BERICHT VRIJDAG 24 MAART 1933 DE LEPSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Maart 1933, medegedeeld door het Kon Ned Meteor. Lnstituut te De Bilt Hoogste barometerst.: 778.7 te Riga. Laagste barometerst.: 748.1 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 25 Maart: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zui delijke wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. De hooge drukking begint in de kern iets af te nemen maar breidt zich Zuid- Westwaarts uit zoodat de toestand voor onze omgeving nog gunstiger wordt. In Noord-Scandinavië daalde de barometer vrij snel en viel dooi in, alleen in Midden- Scandinavië is nog eenige vorst overgeble ven, in Duitschland nam het gebied met vorst af en de bewolking toe. In ons land, België. Frankrijk en Zuid-Oost-Engeland tioudt het fraaie zonnige weer aan met min der wind dan gisteren. Behalve uit Ierland een Noord-Scandinavië wordt geen neer slag gemeld. In het Kanaal waait de wind nog krachtig uit Oost. Aan de Noorsche kust uit ZuidWest. Waarschijnlijk duurt het fraaie weer tut Zondag voort, bij iets hoogere temperatuur, al is eenige toene ming van de bewolking te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 10.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.j Van Vrijdagnamiddag 6.48 uur tot Zaterdagmorgen 5.23 uur. HOOG WATER. Op Zaterdag 25 Maart te Katwijk voorm 8.30 uur en nam. 2.46 uur. geheele Europeesche politiek een rustige ontwikkeling wil verzekeren. Wij zijn bereid op dien grondslag mede te werken aan de poging om de vier mo gendheden: Duitschland, Italië, Engeland en Frankrijk tot samenwerking te bren gen, een poging waarvan het resultaat Europa's lot zal bezegelen. Spreker hoopt, dat de gelijkheid van geestelijke idealen van Italië en Duitsch land de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide volken zal verdiepen. Duitschland en de H. Stoel. De rijksregeering hecht er ook de groot ste waarde aan, de vriendschappelijke be trekkingen tot den H. Stoel verder te onderhouden en te ontwikkelen. De verhouding tot de andere volken. Ten aanzien van de andere mogendhe den willen wij er eerlijk naar streven een regeling te vinden ook daar, waar de on derlinge betrekkingen thans nog niet ge heel in orde zijn. Maar de grondslag kan daarbij nooit een onderscheiding tusschen overwinnaars en overwonnenen zijn. Ook met Frankrijk is een volledige vereffening mogelijk. Tegenover de sovjetregeering is de re geering bereid voor beide partijen vriend schappelijke en nut brengende wegen te bewandelen. De strijd tegen het communisme in Duitschland is een binnen la ndsche aange legenheid. Inmenging van buiten zullen wij nooit dulden (gejuich bij de nationaal- socialisten). De rijksregeering is bereid mede te wer ken aan de economische wereldconferentie en hoopt dat deze eindelijk positieve re sultaten zal bereiken. Tot de voornaamste problemen behoort ook de regeling van onze schulden op kor ten en langen termijn en de aanpassing van onzen rentedienst aan den lageren voet, die elders in de wereld geldt. De beteekenis der machtigingswet. Tenslotte besprak Hitler de voorgestel de volmachtenwet. Het zou in strijd zijn met den geest der nationale wederopstan ding als de regeering voor haar maatrege len voor elk geval afzonderlijk de goedkeu ring van den rijksdag had te vragen. De regeering wordt daarbij echter niet gedre ven dobr de bedoeling den rijksdag als zoodanig op te heffen. Zij behoudt zich ook voor de toekomst voor, het parlement van tijd tot tijd van haar maatregelen op de hoogte te stellen of zoo dit doelmatig sohijnt, zijn toestemming te vragen. Ik bon absoluut van plan, voor een rusti ge ontwikkeling der dingen ook in de toe komst zorg te dragen. Des te noodzakelij ker is het daarom, dat aan de nationale regcering, die souvereine positie wordt ge geven, waardoor in dez.en tijd alleen een andere ontwikkeling voorkomen kan wor den. De regeering is