Constitueerende vergadering van den Rijksdag WOENSDAG 22 MAART 1933 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 WAARDIGE OPENINGSZITTING IN DE KROLL-OPERA Voorziltsr Görlng houdt een rede EEN NIEUWE LENTE INGELUID! Na de plechtigheden, welke te Potsdam in de Garnisonskircho hebben plaats ge had en welke net bewijs nebben geleverd, hoe zeer de nationaal-socialistische propa ganda do kunst van massa-regie verstaat, had gisteimiddag in de Kroll-opera te Bei- lijn do constitueerende vergadering van den Rijksdag plaats. Zoowel de uiterlijke praal te Potsdam, waar regeering cn parlement gesohaard stond rond net graf van Fredenk de Groote op den eersten dxg van de nieuwe lente een symboliek die algemeen is begrepen zoowei deze luisterrijke plechtigheid, als het verloop van de openingszitüng in het geïmproviseerde rijksdag-gebouw zal velen Duitsehers goed hebben gedaan. Thans niet meer de schandelijke toonee- len, welke vroeger iedere bijeenkomst van den Rijksdag tot een aanfluiting maakten en het parlementarisme in een grondig dis- crediet hebben gebracht. Dank zij de uitsluiting van de communis ten had deze zitting oen vlot vorloop. Om kwart voor viji opende Uöring de vergadering. De zaal was geheel bezet in de loge der diplomaten zat de ex-kroon prins. Toen rijkskanselier Hitler binnen kwam, om zich neer te zetten op zijn plaats als algevaardigde, stonden allen op. In zijn openingsrede wees voorzitter Go ring erop, dat volgens een besluit van het seniorenconvent de eerste vergadering niet meer geopend zal worden door het oudste lid, maai door den in den vorigen Rijksdag fungeerenden president. Hij benoemde aJs notulisten twee nationaal-socialisten, één Duitsoh-nationaal en één centrum-afge vaardigde. üp zijn voorstel zag men ver der af van het oplezen der namen, daar in verband met het aantal leden de bevoegd heid van het Huis om besluiten te nemen vast stond. Afgevaardigde Vogel (sociaal-democraat) verzocht vervolgens vrijlating van de 12 so ciaal-democratische Rijksdagafgevaardigden die zich in arrest bevinden. Op voorstel van Rijksminister Frick (nationaal-socialist) werd zonder debat eenstemmig dit verzoen verwezen naar de commissie voor de agenda. Daarna werd op voorstel van donzelfdon afgevaardigde dr. Frick door mondelinge stemming met meerderheid van stemmen de oude 'Rijksdagpresident, minister Go ring, wederom tot voorzitter gekozen. De nationaal-socialisten begroeten het resul taat dezer verkiezing met een drievoudig „Heil". Eveneens door mondelinge stemming werd vervolgens het presidium gekozen dat zal bestaan uit: eerste vice-president Esser (oen tram), tweede vice-president Graf (Duitsch-nationaal) en derde vice-president Zörner (nationaal-sooialist). Alles bij stern- onthouding van de linksche partijen. Al deze formalliteiten waren zoodoende binnen het kwartier afgeloopen. Als griffiers werden zeven nationaal-so cialisten, twee Duitsch-nationalen, twee centrumsafgevaardigden en een lid van de Boiersche Volkspartij aangewezen. Rede van den rijksdagpresident. Daarna kreeg Rijksdagpresident Göring het woord voor een rede, waarin hij o.a. zeide „Meine Damen und Herren, meine Ka meraden Door een afschuwelijke misdaad zijn wij gedwongen te vertrekken uit een gebouw, dat eens voor het Duitsche volk was ge bouwd. Deze aanslag zou een signaal zijn voor een chaos in Duitschland op een oogenblik, dat de eerste stappen voor een nieuwe ordening en wederopbouw van het Rijk waren genomen. Wij staan thans in een grooten tijd. Bin nen enkele weken heeft de heilige vlam dor nationale revolutie het Duitsche volk aan getast en dat heeft getoond, dat er nu een einde zal komen aan dat verleden, dat wij 14 jaar lang hebben bestreden. Er is een nieuw parlement gekomen, voor de eerste maal zonder koehandel, zon der partijbelangen, zonder dat alles dat het parlement tot nog toe vernederd heeft in de oogen van het