HIER!! Dat is W RECHTS Z-ATFRP^G 25 MAART 1P33 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 FEU!' 1 ETON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 34) Hij schudde 't hoofd om te kennen te se ven, dat hij de vraag niet begreep en liet de onderbaak nog wat dieper hangen, zoo als een krankzinnige pleegt te doen, die de fladderende indrukken in z n hersens tracht te vol sen. Als deze man werkelijk comedie speelde en Krag scheen deze meening toege daan te zijn dan speelde hij z'n rol op een onnavolsbare wijze. Ook de chef was opgestaan en keek Krag en Thollon nieuwsgierig aan. Hij ver zocht 'n nadere verklaring. En Krag zei fluisterend „Ik heb den indruk, dat hier comedie ge speeld wordt. Al den tijd. dat u dezen man in verhoor hebt, heb ik z'n vingers in het oog gehouden.'' „Ja. hij is buitengewoon zenuwachtig", merkte de chef op. „Maar kijk dien kerel als een boom dan toch eens aan. met z'n rustige, domme oogen. Gelooft u werkelijk, dat de zenu wen uit zulk n stoer lichaam zoo gauw geschokt zijn?" „Misschien niet Maar wat is er dan toch met die vingers?" „Al enkele minuten lang heeft hij ze op 'n zeer eigenaardige wijze bewogen en ik geloof stellig, dat zij op die manier met elkaar gesproken hebben." „O ja!.... Heeft Ferro geantwoord?" „Zoover ik heb kunnen zien, niet." „Maar wat voor een gesprek moet dat dan wel geweest zijn „Neen, 'n formeel onderhoud was 't in derdaad niet", antwoordde Krag lichtelijk schamper. „Maar t had er allen schijn van, dat Thollon enkele mededeelingen te doen had." „Hebt u er iets van verstaan?" „Natuurlijk niet." „Waarom natuurlijk?" „Wel, dan bad ik Thollon ongestoord uit laten spreken. Ik geloof, dat we een fout begaan hebben.'' ,,'n Fout?" „Ja, door hen met elkaar te confrontee- ren." De chef trok 'n gezicht, als wilde hij zeggen: nu breekt m'n klomp. „ZooMaar dan hebben we misschien ook wel een fout begaan met dezen nieu wen man te arresteeren", merkte hij spot tend op. „Ik geloof, waarde Krag. dat u d^ze menschen voor wonderdoeners houdt Maar ik zelf beschik toch ook wel over 'n beet'e menschenkennis en ik moet zeggen, dat ik nog nimmer zoo'n imbecile ontmoet beb als dezen Thollon is." Krag ging er niet verder op in, doch vroeg: ..Acht u 't noodig. dezen man nog' ver der in verhoor te nemen, alvorens we na dere berichten hebben uit hotel „Malmo". waar hij tezamen met den aanvoerder ge logeerd heeft?" „Om u n ?enip"pn te doen, wil ik het verhoor wel zoo lang opschorten.'' „Goed. laat ons dan wachten." De chef gaf 'n teeken, dat de gevange nen terug naar hun cel gebracht moesten worden. Doch eer dit gebeurde, fluisterde Krag: „Thollon moet in een der cellen welke ge nummerd zijn van vijf tot negen, als ten minste een van die cellen vrij is. Hij moet zoo ver mogelijk van Ferro verwijderd blij ven.'' De chef knikte bevestigend, waarop Krag de agent nader instrueerde. „Nu moet je me toch eens vertellen", zei de chef, „wat je je wel van deze heeren voorstelt." „Zooals ik reeds gezegd heb", ant woordde detective, „ik ben er vast van overtuigd, dat zij ons op een formidabele wijze bij den neus senomen hebben." „Neen", meende de chef. „dat is mijn in druk toch niet. Maar ha! Daar is onze man terug van hotel „Malmo". Laat eens hoo- ren De rechercheur deelde mede, dat de laatste dagen inderdaad twee buitenlan ders in 't hotel gelogeerd hadden. De een wiens signalement volkomen op Thollon paste sprak enkel Fransch. De ander, blijkbaar een veel voornamer persoon, sprak ook 'n beetje Engelsch en had zich in deze taal tesen 't hotelperso neel ver«=taanbaar gemaakt. „Tot zoover klopt de zaak