NIEUWE CRISIS-STEUNMAATREGELEN VRIJDAG 24 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VOOR DE KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ, DE VLASTEELT, DE ROGGETEELT EN DEN TUINBOUW. Wetsontwerpen tot steun- verleening voor het loopende jaar. GARANTIE VOOR KIPPEN- EN EENDENEIEREN. Een crediet van 5 millioen, uit te betalen als de eierprijs daalt beneden ƒ2.80. Ingodiend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk 10 der Kgk&begrooting voor 1933 (Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en een- dennouderij). Aan de Memorie van Toelichting op dit wetsontwerp wordt het volgende ontleend: De productie van eieren is een zeer voorname tak van bedrijf en de uitvoer er van een uiterst belangrijke post op onze handelsbalans. Do vooruitzichten voor 1933 zijn voor de pluimveehouderij verre van gunstig. Om op alle mogelijkheden voor bereid te zijn, en eventueel een geheele in een storting tegen te gaan, is steun van xegeeringswege gewenscht, ,dio alleen in werking treedt, zoodra de feiten aantoonen, dat de gemiddelde prijs over 1933 nog be noden den zeer lagen prijs van 2.SU netto voor eieren van gemiddeld gewiobt aan de producenten zal dalen. De uitvoering vao de op den aangevraagden ppst steunende maatregelen zal zoodanig zijn, dat de voor- deelen geueei en al ten goede komen aan de pluimveehouders. Up eLkqn Zaterdag avond zaï een door den minister aangewe sen gemachtigde den prijs vaststellen, welke waarschijnlijk in de daarop volgende week aan de pluimveehouders gemiddeld netto zou kunnen worden uitbetaald, indien geen steunmaatregel bestond. Aan de hand van deze conclusie maakt de regeeringsvortq- genwoordiger nog dienzelfden avond be kend of cn zoo ja, welk bedrag per 100 stuks zai worden bijgepast bij de eieren, die m de volgende week zullen worden geëxpor teerd. De eiernandel weet dan bij zijn in- koopen op Maandagmorgen of voor de loo- penue week een bedrag wordt bijgepast, ja dan neen, en bij de door hem te besteden prijzen wordt daarmee rekening geüuuicn. De concurrentie tuschen den handel on derling en met de coöperaties is zoo scjerp. dat de eieren ook door den handelaar zon der winst uit dezen maatregel zullen wor den omgezet. De eierprijs, welken de pluimveehouders krijgen, ook voor die eieren, welke in het binuenlaud blijven, wordt bepaald door den prijs, die uitbetaald kan worden wanneer export van de eieren plaats vindt. Na af loop van een bepaalde week moet worden nagegaan, welke prijs in werkelijkheid aau de pluimveehouders is uitbetaald. Deze zal natuurlijk meestal wel iets verschillen van den prijs, dien men veronderstelde te kun nen maken. Bij volgende vaststellingen van hetgeen zal worden bijgepast, kan daarme de rekening gehouden worden. Up deze wijze kan verkregen worden, dat, indien de gemiddelde prijs, welken de pluimveehouders over 1933 krijgen, min stens 2.80 bedraagt, de steunmaatregelen buiten werking blijven. Indien de prijs hier beneden blijft, zou de regeling in werjrjng treden en den prijs aanvullen, vooropge steld, dat het bedrag waar eventueel voor bijslag over beschikt kan worden, voldoen de is. Hoeveel eventueel noodig zal zijn, hangt geheel af van de maatregelen in het 'buitenland. Teneinde een regeling te treffen welke een behoorlijke kans van slagen biedt, zal de garantie moeten gelden tot een bedrag van 5 millioen, waaruit zoover het noodig mooht blijken, kan worden geput. Indien het buitenland den invoer zou verbieden, dan zou ook deze maatregel slechts korten tijd helpen en zal de situatie opnieuw on der de oogen moeten worden gezien. Een b^zondére regeling zal getroffen moeten worden met de koelhuis- eu kalk- eieren. Voor eendeneieren zal eenzelfde re geling getroffen worden als voor kippeneie ren, doch met andere cijfers. DE VLASTEELT. