ST FRANCISCUS LIEFDEWERK IN DE SLEUTELSTAD. NIEUWE CRISIS-STEUNMAATREGELEN 3UHENLAND ZATERDAG 25 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 28 Sept. 1920 Wij timmeren niet langs den weg, wij zijn geen voorstanders van schreeuwende propaganda, wij houden niet van hoog op geven over eiger werk. maar nu het St.- Franeiseus Lie'dpwerk hier in Leiden 19 1 2 jaar bestaat mogen wij deze gebeurtenis niet zonder eenige herdenking laten voor bijvaan. Als er 12 1/2 jaar met zooveel inspanning en opoffering cèwerkt is door velschillende personen, dan behoeft dit nog wel niet aan de grcote klók te worden gehangen, maar dan mag dat toch wel eventjes worden vermeld, om te getuigen van de warme waardeerine die we gevoelen voor zooveel stille werkers, die hun beste krachten heb ben gegeven aan een werk, dat ongetwij feld onder de meest verdienstelijke moet worden gerangschikt, maar dat volgens den mensch gesnroken niet altiid meeva't. Zonder de verdenking te weken, dat ik een pluim or-mijr eiven hoed wil steken, kan ik dit zeggen, omdat het zware werk door anderen i? verricht, en ik de profij ten van hun arbeid kan opstriiken. Als ik zoo naga. war er hier door mijn voorgan gers is verrichr komt me het woord van Christus in de gedachte: „Anderen hebben gezwoeed, er gij hebt de vruchten van het werk overeenomen." Aan dio werkers, die den last en de hitte van den dag hebben vedraeen een diep ge voeld woord van hulde en dank. vergezeld van de bede, dat God hun belangloos werk rijkeln" riice vergelden. Ik zal hier geen namen noemen, want ik weet. dat de hef-rHe" nersonen mij dat kwalijk zouden nemen. Echter zal ik er niet buiten krmnep eei. paar namen in het ver dere verloop van dit artikel te vermei lm. De trd -tt een geschiedenis te schrijven van het St. Franciscus Liefdewerk is nog niet eekomen. ornaat de personen die er bij betrokken zijn. c j-enkele uitzonderingen na nog leven. Ik me er daarom fcoe be perken in groote trekken het wedervaren van het 1 h*er ter plaatse te schetsen, daarbij zcoveel mogelijk de per- sonenkwestie ter zijde latende. Wat het St. Franciscus Liefdewerk is, mag als bekend worden verondersteld, hoe wel ik laatst nog de verrassende ervaring opdeed, dat personen, waarvan men zulks niet zou verwachten, er zelfs geen, flauw beerio van haxdden, wat het is. Het is te betreuren, dat deze instelling niet meer bekend» is. Onbekend maakt on bemind. Aan Amsterdam komt de eer toe bet eerst tot de oprichting van een St. Fran ciscus Liefdewerk t* zon overeegaan. en den stoot tot de oprichting der andere Liefdewerken te hebben gegeven. Daar in het groot Mokum werd het sterkst de behoefte gevoeld aan een instel ling. die zich bnzorder het lot aantrok van arme en in godsdienstig opzicht noodlij- dendo kinderen. Er waren zooveel kinderen, die leefden h le Bohème, en die bijzondere zorg noodig hadden, wilden ze niet voor kerk en gods dienst verloren gaan. Dit deed eeni?e heeren Vincentianen, na alvorens raad ingewonnen te hebben bij hun Pastoor Pater van Hoof S.J., beslui ten een klein Don-Bosco-werkje te begin nen. Ze openden op 17 September 1894 een cursus voor Katechismus onderricht in een verlaten teekenlokaaltje in de Bloemstraat met het voornemen al het mogelijk te doen voor de geestelijke en maatschappelijke verheffing van deze kinderen. Het was op het Feest van de Indrukking der H Wondteekenen in het lichaam van den H. Franciscus. Dezen Patriach der ar men koos men tot Patroon, en verbond aan het nieuwe werk zijn