Witte Krui* IS ZATERDAGS TOT HALF TWEE GESLOTEN Is dal geen snoes. Mevrouw? DINSDAG 28 MAART 193b 4 L. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. P GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN KOUDEKERK. Gevestigd: van Leiden, Jansje Ma ria Bijleveld; Sijtje de Munnik; Kornelisje Horstman; Maria Rosa de Vogel; van A'.- phen a. d. Rijn, Bonaventura Adrianu6 Cornelis Zaalvan Woubrugge, Marijtje Dorrepaal; van Hazerswoude, Sara Wilhei- mina Geerlof; van Haarlemmermeer, Jan Raas en echtgenoote; van Leimuiden. Klaas Roeloffs en gezin; van Woubrugge, Teunis Leenhout en gezin Vertrokken: naar Hazerswoude Dirk Dorrepaal en gezin; naar Wassenaai, Wilhelmtna Jacoba van de Werken; naar den Haag, Jan6je Maria Bijleveld; naar Oegstgeest, Cornelia Boer; naar Soester- berg, Jansje Reijne\eld; naar Alphen a. d Rijn. Leunt je Jongejan; naar Woubrugge, Jacobus Cornelis van Dongen en geziu naar Boskoop, Sietje Cornelia van den Hoorn. ZEVENHOVEN. Volksbond. Vorige week vergaderde de R. K. Volksbond in het Bondsgebou# 's avonds om 7.30 uur. De voorz., de heer A J. de Groot H.Pz., heette allen welkom, in het bijzonder den heer Stemmetz, spreker van dezen avond, en fliciteerde namens do .afd. den heer Steinmetz met zijn gunstige plaats op de definitieve candidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezing. De pre sentielijst vermeldde 33 namen. De secre taris, de heer L. J. Bos, las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd met dank werden goedgekeurd. Hierna werd de vergadering van den Centralen Bond, te houden 30 April en 1 Mei a.s. te den Haag, besproken, 's Morgens om 12 uur H. Mis, 's middags om 3 uur feestvergadering en diner, aangeboden door het Centraal be stuur aan de afgevaardigden en 's avonds feestelijke bijeenkomst, aangeboden door de afd. den Haag wegens 45-jarig bestaan »an den bond en 1 Mei voorzetting der ver gadering. Het bestuur zal zorgen voor een afgevaardigde, daar bet nu nog geen deii nitieve beslissing kan nemen. De voorz. geeft nu het woord aan den heer Steinmetz. Spreker gaf eerst een overzicht van den gildentijd van voorheen en het herstel dei- maatschappelijke orde in de toekomst en besprak verder de bedrijfsradenwet van Minister Verschuur, hoe zij al jaren op het program van de R. K. Staatspartij heeft gestaan en nu in 1932 wet is geworden. Hierna werd gelegenheid gegeven om vra gen te stellen, waarvan door een lid werd gebruik gemaakt, die naar genoegen weid beantwoord. De voorz. dankte hierna den heer Steinmetz voor zijn duidelijke uiteen zetting en hoopte, dat 't gesprokene goede resultaten mocjit hebben. Spr. dankte ook de aanwezigen voor hun opkomst en sloot de vergadering met gebed. „Hulp in Nood'' bracht op 0.48. L. T. B. In de onlangs gehouden le denvergadering van den L. T. B. is in de vacature-J. C. Poel gekozen tot bestuurs lid, tevens secretaris, de heer A. J. de Groot Az. WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik heb verleden jaar 19 cent inkomstenbelasting betaald en ik heb drie kinderen op school. Moot ik dan schoolgeld betalen? Andere jaren heb ik veel meer in komstenbelasting betaald en het schoolgeld blijft altijd hetzelfde. Antwoord: Het schoolgeld wordt in derdaad geregeld naar de hoeveelheid van de inkomstenbelasting. U kunt reclamee ren bij den Gemeenteraad (geen zegel). Vraag: Is het geoorloofd op een voet balterrein zonder in het bezit te zijn van verlof bier te verkoopen? Zoo neen, waar kan ik dan mij het beste vervoegen om zoo'n verlof te bekomen alleen voor voet balterrein? Wat zijn dan de kosten? Antwoord: Het is niet geoorloofd om zonder verlof bier te verkoopen. Docb voor den