volk zelf, en dat nu werken /al en het lot van het Duitsche volk wil verbeteren. Het is een merkwaardig voorteeken, dat wij willen beschouwen als een goed omen. dat op denzelfden dag van heden, 21 Maart, in 1871 ook een nieuwe Rijksdag werd ge opend. en wel de eerste Rijksdag van Duitschland. door Bismarck, die op dien dag voor de eerste maal de Duitsche stam men verecnigd zag. Op dien dag werd bet Duitsche Rijk geschapen, dat langzamer hand echter weer verbrokkeld is. Wij dan ken het den man die 14 jaar geleden begon nen is te werken voor een nieuw, vereend Duitsohland, dat het geheele Duitsche volk thans aan een nieuwe toekomst mag geloo ven. De door hem gevestigde beweging heeft zich doorgezet na een zeer zwaren arbeid na een geweldige worsteling tegen terreur en onderdrukking. Veertien jaar van schan de liggen achter ons. Een groot Rijk is ver loren gegaan. In de plaats van een eensge zind volk zijn klasse- en belangentegenstei lingen gekomen. Vandaag zien wij echtei voor het eerst het aanbreken van een nieu wen tijd. De geest van Weimar zal verdwij nen voor den geest van Potsdam. Gij ziet thans in de- „uitschen Rijks dag nieuwe emblemen. Elk volk kiest zicfc de emblemen waaronder het strijden, wer ken en opbouwen wil. Wij hebben het repu- blikeinsche zwart-rood goud niet verdron gen: zij die dit embleem hebben gekozen hebben hot zelf neergehaald. En wij neo- ben thans naast het roemrijke, historische zwart-wit-rood, het oeroude teeken van onze voorvaderen, dat toch eeuwig nieuw en verjongend is: het zonneteeken als sym bool van opgang, als cereteeken". Na herinnerd te hebben aan de ontroe rende plechtigheid van dien morgen te Potsdam en na hulde gebracht te hebben aan den Rijkspresident wendde Göring zich tot Hitier, terwijl alle afgevaardigden der regeeringspartijen zich van hun zetels ver hieven, met de woorden: „Herr Reiohskanzler, ik dank u in naam van de millioenen die op den 5en Maait zich achter u hebben geschaard, dat gij heden hebt gezegd: Duitschland zal zijn eer herkrijgen. Eer en vrijheid zijn de on derpanden zonder welke een volk niet tot opbouw kan overgaan. Eer en vrijheid zul len van dit uur af het fundament van het komende Duitschland zijn''. De Rijksdagpresïdent besloot zijn rede met het roepen van „Heil", dat horhaald werd in het nationaal-socialistische kamp. Donderdag bespreking der machtigingswet. Göring sloot daarna deze eerste verga dering van den Rijksdag en bepaalde de volgende bijeenkomst on Donderdag a.s. te twee uur 's middags mot de agenda: Wij ziging van het reglement van orde, verkla ring van de Rijksregeering en eerste en tweede lezing van het initiatiefvoorstel be treffende de machtigingswet. De fakkeloptocht. Het einde van de viering van den natïo- nalen feestdag vormde een grootsche fak keloptocht. die om 8 uur bij het Hallesches Thor te Berlijn vertrok, om naar „Unter den Linden", vandaar door de Brandenbur ger Thor naar den Potsda.mmer Platz en vervolgens weder naar de Wilbeljnplatz te trekken, teneinde opnieuw de aaneengeslo tenheid der nationale beweging tot uitdruk king te doen toekomen. Aan deze optochten namen de S.A. en S.S. leden van studentenbonden, van den Kyffhauserbond, den Staalhelm en den na- tionalen jeugdbond deel. Op sommige punten ontstond een ontzet tend gedrang, zoodat de politie, die een dergelijken toestroom niet had verwacht, in allerijl maatregelen voor de regeling van het verkeer moest treffen. Een ontzaglijke menschenmenigte was op de been, om het schitterend schouwspel ga- do te slaan. De regie van den eersten zit tingsdag van den rijksdag is ongetwijfeld onovertroffen geweest. HITLER NIET BIJ DE KATHOLIEKE GODSDIENSTOEFENING. Voor de katholieke leden van den Rijks dag werd, zooals gemeld, in de kerk van St. Petrus en Paulus te Potsdam gistermor gen een Mis opgedragen door mgr. Ban- nas, welke o.a. werd bijgewoond door vice- kanselier van Papen, den minister van Verkeer Elz van Ruebenach, den pauselij ken nuntius mgr. Orsenigo verschillende buitenlandsche gezanten. Abusievelijk is cisteren medegedeeld, dat ook Hitler, die Katholiek is, deze Mis heeft bijgewoond. Dat is niet het geval geweest en van dit feit is de volgende of- ficieele verklaring gepubliceerd. „De katholieke bisschoppen in Duitsch land hebben den laatsten tijd in een reeks verklaringen volgens welke ook in de prac- tijk gehandeld werd. leiders en leden van de nat.