DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE vrijdag 24 maart 1933 de leidschh; courant derde blad pag. 9 LAND- EN TUINBOUW AARDAPPEL-INVENTARISATIE. MAANDAG 27 MAART. De verbouwer vult zelf een formulier in. De Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Noord-Holland en Zuid Holland verzoekt ons opname van het volgende: Hiermede maken wij bekend, dat Zijn Excellentie de Minister van Economische Zaken en Arbeid voornemens is aan de volksvertegenwoordiging voor te stellen 95 cent per 100 K.G. uit te keeren over de niet-verkochte voorraden consumptie-aard appelen, teneinde op deze wijze een kleine tegemoetkoming te verstrekken in de grou- te verliezen op den verbouw van aardappe len geleden. Besloten is als datum der inventarisatie dezer onverkochte voorraden te nemen Maandag 27 Maart 1933 op dezen ia tum zal iedere aardappelverbouwer, d'e volgens onderstaande bepalingen meent aanspraak te kunnen maken op bo vengenoemde tegemoetkoming, zijn voor raad zelf zorgvuldig moeten opmeten en het resultaat op een daarvoor bestemd for mulier invullen. Dit formulier wordt beschikbaar gesteld door de tarwe-organisatie. Deze Organisatie belegt hiervoor zitdagen, waarop de invul ling dient te geschieden. De teler neme dus zijn gegevens van huis af mee. Deze zitdagen worden zooveel mogelijk gehou den op Maandag 27 Maart. Men in- formeere hiernaar bij de vertrouwensman nen der Tarwe-Organisatie en bij de dis- tricts-secretarissen. De zitdagen zullen zoo mogelijk tijdig in de plaatselijke pers wor den bekend gemaakt. Op genoemde zitdagen zullen vertrou wensmannen behulpzaam zijn voor het ge ven van voorlichting ter juiste invulling van het inventarisatie-formulier. Kan men onverhoopt den zitting niet bezoeken, zoo dient met zorg te dragen op andere wijze (bij vertrouwensmannen en districts-secre- tarissen der Gewestelijke Tarwe-Organisa tie) een formulier machtig te worden en op Maandag 27 Maart volledig in te vullen, te teekenen en in te levren bij den dis- tricts-secretaris. C on t r o 1 e. De gegevens, door den aard appelteler (of koopman, die aardappelen op contract verbouwd heeft en nog onver kochte voorraden daarvan bezit) op het formulier vermeld, zullen vóór 1 April wor den gecontroleerd. De eigenaar is tot volie medewerking verplicht (kuil openen enz.) Bij gebleken bedrog volgt uitsluiting van 3en steunmaatregel. Deze controle zal in Noord-Holland en Zuid-Holland als regel plaats' vinden door de vertrouwensmannen, daarvoor door de districtsbesturen der Tarwe-Organisaties aangewezen. Beroep op hun beslissing staat open. Men dient zich hiervoor binnen 48 uur na de controle tot den districfcs-secretaris te wenden en tegelijk êeri bedrag te'storten, dat 10 pet. bedraagt van den steun, welken men over zijn voorraad zou ontvangen, berekend te gen 0.25 per 100 K.G. Het minimum be roepsbedrag is 10.Wordt zoodanig be drag niet tijdig gestort, zoo vervalt ieder recht op beroep. De vraag rijst op welke wijze de verbou wer zijn voorraad moet opgeven. Hiervoor kan het volgende van dienst zijn: 1. Nadere voorschriften. Van iedere voorraad per teler wordt bij de berekening van de tegemoetkoming 1000 K.G. afgetrokken. Hieruit volgt, dat voor raden van 1000 K.G. of kleiner niet in aan merking komen, dus niet behoeven te wor den opgegeven. De teler behoeft bij zijn op gaaf niet de 1000 K.G. af te trekken, dit geschiedt door de Organisatie. 2. Het gaat om consumptie-aard- appelen. Hieronder wordt verstaan alle leverbare aardappelen boven de maat van 33 m.M., dus geen kriel, poters, misvormde, bescha digde, bevroren, knollen, e.a. tarra. Een maatgrens naar boven wordt niet gesteid. De verbouwer dientvan de'to taal-voorraad dus het ge- getaxeerde gewicht van dit kriel enz. af te trekken. Pootgoed, ook al is het boven 33 m.M., bestemd voor eigen bedrijf, moet óók in mindering worden gebracht, alvorens de voorraad op het formulier in te vullen. Van de diverse soortenwordt een aparte op gaaf gevraagd. Pootgoed in kiembakken valt er ceheel buiten. 