Hitier krijgt zijn volmachten 24ste Jaarrang VRIJDAG 24 MAART 1933 No. 7465 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I! GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. De Katholieken in Duitschland De twee Katholieke partijen in Duitsch land, Centrum en Beiersohe Volkspartij, hebben gisteren in den Rijksdag gestemd voor de bekende machtigingswet, waarbij aan Hitler een uitbreiding van bevoegdhe den wordt verleend, welke haast gelijk staat met een blanco-volmacht. Het Centrum en de Beiersche Volkspartij hebben aldus gehandeld niet omdat zij principieele voorstanders zijn van een dictatuur. Zij hebben aldus gehandeld ondanks dat zij principieel tegen een dictatuur zijn. Men leze met aandacht na de verklaring, door den Centrum-leider mgr. Kaa-s afge legd. En hieruit kan men concludeeren, dat het Centrum medewerking met de regee ring, die er nu eenmaal is, noodig acht inhet belang van het land noodig acht om erger te voorkomen. De vraag is gewettigd, of het Centrum zich ooit in zulk een moeiehjke positie heeft bevonden als in dit geval. Zij had zich kun nen stellen in een „oorlogspositie" tegenover het bewind-Hitier. waardoor een voor de Katholieken zoowel als voor het geheele land zeer bedenkelijke toe stand zou zijn ontstaan. Indien de machti gingswet niet zou zijn aangenomen, zou de rijksregeering tóch niet geweken zijn, en zou zij getracht hebben, op andere wijze haar zin te krijgen, tegen de Katholieke partijen in. En zou onthouding van steun aan de Hitler-regeering ook niet prac- tisch beteekent hebben: steun aan de Communisten, met als kans voor het land de rampzalige toestand van een fel anti godsdienstig communistisch schrikbewind? Men oordeele over de houding der Katho lieke partijen in Duitschland daarom niet gemakkelijk en luchthartig. Waarom stemmen op de R.K. Staatspartij?' Waarom stemmen we op Woensdag 26 April op de R.-K. Staatspartij? 8. Omdat wij de les van onzen Marxisti sche n tegenstander verstaan. Welke les wij hier bedoelen? Dezer dagen werden in een verkiezings- geschrift van de S.D.A.P. alle aanhangers van de S.D.A.P. opgeroepen, de eenheid te bewaren kost wat kost. Woordelijk zegt het geschriftje: Versnipper de krachten niet door het steunen van kleine machtelooze groepen, die hoogstens in staat zullen zijn een even machtelooze enkeling naar het par lement te sturen, om wiens woord nie mand iets geeft, omdat er geen reëele volksmacht achter staat. Vormt door uwe eenheid ééne machtige, sterke partij, in staat en bereid om in daden om te zet ten, wat gij door uwe stemmen hebt uit gesproken. f De „Limburger Koerier" schrijft naar aanleiding hiervan het volgende: „Verstaat gij, Katholieke kiezers, de les van den marxistischen tegenstander? Niets heeft de S.D.A.P. onbeproefd ge laten, om de eenheid van de R. K. Staats partij te breken. Iedere afvallige uit de ge lederen van de Staatspartij werd in de so cialistische pers om het hardst bejubeld. Waarom? Het antwoord geeft ongewild het socialistisceh verkiezingsgeschrift nu de roode heeren zelf belaagd worden door een heirleger van kleine revolutionnaire par tijtjes, en vreezen aan deze partijtjes een gedeelte van hun kiezers kwijt te raken. Nu betoogen zij plotseling luidkeels (en overigens zeer juist!), dat voor alles de eenheid bewaard moet worden, en dat ver snippering van krachten slechts tot mach teloosheid leidt. Dat woord is ook tot on3 gesproken Wie dissidenten-groepjes steunt, welke van te voren reeds tot machteloosheid zijn veroordeeld, mist het verantwoordelijk heidsbesef, dat van den kiezer gevraagd mag worden, en handelt als Katholiek in deze zoo ernstige