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk 10 der h ijksbegrooting voor 1933 (uitkeeringen ten bohoevo van do teelt en verwerking van vlas over den oogst 1933). Aan de memorie van toelichting wodrt het volgende ontleend: Het is noodzakelijk, teneinde een mati gen vlasoogst in 1933 te verkrijgen, hiervoor een post uit te trekken tot «en maximum van 1.350.000 en tevens de voorwaarden in hoofdlijnen vast te stellen, waarop de steun aan de vlasteelt en do vlasbewerking zal worden verstrekt. Door dezen maatregel zal den landbou wer mogelijk worden gemaakt het product vlas weer voor een gedeelte der normale productie in zijn bouwplan op te nemen, waardoor voor het platteland oen beang- rijke werkgelegenheid zal worden verkre gen. Daarnaast is het als algemeen belang te noemen de noodzakelijkheid, dat een •deel van de vlascultuur in stand worde ge houden om niet de tot heden verkregen rassen en de steeds verbeterde techniek der vlasteelt verloren te laten gaan. Om de werkverruiming zooveel mogelijk te bevorderen, zijn aan de toekenning van den steun voorwaarden verbonden, om ;le bewerking van het geteelde vlas eveneens zooveel mogelijk in Nederland te doen ge schieden. Het afsluiten van overeenkom sten tussehen telers en vlassers wordt zoo BUITENLAND veel mogelijk aan hun initiatief overgela ten. De regeoring verleent steun om daarmede de teelt van 6000 H.A. vlas en de bewer king daarvan, in Nederland te verzekeren. Do vlascentralo. welke reeds is ingesteld voor de uitvoering van de steunregeling voor hot vlas voor den oogst 1932, worrit met de uitvoering dezer steunregeling be last. Voorts zijn voor de uitvoering opge richt de Vlastelersvereeniging en de Vlas- sersvereeniging uit de belanghebbende groepen telers en vlassers. De steunvor- leoning geschiedt aan do erkende telers en de erkende vlassers, die vlas voor den oogst 1933 bewerken, ondor de voorwaar den. door den minister en de vlasoentraie te stellen. Aan de vlasoentrale wordt beschikbaar gesteld: a. voor uitkeering aan de Vlaste lersvereeniging een bedrag van 109 per geteelde H.A. vlas; b. voor uitkeering aan de Vlassersvereeniging een bedrag van f 125 per H.A. vlas. De Vlastelersvereeni ging stelt in overleg met de vlasoentraie een zaaiplan op. VIER MILLIOEN VOOR ROGGE- VERBOUWERS. Alleen voor veenkoloniale of na 1909 ontgonnen gronden. Vijf gulden per honderd K.G. uit te betalen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van Hoofdtsuk 10 der Kijksbegrooting voor 1933 (Steun ten be- hoeev van verbouwers van roggeoogot 1933). Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Teneinde de telers, die gewoon zijn rogge voor den handel te verbouwen, tegemoet te komen en hen voor bovenmatig verlies te vrijwaren, is het noodig middelen aau le wenden om den afzet van hun product tot een zekere hoogie een redelijken prijs te waarborgen. Noch ten aanzien van de oppervlakte, noch ten aanzien san de hoe veelheid van het geteeld en verhandeld opgaven worden verstrekt. De schattingen product kunnen thans met nauwkeurigheid beloopen een oppervlakte van pl.m. 40.000 H.A., en een geoogst product van pl.m. 100.000.000 K.G. Inmiddels zullen zoo spoe dig mogelijk nadere gegevens worden ver zameld. Up een basis van deze cijfers en aanne mende, dat met een gemiddelden prijs van 7.50 per 100 K.G. de productiekosten kun nen worden gedekt, terwijl de waarde voor den teler thans netto op 3.50 mag wor den gesteld, zou, teneinde het verlies te kunnen dekken, een bedrag van 4.00.000 noodig zijn, op wolk bedrag de minister het aangevraagde bedrag dan ook heeft bepaald. •Er zal een commissie worden ingesteld of een bestaande organisatie aangewezen, die voor den a.s. oogst vaststelt, hoeveel H.A. rogge in de te steunen bedrijven zijn uitgezaaid met een sohatting der vermoe delijke opbrengst van den te velde staan- den oogst. De erkende telers zullen steun genieten op een maximum van door hen uit den oogst 1933 afgeleverde rogge aan er kende handelaren. De steun zal een bedrag van 5 per ge leverde 100 K.G. rogge niet overschrijden en nooit meer bedragen dan noodig is om het bedrag door den steun per K.G. ver kregen, vermeerderd met een naar den stand der door den minister aangewezen middelnoteeringen, berekende opbrengft te zamen tot een bedrag van 8 oent per K.G. te doen uitmaken. De minister is bevoegd aan erkende te lers een voorschot op de af te leveren rog ge uit te keeren tot ten hoogste 2.50 por 100 K.G. hunner geschatte opbrengst. GARANTIE VOOR DEN FIJNEN TUINBOUW. Een crediet van 5 millioen om een minimum verkoopprijs te garandeeren. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk 10 der Rijksbegrooting voor 1933. (Garantierege ling 1933 ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerijgewass-en). In de Memorie van Toelichting deelt de minister het volgende mede: De toestand van den tuinbouw is op het oogenblik nog zoodanig, dat de regeering zich genoopt ziet wederom een steunvoor- stel in te dienen. De vooruitzichten zijn, vooral wat den export betreft, zeer somber. Op veler'ei wijze wordt de invoer in verschillende lan den bemoeilijkt en het is met bijna volstrek te zekerheid te verwachten, dat de oogst van 1933 voor de tuinders wederom groote verliezen meebrengt. Het thans ingediende wetsontwerp be oogt den tuinders een waarborg te geven, dat de teelt van 1933 een niet te groot verlies zal opleveren. Daartoe zal een ga rantie dienen van een bepaalden, ondor den productieprijs liggenden, minimum verkoopprijs van alle op de veilingen aan gevoerde producten, geteelt door erkende tuinders. Voor 1933 vraagt de minister ƒ5.000.000 aan. Voor de uitvoering van de regeling wordt de minister bijgestaan door een re- geenngscommissaris. Er wordt ingesteld een commissie van advies, in welke in elk geval zijn vertegenwoordigd de bij deze garantieregeling betrokken dadelijk be langhebbenden, waarbij rekening wordt ge houden met de beteekenis van de onder scheidene teelten in verschillende streken. ONTWAPENING. GEEN VERDAGING DER CONFERENTIE. Verzet van Po'en en de Kleine Entente. Zcoals gisteren reeds onder Telegram men gemeld, is gisteren het voorstel van Henderson om de ontwapeningsconferen tie tot na Paschen te verdagen, niet aan vaard, zoodat vandaag reeds begonnen zal worden met de aigemeene beschouwingen over het bemiddelingsplan van Macdonald. Dat deze houding der gede egeerden te Genève geen bewijs is van een prijzens waardige voortvarendheid blijkt uit hetceen de Geneefsehe correspondent van de „Msb." daarover schrijft. Polen en de kleine entente hebben, al dus de correspondent, onder leiding van den ijlinars te Genève gekomen Titnlescu, hun onwil over het plan Musso'ini-Macdo- nald tot schenmna' van een directorium der groote mogendheden eetoond, door door te drijven, dat de ontwapeningsconferentie zich niet reeds nu to-: na Paschen zal ver dagen. doch reeds Vrijdag met de algemee- ne beraadslagingen over he* ontwero-ont- wapenin<rsconveutie van Masdonald zal aanvangen. Dinsdag was bet zoogenaamde kleine bu reau der ontwapeningsconferentie het eens over de wenseheliikheid v*n een verdaging, daar de groote mogendheden het niet ge wenscht achtten, dat zij zich reeds over het ontwerp-ontwaneningsconventie van Mac donald zouden moeten uitspreken, alvorens zich een meer helder oordeel over het nlan van MiissoMni over de nauwere samenwer king tussehen de groote mogendheden ge vormd te hebben. De kleine entente en Po'en. die begrijpe lijkerwijze weinig svmpatbie voor het plan van Mussolini gevoelen, daar zij zoowel een vermindering van hun eiven politieken in vloed a's een vermeerderd gevaar voor een herziening der grensreee 'ing van Versail les vreezen. verzetten zich heftig ertegen, dat de ontwapeningsconferentie door zich thans te verdagen, een verband tussehen zichzelf en het plan Mvissolinj zal leggen, en daardoor de groote beteekenis van Rome zoude erkennen. Vooral sinds Titulescu eergisteren te Ge nève was aangekomen, nam het verzet van Polen en de kleine entente toe. De delega ties van deze landen pleitten met scherpe redevoeringen tegen de gedachte van een voogdij der groote mogendheden over de ontwapeningsconferentie. Teneinde onaangename polemieken te