voornemens van de gegeven machtiging niet meer gebruik te maken dan noodig is. De positie van den rijkspresident blijft ongewijzigd. De regeering zal er steeds naar streven, in innerlijke overeenstemming met zijn wil te handelen. De regeering beschikt over een behoor lijke meerderheid, het aantal der gevallen, waarin de innerlijke noodzakelijkheid van de volmachtenwet bestaat, is dus begrensd Des te meer staat de regeering der natio nale vei heffing op afhandeling dezer wet. Zij wenscht een duidelijke beslissing Zij biedt den partijen de gelegenheid van een rustige ontwikkeling en van een in de toekomst daardoor mogelijke overeenstem ming. Zij is echter ook bereid een weige ring, en daarmede de aanzegging van ver zet in ontvangst te nemen. Nu moogt ge zelf, mijne heeren, beslis sen over oorlog of vrede! (Stormaohtige bij val en heilgeroep rechts). De vergadering werd daarna, overeen komstig het verzoek van het Centrum tot kwart over zes verdaagd. DE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN. Met 441 tegen 94 stemmen. Om kwart over zes werd de rijksdagzit ting hervat. Rijdsdagpresident Goering gaf allereerst het woord aan den socialistischen fractie leider Wels. die het beleid der regeering in de afgeloopen 14 jaar verdedigde en kri tiek oeiende op de methoden van het na tionaal-socialisme. Hitier beantwoordde hem in een scher pe rede, waarin hij opnieuw het marxisme veroordeelde. VERKLARING VAN MGR. KAAS. Namens het Centrum legt. daarop dr. Kaas een verklaring af, waarin het o.m. heet: „Het huidige uur kan voor ons niet in het teeken van woorden staan. De ©enig overheerschende wet is die van de snelle, opbouwende en reddende daad. Deze daad kan slechts in de vereeniging geboren wor den. De Duitsche Centrumpartij, die de ver- eenigingsgedachte reeds lang en ondanïs voorbijgaande ontgoochelingen met nadruk dient, zet zich in dit uur, waarin alle klei ne en enge overwegingen moeten zwijgen, uit het bewustzijn van nationale verant woordelijkheid over alle bedenkingen heen. Zij schuift zelfs dergelijke bedenkingen op den achtergrond, die iij normale tijden nauwelijks te overwinnen zouden zijn. in het gezicht van den brandenden nood, waarin volk en staat verkeeren, rijken wij van de Centrumpartij allen, ook vroegere tegenstanders, de hand om de voortzetting van het nationale reddingswerk te verze keren. (Bijval in het midden rechts en op de tribunes). Daarmee willen wij het her stel van geordende staats- en rechtsbetrek kingen bespoedigen en een sterken dam op werpen tegen een chaotische ontwikkeling. De regeeringsverklaring van hedenmiddag bevat menig woord, dat wij kunnen onder schrijven en menig ander, waarop we het, eerlijk gezegd, in het belang van de ver eeniging. de wet van dit oogenblik, be wust verzaken in te gaan. Wij verwachten voor den arbeid van de door ons totdusver gesteunde regeeringen met vertrouwen het oordeel van de geschie denis. (Bijval in bet centrum). Vele van le door u, rijkskanselier, afgelegde verklarin gen geven ons met betrekking tot afzon derlijke belangrijke punten van het Duit sche staats-, rechts- en cultuurleven, voor alles ook in verband met de tijdens de vooronderhandelingen getrokken conclu sies, de mogelijkheid een reeks wezenlijke bedenkingen, welke de tijdelijke en de za kelijke uitbreiding van de machtigingswet bij ons verwekt hebben en ook moesten ver wekken, anders te beoordeelen. In de veronderstelling dat de door den rijkskanselier gegeven verklaringen de grondslagen en de practisohe richtlijnen voor de uitvoering van den te verwachten wetgevenden arbeid zullen zijn, hecht daar om de Duitsche centrumspartij haar goed keuring aan de wet. Een overeenkomstige verklaring werd namens de Beiersche volkspartij afgelegd door den afgevaardigde Ritter von Lex. Ook de woordvoerder der staatspartij keurde namens zijn partij de wet goed, die ten slotte met 441 tegen 94 stemmen, die der sociaal-democraten, aangenomen