24ste Jaargang ZATERDAG 25 MAART 1933 No. 7466 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BERICHT DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Waarom stemmen op-de R.K. Staatspartij? Waarom stemmen we op Woensdag 26 April op de R. K. Staatspartij? Omdat de R. K. Staatspartij streeft naar zooveel mogelijk productieven arbeid en niet wil meewerken aan veriaging van steun voor de werkloozen. De R. K. Staatspartij streeft naar zoo veel mogelijk productieven arbeid. Dat blijkt hieruit, dat zij steeds krachtig heeft aangedrongen op en loyaal heeft ge steund regeeringsmaatregelen, waardoor werkgelegenheid in de bedrijven zooveel mogelijk behouden blijft. Dat blijkt ook hieruit, dat zij de regee- ring steeds heeft gesteund m en gestuwd naar het doen uitvoeren van openbare wer ken. Ten bewijze hiervan het volgende. Toen het rapport-Weiter verschenen was, heeft de Katholieke Kamerfractie aan de Regeering doen weten, dat zij op den steun van de Katholieke Kamerleden (die, geluk kig. een aangesloten bloc vormenj) niet zou kunnen rekenen, indien zij, tengevolge van bet advies in het rapport-Weiter, de open bare werken in 't bijzonder de Zuiderzee werken zou stopzetten. Dit optreden van onze Kamerleden is toen niet aan de groo- te klok gehangen doch ia ons pas onlangs bekend geworden. En in dieze fde mededeeling aan de Re geering werd bericht, dat de Katholieke Kamerfractie onvoorwaardelijk verderen steun aan de Regeering zou opzeggen, in dien aan de steunnormen zou worden ge tornd waarvoor toen inderdaad gevaar dreigde De huidige werbloozensteun is niet vol maakt, volstrekt niet. Er kan aan verbeterd worden; dat b.v. in Leiden de steun min der is, dan in groote steden, achten wij niet gemotiveerd. Maar wij mogen toch ook wel opmerken, dat b.v. de socialistische pers onlangs met zoo vet mogelijke letters op de eerste pagina mededeelde, dat in Ne derland de werkloozen-uitkeering hooger en beter is, dan de arbeidsloonen in Sovjet- Rusland. En ook, dat nergens ter wereid vanwege de overheid een grootere onder steuning aan de werkloozen wordt verleend. Met dit al i3 we behoeven 't eigenlijk niet te zeggen, de toestand, waarin de werkloozen verkeeren, ook in stoffelijk op zicht, droevig, vooral bij langdurige werkloosheid. Wip er anders over zou den ken, zou zich ernstig moeter afvragen, of hij zich nog Christen mag noemen..-. En daarom mag er zeker geen verslech tering komen in den werkloozen-steun! Uit volle overtuiging kunnen wij verkla ren, dat wie bij de verkiezing zijn stem wil geven aan een partij, welke met alle kracht wil bevorderen de werkgelegen heid en we.ke voor hen, die werkloos zijn, de bestaande steunregeling zeker niet wil verslechteren, maar eerder wil verbeteren stemmen kan op de R. K. Staatspartij. V Democra.ie en dictatuur. De socialistische pers verwijt aan de communisten, dat deze Hitler aan het be wind hebben gebracht: De communisten hebben altijd op Hit ler's macht aangestuurd. Zij hadden in het hoofd, dat eerst het fascisme aan de maoht moest komen, opdat hieruit dan de communistische overwinning zou voortkomen. Het is de oude, afschuwe lijke tactiek van de anarchisten: alles zoo slecht mogelijk maken, in de hoop dat het verzet daartegen de revolutie zal beteekenen. Van de communisten is de (hier ook, door wat thans de O.S.P. is, overgenomen) leuze- „Liever Hitler dan Brüning", de katholieke rijkskanselier De communisten wilden Hitler be>wust. Daar is veel waars in wat hier wordt gezegd. Wij willen niet zeggen, dat de commu nisten in Duitschland nu krijgen hun „ver- STEUN AAN DEN LANDBOUW INSTELLING CENTRAAL FONDS. DE REGEERING WIL MEER VOLMACHT. „Van het geheele volk mogen thans offers gevraagd". Na hetgeen de regeering reeds heeft voorgesteld om verschillende onderdeeieu van net land- en tuinbouwbedrijf door