verkoop van bier op een voetbai- terrein kunt u zelfs geen verlof krijgen. De Raad dezer gemeerte kwam 27 dezer in openbare vergadering bijeentegen woordig waren alle leden, behalve C. van Baren. De burgemeester, als voorzitter, opent de vergadering, waarna lezing der notu len der laatste vergadering, welke onver anderd worden goedgekeurd. Als ingekomen stukken worden medege deeld en voor kennisgeving aangenomen: de goedkeuring van Ged. Staten op de be- grootingswijziging d.d. 20 Dec. 1932, de Temeentebegrooting 1933. de begrooting G.EB. 1933, do tabel van afschrijvingen G. E. B.. de gemeenterekening 1930 en van de Kroon van de goedgekeurde verorde ningen tot heffing van 80 opcenten op de gemeentefondsbelasfcing en van 90110 opc- op de Pers. Bel. Medegedeeld wordt, dat het batig slot der Vleeschkeuringsdien8t over het tweede halfjaar 1931 van den Kring Nieuwveen, hetwelk deze gemeente toekomt bedraagt 109. De verordening tot regeling der eischen van beneombaarheid, etc. der gemeente veldwachters, is Koninklijk goedgekeurd. Met intrekking van het vorig raadsbe sluit wordt ten behoeve van de z.g. B.- s'teunverleening, 40 beschikbaar gesteld aan het plaatselijk Crisis-comitévan het Nation. Cr. C. wordt alsdan eveneens ƒ40 ontvangen. Een verzoek van Kerkrade inzake toe passing art. 205 der L O.-wet, en van een comité inzake Goeden Vrijdag-viering en van de Dierenbescherming inzake hef fing van hondenbelasting wordt voor ken nisgeving aangenomen, evenals het rap port van den Keuringsdienst voor Waren te Leiden over 1932; met genoegen wordt geconstateerd, dat goed voor onze belan gen wordt gewaakt. De rekening der Gezondheidscommissie te Bodegraven over 1931 en de Begrooting voor 1934 worden beide goedegekeurduit dè begrooting blijkt, dat voor 1934 22.80 verschuldigd is; een lager bedrag dan vo rige jaren. Inzake het tarief voor electrische ver lichting voor de bewoners van Hoogendijk en Amstel wordt besloten, na de vaststel ling van de bedrijfsrekening 1932 na te gaan, of mogelijk is invoering van betzelf de tarief als voor het Dorp; momenteel kan dit niet worden nagegaan. Voor den agent der arbeidsbemiddeling wordt overeenkomstig aangeboden con cept een instructie vastgesteld. In verband met bet reeds in de vorige vergadering besprokene wordt voor de raadsvergaderingen een nieuw reglement van orde vastgesteld, daar het oude niet meer voldoetdit reglement heeft bij de leden gecirculeerd; niemand heeft naar aanleiding daarvan vragen of opmerkin gen. Het kohier voor de bondenbelasting 1933 wordt vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt vastge steld de verordening tot verhaal van rech ten, verschuldigd ingevolge de wet op de besmettelijke ziektenop alle kosten zal worden verhaald als volgt: Bij een inkomen van 1200—1400 20 pet., 1400—1600 40 pet; 1600—1800 60 pet.; f 18002000 80 pet; boven 2000 100 pet, SMOKKELAARSJACHT AAN DUITSCH- LANDS HOOGSTE GRENZEN. De smokkelarij, die aan de Westelijke grens van Duitschland zoo'n geweldigen omvang genomen heeft, heeft zich thans ook over de Duitsch-Oostenrijksche grens op de Zugspitze uitgebreid. In den laatsten tijd worden hier in hoofdzaak tabak en alcohol gesmokkeld. Juist de hoogste en gevaarlijkste berg toppen vormen daar de natuurlijke gren zen, de „grenzen des hemels" zooa s die ge woonlijk genoemd wordt. Dat de bestrij- met bepaling, dat de Raad in bijzondere gevallen geheele of gedeeltelijke ontheffing kan verleenen. De begrooting dienstjaar 1932 en 1933 worden overeenkomstig aangeboden con cept gewijzigd. In verband met dè goedkeuring der ge meenterekening 1930 door Ged. Staten wordt vastgesteld de vergoeding in ge volge art. 101 der L.O.