AMERIKA EN DE TOLMUREN VRIJDAG 24 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 BINNENLAND UITVOERING GELDSCHIETERSWET. Bij gerreenteUjke geldschietbanken geen hoogere interest dan bij particuliere instellingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de verschillende colleges van Ged. Staten een brief gezonden betreffen de de uitvoering van de op 1 Maart jl. ten volle in werking petreden Geldschieters- wet. Aan dezen brief ontleenen wij het volgende: Ik moge. voor zooveel noodig, onder uw aandacht brengen, dat bij Kon. besluit van 13 Januari jl. een algemeenen maatregel van bestuur is afgekondigd, houdende vaststelling o.m. van de interesttabellen, bedoeld in art. 31, en van de maximum informatie-kosten, bedoeld in art. 32 der wet. In verband met de omstandisheid, dat de reglementen van eemeentelijke geld schietbanken de goedkeuring van uw col lege behoeven, moge ik als mijn meening te kennen geven, dat het alleszins aanbe veling zou verdienen, indien uw college er op toezag, dat de in die reglementen opgenomen bepalingen omtrent de voor waarden. waarop geldsommen ter leen zullen worden verstrekt, niet er toe zou den kunnen leiden, dat de geldleener in benaalde gevallen meer zou hebben te be talen. dan de particuliere geldschietban ken ingevolge bovenbedoelde tabellen in overeenkomstige gevallen mogen vorderen Het behoeft geen betoog, dat zulks al heeft de wet de gemeentelijke geldschiet banken niet aan bepaalde interest-maxima willen binden hoogst ongewenscht zou zijn. DE CONTINGENTEERING. Van naaigaren. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van naaigaren. In de memorie van toelich ting zegt de minister van oeconomische za ken en arbeid, dat gebleken is dat de drei gende abnormale invoer uit Rusland, waar op reeds bij do vorige behandeling dezer contingenteering werd gewezen. i6 tegen gehouden. Be angrijke vergunningen voor invoer uit dat land werden aangevraagd, hetgeen wel wijst, dat opheffing van deze contingenteering niet wenschelijk kap wor den geacht. Teneinde te voorkomen, dat via andere landen Russische garens zouden worden ingevoerd, is thans in het onder havige wetsontwerp een bepaling betroffen- de het bewijs van herkomst opgenomen. Van tapijten enz. Tevens is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van tapijten, tapijt- goed, karpetten, loopesr, kleedjes en mat ten. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van oeconomische zaken en arbeid, dat, hoewel deze contingenteering nog slechts korten tijd heeft gegolden en de om standigheid, dat voor het in werking treden daarvan een vrij aanzienlijke voorra-advor- ming heeft plaats gehad, kan wel reeds thans op eenig gunstig resultaat worden gewezen. De bedrijvigheid in de betrokken industrieën gemeten in het aantal arbeids uren bij een aantal der belangrijkste bedrij ven, gaf in Januari 1933 een iets hooger cij fer te zien dan in Januari 1932, nadat in Juni 1932 dit cijfer aanzienlijk lag beneden het cijfer van de overeenkomstige maand van 1931. Zoo doen ook de omzetcijfers in waarde van de laatste maanden van 1932, vergeleken met die van de laatste maanden van 1931 een lichten vooruitgang zien, on danks een steeds verdergaande prijsdaling en exportverlies. Handhaving dezer contin genteering i s naar de meening van den minister voorshands nog noodzakelijk. BOTERNOTEERING GEDAALD TOT 47 CENTS. Daling houdt aan. Konden wij op 9 Maart schrijven, dat de boterprijs, zooals d'e te Leeuwarden geno teerd wordt, een laagterecord had bereikt, sedertdien