-soc. partij afvalligen van de kerk genoemd, aan wie de H. Sacramenten niet mochten worden toegediend. Deze verklaringen zijn tot dusver niet herroepen en de katholieke geestelijkheid blijft dienovereenkomstig handelen. Dien tengevolge zag de rijkskanselier zich tot zijn leedwezen genoodzaakt niet deel te nemen aan de katholieke godsdienstoefe ning te Potsdam." Van katholieke zijde heeft men met het antwoord op deze officieele verklaring niet gedraald. De te Breslau verschijnende „Schlesische Volkszeitung" bevat name lijk reeds in haar editie van gisteravond de volgende verklaring, die haar (dit blijft natuurlijk voor rekening van dit blad) van gezaghebbende kerkelijke zijde zou zou toegezonden: „De bewering, dat aanhangers der na tionaal-socialistische partij als afvalligen der kerk worden beschouwd die niet tot de Sacramenten mogen worden toegelaten, is in dezen algemeenen zin onjuist. In tal rijke gevallen zijn nationaal-socialistische Tanhangers op dezelfde wijze als de an dere katholieken tot de H Sacramenten .nogelaten. De beantwoording der vraag, of'zij wel of niet toegelaten zullen worden J is dan ook bij hen evenals bij alle overige catholieken niet afhankelijk van politieke j notieven. doch wordt voor ieder geval af zonderlijk en nauwgezet op grond van de noreele waarde van den betrokkene be oordeeld. De aanduiding ..afvallige der kerk" is ten eenenmale onjuist." NIEUWE REGEER INGSVER ORDENINGEN. Amnestie-wet en verdediging tegen aanvallen op de regeering. Naar het Wolff-bureau verneemt heeft de Duitsche regeering besloten tot drie nieuwe verordeningen die den Rijkspresi dent ter onderteekening zijn aangeboden. Vooreerst oen amnestie-wet. De Rijksregeering is bij deze wet uit gegaan van de meening, dat afgezien kan worden van straf, opgelegd wegens misda den, begaan in den afgeloopen tijd uit overwegingen van goeden wil voor bet wel zijn van het Rijk. Zij heeft het vaste ver trouwen dat de discipline, waarop de Rijks kanselier op 12 Maart een beroep heeft gedaan, de betrouwbaarste basis voor een eerbiediging der wetten biedt. De straffen die bij in werking treding van deze veror dening nog niet zijn ondergaan, worden Twiitvescholden. met en benevens alle bij komende straffen. Aanhangige processen worden beëindigd, wanneer de te berech ten "misdaad gepleegd werd vóór 21 Maart 9n nieuwe vervolgingen worden niet inge leid. De laatste paragrafen van dit amnes- tiewetsontwero houden een groot aantal speciale bepalingen in. Vervolgens komt er een verordening tot afweer van arglistige aanvallen op de re geering van nationale verheffing. Die een uniform bezit van een organi satie die achter de regeering staat, zonder lid te zijn van die organisaie of uit andere hoofde bevoegd te zijn haar te dragen, wordt bestraft met gevangenisstraf van maximaal twee jaar. Die zulk een uniform of ander kentee- ken draagt, wordt bestraft met minimaal een maand gevangenisstraf. Die een strafbare handeling begaat je gens personen of zaken of met geweld dreigt, terwijl hij getooid is met de boven genoemde uiterlijke partijkenteekenen, wordt bestraft met tuchthuis of, wegens verzachtende omstandigheden, gevangenis van minimaal zes maanden. Wordt die daad begaan met de bedoe ling oproer te verwekken, of het Duitsche rijk in buitenlandsch-politieke moeilijkhe den te brengen, dan wordt zij bestraft met minimaal drie jaar tuchthuisstraf