werd. In de omgeving van de Kroll-Opera ver drong zich een geweldige menschen menig te. Hit-Ier begaf zich naar het balkon, om het volk toe te spreken en den uitslag mee te deelen. Aan het gejuich en heilgeroep kwam geen einde. IN DEN RIJKSRAAD BEKRACHTIGD. Intusschen werd de rijksraad bijeenge roepen die eenstemmig het besluit van den rijksdag bekrachtigde. REORGANISATIE DUITSCH VAKVEREENIGINGSWEZEN. Maatregelen tegen socialisten? In parlementskringen bestaat bijzondor groote belangstelling, aldus meldt hot Wollf-bureau, voor het reeds aangekondig de wetsontwerp over de nieuwe regeling van de vakverenigingen. Het doel van het regeeringsstreven op dit gebied zou in de eerste plaats zijn, de groote organisatios van werknemers van eiken invloed der marxistische partijen te bevrijden. Het staat vast, dat het ontwerp de bepaling zal bevatten, dat vakvereenigingsfunctionaris- sen niet gelijktijdig functionarissen in de sociaal-democratische partij kunnen zijn. Bekende leiders der vrije vakvereenigin- gen zullen daarom voor de keus worden gesteld, of zij van hun Rijksdagmandaat binnen de soc.-democratische partij of van hun leidende plaats in de vakverenigin gen afstand willen doen. De mogelijkheid bestaat echter ook, dat de rijksregeering zal voorschrijven, dat de leidende posten der groote vakverenigingen door nieuwe personen bezet moeten worden. Overigens blijft de veronderstelling be staan. dat aan het hoofd van de aldus van de politiek bevrijde vakvereenigingsbewe- iging een staatscommissaris zou kunnen staan, wien het verbinden der belangen van de werkgevers en werknemers, dus de bo- hartiging van de belangen der gehee e volkshuishouding, gemakkelijker zou vai- len. CONCENTRATIE-KAMP IN WURTEMBERG. Voor 1500 gevangenen. w In do afgeloopen dagen is op het exer citie-terrein Heubcrg in Wurtemberg een gesloten concentratie-kamp voor politieke arrestanten ingericht en in gebruik geno men, aldus wordt van bevoegde zijde aan het YVolff-bureau gemeld. Het kamp kan vooreerst 1500 gevangenen bevatten, zoo dat de mogelijkheid bestaat alle elementen in het geheele land, die orde en rust in ge vaar brengen, te verwijderen, en aldus de politie-autoriteiten te ontlasten. Een ster ke afdeeling hulp-politie onder leiding der gewone politie zal met het toezicht op het kamp worden belast. De gevangenen ziju hier gemeenschappelijk ondergebracht en mogen voor bepaalde werkzaamheden ge bruikt worden. DR. GEREKE IN ARREST. Direct na afloop van de Rijksdagzitting is gisteravond op bevel van rijkscommis saris Goering door de politie rijkscommis saris dr. Gereke wegens dringende verden king van misbruik van vertrouwen en ver duistering gearresteerd. Gereke zal na afloop van het politioneel onderzoek voor den gewonen rechter worden geleid. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen wis- en natuurkunde met hoofdvak dierkunde de heer C. de Jong (Den Ha?g) Econ. doctoraal examen indologie: de heer J. G. Overbeek (Den Haag); arts-examen eerste gedeelte) de heeren H. L le Roux (Leiden), A, L. Bollen (Den Haag) en mej. M. Gerlach (Schiedam); bevorderd tot arts: de heeren M. A. Goos- zen (O e g s t g e e s t), D. Ouvvehand (Kat wijk), D. Smit (Vlissingen) en A. Th. van Papendrecht (O e g s t g e e s t). STADSNIEUWS RIJKSTUINBOUW-WINTERCURSUS Gisterennamiddag werd in de groote zaal van het Volksbondgebouw aan de Steenschuur een tentoonstelling gehouden van tuinteeke- ningen, vervaardigd door de leerlingen van den „Rijkstuinbouw-wintercursus in aanleg en onderhoud van tuinen en tuinteekenen". Dit is een 2-jarige cursus van de Maatschap schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, in sa menwerking met enkele andere organisaties. Aan het hoofd van dezen cursus staat de heer A, Galjaard, die ons gistermiddag een en ander over den cursus en de resultaten der cursusisten mededeelde. De cursus werd ge houden voor volwassenen boven 21 jaar en voor personen