GEURIGE BAAITABAK 7! A TFPO AP oer AT A »7 DE LEIHSCHE COURANT DERDE BLAD pau i» HAVEN 20 - Fa. Wed. C. J 45 cent per 1/2 pond - 18 cent per ons - VISTER - LEIDEN DE ARRESTATIE VAN DR. GEREKE. Verduistering van 1.2 millioen mark. De onverwachte arrestatie van den rijks commissaris voor werkverschaffing. dr. tin- reKe Deelt in geheel üuilschland groete sensatie verwekt. Hot 9Chijnt nu wel vast te staan, dat Geieke sedert 1924 een bo- drag van 1.2 nullioen tuaik heeft verdu-s- terd. echter niet in zijn functie van rijks commissaris, waartoe hij m December vau het vorige jaar door von Schleicher werd benoemd, doch als voorzitter van het ver bond van plattelandsgemeenten. POLITIE-RAZZIA IN SPANDAU. In Spandau hoeft de politie gisterochtend een razzia gehouden, waaraan 200 agenten, een afdeeling van de motorpolitie, de zwar te huzaren en een aantal rechercheurs deel namen. Huiszoeking werd verricht in 8 groote woonbarakken met elk 12 woningen, ongeveer 200 tuinhuisjes en twee fabno- ken, waarin niet meer gewerkt wordt. Men vond een hoeveelheid wapens en illegaal drukwerk. Eenige personen werden gear resteerd, die echter later weer op vrije voeten werden gesteld. In Augsburg zijn gisternacht opnieuw 24 personen, meest communisten en socia listen, gearresteerd. RUSLAND. DE GEARRESTEERDE BRITTEN. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinoff, heeft den eisch de gear resteerde Britsohe onderdanen op vrije voeten te stellen afgewezen. Inmiddels is echter op het departement van buitenlandsche zaken te Londen be richt ontvangen, dat de sovjetregeering drie der gearresteerde Engelsohe inge nieurs van Vickers in vrijheid heeft gesteld Twee hunner moesten borgtochten van 15.000 en 25.000 roebels storten. De vierde gearresteerde is nog niet vrij gelaten, daar zijn zaak nog onderzocht wordt. De Metropolitan Vickers Electrical Cy heeft aan haar hoofdvertegenwoordiger te Moskou een telegram gezonden waarin zij hem machtigt iederen redelijken eisch tot borgtocht voor al haar Engelsche en Rus sische employé'? te aanvaarden met dien verstande echter, dat dit geenszins een goedkeuring van het Russische optreden beteekent. Naar intusschen uit Londen vernomen wordt., heeft de gespannen verhouding tus schen Rusland en Engeland wegens de ar restatie van zes beambten der firma Vickers een dieperen ondergrond dan de publieke opinie in het eerste oogenblik heeft kunnen vermoeden. Thans eerst is bekend geworden, dat de groote pas vol tooide electrische centrale „Dineprostroi'". vermoedelijk tengevolge van sabotage, bui ten bedrijf gesteld is moeten worden. De sovjet-regeering tracht de schuldigen op te sporen. Het meest trot-sche bouwwerk van het vijfiarenplan. de reusachtige electrische centrale aan den Dniepr-rivier, ligt stil. De turbines zijn beschadigd. De Engelsche fir ma Vickers heeft deze turbines geleverd Toen ze afgeleverd en eemonteerd werdon mankeerde er niets aan. De eerste proeven om deze turbines in bedrijf te stellen ver liepen schitterend. Het buiten bedriif stellen van deze reus- aohtige krachtcentrale beteekent een na tionale ramp voor Rusland. Juist scheen het tijdstip aangebroken, om de nieuwe groote fabrieken door de electriciteit uit deze reusachtige centraie in werking te stellen. Maar er gebeurde niets en de oentrale werkte niet. Het is nog niet uitgemaakt, hoe de machines zóó beschadicd konden worden Er is intusschen rond deze oentrale een gewe'dice verbittering ontstaan, waardoor arrestaties van de Enerelsehe ingenieurs verklaarbaar wordt, want door arrestaties „wegens sabotage" wordt de aandacht van de