tot le venslang tuchthuis. In bijzonder ernstige ge vallen staat hierop de doodstraf. Een Duitsch onderdaan kan hiervoor ook vervolgd worden wanneer hij die daad in het buitenland begaan heeft. Die opzettelijk en onjuiste of grovelijk verdraaide feitelijke bewering uit of ver spreidt die het welzijn van rijk of land, of het aanzien van de regeering, of de ach ter de regeering staande partijen en orga nisaties, ernstig beoogt te schaden, wordt gestraft met gevangenis tot twee jaar en wanneer dit in het openbaar geschiedt, met gevangenis niet beneden drie maanden. Is door deze daad ernstige schade ont staan, dan kan tuchthuisstraf worden op gelegd. Die de daad uit grove onachtzaam heid begaat wordt gestraft met gevange nisstraf tot drie maandeu of geldboete. BUITENLAND ONTWAPENING. VERDAGING DER CONFERENTIE? Tot na Paschen. In tegenstelling met het oorspronkelijke plan is gisteravond door Henderson be kend gemaakt, dat de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie. Donderdag zal bijeenkomen, om een besluit te nemen over je kwestie van een verdaging der conferen tie tot na Paschen. DE BRITSCHE MINISTERS TE PARIJS. Bespreking van Mussolini's plan. Macdonald en Sir John Simon zijn gis teren te Parijs aangekomen en werden be groet door Da adier en Paul-Boncour. Zij hebben zich direct van het station naar de Britsche ambassade begeven, waar zij te halftwaalf een onderhoud zouden hebben met de Fransche bewindslieden. De gedach ten wisseling wercl tijdens de lunch op de ambassade en daarna voortgezet. In den loop van den avond is een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat, de Britsche ministers op de terugreis uit Rome hun Fransche collega's hebben in- geicht over den aard hunner besprekingen met Mussolini, waarover uitvoerig van ge dachten is gewisseld. De Fransche ministers dankten hun collega's voor de inlichtingen, die het hun mogelijk maken de voorstellen, die Frankrijk zijn voorgelegd, grondig te be- studeeren. De ministers der beide landen zullen binnenkort opnieuw met elkaar in contact treden. De Fransche ministers heb ben den wensch te kennen gegeven, dat in het belang van den vrede in Europa, bin nen het kader en in den geest van den Volkenbond, een hartelijke samenwerking tusschen de vier groote Europeesche landen die permanente leden van den Volkenbond, zijn. tot stand zal komen. Macdonald heeft de internationale pers ontvangen en den journalisten dit commu niqué overhandigd. Hij legde er den nadruk op. dat dit in den grond der zaak alles be vat, wat er op het oogenblik te zeggen valt. BELGIE KABINETSCRISIS IN BELGIë OP KOMST? Heden wel icht beslissing. In de Belgische Kamer werd gisteren een socialistische interpellatie behandeld over het regeeringsontwerp betreffende een wij ziging in de uit keering van den werbloo- zensteun, waarbij voortaan rekening zal worden gehouden met den graad van be hoeftigheid der werkloozen. Vandaag zal de stemming worden gehouden. Voorts werd gisteren een rede uitgesproken door het Kamerlid Bodart, een der leiders van de groep der Christen-democraten, die sterk het regeeringsontwerp-bestreed Indien hij vandaag door zijn fractie wordt gevolgd, zou de regeering in de minderheid kunnen blijven. Vóór de stemming zal de minister van Financiën het woord nemen, naar alle waarschijnlijkheid om een vertrouwensvo tum te vragen. De socialisten hebben gister middag de redevoering van Bodart levendig toegejuicht en de leider der socialisten. Vandervelde, is den spreker gaan geluk- wenschen, hetgeen op de banken der meer derheid een zekere ontstemming veroor zaakte. „Tel.'' SPANJE FASCISME IN SPANJE. Onrust bij de Marxisten. In Spanje is dezer dagen het eerste num mer uitgegeven van een nieuw fascistisch orgaan „Ei Fascio", onder leiding van de directie van het bekende blad van wijlen Primo de Rivera „La Nacion". De Spaansche socialisten hebben onmid- delijk