naam. Zij hebben niet voor niets gewerkt. Wat zij begonnen is uitgegroeid tot het SL Franciscus Liefdewerk zooals wij het thans kennen n-1. tot een vereeniging, die onder leiding van een door den Bisschop aange steld priester werkt voor de arme en in het bijzonder voor de geestelijk niet ge- genoegzaam verzorgde mannelijke jeugd, en deze met alle ten dienste staande midde len tot een hooger godsdienstig en maat schappelijk peil tracht te brengen. Na Amsterdam volgde Leiden. Het initiatief tot de oprichting van het St. Franciscus Liefdewerk hier in de stad werd genomen door den kapelaan van de Mon Père, den weleerw. heer R. Nieveen van Dijkum. Hij is genoeg bekend, en ik hoef Hem dus niet aan U voor te stellen. Het was een heele aanpak voor hem, termeer wijl hij ook met de leiding van een ander patronaat belast was, en dus haast gedwongen zou worden op 2 plaatsen tege lijk te zijn. Maar met de hem eigen ener gie schrok hij niet voor de moeilijkheden terug. Na voeling gehouden te hebben met Mgr. Callier, die Hem 20 Juli 1920 tot pre sident-directeur benoemde, zocht hij zich medewerkers in de heeren A. van de Reep, W. Goddijn, J. A. Bokern, A. Castelein en J. C. Abelmann. Op 28 September 1920 vond de oprich tingsvergadering plaats in het St. Pancra- tius-gebouw aan de Hooigracht. Na vaststelling van statuten en huishou delijk reglement werden tot leden van het bestuur gekozen de heeren A. van de Reep en J Abelmann, die resp. de functies van penningmeester en secretaris zouden waar nemen. Het Liefdewerk was dus opgericht Restte nog Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring, die gereedelijk werden ver kregen. Nu stapte men van wal, echt Franci-s- caansch: zonder huis en zonder cent slechts verrijkt met een flinke dosis op timisme. Jongens waren gauw gevonden, maai 121/2 Jari9 bestaan 28 Maart 1933 nlaats voor ben was moeilijker te beko- nen. Door de welwillendheid van de Hoog- eerw. Dek^n mocht men 's Zondags gedu rende enkele uren gebruik maken van het St. Josepbzaaltje naast de Mon Père kerk. Men was al blij. dat men althans voor- I loomo- onderdak was. Nu begon bet werk. Aan jonengs bad men geen gebrek, maar wel aan een goede buis vesting. M°n gaf ooeen en ooren de kost. en reeds 28 Mei 1921 kon de president-directeur de verblüdende tiiding breneen. dat zij in de van der Werffstraat 3 zalen konden hn- ren, in medegebruik nochtans met het St Agnes-^atronaat, benevens een zolder voor zich alleen. Er behoefde niet lang te worden gedeli1 bereerd. Men was er allemaal vóór. en be gon direct luchtkasteelen te bouwen. De zolder zou worden herschapen in een ka pel groep I in die zaal, groen II in die zaal. groep III in die zaal. Alles kon nu ordelijk gaan, en men' had zoowaar een eigen kerkje, zoodat men ietn meer behoef de te kerken in de Mon Père. wat altijd aanzienlijk bezwaar had opgeleverd. De zolder onderging een grondige ver andering. Van alle kanten werden de be- noodiebeden bij elkaar gebedeld Van den een kregen ze dit, van den ander datin enkele weken was kapel en inventaris ge reed, of wat er nog ontbrak, daar zouden de eerw. Zusters van de Pelikaanstraat wel voor zorgen. (Dat zouden ze wel in bruikleen geven, zeiden ze beel beschei den). 