mislukking zelf afgeleid. BUITENL. BERICHTEN ERNSTIGE AUTOBOTSING IN HALTERN. Benzinetank ontploft, verscheiden slachtoffers. In den nacht van Woensdag op Donder dag botste te Haltern (D.J op het markt plein, een tank-auto uit de riohtiug Düssel- dorf komend, en beladen met tonnen one, lak en vetten, tegen een vrachtwagen uit de richting Versmold. Door de botsing kreeg de benzine-tank van de Düsseldorfsche auto een lek. De benzine stroomde daardoor op straat en vatte vlam. De chauffeurs trachtten, gehol pen door de inmiddels gealarmeerde brand weer en S.S. en S.A.-mannen, de aanhang wagens en de tonnen met hun gevaarlijken inhoud van het vuur te verwijderen, toeu plotseling met een geweldigen knal de ben zinetank in de lucht vloog en een reusach tige steekvlam omhoog spoot, zoodat zelf# de hakenkruisvlag op het stadhuis vlam vatte De brandende benzine viel op de talrijke toeschouwers In een minmum van tijd stonden een dertigtal personen in „brand en liepen ais legende fakkels al huilend en schreeuwend Langs den weg. Eenige rolden over straal, weer anderen trokken zich de bleeren van het lichaam om aldus de vlammen te dooven. Twee en dertig personen werden naar h«' ziekenhuis overgebracht. Na verbonden te zijn, werden er 14 ontslagen. Van de overi ge achttien zijn er inmiddels 2 gestorven, terwijl voor bet leven van 4 nog gevreeod wordt. De twee gestorven personen zijn: een wachtmeester van de politie en een hulp politieagent. TREINONGELUK IN SPANJE. Eenige dooden en gewonden. Door het breken van een koppeling zijn 20 wagons gederailleerd op de brug. weike op eenige kilometers afstand is gelegen van Jumoroondo nabij Avila. De wagous zijn van een hoogte van dertig meter ge vallen; drie personen werden gedood en twee zwaar gewond. ZWEEDSCHE TRAWLER VERGAAN Uit Stockholm wordt gemeld: De sedert vijf wegen vermiste Zweed^che stoomtraw Ier „Aine" is waarschijnlijk met zijn geheele bemanning, bestaande uit zes man, waar onder drie zoons van den schipper, vergaan Aan de Sohotsche kust zijn wrakstukken van den trawler gevonden. VERLENGING VAN DEN WERKTIJD IN POLEN. Met twee uur per week. Het Poolsohe parlement heeft besloten de 4b-urige werkweek in te voeren in plaats van de 46-unge, welke thans bestaat. Deze twee extra uren zullen tusschen Maandag en Vrijdag aan den arbeidstijd worden toe gevoegd, daar de Engelsche Zaterdag niot wordt aangetast. De reden vam deze verlenging van den werktijd is, dat men Polen in een ongunsti ge positie acht tegenover andere landen, die de conventie van Washington voor een 48-urige werkweek hebben geratificeerd. De autoriteiten meenen, dat deze twee extra uren per week of twaalf dagen per jaar, aan de industrie ten goede zullen komen. EEN EERLIJKE VINDER. Wordt officieel gehuldigd. Naar „El Mati" uit Madrid verneemt. vroegen Donderdag twee buitenlandsche touristen een taxichauffeur, hun als gids te willen dienen bij het bezichtigen van de stad. Toen de chauffeur na den rondrit door de stad met zijn auto naar huis was terug gekeerd, vond hij daarin een klein hand koffertje, dat zeventig duizend dollar en 7.750 francs in bankbiljetten bevatte, ver der een ring van buitengewone waarde, verscheiden armbanden en andere juwee- len, alles te zamen tot een waarde van twee millioen peseta's. De chauffeur reed met de kostbare vondst onmiddellijk terug naar het hotel, waar hij de touristen had afgezet. De/e schonken hem een vorstelijke gift als oo- looning en den volgenden dag liet de bur gemeester van Madrid bekend maken, dai men voornemens is, den chauffeur officieel te huldigen, voor zijn eerlijke daad, die den naam van Spanje zoo hoog houdt te genover de buitenlanders, die het bezoe ken". BELAGER VAN LINDBERGH GEARRESTEERD. Door de federale autoriteiten is te Mia mi een man gearresteerd, die ervan be schuldigd wordt, aan kolonel Lindbergh een brief te hebben gezonden, waarin hij door afpersing vijftig duizend dollais eisch fc. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Politierechter stond gisteren te recht J. C. K., chauffeur uit W a s s e n a a r wien ten laste was gelegd overtr. van art. 184 Si. Verdachte zou op 5 November j.l. geen. gehoor hebben gegeven op een vorde ring van den agent van Po itie T., toen verdachte met z n auto reed in de Wagen straat in Den Haag om stil te houden voor controle van wegen- en rijbewijs. De offi cier van Justitie eisebte tgen verdachte een maand gevangenisstraf. De Politie rechter veroordeelde overeenkomstig den eisch. HECHTENISSTRAF VOOR CLANDESTIENE ZENDAMATEUR. Een voorbeeld gesteld. Dezer dagen heeft de Hooge Raad het cassatieberoep verworpen van don houder van een clandestiene zendinrichting in Twente, die deswege veroordeeld is tot 14 dagen hechtenis. Aangezien voor den te goeder trouw zijn- den amateur de gelegenheid bestaat een zendvergunning te verkijgen, moet het euvel der geheime zenders met kracht bestreden. Het thans onherroepelijk geworden von nis, waarbij een straf van 14 dagen wordt opgelegd, moge een waarschuwing zijn voor hen, die not; lust mochten gevoelen zich op ongeoorloofde wijze in den aether te doen doen hooren. „Msbd." HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank behandelde de zaak tegen een 46-jarigen handelsreiziger, thans gede tineerd, die terecht stond wegens oplich ting. De handelsreiziger zou een 68-jarigen bloemisknecht uit Lisse een hypotheek bezorgen van J 1200 en vroeg een voor schot van 50. De bloemistknecht had het geld niet en daarom had de taande sreizi- gcr met een trapnaaimachine genoegen ge nomen, die bij zou verkoopen. Wat de machine meer opbracht., zou de bloemist- knecht terugkrijgen. Van het verieenen van een hypotheek was echter niets gekomen. De handelsreiziger zei, dat dit kwam. om dat de politie hem veel te vlug had gear resteerd. Was dit niet gebeurd, dan zou de bloemistknecht zijn hypotheek gekregen hebben. De president geloofde met veel van dit verhaal, temeer met. omdat de handels reiziger nimmer hypotheken had verleend, doch wel eenige malen wegens oplichting en diefstal was veroordeeld. De Officier van Justitie noemde ver dachte en zijn onvindbaren compagnon een paar s uwe rakkers, die in den bejaarden bloemistknecht een gemakkelijk slachtoffer zagen. Spreker eischte zes maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. B W. Stomps zeide. dat de ..compagnon" van verdachte inder tijd heeft bekend, dat hi; zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Verdachte dient dus te worden vrijgesproken De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Een drietal jonge mannen uit H i 11 e- g o m had in den nacht van 9 op 10 Januari in een winkelperceel te Lisse ingebroken, en geld, sigaren, sigaretten, tandpasta, zeep. schoenen en nog enkele voorwerpen buitge maakt. Zij stonden veertien dagen geleden voor de Haarleuische Rechtbank terpcht, en Donderdagmorgen zag het drietal zich als volgt veroordeeld: de oudste verdachte, De H., een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden; de tweede, G. genaamd, twee jaar en de derde T. acht maanden gevan genisstraf. De Officier had resp. drie, twee en een jaar gevangenisstraf geëischt. De heler van de gestolen goederen, de koopman P.. uit Landsmeer, werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest door gebracht. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Kiesvereeniging. Door de beide plaatse lijke kiesvereerigingen van Bodegraven en Zwammerdam was gisteravond een propagan- da-avond georganiseerd, welke zich in een tal - riike opkomst mocht verheugen. Te acht uur cpende de voorzitter der kiesvereeniging van Zwammerdam ,de heer N. A. v. Rossum, op dt gebruikeliike wijze en hee4te de aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder den pastoor, en den kanelaan en den spreker van den avond den heer P. Kasteel van 's Gravenhage, welke voor de beide kiesvereenigingen een snreek- beurt vervulde over het onderwerp: ..Wij Ka tholieken, en de huidige politiek in Nederland" In 'n gezond optimisme leidde spr. z'n lezing ir„ en zeide dat het hem verheugde op het platteland te mogen soreken. In enkele trek ken schilderde spr. de hedendaagsche toestand, hoe de wereld wordt beheerscht door een ont zagwekkende crisis, die nog donkerder is, dan de donkerste plekken uit de geschiedenis van den grooten wereldoorlog. Duizenden geleer de" zoeken naar de oorzaak, doch alles is vruchteloos. Wie enkele weken terug geluis terd heeft naar de radio-rede van prof. Aal- berse, heeft een vrij duidelijke meening hier omtrent kunnen vernemen. Alle voortbrengse len i" N®4er|;,nd zooals rogge, tarwe, suiker bieten. stee"kolen, enz., zijn, wat hun waarde betreft, steeds in dalende lijn. De welvaart van Holland teekende sor. in 4 groe nen: de handel, de rentetrekkerij. de land bouw en de industrie. In normale tijden brengt de landbouw 1400 millioen gulden op. De helft moet hiervan worden uitgevoerd. Men kan dan begriioen, wat het zeggen wil, als voor het grootste gedeelte de grenzen gesloten worden. Hetzelfde geldt voor den tuinbouw, welke ook geheel en a' nn een gedurige uitvoer is bere kend. en men ervan kan zeggen, dat de tuin ders moeten uitvoeren of sterven. De regeering heeft zeer goed ingezien, op de eerste plaats bet platteland te moeten redden. Uit 's Rijks schatkist wordt per iaar tot steun aan hel platteland uitgegeven 21 8 millioen gulden. De tarwewet kost 25 9 millioen per jaar. De crisis zuivelwet 79 6 millioen per jaar. De crisis varkenswet *15 2 millioen gulden per jaar. Het platteland 21.8 millioen .In totaal wordt dus per jaar door de regee.ring tot steun aan het platteland uitgekeerd de kapitale som van f 180 000 000. Hoe kan men toch soms nog be weren, dat "r niets gedaan wordt voor het olatteland' Min. Ruvs en min. Verschuur ver dienen hiervoor dark, en met hen de A R., welke er ook dapper voor gestreden hebben. Alleen de Sociaal-Democraten stemden tegen deze wetten, omdat ze bang waren, dat de arbeiders en arme menschen, de plattelands- oroducten daardoor duurder zouden moeten gaan betalen, dat dit is ondervangen, doordat er steeds goedkoope zuivelproducten door de regeering zijn beschikbaar gesteld. De bovengenoemde wetten nu zijn gebaseerd op het feit. dat het buitenland de helft zou blijven betrekken. Nu heeft Duitschland met z'n nationalistische ideeën haar grenzen geslo ten. Min. Verschuur heeft onlangs in de Eerste Kamer ge*e<*d. alle wapens te moeten gaan ge bruiken om hierin een oplossing in te krijgen. fHiermede worden geestelijke wapens be doeld. zooals de heer W'haut toen angstig aan min. Verschuur vroeg). Wat de werkloosheid betreft: ons land telt heden 400 000 ofwel 25 pet. werkloozen. Dat is verschrikkelijk voor 'n ieder die dat treft, vooral voor de jongeren, ftlitgeznndc-d natuurlijk de l:eroepsbaliekIui- versl Op de geheele wereld zijn 30 000 000 werkloozen. De regeering moet helpen en dat doet ze ock. Over 1932 werd aan steun uitgekeerd door hel Rijk 50 000 000, door de gemeenten 52 000 000, voor werkloozenzorg door het Rijk 9.000.000, en door de gemeenten 9.000.000, to- De Raad dezer gemeente kwam gisterenmid dag te 3 uur bijeen. Voorzitter de burgemees- tei. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering werd het ge bed gelezen. De notulen werden goedgekeurd. Verzoek van de Ned. en R.K. Bonden van Kofiehuis-, Restauranthouders en slijters, om het sluitingsuur voor café's in deze gemeente gedurende den zomertijd te bepalen op 11 tl. des avonds. Voorstel, om de laatste volzin van artikel 1 van de met Rijkswaterstaat gesloten overeen komst inzake de rioleering van den Heerenweg \anaf de grens met de gemeente Sassenheim tct de Beekbrug te laten vervallen. Z. h. st. goedgekeurd. Benoeming van een commisaris der N.V. electricteitsbedrijf HillegomLisseSassen heim, wegens ontslagname als zoodanig door den heer C. Langeveld. Gekozen werd met olg. st. burgemeester van Wijnbergen. Aanwijzing van stemlokalen en samenstel ling van stembureaux voor verkiezing van le den der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Goedgekeurd overeenkomstig praeadvies. Een houten huisje tegenover het Raadhuis. Stichting van -een administratie-gebouwtje ten behoeve van de Arbeidsbemiddeling en Werkloozenzorg op het terrein Heereweg Bondstraat. De heer Noorland vond deze oplossing niet practisch. Wanneer men het gebouwtje later verkoopt, krijgt men er niet veel meer voor. Spr. opperde de mogelijkheid een gedeelte xan het groote plan thans reeds te doen bou wen. De voorz. zeide, dat het .later" van den heer Noorland wel eens heel lang kan duren. Uil voering van het groote plan in gedeelten kon spr. niet aanbevelen. Weth. Tromp kon de kosten van het ge bouwtje, wanneer men deze verdeelt over 4 G 5 jaren, niet hoog vinden. De heer A. H. Schrama gaf wegens het goedkoope bouwen in dezen tijd spoedige uitvoering van hel groote plan in overweging. In gewone omstandigheden zal het misschien 60.000 kosten; thans komt het veel goed- kooper. Spr .herinnerde aan den bouw van 't gvmnastiek-lokaal, dat vóór 1935 zijn beslag moet hebben. De voorz. antwoordt, dat tegen die datum waarschijnlijk wel wederom tijdelijke, onthef fing zal worden verleend van den bouw van een gvmnastielokaal. De heer C. Schrama was er niet voor om hel gebouw in stukjes en brokjes op te trekken. Voor bouwen in dezen tijd zijn vele voordee- len, maar ook vele bezwaren aan te voeren. De heer Noorland vond de prijs van het hou ten gebouwtje te hoog, doch spr. wijst erop, dat de tegenwoordige gelegenheid de gemeente jaarlijks f 500 kost. Nadat de heer Segers nog had aangeraden om de dubbele wanden van het gebouwtje met zeegras op te vullen (om oververhitting in den zomer te voorkomen) werd het voorstel z.h st. aangenomen. De voorstellen van B. en W. inzake indee ling van het bouwterrein tusschen Tulpen straat-(Kerkstraat en Krusemanstraath als mede vaststelling van den verkoopprijs van het bouwterrein langs de Kerkstraat, werden z h.st. aangenomen. Besloten werd tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen Stationsweg no. 34 en Broek- weg nos. 15, 17 en 19. Over deze aangelegenheid zouden in gehei me zitting nadere mededelingen worden ver strekt. Op zijn verzoek werd aan het plaatselijk crisis-comité een bijdrage van 715 verleend op voorwaarde, dal het Nationaal Crisiscomilé de andere helft voor zijn rekening neemt. Medegedeeld werd, dat de Jannetjesbrug vernieuwd