alarm gemaakt. Reeds de vorige week Donderdag werden de besturen van de Madrileensche groep de socialistische jeugdbeweging van Madrid en de unie van socialistische vakvereenigmgen in het volkshuis bijeengeroepen, om hun houding tegenover de pub icatie van het nieuwe fas cistische orgaan te bepalen. Na afloop van do bijeenkomst werd een communiqué verstrekt, waarin werd mede gedeeld. dat do verschillende socialistische groepen eenstemmig besloten hebben, met alle midde en, die in haar bereik liggen te verhinderen, dat zich in Spanje het fascis me ontwikkelt. Blijkbaar vindt dit socialistisch verzet ook instemimng bij de autoriteiten, althans de geheele editie van het eerste nummer van „El Fascio" werd, nog voordat het ten verkoop kan worden aangeboden, door de politie in bes ag genomen. De vorige week Donderdag kwam het naar aanleiding van dezen politiemaatregel in verschillende straten van Madrid tot ernstige botsingen tusschen fascisten en anti-fascisten. De directie van „El Fascio" heeft inmid dels een mededeeling gepub.iceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat in het nieuwe orgaan noch de regeering noch het regime als zoo danig wordt aangevallen, maar dat „El Fascio" alleen strijdt voor de vestiging van een corporatieven staat en tegen de des tructieve methodes van het Marxisme in Spanje. Tenslotte zij nog vermeld, dat de vorige week de derde verjaardag van het overlij den van Primo de Rivera op het kerkhof van San Isidro te Madrid op plechtige wijze is herdacht. Onder dé kransen, die op het graf van den vroegeren dictator werden neergelegd, waren er van de gedeporteer den naar Villa Cisneros, van de redactie van „La Nacion"' en de Spaansche nationa listische partij. In het bijzijn van de familie van Primo trok e«n défilé iang^iet graf, dat ruim een uur duurde. PORTUGAL PORTUGAL'S NIEUWE GRONDWET AANVAARD. Voor zoover thans reeds bekend is, heeft GO pet. der kiezers zich uitgesproken voor de nieuwe grondwet. Vijf procent stemde tegen. De thuisblijvers worden geacht vóór te hebben gestemd. FINLAND LAPPO CONTRA SOCIALISTEN IN FINLAND. De Lappo-beweging heeft besloten bij de Finsche regeering aan te dringen op ontbinding van de sociaal-democratische partij in Finland. "Wanneer de regeering hiermee niet aceoord gaat, zal het voorstel bij het parlèment worden ingediend. RUSLAND. HET PROCES TEGEN DE BRITTEN. Krabbel Moskou terug? Na de ernstige waarschuwing der Brit sche regeeiing schijnt er te Moskou eeni- ge aarzeling ontstaan te zijn om met het proces tegen de gearresteerde Engelschen voortgang te r Te Londen minste berichten ontvangen, Ike het nog geens zins vaststa.- emd proces inder daad zal do procureur-generaal te Moskou, i- dt gemeld, nog al tijd bezig met ijestudeeren van het dossier en een definitief besluit, of de ge arresteerden zullen moeten terechtstaan, dan wel of de beschuldiging zal worden ingetrokken is nog niet door hem geno men. Mocht vóór 17April, den datum waarop het Engelsch-Russische handelsverdrag af loopt. een bevredigende re-e.ing in de onderhavige kwestie worden verkregen, dan zou het Engelsche ministerie van Handel, naar men te Londen verklaart, de onderhandelingen met Rusland intijds kunnen hervatten. Zoo niet, dan zou niet slechts van het sluiten van een nieuw En- gelsch-Russisch handelsverdrag geen spra ke kunnen zijn. doch tevens zou het door zetten van het tegen de Britsche onder danen te Moskou aanhangig gemaakte proces ook ernstige gevolgen voor de di plomatieke betrekkingen tusschen de bei de landen kunnen hebben. CHINA JAPANSCHE CAVALERIE BIJ PEKING. Ontwapening van Chineezen. Van semi-officieele zijde wordt gemeld, dat de voorhoede der Japansche cavale rie, welke nadat zij de Chineezen in een gevecht ten Zuid-Westen van Haifengkau op de vlucht had gedreven, den Grooten Muur op vier plaatsen heeft overschre den. Alles wordt in werk gesteld om de