5 Sept. 1921 was de kapel gereed en werd ze ingezegend door den Hoogeerw. De ken, die er ook het eerste H. Misoffer Het was O.H L. op zolder tusscben zijn iongens, waarvan er wie weet hoevelen. hun nachten op zolderkamertjes door brachten. Een Pater Jezuiet uit Katwijk, Pater Witte, kwam voortaan 's Zondags hier de H. Mis opdragen en preeken voor de jon gens. Nu kon men voorloopig vooruit, en rus tig uitzien naar een plaats.' waar men zich definitief zou kunnen vestigen, want ze wisten: Wij hebben hier geen vaste woon plaats, maar zijn slechts vreemdelingen en pelgrims. Eerder dan men wellicht gedacht had. moest men een ander toevuehtsoord zoe ken. Einde Maart 1922 kwam de ontstel lende tijding van het schoolbestuur, dat 2 van de 3 zalen, die zij in gebruik hadden, als sehool zouden worden ingericht, en zij er dus uit moesten. Daar stonden zij weer. Wat nu gedaan? Ze moesten naar een nieuw gebouw uitzien, want de overblijvende ruimte werd al te beperkt, en om een repetitie van het vo rige te voorkomen, wilde men probeeren een eigen gebouw te krijgen. Maar zoover zou men het niet meer brengen onder den tegenwoordigen presi dent-directeur. Wegens geschokte gezond heid had deze aan Mgr. ontslag gevraagd, en op advies van den Hoogeerw. Deken werd Pater Frigge, kapelaan Hartebrug, aangezocht om zijn plaats in te nemen. Het was 9 Juni 1922, toen kapelaan Nie veen van Dijkum deze beslissing aan zijn medewerkers mededeelde. Op 15 Juli d.a.v. werd Pater Frigge als zijn opvolger be noemd- In dit heengaan van den eersten presi dent-directeur, tevens den oprichter van het St. Franciscus Liefdewerk hier ter stede, ligt een zekere tragiek, maar zijn verdiensten zijn er niet minder om. Hij heeft bet moeilijke pionierswerk verricht, en hetgeen hij gedaan heeft, zal in dank bare herinnering blijven. Pater Frigge stond direct voor een moeilijke taak Hij moest schipperen met de overgebleven ruimte, en probeeren een blijvend tehuis voor zijn jongens te vin den. Maar wat begint men zonder geld Om eenige vaste inkomsten te krijgen, werd met Bisschoppelijke goedkeuring het St. Franciscus-Liefdewerk-fonds opge richt. Leden van dit fonds zijn zij, dien min stens 10 cents per maand bijdragen. Voor deze leden werden jaarlijks 4 H.H. Mis sen gelezen, terwijl voor ieder lid bij over lijden een H Mis wordt opgedragen in zijn eigen parochiekerk. Verder organiseerde men een verloting, trachtte schaapjes geplaatst te krijgen bij de boeren, en dacht allerlei kunst- en vlieg werk uit, om aan geld te komen. Na bijna 2 jaar wachten vond men een pand, dat men geschikt achtte, en wel het tegenwoordige huis aan den Nieuwe Rijn No. 52. Tot den koop werd besloten en den heer Van der Laan werd opdracht gegeven, een ontwerp te maken voor de noodige ver anderingen. Er moest nogal bet een en ander aan worden verbouwd, eer het voor zijn doel ge schikt was, en de kosten waren niet ge- ring. Ik zal U een beschrijving van het ge bouw besparen. De meesten uwer zullen er wel eeus in geweest zijn bij gelegenheid van de Aanbiddingsdag of van een fancy- fair, en hen die het willen bezichtigen, wil 'k gaarne daartoe in de gelegenheid stel len. En dine is boven alle lof n.l. de kapel, waarop ieder jaloersch is. De kapel is af. Aan de rest heeft men slechts gedaan, ïetgeea de financiën toelieten. De kas bad m»H- e<*~ p»'o l-iiig ondergaan, dat er 4een tikje verf meer overschoot voor de nuien. hoewel men een stevige leening I aad gesloten. Was men maar zoo gelukkig geweest als het St. Francisca-Romana werk in een onzer steden, dat een gift van 40000 gulden ineens mocht boeken, dan was men uit den brand_ geweest. Nu blijft men nog altijd voor een groote financieele zorg zitten, omdat men voor rente en af- iossine van het opgenomen kapitaal moet zorgen behalve dan nog voor de kosten van onde^ind en exploitatie. 