met onze ge gevens", constateerde de chef. „Verder.." „In 't hotel had men algemeen den in druk dat de laatste de patroon was en de eerste diens bediende. Tk heb 't personeel uitdrukkelijk gevraagd, wat zij van den bediende dachten. En allen antwoordden, dat hij niet bijzonder slim was. Soms stel de hij zich ontzettend dom aan en kon 'n tijd lang suffig voor zich uit zitten staren." De chef knikte tevreden en vroeg: „Verder?" SPORT VOETBAL I. V. C. B. OVERZICHT. Het programma voor morgen is al bij zonder klein voor de afdeeMngen in Lei den en omgeving. De eerste klasse G. ver meldt slechts twee wedstrijden. De wed strijd van S. J. C. tegen Graaf Willem is nog uitgesteld, zoodat slechts overbleven Leonidas—H. B. C. en SpartaanTYBB. Beide wedstrijden zijn al van zeer weinig belang voor de rangorde. Noch de boven ste noch de onderste plaats zal er gemoeid mee zijn, tenzij DONK de resteerende wedstrijden alle zou gaan winnen en dit achten we uitgesloten. In de tweede klasse O heeft Leiden evenals Teijlingen een vrijen Zondag. Lisse ontvangt de reserven van Spartaan en zal de handen vol hehben aan deze ploeg. Toch achten we Lisse wel in staat beide punten thuis te houden. Biauw Zwart ontvangt PFC, welke club alleen nog met Excelsior kan gelijk komen Een Pceldijksche overwinning achten we h st meest voor de hand liggend. Tenslotte wijzen we nog even op een verandering in den competitiestand. De wedstrijd Spartaan IIWilhelmus ul.; welke in een 21 voorsprong voor Spar taan 12 minuten voor het einde gestaakt was is ongeldig verklaard. De Rotterdam mers hebben dus een overwinning minder, maar ook Wilhelmus verliest nog twee pun ten wegens het staken van den wedstrijd, terwijl de wedstrijd opnieuw wordt vastr gesteld. Maandag zullen we deze verande ring in den stand verwerken. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Ie klas A: Sitt. Boys—Kimbria; KNV WH; ChèvremontValkenburg; Vol hardingRKVVL; KerkradeRKONS; CaesarMarsana. Ie klas B: UnionKolping; Braban- tiaRAC. Ie klasse C: Venl. Boys—Gennep; SVBBest Vooruit; DEVVenlo. Ie klas D: Blauw WitSwift. Ie klas E: NEO—Quick; Vosta— Zwolle; PH—Denekamp. Ie klas F: WilskrachtVVZ; Volen- damEMM; LimvioHMS. Ie klas G: LeonidasHBC: Spartaan —TYBB. 2e klas O: Graaf Floris VLenig en Snel; LisseSpartaan II; Blauw Zwart PFC. R. K. S. V. „TEIJLINGEN". A.s. Zondag speelt Tcijlingen I een vriendschappelijken wedstrijd tegen Con cordia I om 2.30 uur op Sporthoff te Sas- senheim. Het is uiterst moeilijk om op het oogenblik wedstrijden te krijgen om reden er nog zooveel vereenigingen volop in de competitiewedstrijden zitten. Laten we echter hopen, wanneer er vereenigingen zijn, welke vrij zijn, dat zij ook tot vriend schappelijke wedstrijden over gaan. Er kan nog geruimen tijd gespeeld worden, alvorens het te warm is. In de laatste ver gadering is dan ook besloten om dit jaar serie- of nederlaagwedstrijden te spelen, welke dan. vóór de zomer aanbreekt, tot het verleden behooren. Ook wordt er nog een liefdadigheidswedstrijd gespeeld ten bate van Herwonnen Levenskracht waar op wij later terugkomen. Ziehier het pro gramma. Dit zal zeker tot genoegen zijn van de vele leden, welke in de laatste weken ge boekt werden. Ook de afd. Athletiek is druk bezig met haar zomerprogramma, dat binnen enkele weken bekend gemaakt zal worden! Teijlingen II gaat bij Foreholte II op bezoek, om daar een vriendschappelijken strijd aan te binden. Aanvang 1.30 uur. Vertrek per fiets om 12.30 uur van af de K. S. A. De Junioren ontvangen de SPO Junio ren uit Noord wijk. Om 12.30 uur vangt de wedstrijd aan. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereen. „Leiden". Slechts één elftal speelt morgen een wedstrijd n.l. Leiden 11. Op bezoek komt Vogelenzang I uit Vogelenzang. Uit werd op 't kantje af gewonnen. Er zal dus ter dege aangepakt moeten worden om de mooie kans te behouden. Aanvang 2.30 uur. Kolpings-Boys. Voor a.s. Zondag is alleen voor het twee de elital een wedstrijd vastgesteld n.l. te gen R.W.D. 11 op het R. Iv. Sportpark aan den Haagweg. Om half één vangt deze wed strijd aan en we vertrouwen, dat de Ge zellen hun reserves zullen aanmoedigen. De thuiswedstrijd werd met dubbele cijfers door onze Boys verloren: we hopen ech ter, dat het thans een meer eervolle uit slag zal zijn, al zullen onze stadgenooten wel aan het langste eind trekken. Boys tot het einde moedig volgehouden! Indien voor het eerste eJftaJ nog een vriendschappelijke wedstrijd is vastgespeld zullen tijdig kennisgevingen worden ge zonden. R. K. Sportvereen. „Foreholte". Bij gunstig weer kan het morgen een gezellige voetbaldrukte worden op het Fo- reholte-terrein. Om 12 uur komt N.V.O. IV een bezoek brengen aan Foreholte III. Dit kan een gelijk opgaande partij zijn voor het derde elftal. Foreholte II krijgt te 1.30 uur wel een flinke partij van Teylingen II uit Sassen- heim. De reserven kunnen tenminste zich voorbereiden op een pittigen wedstrijd. Tenslotte hierna om 3.30 uur de eenigo competitie-wedstrijd en de belangrijkste van den geheelen Zondag Foreholte l Adolf-Ivolping I. De jongens uit Langeraar gaan thans onbedreigd met 1 verliespunfc aan den kop. Foreholte volgt hen op den voet met 5 verliespunten. Bij een overwin ning der onzen, zou het verschil nog 2 ver liespunten zijn. De beste kansen blijven dan nog wel aan Adolf-Kolping, maar hun resteoren daarna nog 3 wedstrijden, waar van nog enkele lastige, n.l. Meerburg, thuri en uit. De eene wedstrijd, die Foreholte wacht, is Leiden III uit. Dit moet voor onze jongens ook een wetenschap zijn, om er al les op te zetten morgen te winnen. We ho pen een mooien en eerlijken strijd te aan schouwen, waarin de sterkste zal winnen. Door medewerking van den D. H. V. B. is de wedstrijd op 3.30 uur bepaald en we verwachten na de meditatie vele Voorhou- ters op het Foreholte-tcrrein om hun favo rieten aan te moedigen. De opstelling ziet er uit als volgt: Th. v. Werkhoven J. Klomp J. v. d. Berg A. v. Werkhoven Jac. Udje M. Tetteroo C. Cornelissen N. Bakker B. v. Werkhoven A. Heerings C. Bakker Reserve: Joh. Lakeman. R. K. Sportvereeniging „N. V. C." Op dit oogenblik staat voor NVO I nog geen wedstrijd vastgesteld. Misschien kun nen we tegen SJC II spelen, maar hierom trent is nog geen zekerheid. Afwachten dus maarl Op het NVC-terrein zullen twee wed strijden gespeeld worden. Te 12.30, uur spe len onze junioren tegen RWD III. Reeds bij een gelijk spel zijn onze jongens kam pioen Nu, daar achten we ze wel too in staat, NVC III heeft tot op heden (Donder dagavond) nog geen wedstrijd, terwijl NVO IV naar Foreholte III gaat. Dat kan een goede oefening worden. NVC II speelt om 2.30 uur een medaille wedstrijd tegen van Nispen I. Deze wed strijd werd jl. Zondag wegens de weers omstandigheden afgelast. Dit zal een vin nige strijd worden. Een gelijk spel achten we niet uitgesloten. Leden en supporters denkt s. v. p. aan den nieuwen ingang naar het terrein. DE AFGELCOPEN WEEK IN KET .BUITENLAND Adolf Hitler dictator in het Duitsche Ri'k. Vóór- en nadeelen van de Hitier-beweging. Een levens- kwestie voor ons land. Het plan-Mussolini vcor de organisatie van den vrede. Adolf Hiteler. Zooals vroeger al ler oogen gevestigd waren op „Kwatta