijkman op doelt. Het terrein wat benoodigd is voor plantsoen is groot 1965 M2., die wordt gekocht k f 2 p. M2. De grond benoodigd voor de straat langs de nieuwe school wordt natuurlijk gratis afgestaan. Deze straat ia voor re kening van de Gemeente tot aan het einde van de speelplaats der nieuwe school. Voor de verder aan te leggen straat, waar een huis zai worden gebouwd en de straat loo pende voor de woning van notaris Caron, is door de eigenaars geld gestort, benoo digd voor den aanleg der straat. De straat geprojecteerd op het uitbreidingeplan loo pende langs het terrein van dr. Birkhoff, deze grond wordt door de Gemeente niet overgenomen daar deze straat voor reke ning blijft van dengene die de daarach- terliggende terreinen tot bouwterrein zal exploiteeren. De heer J. Dijkman is door dit antwoord bevrédigd. De heer W. G. Duynisveld vraagt of dit plantsoen zal worden afgezet of dat men aldaar een vrije doorloop krijgt. De voorzitter antwoordt, dat het plantsoen zal worden afgezet, daar het voor een vrije doorloop te klein is. Te vens deelt de voorzitter den raad mede, dat de Gemeente voor dezen aankoop niot behoeft te leenen voorloopig, daar de Ge meente een creditsaldo heeft staan bij de bank waaruit deze aankoop mag worden voldaan. De heer J. Braggaar verklaart zich met dit voorstel te kunnen vereenigen, daar het strekt tot verfraaiing der Gemeente, waarna dit voorstel met algemeene en zon der hoofdelijke stemming wordt aangeno- Naar aanleiding van een missive van het Nat. Crisiscomité inzake een. verandering in de extra-hulp werkloozen voor 1933 m den vorm van goederen en schoeisel, stel len B. en W. den raad voor, daar als voor- loopige basis van berekening wordt geno men het werkloozencijfer op 29 October 1932, welk cijfer voor deze Gemeente op genoemden datum 122 was en wolk cijfer worlt vermenigvuldigd niet 1.25 en dus een bedrag wordt van 152.50, dit bedrag beschikbaar te stellen, waaraan dan het Nat. Crisiscomité eenzelfde bedrag zal toe voegen voor le half jaar van 1933. Wordt aldus besloten. De plaatselijke commissie voor de her denking Van het 4e eeuwfeest vaji de go- boorte van prins Willem van Oranje heeft plan te doen houden een herdenkingsrede door dr. N. Japikee te 's Gravenhage en bet uitvoeren van muziek en zang door ver schillende plaatselijke vereenigingen in het Ned. Herv. kerkgebouw en het uitreiken van een plaat-reproductie van het portret van den prins door A. C. Keij en eenige versnaperingen aan de schooljeugd, waar voor B. en W. een crediet vragen van 400. De heer J. Braggaar verklaart zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen, niet om de persoon'maar om het geheel. Eén der motieven waarvan hij door sommigen wordt gehuldigd is de strijd voor de gewetens vrijheid, doch juist in onze dagen worden aanslagen gepleegd op de uiting van de gewèbene vrijheid. De voorzitter zegt, dat het college van B. en W. gemeend beeft niettegenstaande de slechte tijden de nagedachtenis van een man, die zooveel voor ons vaderland hoeft gedaan, te moeben eeren en wat die aan slagen betreft op de gewetensvrijheid, daarover kan men van meening verschil len en een debat over die zaak leidt tot niets. Daarna wordt aldus besloten zon der hoofdelijke stemming, terwijl de heer J. Braggaar wenscht te worden geacht te hebben tegengestemd. Vervolgens worden nog eenige besluiten comptabiliteit genomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer J. Braggaar de werkver schaffing en meent, dat er onbillijkheden voorkomen, daar het voorgekomen is dab iemand zich meerdere malen voor de werk verschaffing heeft aangemeld, doch- gewei gerd is. Tevens vraagt spr. of er al ant woord is gekomen omtrent het verwaarloo- zen van inkomsten der vrouw