16 Dec 1924 was een gloriedag voor het St Franciscus-Liefdewerk. Toen werd on der grorte belangstelling van alle zijden ie kapel ingezegend door den Hoogeerw. Deken Dessens. met assistentie van den weleerw heer J van Kampenhout, presi dent van bet, St. Franciscus-Liefdewerk te Amsterdam, en van den weleerw. heer ka pelaan R. Nieveen van Dijkum, waarna de H. Mis met toespraak van den Hoogeerw. Deken. Pater Frigge kon met voldoening op zijn werk teruczien. Het plantje, hem door ka pelaan Nieveen ter verzorging overgege ven, was onder zijn leiding tot een boom uitgegroeid; en ik geloof, dat de eerste president-directeur over zijn opvolger te vreden kon zijn. Lang heeft echter Pater Frigge zijn krachten niet aan het Liefdewerk mogen geven. In Maart 1926 volgde zijn benoe ming tot directeur van de R.-K. Vakschool en St. Cortona-stichting. Als president-di recteur van het Liefdewerk werd hij opge volgd door pater Goosen, bij wiens vertrek in 1929 ondergeteekende met de leiding van hel Liefdewerk werd belast. Groote veranderingen zijn er sindsdien niet aangebracht. Alleen dient aangestipt te worden, dat we twee jaar geleden met het oog op het stijgend aantal beschermelingen ons ge noodzaak hebben gezien, er een nieuwe zaal bij in te richten. Ook werden er een paar onderwijzeres sen aan bet Liefdewerk verbonden, die de cursussen voor vlecht- en cartonnagewerk en kleiwerk leiden. Dat is zoo in groote trekken de geschie denis van he» Liefdewerk in zijn eerste levensperiode van 12 1/2 jaar. Cver de vruchten van onzen arbeid ineen "ik het best te doen niet te spreken. Ik wil echter gaarne van deze gelegen heid gebruik maken, om aan allen, die op welke wijze ook, het Liefdewerk hebben gesteund, mijn oprechten dank te betui- gon en tevens bun steun te verzoeken voor de toekomst. Wij hebben geen vaste inkomsten, en moeten alles belangloos doen. Uit den aard der zaak moeten wij veel meer dóen voor onze jongens dan welke vereeniging ook, wat natuurlijk zijn kosten meebrengt. Als er »»ens iemand geld over heeft, laat hij dan eens aan ons denken. tk dank hier ook allen, die on* bij ge legenheid van dit jubileum een gave heb ben doen toekomen. Sommigen hebben het volgens mededee- line van 'onze medehelpers nog in petto ge houden. Ik boop dat deze bescheiden ge vers ons blij verrassen op den Jubileum dag, opdai wij in de gelegenheid mogen zijn eindelijk eens een klein likje verf op de muren te strijken, die daar nog altijd in bun ongineele, grauwe kaalheid staan te bedelen om een frisch tintje. PATER FR. MARINUS JORNA, OF.M. Pastorie Hartebrug. Pres.-Dir. VOOR DE BLOEMENKWEEKER1J, AARDAPPELMEEL- FABRICaüc. EN RIET- EN GR1ENDCULTUUR. Nog meer wetsontwerpen tot -t=un- verleening voor het loopende jaar. DE BLOEMENKWEEKERTJ TE AALSMEER EN HAARLEMMERMEER. Bij de Staten-Generaal is zooals gemeld, insediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933. (Credietverleeninp ten behoeve van bloe- menkweekers te Aalsmeer en Haarlemtaer- meer). Voor de plaatsing der credieten heeft de minister zich gedacht het navolgende plan van uitvoering. 1. De regeering stelt ten behoeve van de crediet verleening aan de bloemencul tuur in Aalsmeer en Haarlemmermeer een renteloos crediet beschikbaar van ten hoogste f 60.000. 2 Dit regeeringscrediet wordt ter be schikking gesteld van de besturen der ge meente Aalsmeer en Haarlemmermeer. 