zijn thans de oogen van heel de wereld ge richt op Adolf Hitler. Daar zijn oogen bij, die jubelen en voch tig blinken van aandoening en geestdrift: daar zijn oogen bij, die critisch en koel vor- schen naar de bedoelingen van dezen man; daar zijn oogen bij, die scheel zien van nij'l en afgunst om het succes van dezen „Em porkömmhng". Maar daar zijn ook oogen bij, die droevig glanzen van verdriet om het leed, dat zijn beweging over hen heeft gebracht, en daar zijn ook oogen, waarn de haat gloeit en de wraakzucht wreede lichtjes laat dansen. Adolf Hitler is thans dictator. Hij heeft •en macht, zooals nog niemand vóór hem gehad heeft sinds de stichting van het Duitsche Rijk, zelfs met de ijzeren kanse lier Bismarck. Hem is de uitvoerende macht, hem is ook de wetgevende macht, practisch zondei eenige beperking. De controle van de volksvertegenwoordiging is uitgeschakeld, de macht van president von Hindenburg is tot een wassen neus geworden. De ©eni ge rem is de verantwoording, die hij na vier jaren aan het volk zal moeben afleg gen. Hopen wij, dat Hitier zijn abnormaal groote macht zoodanig zal gebruiken, da-t na vier jaren het geheele Duitsche volk hem op de handen zal dragen en het buiten land van hem zeggen zal: Hij is ons kolos saal meegevallen! Op het oogenblik staan wij nog altijd in een ietsvat zorgelijke afwachting. Crediten debet. De Hitler-bewe- ging heeft ongetwijfeld verschillende goede resultaten op zijn credit te boeken, zooals het stuiten van de steeds wassende roode vloed en vervolgens het herstel van de po litieke eenheid in het hopeloos versplinterde partijwezen van Duitschland. Maar daar naast staan ook groote fouten en dat zijn op de eerst plaats een stelletje foutieve leerstellingen over den staat en de staats macht, vervolgens daarmee samenhangend de geweld-methodes tegen politieke tegen standers en ten slotte de Joden-haat. Het groote doel, dat Hitier zich gesteld heeft, n.l. eendrachtig politiek, economisch en moreel herstel van het Duitsche volk, is een doelstelling, welke valt toe te juichen, ook van internationaal standpunt bezien, omdat een geknecht, vernederd en noodlij dend Duitschland een groot gevaar, is ge bleken voor de heele wereld en niet wei nig heeft bijgedragen tot de economische chaos waaronder wij thans allen gebukt gaan. Maar een over het paard getild Duitsch land is een even groot gevaar voor deu pohtieken en economischen vrede en daar om zien wij met zorg de toekomst tegemoet, hopende, dat Hitiers beweging, nu zij een maal stevig gegrondvest is, de matiging zal betrachten van een juist inzicht in de reëele verhoudingen. Met wijze matiging toegepast, kan uit de beweging veel goeds geboren worden, al zullen wij ons moeten voorbereiden op nog menigen misstap, wel ke niet alleen voor Duitschland pijnlijke zal hebben. Wij begrijpen dan ook de houding van het Centrum, dat slechts aarzelend en na dat Hitler zijn imposant regeeringsplan had uiteengezet, voor de machtigings wet heeft gestemd; maar ondanks het feit, dat het niet blind is voor de vele bezwaren, toch is meegegaan, otn- dat vooral in deze omstandigheden meedoen beter is dan zich afzijdig houden, wat beieekent: onder den voet geloopen worden. „De Duitsche centrumpartij, aldus sprak mgr. Kaas, de Centrumleider in den Rijks dag, die de groot concentratie-gedachte reeds langen tijd, trots teleurstellingen, dient, zet zich over alle bedenkingen heen uit nationaal verantwoordelijkheidsbewust- zijn, nu alle kleine en enge overwegingen moeten zwijgen. Het centrum schuift zelfs de bedenkingen op den achtergrond die in normale tijden