r VRIJDAG 24 MAART 1S33 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 HOOGMADE. f Waterleiding. In verband met een bij bet gemeentebestuur voor eenigen tijd in gekomen verzoek van de plaatselijke mid- denstandsvereeniging, heeft de Raad Bur gemeester en Wethouders de bevoegdheid gegeven in voorkomende gevallep, waarin zulks naar hun oordeel gewenscht voor komt, af te wijken van de bepalingen der verordening op de levering van water, door pereeelen in een lagere klasse te rang schikken dan waarin ze volgens hun waar de behooren. Aan een aantal ingezetenen is medege deeld. dat zij voor verlaging in aanmerking komen. Voor wat betreft het dorp Hoogmade zal ook voor dit dorp een onderzoek ingesteld worden naar personen, die voor bovenge- neomdo regeling in aanmerking komen. NOOTDORP. Verkooping kerkschapen. Bij de 1.1. Woensdag gehouden verkooping van scha pen der R -K.-kerk werden 92 schapen ver kocht, welke opbrachten een totaal bedrag van 1369. WOUBRUGGE. Geboren: Jozef Mattheus Clemens Maria z. van C. J. M. van Schagen en H. Th. v. d. Salm. Johanna Cornelia d. v. S. J. Zwetsloot en L. J. Borst. WARMOND Ontwikkelingsavond. Voor de laatste maal in dit seizoen heeft de afdeeling War mond in hotel de Stad Rome een ontwikke- lingsavond georganiseerd, waartoe als spreker was uitgenoodigd prof. Cleophas van het Groot Seminarie alhier, die sprak over het op 't oogenblik zoo actueel ondewrerp: „Het Communisme". Nadat de voorz. der vereeniging, de heer F Slager, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend en alle aanwezigen harte lijk welkom had toegeroepen, inzonder den geestelijken adviseur en den spreker van den avond, ving prof. Cleophas zijn rede aan. Wij leven, aldus spreker, in een tijd van extreme richtingen, in een tijd van uitersten De landen om ons heen geven hiervan een duidelijk voor beeld. Nog kort geleden hebben wij kunnen zien dat een extreme richting in Duitschland, n.l. de Nationaal Socialisten, zich van het ge- beele bestuursapparaat in Duitschland heeft meester gemaakt, hetgeen door het Fascisme in Italië reeds jaren geleden is gedaan. Wij Katholieken staan tegenover deze beide rich tingen niet svmpathiek, doch een beetje hui verig. Zijn wij meer gerust wat betreft het fascisme in Italië, hetwelk getoond heeft met de Katholieken te willen samenwerken, wat het Nationaal-Socialisme in Duitschland be treft hieromtrent zijn wij in het geheel niet gerust, want van deze partij is voor ons Ka tholieken heel weinig te verwachten, hetgeen de uitlatingen die door de leidende persoon lijkheden dezer beweging ten opzichte van de Katholieken zijn gedaan, volkomen motiveert. Doch de groote zwarte wolk is en blijft voor de Katholieken het Bolsjewisme of Commu nisme. In een buitengewoon interessant histo risch overzicht werd ons kennis gegeven van het ontstaan van het Communisme, de werking van het Communisme en haar houding ten op zichte van den godsdienst. Het was inderdaad een zeer leerzame lezing die ons een duidelijk beeld gaf van de ellende, die in den Sovjet staat wordt geleden, waar moraal en zeden uit de samenleving zijn verbannen. Laten wij vooral niet denken, aldus spreker, dat het communistisch gevaar voor ons land denkbeel dig is, want zoo nu en dan zien wij svmptonen, die er op wijzen, dat aan een wereldrevolutie bard gewerkt wordt en niets wordt ontzien en niets wordt gespaard om dit doel te bereiken. Tegenover dit gevaar kunen wij stellen onze eigen kracht en spreker betreurde het daarom, dat den laatsten tijd ook in onze krachtige partij de splijtzwam is binnengedrongen, het geen niet dan tot