tijden nu, naast een schrikbarenden economischen nood, onder aanvoering der marxistische partijen in bij na ieder land (zie Mexico, zie Spanje, zie Rusland, zie Duitschland tot vóór kort, zio de door de socialisten gesteunde steeds driester optredende Dageraadsactie in Ne derland 1) het christendom in zijn meest elementaire rechten wordt bedreigd al evenzeer op onverantwoordelijke wijze. Meer dan ooit geldt voor ons het: Siuit de gelederen. In eenheid voorwaarts!" Wij willen het voor vandaag hierbij laten. „De waarheid is een teere zaak. Waar het de S. D. A. P. geldt, neemt de R. K. „Leidsche Courant" het niet erg nauw. Zal het orgaan zijn fouten erkennen Aldus de sprekende opschriften boven een artikeltje in de „Vooruit", waarop wij slechts met een enkel woord willen reagee- ren. Slechts mei een enkel woord, omdat het artikeltje met de minste houvast geeft voor een geóachtenwissehng en de schrijver er van volkomen maar dan ook vol komen, voor de volle 100% op zichze.f van toepassing laat worden, wat hij g e- heel ten onrechte aan de „Leidsche Courant" verwijtl.... Hij schrijft n.l. Om de r.-k. arbeiders nu echter bang te maken voor de S.D.A.P. komt de hoofdredactie nog eens met den leuter praat, dat de 3.D.A P. feitelijk precies hetzelfde is als de communistische partij. Ge weet dat de communist Knuttel in den raad zei, dat hij scherp tegen den godsdienst was. Nu blijkt de S.D.A.P. toch hetzelfde te zijn als de C.P.H., dus de S.D.A.P. is ook fel tegen den godsdienst. Een redeneering. die nogal doorzich tig is en geen erg hoogen dunk geeft van het logisch denken van deze hoofd redactie. Verder heet het, dat wij „de tactiek der communisten als einddoel beschou wen"' en aldus de „Vooruit" dan aan ons adres „daar zit nu het vuiligheidje, dat de redactie hier (laten we hopen onbewust) uithaa.t". Al dat fraais is bedeeld als reactie op een artikeltje in ons nummer van 17 Maart. Ma a rdaarin hebben wij, natuurlijk, met geen enkel woord gezegd of ge ïnsinueerd (wat inderdaad „leuterpraat" zou zijn), „dat de S.D.A.P. feitelijk precies hetzelfde is als de communistische partij En van al dat andere 6taat in ons artikel tje ook niets!! Met den schrijver van „Vooruit'" willen wij wel van gedachten wisselen, indien hij hij veroorloove ons deze voorwaarde zich een part ij toont; niet praat in de ruimte uit ons door hem gewraakt artikel van hem in den vervolge liever maar raak pra ten, als het niet al te erg wordt. Maar wij beloven hem te zullen antwoorden, als hij uit ons door hem gewraakt aritkel van 17 Maart citeert en dan van ons ver langt een onzerzijds gedane concrete be wering tebewijzenofinte trek ken. Heusch aan dat verlangen zullen wij dan voldoen. Maar 't zal niet noodig zijn, veronderstellen we! V Woorden en daden In een propagandablad voor de a.s. ver kiezing geeft de Vrijheidsbond een zeven tal „feiten, die niet iedereen weet" een aantal, dat natuurlijk te vermeerderen is, en waarop wij hier een zeer bescheiden aanvulling willen geven met slechts één ander feit. Bedoeld propagandablad begint dè me- dedeeling van ieder dezer zeven feiten met: „weet ge". En het op de laatste plaats genoemde feit luidt: „Weet ge, dat wij het onder deze om standigheden onzen plicht achten het Ne- derlandsche volk te zeggen, dat het gan- sche levenspeil vooral van de overheids lichamen omlaag moet, omdat anders een financieele debacle en de daarmede ge- ALLEEN DE SOCIALISTEN STEMDEN TEGEN De rijkskanselier zet het regeerings program uiteen DE REGEERINGSVERKLARING. Gistermiddag te half twee kam de Rijks dag in tweede zitting bijeen. De zaal en de tribunes waren weer tot