steun te beschermen tegen verlies of tot een re delijk resultaat te voeren, is zij, naar de ministers van Economische Zaken en Ar beid en Financiën thans betoogen, tot hot inzicht gekomen, dat nog andere wegon moeten Worden ingeslagen om op meer al- gemeeno en stelselmatige wijze steun te kunnen brengen, zoodat overal, waar dit allernoodigst is, kan worden opgetreden. Deze gedachte heeft geleid tot instelling van een centraal fonds tot steun aan den land- en tuinbouw en tot het scheppen van een mogelijkheid tot algemeene toepassing van bevoegdheden, tot beden slechts voor eeuige producten verleend. De regeering heeft dan ook bij de Staten-Generaal eeu wetsontwerp aanhangig gemaakt tot het vcrleenen van bevoegdheden die het mo gelijk maken buitengewone maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. De algemeen bekende feiten, de resulta ten van nadere studie, het geheele aanzien van den toestand in den land- en tuinbouw hebben de regeering doen besluiten ten spoedigste en stelselmatig tegen de voort schrijdende ontwrichting alle beschikbaie verwcerkrachten in het geweer te roepen. Van het geheele volk mogen thans offers gevraagd worden in den strijd tegen de el lende van uitputting en verarming van het platteland. De bedoeling van de instelling van het fonds is om den steun aan land- en tuin bouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken, wat verschillende voordeelen biedi. oa. productiever aanwending van beschik bare gelden, betere samenwerking van de verschillende organen, meer centralisatie in de leiding, en inperking van de behee- rende en adviseerende organen. Op kleinet gebied en in onderdeelen zulen ter uitvoe ring van deze wet gewestelijke en plaat selijke organen regelend en uitvoerend heb ben op te treden. BINNENLAND DE BEDRtJFSRADENWFT IN DE EERSTE KAMER. De vo'gende week in behandeling. Naar de „Msb."' verneemt, kan aanstaan de week de aanvang van de behandeling der Bedrijfsradenwet in de Eerste Kamer worden verwacht. In verband met andere kleine wetsont werpen alsmede de vraag om nieuwe inlich tingen, wordt het twijfelachtig genoemd of de Kieswet nog vóór Paschen behandeld zal worden. IN DE SI GARENINDUSTRIE. De collectieve arbeidsovereenkomst De vier werkliedenorganisaties in de si- garenindustrie ontvingen, naar wij ver nemen, gisteren dus op den dag dat het Verbond van Verenigingen van sigaren fabrikanten zijn 25-jarig bestaan feeste ijk herdacht van dit Verbond en van de Nederl. Vereeniging van Sigarenfabrikan ten bericht, dat zij de op 31 Mei a.s. af- loopende coll. arbeidsovereenkomst tegen dien tijd opzeggen. Tevens werd gemeld dat binnenkort een uitnoodigine voor een bespreking over den inhoud van het nieuwe af te sluiten collec tief contract zal verzonden worden. UIT HET METAALBEDRIJF. Loonsverlaging verworpen. De gisteren gehouden vergadering van de drie samenwerkende metaalbewerkers- organisaties hebben het voorstel van de fa. Stork en Co. te Hengelo tot vijf procent loonsverlaging met algemeene stemmen verworpen en dit aan den voorzitter van den Metaalbond bericht. diende straf". Maar wèl, dat ze zelf den toestand hebben geschapen, waarin ze nu verkeeren. Enhetzelfde kan worden gezegd tot de socialisten. Door de verdwazing in de democratie, waaraan de socialisten vaak zoo ergerlijk meedoen, wordt de dic ta tuut voorbereid en komt deze in o zoo veler hoofden te staan als de ecnig-wen- schelijke oplosfsing of: als het minste van twee kwaden! Mochten de socialisten dit 'ns goed begrijpen! VETVERZORGING IN DUITSCHLAND. Hoogore rechten op margarine. Volgens een in de Reichsanzeiger van gisteren gepubliceerde verordening wordt het invoerrecht voor margarine enz. ver hoogd van 30 tot 75 mark per 100 K.G. Het recht van 60 mark volgens het z.g. „Ober- tariP' vervalt hiermede.' Ook het invoer recht