85 LeMaÉI A. VERHOOG REPARATIE ZOLEN EN HAKKEN DINSDAG 28 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND VOLKENBOND HET UITTREDEN VAN JAPAN GENèVE ERVAN IN KENNIS GESTELD. Onverzoenlijk verschil In zienswijze. Gistermiddag heeft de Japansche regee ring telegratiich aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond, sir Eric Drum mond, medegedeeld, dat Japan zich terug trekt wt den Volkenbond. De geheime raad, die gistermorgen om 10 uur bijeenkwam, had aan dit besluit zijn goedkeuring gehecht, waarna het desbetref fende decreet door den keizer werd getee- kend. Vervolgens werd aan den minister van Buitenlandsche Zaken Oesjida op dracht gegeven, het besluit naar Genève te seinen. De tekst van het besluit zal ter kennis van de regeenng worden ga- bracht. In de Japansche mededeeling aan den Volkenbond wordt verklaard, dat, gezien ihet feit. dat de Bond grooter waarde schijnt te hechten aan het handhaven van een niet voor toepassing vatbare formule dan aan het. reëele werk van het verzekeren van den vrede, en het verdedigen van aca demische stellingen van meer belang acht dan het onderzoeken van de bronnen, waar uit in de toekomst een conflict zou kunnen voortvloeien, de Japansche regeenng tot het besef is gekomen, dat er een onver zoenlijk verschil in zienswijze tusschen Ja pan en den Volkenbond bestaat met be trekking tot de vredespolitiek. Genève was er op voorbereid. Uit Genève wordt gemeld, dat, hoewel de ontvangst van het bericht nog niet offi cieel aan de pers was medegedeeld, men toch reeds uit de bladen kennis had geno men van Japans uittreding. Het bericnt heeft in Volkenbondskringen geen opzien verwekt, daar het besluit reeds sinds land -werd verwacht. Japan was een van de permanente leden van den Volkenbondsraad en zijn heengaan moet met alleen betreurd worden, omdat de bond voortaan de zeer zeker te waar- deeren medewerking van Japan zal moeten missen, maar bovenal om het slechte voor beeld, dat n.l. een der mede-oprichters van den bond met dit uittreden geeft. Wie een organisatie wil moet zich ook neerleggen bij de consequenties en een besluit, dat met de grootst mogelijke meerderheid is genomen, eerbiedigen, zelfs al gaat dit te. gen eigen wenschen in. Het argument van verschil in zienswijze inzake de vredespoli tiek is te kinderachtig om au serieux te nemen. ONTWAPENING. MACDCNALDS PLAN AANVAARD. ALS BASIS DER BESPREKINGEN. Conferentie gaat op Paaschvacantie. De ontwapeningsconferentie is gisteren haar Paaschvacantie begonnen. Twee lange bijeenkomsten des ochtends en des namid dags zijn nog aan het ontwapeningsplan van MacDonald gewijd en daarna heeft de algemeene commissie besloten het ontwerp ontwapeningsconventie tot grondslag van de eind April aanvangende discussie-s ie maken. Zij heeft zich hierop tot 25 April verdaagd. Vier en dertig sprekers hebben aan de algemeene beraadslagingen over MacDo nald's plan deelgenomen en geen hunner heeft, zooals sir John Simon met voldoe ning kon vaststellen zich ertegen verzet, dat het verdere conferentiewerk op den grondslag van MacDonald's plan zal plaats vinden. Dit is ongetwijfeld een welverdiend suc ces voor den Britschen minister-president, die nieuw leven in de conferentie gebracht heeft en het mogelijk heeft gemaakt, dat nu de volgende maand de discussies niet meer over algemeene beginselen en theo retische vragenlijsten zullen behoeven te loopen, doch op den bodem van politieke artikelen eener conventie zullen kunnen plaats vinden. Dit was steeds het doel waarvoor de voorbereidende commissie- Loudon vijf jaar lang gewerkt had. doch haar ontwerp-conventie moest weldra als verouderd en achterlijk beschouwd en ter zijde gelegd worden. MacDonald s ontwerp conventie is hiervoor nu in de plaats ge treden. Dit is