is dit record verre overtroffen. Gisteravond n.l. werd officeel medege deeld, dat de Leeuwarder boternoteering ze ven-en-veertig cents bedraagt hetgeen een verlaging van vijf cents beteekent ten opzichte van de noteenng op 16 dezer. De verwachting, d'e wij veertien dagen geleden uitspraken, n.l. dat de prijs nog meer zou dalen, is dus wel uitgekomen. Ter vergelijking brengen wij even in her innering, dat de officiee'.e noteeringen van Leeuwarden, zooa.6 die in den loop van deze maand werden bekend gemaakt, zijn geweest: 2 Maart 60, 9 Maart 55, 16 Maart 52, en thans 47! „Hbld." EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Voorbereiding Bevrachtingsreglement. Naar het „Hbld." verneemt, zijn de voor bereidende werkzaamheden ter hand geno men voor het opstellen van een reglement, dat zal dienen als handleiding voor de be vrachtingscommissies, in wier handen de uitvoering der evenredige vrachtverdeeling zal worden ge.egd. Het dossier-Van der Lubbe. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan minister R'uys de Beerenbrouck de vraag gesteld of het der regeering be kend is, dat uit het dossier omtrent Van der Lubbe, den Nederlander, die bij de brandstichting in het Rijksdaggebouw be trokken is, blijkt, dat deze Van der Lubbe, die reeds eenige jaren geleden uit de com munistische partij 16 getreden, reeds in Ne derland in fascistische of nationaal-socia- listische kringen verkeerde en zoo ja, waar om de Neder.andsche regeering dit feit dan niet heeft doen publiceeren. Voorts vraagt de heer Wijnkoop, of de re geering bereid is dit dossier aan de Kamer over te leggen en ten slotte, of de regeering wil mededeeleu, waar en onder wiens be rusting dit dossier zich op het moment van deze aanvrage (21 Maart) bevindt. „Legerhemden". Op de volgende vragen van mejuffrouw de Jong: le. Is het waar, dat in September 1932 aan de N.V. tot Exploitatie van Bendien's Confectiefabrieken, te Almelo door de re geering een leverantie is gegund tot het vervaardigen van 40.000 „legerhemden'1 mede ter bevordering van werkverruiming in het confectiebedrijf? 2e. Is het den minister bekend, dat deze hemden of althans een deel daarvan nu worden gemaakt in het klooster „De Goede Herder" (gemeente Alme o)? 3e. Indien het onder 1 en 2 genoemde waar mocht blijken te zijn, is de minister dan bereid maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat het maken dezer hemden niet zal geschieden in het kloos ter, zoodat aan het oorspronkelijk gestelde doel der werkverruiming ten vo.le zal kun nen worden voldaan? heeft de minister van defensie geant woord: Ad 1. Het gestlede in deze vraag is juist, met dien verstande dat de gunning in De cember 1932 heeft plaats gevonden. Ad 2. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Ad 3. Aangezien de leverantie aan de bedoelde firma werd gegund mede op grond van ontvangen mededeelingen, dat de garens zouden worden gesponnen in Ne- Herlandsche spinnerijen en de hemden in de fabrieken van de aannmeester geheel door Neder andsch peisoneel zouden wor den gefabriceerd, zijn maatregelen genomen dat do verdere vervaardiging der hemden in de fabrieken van de aanneemster zal ge schieden. Invoer-vergunningen. De aandacht van belanghebbenden bij den import van rijwiel binnen- en buiten bandon, porselein en aardewerk, sanitair aardewerk, muur- en wandtegeis en metaal draadgloeilampen wordt er op gevestigd, dat aanvragen voor vergunningen voor in voer voor deze artike-en vóór 1 April a.s. moeten zijn ingediend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het ressort hunner woonplaats. Aanvragen, welke niet tijdig zijn inge diend, zullen niet meer in behandeling wor den genomen. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK Gisteren werd voor de Haagsche Rechtbank voortgezet de zaak tegen A. den U. uit Bos koop, waartegen door den Leidschen Kan tonrechter was geëischt 6 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden, terzake dat hij op 6 September van het vorige jaar des ochtends om 6 uur op den Hoogen Rijndijk met zijn auto legen een lichtmast was aangereden. Verd. zou toen onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd, hetgeen hij ontkende. Op 9 dezer zou de Rechtbank uitspraak doen. Aangezien het onderzoea niet volledig werd geacht, werd alsnog een vijftal getuigen giste ren gehoord. Het meerendeel dezer getuigen was tot de overtuigng gekomen, dat verdachte niet geheel nuchter was. Verdachte bewerde, eenige glazen bier te hebben gedronken. De officier van Justitie, mr. Asch van Wijck bracht nog in het midden dat verdachte reeds eerder voor een dergelijk feit is veroordeeld. Spr. kan geen verzachtende omstandigheden vinden, om verandering in de eisch te bren gen. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis van den Leidschen Kantonrechter. Vonnis 14 dagen. Voortgezet werd de zaak tegen S. v. d. Z. en A. BI., beiden uit Alphen aan den R ij n, die bij vonnis van den Kantonrechter aldaar waren veroordeeld ieder tot een geld boete van 300 subs. 4 weken hechtenis, ter zake van het houden van race-wedstrijden op den Kanaalweg op 2 Augustus f.1., waarbij nog een meisje werd aangereden, die aan de beko men verwondingen is overleden, n.l. mej. H. De officier van Justitie vond het feit zeer ernstig en vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Alphen aan den Rijn Vonnis over 14 dagen. In deze zaak werd nog gehoord een zekeren v. d. Scheer uit Bodegra ven. Gisterenmiddag stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 22-jarige J. H. H. v. E. uit Alphen aan den Rijn, wien ten laste was gele.gd diefstal van geld van een bedrag van 40. ten nadeele van zijn patroon, den heer C. F. R., te Delft, welk feit gepleegd wa sop 24 November van het vorige jaar. Het waren vier bankbiljetten van 10. die verd. uit een geldkistje heeft gehaald, hetwelk stond op de slaapkamer van zijn patroon. Verd. was door zijn patroon op heeterdaad betrapt. Reeds eerder had verdachte zich aan een dergelijk feit bij dezen patroon zich schul dig gemaakt, hetgeen hij erkende. Het geld ge- bru,M-(e hij voor bioscoopbezoek, autotochtjes en cafpbe7oek. In 1931 was verd. reeds voor waardelijk veroordeeld, eveneens voor een dergelijk feit, welke straf hij thans bij deze zal moeten u'tritterv volgens den officier. De officier van Justitie vraagt dat verdachte zal worden veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf Vonnis over 14 dagen. BUY UNCLE SAM'S. Hearit, de krantenkoning De Vereenigde Staten maken op dit oogenblik evenals de meeste andere landen 'n crisis door die op de spits ge dreven wordt door een waanzinnige zuoht naar protectie. Terwijl in Genève de golven der welsprekendheid over de wereld worden uitgegoten en felle plei dooien worden gehouden over de samen werking der volken, worden de grenzen door de douanetarieven iederen dag op nieuw steeds strenger afgesloten. De Amerikanen zijn niet de laatsten ge weest om de grendels aan te sohuiven, zij hebbsn zelf die mode ingevoerd en zelf hebben ze een tol-tarief afgekon digd, waardoor alle buitenlandsche koop