3. De voorraad moet in het bezit en eigendom zijn van telers, waaronder ook wordt verstaan hij voor wiens rekening en risico de aardappelen worden verbouwd In dit laatste geval is niet de verbouwer rechthebbend, maar de persoon, voor wiens rekening hij ze verbouwde. 4. De hoeveelheid moet opgegeven wor den in 100 K.G.. met opgaaf van de plaats waar de voorraad zich bevindt» 5. Veranderingen in den voorraad nk 27 Maart (datum der opgaaf en vóór de oon- troie (vóór 1 April) dienen zooveel moeeluk voorkomen te worden. Heeft verkoop tus- schentijds plaats, zoo dient deze teu ge noege der controle bewezen te worden. Ver voederen op eigen bedrijf kan gewoon doorgaan, maar moet aannemelijk gemaakt worden. 6. B e d r o g en te hooge opgaaf, kan uit sluiting ten gevolge hebben. Voor juiste adres-invulling en onderteekening blijft de betrokkene verantwoordelijk. 7. De opgaaf dient op de zitdagen te g«- schieden. Eventueele afwijkingen biervan kunnen alleen worden goedgekeurd bij ge bleken noodzakelijkheid en mits de opgaaf in ieder geval vóór 1 April op het formu lier is geschied en bij den districts-secreta- ris ingeleverd. 8. Het formulier vraagt ook invulling van: 1. de totaale oppervlakte in 1932 door betrokkene met aardappelen bebouwd; 2. de totale opbrengst hiervan; 3. of zij op zand, klei of veengrond zijn verbouwd. Niet voor steun komen in aanmerking en dienen niet te worden opgegeven voor raden waarop eventueel op andere wijze overheidssteun wordt verleend. Wij raden de aardappeltelers aan vo renstaande goed na te lezen, en als zij 'D het bezit van eigen verbouwde voorraden zijn (geen eigen pootgoed en netto bere kend boven 1000 K.G.) er voor zorg te dra gen een der zitdagen te bezoeken. GEWESTELIJKE TARWE-ORGANI SATIE VOOR ZUID-HOLLAND. KOOL EN BIETEN. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland maken bekend, dat men zich voor het vervangen van kool door bieten dient te wenden tot den heer Val- slar, Begeenngscommissaris Tuinbouw- Steunwet, Javasrraat 80, Den Haag en niet tot het adres der genoemde Organisaties. De heer Regeeringscommissaris heeft medegedeeld de beschikbare bieten in de eerste plaats te zullen bestemmen voor de vervanging van sluitkool in de koolstreek van Noord-Holland. Als de aanvragen uit deze streek onvoldoende zullen blijken, zal overwogen worden om ook elders in Noord- Holland en Zuid-Holland de nog beschik bare bieten toe te zeggen voor gevallen, dat de sluitkool wordt vervangen. Eerst daarna komt vervanging van bloemkool aan de beurt. Hij. die een ver zoek als bovenbedoeld inzendt, dient dui delijk te vermelden hoeveel oppervlakte kool en welke soorten hij in 1932 heeft ver bouwd en hij in 1933 hoopt te verbouwen. Uit voorgaande zal het duidelijk zijn. dat de tarwetelers. die hun verzoek reeds heb ben gericht tot Districtsbestuur of Directie hunner Tarwe-Organisaties. iD 't algemeen pas in de laatste plaats voor extra bieten in aanmerking kunnen komen en de be slissing daarover nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. KOOL EN TARWE. De Gewestelijke Tarwe-Organisaties voor Noord- en Zuid-Holland deelen ons mede, dat het recht om meer tarwe te verbou wen. in geval men in 1933 minder kool zal verbouwen dan in 1932, nader als volgt is geregeld: Men mag als tarweteler niet meer kool verbouwen dan in 1932. Dit geldt voor iedere koolsoort, zoowel eerste als tweede gewas. Men kan bet recht verkrijgen (aan te vragen bij het districts bes tuur) meer tarwe dan 13 van het bouw and te zaaien, in dien men in 1933 minder kool verbouwd dan in i932. Dit recht kan alleen gegeven en geaccepteerd