een gelukwensch waard. De grootste belangstelling ging gisteren natuurlijk uit naar de gedelegeerden van Duitschland en Frankrijk. Vooral de re^e van Nadolny was bemoe digend. De Duitsche regeering vindt na tuurlijk het plan op verschillende punten nog niet radicaal genoeg, vooral niet op het gebied van de miltaire luchtvaart doch de Duitsche gedeleeeerde vertrouwde toch, dat de verschillende regeeringen door on derhandelingen voordat het conferentie- werk hervat zal worden, toch nog tot een overeenstemming zullen kunnen komen Daarbij legde Nadolny de belangrijke ver klaring af, dat de door Duitschland ver langde gelijkheid van bewapening niet on middellijk op eens zal kunnen verkregen worden, zoodat een overgangsstadium noo- dig zal zijn. De redevoering van den Fransehen ver tegenwoordiger Massigli bevatte heel wat meer critiek doch zij hield toch geen onaan nemelijke verklaring van MacDonald's plan in, noch de aankondiging van voor de an deren onaannemelijke aanvullingsvoorstel- len. DUITSCHLAND DE NAZI'S EN DE JODEN. AFWEERMAATREGELEN TEGEN DE „GRUWELPROPAGANDA". Boycot van Joodsche Zaken. In wel-ingeliohte kringen wordt ver klaard, dat de nat.-soc. beweging reeds in de eerstvolgende dagen tot scherpe tegen maatregelen in Duitschland zal overgaan, tegen de gruwel-propaganda in het bui tenland wegens de beweerde Joden-ver volging, om daardoor de intellectueel aanstichters van die ophitserij, welke hoofdzakelijk plaats heeft door Joden, die zich thans in het buitenland bevinden en vroeger in Duitschland hebben ge woond. te treffen. Nader wordt gemeld, dat de afweer, waartoe de nat.-soc. beweging zal over gaan, binnen wettelijke! grenzen zal blijven. Daarom zal de regeering de te nemen maatregelen niet belemmeren, doch de dingen hun vrijen loop laten. De rijksre- geering harerzijds heeft alles gedaan, om tegen de gruwel-propaganda op te treden. Wanneer er desondanks geen einde komt aan de ophitserij, aldus zegt men van nat.-aocialistisehe zijde, behoeft men er zich niet over te verwonderen, dat nu spontaan het volk tot afweermaatregelen overgaat. Tot die middelen behoort bijv. het propageeren van den boycot van Jood sche zaken. De rijksregeering zal bij die beweging evenzeer toezien en afwachten als de buitenlandsche regeeringen ten aan zien van de gruwelpropaganda doen. De nat.-soc. Parteikorrespondenz ver neemt dat de nat.-soc. partij in den scherpsten vorm zal beginnen met den strijd tegen de internationale Joodsche gruwel- en boycot-ophit-serij tegen Duitschland. Naar verluidt zullen reeds vandaag orders worden uitgevaardigd voor de organisatie van een geweldige volksbe weging voor de vorming van boycotcomi- té's voor de Jodsche zaken in Duitsch land als antwoord op de boyootbedreigin- gen, die door het internationale Joden dom werden geuit. Tegelijkertijd zal door een grootsch op gezette propaganda uiting worden gege ven aan den eisch tot het invoeren van een verbod van werkzaamheid van het internationale Jodendom in academische beroepen en openbare instellingen. Meer dan acht millioen menschen zijn ia Duitschland werkloos en ons eigen intel lectueel proletariaat, aldus de Parteikor respondenz, telt nog vele honderdduizen den werkloozen. Desondanks heeft het Duitsche volk toegestaan, dat honderd duizenden Joodsche persoonlijkheden we,-k zaam zijn in academische beroepen. Die zelfde Joodsche academici zijn het in de eerste plaats, die thans tegen Duitschland als dank daarvoor, een schaamtelooze leugencampagne op touw zetten. Ter bestrijding daarvan zal thans de eisch gesteld worden voor het Jodendom in Duitschland aan de hoogescholen, in de advocatuur en de geneeskunde de quota toe te staan, welke overeenkomen met het percentage van de geheele Duitsche bevol king. De strijd