bij de steun regeling. De heer L. J. van Leeuwen zegt te weten, dat er een landarbeider is, die, ofschoon 13 weekn werkloos, geen kans heeft gehad om aan de werkverschaffing t« komen. De voorzitter meent, dat deze bespreking thans bij de beëindiging van de werkver schaffing geen praktisch belang meer heeft en zegt, dat het een zeer moeilijk probleem is om het allen naar den zin te maken en de werkverschaffing zoo goed mogelijk wordt behandeld. Wethouder Eggink meent, dat er meer reden 19 een woord van waardeering te uiten over de werkzaam heden dan wel van critiek. De werkver schaffing is op een vredige manier verloo- pen. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten. OPRUIING. De voorzitter van de 0. S. P. veroordeeld Gistermorgen stond voor den Dordtschen politierechter terecht de heer P. J. S., voor zitter van de O. S. P. Hem werd ten laste ge.egd, dat hij in een vergadering to Slïo- drecht op 3 -Maart j.l. o.a. gezegd hoeft: „Wanneer de generaal zegt schiet, dan heb ben (de arbeiders) ervoor te zorgen, dat zij hun wapens niet hebbon te keeron tegen hun eigen kameraden, maar togen de gene raals, do ministers enz.' Verdachte erkent deze woorden onge veer gezegd te hebben, maar hij heeft hot minder gebrekkig gedaan. De Officier van Justitie mr. Kronenberg eischte twee maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Chr. do Zeeuw, die ontslag van rechtsvervolging vroeg, omdat vooreerst art. 131 W. v. S. zich niet bemoeit met politiek, vervolgens omdat genoemd artikel slaat op directe, onvoor waardelijke opruiing, terwijl hier slechts sprake is van indirecte, voorwaardelijke. Wanneer dit strafbaar is, dan wordt alle rechtszekerheid in gevaar gebracht en laadt de Justitie heb odium op zich poli tieke tegenstanders te willen treffen. Na re- en dupliek wees de politierechter onmiddelijk vonnis en veroordeelde ver dachte conform den eisch tot 2 maanden ge vangenisstraf. Op de vraag van den politierechter aan verdachte of hij zou doorgaan met opruien antwoordt deze er geen behoefte aan te heDben om als slachtoffer te fungocrcn. Zijn ideeën kon hij niet veranderen, doch nu hij weet. dat deze wijze van zijn ideeën te ver kondigen strafbaar is, zal hij het voortaan op een andere manier doen. Na deze verklaring vond de politierech ter een bevel tot onmiddellijke gevangenne ming niet noodzakelijk. HAAGSCHE RECHTBANK. Donderdagmiddag stond voor de Haagscho Rechtbank in hooger beroep terecht G. v. d. L,, uit Z o e t e r w o u d 0, die bij vonnis van de Leidsche kantonrechter was vrij gesproken wegens overtreding dor jacht wet. De ambtenaar van het O. M. was van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep gekomen. Als getuigen werden gehoord do Rijksveldwachter de Waard, brig.-tit. t.o Zoeterwoude en de Rijksveldwachter Pi- kart, brig.-tit. te Leiderdorp, die verdach te hadden aangetroffen in de Oost- en Broekpolder te Zoeterwoude. Getuigen hadden een tweetal schoten gehoord toen zij op ongeveer 10Q meter van den open baren weg waren. Zij hadden gezión, dab verdachte iets had laten vallen, hetgeen bij onderzoek bleek een geweer to zijn. Hierbij lagen een tweetal eenden, wclko nog warm waren. Bovendien was verdach te niet in het bezit van een jachtakte, noch van een vergunning van de eigenaar van het land waarop verdachte zich be vond. Verdachte ontkende zich aan dit feit tc hebben schuldig gemaakt. Als des kundige werd nog gehoord de poelier Bayer uit Leiden, die niet positief kon ver klaren of het tamme of wilde eenden wa ren. De officier van justitie mr. Asch van Wijck vroeg eveneens bevestiging van don uitspraak van den Leidschcn kantonrech ter, n.l. vrijspraak. Uitspraak over 14 d«v- gen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15