sal worden. De kosten van de openstelling van den tele foondienst bij nacht hebben bedragen f 1000.65, aanmerkelijk minder dus dan geraamd was. Aan 21 hulpbehoevende kweekers werden tot nu toe credieten verstrekt tot een bedrag van 9200. Van mevrouw Van Lynden was een mede- deeling binnengekomen, dat zij niet bereid is tot medewerking aan een verbreeding van den Stationsweg. Wel wil zij de gelegenheid open stellen langs dezen weg rustbanken te plaat sen. taal 120.000 000 gulden per jaar voor beide te zamen of te wel 10 000 000 gulden per maand. De regeering tracht vóór alles de Staatsbe- grooting sluitend te maken. De geldswaarde op peil te houden, geen inflatie. De katholieke Kamerleden hebben hun plicht gedaan en meer. Zij en «ij alleen hebben een van de zwak ke puften: de salarisverlaging durven aanpak ken. De sociaal-democraten hebben overal in flatie veroorzaakt. Wij Katholieken moeten heden ten dage nog danig op ons zeiven pas sen. Daartoe is noodzakelijk de eenheid voor alles te bewaren in onze partij, volgens de wensch van Z. H de Paus, Pius XI en de Bis schoppen. Van alle kanten dreigen steeds ge varen tegen de katholieke partij. Het anti papisme is steeds zeer sterk. Over de wereld gaat een vloed van nationalisme. Met Paschen is iedereen in Rusland verplicht te werken of anders alle burgerrechten kwijt en de honger dood sterven. In Duitschland hebben de com munisten geroepen: liever Hitier dan Bruning! Nu hebben ze Hitier, en ze zijn alreeds weg gevaagd uit den Rijksdag. En ook Hitier zal de crisis en kan de crisis niet oplossen, even min als Mussolini. Spreker eindigt met den wensch uit te spreken, dat alle katholieke stemgerechtigden trouw hun stemplicht zullen vervullen. Hierna te 10.20 uur sluiting op de gebrui kelijke wijze. GEMEENTERAAD VAN LISSE De contributie van jonge werkloozen. Van de drie arbeiders-organisaties was een adres binnengekomen, waarin steun verzocht werd van de gemeente voor de werklooze jon gemannen, die geen ondersteuning ontvangen en toch hun contributie aan de werkloozenkas moeten voldoen. Gevraagd werd, of de ge meente deze contributie zou willen betalen. De voorz. zeide. zeer goed de groote moei lijkheden te voelen, waarin de ouders van deze jongemannen verkeeren. Maar zooals het ver- zeek daar ligt, kan het gemeentebestuur er niet op ingaan. Vooreerst zou de minister dat nooit goedkeuren. Gesteld echter, dat bet mogelijk was dan zou toch ieder bedrag, dat aan de zoons wordt uitgekeerd, beschouwd worden als een inkomsten-vermeerdering van het werk looze gezin, zoodat de 2/3 aftrek hier van toe passing zou zijn. B. en W. zouden echter niet graag zien, dat deze jongemannen hun contributie niet kenden betalen. Daarom stellen zij voor, dat de Raad aan B. en'W. vrijheid van handelen geeft om in contact te treden met het Burg. Armbestuur, welke instelling dan, in gevallen waarin dit noodig blijkt, de contributie zou kunnen betalen. De heer C. Schrama wist, dat B. en W. groote voorstanders zijn van organisatie. Spr. bepleit het uitbetalen der contributie via de penningmeesters der vakvereenigingen. Beter zou spr. het vinden, wanneer het gemeente bestuur de contributie wilde betalen. De voorz. betoogde nogmaals, dat men moei lijk aan een regeling via het Burg. Armbe stuur kan ontkomen, omdat het gemeentebe stuur er anders door in moeiliïkheden zou ko men. Over de wijze van uitbetalen zal spr. overleg plegen. Besloten werd zooals door B. en W. voor gesteld. De voorz. bracht dank aan den beer Lan geveld. die zoo lange jaren zijn functie als commissaris van het electriciteitsbedrijf met