groot nadteel van onze par tij kan leiden. Met een krachtige peroratie spoorde spreker aan te stemmen op de eene partij, waarvan voor de Katholieken slechts heil te wachten is, n.l. op de R.K. Staatspartij Een sterke R.K. Partij aldus spreker, is tevens een machtig bolwerk tegen het steeds voort woekerende communisme, dat alle beschaving en elke cultuur wil vernietigen. Deze met bij zondere aandacht aangehoorde rede oogstte zeer veel bijval; de spreker had van den voorz. een woord van bijzonderen dank in entvangst te nemen voor zijn leerzame lezing. Nadat de voorz. nog enkele zakelijke me- dedeelingen had gedaan werd de bijeenkomst gesloten. „Dit is beslist de beste vermagerings- drank die er bestaat.'' „Hoe weet U dat?" „Ik neemt het al 10 jaar in. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Tegen een huis gehotst. Gisterenmorgen is de bestuurder eener vrachtauto van de fa. G. en Z .in de Raadhuisstraat tegen de voor pui van het sigarenmagazijn ,,'t Hoekje" van den heer V. opgereden. Een der étalage-rui ten brak, terwijl een gedeelte van de pui werd ingedrukt. Het ongeluk wordt geweten aan een verkeerde handeling door den bestuurder. Gevestigd: van Zwolle: Al. Scholing, Concordiastraat 24 Gouda: A. Lam en ge zin, fundeeringswerker, Raadwijkstraat 10 Koudekerk: L. Jongejan, dienstbode, Wilhel- ininastraat 25c Bodegraven: A. Th. de Groot, veehoudersknecht, Noordeinde 54 leiden: G. Kikkert, broodbakkersknecht, Em- malaan 5bis A Woubrugge: H. Ypma, vee houdersknecht, Kortsteekterweg 50 Zeven hoven: J. Rademaker, veehoudersknecht, Westkanaalweg 10. Vertrokken: naar Oegstgeest, Regentes- sclaan 24: dames M. en C. van Rijn Rijns burg, Moleneind 37: E. W. J. van Leeuwen 's Gravenhage, Thomsonlaan 78: M. E. J. van Leeuwen Zwammerdam, Kerklaan A 115: P. van Asselt en gezin Schipluiden J. J. van Leeuwen Waddinxveen, Zuidplaspol- der, Z. Dwarsweg 7, G. van der Lee, Utrecht, Spiegelstraat 4: C. Oostrum Vel- sen, Amstelstraat 7, A. J. van Dordrecht Veisen, Amstelstraat 7, P. M. Bosloper Vin- keveen, G. K. 30: H. van Spijkeren, Vinke- v«-en, G. K. 30, M. van Spijkeren Harmeien p. a. J. Hoogendoorn: G. van Harselaar. Geboren: Engel z. van P. van der Leek en D. Koper Sara d. van S. Seinen en A. J. Verschuur (wonende te Hoogeveen) Adriana d. van J. P. Houtman en A. P. van Leeuwen Wessel z. van A. Lammers en W. J. Grul. Martien d. van Chr. Dusoswa en C. M. de Bruijn Wilhelm Johannes z. van L. Koster en W. Weber. Betrouwd: P. J. Gaillard 26 j. en J. W. Schouten 25 j. AARLANDERVEEN. Oprichting St. Josephs-Gezellen. Woensdagavond kwamen de R. K. man nen van de toekomst na het Lof in een der schoollocalen bijeen, onder een voorloopige commissie van toezicht. Aanwezig waren Pastoor A. J. M. Hoo geveen en Rector van Galen, Centraal- President der St. Joseph-Gezellen Vereeni- gingen in Nederland. De Pastoor sprak zijn voldoening erover uit, dat men in zoo groote getale was op gekomen, wat hem het beste bewijs lever de, dat. er enthousiasme bestond voor het doel waarvoor men bijeen was. De Cen traal president werd door spr. welkom ge- heeten. Spr. hoopte ook, dat zijn eerw. voldaan over deze jeugd mannen en met een goede grondslag voor een Josephge- zellenvereeniging zijn cerugreis naar de hoofdstad zou aanvaarden. Aan den Centraal-President is nu het woord. Met groote aandacht werd zijn uiteenzetting gevolgd, eerstens de levens geschiedenis van Adolf Kolping den stich ter van de Gezellen-werken. Zeer interes sant sprak ook zijn eerw. over vele zijner ondervindingen in de Gezellen arbeid van alle afdeelingen. Hij wekte de jonge man nen op