zal gevoerd worden door de vorming van bijzondere comité's van actie, die een geweldige inlichtingenpro- paganda zullen organiseeren. Daardoor zal misschien juist die internationale Joodsche haatcampagne tegen Duitschland naar aanleiding van een revolutie, gedu rende welke het Jodendom geen haar werd gekrenkt, naar de nat-soc. Partei korrespondenz ten slotte zegt, aanleiding geven tot een reeds lang gewenschte op heldering van de verhoudingen tusschen bet volk van den Duitschen staat en die genen. die geen begrip kunnen hebben voor de hun verleende gastvrijheid. Tot zoover het telegram van het Wolff- bureau. Wij staan verbaasd over een dergelijk wel zeer zonderling optreden. Joodsche staatsburgers maken van hun burgerrecht gebruik om in verschillende beroepen te treden. De nat. socialistische beweging jaagt hen eruit. De wereld, Joodsch en niet-Joodsch. toont zich te recht verontwaardigd en om nu deze ver ontwaardiging den kop in te drukken, gaat mener mee ophouden? Neen, men gaat de Joden nog sterker vervolgen! Een dergelijke mentaliteit is speciaal nationaal- socialistisch. Anti-Joodsche excessen te Duisburg en Keulen. Het Poolsche Telegraafagentsehap meldt uit Duisburg, dat een troep Hitle- rianen voor de tweede maal een aanval heeft gedaan op de woning van een rab bijn Bereisch, die Poolsch onderdaan is. Zij wikkelden hem in een republikeinsche vlag en leidden hem door de straten. De politie kwam aanvankelijk niet tusschen- beide en ging ten slotte over tot de ar restatie van Bereisch. naar beweerd werd als beschermingsmaatregel. Mevrouw Be reisch, die een kindje verwacht, werd ge molesteerd. De Poolsche consul heeft on middellijk stappen gedaan bij de autori teiten. Uit Keulen wordt gemeld, dat twee Hitlerianen de woning van den Poolschen koopman Abraham zijn binnengedrongen. Zij sneden den telefoondraad door en mis handelden de bewoners. De echtgenoote van Abraham sprong uit het raam van de eerste verdieping, waarbij zij een been brak. De Hitlerianen namen de vlucht. Prof. Einstein naar België'. Prof. Einstein en zijn echtgenoote be vinden zich aan boord /an de „Belgen- land" en zullen zic-h met dit schip naar Antwerpen begeven. Tijdens het opont houd te Southampton verklaarde Einstein, 1 CENT LEDER OF RUBBER PRIMA AFWERKING Alle bij ons gekochte RUBBERHAKKEN worden GRATIS ondergozet. Haart.straat 57 t/o. City dat hij voornemens is, eenigen tijd in een kleine Belgische badplaats te vertoeven. Te Antwer; en zal pre*. Einstein worden ontvangen door een aantal professoren, O. w. ook prof. Ornstein uit Leiden. Einstein heeft verklaard, dat hij niet uit vrees voor zijn persoonlijke veiligheid niet naar Duitschland terugkeert; hij wil echter niet in Duitschland komen. zoo1-ing daar een fascistisch 'égime heerscht. .,Hoe zou ik kunnen leven in een land, waar en niet mag denken zooals men wil, waar het woord niet vrij is en d vriiheid van mee ning volkomen is afgeschaft?" OPTREDEN TEGEN LEDEN DER RtGEniNG-BRAUN. Inbeslagneming van inkomsten en bezittingen. De commissariale Pruisische minister van Binnenland6che Zaken heeft aan alle politiebeambten in Pruisen de volgende circulaire doen toekomen De leden der vorige Pruisische regee ring hebben een bedrag van 1.400.000 mark dat voor verbetering van huisvesting en uitrusting der politie-beambten was be stemd, voor zuivere partijdoeleinden van het kabinet Braun-Severing gebruikt. Het meerendeel der schuldigen heeft zich, door de vlucht naar het buitenland te nemen, aan de wraak der justitie onttrokken. Ik zal echter niet rusten, alvorens zij, die zich aan deze gewetenlooze handelin gen schuldig hebben gemaakt, ter verant woording zullen zijn geroepen. Ten einde vergoeding te verkrijgen voor de berokkende schade, zal ik op alle in komsten