worden voor vervanging van witte, gele roode en bloemkool. Voor bloem kool geldt dit ook ais het in.1932 als tweede gewas is verbouwd. Het recht om met de tarweteelt boven bet 1'3 uit te gaan, kan overigens niet gegeven worden al6 men de teelt beperkt van kool welke als tweede ge was is verbouwd Dit zelfde ge.dt voor spruitkool al heeft men deze als .hoofdge was geteeld. Beperking der teelt van spruit kool kan dus nimmer beloond wordén met tarwebouw. Tarwetelers die meer kool hoofdgewas of tweede gewas (dus ook spruitkool ©n boerenkool) verbouwen dan in 1932 kunnen van den tarwesteun. worden uitgesloten. Voor tarwetelers. die meer dan 1'3 van het bouwland betelen en niet vol doen aan den eisch van een minstens ge lijke beperking der koo.teelt geldt hetzelf de. Een en ander ongeacht of de teelt als contractbouw of anderzins geschiedt. GEMENGDE BERICHTEN D00DELIJKE VAL. De ongeveer 30-jarige arbeider van W. was gistermorgen om 11 uur werkzaam op de le étage der N V. Machinefabriek Hol land te Bergen op Zoom. Door tot nu toe onbekende oorzaa-k is de man door een luik gevallen en kwam- daarbij met het hoofd op den beganen grond van de fa briekshal terecht. Direct kwam hulp opdagen, doch eenige minuten na het ongeluk is de man aan de gevolgen bezweken. Van W. was gehuwd en vader van een kind. SCHOENFABRIEK EN WONING TE KAATSHEUVEL AFGEBRAND. Te Kaatsheuvel is gisternacht de schoenfabriek en de woning van den heer A Trommelen tot d9n grond toe afge brand. Om ongeveer één uur werd de brand ontdekt. De fabriek en een groot gedeel te van de woning stonden reeds in lichte laaie. De bewoners moesten in nachtge waad door een raam ontvluchten, aange zien de gangen ,ieeds een vuurzee waren. Van den inboedel kon niets worden gered. De brandweer wist te voorkomen, dat het naast gelegen pand ook een prooi van bet vernielend element werd De hier aange brachte waterschade is echter zeer groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Assurantie dekt de schade. „Hbld." MEINEED IN EEN ECHTSCHEl DINGS- ZAAK. Zaakwaarnemers en zij'n helpers gearresteerd. In November 1931 is voor de Haagsche Rechtbank een echtscheidingsprocedure behandeld, waarbij de vrouw op grond van beweerd overspel van haar man echtschei ding vorderde. Na getuigenverhoor is daar op de scheiding uitgesproken, doch de man die het gestelde overspel beslist ontkende, berustte daarin niet en diende een klacht bij de politie in. Na een nauwgezet onderzoek, dat gerui- men tijd in beslag nam. is de politie tot de overtuiging gekomen, dat in deze zaak in derdaad meineed was gepleegd. Op grond hiervan is zij er de vorige week dan ook toe overgegaan om een drietal personen die in de echtscheidingsprocedure als ge tuigen waren opgetreden, te arresteeren als verdacht van meineed. Zij zijn Maandag j.l. in het Huis van Bewaring ingesloten. Voorts is in verband hiermede nog een vier de persoon gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. Ook deze is inmiddels reeds in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Vervolgens beeft de politie de ge scheiden vrouw eveneens gearresteerd. Laatstgenoemde bevindt zich thans nog op het politiebureau in verzekerde bewaring. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 25 Maart. Huizen, 296 M. KRO.-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11:30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.J5 Lunchconcert door het Con Brio Trio. In de pauze gramofoonpl, 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4-00 Gramofoonpl. 4.10 The Jolly Boys, accordeon en piano duo. 4.30 Het KRO.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.15 Esperanto-nieuws. 5.30 The Jollv Boys. 5.50 Het KRO.-orkest 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.40 Het KRO.-orkest 7.10 Próf. dr. Alph. Steger over Physi- ca (II). 