de laatste pla-rts bezet. Hitler werd bij het binnentreden door zijn partijgenoot en. die van hun zet els op rijzen, begroet. Hij ging op zijn plaats als afgevaardigde zitten, terwijl de ministers von Neurath en graaf Sebwerin Krosigk aan de regeeringstafel plaats namen. President Goering opende de vergadering met een korte toespraak. Nadat de Rijksdag de wijziging van het reglement van orde vervolgens had aange nomen en de vrijlating van de soc. afge vaardigden, die in verzekerde bewaring zitten, had geweigerd volgde de regeerings- verklaring. Hitler, in de bruine partijuniform ge kleed, werd met een drievoudig „heil 1" ge roep van de nat. soc. begroet. Het program van den wederopbouw van volk en rijk vloeit voort, aldus de rijkskan selier, uit den groeten nood van ons poli tiek, moreel en economisch leven. Het is de overtuiging, dat de ineenzin- kirg haar oorzaak had in inwendige defec ten van het volk. Het is het doel der regeering, die ge breken uit ons volksleven uit te roeien. Het door de Marxistische dwaalleer systematisch bewerkte ver pal der natie, van de wetten de onvereenigbare tegen stellingen op het gebied der wereldbe schouwing zou, ware het blijven voortbe staan, de vernietiging worden van de basis van ons volksleven. De geheel tegenstrijdige houding van volksdeelen ten opzichte van de begrippen staat, maatschappije godsdienst, moraal, gezin, economie en eigendom schept ge schillen, die tot een oorlog van allen teeen allen zouden hebben moeten voeren. Uit gaande van 't liberalisme van de vorige eeuw als wegbereider van het socialisme moest deze ontwikkeling van destructie on vermijdelijk op een communistischen chaos uitloopen. Straatroof, plundering van winkels, brandstichting, aanslagen op spoorwegen, al deze misdaden krijgen als uitvloeisels van de communistische idee hun moreele sanctie. De methoden van individueele en massale terreur hebben den nationaal-so- cialisten in de afgeloopen iaren meer dan 30 dooden en 10.000 gewonden gekost. De brandstichting in den Rijksdag laat duidelijk zien, wat Europa van een zege van deze duivelsche leer zou hebben te verwachten. Het lot van v. d. Lubbe. Wanneer zekere pers buiten Duitsch land probeert de nationale verheffing met deze jammerlijke daad te vereenzelvigen, dan kan mij dit slechts in mijn besluit ver sterken, om niets ononderzocht te laten om in den kortst mogelijken tijd deze misdaad door de openbare terechtstel- 1 i n g van den schuldigen brandstichter en zijn medeplichtigen te straffen (storm achtig gejuich bij de nazis). Het is de regeering evenwel niet te doen om een negatieve bestrijding van het com munisme. maar voor alles om de positieve taak, de arbeiders te winnen voor den natio nalen staat. paard gaande algemeene verarming niet is te voorkomen?" In aansluiting hiermede mogen wij één ander feit, „dat niet iedereen weet", in het licht stellen. Weet ge, dat in de Tweede Kamer de concrete bezuinigingsvoorstellen van de huidige Regeering bestreden zijn door. den Vrijheidsbond, bij Defensie, bij On derwijs, bij Volksgezondheid, bij Justitie? Bij een dergelijke politiek van den Vrijheidsbond waarbij daden in zoo fla grante tegenspraak zijn met woorden zal inderdaad, voorzoover het van deze partij afhangt, „een financieele de bacle en de daarmele gepaard gaande ver- j arming" niet kunnen worden voorkomen! Het uit den weg ruimen van het com munisme in Duitschland in een binnen- landsche aangelegenheid, waarbij de overi ge wereld slechts in zooverre belang heeft, lat het uitbreken van den communistischen chaos in Duitschland tot vreeselijke gevol gen voor het buitenland zou kunnen lei