tot een stevige beleving van hun geloof. Alle aanwezigen, die hiervoor in de termen vielen, traden als lid toe'. De Centraal Praeses noodigde ieder uit, wanneer hij Amsterdam bezocht, een be zoek af te leggen aan de St. Jospehgezel- len aldaar. Spr. verzocht voorts contact te zoeken met de plaatseliike afdeelingen der omgeving. Door den Pastoor werd dank gebracht met woorden van groote waardeering. Spr. zag met blijdschap de tijd tegemoet, dat de Centraal praeses we derom in dit midden zou staan voor de installatie der St. Josephgezellen, wanneer hij dan ook de eer zou genieten Gezellen- vader te zijn. Met de groet „God zegene het eerzame handwerk" „God zegene het" werd de bij eenkomst gesloten. BODEGRAVEN. Bouwen. Door Burgemeester en Wethouders is aan Joh. de Jong ver gunning verleend tot verbouw van het winkelhuis van C. Vreeken, en aan S. Karman tot verbouw van een pakhuis voor rekening van de N.V. Handels maatschappij „De Veluwe". Arbeidsbemiddeling. Bij het cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling alhier staan heden als werkloos inge schreven 25 landarbeiders, 24 bouwvak arbeiders, 9 schippers. 3 grondwerkers, 27 losse werklieden, 13 fabrieksarbeiders 2 eleetriciens, 3 schilders, 9 pakhuis knechts. 1 bakkersknecht, 1 huisknecht, 1 chauffeur, 1 smid en 1 winkelbediende. Door de thans héerschende groote werkloosheid, is het de Arbeidsbemid deling beter dan voorheen mogelijk de werkgevers bi] I/et verkrijgen van be- roodigd personeel behulpzaam te zijn." Hunne aandacht wordt gevestigd op heb correspondentschap hier ter plaatse waar zij zoowel voor bepaalde seizoen werkzaamheden als voor z.g. vast per soneel kosteloos hulp kunnen verkrij gen. Wendt u tot de plaatseliike corres pondente. ten gemeentehuize, die u alle gewenschte inlichtingen gaarne verstrekt. Aanrijding. Op den hoek der Burg. Lo Couitrestraat reden 2 auto's tegen elkander op, dooi dat een uit de richting Gouda komende auto te veel links de bocht nam. Dcor de «gemeentepolitie werd procesverbaal opgemaakt. De ma- terieele schade was aanzienlijk. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Onderzoek ge loofsbrieven benoemd verklaarde leden van den Raad K. Stapper en M. Lug- tenburg. 3. Vaststelling der notulen. 4. Ingekomen stukken. 5. Stemming over het voorstel van B. en W. inzake een schrijven van den heer J. j} uit kar. 6. Voorstel tct goedkeuring van' de reke ning en verantwoording der gezondheids commissie over het kalenderjaar 1932. 7. Voorstel tot het verleenen eener bij drage in de kosten van vervoer van schoolkinderen. 8 Praeadvies inzake bet adres van de afdeeling Bodegraven der O S. P. betreftende een extra-nitkee- ring aan de werkloozen. 9. Voorstel be treffende het sluitingsuur voor winkels. 10. Voorste1 inzake een adres om wijzi ging van het uitbreidingsplan in Bui tenkerk. 11. Voorstel tot wiiziging van de verordening rege-ende de eischen van benoembaarheid enz. van de gemeente veldwachters. 12. Voorstel tot verkooo van bouwterreinen aan de Nieuwe Markt 13". Voorstel tot het verleenen van voor schotten on de vergoed in q-^n bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet. 14. Praeadvies inzake het adres van de Firma Baas en Domburg om verlaging der slachthuistarieven. 15. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van aan slagen in het schoolgeld. 16. Voorstel tot het geven van een naam aan de straat ten Noorden van de Oranjestraaf. 