voorkomen, hebben toen Henderson en de groote mogendheden, die bij Henderson uit stel bepleit hadden, maar toegegeven, zoo dat de werkzaamheden der ontwapenings conferentie voorloopig zu'len voortgaan. Van de zijde van de kleine entente en Polen wprdt dit voorgestelde als een groote overwinning van de kleine staten in het algemeen en v.or de volkenbondsbeginse len in het bijzonder beschouwd. Een derge lijke interpretatie van de beslissing van gisteren is echter onjuist. Verschillende kleinere staten, zooals Nederland, die tot de eerlijkste en onbaatzuchtigste voorstan ders der volkenbondsbeginselen behooren, hebben zich van iedere deelneming aan de protest-actie van,Titu escu tegen het plan van Rome geheel en al onthouden. Velen, van de eerlijkste vrienden van ontwapening en vrede zien hier zeer goed in, dat deze doeleinden onder de tegen woordige omstandigheden niet gediend wor- en door openbare, tot nieuwe polemieken aanleiding gevende, redevoeringen, doch wel door het geven van gelegenheid aan de groote mogendheden tot een rustige en ver trouwelijke gedachtenwisseling over de plannen van Mussolini. Vermoedelijk zal de algemeene commissie zich thans in het midden van de volgende week toch verdagen. De oyerwinning, die is behaald door Polen en de kleine entente, die onder den mom van de verdediging van de volkenbondsbeginselen slechts tegen het in gevaar raken van hun eigen belangen vechten, zal dan slechts van korten duur zijn geweest. ENGELAND IN HET BELANG VAN DEN VREDE. MacDonald voor het Lagerhuis. Bij de debatten over de buitenlandsche politek heeft MacDonald gisteren in het lagerhuis verklaard, dat hij en sir John Simon op verzoek hunner collega's naar Genève waren gegaan, omdat alles er op wees, dat er ernstig gevaar bestond voor een onmiddellijke mislukking der confe rentie. Met nadruk wees MacDonald in verband hiermede op de buitengewone moeilijkhe den, waarmede deze conferentie gepaard gaat. Er moeten practische plannen worden ontwórpen, aldus MacDonald, en, met al len eerbied voor de adviezen van de des kundigen, het laatste woord in dezen moet cfoor de politici worden gesproken. Een plan, dat kans van slapen wil hebben moet effect sorteeren, zoowel op het gebied der ontwapening als der veiligheid en boven dien moet het rekening houden met de verschillende eischen der naties. Wij zijn, aldus ging MacDonald voort, doende aan Duitschland gelijkgerechtigd heid te verleenen. De tijd is voorbij dat een combinatie van willekeurige landen een willekeurige mogendheid gebonden kan houden met verplichtingen, welke zij als onvereenigbaar beschouwt met haar eer' en zelfrespect. Mijn plan, aldus MacDonald, had ten doei de oorzaken tot oorlog in Europa uit den weg te ruimen. Bij ons bezoek aan Parijs verklaarde de Fransche minister tijdens het onderhoud, dat wij met hen hadden, dat zij verlangend zijn loyaal mede te werken in het belang van den vrede tussehen de vier Europee- sche mogendheden, die permanente leden zijn van den Volkenbond. De Britsche re geering werkt op het oogenblik een plan uit met bet doel een oplossing te vinden voor een kwestie, welke algemeen erkend wordt als het meest delicate probleem,dat de gemoederen bezighoudt: de herziening der verdragen. De oplossing van dit pro bleem is echter niet voldoende, doch de andere naties moeten hun medewerking verleenen. Deze medewerking moet daad werkelijk zijn en zoodanig dat er geen twij fel over zal bestaan, dat deze verdrags wijzigingen indien zij tot stand zullen zijn gekomen, voor niets anders zullen worden aangewend dan voor het voeren van een politiek van vriendschappelijke samen- erking. Betreffende zijn bezoek aan Rome ver klaarde .MacDonald nog, dat hem bij zijn aankomst een kort document werd over handigd, waarin zonder details en in het algemeen het standpunt van Mussolini werd uiteengezet en waaruit bleek, dat hij gedacht had aan een krachtdadige samen werking tussehen de vier Westersche groo te mogendheden teneinde den vrede in den geest van het