voor margarinekaas enz. wordt van 30 tot 75 mark per 100 KG. verhoogd. Het invoerrecht voor kunstspijsvet zal voortaan 75 mark bedragen, in plaats van, zooals tot dusver, 12.50 mark. De verordening treedt op 29 Maart 1933 in werking. NIEUWE REGELING VOOR TELEGRAAFVERKEER. Met ingang van 1 April a.s. Met ingang van 1 April a.s. treedt een aantal bepalincen van het op de telegraaf- conferentie te Madrid vastgestelde nieuwe internationale telegraaf-reglement in wer king. Zij betreffen de dringende-, uitge stelde- en briefte egrammen. Voor de dringende telegrammen wordt een belansrrijke tariefsver'aging uitgevoerd. De prijs hiervan, tot dusver het drievoudiee van het gewone tarief, wordt n.L. ook ir be* binnenlandsch verkeer, verlaagd tot twee maal het gewone tarief, een verlaging dus van 33 1'3%. Indien men bedenkt dat 94% van de dringende binnenlandsche telegrammen binnen 5 minuten na de aanbieding op de plaats van bestemming is. dan mag worden verwacht dat het aantal dezer telegrammen belangrijk zal toenemen. Uitgestelde telegrammen kunnen voort aan, ongeacht de bestemming, gesteld wor den in al'e talen welke ook voor gewone telegrammen in verstaanbare taal zijn toe gelaten. Voorts is het gebruik van in let ters geschreven getallen niet meer aan be perking onderhevig. Al'een getallen in cij fers. handelsmerken *a verkorte uitdruk kingen als ,.cif" ..fob" enz. mogen slechts tot 1 3 van het aantal woorden in een uitge steld telegram voorkomen. Ook voor brieftelegrammen is een nieuwe retreling ingevoerd. Voor het buiten-Europeesch verkeer (nachtte'eerammen en brieftelegrammen) is het tarief uniform gesteld op 1 '3 van Tiet tarief Als minimum is algemeen de prijs van 25 woorden gesteld. Het tarief voor de Europeesehe brieftelegrammen is onveran derd gebleven. In het verkeer met Ned.-Indië blijft ech ter de tegenwoordige lagere prijs gelden n.'. 62'cent per woord met e enminimum van f 12.50 (voor 20 woorden). Europeesche briefte'egrammen en nacht- telegrammen worden besfeld den morgen, volgende op den dag van aanbieding; de buiten-Europeesche brieftelegrammen den morgen van den tweeden dag volgende op dien van aanbieding. Op brieftelegrammen zijn overigens Tn het algemeen dezelfde bepa'ingen van toe passing als voor uitgestelde telegrammen. De weekeindtelegrammen worden afge schaft. UITBREIDING LUCHTPOSTDIENST. Met ingang van 1 April a.s. wordt de luchtpostdienstregeling opnieuw uitgebreid met de volgende diensten, welke zoowel voor de o\erbrenging van brief- als pak- ketpost zullen worden gebezigd AmsterdamRotterdamEssen /Miihl- heim—Halle LeipzigPraag (op werkda gen) van Amsterdam-Schiphol 10 u. 10. Ver zending van brief- en pakketpost vour Duitschland en Tsjeoho-Slowakije. AmsterdamEssen MühlbeimDüssel- dorf—KeulenFrankfurt (Main)—Mann heim (op werkdagen). Aansluiting o.a. naar Zürich. Verzending van brief- en pakket- post voor Duitschland en Zwitserland. OLIE-HEFFING WEER UITGESTELD. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat in vei band met gewijzigde omstandig heden de aangekondigde heffing op olie, die 3 April a.s. in werking zou treden, voor- loopig wordt uitgesteld. Aanvragen om toezending van oüemer- ken (banderolles), zakboekjes e.d. zullen derhalve vooralsnog niet worden uitgevoerd DE NEDERL. SPOORWEGEN. Kortingen verlaagd. Eenigen tijd geleden berichtten wij, dat de directie der Nederlandsohe Spoorwegen had aangekondigd de premiën, toelagen enz. van het personeel aanzienlijk te ver lagen. Over deze kwestie heeft de Personeel- raad dezer dagen een onderhoud gehad met de directie, waarbij van werknemers- zijde tegen deze zeer sterke verlagingen stelling werd genomen. Het resultaat van de conferentie was, dat de kortingen op do premiën, toelagen enz. tot een geringer bedrag zullen worden toegepast dan door de Spoorwegdirectie