en bezittingen van leden der vo rige regeering beslag laten leggen. DE BRANDSTICHTER v. d. LUBBE. Naar de parlementaire dienst van het Wolffbureau meldt, zullen de stichter van den brand in het Rijksdaggebouw, Van der Lubbe. en zijn medeplichtigen, daar het in dit geval een buitengewoon ernsti- gen aanslag geldt, niet voor de bijzondere rechtbank, doch slechts voor den senaat inzake hoogverraad van het rijksgerechts hof terecht staan. DE BEKEERING DER COMMUNISTEN. Zondag is te Koblenz een nationaal-so cialistische demonstratie gehouden op den Clementsplatz, het vroegere paradeplein van de garnizoensstad, waar o-a. een groot aantal communisten met de opgerolde roode vlag van de af deeling Koblenz en andere vlaggen van onderafdeelingen was verschenen. Tijdens de demonstratie traden de com munisten voor het front van de opmar- cheerende S.A. en S.E.-leden, overgoten hun vlaggen met benzine en staken ze in brand. De communisten verklaarden, dat zij hun dwalingen ingezien hadden en thans wenschten opgenomen te worden in de nationaal-sócialistische Duitsche arbei derspartij. BUITENL. BERICHTEN GASLEIDING ONTPLOFT. 7 dooden. Te Gateshead in Durham werd aan een ondergrondsche gasleiding door een aantal arbeiders in een put gewerkt, terwijl eenaantal nieuwsgierigen er rond om heen stond. Plotseling explo deerde een gasbuis en sloeg een hooge steekvlam naar boven. De toeschouwers werden naar alle kanten weggeslingerd, terwijl twee huizen en een prieel geheel werden vernield. Eerste hulp was spoe dig ter plaatse. Vier lijken konden wor den geborgen en achttien gewonden wer den naar een ziekenhuis overgebracht. Drie hunner bleken inmiddels reeds te zijn overleden. D00DELIJKE SP0RT0NGEVALLEN; De eerste fraaie Zondag van de lente heeft helaas eenigen jeugdigen sportlui in Duitschland het leven gekost. Bij de bondsrennen van de amateur- straatrenners van Berlijn kwam de vroe- 'gere jèugdrenner Höferl tengevolge van het springen van een band zoo ongeluk kig te vallen, dat hij korten tijd later aan de gevolgen van een ernstige sche delbreuk stierf. Ook op den traditioneelen Eilenrieder- Renn te Hannover heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. De renner. Fritz Weber viel zoo ernstig, dat hij ter plaatse dood bleef liggen. Nader wordt nog gemeld, dat de Eilen- rieder-Renn nog een tweede slachtoffer heeft geëisoht. De renner Haupt uit Hannover, die Zaterdagmiddag bij het trainen is gevallen en met een dubbel3 schedelbreuk naar het ziekenhuis werd overgebracht is eveneens overleden. KERK AFGEBRAND TIJDENS H. MIS. Paniek onder de geloovigen. Brandstichting? Uit Montreal wordt gemeld: De ka tholieke kerk van St. Jacques is ver woest door een brand, welke, naar men vermoedt, is aangestoken. De schade wordt geraamd op onge veer 300.000 dollars. Een nader telegram uit Montreal meldt nog, dat er zich tweeduizend ge loovigen, die de H. Mis bijwoonden, in do kerk bevonden, teen de brand uit brak. Tijdens de paniek, die hierop ont stond, werden vier vrouwen en zes brandweerlieden gewond. Van de kerk is niets meer over. Door de politie is een verdacht per soon gearresteerd. HEVIGE STORM BOVEN WITTE ZEE. Zes dooden. Bij Archangelsk heeft een hevige storm gewoed. De verbinding met andere ha vens is volkomen gestagneerd. Het stoomschip „Persej" is in aanvaring ge komen met het stoomschip „Swoboda", waarbij de „Persej" lek sloeg en zonk. Zes matrozen zijn verdronken. Twintig vissohersschepen zijn gestrand. „NOORDPOOLREIS" VAN DWERG UIT MILAAN. De kleinste inwoner van Milaan, An ton Gittinger, een 37-jarige dwerg van Oostenrijksche afkomst, heeft getracht de Noordpool te bereiken. Drie jaar ge leden vertrok Anton van Milaan en ging eerst naar Noorwegen, waar hij zich een bontjas aanschafte, eenige