waar geweerd wordt. Men mag echter gerust aannemen dat deze tolgrenzen wel wat geforceerd zijn, omdat enkele weken geloden vanaf den Atlantischen tot den Stillen Oceaan het „Buy Ame rican" „Koop Amerikaansch fabrikaat" weerklonken heeft, waarvan het succes overweldigend is geweest. "*e kwestie der oorlogsschulden, het in gebreke blij ven van Frankrijk en het Engelsche voorbehoud hadden het terrein buiten gewoon goed voorbereid, de gemoederen opgezweept, terwijl de vrees van ©en volk, dat van nature geneigd is om alles wat uit het buitenland komt voor ver dacht te houden, nog meer dan vertien voudigd was. Van Washington uit verspreidde de vereeniging „Buy Uncle Sam's" vlug schriften waarin sprake is van „oen nieuw evangelie van een evident indivi dueel belang". Deze vereeniging werft geen leden aan, er bestaan geen lid- maatschapkaarten, of contributie, alleen vrijwillige bijdragen om door middel van publiciteit te verzekeren dat het goede woord verspreid wordt. Te New York streeft het comité „Ci tizen's association for America first" (organisatie van burgers die „Eerst Amerika" overal op den voorgrond wil len plaatsen) naar hetzelfde doel. Men is van meening dat het econo misch leven overal in de 48 staten een weinig zal opbloeien. Bovendien in de maéhtige pers van den krantenkoning Hearst worden iede ren dag heele kolommen gewiid aan de algemeene verspreiding van de gedach te, dat iedereen den plicht heeft om voor geen cent buitenlandsche artikelen te koopen. „De schuldenaars van den eenvoudi- gen en ter goeder trouwe Uncle Sam zijn naar Washington gekomen niet als schuldenaars maar om ons reoht in ons gezicht te zeggen wat we moeten deen en laten, 'n Mooie viscbketel! En de doorsnee Amerikaan zou er aan toevoe gen: ,,Wat een onhandige koks!" Zooals Wilson 14 punten op ziin program had zoo heeft William Randolph Hearst er elf stuks. Daar hij de onbevrensde on- noozelheid van zijn publiek kent is hij absoluut niet bang da1 hij te ver zal gaan. Om zeker te zijn dat hij gehoord zal worden schreeuwt hij als een doove. en om heel de wereld te bereiken heeft hij zijn elf punten verspreid over alle windstreken van de Vereenigde Staten. Om een voorbeeld te noemen van de gedachten gang van dezen krantenkoning: 1. Koop en gebruik alleen Amerikaan- sche producten. Op de eerste plaats het belang van Amerika dienen. Houd het Amerikaansehe geld op peil en geef werk aan Amerikaansehe burgers. 2. De artikelen, die in het buitenland vervaardigd worden, moeten door hcoge invoerrechten worden belast: want die landen zijn in verwarring geraakt door de depreciatie van hun betaalmiddel. Wanneer wij de buitenlandsche produc ten zooveel mogelijk weren dan zullen wij het leven in Amerika op peil hou den, onze markt vrijhouden voor onze eigen industrie en daardoor werk ver schaffen aan onze eigen burgers. 3. Wij moeten wederkeerig de Pan- Amerikaansch© producten beschermen door alleen Pan-Amerikaansche grond stoffen (uit Noord- en Zuid-Amerika) te gebruiken daardoor bezorgen wij werk aan de werkloozen. 4. Wij moeten onze handelsvloot uit breiden om onzen nande* te bevorderen in vredestijd en wij moeten onze oorlogs vloot verdubbelen voor het geval van 'n oorlog. Wij moeten schepen bouwen en bewapenen, dat geeft werk aan de werk loozen. 