van 1821 jaar, die een ande ren cursus doorloopen hadden. De bedoeling vah dezen cursus is het leeren ontwerpen ma ken en teekeningen voor tuinen met inbegrip van de uitwerking van alle onderdeelen be treffende den aanleg zelf. Daarbij is b.v. in begrepen het verplaatsen van een hoeveelheid grond, de beplanting, het te kiezen materiaal De resultaten, welke we op deze expositie mochten zien, waren inderdaad verrassend te noemen. Van de 29 leerlingen hadden er 24 den cursus beëindigd en de resultaten van een en ander waren in keurige pastel-teekeningen verwerkt. Gisteravond bij. de eindles waren o.m. aan wezig de rijkstuinbouwconsulent, de heer ir. K. Volkers en de Commissie van Toezicht on der voorzitterschap van den heer J. G. Bal lego. Aan de leerlingen werden verschillende vragen gesteld, door den heer Volkers en den heer Ballego, Het resultaat van den cursus werd samen gevat in een eindrapport, dat als volgt luidde: de heer I. Kret, P. van Diemei en R. van Eruggen, verwierven de kwalificatie: met zeer veel vrucht; de heeren J. Maandag, N. v. d. Kroft, A. van Houten, A. Oudshoorn, A. v. d. Nagel, P. J. Verdoes en T. v. Werkhoven, met veel vrucht: de heeren E. P. Vacano, P. Reizevoort,. J. \an Rijn, P, J. Taffijn, D. Steuven, P. J. Han sen, J. van Heuzen, T. Heetveld, A. H. J. Rooloos, J. Houwer, A. Driessen, H. Noort, H. Rutgers en T. v. d. Mark: met vrucht. De leider van den cursus de heer A. Gal jaard, kan ongetwijfeld met voldoening op dezen cursus terugzien. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g 3201. Naamlooze Ven nootschap Motor Omnibus-dienst Alphen aan den Rijn (M. O. D. A.), Alphen aan den Rijn. Wilhelminastra-at 5. N. Comm.: H. van Leeuwen, Johzn., Alphen aan den Rijn. De heer J Nieuwstraten, Steenstraat 11, heeft in zijn zaak den n'euwsten Ameri- kaanschen electrischen pinda-brander aan geschaft, waardoor hij in staa* is in den kortst mogelijken tijd elke gewenschte hoe veelheid pindas' te branden. Zoo versch mo gelijk kan men dit artikel dus bij hem be komen. Men zie in verband hiermede de belangrijke annonce in dit nummer. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde houdt Vrijdagavond 7 April haar maandelijksche vergadering in het Nutsgebouw alhier. Als spreker zal optre den dr. P. Valkhoff met het onderwerp: Ary Prins on Joris Karl Huysmans. Een vriendschap. ALG. R. K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". 4e Jaarvergadering. In de Burchtzaal van Hotel „Den Burcht" kwam de alg. R. K. Propagan- daclub „Dr. Schaepman" gisteravond in jaarvergadering bijeen, tevens ter be spreking van de t,verkiezingsactio". Circa half negen werd de bijeen komst, waarbij een groot aantal leden tegenwoordig was, geopend door den voorz. mr. H. F. A. Donders met den chr. groet en een woord van welkom. Spr. wil niet memoreeren wat door „Dr. Schaepman in de vier jaren van haar bestaan is gepresteerd. Er is veel nuttig en practisch werk verricht op cultureel, sociaal en politiek terrein. Spr. wil alleen wijzen op de in het afgeloo pen jaar gevoerde actie van steun voor de R. K. georganiseerde werkloozen en de lezingen door den geest, adviseur kap. D. Dorbeck dit jaar aangevangen. Spr. brengt de propagandisten voor hun actie en kap. Dorbeck voor zijn reeds gehouden lezingen hartelijk dank. In verband met de actie voor de Kamer verkiezingen moet deze cursus echter onderbroken worden om echter in het komende seizoen te worden vervolgd. Spr. doet tenslotte een beroep op aller ijver en enthousiasme. Nadat de notulen zijn gelezen en goedgekeurd, volgen eenige mededeelin- gen betreffende verhindering en aan melding nieuwe leden. Er wordt op aan gedrongen de bevestiging der aan de leden toegezonden notulen aan den se cretaris toe te zenden. Een circulaire is gezonden aan de be sturen van verschillende organisaties ter versterking van het ledental, waaraan de voorz. nog eenige propagandistische woorden toevoegt. Aanbevolen