Kellogg-paet en het non agressiepact. dat besproken was door de conferentie der vijf mogendheden, te hand haven terwijl als concessie aan Duitsch land dat land de gelijkgerechtigdheid zou orden gegeven. Mussolini verklaarde dat, terwijl het vol- konbondspact vasthoudt aan de eerbiedi ging der verdragsplichten, volgens zijn mee ning een herziening der verdragen tot stand moet komen, wanneer de omstandig heden zoodanig zijn dat zij zouden kunnen leiden tot een conflict tussehen de naties. De besprekingen welke wij met Musso lini voerden, aldus vervolgde MacDonald, droegen een algemeen karakter. Ik weet, dat de afgevaardigden zich ongerust ma ken tengevolge van een verklaring in de pers, volgens welke wij Hitier als lokaas het Tanganjika-territorium zouden hebben aangeboden. Die mededeeling is absoluut ongegrond. Tij'dens de besprekingen te Ro me is Tanganjika zelfs niet genoemd. DE BRITSCHE GEVANGENEN IN RUSLAND. Engeland eischt onvoorwaardelijke invrijheidstelling. Het Russisch gezantschap te Londen deelt mede, dat de sovjets hebben aange boden, om drie van de vier gearresteerden die zich nog in hechtenis bevinden tegen borgtocht op vrije voeten te stellen. Alléén de onvoorwaardelijke invrijheid stelling van de gevangen genomen Brit sche ingenieurs in Rusland, zonder dat zjj zich aan een vonnis zullen hebben te on derwerpen zal echter door de Engelsche regeering beschouwd worden als een be vredigende regeling van het thans hangen de geschil. Indien deze bevredigende regeling uit blijft, overweegt de Engelsche regeering een invoerverbod te leggen op goederen uit de sovjet-unie, ingaande 17 April te mid dernacht. wanneer het handelsverdrag tus sehen beide landen zal zijn afgeloopen. Dit behoeft intusschen niet noodzakelijk te leiden tot een breuk in de diplomatieke betrekkingen. De Engelsche regeering is steeds van oordeel geweest, dat de heele zaak door de Russische regeering om redenen van staat is uitgevonden en dat de volkomen onschuldig zijn. BUITENL. BERICHTEN HEVIGE SNEEUWSTORMEN OP DEN BALKAN. Ernstige verkeersstagnatie. Hevige sneeuwstormen hebben de laat ste dagen in Roemenië gewoed, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Speciaal het Banaat is ernstig geteisterd; hier ligt de sneeuw meer dan 2 meter dik. Het spoorwegverkeer is over een langen af stand volkomen ontwricht en de tele graaf- en telefoonlijnen, alsmede de leidin gen voor het electrische licht, zijn ver nield. Talrijke boomen zijn ontworteld. Het treinverkeer tussehen Temesvar Arad is gestaakt en gisteren moest ook de Simplon-expres te Boekarest opgehouden worden. Uitgebreide maatregelen zijn ge troffen om de spoorbanen vrij te maken, waartoe een groot aantal werkloozen is aangenomen. Ook militairen zijn opgeroe pen om hulp te verleenen. Ook Hongarije heeft van de sneeuw stormen te lijden gehad. In de nabijheid van Debreczen bleef een autobus in de sneeuw steken en konden de passagiers slechts te vcet het naastbijzijnde dorp be reiken. Een 65-jarige vrouw werd in den tuin van haar huis doodgevroren aange troffen. Voorts heeft het noodweer in Joegosla vië groote verkeersstoringen veroorzaakt, met name op het Karst-plateau, zoodat het kustgebied van de Adriatische zee bijna geheel van het achterland is afgesneden. Ook hier zijn talrijke telegraaf- en tele foonlijnen vernield. AANVAL OP EEN POOLSCHE PASTORIE. Gisternacht heeft een bende van 15 mannen een aanval gedaan op het huis van den Poolschen pastoor Osinski te Bu- tryny (district Allenstein in Oost-Pruisen). De deuren en vensters werden vernield. De aanval is waarschijnlijk het gevolg van de propaganda in de n-dinna'ixtische pers met name de „Allensteiner Zeitung", waar in werd aangespoord „af te rekenen met Osinski". VOOR LIJFSTRAF INPLAATS VAN OPSLUITING. De gevangenis toevluchtsoord geworden. In het jaarrapport van het Zuid-Afri- kaansche departement voor het gevange niswezen wordt vermeld, dat in de tegen- oordige moeilijke economische omstan digheden vele de gevangènis beschouwen