-wet, tevens drie- jaarlijsche verrekening 19281930, ten be hoeve der Chr. en R.-K. bijzondere soho- len. Wordt nagegaan een lijst van den ge meente-ontvanger inzake achterstand van verschillende betalingen over verschillen de jarenvoor de meesten zal den ontvan ger opdracht tot vervolging worden gege ven de heer De Bruyn is indertijd aange steld als deurwaarder, zoodat gerechte lijke vervolging kan plaats hebben voor geen enkelen post is een reden tot onin baarverklaring aanwezig. Inzake de steunregeling voor werkloo- zen deelen B. en W. mede. dat het noo- dig is, enkele bepalingen te herzien of be ter vast te stellen allereerst dient te wor den bepaald, tot wanneer de thans gel dende regeling van kracht blijft; wordt be sloten tot 1 Mei a.s. Verder stellen B. en W. voor, dat men minstens een half jaar moet zijn georgani seerd, om voor steun in aanmerking te ko men, terwijl aan ongeorganiseerden per week ƒ2.steun minder zal worden uit gekeerd; wie nog geen half jaar georgani seerd is. wordt gelijk gesteld met ongeor ganiseerden eveneens aldus besloten. Dan doet zich de vraag voor, of be paald kan worden, bij welk loon werk moet worden aanvaard, en dit is zeer moeilijk, vooral met het oog op het collectief con tract, dat de Bonden hebben gesloten; het is daarom moeilijk onzerzijds te tre den in loonsgeschillen elk geval zal dan afzonderlijk tor beoordeeling aan den Mi nister moeten worden voorgelegdbepaald wordt, dat men bij een weekloon van ƒ17 in ieder geval moet ^aan werken (dit is het loon, neergelegd in het collectief con tract) en dat werk op een uurloon van 2* cents moet worden aanvaard. Bepaald wordt, dat in voorkomende gevallen zal worden gehandeld als door B. en W. voor gesteld. Veel wordt er voor gor/oeld, het grond- bedrag van dén steun lager te stellen en wel, omdat de loonen zijn gedaald, de le vensomstandigheden iets zijn gewijzigd, en de gemeentefinanciën dit noodig maken. Na eenige bespreking wordt besloten het minimum van 8.terug te brengen tot ƒ7.— per week, met bepaling, dat in elke afzonderlijk geval kan worden toege kend voor brandstof en voor kindertoeslag tot een maximum van 10 kinderen in de plaats van 7 zoals tot nu geldend. Besloten wordt alle vorenstaande bepa lingen te laten geldep voor steun, komen de na na 1 Mei; momenteel dus alles nog onveranderd te laten. Verder, wordt bepaald, dat de contribu tietoeslag tot 1 Mei a.s. zal worden uitge keerd. Enkele, steunaanvragen worden afge daan. ding .van den smokkelhandel in deze le vensgevaarlijke sneeuwgebieden een haast onbegonnen werk is. kan men zich gemak kelijk voorstellen Maar ook voor de smok- keaars zelf is het geen lichte karwei. Zij moeten uitstekende beiebeklimmers en ski- loopers zijn, om m deze ijswoestijnen voor uit te komen en meer dan eens vonden toe risten het lijk van een verongelukte, in wiens rugzak zich een pak tabak bevond. De strijd aan de „hemelgrens" is hier nauwelijks van groote beteekenis, slechts zelden vangt men een beroepssmokke.aar en wel om de eenvoudige reden, dat er slechts weinigen zijn die voor enkele pon den tabak hun leven voortdurend in de waagschaal stellen. In dit geval vormen de grensbeambten slechts een miniem gevaar. Veel grooter zijn de gevaren aan deze streek verbonden. Evenals het aantal be roepssmokkelaars is ook dat der douanen s echts klein. Ook zij zijn uitstekende sport lui voor dit penible werk bijzonder ge traind. Hoe zich deze grensstrijd af speelt. Na beklimming van verschillende uren hebben we een bergtop bereikt, vanwaar we een prachtig uitzicht hebben over de met sneeuw en ijs bedekte bergen en klo ven. Nu moet er opgelet