3. Het crediet wordt renteloos ter be schikking gesteld van de gemeenten op aanvrage door dezen bij de nader te noe men Commissie van Advies op voorwaar de, dat de gemeente bij ieder door haar aan noodlijdende bloemenkweebers te ver strekken renteloos crediet hiervan slechts 90 procent gebruikt en de rest uit eigen middelen bijpast. 4. De gemeente is verplicht, zoodra de credietnemer. naar hare meening of naar die der regeering. weder in staat is tot aflossing, dezen daartoe met alle haar ten dienste staande middelen te verplichten en van iedere aflossing dadelijk 90 pet. op het door haar van het Rijk genoten crediet terug te betalen. 5. Het crediet wordt alleen verstrekt: a. aan personen, die in de bloemencul tuur hun hoofdbedrijf plegen te vinden b. indien on eoeden grond is aan te ne men. dat het bedri'f daarmede bij ontwik keling onder norm ile omstandigheden vol doende eebaat zal zijn en andere hulp op redeli'ke wjize niet te verkriieen is; c. indien vaststaat, dat het met goed vinden van eventueele andere credietee- vers uitsluitend mag en inderdaad slechts zal worden ppbruikt voor betaling van loo- nen. meststoffen en andere noodzakelijke bedrijfsbenoodigdheden en bedrüfsonkns ten en voor levensonderhoud van den deb? teur en zijn gezin, tot een maximum var 20 pet. der waarde van den omzet van den debiteur in 1932 aan de veiling, doch voor geen honger bedrag dan f 5000. Voor de berekening van het tot levens onderhoud benoodigde zal slechts een maximum van f 16 per week per debiteur en voor loonen van (16 per week per vol wassen arbeider mogen in rekening ge bracht worden. Van ieder toegekend crediet wordt on middellijk mededeeling gedaan aan de Commissie van Advies. GEFORCEERDE VERKOOP VAN AARDAPPELMEEL. Ingediend is een wetsontwerp tot dek king van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel. De gunstige werking van het crediet aan de aardappelmeelindustrie is grootendeels teniet gedaan door de toenemende afzetbe- lemmeringen in het buitenland. Het ge volg hiervan is geweest, dat de overtollige voorraad aardappelmeel wel is vermin derd. doch op 1 September 1932 nog altijd 600.000 balen bedroeg. Het spreekt van zelf. dat dit voortdurend boven de markt hangend sumlus van zeer grooten invloed is op de prijsvorming. Om te voorkomen, dat de prijs nog die per zou vallen, heeft de regeering gemeend de aardappelmeelmarbt te moeten sanee- ren door het surplus nit de markt te ne- 1 men. Bovengenoemde 600.000 balen heeft zij toen overgenomen tegen een prij8 van f 8.per baal met de bedoeling dit meel te verkoopen op een dusdanige wiize, dat zekerheid zou worden verkregen, dat bet niet wederom langs andere wegen de markt zou bereiken en daardoor den afzet van het meel der nieuwe campagne zou belem meren. Reeds zijn op deze wijze 200.000 balen tegen een prijs van 6 gulden verkocht, waarop alzoo een verlies is geleden van 400.000 Over den verkoop der overige 400.000 balen zijn nog onderhandelingen gaande waaromtrent echter nog geen nadere me- ledcelingen kunnen worden gedaan. Ook hierbij zal getracht worden een zoo, hoog mogelijken prijs te bedingen. STEUN AAN DE RTET- EN GRIEND- CULTUUR. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van Hoofdstuk 10 der Rijksbegrooting 1933 (Steun aan de riet en griendcultuur). In de Memorie van Toelichting deelt de minister mede, dat de steun aan de oogst der grondbedrijven over 1932 geboden, ten bedrage van 100 000, was gegrond op de wenschelijkheid om de werkzaamheid in de grindwaarden en de griendbewerkines- bedrijven aan te moedigen en zoo mogelijk de dreigende noodzaak af te wenden voor de eigenaars om hun gewas ongeoogst te laten, ten einde een groot verlies te voor komen. Eenige verbetering is intusschen in den toestand nog niet ingetreden. De ver wachtingen van handel en industrie zijn integendeel zoodanig, dat een verergering van den toestand te vreezen valt. De mi nister moest daarom besluiten niet alleen tot voortzetting van de steunverleening naar het voor den oogst 1932 geldende plan, maar hij acht het tevens noodig een ander onderdeel der teelt in de regeling te betrekken, n.l. van het griendhout, waaruit de zg. grauwe hoepels worden gemaakt De grootte van den steun zal aangepast worden aan de normen, thans voor het geschilde product aangenomen. Voor de uitvoering zal eenzelfde plan van uitvoering worden gevolgd als geldt voor de thans vigeerende steunregeling. Voor de uitvoering zal een zelfde plan van uitvoering worden gevolgd als geldt voor de thans vigeerende steunregeling. De toestand van de rietcultuur is even treurig, zoo niet treuriger dan die van bet griendhout. De prijzen van het product zijn zoo laag. dat de kosten van het snijden door de opbrengst niet eens kunnen wor den gedekt. Het verlies op den oogst 1932 dreigt zich voor den thans verwachten ooest weder te herhalen. Ten einde ten minste een deel van de cultuur zonder al te groot verlies voor de eigenaren te behouden, zoo de minister een bedrag van 100.000 van bet aange vraagde crediet willen beschikbaar stellen om naar algemeene regelen tot steun te doen strekken. Met de uitvoering der steun regeling zoude hij, mede om het aantal steunorganen niet te zeer uit to breiden, de thans werkzame Centrale Commissie voor de griendcultuur willen belasten. Zij kan gevoeglijk met één of meer leden, bij zonder bekend met de behoeften en toe standen der rietcultuur, worden uitge breid. De steun zal afhankelijk gesteld worden van normen, ontleend aan hoeveelheid, kwaliteit en verzorging van het geoogste product en naar algemeen regeling worden toegekend. Het verstrekken van voorschot uit de in uitzicht gestelde steunbedragen zal moge lijk gemaakt worden voor die gevallen, waarin wegens gebrek aan middelen of crediet van den eigenaar het oogsten van het gewas zou moeten achterwege blijven. In totaal vraagt de minister thans aan ƒ300.000 voor steun aan de riet- en griendcultuur. ONTWAPENING. TERUGKEEREND OPTIMISME. Het plan-Macdonald besproken. De algemeene beschouwingen in de al gemeene commissie over het ontwerp-ont- wapenigsconventie van MacDonald heb ben gisteren het vooruitzicht geopend, dat het verdere werk der ontwapenigsconfe- rentie zal plaats vinden op den grondslag van dit ontwerp. Zeven van de acht sprekers hebben gis teren uitdrukkelijk zich voor dit denkbeeld uitgesproken. Alleen de Poolsche gedele geerde die den indruk wekte, dat hij ver warring wilde stichten, heeft zich over dit punt nog niet uitgelaten. Het politiek belangrijkste was wel dat de Roemeen, Titulescu, namens de kleine entente uitdrukkelijk in overweging gaf, het ontwerp van Macdonald als verderen grondslag der discussies aan te wijzen. Hiermede vereenigden zich ook de twee van de gewezen bondgenooten van Duitsch- land uit den wereldoorlog, n.l. Hongarije en Turkije en voorts de gedelegeerden van de vier tot de groep der kleine acht behooren- de Staten, die gisteren het woord voerden, n-1. die van Nederland, Noorwegen, Dene marken en Zwitserland. Natuurlijk verklaarden allen, dat zij eenige amendemnten op het