5. Wij moeten het luchtverkeer be vorderen om een onderlinge verbinding tot stand te brengen tusschen alle dee- len van het land, en ook Zuid-Amerika moet op die manier voor ons opengesteld worden. Het is overigens wel heel merkwaar dig om hier even op te merken dat Wil liam Randolph Hearst in San Simeon woont in een soort Middeleeuwsch kas teel dat hij heelemaal heeft gemeubi leerd met antiquiteiten uit Europa, die voorzoover zij niet echt zijn, in ieder geval gefabriceerd zijn in buitenland sche fabrieken. Dat bewijst wel dat bed van Kardinaal Richelieu waarin de mooiste sterren van Hollywood werden gefotografeerd, waardoor de Fransche afgevaardigde Renaitour geheel van streek geraakte, toen hij op kosten van 's Rijks schatkist een reis naar de Olym pische spelen maakte en terugkeerde uit Californië. De ware vijand is overigens Samuel EEN DREIGEND GEVAAR VOOR HET KATHOLICISME IN ROETHENIë. TAALSTRIJD OORZAAK VAN EEN KATHOLIEKEN-VERVOLGING. (Van onzen bijzondoren correspondent). Het Russische" of liever gezegd het Roet heen sche volk van Karpathen Rus land heeft geen taaleenheid. In de ver schillende gebieden woedt een veel fel lere taalstrijd als b.v. in België ius*- schen Vlamingen en Walen. Het gewone volk spreekt een dialect dat echter geen geschreven taal meer vormt; de intel- lectueelen zijn wat hun gesproken taal betreft te verdeelcn in twee groepen, waarvan de eene groep de Ukrainische of Klein Russische taal, terwijl de an dere groep het Groot Russisch als om gangstaal gebruikt. Zelfs oor de scholen is de taalkwestie wat de geschreven taal betreft niet uniform geregeld. De talrijke landverhuizers uit Rusland zijn natuurlijk op de taal van Groot Rusland aangewezen. Er zijn echter ook andere aanzienlijke volksgroepen, die den sterken band, die er vroeger onder Hongaarsche heerschappij met Oost-Galieië bestond niet kunnen vergeten, en zij voelen veel voor de Ukrrine. Er zijn zelfs zeer veel vooraanstaande partijleiders die droomen van een Groot Ukrainisch Rijk, dat zou bestaan uit die streken van Sovjet-Rus- land, Polen en Karpathen-Rusland, waar .de Ukrainers verreweg de meerderheid der bevolking uitmaken. Maar veel in vloed zal deze beweging vooralsnog niet krijgen, daar een dergelijk plan in de hui dige omstandigheden wel tot het Rijk der vrome wenschen zal blijven behooren. Maar dat neemt toch niet weg dat de re- geering te Praag, tegenover de nieuwe be weging van deze laat het zijn oenigszins verwaande minderheid een erg wan trouwend standpunt inneemt en heel deze actie met leede oogen aanziet. De invloed rijke politici te Praag voelen meer voor de partij van Groot Rusland dan voor de Ukraine: dat dateert nog uit den tijd der Tsjecho-Slowakische legioenen in Rus land. Van confessioneel standpunt uit be schouwd zijn de aanhangers van de Ukrai nische richting bijna allemaal Grieksoh- Katholiek. Onder de voorstanders van een groot Rusland zijn echter ook heele goede Katholieken. Maar wat tot de Orthodoxe Schismatieken behoort heeft zijn hart verpand aan Groot Rusland. Daar echter, zooals boven reeds gezegd werd, alleen de weinig intellectueelen werkelijk ook de geschreven taal beheerschen, kan het zeer goed voorkomen, dat de eenvoudige vol gelingen van de een van beide richtingen zelf de taal niet machtig zijn noch het Groot Russisch noch de Ukrainische taal. Zij spreken pracfisch alleen een plaatse lijk dialect. Uit practische overwegingen zijn de priesters genoodzaakt in dit dia lect te preeken en biecht te hooren: an ders worden ze eenvoudig door het gewo ne volk niet verstaan. De tegenwoordige Bisschop Mgr. Stojka heeft reeds voor zijn benoeming tot Bisschop een godsdien stig tijdschrift in de volkstaal uitgegeven. De Bisschop staat op het standpunt dat de Grieksch-Kaholieke kerk boven