wordt nog eens de actie voor de K.R.O., en het huisbezoek, waarvoor de lezingen van kap. Durbeck de voorbereiding vormden. In dit verband worden vooral aanbevolen de radiorede voeringen ter in leiding der verkiezingen door vooraan- taande Katholieken voor de K.R.O. en die in brochurevorm zijn uitgegeven. Op deze brochures zijn door het bestuur 100 abonnementen genomen voor de propa gandisten en districtsleiders. Deze zes brochures zullen kosten tesamen 0.50. Voor ƒ0.25 wordt daarbij het program ma der R. K. Staatspartij beschikbaar gesteld. Gratis wordt aangeboden een proefnummer van het orgaan Maandblad der R. K. Staatspartij. Ingekomen is een schrijven van het Comité voor actie R. K. Jongeren Vre- desbond waarin gevraagd wordt een op wekking tot toetreding. Voorts eenige ingekomen stukken be treffende cle oprichting Comité „Katho liek Leiden'1. Het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Lombert. maakte meiding van de actie voor het R. K. Comité voor werkloozenzorg, waarover in den winter 1931'32 aan dit Comité precies 4800 kon worden afgedragen. Voor dezen winter werd tot nu ruim 2500 bijeen gebracht. Voorts memoreerde de secr. cle ge weigerde toestemming van B. en W. voor het tehuis: ,(Luctor et Emergo" te Nij megen, de door kap. Dorbeck gehouden ontwikkelingsavonden en de actie voor de R. K. Kiesvereeniging. De R. K. propagandaclub „Dr. Schaepman" telde dit jaar 32 donateurs en donatrices, 88 begunstigers en 177 leden. Met esn op gedekt en vooral opwekkend slotwoord eindigde de secretaris zijn keurig ver- zord jaarverslag, dat een hartelijk en verdiend dankwoord van den voorzitter tengevolge had. Door de kasnazieners werden de boe ken en bescheiden over 1931 in orde be vonden, zoodat de penningmeester werd gedechargeerd. Het verslag van den penningmeester den heer A. Speel sloot met een batig saldo van 273.08. Tot leden 'an de kascommissie 1933 werden benoemd de heeren Doeswijk, van Zijp en Visser. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren mevr. J. Man- dersVermeulen en de heer P. N. Brou wer, die beiden herkiesbaar waren. Her kozen werden mevr. J. Manners—Ver meulen en de heer P. N. Brouwer. Voor de bespreking van de verkie zingsactie voerde de heer Lombert het woord die vroeg ijver,' werkkracht en beginselvastheid cm te werken voor de R. K. Staatspartij. Door de vervroegde verkiezingen moeten de voorbereidingen ip vlugger tempo geschieden. Op 1 April verschijnt de kiezerslijst en kunnen de 51 districten worden uitgestippeld. Nu moeten we adressen hebben waar de groote reclamebiljetten der R. K. Staats partij kunnen worden opgehangen. Na 1 April komt het huisbezoek en moet het propaganda-materiaal worden rondgebracht, wat serieus moet geschie den. Op een bepaalden datum moet op gave geschieden van de adressen van zieken- en gebrekkigen, die per auto naar de stembus moeten worden ge bracht. Er zal een collecte aan de ker ken worden gehouden en er zullen buurt- vergaderingen worden gehouden, waar voor de propagandisten vooral bij de genen, van wie men niet zeker is moe ten propageeren. Vervolgens besprak de secr. het werk op den verkiezingsdag zelf, het houden van twee fietstochten op Zaterdagmidda gen en een fakkeloptocht op den voor avond der verkiezingen, waarbij doeken en transparanten worden meegevoerd. Getracht zal worden enkele honderden vlaggen in Leiden te verspreiden, waar mee echter met de belasting rekening moet worden gehouden. Op Donderdag 20 April zal in de Stadsgehoorzaal een groote propaganda- vergadering worden gehouden. waarop al» sprekers zullen optreden mr. Romme, gemeenteraadslid te Amsterdam en pa- Zij die zich per I April a.s. wenschen te abonneeren op ,,DE LEIDSCHE COURANT", ontvan gen de voor dien datum verschij nende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hitiers rrachtigingswet aangenomen met 441 tegen 94 stemmen. Alleen de socialisten stemden tegen. Hitiers regeeringsprogram. Een