veel toewijding heeft vervuld. De heer Langeveld wenschte den voorzitter in deze thans door hem bekleede functie alle gceds toe. Bij de rondvraag wees de heer Van Kesteren erop, dat de uitkeering in Lisse minder be draagt dan in Sassenheim. De voorz. antwoordde, dat deze gemeente, wat de werkloozenondersteuning betreft, de "ergelijking btizonder goed kan doorstaan. Door orlading van het contractloon in het bloembollenbedrijf is een verlaging der uitkee ring het onafwendbaar gevolg. In andere ge meenten is intusschen de uitkeering dienover eenkomstig ook verlaagd. De heer Noorland vraagt, of het wel noodig was, dat ook de uitkeering aan de bouwvak arbeiders, na hel nieuwe contract in hel bloem bollenbedrijf was verlaagd. "Spr. achtte dat niet juist. De voorz. antwoordde, dat alle Ingezetenen van Lisse zijn. Het gezinsonderhoud is voor beide groepen arbeiders hetzelfde. Het ge meentebestuur heeft daarom geen vrijheid ge vonden ander categorieën booger te stellen dan de arbeiders in het hoofdbedrijf. De heer Romijn vroeg plaatsing van een lan- tnanr aan de Akervoorderlaan. De heer Segers wees erop, dat de tram nu weer eens op Leidsche, dan weer op Haarlemsche tijd rijdt. Dat verschil in tijd is cnbegrijneliik maar welke tijd wijst nu de electrische klok aan? De voorz. antwoordde, dat de klok vanuit Leiden gereguleerd wordt. Sor. heeft ook moe ten consfateeren. dat de trams volgens de klok op het Vierkant wel eens te vroeg vertrekken. De heer Severs verzocht wederom borden te laten vervaardigen, om het ontsierende plak ken en kalken van verkiezingsreclame te on dervangen. De voorz. zeide hieraan gevolg te zullen geven. De heeren A. H. Schrama en C. Schrama bespraken een geval, dat een werklooze te weinig loon had opgegeven en diensvolgens te weinig uitkeering ontving. Zou wijziging in die uitkeering niet mogeliik zijn? De voorz. zeide onderzoek toe. De heer C. Schrama verzocht de goedkoope margarine in 't vervolg wekelijks te distri- bueeren. omdat een dergeliike regeling de buismoeders minder ge'd-in-ééns zou kosten. Boven<Jien Was het in de zomermaanden fris- scher. Den voorz. leek het toe. dat tegen inwilli ging van dit verzoek geen bezwaren bestonden De heer Van Kesteren wees nog ->o den slechten toestand van een gedeelte Kanaal straat. waarna de voorz. de openbare vergade ring sloot. NOORDEN Kiesvereeniging. Gisterenavond trad id de St. Franciscuszaal voor de leden der R.K. Kiesvereenigng als spreker op de heer G. W. Kampschoër, burgemeester te Monster, lid en in dit district opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Voor een goed bezette zaal verdedigde spr. in een betoog, dat van het begin tot het einde (Je volle aandacht had der aanwezigen, het be leid der R.K. Staatspartij bij de moeilijke om standigheden, waaronder thans geregeerd moet worden. Behalve de voorz. dankte ook de zeereerw. pastoor in een symoathiek speechje den spre ker en hoopte dat hij nog langen tijd en veel mocht werken in het belang van de partij. NIEUWKOOP Bevolking. Evenals elk jaar overtrof ook in 1932 het vertrek weder de vestiging in deze gemeente. 138 personen kwamen in, doch 166 vertokken er of 28 meer. Gelukkig echter over treft steeds het geboortecij'er dat der overlij- dens. Geboren werden er 9t en slechts 29 stierven, zoodat dit overschot 62 bedroeg, waardoor nog een bevolkingstoename verkre gen werd van 34 en wij klommen van 3361 hielen tot 3401 en derhalve voor het eerst de 3400 genaseerd zijn Van de 3401 zielen was het getal mannen 1764 en het getal vrouwe! 1637.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6