Chineesche troepen te ontwapenen en te verhinderen dat zij bruggen in de lucht laten vliegen. AMERIKA AMERIKA'S A. S. SCHULDEN ONDERHANDELINGEN. Volmacht voor Roosevelt? De „New York Times" verneemt nlfc Washington, dat president Roosevelt, naar men gelooft, van het Congres autorisatie zal vragen voor een uitgebreide volmacht om de schuldenonderhandelingen te leiden met inbegrip van het recht om de beta lingen op te schorten of naar verhouding te verlagen in ruil voor economische con cessies van de debiteurstaten. AMERIKA'S BIERWET AANGENOMEN Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft thans definitief de wet aan genomen, volgens welke bier en wijn met en alcoholpercentage van 3.2 mogen wor den vervaardigd en verkooht. Verwacht wordt, dat Roosevelt nog vandaag de wet zal onderteekenen. TREEDT PERU UIT DEN VOLKENBOND? De dagbladen van Lima zijn van mee ning, dat de oplossing van het conflict om Leticia alleen door middel van oorlog zal kunnen worden gevonden. Zij zijn van opinie, dat de diplomatieke middelen uit geput zijn en wijzen de oplossing van den Volkenbond van de hand. In politieke kringen is men voorstan der van een uittreden uit den Volkenbond. BUITENL. BERICHTEN VIJF DOODEN BIJ LAWINE-ONGEVAL IN FRANKRIJK. Op een werk te La Praz, op meer dan 2000 M. hoogte, zijn veertien arbeiders be dolven door een lawine, die twee barakken meesleurde. Vier arbeiders zijn zonder ernstige verwondingen aangetroffen, men zeokt nog naar de andere tien. Het red dingswerk wordt bemoeilijkt doordat niou- we lawines dreigen. Nader wordt uit Parijs gemeld: Bij het ongeluk te La Praz in Savoie, waar door een lawine op 2000 meter hoogte twee ba rakken werden meegesleurd, zijn vijf ar beiders om hot leven gekomen. GROOTE BRAND IN STASSFURT. In de ketelafdeeling van de fabriek voor dakbedekking te Strassfurt is gisteroch tend vroeg een brand uitgebroken, die zich snel verspreidde. Toen het vuur door de brandweer werd bestreden, had een ont zettende explosie plaats. De brandweer commandant, drie brandweerlieden en twee arbeiders liepen zware brandwonden op. In de ziekenhuizen liggen bovendien nog twee zwaargewonden en acht lichtge kwetsten. Pas tegen het middaguur slaag de men er in het vuur meester te worden. De brand is veroorzaakt door het overloo- pen van een teerpot. KATHOLIEKE MINISTERS IN DE VEREENIGDE STATEN. In het kabinet van president Roose velt heeft ook een katholiek zitting, n.l. de postminister general mr. James Farley. De katholiek mr. Walsh, wien Roosovelt de portefeuille van justitie had toevertrouwd, is, zooals bekend, twee dagen voordat hij zijn ambt zou aanvaarden, overleden. Het is meer dan 20 jaar geleden dat een Katholiek deel uitmaakte van de regeering der Vereenigde Staten. De laatste Katho lieke minister was mr. Charles J. Bonapar te. De eerste Katholieke minister was mr. Brook Fancy onder president Jackson vai\ 1S31 tot 1834 eerst als Attorney-General en later als secretaris van de schatkist. In geheel de geschiedenis van de Ver eenigde Staten zijn slechts zes Katholieke ministers geweest. Twee andere ministers zijn overgegaan tot de Katholieke kerk, nadat zij hun ambt hadden vaarwel ge zegd. Ten slotte zijn er nog twee ministers geweest die van huis uit Katholiek waren gedoopt maar die reeds lang met de kerk gebroken hadden vóór zij hun ambt aan vaardden. WINTERSCHE LENTE IN DE V.S. De lente is in Amerika al zeer wintersch begonnen. In het midden-westen zijn tien duizenden H. A. land met een dikke sneeuwlaag bedekt; als gevolg van de kou de zijn een tiental personen om het leven gekomen. Ook in het Oosten van de V.S. is bet zoo koud. dat men zonder den ka lender te raadplegen niet zou gelooven, dat de lente officieel haar intrede heeft ge daan. Door de stormen en de ruwe zee hebebn vele schepen meer dan een etmaal vertraging ondervonden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6