niet als'n plaats van straf, dooh als 'n toe vluchtsoord en er daardoor met opzet naar streven er in terecht te komen, ten einde te ontsnappen aan het tegenwoordige on zekere bestaan. Het rapport raadt derhalve den recht banken aan de veroordeelingen bot gevan genisstraf te verminderen en beveelt de lijfstraffen aan ter vervanging. Een kastijding is veel minder schade lijk dan gevangenisstraf, zoo besluit het rapport, want de gevangenis kan iemand volkomen demoraliseeren en hem tot een misdadiger voor zijn leven maken. OUDE H0LLANDSCHE TABAKS PIJPEN TE ARCHANGEL GEVONDEN Bij uitgravingen op het binnenplein van het douanekantoor te Archangel is een groot aantal oude Hollandsche tabakspij pen gevonden. Het douanekantoor te Ar- changef is in de 17e eeuw door Hollanders gebouwd. EERSTE KAMER 100 K.M. per uur. - Daar moet het heen! Bij de voortzetting der behandeling van de Watorstaatbegrooting heeft de heer IJsselmuiden (R -K.) besproken de collectieve arbeidscontracten in bestekken van Rijkswaterstaatswerken, welke spr. daarin wenscht te zien opgenomen. De bezwaren van het Dep. van Waterstaat zijn niet gebaseerd op sociaal inzicht. Ze zijn niet sterk genoeg te veroordeelen. Men geeft er het C.A.O. geen enkele re delijke kans. Toch zal de regeering hot hebben te aanvaarden. Er zijn nog wel an dere lichamen dan Waterstaat geweest, die hun hoogheids-standpunt: we laten ons niets voorschrijven, hebben moeten verla ten. De heer Westerdijk (V. D.). wijst op het belang van tramwegen voor streek- verbindingen. De heer De Savornin Loh m a n (C.-H.) vroeg 's Ministers aandacht voor de verbetering van het kanaal Hansweert Wemeldinge. Deze verbreeding is wel de gelijk een tegemoetkoming aan de Belgi sche wenschen. De heer Moltraa-ker (S. D.) behan delt het verkeersvraagstuk. In ons land heerscht op dat gebied anarchie. Spr. brengt onder de aandacht van den minister de kwestie der dienst- en rusttij den, welke regeling urgent is. Het werk van het personeel is veel zwaarder gewor den, ook van het bewakingspersoneelspr. wijst op de bezwaren en gevaren hiervan. De Minister van Waterstaat, de heer R e y m o r, wijst op het ingediende wets ontwerp voor de regeling van het vervoer. De veiligheid van het verkeer zal centraal worden geregeld. Bij de toeneming van het aantal ongevallen, denke men ook aan de toeneming va"n het aantal motorvoertuigen. De rijsnelheid der treinen is van geen groo- ten invloed op die ongelukken. Van meer beteekenis is, dat 't aantal motorvoertuigen op 1 Aug. 1930 158.384, in 2 1/2 jaar tijds met 55 pet. is vermeerderd. Het dep. van Waterstaat staat niet prin cipieel tegenover de bindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten in Rijks- waterstaatsbestekken. Het ingrijpeiï door de regeering in een tijdperk van wisselen de loonen is echter niet geraden; beter is een afwachtende houding aan te nemen. Den heer Moltmaker wij'st spr. er op, dat het werk van het spoorwegpersoneel een eigen karakter heeft; die moet ten opzich te van de arbeids- en rusttijden niet uit het oog worden verloren. Wat de onbewaakte overwegen betreft, een groot deel der ongevallen is wel de gelijk toe te schrijven aan onvoorzichtig heid van het publiek. T.a.v. den overweg bij Nootdorp zal spr. een nadere beslissing nemen. De noodzaak der bezuiniging is overheerschend inzake de onbewaakte overwegen. Een trein-snelheid van 100 K.M. waar over een der afgevaardigden zich angstig had gemaakt, acht spr. niet overdreven. Naar 100 K.M. moet het heen, De spoorwe gen moeten alles doen om zich op de been te houden. Na re- en dupliek werd de Waterstaats- begrooting z.h.s. aangenomen. Bij de behandeling P. T. en T.-begrooting bepleitte de heer Kranenburg de instelling van een beroeps-instantie op de uitspra ken van de Radio-censuur. De vergadering werd verdaagd tot he denmorgen 11 uur. Vóór 20 jaren: Ach ik wou dat ze wak ker werd. Na 20 jaren: Als ze nou in godsnaam maar niet wakker wordt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6