den. Gelijke politiek in Rijk en Landen. Wat verder rijk en landen betreft, de rijksregeering beoogt geenszins afschaffing der landen, maar zij zal krachtens do mach tigingswet wel beschikkingen treffen, die zullen strekken om voor altijd gelijkmatig heid der politiek in rijk en landen te waar borgen. Onder geen voorwaarde zal geduld wor den, dat ooit de ministers zooals tot dus ver geschiedde, zelfs met behulp van de radio, elkaar ten aanzien van de openbare meening van de geheele wereld verlagen. Het leidt tot een volledig verlies van de beteekenis van de wetgevende lichamen wanneer in een tijd van vier jaren, een normale wetgevende periode, dus het volk gedwongen wordt, twintig keer naar de stèmbus to gaan. De regeering zal een weg weten te vinden, om binnen een wetgeven de periode door één enkele wilsuiting van het volk voor het geheele gebied van het rijk de verhoudingen in de wetgevende li chamen te regelen. De wettelijke grondslag van den nieu wen vorm van de grondwet moet door het volk, uitgenomen die elementen welke op zettelijk het bestaan der natie negeeren, worden goedgekeurd. Herstel der monarchie niet voor bespreking vatbaar. Gezien den thans in het volk heerschen- den nood acht de regeering het vraagstuk van een monarchistische restauratie niet voor bespreking vatbaar. Zij zal pogingen om dit vraagstuk in welk afzonderlijk land ook op eigen gelegenheid op te lossen als een aanval op de rijkseenheid beschouwen en daarnaar haar gedragslijn bepalen. Moreel herstel van het volk. Tegelijk met de zuivering van het open bare leven van gifstoffen zal de rijksregee ring een ingrijpend moreel herstel van ons volk ter hand nemen. Theater, film, radio, pers zullen daarbij als middelen dienst doen. De kunst heeft tot taak, de uitdruk king van den tijdgeest te zijn, van het op komend beroisme. Bloed en ras staan thans beheerschend op den voorgrond. Daarbij spreekt het vanzelf, dat de tradities van het verleden bewaard en behouden moeten worden. Met de zuivering van het openbare leven van het politeke en moreele gif wordt te vens voorzien in een behoefte van het godsdienstige leven. De nationale regeering ziet in de beide Christelijke godsdiensten belangrijke factoren voor het behoud van ons volk. Zij zal de verdragen tusschen haar en de landen gesloten, eerbiedigen, doch ver wacht en hoopt, dat haar werk tot de ze delijke en moreele vernieuwing van het Duitsche volk, ook bij de godsdienstige gemeenschappen erkenning zullen vinden en bevorderd worden. Zij zal zich tegen over alle ander godsdiensten met objec tieve rechtvaardigheid gedragen. Land- en hoogverraad zullen voortaan met barbaarsche strengheid worden ge straft. (Delirante instemming bij de regce- ringspartijen). De te volgen economische politiek. Groot is de taak der nationale regeering op het gebied van het economische leven. Het volk leeft niet voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven beslaat niet ter wille van bet kapitaal, doch het kapitaal dient het bedrijfsleven en het bedrijfsleven dient bet volk. Principieel zal de regeering de waarneming der economische belangen van het volk niet behartigen langs den om weg van een door deD staat te organisee- ren bedrijfsbureauciatie doch door de krachtigste bevorderinc van het particu lier initiatief. Door erkennning van hel particulier eigendom zoowel als van het productieve kapitaal eenerzijds en den productieven arbeid anderzijds moet een rechtvaardige samenwerking tot 6tand ko men. De onvermijdelijke hervorming van ons belastingwezen moet vóór alles tot vereen voudiging van een bezuiniging op fret staatsbestuur leiden. De