voorraden en een achttal slede-honden. Vervolgens zette hij de reis naar het Noorden voort. Na eenigen tijd raakten zijn voorraden uitgeput en leefde hij van de honden, welke hij stuk voor stuk slachtte. Nadat ook deze voorraad was uitgeput en An ton gevaar liep van honger om te ko men, werd hij gevonden door de Pool expeditie van Knud Rasmussen, bij* wien hij twee jaar bleef. Vervolgens keerde hij naar Milaan terug met twee groote bceken vol handt eekeningen en foto's van zijn verblijf in de Poolstreken. TOT REDDING DER KATHEDRAAL VAN WILNA. De kerkelijke autoriteiten hebben be sloten, om de kathedraal van Wilna, één der schoonste exemplaren van Go- thische architectuur in Polen, die echter met ineenstorting wordt bedreigd, tegen eiken prijs te redden. Daar het benoodigde geld voor de restauratie van het bouwwerk, ongeveer een millioen zlotys, ontbreekt, heeft men overwogen, de sieraden, in het bezit van het aartsbisdom Wilna, die een grocte historische en artistieke waarde hebben, te verkoopen. Dit bericht heeft de publieke meening in het geheele land geschokt en een op roep van de commissie tot redding van de kathedraal van Wilna heeft tot ge volg gehad, dat de ge'den zijn binnen gestroomd en thans 300.000 zlotys bijeen zijn, waardoor met het werk een begin kan worden gemaakt. Verder zal op 2 April een groote openbare collecte worden gehouden, zoo dat men vol vertrouwen is, ten slotte het benoodigde geld bijeen te krijgen. TUCHTHUISBOEVEN ONTSNAPT. In het tuchthuis Ebrech bij Bamberg zijn Maandag vier misdadigers ontsnapt. De mannen zijn gevlucht, met medene ming van b-urgerkleeding en een revol ver. De autoriteiten hebben direct maat regelen genomen en de politie gewaar schuwd. De kerels hadden den bewaker overvallen en tegen den grond geslagen, zoodat deze ernstig gewond naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Er is een klopjacht georganiseerd op de uitgebroken tuchthuisboeven. Zij hou den zich waarschijnlijk in de bossohen op, waar zij Maandag een jachthu-'s heb ben opengebroken, en waar zij zich van levensmiddelen hebben voorzien. Eén der uitbrekers, die bij het klimmen over den muur gevallen was. is bij het aan breken van den dag bewusteloos gevon den en naar het ziekenhuis overgebracht. Naar de andere voortvluohtigen wordt nog gezocht. Het lichten van gezonken onderzeeërs. Kapitein Kari, 'n Finsch marine-offi cier, heeft een apparaat uitgevonden voor het lichten van gezonken onder zeeërs, dat, naar beweerd wordt, een omwenteling zal teweegbrengen in de bestaande methoden. De lichtingscapaciteit van het toestel bedraagt 800 ton en de kosten bedragen slechts 200.000 gulden. De grootste onderzeeër die op het oogenblik bestaat weegt 500 ton zoo lat het nieuwe toestel inderdaad van groot nut kan zijn. DE MISSIE IN JEH0L. De gevaren van hét Japansch bewind. Temidden der bosschen in het woeste bergland van Jehol ligt een dorp, waarvan de inwoners sedert menschenheugenis Ka tholiek zijn. Het heet Soen-Ohu-Tsnize. Dit dorpje is het centrum, vanwaai de missio narissen uii gaan om het omliggende iand te bekeeren. Hier resideeren twee bisschop pen: mgr. Abels een Nederlander, en mgr. Jansens. een Vlaming. Bovendien woont hier nog pater Heijns. Reeds 34 jaar leeft deze missionaris temidden zijner Cbineezen zonder ooit eenige vacantie te nemen in zijn geboorteplaats bij Antwerpen. Jehol heeft ook een col.ege en een semi narie voor de opleiding van Chineesche priesters. Bij het uitbreken van de onlusten met Japan telde het eerste instituut 100 en het tweede met minder dan 200 studenten- Er is ook een weeshuis met een honderdtal pleegkinderen, en een normaalschool, waar Nederlandsche zusters les geven. Dertig meisjes en zestig jongens worden hier op geleid voor het onderwijs. Verder