nauwelijks te overwinnen zouden zijn. In het aangezicht van den brandenden nood reiken wij allen de han den, ook onzen vroegeren tegenstanders, om de voortzetting van het nationale red dingswerk te verzekeren". Onze uitvoer. Bij ons te lande zullen echter velen minder oog hebben voor de principieele bezwaren tegen de Hitier- beweging, doch zal hun meer interesseeren de vraag: hoe zal het loopen met onzen handel op Duitschland? De rijkskanselier heeft in zijn regeerings- verklaring van Donderdag het volgende ge zegd omtrent zijn economische politiek: „De regeering zal stipt valuta-experimen ten vermijden. Twee economische aangelegenheden van de eerste orde staan voorop: de redding van de boeren moet onder alle omstandig heden haar beslag krijgen, want een gezon de en levende landbouw is tevens de eerste voorwaarde voor den bloei van industrie, binnen- en buitenlandsche handel. Zonder het tegenwicht van den landbouw zou de waanzin van het communisme thans oti? land reeds hebben overwoekerd. Daarom behoort de binnenlandsche kolonisatie ook tot de baak der regiering. De overwinning van den economischen nood hangt in ruime mate af van de inschakeling van het leger van werkloozen in het productie-proces. Hierin ziet de regeering haar tweede groo te taak, die slechts vervuld kan worden met doorzetting van alle daarvoor noodige maatregelen. Alleen in samenhang hier mede is ook de redding van den midden stand mogelijk, want ook in den midden stand vinden millioenen arbeiders werk. De sociale politiek zal worden hervormd. De rijksregeering is volstrekt niet vijandig gezind tegen export; wij weten, dat wij de verbinding met de wereld noodig hebben. Daar echter Duitschland jarenlang gedwon gen is prestaties zonder tegenwaarde te volbrengen, is onze uitvoer minder een handelspolitieke dan een financieel politie ke aangelegenheid. Zoolang men ons een rechtvaardige regeling van de buitenland sche schulden niet mogelijk maakt, zijn wij helaas genoodzaakt de deviezenbeperking te handhaven. In beginsel wensohen wij echter de inschakeling van ons rijk m de vreedzame concurrentie der volken". Dat klinkt alles zeer goed, maar wij weten nog niet hoe de toepassing zal zijn De laatste zinsnede wijst er echter op. dal men voorzichtig wil zijn met de autarkie Moge dit juist zijn. want een al te stren ge siuiting der grenzen is voor ons Land een levenskwestie. Nieuw vredesplan. De Engol- sche minister-president MacDonald is Za terdag met zijn collega van buitenlandsche zaken sir John Simon naar Rome gevlogen, om Mussolini te winnen voor zijn groot he middelingsplan En hij is teruggekomen met een plan van Mussolini in zijn zak. Pertinax geeft het volgende korte over zicht van dit plan: 1. In den geest van het Kellogg-Pact ver plichten zich de vier groote mogendheden Engeland. Frankrijk. Italië en Duitschland in Europa voor de handhaving van den vrede samen te werken. 2. De overeenkomst zal tien jaar gelden en dan automatisch met tien jaar verlengd worden, indien zij niet door een der onder- teekenaarsstaten met een termijn van een jaar wordt opgezegd. 3. Niet hierbij aangesloten mogendheden kunnen hun instemming met bet Verdrag betuigen. 4. De bijzondere verplichtingen der mo gendheden zijn tweeërlei: a. Zij verklaren dat, zooals in het Vol kenbondspact is bepaald, naar herziening der verdragen kan worden gestreefd; b. Frankrijk, Engeland en Italië verkla ren, dat in December j.l. de volledige gelijk gerechtigdheid van Duitschland principieel erkend is en dat de tijd is gekomen, dit principe in de praktijk om te zetten. Oos tenrijk, Bulgarije en Hongarije zullen op dezelfde wijze als Duitschland behandeld worden. 