worden uitgeke ken... met onuitputte ijk geduldIeder paadje, dat van de grens komt en ook maar eenigszins begaanbaar is, wordt nauwkeu rig met den verrekijker afgezocht. Plotse ling komt er leven onder de douaniers. Zij hebben iets ontdekt: Heel hoog. als aan den berg geplakt, klauteren drie kleine zwarte puntjes den berg op. Zonder een woord te zeggen begeven we one op weg. De ambtenaren weten precies waar het drietal beneden terecht moet komen, een andere weg bestaat er niet. In suisende vaart gaat het naar bene den, het dal in. Kort voordat we den weg der verdachten naderen, trekken de grens beambten witte kie.en aan, „sneeuwkielen" zoodat zij op zeer korten afstand al bijna niet meer te zien zijn.' Achter een rots hurkt de eerste neer.... 80 meter verder de tweede Nu wachten en opletten! Er is nog niets te zien.Plot seling, nog hoog boven ons gejodel en dan een paar lachende stemmen Die daar boven hebben een „schietveld" bereikt en vliegen thans bergaf. Dan moeten ze ha,t houden, de weg wordt smaller en één voor één achter elkander, naderen zij onzen schuilhoek. 10 meter voor hun staat plotse ling iemand met een witten kiel. maar met de uniformpet. Hij slaat de kiel terug zoo dat ook zijn uniform te zien is. ..Grenspofitie, hebt u iets aan te geven?" Een vroolijk lachen was het antwoord. ..Hoe kunt u ons zoo laten schrikken?" Het blijkt dat we met een onschuldig groepje toeristen te doen hebben die een ski-uitstapje ondernomen hebben. Dus ver geefs. Weer nemen we onzen observatiepost in. Een der ambtenaren bewaakt de bergbe- k'immers van de Dujtsche. de andere van de Oostenrijksche kant. Weer verloopen uren. Het wordt namiddag. Plotseling en kele haastige worden tusschen beiden, dit maal schijnen zij op het rechte spoor te zijn. Weer kijk ik door den verrekijker, maar kan niets verdachts ontdekken. De grenssoldaten wijzen me: „Daar., daar., aan die rotskant.boven de kam., ziet u dat niet?" Plotseling meen ik een zwarte stip te onderscheiden, die echter dadelijk weer verdwijnt. „Die hebben ook sneeuwkielen, de eene heeft juist een greep gedaan in zijn zak, daarbij is zijn kièl opengegaan en u hebt den man kunnen zien. In razend tempo gaat het bergaf, tot de eerste beambte plotseling stopt en een vloek uitstoot. Hij wijst op een ski-spoor: Zij zijn al vooruit, misschien krijgen we ze nog als we er achterblijven". Bij de vervo.gmg, die nu begint kon ik niét meer bijhouden, de mannen zijn me te,vlug af. Op mijn gemak volgde ik het ski- spoor, tot ik de grenssoldaten weer zie. Zij zitten met teleurgestelde gezichten in de sneeuw. „Weer ontkomen! Die kerels zijn vlug als weze s. En zoo slim als vossen, dat ziet u reeds aan de sneeuwkielen. Enfin een andere keer snappen we ze toch well Dan vertellen ze, hoe ze reeds weken lang een tweetal uit Garmisch verdenken van smokke arij. Meermalen werden ze ver volgd, ook wel eens gesnapt, maar ze sche nen lont geroken te hebben, hun rugzakken waren telkens ieeg als we ze snapten. Weer een dag zonder succes, zooals er zoovele in het jaar zijn. „Enfin dat geeft nietmaar de volgende keer....° KERKNIEUWS HET VICARIAAT VAN BATAVIA. Monseigneur Van Velsen ontving bericht van de Congregatie Propaganda Fide dat Z. H. de Paus welwillend toestemt in zijn verzoek om, ter wille van zijn algemeenen gezondheidstoestand, ontheven te mogen worden uit de functie van Apostolisch Vi caris van Batavia. Door dezelfde Congregatie is, tot dat een nieuwe Apostolisch Vicaris zal zijn be noemd met het bestuur over het Vicariaat Batavia belast, met den titel van Provi- caris, pastoor A. Th. van Hoof. PATER J. M. CHABERT t In het missiehuis der Afrikaansche Missiën