ontwerp-con- ventie van Macdonald zouden indienen, doch zij allen achtten het plan van Mac donald in staat om de conferentie voor een mislukking te behoeden. Rede van prof. Rutgers. Professor Rutgers beeft gisteren een met ironische geestigheden doorspekte re devoering gehouden, waarin hij de instem ming der Nederlandsche regeering met de groote lijnen van het plan-Macdonald ver kondigde. Onze gedelegeerde vergeleek de ontwa peningsconferentie met bet schip van Co lumbus, op zoek naar Amerika. Evenals de bemanning van dat schip vragen de ge delegeerden zich vaak af: „Waarheen wor den we gedreven, hoe zullen wij ons doel bereiken Professor Rutgers verklaarde, dat voor al de Nederlandsche delgatie zal medewer ken aan de behandeling van het Britsche plan met het vurig verlangen, bet te zien slagen en met den vasten wil bij te dra^ gen tot het positief resultaat van de confe rentie. Professor Rutgers besprak hierop de verhouding tusscben de conferentie en de verschillende regeeringen. Niet van betgeen de gedelegeerden te Genève doen, doch van de verschillende hoofdsteden der we reld hangt ten slotte het lot der conferen tie op de eerste plaats af. Hierdoor zullen teleurstellingen van nieuwe vertragingen ontstaan, indien de regeeringen eerst met ander regeeringen met analoge belangen of analoge verantwoordelijkheden overleg zullen plegen. Niemand zal echter de recht matigheid af het nut van dergelijke onder linge raadplegingen kunnen ontkennen. De conferentie zal goed doen bijeen te blijven, teneinde aldus de regeeringen aan te sporen met zooveel mogelijk spoed tot beslissingen te komen. Professor Rutgers gaf in overweging het ontwerp-conventie van Macdonald als grondslag voor verdere discussies aan te nemen. DUITSCHLAND MACHTIGINGSWET THANS VAN KRACHT. Door Hindenburg geteekend. De Donderdag door den Rijksdag aange- men machtigingswet i6 gisteren door rijks- president von Hindenburg onderteekend en dientengevolge in kracht getreden. De houding van het Centrum. De Centrumsfractie van den rijksdag is Vrijdagochtend nog eens bijeengekomon. Den partijleider, prelaat dr. Kaas werd dank gebracht voor zijn moeizaam en opof- terend werk der afgeloopen weken. De fractie wees er op, dat de verklaring van den partleider nopens de machtigingswet gedragen wordt door de oude grondge dachte der Centruraspartij: volk en staat te bewaren voor chaotische ontwikkelingen en in samenwerking met alle tot opbouw bereide volksdeelen bet staats- en maat schappelijk leven van Duitschland te ver nieuwen uit de levende krachten van hot christelijke volk. De partij blijft aan dit principe trouw. De geruchten zijn ontstaan, doordat dr. ning voornemens zou zijn, uit de cen trumsfractie van don rijksdag te treden, worden tegengesproken. De geruchten zijn ontstaan, doorditn dr. Brüning zich in de fractievergadering ver zet heeft tegen het stemmen voor de vol- machtenwet» Hij heeft zich echter, nadat de fractie eenmaal het besluit had genomen, voor de wet te stemmen, aan de partij- tucht onderworpen en bij de stemming in den rijksdag voor de volmachtcnwet ge stemd. BEZOEK VAN HITLER AAN MUSSOLINI. Begin April verwacht. Volgens betrouwbare berichten zal Hit- Ier begin April naar Rome vliegen voor een bezoek aan Mussolini. Een aantal leiders van de Stahlhelm hebben de uitnoodiging van den Duce, om naar Rome te komen, aanvaard en zijn van plan tegen Pinksteren met een afdee- 1 ling Stahlhelm-leden naar Rome te raan.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5