5. De vier mogendheden zullen probeeren buiten Europa en in koloniale aangelegen heden een zelfde lijn te volgen. Als gevolg van dit plan, dat nader be studeerd en uitgewerkt moest worden, zou de Ontwapenings-conferentie verdaagd moeten worden. Dit is evenwel met ge schied als gevolg van de oppositie van Po len en van de Kleine Entente. Aanvankelijk dacht men, dat Polen en Kleine Entente bang waren voor een voog dij, waartoe het Mussolini-plan aanleiding kan geven. Het blijkt evenwel, dat de Klei ne Entente niet onwillig is om mee te wer ken aan het groot plan-MacDonald—Musso lini. Het optimisme is te Genève weerge keerd. Dat zoudt U zoo'7i fietser of automo bilist wel willen toeschreeuwen als hij zonder noodzaak op het midden of links van den weg rijdt. Geeft het goede voorbeeld: Houdt rechts! „Drie dagen geleden is de patroon plot seling verdwenen en heeft zich daarna niet meer latën zien." Nu mengde Krag zich opeens in het ge sprek: „Hoe verdween hij?" „Ja, dat weet eigenlijk niemand pre cies. Op een namiddag waren beiden teza men uitgegaan en geen van beiden kwam dien avond terug. Den volgenden ochtend, tegen elf uur, kwam de bediende alleen naar huis." „Was er aan hem te zien, dat er iets ge beurd was?" „Neen. Maar tecen den avond becon hij naar z'n meester te vragen en toen deze den volgenden dag evenmin terugkwam, werd de bediende zenuwachtig en onge rust." ..En tóen?" De eigenaar van 't hotel vertrouwde 't zaakje niet erg meer en presenteerde de rekening. De bediende betaalde direct en gaf bovendien nog 'n flink bedrag aan fooien, waarna natuurlijk alles weer in or de was. Maar één omstandigheid blijft toch interessant." „Wat dan „Ook de bagage van den patroon is vér- dwenen". Deze mededeeling overblufte den chef 'n weinig. ..Had hij veel bagage bij zich vroeg Kra g. .Neen" antwoordde de rechercheur, „en kel maar *n kle-ne handkoffer. Maar dat koffe t e is verdwenen." „Maar toen de beide mannen uitgingen, had toen de patroon 't koffeitje niet mee genomen „Dat weten ze juist in 't hotel niet. Nie mand heeft hen weg zien gaan. Om vier uur waren beiden nog in 't hotel en om zes uur was niemand meer in hun kamers." „Gingen zij wel eens meer samen uit?" „Zelden." „Hoe gedroeg de bediende zich gisteren en eergisteren „Hij was 'n beetje zenuwachtig en on rustig en informeerde ieder dogenblik naar „monsieur'". Tot men ten langen leste den indruk kreeg, dat hij geen geld meer had." Bij deze woorden sloeg de chef met do vlakke hand op 't dossier vóór hem. „Dan hebben we hier de verklaring, zoo- al ik mij die gedacht had. De patroon heeft den armen kerel in den steek gela ten. We stellen voorop, dat dit heerschap de zelfde is als den ouden, gebrekkigen RaB- pail. die tegelijk met Ferro in 't Grand Hotel gearresteerd werd. Nadat hij als door 'n wonder uit do handen der politie ontvlucht was. dorst hij niet direct naar z'n hotel te gaan, doch sloop in alle stilte binnen, om z'n bagage te halen. De suffe bediende zoo redeneerde hij waarschijn lijk zou hom op z'n overhaaste vlucht slechts overlast aandoen en daarom liet hij hem achter. Zoo is 't ook te verklaren, hoe de bediende in geldnood geraakte en z'n toevlucht tot diefstal nam. De mysterieuss visitekaartjes heeft hij natuurlijk van zn patroon. Wel moeten wij aannemen, dat hij van 't doen en laten van z'n meester meer afweet en daarom zoo weinig spraakzaam ts. om niets tc verraden.' De ergernis op Krag's gezicht gaf duide lijk te kennen, dat deze conclusies hem niet (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13