regeoring zal valuta-experimenten vermijden. Twee economische kwesties van de eer ste orde staan voorop: de redding van de boeren moet onder alle omstandighe den haar beslag krijgen, want een gezonde en levende landbouw is tevens de eerste voorwaarde voor den bloei van industrie- binnen- en buitenlandschen handel. De overwinning van den economischen nood hangt voor een goed deel af van de inscha keling van het leger van werkloozen in 't productieproces. Hierin ziet de regeering haar tweede grooté taak die slechts ver vuld kan worden met doorzetting van alle daarvoor noodige maatregelen. Ook de sociale politiek moet worden hervormd. „Wij hebben de verbinding met de wereld noodig." De rijksregeering staat volstrekt niet vijandig tegen export; wij weten, dat wij de verbinding met de wereld noodig heb ben. Duitschland werd echter jarenlang gedwongen, prestaties zonder tegenwaarde te volbrengen, zoodoende is onze uitvoer minder een handelspolitieke dan een finan cieel politieke aangelegenheid. Zoolang men ons een rechtvaardige re geling van de buitenlandsche schulden niet mogelijk maakt, zijn wij genoodzaakt de dcviezenbeperking te handhaven. In be ginsel wenschen wij echter do inschake ling van ons rijk in de vreedzame concur rentie der volken. De wereld moet haar ontwapenings plicht nakomen. De bescherming van de rijksgrenzen en bijgevolg van ons volk ligt bij de rijksweer die krachtens het verdrag van Versailles als eenig werkelijk ontwapend leger ter wereld mag gelden. Desondanks mag ons volk met trots naar de rijksweer opzien, die onder moeilijke omstandigheden onze boste militaire tradietic-s heeft hooggehou den. Het Duitsche volk kwam zijn door het verdrag van Versailles opgelegde ver plichtingen met pijnlijke nauwgezetheid na en wacht nu reeds sedert jaren op het nakomen door andere naties van hun be loften omtrent ontwapening. Het is onze oprechte wensch, van een versterking van leger en bewapening af te zien, mits de overige wereld haar ontwapeningsplicht nakomt. (Stormachtige toejuichingen ook bij het centrum). Duitschland eischt gelij ke levensrechten en gelijke vrijheid. Daar toe wil de nationale regeering het Duitsche volk opvoeden. Het Duitsche volk wil met de wereld in vrede leven. De nationale regeering is be reid ,elk volk de vriendschapshand te rei ken, dat bereid is het treurige verleden eindelijk definitief af te sluiten. S'.echts indien weder vertrouwen zal heerschen onder de volken, kan de nood der volken worden gelenigd. Daarvoor acht do regeering noodzake lijk: 1. een volledige autoriteit wat betreft de politieke leiding in binnenlandsche aangelegenheden, ten einde het vertrou wen in de stabiliteit der verhoudingen to herstellen. 2. De verzekering van den vrede door de werkelijk groote naties op langen ter mijn door het onderling vertrouwen tus schen de mogendheden. 3. De besliste overwinning van het go- zond verstand op economisch gebied en een algemeene internationale verminde ring van de herstelschulden en onmogelijke financieele verplichtingen. Dc regeling van het ontwapeningsvrang stuk is reeds afgestuit op technische de tailkwesties. De tegenwoordige toestand van onzekerheid kan echter niet langer du ren. Als een teeken var goeden wil erken- nen wij het, dat de Britsche regeering te Genève thans een poging deed de confe rentie definitief tot een spoedig beslissing te brengen. De rijksregeering steunt deze poging tot algemeene ontwapening bij do handhaving van het standpunt der rechts gelijkheid. Omvattender is nog het plan van den leider der Italiaansche regecring, die de

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1