wa« voorgesteld. JOODSCHE FAMILIES UIT DUITSCHLAND NAAR DEN HAAG. Naar men aan de „N. R. Crt." mededeelt, zijn de Laatste dagen te Den Haag door be middeling van een aldaar woonachtige Joodsche familie verschillende woningen gehuurd ten behoeve van een aantal Jood sche gezinnen die thans in Duitschland woonachtig zijn vooral in Frankfort eu naasten omtrek, doch ook in andere ste den van het Duitsche Rijk doch die ui verband met het optreden der nationaal- socialisten het raadzaam hebben geoor deeld, Duitschland te verlaten en zich met terwoon in de residentie te vestigen. Onder ben, die herwaarts komen, bevindt zioh ook, zoo vertelt men ons, een Joodsche familie van Nederlandsche nationaliteit uit Berlijn, die in de jongste gebeurtenissen aanleiding heeft gevonden met achterla ting van verschillende bezittingen de wijk te nemen. De auto van deze familie, die te Berlijn in beslag genomen was. is na be middeling van den Nederlandschen consul weer ter harer beschikking gesteld. Bestrijdinq van rrala-fide zaakwaarnemers in de Kantongerechtsgebouwen. Men schrijft ons: Sommige zaakwaarnemers dringen aan gedaagden die in civiele zaken zelf voor den Kantonrechter verschijnen, in de wacht kamers en gangen van de Kantongerechts gebouwen hun hulp(?) op. In Amsterdam zijn na een onderhoud tusschen den Kanton rechter aldaar en het Bestuur van de Ne derlandsche Vereeniging van Rechtskun dige adviseurs maatregelen genomen om aan dien misstand een einde te maken. O.a. is daartoe op verschillende p.aatsen in het Kantongerechtsgebouw te Amster dam een waarschuwing voor her publiek aangebracht, waarvan de tekst luidt: „Draagt Uw zaken niet op aan personen, die zich daartoe tot U wenden". De Kantonrechter te Leiden heeft thans aan het Bestuur van genoemde vereeniging bericht, dat het Amsterdamsche voorbeeld is gevolgd en dat thans ook in het Leidsche Kantongerechtsgebouw bedoelde waarschu wing is aangebracht. VERKOOP PER AUTOMAAT. Art. 3 van de winkelsluitingswet bepaalt, dat de verkoop per automaat buiten «ie werkingssfeer van deze wet vait. Het was te voorzien, dat vele winkeliers zich nu op deze wijze van verkoop zouden gaan toeleg gen, ten einde te trachten het fmancieeie nadeel voor hen aan de winkelsluitingswet verbonden, eenigermate op te heffen. Sedert Mei 1930 is dan ook het aantal geplaatste automaten steeds toegenomen, en aangenomen mag worden, dat thans on geveer 90U0 stapelautomaten en 900 rijen- loketten in gebruik zijn. De gemeenten hebben echter gemeend deze wijze van verkoop niet ongemoeid te moeten laten. De eene gemeente legt be lemmeringen in den weg uit een oogpunt van verkeersbelangen, een andere voert aesthetische bezwaren aan, terwijl er ook zijn, die zulke hoo£e precario's heffen, dat het voor een winkelier geen zin heelt een automaat te plaatsen. Ook de rechter heeft al met de automa- tenkwestie te doen gehad. Ln de eerste plaats hebben wij het vraagstuk van het z.gm. bijvalverbod Verschillende gemeen ten, met Amsterdam voorop, meenden bij gemeentelijke verordening het bijvullen van automaten tijdens de sluitingsuren te moeten verbieden. De Hooge Raad heelt echter enkele weken geleden beslist, dat de gemeenten op grond van Art. 3 der win kelsluitingswet dit recht niet hebben. Ook zijn er thans bij de rechterlijke inr stanties processen hangende, waarin uit gemaakt moei worden, of een bepaald ap paraat al dan niet als een automaat is op te vatten. Het betreft dan meest de een of andere vernuftig uitgedachte installatie, waarmede de eigenaar echter minstens evenveel bemoeienis heeft, als wanneer bij achter de toonbank staat. Er heerscht dus groote onzekerheid be treffende den verkoop per automaat, en dit doet ons de meening opperen, dat een Rijksregeling noodzakelijk zal zijn. De Ro- geering beeft dit zelf ook gevoeld, en aan