te Cadier-en-Keer is Zaterdag avond bericht ontvangen van het over lijden van den hoogeerw. pater J. M. Chabert, generaal-r verste van de So ciëteit der Afrikaansche Missiën. Hij overleed in het -moederhuis te Lyon op 25 Maart j.l. Sinds 1919 was hij gene- raal-overste. Door zijn breede inzichten en zijn ruime internationale opvattingen kwam de Sociëteit der Afrikaansche Mis siën tot grooten bloei. Ze werd inge deeld in provinciën die tot krachtige af- deelingen met provinciaal zelfbestuur uitgroeiden. Ook de Nederlandsohe pro vincie van de. Afrikaansche Missiën te Cadier-en-Keer' heeft haar ontstaan grootendeels te danken aan pater Cha bert. De overledene werd geboren op 10 Juli 1874 in het bisdom Lyon, priester gewijd op 30 Mei 1897. Twee en twintig jaren was hij missionaris in Egypte. In September 1919 werd hij gekozen tot ge neraal van de Sociëteit der Afrikaan sche Missiën, en in Juli 1931 voor de derde maal in deze functie herbenoemd. PATER J. LUBKE C^s.R. t In het St. Josephziekenhuis te Heer len overleed Zondag de weleerw. Pater Josephus Lubke C.ss.R. Pater Jcs. Lubke werd geboren te Amsterdam 13 Juli 1878, geprofest 29 September 1898 en priester gewijd 8 Oc tober 1904. De overledene heeft overal in ons land veel missies gepreekt, totdat hij vier jaar geleden om gezondheidsredenen mee moest uitscheiden. Na een kort ziek bed is hij Zondagavond zacht en kalm overleden. Woensdagochtend zal de begrafenis te Wittem plaats hebben. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 27 Maart. Bloemenveiling, Rozen per bos van 10 stuks: Echo 3243 cent. Golden Ophelia 3750 cent, Cavell 4060 cent, Verdun 2230 cent, Butterfly 4664 cent. Mac Keiler 5461 cent, Edith Helen 6090 cent, RosaLandia 4356 cent Briarcliff 2850 cent. Kilham 3750 cent, Orange Perfection 5072 cent, Orleans Rose 50—61 cent, Else Poulsen 5080 cent Polyontharozen in soorten 3055 cent, Lathyrus 613 cent. Anemonen 1317 ct, Asparagus 711 cent, Tulpen 1113 cent, Gerbera 48 cent, Cerasus Hisakura 1.60 2.20, Seringen Legrey 50—70 cent, Pru nus triloba 2030 cent. Azalea 3050 ct„ Rhod. Pink Pearl 5080 cent, Rhod. Co- tawbiense 3050 cent. Azalea per stuk 30 50 cent. Hortensia idef 41 cent, Rhodo dendron idem 50 cent, Genissa idem 32 cent; eieren per 10 23 cent. HAZERSWOUDE, 28 Maart. Eierenvei- ling. Aangevoerd: 144280 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.002.45 en eendeneieren 1.701.90 per 100 stuks. HOOFDPIJNEN ZENUWPIJNEN VERKOUDHEID DUIZELIGHEID RHEUMATIEK INFLUENZA KIESPIJN EN KRAMPEN verdwijnen door het georuik van POEDERS VAN HET jaytfi alL pyntn u'dUiiulnasl PER STUK 1 CENT PER DOOS VAN 8 POEDERS 45 CENT. VERKRIJGBAAR 8IJ APOTHEKERS EN DROGISTEN. HET WITTE KRUIS X HET WITTE KRUIS X ,,DUTl M", Tel. 3032, Oegetgeest Haagsch Modehuis, Groote Marktstraat hoek Spui, Den Haag, Onze verkoopsters weten niet, wat U gewend is te dragen. Maar twee minuten, nadat U binnen gekomen is, weten zij al, wat zij U zullen laten zien. Dat is niet alleen een kwestie van goeden smaak, maar bovenal van oefening en practijk. Duizenden dames hebben zij al advies gegeven. Zij weten precies, welke exemplaren uit onze groote collectie mantelcostumes, mantels, japonnen, rokken, blouses en hoeden voor U geschikt zijn. Wat prettig is het om zoo te koopen en wat pret tig is het om een onpartijdig oordeel te hooren en wat is het dikwijls niet moeilijk om een onpartijdig oordeel te krijgen over kleeding! Dit jaar spant onze collectie de kroon. U moet morgen ochtend eens komen kijken. Ook in de grootere maten hebben wij keus in overvloed. DEN HAAG Groote Marktstraat h/Spui

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8