17. Voorstel tot aanvulling der algemee- ne politieverordening. Nafuif. Woensdagavond had er een feestvergadering nlaats van de vereeni ging van jonge liberalen. Twee nu van de club waren wat joven hun theewa ter en werden des nachts door de nacht- politie A. achter in een steeg in de Kerkstraat opgemerkt, waai ze druk bezig waren, alles wat in hun bereik was te vernielen. Terwijl de politie hen verbaliseerde zag een van hen kans te ontvluchten, waardoor een nacntelijke achtervolging ontstond totdat het de politie gelukte, den dader bij de gasfa briek in te retcenen. Het bleken 2 hee- ren te zijn uit Boskoop. Geboren: Cornelia Johanna d. van M. C. Veelenturf en N. 'G. M. Plomp Adriana Josephina d. van A. J. de Wit en J. P. Baas Han Martien z. van L. Smit en G. Prins. Ondertrouwd: P. A. V erhagen 32 j. en D. E. Verboom 23 j. Overleden: O. van Dam 49 j., geh. met A. van Dam. HAZERSWOUDE. Vereen. „Ziekenhitisverpleging". Woens dagavond vergaderde ten huize van mej. de wed J. N. Verhaar aan den Rijndijk de ver eeniging „Ziekenverpleging" tot het houden van de jaarvergadering. Behalve het bestuur en zuster Boer waren slechts twee leden te genwoordig. De voorz., de heer T. Wezelen burg, opende met een welkomstwoord en sprak e-- zijn teleurstelling over uit dat zoo weinig belangstelling wordt betoond voor deze ver gadering. wat echter niet wegneemt dat met blijdschap mag worden geconstateerd dat er veel medewerking wordt verleend voor het v.erk der vereeniging. De secretaris, dr. mr. G. M. den Hartogh, las nu de notulen der vorige vergadering, die onder dank werden goedgekeurd. De voorz. deelt mede, dat van verschillende ouders, wier kinderen in het afgeloopen jaar naar een va- cantie-kolonie zijn geweest, dankbetuigingen zijn ingekomen. Hierop volgt het jaarverslag van den voorzitter, waaruit blijkt, dat het ma teriaal der vereeniging 150 keer in bruikleen is afgestaan, hetwelk in sommige gevallen noo- deloos lang werd behouden. Van de ligtenten wordt steeds een goed en dankbaar gebruik gemaakt. De controle, gehouden bij de depot houders, strékt tot groote tevredenheid, daar alles steeds uitstekend in orde werd aange troffen. Door zuster Boer werden bij ver schillende gezinnen 1300 bezoeken afgelegd. Vanwege de vereeniging werden een tweetal patiënten naar een sanatorium en 20 kinderen naar een vacantiekolonie gezonden, waar mede groote offers van de kas waren gemoeid. De Emmabloem-collecte heeft een bedrag van f 246 in het afgeloopen jaar opgebracht, ter wijl de subsidie der gemeente met 50 voor het jaar 1933 is verminderd. Tenslotte nog de verblijdende mededeeling. dat door wijlen mej. De Jmg aan de vereeniging een legaat gioot /500. is geschonken, bezwaard met vruchtgebruik. Met den wensch dat Gods ze gen mag rusten op het werk, dat voor de lij denden wordt verricht, besloot de voorzitter het jaarverslag. De penningmeester, de heer F C. Engelberts, bracht daarop financieel ver slag uit. De ontvangsten bedroegen met inbe- grio van het saldo der vorige rekening, zijnde 345.98/^, de som van ƒ783.98'-;, de uitgaven ƒ603.01, batig saldo f 175.001^. Wegens af wezigheid van de commissie voor controle, werd Bij monde van den heer Th Verkleij rap port uitgebracht, waarbij bleek, dat alles ac curaat in orde was bevonden en geadviseerd dc rekening goed te keuren, waartoe werd besloten De penningmeester en controleur ont vingen een woord van dank van den voorz. voor hun arbeid. Op voorstel van den voorz. v.-erd besloten een bedrag van I 100 van het saldo te storten in het t.b.c.-fonds. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heeren dr. mr. G. M. den Hartogh, ds. P. L. Kiehl en Th. Verkleij met bijna algemeene stemmen herkozen, waarvan dr. mr. den Hartogh en de heer Th. Verkleij zich bereid verklaarden dien arbeid op zich te nemen, en ds. P. L. Kiehl, niet ter vergade ring aanwezig, bericht zal worden gezonden. Tot lid der commissie voor controle werd ge kozen in de vacature A. de Jong, die niet herkiesbaar was. de heer J. B. Spruijt, die zich bereid verklaarde. De voorz. deelde mede, dat door het t.b.c.-fonds in het afgeloopen jaar een bedrag van f 4626.64 was uitgegeven, en nog slechts f 867,33 Vs in kas was. Aangezien het uitzenden naar sanatoria en vacantie-kolo- tiiet veel geld kost, en maar een klein bedrag daarvoor disoonibel is, is het zeker gewenscht lom in de dringendste behoefte te voorzien) dat de kas wordt versterkt. Een uitnemend middel is hiertoe de verkoop van de Emma- hioem, die 26 April a.s. zal plaats hebben, en waardoor den ingezetenen dezer gemeente een gcede gelegenheid wordt geboden tot ver sterking van de kas mede te werken in het belang van deze noodige zaak voor hen die hulp behoeven. Door den secretaris, dr. mr. G. M den Hartogh, wordt daarop een woord van warmen en welverdienden dank gebracht aan den voorzitter voor al den arbeid voor de ver eeniging met zooveel ijver en toewijding ver richt, en voor de coulante houding die in alle opzichten in de vele moeilijke gevallen wordt aangenomen tegenover het bestuur. De voorz. dankt voor dit waardeerend woord, en wijst op de aangename samenwerking van het be stuur in de vaak moeilijke gevallen die voor kwamen, Bij de rondvraag vestigt de heer Spruijt de aandacht van het bestuur erop iets te zoeken voor de agenda, om meer belangstelling te v«kken voor de jaarvergadering. De voorz. belooft hiervan nota te zullen nemen en sluit met een woord van dank voor de betoonde be langstelling, de vergadering. Geboren Anna Christina Clazina, dochter van J. Huisman en G. Schakel Dina, dochter van P. Boer en L. C. Kos ter Boudewijn, zoon van B. van Zwie- ten en M. Dorrepaal Levenloos aange geven zoon van Ant. van Luijk en S. C. Stokman. Overleden: Pieter de Bruin, 86 jaar. Ondertrouwd: W. van Straten 25 jaar (te Zegwaar t) en Willemina Ver kerk 22 jaar. Getrouwd: W. F. den Hollander en J. van den Bosch. NIEUWKOOP. Geboren: Bernardus Cornelis z. van P. U. Veenhof en E. C. Vianen. Ondertrouwd: J. van Leeuwen 26 j. en J. M. Scheer 25 j., te Bode-gra ven. Overleden: C. R. Vermeij, 1 jaar. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt in openbare vergadering bij een op Maandag 27 Maart a.s. 's morgens om 9.30 uur. Deagenda bevat een 9-tal punten ter behandeling. LETTEREN EN KUNST Jackie Coogan bij de Jezuïeten. De bekende filmster Jackie Coogan, die thans studeert aan de Universiteit van do Paters Jezuïeten te California. heeft de rol van Ja ram gekregen in het Passiespel, dat daar in de maand April zal worden op gevoerd: Dit passiespel wordt geregeld om de vijf jaar door studenten van de Univer siteit opgevoerd. VOOR HUIS EN HOF WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT [In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). Zoo ongeveer in 't midden van deze maand is het de tijd om de koolsoorten te zaaien, wanneer namelijk de grondbewerking toelaat. Daarvoor moet in de eerste plaats de grond goed gespit en goed bemest worden, wart men moet krachtige, gezonde planten hebber., om er goede kooien van te verwachteu. Na het zaad uitgezaaid te hebben, wordt het met een greep of hark eenigszins in den grond gewerkt. Is men op hoogen zandgrond, dan den grond hierna vastloopen, waarna het zaad weer gedekt wordt met gewoon fijnen tuin grond of aarde. Het zaad moet er goed onder zijn, omdat de vogels, vooral de musschen erg op koolzaad verlekkerd