7 45 Sportpraatje van de R.K.F. 8.00 Het harmoniemuziekcorps „De Genie- muziek" te Utrecht In de pauze Vaz Dias (8 45). 9.30 De KRO.-boys o.l.v. Piet Lustenhou- 1000 Vroolijke declamatie door A. v. d. Wal. 10.20 De KRO.-boys. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Gramofoonpl. Hilversum. 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr. VARA- Kleinorkest o.l.v. Duchant, R. Numan (decla matie). 12.00 Concert door „De Notenkrakers", o. l.v D Wins en GramofoonpL 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonpl. 2 50 Radio-technische causerie door ir. H. Kunst 3 30 Concert door „VARA-Mandoline-En- semble" o.l.v. J. B. Kok en Gramofoonpl. 3.50 Muzikale causerie door P. Tiggers. 4.30 Causerie door I. de Lange. 4.5C Concert door „De Flierefluiters", o.l.v H. de Groot, m.m.v. Alb. de Booy (zang), en Gramofoonpl. 5.40 literaire causerie door A. M. de Jong 60C Concert door „De Notenkakers", o.l.v. D Wins. 630 Kees Pruis, aan den vleugel M. v. d. 'Waag. i. 6 45 Uilz voor den Bond van Volkstuin ders- Causerie door J. P. v. 't Hof. 7.00 Orgelspel door C. Stevn. 7.15 Kees Pruis., 7.30 Vervolg orgelspel. 7 45 Toespraak door A. de Vries. 8 00 Interlocale bónte avond. 10.30 Uftz. voor de Vakgroep Broodbezor gers, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen, A. de Booy (zang), J. Jong (or gel) en Gramofoonpl. 1100 Vaz Dias en VARA-Varia. 11.1512.00 GramofoonpL Daventry, 1554 M. 10.35 Morenwijding. 10.50—-11.05 Tijdsein, berichten. 12.00 Orgelspel S. Gustard. 1.20 Commodore Grand Orkest o.l.v. J. Muscant 2.20 Dansmuziek (gr. pl.). Ten slotte heeft de politie termen gevon den om ook te arresteeren den zaakwaar nemer, mr. Z.. die bij de echtscheidingspro cedure betrokken is geweest. Ook deze be vindt zich sinds gisteren in verzekerde be waring. De vraag, of er nog meer perso nen bij deze zaak zijn betrokken, is nog in onderzoek. ZIJN KAMERAADJE MET EEN MES GESTOKEN. Op"het Lieve Vrouwe Kerkhof te Amers foort waren Woensdagavond eenige jon- 2.50 Concert d. kinderen. Sted. Orkest Birmingham o.l.v. H. Gray. 4.05 Midland Studio-orke6t o.l.v. F. Cantell m m.v. M. Edwards (liedjes a. d. vleugel). 5.05 Orgelspel H. Ramsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7 2" Lezing. 7.50 Cellorecital door L. Kennedy. 8.20 Vaudeville-programma. 9.20 Berichten en lezing. 10.00 Radio-Militair orkest o.l.v. B. Walotn O'Donnell. 10.50 Declamatie. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Band. „Radio-Pari 1724 M. 805 Gramofoonpl. 9.20 Orkestconcert. 12.20 Concert d. b. Omroeporkest 410 Dansmuziek door het Omroeporkest 8.20 Cabaretprogramma. 9.05 Liederenavond o.l.v. D. Bonnaud. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit rest „Wivex". I.502.20 GramofoonpL 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 7.20 Omroeporkest en solisten o.l.v. L. Grön- ciahl. 8.00 L. Preil's orkest 8.20 Voordracht 9.20 Pianorecital door V. Fischer. 9.35 Vervolg L. Preil's orkest 10.4511.50 Dansmuziek door L. Preil's Rr dio-Dansorkest Langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Gramofoonpl. II.20 Weragkamerorkest o.l.v. Spitz. 12.20 Concert o.I.v. Wolf. I.55 Gramofoonpl. 4.20 Concert m.m.v. cithervereen. o.l.v. Wolff en solisten. 7.20 Vroolijk programma o.Lv. Neumann. 9.50 Concert o.l.v. Wolf. II.2012.20 GramofoonpL (jazzmuziek). Rome, 442 M. 8.05 Voorstelling uit een theater. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Copc^rt uit Anfwfrpep. I.30 Omroepkl?inork?$t o.Lv. Leenwijs. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 GramofoonpL 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Concert uit Vervie^s o.l.v. A. Dypijis. Wagnerprogrsmma. 9.45 Vervolg concert. Berlio?-programpia. II.20 Gramofoonpl. 338 M.: 12.50 Omroepklejnorkest o.I.v. Lee mans. 1.30 Concert uit Antwerpen. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Grampfoonpl. 6.50 Viool- en pianosonates. 8.20 Omroeporkest o.l.v. K. Walppt. 9.20 Variété-programma m.m/v. Henri Mar» chand. 10.30 GramofoonpL 10.50^—12.20 Concert o.Lv. P. Moreaux. Zee sen, 1635 M. 6.55 Strijkkwartet in d. kl. t, van Venjji. 7.25 „Funk-Karussell", vrop|jjk programma m.m-v. solisten, blaasorkesl en Schrampiel- ensemble. 9.10 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek door Oscar Joost en zijn orkest gens aan het spelen. De 16-jarige H. M. H. kreeg ruzie met den 15-jarigen G. en stak hem met een mes in den buik. Een passee- rend militair bracht het slachtoffer over naar de woning van dr. Morren, op wieps» last bij later per brancard is vervoerd naar het St. Elisabeths Ziekenhuis. Gezien het zwakjee gestald van G. is de toestand niet zonder levensgevaar. De jeugdige dader is aan zijn ouders meegegeven met beschik baarstelling voor den Commissaris van Po litie. FEUILLETON. ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 33) De chef en Krag confereerden enkele minuten en besloten, den Elzasser Thollon te confronteeren met den Italiaan Ferro. Al verwachtten beiden ook, dat het resul taat niet groot zou zijn, ze vonden 't toch wel de moeite waard, deze proef te nemen. Twee agenten kregen opdracht, den glad den, beweeglijken Italiaan binnen te lei den. Voorloopig zou men Thollon wat afzij dig houden, zoodat Ferro hem niet direct kon opmerken. Het was de politie er voor al om te doen, de beide misdadigers plotse ling en onverwachts tegenover elkaar te plaatsen. Monsieur Thollon begreep weer heele- maal niet, wat men met hem voorhad, dat stond duidelijk op z'n dom gezicht te lezen. Hij voldeed aan de aanwijzingen van de agenten zonder eenigen tegestand. Hij keek ietwat verbaasd, maar toonde zich ge willig. Hij werd in een hoek geschoven tusschen een kast en een muur, zoodat bij verborgen stond voor iemand, welke van den tegenovergestelden kant 't kantoor binnenkwam en men bracht hem ean 't ver stand, dat hij zich volkomen stil moest bouden, tot hij zou geroepen worden. Juist waren deze voorbereidingen getrof fen, toen de kleine Italiaan binnentrad, tusschen twee agenten. Hij begroette de aanwezigen beleefd, hoewel een tikje van uit de hoogte en toen hij Asbjom Krag ont dekte, gleed weer heel even dat onaange name lachje over z'n gezieht „Wij zouden graag willen weten*', begon de chef, „of u genegen bent nu een nadere verklaring af te leggen." De Italiaan trok z'n wenkbrauwen op. „Waarom juist nu?" vroeg hij. „De zaak heeft een geheel nieuwe wen ding genomen en 't is daarom, dat wij u op 't hart willen drukken, dat 't voor u 't verstandigste is, de waarheid te zeggen, en niets dan de waarheid". Ferro maakte zich vroolijk. „Dan zijn er informaties ingekomen uit 't buitenland, b.v. uit Parijs of Rome". „Wat is uw eigen meening omtrent die informaties? Denkt u, dat zij gunstig uitge vallen zijn?" „Dat hangt er van af, van welken kant men de zaak bekijkt." „Van welken kant?" „Ja, of liever gezegd, van welken kant van de kast. Ik stel voorop, dat Parijs reeds inlichtingen verstrekt heeft. De Pa- rijsche politie werkt altijd vlug. Als de in formatie luidt: Hij is een gevaarlijke, ge raffineerde dief, een sluwe, doortrapte misdadiger, die in staat is alle menschen te misleiden, zelfs de knapsten als 't bescheid zoo luidt, dan kan ik, die aan dezen kant van de kast sta, met een ge rust hart zeggen, dat de kwalificatie voor mij gunstig is. Ik zou zelfs 'n dergelijk praedicaat hogelijk waard^eren en mij ge vleid voelen. U daarentegen, die aan den anderen kant van de kast zit, zult zeggen, dat der inlichtingen niet gunstig luiden. Zoo bedoel ik 't. Het* is onmogelijk, zich in een dergelijk geval objectief uit te druk ken, wijl de menschen de omstandigheden zoo verschillend