de strij dende partijen moet staan. In den laatsten tijd is het echter buitengewoon moeilijk om dit standpunt te handhaven, daar ieder der strijdende partijen hen voor zich wil opeischen. Daar hij ingevolge zijn Bis schoppelijke verantwoordelijkheid voor alle partijen, niet alle wenschen der af zonderlijke partijen kan vervullen, is er een felle campagne tegen Mgr. Stojka ont brandt, die begonnen is met allerlei las terlijke aantijgingen en verdachtmakingen over den Bisschop te verspreidon. Vooral de Groot Russische richting heeft in den laatsten tijd. bij monde van haar meest vooraanstaande vertegenwoordigers, scherp stelling genomen tegen den Kerkvorst. Dezo anti-kerkelijke campagne wordt ge leid door den voormaligen Professor on de Godgeleerdheid aan het Bisschoppelijk Seminarie te Uschhorod Dr. Stefan Fen- cik, die in Mgr. Stojka een persoonlijken tegenstander ziet, daar hij zelf verwacht had dat hij Bisschop zou worden. Gekrenkte hoogmoed is hier wel de voornaamste drijfveer van zijn verzet to gen den Kerkvorst. Tegen den uitdrukke- lijken wil van den Bisschop nam hij deel aan een feest dat absoluut hot karakter van een zuiver Orthodox kerkelijk feest droeg. Zijn al te nauwe betrekkingen met de Orthodoxe geestelijkheid en zijn open lijke ongehoorzaamheid waren oorzaak Blythe, in de Saturday Evening Post, die het onder geen stoelen of banken steekt dat Japan de eenige gevaarlijke concurrent is voor de Amerikaansehe productie en hij geeft daarvoor de vol gende reden op: Het gemiddeld loon van een arbeider in Japan voor dit land de gouden stan daard prijsgaf bedroeg 2 Yen, dus on geveer een rijksdaalder per dag. Op het oogenblik krijgt een werkman in Ja pan slechts 1.20. Een vrouwelijke ar beider ontving vroeger een Yen maar thans stelt zij zich tevreden met 0.60. De artikelen die zij fabriceeren kosten nog minder, ondanks de transportkosten en invoerrechten, dan onze eigen natio nale producten. De overige landen verkeeren in de zelfde omstandigheden. Het hout uit Noorwegen, Zweden of Rusland, schoe nen uit Tsjecho-Slowakije, staal uit Bel gië, Duitsohland, Frankrijk of Engeland kan ondanks de hooge tolmuren vaak met succes oncurreeren met do Ameri kaansehe producten. dat deze strijdlustige en verbitterde man werd gesuspendeerd uit de Kerkelijke be diening. Zijn werkzaamheden op politiek en journalistiek gebied brachten hem in openlijk verzet tegen de kerkelijke autori teiten. Thans heeft de Bisschop nog een laatsto poging gewaagd om een einde te maken aan dien rampzaligen broedertwist onder de Katholieken, door een herderlijk schrij ven te richten aan de Redactie van „Kar- palorusky Golos" die door Dr. Fencik wordt uitgegeven. Jammer genoeg heeft ook deze oproep tot geen resultaat geleid want de hoofdredacteur Dr. Kaminsky hoeft thans in een open brief, die inplaata van toenadering weer nieuwe klachten te gen den Bisschop bevat Dr. Fencik in zijn verzet gestijfd. Het eenvoudige volk be grijpt van heel do zaak niet veel. Zij zijn vurige aanhangers van h'in Bissohop om dat hij een sociaal-voelend priester en harde werker is. Maar door de jammerlijke houding van een afvallig priester cn en- kelo intellectueelen dreigt werkelijk ge vaar dat er een rampzalige scheuring zal komen in de Roetheensche kerk van Kar pathen Rusland. (Nadruk verboden). WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe verwijdert men een olie vlek op oen eiken bureau? Antwoord: Wrijf de vlek er met ver warmde witte terpentijn uit en zet het hout opnieuw in de was. (Terpentijn mag nooit op het vuur verwarmd worden doch men zet het fleschjo in warm water). Zijn ze die per doorgedrongen, schuur zo dan met schuurlmnen of staalkrullen wog. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om eon cursus te volgen in dames-kappen. Antwoord: wond U tot een goeden kapper, die zal U wel verder helpen. CORRESPONDENTIE. Abonné te Zoeterwoude. We hebben reeds meermalen er op gewezen, dat we aan het beantwoorden van reizen per trein onmogelijk gevolg kunnen geven. De reis gidsen geven hierover uitvoerig inlichtin gen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Maart. Vee. Aanvoer: 98e runderen, 502 kalveren, 782 schapen, 37 lammeren, 769 varkens, 678 biggen, 6 paar den en 1 bokken en geiten. Prijzen: 10 Stieren 30—175, geen handel; 319 kalf- en melkkoeien 120—210, handel stug; 401 varekoeien 65135, handel stug; 235 vette ossen en koeien 85220, schoon a. d. haak 25—58 cent, handel matig; 21 pin ken, 13 vette kalveren 2545, schoon aan de haak 4284 cent, -189 nuchtere kal veren 2.004.50, handel traag; 620 vette schapen 12—16, handel zeer matig; 162 weideschapen 9—12; 709 varkens 11— 23 mandel matig; 678 biggen 59, 6 paarden 75—215. Kaas. Aangevoerd 51 partijen waar van 42 partijen Goudsche en 9 Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goud sche kaas 2426.50, 2e soort 21—23, le soort Leidsche 20—23.50 en 2e soort 18 19, Handel voor Goudeche en Leidsche kaas matig. RIJNSATERWOUDE, 23 Maart. Eiorenvciling. Aanvoer 6960 kippeneieren 2.302.80, en 808 eendeneieren 2.00 2.10 per 100 stuks. AARLANDERVEEN, 23 Maart. Eieren- voiling. Aanvoer 6296 stuks. Prijzen: kip peneieren 1.90—2.50, eendeneieren 1.80 2.10 per 100 stuks; boter 7578 cent per pond. ALKMAAR, 24 Maart. Kaas. Aanvoer: 57 stapels, zijnde 77.000 kg. Fabriekskaas kleine 22 cent per 50 kg, fabriekskaas com missie 22 per 50 kg. boerenkaas commis sie 23 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 24 Maart. Voe. Aan voer: 180 Enterstieren 40—90, 78 Twen- terstieren 90—190, 606 vette koeien 65 160, 3050 cent per kg.; 2133 melk- en kalfkoeien 60170 512 pinken 2058, 24 vette kalveren 2055, 686 nuchtere kalveren 2.00—3.50, 530 vette scha jen 6 17. 45 weidenschapen 6—12, 546 vette varkens 2065, 2630 cent per kg.; 20 magere varkens 1035 cent per kg.; 156 kleine biggen 48 por Btuk. 7 bokken en ggiten, 35 paarden. Totaal aanvoer 5573 stuks. Kaas. Sleutelkaas 22, Goudakaas 1034, Edammerkaas 1245, Aanvoer 19197 kg. Boter. Mijnboter 1.43, 1.35 en 1.29, veilingboter 1.40—1.20 per kg. Aanvoer 2 derde, 19 zesde on 1 twaalfde vaten. Commissie 47. NIEUWKOOP, 23 Maart. Eierenveiling Op de eierenveiling alhier werden aangevoerd 10378 eieren. De prijzen be droegen: kipeieron 1.902.55, oenden- eieren 1.551.80, per 100 stuks. ZEVENHOVEN. 23 Maart. Vrije veiling. Aantal eieren 6622 stuks. Kipeieren 23, eendeieren f 1.751.90, konijnen I 0.420.48 per stuk Kaas f 0.20 per pond. Sinaasappelen 2 ct. per stuk. Bananen 45 ct. per stuk. DEN HAAG, 23 Maart. Veiling van land en tuinbouwproducten fNieuwe Groentemarkt Tulpen: Bartigon 910 ct., Elisabeth 12 ct,, beide per bos. Seringen 412 ct., Prunus 9 ct. Violieren 6 ct. alles per tak, Rozen: Headly 4, Columbia 4 ct., Gold Ophelia 4, Edith Helene b ct. Butterfly 6 ct., alles per stuk. Azalea 50 ct Clivia 0.60—1.50, Palm 0.40—1.50, Calla in pot 30 ct. alles per stuk. Stamrozen: 10 ct., Gouden Regen 13 ct. Sneeuwbal 6 ct., Rho dodendrons 19 ct., Coniferen 17 ct., Seringen 19 ct. alles per stuk.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7