zijn. Ook is 't goed, om na gezaaid te hebben, den grond te beleggen met rijsjes of takken, wat goed is voor 't stuiven. De planten moeten ook niet te dik op elkander staan. Wanneer bij 't op komen- gezien wordt, dat dit wel 't geval is, moet men de planten uitdunnen, zoodat ze goea op zichzelf staan, wat noodig is om goe de planten te verkrijgen. Er is jn dezen tijd veel wat in den grond gebracht moet wor den; behalve de verschillende koolsoorten: schorseneeren, wortelen soorten erwten, kort om alles, wat men in den zomer gaarne in den tuin zou willen hebben. Schorseneeren moeten redelijk diep in den grond gemaakt worden, om ze voor de roofzucht der vogeis te beschermen; wanneer ze wat diep in den grond gebracht zijn, kunnen deze ze niet zoo gemakkelijk uittrekken. Schorseneeren kan men wel een jaar over laten staan, dan wor den ze dikker en langer en behouden even goed den smaak. Tusschen de schorseneeren kan men sla zaaien, die er echter op tijd uit gehaald moet worden, want anders lijden de eerste te veel; zoo ook selderij en peterselie, om eens een paar planten hiervan te hebben. Er kan ook om 't bed der schorseneeren een rij sla geplant worden. Zoo kan men van wei nig grond vele vruchten halen, wat voor klei ne tuintjes natuurlijk aan te bevelen is. Nog andere groentesoorten komen nu aan de beurt. Wortelen moeten thans ook in den grond. Hiervoor wordt van ouds gebruikt en je nog steeds aan te bevelen de vroege deu vik, ook wel de Naarder tuin wortel of de Amsterdamsche bakwortel. Wie peterselie wil zaaien, moet er aan denken, dat dit zaad lang ligt, eer het opkomt. Spinazie en raaostelen kunnen nu ook nog eens gezaaid worden, en moeten maar even in den grond gehakt wor den; ook niet al te dik zaaien! Voorts radiis, wat uitstekend kan tusschen de wortelen, dan behoeft men daar geen aparisn grond voor te hebben; men zorge evenwel, dat ze tijdig-uit de wortelen wordt weggeplukt; natuurlijk als HET WEER OP ZONDAG. VOORLOOPIG DROOG EN ZONNIG, LATER ZACHTER. VOORAL OVERDAG. Den algemeenen weerstoestand over Europa in het midden der week, als uit gangspunt nemende voor de beoordeeling der kansen aan het einde, valt daarover het volgende op te mérken: Over Centraal-Europa en de Baltische landen had zich een krachtig gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat ten minste tot Donderdag aan de Oostzijde sterk ge voed werd door ee'n zeer kouden lucht stroom uit het hooge Noorden. Dientenge volge breidde het zich naar dien kant uit. De genoemde koude luchtstroom be woog zich verder door Centraal-Europa naar het Westen en veroorzaakte ook hier te lande koel, doch droog en zonnig weer. In verband* met drukverlaging over Z.W.- Europa woei bij ons en in de omgeving een vrij sterke Oostelijke wind. Het afstroomen van deze droge en kou de lucht naar het Westen heeft tengevol ge. dat de depressies, die ten Z.W. van de Britsche eilanden en van IJsland liggen, niet naar het Vasteland kunnen doordrin gen. Zeer waarschijnlijk zal de secundaire depressie, die ten Z.W. van de Britsche eilanden ligt, naar het Zuid-Oosten trach ten door te dringen, hetgeen ten gevolge heeft, dat de vrij sterke Oostenwind nog wel tot het einde der week zal aanhou den. en al mocht hij verzwakken, de Oos telijke richting zal behouden. Doordat in Oost-Europa de temperatuur iets stijgt on ook de hoogere luchtlagen warmer worden zal de temperatuur tegen het einde der week iets hooger worden, vooral overdag, en zal het weer voorloopig nog droog en zonnig blijven. Een nieuwe depressie, die ten Oosten van New-Foundland tot ontwikkeling kwam, kan aan het