Nijverheids- en Middenstandsraad om ad vies gevraagd, welk advies bevestigend luidde. O.i. zal het echter niet noodig zijn een aparte wet in het leven te roepen, doch za! volstaan kunnen worden met een aanvul ling van de winke'sluitingswet. Terloops zij opgemerkt, dat wij in dit verband over het al of niet wenschelijke van dez.e wet niet spreken. Die aanvaarden wij als gegeven En dan zal onze Regeering toch niet kun nen dulden, dat de verkoop per automaat feitelijk die heele Winkelsluitingswet tot een aanfluiting kan maken. Daarom zullen Zij die zich per 1 April a.s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT", ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. MacDonalds ontwapeningsplan te Genève besproken en door verschillende delegaties als grondslag vcor de besprekingen aan vaard. (3e blad). Gaat Hitler begin April naar Mussolini? (3e blad). De kwestie der gearresteerde Britten in Rusland. (3de blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot verlee ning van buitengewone bevoegdheden aan de regeering tot het nemen van maatrege len in het belang van den landbouw. Instelling van een centraal crisisfonds voor den steun aan den landbouw. (1ste blad). De Eerste Kamer heeft de póstbegroo- ting z. h. s. aangenomen. Minister Reymer over het radiovraagstuk. (1ste blad). Bij de Staten-Generaal zijn een aantal wetsontwerpen ingediend, welke nieuwe steunmaatregelen bevatten voor de Aals- rreersche bloemenkweekers, de aardappel meelfabrikanten en voor de riet- en grient- cultuur (3de blad). Met 1 April wordt de luchtpostdienst op nieuw uitgebreid. (1ste blad). In Den Haag zijn verscheidene huizen gehuurd door in Duitschland woonachtige Joodsche families, die binnenkort naar ons land zullen emigreeren. (1ste blad). bij wet minstens twee kwesties geregeld moeten worden. Het principe van de winkelsluitingswet is. dat op bepaalde tijdstippen de winkelier zioh niet met den verkoop van zijn artiko- !en mag bemoeien. En daarom zal onze Re geering o.i. in de eerste plaats niet anders kunnen doen dan een biivulverbod uitvaar digen. Want laat zij het bijvullen van een automaat geheel vrij. dan wordt de winkel sluitingswet feiteliik tot paskwil en zou het waarschijnlijk beter zijn deze op te heffen. Maar in de tweede plaats zal de wet het begrin -automaat" zoo moeten omschrij ven. dat dit een apparaat is. waarmede de winkelier als hii het eenmaal gevuld heeft, zich niet meer behoeft te bemoeien. Hier tegen kan toch geen enkel bezwaar be staan. De automaten-industrie weet dan. waaraan zij zich te houden heeft, en heeft bovendien een sterke prikkel om alleen goed functionneeren^e apnaraten in den handel te brengen Want doet zij dit niet, dan kriigt de winkelier allerlei overlas*, en zal de betrokken industrie haar debiet zien verminderen. Bovendien lijkt het ons nog gewenscht, dat de wet enkele bepalingen geeft over de bij gemeentelijke verordening te hef fen precario's voor automaten, die boven gemeentegrond uitsteken. Anders toch is de kans groot, dat de winkelier in de eene gemeente benadeeld wordt tegenover die in een andere gemeente, doordat hij een hoogere precario moet betalen. Tevens kan dan voorkomen worden, wat zich schijnt voorgedaan te hebben, dat de gemeente den winkelier voor het plaatsen van zijn automaat een dergelijke financieele last oplegt, dat hij dien automaat practisoh met rendabel kan maken. Natuurlijk zal het noodzakelijk zijn. dat ook de gemeenten iets te zeggen hebben in deze manier van verkoop. Speciaal de wijze, waarop de automaten geplaatst mo gen worden, zal aan haar comnetentie over gelaten kunnen worden. Automaten staan nu eenmaal langs den openbaren weg, en in dat geval komt het „algemeen belang" Ier sprake, waarover de gemeenten hebben te j waken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1