beoordeelen. Nadat de Italiaan z'n merkwaardige uitspraak ge ëindigd had, keek hij met 'n trotsch lachje rond. als om 'n algemeene bijval in te oogsten. De beambten waren overbluft zulk een philosofie hadden zij nog niet dikwijls gehoord. Zonder den arrestant van antwoord te dienen, gaf de chef een teeken en plotse ling stond de Italiaan van aangezicht tot aangezicht tegenover monsieur Thollon. De verrassing was grooter, dan Krag had durven vermoeden. Beide mannen keken elkaar in de groot ste verbazing aan. Maar ook op 't zelfde oogenblik veran derde de uitdrukking op hun gelaat. De oogen van den Italiaan vlamden van woede en ergenisThollon daarentegen wendde beschaamd 't hoofd afz'n geheele houding getuigde van onderworpenheid en deemoed. Zachtjes stamelde hij in 't Fransch: „Vergeef 't me". De Italiaan nam hem eenige oogenblik- ken minachtend op, verachtelijk de schou ders ophalend. Dan wendde hij zich tot den chef: „Is dat soms de verrassing V' vroeg hij hoonend. „Toch schijnt die verrassing wel indruk te maken", merkte de chef op. „OngetwijfeldAls 't uwe bedoeling ge weest is, mij eens verbaasd te doen staan, dan is uw plan schitterend geslaagd". „Kent u deze man?" „Ja". „Hoe is z'n naam?" „Thollon, Charles Thollon." Nogmaals keelj Ferro den man aan, met 'n blik van onbeschrijfelijke minach ting. „Neen", zuchtte hij dan, en legde zulk een nadruk op dit een woord, alsof hij wilde te kennen geven, dat een valschere streek niet denkbaar was. „Wie is hij dan?" „Hebt u dat dan nog niet ontdekt?" vroeg Ferro. „Neen". „Hij is de sufste kerel uit heel Europa". „Dat is nu niet precies een strak om lijnde omschrijving. Maar u kent hem toch. Er moet wel eenig verband bestaan tus schen hem en uwe bende." „Ja, dezelfde verhouding als tusschen knecht en patroon." „Zoo zoo. Dus de heeren houden er ook nog diénstpersoneel op na?" „Hij is de bedienden van onzen hoofd man", grolde Ferro. Thollon schrok bij deze woorden hevig en wierp den Italiaan een verwijtenden blik toe. De chef vroeg aan Thollon: „Is dat zoo?" „Ja, zuchtte Thollon, geheel gebroken. „Hoe heet uw patroon?" Ferro wilde op deze vraag antwoorden, doch de chef gaf hem met een wenk te kennen, dat hij zulks niet kon dulden. De Elzasser boog 't hoofd nog dieper en stamelde lispelend een naam, echter zoo onduidelijk, dat de chef z'n vraag tot driemaal toe moest herhalen. „Raspail", klonk 't eindelijk, heel klein tjes. Dit was een teleurstelling voor alle aan wezigen, die een anderen naam verwacht hadden. „Heeft uw patroon u uitgezonden, met de opdracht om te stelen De bediende schudde treurig het hoofd z'n zenuwachtigheid nam met de monuut toe. Z'n vingers tastten trommelend tegen de wand van de kast. „Hoe bent u er dan toe gekomen, om te stelen „Uit mezelf." „Goed, maar waarom?" „Ik zat zonder geld". „Maar uw patroon had toch wel geld?" „Janou! Heel veel zelfs." „Kon hij u dan niet helpen „Neen", antwoordde de bediende, „dat kon hjj niet" „Waarom niet?" „Hij heeft me in den steek gelaten»" „Zoo? Waar logeert u?" „In hotel „Malmö" aan de haven." De chef noteerde den naam op een stuk papier, reikte dit over aan een der recher cheurs, die onmiddellijk verdween. „Sinds wanneer heeft uw patroon u in den steek gelaten?" ,Al drie dagen." De chef wendde 't hoofd om en zocht Krag's oogen. Doch tot z'n verassing be merkte hij, dat Krag voor niets anders oog had, dan voor de handen' van den sufferi- gen bediende. Plotseling greep de detective in. „Halt!" riep hij. „Die twee schurken spreken met elkaar.'' Krag stond op, trad op Thollon toe en greep hem bij den arm. „Spreekt u nog meer talen vroeg hij. Slechts 'n onderdeel van een seconde flitste een uitdrukking van intelligentie, 'n snelle, waarzame blik in de oogen van den overigens zoo simpelen man. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9