einde der week nog niet zoover in onze richting zijn doorge drongen, dat daarvan regenweer is te ver wachten. (Nadruk verboden). ze goed zijn. Sla kan eveneens wel door de wortelen worden gezaaid, die wordt er toch uitgeplukt als ze verplantbaar is, dus dan doet ze geen schade .Tusschen de rijen erw ten en capucijners kan zeer goed spinazie en raapstelen gezaaid worden, dat is anders toch verloren land. Bloembollenvakken: De bloembollen, zooals Hyacinthen, Tulpen, Crocussen, enz. zullen nu al uit den grond komen; ten minste wanneer ze op tijd, dat is in 't napaar, geplant zijn. De bollen worden dan, of de perken, met blad gedekt In dezen tijd ongeveer moet het blad er afgenomen worden, en al is het, dat het nog sterk vriest, dan moet het toch eenigszins worden ver minderd want men zal bij 't afnemen zien, dat de bollen al in 't blad gegroeid zijn. Laat men dit te lang zoo zitten, dan zal de erva ring leeren, dat de bladeren der bollen, die eenigen tijd met het blad in aanraking zijn geweest, zwart zijn geworden, en later bij ge- heele ontwikkeling zal men zien, dat er gaat jes in de bladeren van overgebleven zijn, en m 't ergste geval kunnen de bloemknoppen daar ook mee verloren gaan, wat zeer jam mer zou zijn, want een vak met deze bolge wassen is prachtig in 't voorjaar, dus we moeten er zuinig op zijn. Het gazon ver dient wel goed gehandeld te worden, want het kan 't sieraad van den tuin zijn. Is het gras in 't najaar bemest met ruigen mest, dan moet daar nu eens overgegaan worden met een sleep van takken of zoo iets, waardoor de mest wat fijn gemaakt wordt. Hierna harkt men 't gras af, zoodat al het stroo of de ruige mest. die nog op 't gras lag, er van verwijderd wordt, waardoor tegelijk ook alle kluitjes mest enz. goed fijn zullen worden. Vervolgens is het goed met een zware steenen rol het gras eens te berollen, waardoor alle hoogten, 6ie er zich in bevinden, plat worden en men alzoo een goeden vasten bodem krijgt. Wat anderen er van zeggen Aan de Huisvrouwen van Leiden en onliggende Gemeenten. 't Wordt lente! En mèt de lente, breekt ook het groote voorjaarsfeest der huis vrouw aande schoonmaak! Alles gaat van zijn plaats, kasten worden leegge haald en weer ingeladen. Huisvrouwen, als ge bezig zijt het huis „met bezemen te koe ren", och, denkt dan ook eens aan de Stich ting „Het Leidsche Brokkenhuis'? Ge komt allicht iets tegen, dat ge niet meer ge bruikt, en dat het Brokkenhuis nog zoo gaarne aanvaarden wil Op het oogenblik is er groot gebrek aan dames-japonnen en kmderschoeisel, doch we kunnen letterlijk alles gebruiken: huis raad, beddegoed, kleeding, enz. We zijn dankbaar voor wat we reeds ontvingen, doch we moeten blijven vragen, want.... waar af gaat, en niet bijkomt De goederen worden zoo noodig hersteld en gerepareerd, doch zend ons toch geen schoeisel of kleeding, hetwelk nog maar goed is voor de lorrenmand. Als een hemd versteld is. en nog eens versteld, en dan nog eens versteld en t komt dan weer stuk uit de wasch, heusch dan heeft een ander er ook niets meer .aan. We kregen laatst een jongenskiel, waar niets meer aan heel was: de ellebogen wa ren meer dan eens versteld, doch weer „door"; rafel was de onderkant der mou wen; de kraag was er afgehaald. De kuuo- pen zouden het eemge heele aan de kiel geweest zijn, doch-... die had de geefster er eerst afgeknipt. Wilt u ons met de schoonmaak geden ken. bericht zulks dan even aan ons secie- tariaat Witte Singel 50. Telefoon No 2697 (bij geen gehoor No: 68) en de goederen worden ten spoedigste bij u afgehaald.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14