heeft de missie talrijke lagere scholen. Geheel Jehol is verdeeld in een twintig tal missie-districten, ieder ongeveer met een oppervlakte van 40 vierkante kilometer. Voor lederen misiepost zijn er twee paters van de congregatie van Scheut, alsmede een of meer inlandsche priesters. In totaal wonen er in Jehol 50.000 Katho lieken. In normale tijden konden de katholieken van Jehol onder het bewind der Chineesche Mandarijnen zich gelukkige stervelingen noemen. Maar de normale tijden duren zelden heel lang. Bijna voortdurend waren er invallen van bandieten-benden te vreezen. en wan neer deze hun operatie-gebied naar een an dere provincie hadden verlegd, dan braken er burger-oorlogen uit. De missiestaties werden geplunderd en verwoest; verschei den Katholieken en zelfs eenige missiona rissen werden door de woeste scharen ter dood gebracht. De grond van Jehol is rijke lijk besproeid met het bloed der martela ren. Nog slechts enkele jaren geleden wer den vier der Europeesche missionarissen vermoord. Zoo is het verleden. Boe zal het nu onder Japansch bewind worden? Het voorbeeld van Korea kan ons in dit opzicht veel leeren. Japan gedoogt alleen een volkomen godsdienst oos onderwijs, zelfs op de Ka tholieke scholen mag men ge-en godsdienst onderwijs geven. Sedert de Japanners Ko rea he-bben veroverd en hun wetgeving daar invoerden, is het aantal Doopen dat werd toegediend betrekkelijk- sterk gedaald. NED. OOST-INDIE VREESELIJKE VERGISSING. Noodlottig schot op een tijgerjacht. Aneta seint uit Tandjong Karang: De bekende beroepsjager uit de Lampongsche districten de heer L. B. bevond zich op de tijgerjacht in de buurt van Goenoeng- soegih, waar tijgers waren gesignaleerd. Op een pont staande in het bosch hoorde de heer L. B. plotseling geritsel in het struikgewas. Hij meende twee glinsteren de oogen te zien waarop hij aanlegde met zijn met een dum-dum-kogel geladen Mauser. Nadat hij had geschoten ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat hij bij dit schot twee mensqhen had geraakt. De voorste werd op slag gedood door een schot in het hart. De tweede, die achter den eerste liep. kreeg de kogel in het rech ter schouderblad. Laatstgenoemde werd bewusteloos opgenomen en is thans ster vende. Beide slachtoffers waren visschers en waren gewapend met netten en een lantaarntje op weg naar een nabij zijnden vijver. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Begin van brand. In de slagorij van Gebrs. Wilhelmus aan de Meerstr. is brand ontstaan in de rookkamer. Vermoedelijk is een zij spek van de roosters gevallen en op het vuur terecht gekomen. De schade is zeer aanzienlijk, daar al de vieeschwaren door het vuur zijn aangetast. Zij wordt niet door verzekering gedekt. Tramtreinen. Gedurende den Bloe- mentijd zullen de tramtreinen der N. Z. H. uit 3 wagons bestaan; bovendien worden verschillende extra-diensten ingelegd. Het komt ons voor dat het hypermoderne ver voermiddel der electrische trams den trek naar de bloembollenvelden beduidend zal bevorderen. „Hulp in Nood", Het bestuur van het Ziekenfonds „Hulp in Nood is thans als volgt samengesteld: voorzitter C. Veelen- turf, 2e voorz. A. de Boer, secretaris Jac. v. d. Weijden, 2e secretaris J. Wassenaar, lste penningmeester Th. van Lierop, -2e penningmeester Jac. Walkers, assessor Ph. Salman. H. B. G. Tot 2e rechtskundig adviseur van het Hollandsch Blu'»rabo!lcnkwoekers- Genootschap is benoemd mr. F. J. Gerrit sen, advocaat en procureur alhier. RIJPWETERING. Bouwen. Aan den heer S. Strijk, aan nemer alhier, is gegund het bouwen van een 4-klassige school op het terrein gelegen aan den Hoogmadenschen weg te Leider dorp voor rekening van de Ned. Herv. Schoolvereeniging aldaar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6