verklaring van het Centrum, (le blad). (le blad). De ontwapeningsconferentie niet ver daagd wegens het verzet van Polen en de Kleine Entente tegen het plan-Mussolini- MacDonald. (2e blad). Engeland dreigt Rusland met een invoer verbod. (2e blad). BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot steunverleening aan de kip- pen- en eendenhouderij, de vlasteelt, de roggeteelt en den tuinbouw (2de blad) en ten behoeve van bloemenkweekers le Aalsmeer en Haarlemmermeer. (1ste blad). Een Pander-vliegtuig in de Waalhaven te Rotterdam afgegleden. Eén vlieger kwam om het leven. (Luchtvaart 3e blad). AGENDA LEIDEN. Maandag. R. K. S. V. „St. Augustinus", voordracht prof. Berg, Eigen Huis 8.45 uur. Donderdag, R. K. Vereeniging van Ge zinshoofden, den Burcht, 8.30 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van* Maandag 20 tot en met Zondag 26 Maart a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. ter H. de Greeve S.J. Spr. wekte allen op aan het verkiezingswerk deel te ne men, waarbij men zioli houde aan de aanwijzingen van den districtleider. Hierna werd het propagandawerk in zake huisbezoek en verspreiding bespro ken. Voorgesteld werd een bespreking met alle districtleiders te houden, waar toe werd besloten. Plakken en kalken is alleen geoorloofd met schriftelijke toe stemming. Na nog eenige besprekingen van de zijde der vergadering sprak de geest, adviseur nog een krachtig woord over het zeer groote belang dezer verkiezin gen, omdat er nooit meer dan dezen keer op het spel heeft gestaan. Daarom wekte kap. Dorbeck op met alle kracht te werken. De actie der tegenstaanders mag niet worden onderschat en er zal met geweldige energie gewerkt moeten worden om te behouden, wat wij behou den moeten. Met een dankwoord van den voorz. en den chr. groet werd hierna de bij eenkomst beëindigd. Vereeniging van T.B.C.-patiënten. In „Zomerlust" heeft gisteravond de Leid- -sche afdeeling van de Vereeniging tot Bevor dering der Belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland een propaganda-feestavond gehou den. Welwillende medewerking werd hierbij verleend door het jazz-gezelschap „To Night" en het accordeon-duo Pijnakker en Horree. 7 oen de voorzitter, de heer Ober, den avond opende was de zaal geheel bezet, In zijn kort openingswoord wees deze op de bijzonder zware taak der vereeniging vooral op het „nazorg"-terrein in dezen tijd, nu reeds zoovele gezonde menschen geen werk kunnen vinden en door de vereeniging financieel ge steund moeten worden. Waar de kas der ver eeniging steun behoeft, werd deze feestavond belegd. Bijzonder op prijs stelde de vereeni ging de belanglooze medewerking van de mu sici en tooneelspelers. Vervolgèns werd een afwisselend programma afgewerkt. Tooneel, zang en muziek wisselden elkaar al en weldra waren allen door een onmisken bare feeststemming bevangen. Dames met tom bola-loten maakten tijdens de pauze goede zaken, want de keur-collectie prijzen verlokte afgezien nog van het goede doel elkeen tot het koopen van een of meer lootjes. Zoo wel het accordeon-duo als het jazz-gezelschap en de looneelspelenden oogstten grooten bijval. Wat werd er hartelijk gelachen om de komische voorvallen! De heer L. Lessing hield een propaganda- rede, waarin hij niet alleen wees op de ideëele, maar ook op de materieele belangen der vereeniging, m.a.w. werkwijze en doel om schreef, doch tevens de niet-leden opwekte lid Ie worden en de leden aanspoorde leden te werven. Ook hij memoreerde den moeilijken tijd, welk de vereeniging thans doormaakt. Meer dan ooit is het daarom thans noodig j deze zoo nuttige vfereeniging te steunen In haar zware taak. Reeds zoo zwaar getroffen door de gevolgen van hun ziekte mogen de tb.c.-patiënten niet ten offer vallen aan den economisch ontwrichten tijd. In meer dan een opzicht kan van den feest avond worden getuigd, dat hij uitstekend ge slaagd is!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2